FFIE mm* FIE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. iy f ALS Zaterdag 4 April 1925. leBfad 34 s per 3 maanden f 1,15 >9 1AAR [OUWEN ogstr. 4 Huishoudelijke- Artikelen Fa. HOUWING - Mient 7 is-pak. !FO. 40 i«Te«o, nuMim u NIEU WE LANGEDIJKER COURANT. Deie courant^ verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. ABOHHSIEHTSrSUB fUÜAÜISUR-UITftBVBÉi: J. H. KEIZER BUBKlt,: Moordacltarwouile. fKUS 9£K ij «BTEXÏUlii Tm 1I n|ili 71 ct., slks regel meer II ot* Snit» litters if rigaettn virdn dut plutsrainti btrikiad. Brievee reehto'reein dee Uitravcr' Dit nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTE BLAD. VI DEN IDERS ESOKKEN nde prijzen' 1 REVUE VAN DE WEEK. 31 Maart. Die Voorzitter van de Tweede Kamer, daartoe 'door Mr. Dresselhuys uit zijn tent gelokt, heeft Vrijdag j.l. 27 Maart verklaard, dat het Lagerhuis uiterlijk tot ulto Mei a.s. bijeen zal blijven. Na de'ze week vdgt de stille, waarin de goede Vrijdag valt. Dan is er rust op het Eaagsche Binnenhof. Het Paasch-reoes duurt ver moedelijk tot 28 April. Wij hebben dus na Pa- schen nog op z'n allerhoogst vier parlementaire Verk-weken voor ons, wat de Tweede Kamer betreft. Mr. Dion Kooien zei "Vrijdag j.l., dat 't op dit oogenblik niet met absolute zekerheid valt uit te maken, wat de Kamer voor dat laatste „stuk campagne" op de agenda zal plaatsen. De. keuze is hier buitengewoon moeilijk! Want aan voor raad van „legislatief goed" ontbreekt 't aller minst. We krijgen nu allereerst as. Donderdag 2 April de beslissing van den Senaat over het al of riet afschaffen van den Zomertijd. Het Voort. Verslag der Tweede Kamer over dit voorstel luidt ook al bijzonder ongunstig. En de waar schuwing is vernomen, dat bijaldien de Rijks subsidie voor de Olympische spelen niet wordt verleend ,deze spelen ook niet in Nederland zul len worden gehouden. Zal de Kamer zich hier door laten vermurwen om Minister de Visser in deze te volgen?... Tot de schriftelijke Vragen, welke allicht tot parlementare interpellation kunnen droeien, be- hooren die van den heer Duijs tot den minister van Marine over de a.s. vlootoefeningen, we'ke ■velen zouden beletten aan de verkiezingen op 1 Juli a.s. deel te nemen (wat i.c schade voor Vie S.D.A.P zou beteekenen), alsook van den heer Hermans, tot minister Colijn, over het ver loren gaan van millioenen voor de schatkist, doordien oude belasting-posten (bij gebrek aan ►voldoend personeel) niet worden geind. Men weet, minister Colijn wil de Weeldebelasting, object van al-meer toenemende protesten met alle geweld ook nog vóór het scheiden der parlementaire ■markt behandeld hebben. Beweerd wordt, dat ook het ontwerp tot geleidelijke afschaffing van de Staatsloterij (hetwelk door de Tweede Kamer stellig niet zal worden aanvaard) op „het lijstje moet geplaatst. De ontwerpen tot wijziging van de militaire pensioenwetten, alsook voor de pen- sioneering van het spoorwegpersoneel zijn -reeds aangewezen onder het beslist urgente. Er is in- tusschen nog bijgekomen een voorstel der Com-' missie voor de Staatsuitgaven, strekkend om cle zes ton, die het Kon. Nat Steun-comité nog in kas heeft, met wat van de eindelijk ontbonden N.O.T. daarbij zal worden gevoegd, in de Schat kist te doen storten. Een denkbeeld, dat allicht een „frisch uurtje debate" zo uikunnen veroor zaken. Dat alles, en nog meer! zou vóór ulto Mei moeten worden afgedaan? Natuurlijk: onbereik baar ideaal. Doch nu komt 't er op aan, eene schi f- ting te houden. Welk uiterst lastig en teer werk thans door de Centrale Kamersectie, in overleg imet de Regeering zal moeten geschieden. Dins dag j.l. 24 Maart deed de Tweede Kamer een stapeltje z.g. kleingoed af, waaronder wijziging van de Bexoepswet. Bij welke gelegenheid minis- iter Heemskerk het échec leed, dat met 42 23 stemmen verworpen werd eene voorgestelde be paling, dat een Griffierecht ad f 2.50 zou worden geheven. Mr. Sannes, de jurist der soc. dem frac tie, zag daarin een reageeren op het beginsel van de kostelooze prooedure. En hij overwon. De heer Kleerekoper hield zijne interpellatie over de behandeling welke verdachten somtijds vanwege de politie ondergaan. 'tLag voor de band, dat deze interpellatie geen practisch effect kon hebben. Minister Heemskerk gaf .grif en van ganscher harte toe, dat de. politie zich te allen tjjde heeft te onthouden van daden van Speciaal adres voor VERKRIJGBAAR BIJ DE Tel. 644 Alkmaar als t.o. van veroordeeld/en. De weg in deze is: klacht te zenden naar Justitie, waar steeds elke 'klacht nauwkeurig wordt onderzocht. Gerechte lijk onderzoek is de aangewezen weg bij zulke gevallen. Doch de personen te Schoten, die de interpellant speciaal op het oog had, zijn Chris telijke anarchisten, die Staat noch Justitie erkennen en dus weigerden klacht te doen, ver volging uit te lokken. De intemellatie eindig ie zonde rmotie, wat wel 't allerbeste bewijs is van haar mislukt zijn. Donderdag heeft de Kamer aangevat den moei lijken en ingewikkelden arbeid der wijziging van de Pesioenwet 122. Voor vele c9ategorieën van ambtenaren verslechtering brengend. Minister Co lijn cijferde voor, dat indien het Rijk niet ingrijpt, het Pensioenfonds in den jare 1957 een tekort van 8Oft millioen zou hebbenOok door dit extra zure appeltje zal men moeten bijten. Exc. Colijn wees alle amendementen af, die de opbrengst van deze regeling zouden verminde- Ten. Ook hier zal het „heilige moeten" den door slag geven. De Senaat is in de vijfde week van zijn samenzijn voor de Budgets-behandel ing dan door als de Begroetingen voor 1925 de Indische incluis gekomen. Hierboven memoreerde ik reeds, dat de Eerste Kamer op 2 April terugkeert voor de Zomertijd-decisie. Ware 't op den dag, dat „Alva z'n bril verloor", er zou aanleiding geweest zijn om te beweren, dat dte Senaat den heer Braat een „1-April-knol wilde stoven"..... Buitenlandsche Zaken heeft eindelijk het reeds lang verwachte communique openbaar gemaakt, waardoor wordt bevestigd de herziening van het Belgisch-Nederlandsch verdrag van 1839 over de W.-Schelde, waarbij nog Frankrijk en Enge land ,die in 8139 „partijen waren", moeten worden gekend'. Bepaald is o.m. dat stroomaf waarts van Antwerpen de Schelde steeds vrij en toegankelijk zal zijn voor alle schepen, behalve voor oorlogsbodems. Eene gemengde commissie van beheer zal in 't leven worden geroepen. Deze gebeurtenis si voor de goede en vriendschappelijke verhouding tusschen België en Nederland van de grootste beteekenis natuurlijk. Em reeds wordt geznispeeld op de mogelijkheid, dat wij het Bel gische koninklijke echtpaar weldra als gasten onzer Koningin op Nederlandschen bodem zullen zien verschijnen. Den 26en j.l. heeft onze koninklijke familie de prachtige voorjaars-bloemententoonstelling te Heemstede bezocht. Den 31en Maart is zij naar Het Loo vertrokken. Het jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad, is door H.M. ditmaal op half Mei bepaald. Het plan om Koningin en Prins op hun zil veren huwelijksfeest, in 1926, een huldeblijk aan te bieden, heeft vasten vorm gekregen. Een schil derij, H.M., den Prins en H.KH. Juliana voor stellend, zal worden geschapen, met bestemming dit straks onze „royalty" aan te bieden. Uit de jongste Personalia: Als voorzitter van het Nederl. Olympisch Comité (vacature-wijlen van Tuijll van Serooskerken) zal optreden mr. A. Baron Schimmelpenninck v. d. Oye van Hoe velaken, burgemeester van Doorn. Uit Planken- land- De 75-jarige Mr. Eveline van Beem-Kap- per heeft afscheid genomen van het tooneel, bij welke gelegenheid haar tal van blijken van sym pathie en waardeering zijn gebracht. Uit de doodenlijst: J. C. Jansen, oud-mi uister van Marine, oud-wethouder der Hofstad op 84- jarigen leeftijd, te 'sGravenhage. In de misdadigheidsrubriek der vorige week vindt men het bericht, dat de man, die verdacht 1 straat te hebben vermoord, en die tot levenslang werd veroordeeld, door het Gerechtshof is vrij gesproken. In het vreeselijk familie-drama te 's Bosch (moord eener moeder op twee harer Kin deren) is nog niet gebleken, dat de schuldige zich heeft verdronken. Intuaschen werd de va der in arrest gesteld. Bij eene Bank-instelling te Amsterdam heeft een 29-jarige bediende f165.000 weten te verduisteren. Speculatie en brasserij schijnen de oorzaken van het misdrijf te zijn. Te Eindhoven is een 31-jarige kellner gearresteerd, die een „massa-oplichter" blijkt te wezen. Reeds achttien gevallen van afzetterij zijn aan den dag Van de jongste ongelukken noem ik: twee tra- gische gevallen in Den Haag, waarbij eene vrouw j met kachelvuur onvoorzichtig omging, beide met doodelijk gevolg. Te Rotterdam had een ver- keers-ongeluk plaats, waarbij twee meisjes on der een auto raakten en levensgevaarlijk worden gewond. Bij de Rijks-bergplaats te Delft ontstónd brand. Duizend te efoon-palen zijn vernield. Het vermaak van vuurtje-branden door kinderen was de oorzaak. Bij een auto-ongeval t eArnhem is een Duitscher om het leven gekomen, terwijl een zijner landgenooten, hem vergezellend, doo- j del ijk werd gewond. I Uit Eindhoven komt de tijding, dat in sigaren fabrieken aldaar een conflict is uitgebroken, dat 900 man omvat. Ouder gewoonte, nog enkele niet-lugubere „no va". Op 25 dezer is in Den Haag, in tegenwoor digheid van Koningin Emma en den Prins het Roode Kruis ziekenhuis geopend. De Stamdag van het Alg. Nederl. Verbond is met groote be langstelling gevierd. De Indische ggulden, die z. a. men weet eeni- gen tijd bezorgdheid verwekte, is weer op pari teit gekomen. Had oom Paul Kruger 't dan met zijn onsterfe lijk „Alles zal reg-kom" toch niet bij het rechte eind?!.... W Ruime sorteering: W CORSET EN m. <dast eken binnenband HEÜPCOR^ETTEN J SPORT-CORSETTRN en BUSTE- 5 HOUDERS - BUIKBA ND' N in alle [3 soorten - RECHTHOUDERS en H RECHTHOUDER-CORSETTEN M SOUSBR4S en ROK BESCHERMERS ELASTIEKEN KOUSEN Dames-Verband JARRETELLES en ELASTIEK Alle onderdeelen voor reparatis. (Depót Palthe Almelo) BUITENLAND!. Het Duitsehe volk heeft gesproken doch een President is niet gekozen. Want geen der zeven candidaten heeft de volstrekte meerderheid be haald. Een nieuwe verkiezing is derhalve nood zakelijk geworden, welke op 26 April bepaald is. Dan zal degeen gekozen zijn die het meeste aantal stemmen behaald heeft. Wanneer wij de stemmen cijfers die de verschil lende candidaten behaald hebben gan een analyse 5- die eiyotl Jr 3^9 *<***- die ome <PucUjUng at M -meeA A.ÜP M A.J P s BITTERKOEKJES-PUDDINO springt onmiddellijk hett groote suc ces der SociaalDemocraten naar voren-. Ondanks de felle campagne van rechte, ondanks het zich „compromitteren" door de Barmat-affaire heeft de Sociaal-Democratische partij bijna acht milli- "öéh stemmen behaald, terwijl er drie millioen "stemmen minder zijn uitgebracht dan bij de vo rige Rijksdagverkiezingen. En verheugender voor deze partij is wel het feit dat tienduizenden, die de vorige maal gestemd hebben op de Communis ten, thans naar de sociaal-democratie zijn terug gekeerd. Valt het derhalve te verwonderen dat de socialistische „Vorwarts" verheugd is? Ver der valt in het oog de belangrijke successen der republikeinsche partijen die twee millioen stem men meer kregen dan het geheele rechtsche blok. Toch moet men niet verontachtzamen het feit dat Jarres meer dan 10 millioen stemmen gekre gen heeft. Verheugender is het dat de Communis ten bijna een millioen stemmen verloren en dat Ludendorff uit den strijd is gekomen als de ridder van de droevige figuur. Thans is het de plicht der republikeinsche partijen om bij de 2e stemming gezamenlijk op te treden. De Sociaal- Democraten en de Democraten hebben zich hier toe reeds bereid verklaard. De beslissing ligt weer bij het Centrum. Zal Marx tenslotte toch de nieuwe Rijkspresideut van Duitschland wor den? De permanente regeeringserisis in Pruisen schijnt thans werkelijk te leiden tot de ontbin ding van den Landdag. De Duitsch-Nationalen hebben hiertoe reeds een voorstel gedaan, welk voorstel door de sociaal-democraten gesteund zal worden. De laatsten hopen bij nieuwe verkiezin gen hun verloren mandaten terug te winnen. De nieuwe verkiezingen zullen dan plaats hebben op denzelfden dag als de verkiezing van den nieuwen president. In Frankrijk schijnt de verwachte regeerings- crisis vermeden te kunnen worden. De Senaat is zooals bekend, niet tevreden met de door de Kamer aangenomen begroot ing, welke een ge duchte verandering zal moeten ondergaan. Een conflict met de Kamer scheen dus onvermijdelijk, temeer daar Herriot van plan scheen de kwestie van vertrouwen te stellen. De politieke vrien den van den Premier hebben echter bemiddelend opgetreden en zoodoende zal Herriot slechte alleen de kwestie van vertrouwen stellen ten aanzien van de ambassade bij het Vaticaan. Hoewel de houding van dea Senaat tegenover de beslissing van de Kamer nog onbekend is ljjkt het ons wel twijfelachtig of dit lichaam ten aanzien van deze kwestie een regeeringscrisis op zijn verantwoor ding zal durven Demen. In België zal Zondag dé nieuwe Kamer ge kozen worden. De verkiezingscampagne is zeer fel geweest, met hartstocht is gestreden voor de verschillende partijprogramma's. Wij geloo- ven dat dé Liberale Partij niet versterkt uit den strijd zal komen, terwijl de door deze partij te verliezen zetels wel verdeeld zullen worden door Katholieken en Socialisten. Geen der partijen zal een meerderheid behalen, zoodat een nieuwe coalitie noodzakelijk wordt. Met belangstelling zal de uitslag van de Belgische verkiezingen moe ten worden afgewacht. Dezer dagen berichtte een Engelsch blad dat Trotzky gevlucht was. Dit bericht is integendeel tegengesproken en officieel is bekend gewordlea dat de verhouding tusschen Trotzky en de lei ders te Moskou beter is geworden. Men denkt er reeds over Trotzky naar Moskou terug te laten koeren doch de „voorwaarden" hiervoor moeten nog bepaald worden. Vermoedelijk zal deze aan gelegenheid wel eindigen in een „canossagang" van dezen Bolsjewistischen politicus. De kansen van de veiligheidsvoorstellen der Duitsehe regéering schijnen thans te stijgen. De Engelsehe en Fransche regeeringen hebben groote belangstelling betoond voor de sta ppen van Duitschland, doch van Pooleche zijde bestaat nog

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1