Ilsouie 0p groote wantrouwigheid. De staatslieden jan Eu- 1 ropa zullen echter in de komende jaren de plan nen moeten bestudeeren welke aan dé geteister de gebieden den vrede moeten verzekeren. En dat de Veréenigde Staten zich niet afzijdig zul len houden bewijst wel het voornemen van too- lidge om een nieuwe ontwapeningsconferentie bij een te roepen. Coolidge en zijn collega s bestu deeren thans de notulen van de vorige ontwape ningsconferentie van Washington om m ieder geval beslagen op het ijs te kunnen komen. Tenslotte wülen wij nog even wijzen op de gemeenteraadsverkiezingen die hebben plaats ge had in Zwitserland en die een lichte koerszwen- king naar links brachten. Vooral de Socialisten ommen tal van zetels van de Communisten en m verschillende groote steden verkregen zij de meer derheid. Alweer een bewijs dat het oorlogsver- schijnsel van het Communisme langzamernand met betere tijden zich zelf liquideert. PiaatselijK Nieuws - ZUIDSCHARWOUDE. Bij het te Hoogwoud geiiouden examen van ae vereeniging West fries land tot bevordering vani het vakonderwijs is o.m. geslaagd de heer J, de Ruiter voor de afd. Smeden. - ZUIDSCHARWOUDE. Tot de vereen, voor ziekenhuisverpleging „He leden toegetreden. Men deelde ons ook mee, dat Voorzorg" rijn, naar we hoorden, ongeveer 400 de circulaire van het voorl. comité uit „Helpt Elkander" tot constitueering van een ziekenhuis- verplegingsvereeniging den verkeerden indruk wekt alsof ieder tot die vereeniging zou kunnen toetreden Het schijnt de bedoeling te zijn, dat, voor zoover mogelijk, één van de huisgezinieden lid van het ziekenfonds behoort te worden. Nieuwstijdingen, Omzet Groenten en Fcnit. - De omzet aan de verschillende groenten- en fruitveilingen in Noord-Holland heeft over 1924 f 22.622.495 bedragen, tegen f13.603 509 in 1923. Een onvoorzichtig wielrijder. Een 14-jarige wielrijder, die in snelle vaart de Sint Peterlaan te Arnhem uitreed, is op den Apel- doomschen weg tegen de eleetrische tram gere den waardoor bij tegen den grond werd geslingerd en een schedelbreuk bekwam. Hij was terstond dood. De staking onder de te werk gestelde arbeiders. Men meldt uit Friesland: Wegens de verboden samenscholing moest ae politie gisteren te Appelscha en andere plaatsen daadwerkelijk optreden. De communist J. de Haas is wegens opruiing gearresteerd. Daar er geruchten gaan van nachtelijke tochten, patrouilleert de po litie ook des nachts en zijn de telefoonkantoren des nachts geopend. Tegen heden, Zaterdag, is een groote demonstratie te Lippenhuizen aange kondigd. Met het oog op het verbod tot samen scholing zal deze verhinderd worden. Men vreest voor een botsing. Malversaties. De directeur der coöperatieve stoomzuivelrabnek te Mill bij Grave, is hedennacht op verzoek van het bestuur dier fabriek door de marechaussee Grave gearresteerd, onder verdenking van ge- ningsch dichter uit de eerste helft der 19de eellw heeft deze „haarvlok" bezongen in 21 verzen: Daar (Loppensum) leefde ze eens, de trotsche schoone de Zak- pleegde masversatres. f Gruwelijke onverschilligheid. Een voorbijganger zag in een woning in straat te Haarlem door het openstaande raam het lijk van een man op een paar stoelen liggen. Hij waarschuwde de politie, die dadelijk een onderzoek instelde. Het bleek dat de vrouw des huizes dron ken te bed lag, haar echtgenoot lag ziek in een ander bed. Het lijk was dat van den 86-jangen vader der vrouw, die één of twee dagen tevoren was overleden. Naar uit het onderzoek bleek was hij een natuurlijken dood gestorven. De politie het het lijk naar het gasthuis overbrengen. De vliegers van den vliegtocht Nederland Indië die met de Patria op 5 April te Suez ver wacht worden, zullen vandaar per auto naar Cairo gaan, waar zij officieel ontvangen zullen worden door het Nederlandsche gezantschap en de Ne- derlandsche kolonie aldaar. In Cairo zal hun op het terras van het hotel Continental een thee aan geboden worden. In den middag zullen de vliegers een bezoek brengen aan het nieuw ontdekte graf van Ramses te Giza. Het honorarium van den landsadvocaat in 37 procedures noodig inzake de vergoedingen betref fende de spoorwegramp bij Weesp, bedroeg f31000. Bij het door den chef van den pioniersdienst» ingestelde onderzoek naar de oorzaken van de ca tastrofe met de veerpont op de Wezer, waarbij 80 rijksweersoldaten om het leven kwamen, is geble-> ken dat <le veerpont goe dgebouwd en met 150 man niet overbelast was. De oorzaak van het on geluk moet daarin gelegen hebben, dat een aantal soldaten bang werd voor de hooge golven van de zeer snel stroomende Wezer, die over een der pon tons heensloegen, waarom ze zich angstig aan een zijde der veerpont opeendrongen, zoodat de kettin gen, welke de pontons onderling verbonden, bra ken. Een misplaatste Aprilgrap heeft Woensdag ernstige onrust gewekt ten huize van dr. Bahn, een bekend Berlijnsch advocaat. Terwijl dr. Bahn in de stad was, werden aan zijn woning een zestal kransen met roerende opdrachten bezorgd, ver scheen er een fotograaf om het lijk van dr. Bahn te fotografeeren en meldden zich doodkistenma kers aan om de maat te nemen. Toen dr. Bahn des middags gezond en wel thuis kwam en kort daar op de bloemenwinkeliers hunne rekeningen inzon den, bleek dat men met een „grap' 'te doen had gehad. De politie onderzoekt de zaak. In de kerk te Loppersum hangt reeds jaren en jaren lang een bundel haar, afkomstig van een te Loppersum overleden dame. Ze moet het jam mer gevonden hebben, dat met haar lichaam neur rijke haardos tot stof zou vergaan, gen Gro- D'ie slechts haar eigen schoon Die menig rijk- en braafmams zone Vergeefs tot haar aanbidder had. Wat schikte zij haar blonde lokken Steeds rusteloos en onvermoeid, Nu in een krans, als blanke vlokken, Don golvend om heur hoofd gevloeid. Nu opgeknoopt, dan naar beneden Bevallig om den hals geplooid! Maar nimmer met zich zelf tevreden, En telkens fraaier omgetooid. Dan ach! wat meest haar kommer baarde, En 't harte stemde in wee en rouw, Was 't uitzicht, dat, o jammer! de aarde Dien haarschat eens verslinden zou... Eindelijk wordt de dame ziek, zwaar ziek. Ze voelt haar einde naderen. „Dat vrij de grafworm mij varslinde,' Kermt ze in de bangste wanhoop uit, „Mijn stof tot vroeger stof ontbinde. Zij slechts mijn haarschat nooit zijn buit! „O, jammer, jammer, duizend werven! Moest die met mij in 't graf vergaan, Neen, liever duizend dooden sterven; 't Zou me eens op eeuwige onrust staan." „Gij, vrienden aan mijn stervenssponde, Gij zijt. het, wien 'k dien schat vertrouw Och! dat men na mijn dood in 't rondte Dien steeds als een reliek aanschouw!" (Overgenomen uit het N.bl. v. h Noorden). Ean lastige beklaagde. Voor de rechtbank te Haarlem stond een man terecht, die beschuldigd was van zedenmisdrijf. De beklaagde zeide zeer zenuwachtig te zijn en vroeg een glas water. Toen hij dat ontving beet hij een stuk uit het glas en slikte er een gedeelte van door. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vrevoerd. De moord te Nieuwenhagen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de man welke Lousberg nabij het kasteel Strythagen bij Nieu- wenhagen heeft vermoord, een berucht persoon is, die reeds meer diefstallen met braak, enz. op zijn kerfstok heeft. Ook den bewusten nacht van den moord waren zij waarschijnlijk op roof uit, beiden waren met een revolver gewapend. De verstandhou ding tusschen die twee was in den laatsten tijd niet al te best. Waarschijnlijk hebben zij dien nacht hevige twist gekregen en heeft de moorde naar toen op Lousberg onverhoeds een aantal scho ten afgevuurd, welke hem allen in zijn hoofd trof fen. De kogels hebben het slachtoffer alle achter en boven het linkeroor getroffen. Een is dwars door het hoofd gegaan. De houding van het lijk, met de handen in de zakken, wijst er op dat de man plot seling is gedood. Toen de moordenaar met hef lijk .verd geconfronteerd was hij zichtbaar zeer önt- iaan en viel toen bewusteloos ueer. Eie selioonrijdjeudle auto. Dinsdag tegen middernacht reed door Arnhem een kleine vrachtauto. In sierlijke bochten en slingers manoeuvreerde zij door de leege stra len. De enkele late wandelaars vertxouwden ech ter deze sehoonrijdende auto niet erg en bor gen zich hier en daar veilig in een portiek op. Een paar maal zwierde de auto toeterend de stad door; toen ging zij op het Velperplein cirkels rijden. Eén agent van politie holde de auto na en wist op te treeplank te springen, maar de chauffeur maakte de handen van den agent los van de auto en terwijl deze grooter vaart zette, tuimelde de agent bij de Nieuwstad van de auto af. De agent kreeg aan hoofd en been ontvellin gen en schrammen en werd in het stedelijk zie kenhuis verhonden. Zijn kwetsuren zijn niet van ernstigen aard. Even later wisten agenten van de rijwiel-brigade den chauffeur en de auto in te rekenen. Beiden kwamen uit Zwolle en de chauffeur was dronken. Hij werd naar het po litiebureau gebracht ter ontnuchtering; tevens werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. de Kamers der Staten Generaal, de Ministers, de Minister van Staat mr. Cort 'van der Linden, de vi ce-president van den Raad van State, de leden en de secretarissen van de oommissie uit de Tweede' Kamer voor Buitenlandsche Zaken, H.M.'s gezant te Brussel en de heeren Snouck Hurgronje, Beel- aerts van Blokland, Beucker, Andréae en Carsten van het Departement van Buitenlandsche Zaken. Minister Hijmans is hedenmorgen te 11 uur uit Brussel vertrokken om zich naar Den Hiaag te be geven. Hij is vergezeld van de heerein De Ruelle en baron van Zuylen. De minister zal morgenochtend weer naar Brussel terugkeeren. Het bestuur van den Nederlandschen Journalis tenkring heeft heden onderstaand telegram ge zonden aan het bestuur van de Belgische Persver- eeniging: „Op dezen dag, nu te Den Haag het nieuwe verdrag tusschen België en Nederland wordt onderteekend, zendt het bestuur van den Ne derlandschen Journalistenkring zijn hartelijke groe ten aan de Belgische collega's en spreekt het d^ verwachting uit, dat de pers van beide landen meer en meer moge mede arbeiden aan de ontwik keling der goede verstandhouding tusschen beide volken en de behartiging der gemeenschappelijk© belangen. (Hbldj) gevallen, had al zijn ellende gedroomd. Daü trekt ie met een blij gelaat de deur van zijn privé-kan- toor open. „Karei, kom 'e hier!" roept ie door het maga zijn, waar een groot personeel werkzaam is. Ka fizijn, waar een groot personeel werkzaam is. axel, die bezig is met 't controleeren van. een partij aangekomen artikelen, komt naar 't privé kantoor sloffen. „Nou, wat is er?" „Laten wij de stad nou eens een voorbeeld geven, Karei en de Joodsche Invalide zoo'n ameu blement cadeau geven, je weet wel een van din mooie, die pas aangekomen zijnl" Met open mond kijkt Karei zijn medevennoot NEDERLAND EN BELGIE. Vandaag (Vrijdag) wordt de Nederlandsch-Bel- gische overeenkomst geteekend. De dag van heden (Vrijdag) wordt dus een meuw begin. Wij willen thans een streep halen door het geen ons te voren reden heeft gegeven tot ergernis over de houding der Belgische regeering ten onzen opzichte. De veiligheidsproblemen die door het verdrag van Versailles voor België geschapen wer- den, maken het althans verklaarbaar, dat het onze opname in het ziekenhuis... amputatie rechten daarbij niet voldoende eerbiedigde. Thans -„rtlraon tooh bliift hii 1< komt het er op aan, dat wij door juist begrip voor Ingezonden (Buiten verantwoordelijkheid der Béd.) EIEN ROMAN IN ZAKFORMAAT „Liefdadigheid Daar doe 'k niet an, zegt het oudste lid der Firma van Buren, als een meisje hem een lot van de Joodsche Invalide te koop aanbiedt. „Toe Mijnheer," vleit ze met haar liefste stem metje, ,,'t is voor een paar honderd ongelukkige oudjes, die nergens steun kunnen krijgen en bo vendien, u hebt toch kans een heerenhuis te win nen, een auto, een piano, of een van de andere prachtige prijzleu!" „Niks mee te maken, meisje. Een huis en een auto en een vleugel heb ik, ik moet ook werken voor de kost, laat die ouwen dat ook doen." „Maar meneer, hoe kunnen mensehen van in de tachtig jaar, die geheel invalide zijn, dan werken?" „Ik zei je al, ik doe niet an liefdadigheid. Basta I" Het meisje wacht toch, in de hoop, dat de rijke van Buren nog van meening zal veranderen. Maar niets daarvan. Hij slaat de deur van het privé-kan toor dicht en 't meisje moet zonder een lot verkocht te hebben, heengaan. Van Buren moppert nog wat na, steekt een dur esigaar op en gaat met de handen diep in de zakken gestoken, in de clubfauteuil voor het raam zitten, waar hij afgeleid wordt door het drukke straatleven. Vijf minuten later wordt er aan de deur van het kantoor geklopt. „Was dat nou weer? Ja! Binnen!" De deu rgaat open en de compagnon van Van Buren, meneer Das, komt binnen. „Zeg Karei, wat is jou in hemelsnaam overko men? Je ziet er uit alsof... Van Buren voltooit zijn zin niet, staart nu sprakeloos naar zijn za kenvriend, die wankelend naar een stoel loopt, en er als een zak zout op neer valt. „Maar Karei, was 'r toch?" roept Vqn Buren nu wanhopend uit, terwijl ie opspringt en naar z'n compagnon loopt. „Van Marie, die ellendige Bank van Van Maxle, John." „N<m, enne „Failliet," steunt Karei en hij laat s?n com pagnon een pas verschenen avondblad zien, aat met een vette kop onder „Belangrijk Nieuws het faillissement vau de Van Marie's Bank aan kondigt. Twee dagen later kan de firma Van Bui»n, de ramp die haar getroffen heeft, pas goed overzien. Dtrie vierde gedeelte, zegge vijf en zeventig oent van haar vermogen heeft ze verloren. Em langzaam maar zeker gaat de zaak van Karei John, die zoo hard geploetert hebben in hun leven, achteruit. De ©ene bediende na den andere wordt ontslagen. De reizigers der firma zoeken een goed heenko men, en de oude patroons werken harder dan ooit te voren, om het zinkend eschip te redden. Twee maanden daarna afgeloopen. De firma Van Buren Co. bestaat niet meer. Het huis, waarin de zaak gevestigd was, is in andere handen overgegaan. En heel be scheiden leeft nu John op een tweed eétage in de nieuwe buurt van de stad. Karei is voor een paar dagen gestorven; hij heeft de ondergang van zijn firma, waar hij zoo trots op was, niet overleefd. En van de tweede étage in de nieuwe buurt moest John weldra verhuizen naar de bo venste verdieping van een krotje in een achter buurt. Dan gebeurt het ongeluk. Op 'n morgen wordt ie bij het oversteken der sitraat aangëre- „Enne," vervolgt deze, „ik heb voor jou ook al vijftig loten... je weet wel ten behoeve^van dat nieuwe tehuis, dat ze bouwen, besteld." „Krankzinnig geworden, mijnheer Van Bu ren?" „Nee Karei, maar luister nou eens. Verondei stel ,dat Van Marle op de flesch ging en je beenen geamputeerd moesten worden?" „Weet je wat jij moest doen, John. Wandel jij een straatje om, 't zal je beslist opknappen en als jij plezier hebt de Joodsche Invalide te hel pen, nou 't zal tijd worden. Iedereen, rijk en arm van welk geloof ook, steunt deze sympa- thieke vereeniging. Mijn vitouw heeft al drie I eConati1 honderd loten voor ze verkocht. ,J)on geef ik het meublement en niet de fir ma, zegt John ietwat beleedigd. „De hemel zegene je goede voornemens John, maar 't zal tijd wonden, dat jij eens uit de hoek komt." En John Van Buren gaf 't meublement en be stelde honderd loten voor zich zelf. En alleen door die nare droom van die zware sigaar. Bij u zal ook iemand komen om een lot te ver koopen. Koop er een. Naar lik de lelgisch rnstig ien hie teld ,d p deze Konin ruik v ank te en oorl |che vlu erland ederlai Biddeler I he bezt b lachten lijn afg Waaraan wij gaarne plaats verleenen. (Red. N. L. Crt.) Alienei Schoonmaaktijd-Gedachten. Huisvader. De heer Job wordt steeds geprezen, Als 't symbool der lijdzaamheid, Maar ik geef dien titel aan een Echtgenoot in schoonmaaktijd. Huismoeder: Aalberse moest het eens weten, Hij zei vast, dat het niet mag; Want ik heb nu geen acht uren: Maar een achttien-uren-dag. Jantje: Fijn, moe heeft geen tijd voorloopig, Dat ze me des morgens wascht; 'k Mag het zélf doen, nou, dan heb ik Van het water niet zoo'n last. H. B. S.-meisje: Foei, hé, alles geeft thuis af nu Alles, waar je ook aan raakt; 't Is er nooit zo ovuil warempel, Dan als er wordt schoongemaakt Poëet: Lente, schoonste, jaargetijde, Daarin heb ik geen abuis; Want ik ruik al weken lanj Schoonmaak-grondstoffen in 1 slechts mis...... Café-exploitant: Sjonge, wat een massa klanten Eiken avond in m'n huis! k' Kan wel zien, dat tegenwoordig Schoongemaakt wordt bij ze thuis. Idealist: Ik raad u, mevrouw Europa, Kloek aan 't schoonmaken te gaan, En schaf u vooral dan flink wat Anti-„mot"-middelen aan! Kleine Zus: Moe, de bel gaat, o, daar zie ik 'n Zwarten schoorsteenveger staan. Heerlijk, nu kan Sinterklaas weer, In een schoonen schoorsteen gaanl Onderge teekend e: Sinds een week is 't schoonmaakmonster Eindelijk thuis van de baan; En nu lunch ik in de keuken (Wantde kamer wordt Ge maa egeven ^ndsen. m iraak i uit ad v Hij he ver: ,t hij Oc Be er sti m den melk Bchter 1 |raf vai - De lelkham raat, d het .g vet misstra wie Me: Het vo! ilke var Zes 1< te Ht h ;e uitr ar het t gene dek derzee ,g (*>0 den} e teècel bliflc, 11. die en n de ioapite .,Mt m kalm Natuur! or te v wal rborg d in he De ber van 1 'Overgenomen uit het „Nbld. v. BREEKJO h. N.' België's moeilijkheden en niet minder voor htegeen voor onze eigen nationale persoonlijkheid van ons eischt, van den nieuwen toestand het juis te gebruik te maken. Een bespreking van den inhoud van het tractaat en van de wijziging daardoor gebracht in onze betrekkingen tot de mogendheden te midden waar van wij leven, zal wel gelegnheid bieden eens na der na te gaan, wat ons op dat stuk te doen staat en wat zeker moet worden nagelaten. Vandaag volstaan wij met een gelukwensch aan de regeering, in het bijzonder aan den heer Van Karnebeek, die na zoovele moeilijkheden het trac taat in een voorloopige veilige haven wist te bren- S Naar wij vernemen is de Belgische Minister van Buitenlandsche Zaken hedenavond de gast van den Minister van Buitenlandsche Zaken en mevrouw Van Karnebeek te hunnen huize. Mede waren uitgenoodigdde Belgische gezant en Prinses de Lingue, de heeren graaf De Laling, kolonel Schmit en Nemry van het Belgische ge zantschap, de heeren De Ruelle en baron Van Zuy len van het Belgische departement van Buitemand- sche Zaken, de voorzitters van de Éérste en Twee- volgen. Maar tooh blijft bij leven, hij ook naar den dood verlaagt. Elen half jaar later op het nippertje, maar net op 't nippertje is de Vereeniging de Joodsche Invalide er bij om den ongelukkigen John van Buren van een algeheele ondergang te redden. Ofschoon hij pas 68 is, gelijkt ie een grijsaard van diep in de tachtig. Steunend op z'n krukken had ie de laatste maan den bedelend in zijn onderhoud moeten voorzien. En men gaf niets aan den man met. z'n fatsoenlijk gezicht. De nood was voor hem het 'hoogst toen de Joodsche Invaelide ingreep en Van ren in haar tehuis opnam, waar liij nu leeft zon der zorgen en iederen dag denkt aan vroeger... ook aau 't bezoek van het meisje met dat lo.t.... Een seconde later rinkelt de telefoon. John schrikt wakker. „Was dat?" zegt ie, zich de oogen uitwrijvend. „Goddank, een nare droom. Zeker gekomen door die zware sigaar en dat meisje met 'j loten". „John was inderdaad voor het raam in slaap IMANNEN1 Indien bij het scheren üiv huid pijn doet of stuk gaat, kunt gij dit voorkomen door uw huid vóór het inzeepen eerst in te wrijven met een weinig Purol. Marktberichten - NOORDERMARKTBOND. 3800 kilogram uien 15.30-15.90, drifeling#f 14.20—14.30, 15500 kilogram peen 1.60—y 163400 kilogram roode kool 1L50—16.30, dot>> schot 9.20—13.20, 15800 kilogram gele koolJ —13.50, doorschot 10.40, 112300 kilogram D#j a sche witte 3.505.80, doorschot 3.30—4 W, kilogram kroten 1.201.60. 4 April. 8200 kilogram -uiea -14.30-r—14.60, drielitij 12.4013.50, gew. uien 14 5014.90, 18400 peen 1.20—1.80, 151500 kilogram roode kor' 11.70—16.60, doorschot 10.20—3190, 19600 gele kool 10.60—14.60, doorschot 11.90—ly 103300 kilogram Deensche Witte kool 3.50—i1 doorschot 3.;3.80. Rodeni rug ge Eer i met c U i Rodeni iren. Ma V deze niet. In Cot te haa' Hex dat icht te Rodesni Wa n mij? Mij t u d Die CWfm Zo< udeft? verbai 'uiman; toch e' aisje, d aute

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 2