1 IV GROENTEVERVOER H Wjj ru Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. Tot Hoogheemraad van de Uitwaterende Sluizen van Kennemerland en Westfriesland, is benoemd de Hr. A. C. Kroon, burgemeester van Oudkarspel. - ZU1DSCHARWOUDE. Malariabestrijding. De organisatie der malariabestrijding door de bevolking in Noordholland is en wordt krachtig door de z.g.n. Provinciale Commissie waarvan voorzitter is dr. J. J. Th. Doijer, Inspecteur van de Volksgezondheid ter hand genomen. De ge- heele provincie is, voor zoo,er bestrijding noodig geacht wordt, verdeeld in districten. In ieder dis trict is de algemeene leiding opgedragen aan een Districtscomité en wordt een controleur aangesteld Voor iedere gemeente wordt ingesteld een plaatse lijk comité voor genoemde bestrijding. Dit comité verstrekt alle inlichtingen, die een goed inzicht in het malariavraagstuk, zoowel als eene rationeele bestrijding kunnen bevorderen. Het ondersteunt al le maatregelen, door de Provinciale Commissie noo dig geacht, bij de plaatselijke bevolking. Verder wordt propaganda gevoerd voor de bestrijding door de bevolking zelve en maatregelen getroffen ter verkrijging van alle hulpmiddelen, die de bestrij ding ten goede zullen komen. Ter constitueering van het z.g.n. district War- menhuizen waartoe voorloopig behalve genoem de gemeente bëhooren: Schoon, Oudkarspel, Noora en Zuidscharwoude, Broek op Langendijk, St. Pan- cras en Koedijk werd ten raadhuize te Zuid scharwoude een bijeenkomst gehouden, waarvoor uitgenoodigd waren de burgemeesters der Lange- dijker gemeenten en vertegenwoordigers van de besturen der Witte Kruisafdeelingen in genoemde gemeenten. Naast Mr. de Groot, lid van het Prov. Comité, waren aanwezig vertegenwoordigers der Langedijker gemeenten en Ds. O. J. Staal, be stuurslid van het Witte Kruis aldaar. De overige gemeenten waren, zonder kennisgeving, niet ver tegenwoordigd. Na een breede uiteenzetting van het doel en werkzaamheden der plaatselijke comité's werd be sloten tot vorming daarvan over te gaan. Daarin zullen zitting hebben, naast leden van gemeentebe sturen en vertegenwoordigers van het Witte Kruis, artsen, onderwijzers, wijkverpleegsters en vroedvrou wen. Deze comité's zullen uit hun midden een bestuur benoemen en een hunner leden aanwijzen om zitting te nemen in het districts-comité. Met den wensch dat plaatselijk spoedig met de werkzaamheden kan worden aangevangen, werd de bijeenkomst gesloten. - NOORDSCHARWOUDE. Uitslag aanbesteding pakhuis voor den heer F. van Die, gehouden door Joh. Öosterlee op Donder dag 2 April 1925. Massaraming f 1875. A. Zuidscherwoude, Noordscharwoude f2062. K. Bruin, Oudkarspel f 1950J— Jn. Henselmans, Noordscharwoude "f 1937.— Gbers. Kuitwaard, Br. op Langendijk f1895. Timmer- en metselwerk raming f 1795. Gebrs. v. d. Plas, Broek op Langendijk f 1930. Jn. Heidsma, Noordscharwoude f 1898. Metselwerk raming f 1005. Jn. Tromp, Oudkarspel f 1250. Jn. Heidsma, Noordscharwoude f1118. H. Metselaar, Zuidscharwoude f 975. Timmerwerk raming f790. Schram, Sint Pancras f969. K. Bruin, Oudkarspel f800. Jn. Heidsma, Noordscharwoude f780. A. Zuidscherwoude, Noordscharwoude f742.— Schilderwerk raming f80. K. de Vries, Noordscharwoude f 70.! Metselwerk gegund aan H. Metselaar te Zuid scharwoude. Timmerwerk aan A. Zuidscherwoude te Noordscharwoude. Schilderwerk aan K. de Vries te Noordscharwoude. ZUIDSCHARWOUDE. Met April zijn 13 leerlingen tot de openbare lagere school toegelaten, terwijl 18 de school ver lieten. 5 leerlingen volgen het zevende leerjaar. Wij herinneren ons niet dat ooit zoo'n klein aantal nieuwe leerlingen toetraden. Binnenland DE ZOMERTIJD. Nu de zomertijd blijft is het de vraag, wanneer hij zal worden ingevoerd. Het antwoord van den minister op een desbe treffende vraag van den heer Wittert van Hoogland dat bij verwerping van het regeeringsvoorstel de invoering van den zomertijd dit jaar waarschijnlijk tot 5 Juni zou moeten wachten, omdat de spoo wegen niet eerder gereed zouden kunnen zijn, ver- 'geboorte van haar kind, zij wilde sterven, aangezien haar het leven te zwaar was ^ewor den, door uw schuld. Maar bij haar lijk heb ik mij gezworen, niet te rusten, tot ik mij had gewroken op haar verleider en haar moorde naar. Twee en twintig jaren heb ik tijd gehad, mij op die wraak voor te bereiden. Nooit heb ik in die jaren vergeten, wat ik aan Heienes sterf bed mij zelf had toegezworen. Ik wist echter toen nog niet, op welke wijze ik mij zou wraken. Wat vermocht een eenvoudige bankbeambte te genover den hoogwelgeboren Heer von Roden- fels? Maar mijn haat en afschuw gaven mij de kracht mij op te werken. Als door een toover- macht geholpen verbeterde mijn positie na Heie nes dood schier bij den dag. Ik liep alle rangen door en werd ten slotte directeur der Bank. En het gelukte mij een groot vermogen te verwerven. jMijn relatiën stelden mij in staat een blik te slaan in de financieels positie op Rodenfels en toen wist ik, hoe ik Heienes dood op u zou kunnen wreken. Ik heb dat plan vast in het oog gehouden en heden ben ik in staat, den verleider mijner zuster als een bedelaar van Rodenfels weg te jagen En Heienes dochter zal met mijn kind als mees teres hier haar intrek nemen, terwijl uw wettige kinderen met u dit huis zullen moeten verla ten. Dat is mijn wraak! Rodenfels staarde dof en wezenloos voor zich uit. Wel had hij gevreesd, dat hij zich niet zou kunnen staande houden, maar dat het noodlot het zoo spoedig had gewild, en onder zulke pijnlijke wekte onder de Kamerleden begrijpelijke beroering 2egt de „Maasbode" (r.k.) En ook wij vermogen niet in te zien, dat de directie der spoorwegen zoo'n langen termijn zal noodig hebben om een zo merdienstregeling te maken. Het zou, gezien de onzekerheid waarin het voortbestaan van den zomertijd dit jaar verkeerde, voor de hand hebben gelegen, dat de spoorwegen een dubbele zomerdienstregeling hadden ontworpen één voor den Amsterdamschen tijd en een voor den zomertijd. Js dit inderdaad geschied, dan be hoeft de invoering van den zomertijd toch zeker geen twee maanden meer te duren. Is dit niet ge- oeurd, dan zijn de spoorwegen, om het maar zeer zacht te zeggen, niet bijzonder actief geweest. In Engeland zal op Zondag 19 April, te 2 uur 's morgens, de zomertijd ingaan. Daar de zomer tijd in Frankrijk en België reeds in den nacht van 5 April aanvangt, zal gedurende 14 dagen een spe ciale dienstregeling voor de mailbooten noodzake lijk zij.n Onder een geweldige spanning ving de stemming in de Eerste Kamer aan. Iedere kreet werd direct gesmoord, zegt „de Tel." door een aanhoudend st. st. st. Toen de 26e tegenstander van het wetsont werp was genoteerd, ging algemeen de roep door de zaal „het wetsontwerp is verworpen." Jhr. Ruijs hoorde glimlachend den uitslag der stemming aan. Alleen prof. Diepenhorst (a.r.) was in zijn nabij heid en fluisterde hem woorden van troost toe. In een rumoerige stemming werd de vergadering verdaagd. R AD IO-PROGR AMMA. ZATERD|AG 4 Apr.il. 8.10 n.m. Friesche Radio-Avond. 1. Iepen jen. 2. Sang fen ,,'t Gealtsje", under lieding fen 'e haer N. J. Knapper, a Frysk Folks- lie t. b. Simmer)oun op it wetter, c Wolkom yn 'tWald. 3. Reute fen 'e hear B. S Hylkema, Foarsitter fen 'e Boun fen Fryske Sekkippen büten Fryslan: „In wind oan 'e Friezen". 4. Foardrachten troch de hear G. Grondsmaa. Opwekking© fen Jan fen 'e Gaestmar. b. Frys lan fen Dr. E. Halbertsma. c. Liekeblommen fen Dr. E. Halbertsma. 6 Sang'fen ,,'tGealtse" te Hilversum: a. It Aldershüs. b. Yn 'e iere Moarn. c. Krusjassen. 6. Foardrachtien fen 'e haer W. Duim: a. Oan Fryslan. b. Do en Nou c. It aide Wyfke. Lytse Pauze. 7. Stikken troch de hear G. Grondsma: a. Psalm 19, fen Pieter Jelles. b. De Terhernster melkers fen Pieter Jelles. c. Oan de neiteam, fen Pieter Jelles. 8. Sjongen fen ,,'t Gealtsje": a. Skamje dy net. b. Op 't klokhüs. c Eleala fria Fresena. 9. Stikken troch de hear W. Duim: a. Twisken Sweins en Frjentsjer. b. Eake. c Ik wit net. 10. Sluten. ZONDAG 5 APRIL. 1 2.30-4.40 n.m. HILVERSUMSCHE DRAAD- LOOZE OMROtP. Concert op Zondag 5 April a.s. te geven in de zalen van „Artis" te Amsterdam. Aangeboden door de „Glim"-fabriek Rotterdam. Uitvoerenden De Amsterctamsche Orchestvereeniging,- onder leiding van den Kapelmeester Frans van Diepen beek. 8-10 n.m. HIVERSUMSCHE DRAADLOOZE OMROEP. Radioconcert, te geven door „Het Klein Orkest" onder leiding van Anton van der Horst. MAANDAG 6 APRIL. 6-7 n.m. HILVERSUMSCHE DRAADLOOZE OMROEP. Kinderuurtje door Mevrouw Antoinette van Dijk 7-9 n.m. HILVERSUMSCHE DRAADLOOZE OMROEP. H. D. O. Voor-avond Concert, door het H. D, O. Orkest onder leiding van Francois Lupgens. Burgerlijke btand Gemeente OUDKARSPEL. Over de maand Maart. Geboren: Catbarina Guurtje, dochter van Johan nes Hoogeboom en Guurtje Schoen, 5 Maart. Ca- tharina Divera, dochter van Willem Kos en Maria Bruin, 19 Maart. Maria Agnes, dochter van Nico- laas Petrus Brammer en Niesje Dekker, 21 Maart. Jan, zoon van Cornelis Meester en Geertje Bruin, 23 Maart. Johanna, dochter van Theodorus Rijke:: en Margaretha Loos, 23 Maart. Hubertus Andries zoon van Hubertus Volkers en Neeltje Kramer 28 Maart. omstandigheden, dat had hij niet voorzien. Het koude zweet stond op zijn voorhoofd. Hij zag in het onwrikbare gelaat van Coulmann. U houdt mij voor slechter dan ik ben. Ut heb Helene aangeboden voor haar te zorgen, maar elk aanbod heeft zij onherroepelijk van de hand gewezen, stamelde hij, een lichte poging wagende, Coulmann zachter te stemmen. Dit is mij bekend, antwoordde deze toor nig. U was schaamteloos genoeg haar geld aan te bieden. Maar mijn zuster was wel zwak geweest uit liefde tot u, maar toch niet zoo nederig, dat zij zich daartoe liet overhalen. Dadr dacht zij te hoog en te edel voor. Van heit oogen- blik af, dat zij hoorde, dat u de echtgenoot van een ander waart, veranderde haar liefde in ver achting en vertwijfeling. En dat ge uw misda dig en laag opzet met geld dacht te kunnen goed maken, vervulde haar met afschuw en huivering. Maar laten wij daarover zwijgen. Ik heb u than=, uiteengezet, hoe ik er toe ben gekomen, de vor deringen uwer schuldeischers in stilte af te koo- pen. U heeft thans met de bloote feiten te doen en uitsluitend met dien eiseh rekening te houden. Öf u betaalt mij, óf ik zal u onmieedoogenloos vervolgen. Een smartelijke lach teekende zich op Roden fels' gelaat. Wanneer u zoo nauwkeurig mijn positie weet, dan moet u ook weten, dat ik niet betalen kan. Natuurlijk. En daarom is mijn zending hier Overleden: Antje Strooker, oud $9 jaren, echtge- noote van Jacob van Exter. Elisabeth Mooij, oud 77 jaren, weduwe van Jacob Nol. Huwelijken: Hendrik Prosper, oud 36 jaren en Dieuwertje Kok oud 24 jaren. i Gemeente NOORDSCHARWOUDE. Over de maand Maart 1925. Geboren: Anna Elizabeth, dochter van Pieter Duijves en Agnes de Wit. Cornelis Jozef, z. van Cornelis Bruin en Aagje Heilig. Eelco, zoon van Jan Bleek en Jeannette Wubbechiena van Duijn. Catharina Paulina, dochter van Pieter heller en Aafje de Hart. Gehuwd: Johannes Filippo, oud 28 jaren cn Maartje de Boer oud 20 jaren. Overleden: Jeannette Wubbechina van Duijn, oud 25 jaren, echtgenoote van Jan Bleek. Gemeente BROEK OP LANGENDIJK. Over de maand Maart. Geboren: Willem zoon van S. Aardema en A. Glas,_ Jacob, zoon van D. Kaas en R. Strijbis. Overleden: Neeltje de Wit oud 63 jaar, weduwe van K. timmerman. Grietje Deicker oud 43 jaar dochter van Albert Deaker en Aagje Hoogland, beiden overleuen. Jacob Cornelis oud 2 maanden zoon van N. P. v. d. Wel en C. Appel. Levenloos aangegeven kind van C. Kruk en P. Strijbsi. Ondertrouwd: Klaas Glas oud 23 jaar, tuinbou wer en Antje Kunst. Getrouwd: Klaas Wiedijk, oud 19 jaar wonende te Sint Pancras en Aagje Balde roud 17 jaar. Willem Kramer oud 24 jaar, wonende te Meüemblik en Grietje Smit oud 23 jaar. Cornelis Witsen, oud 27 jaar en Dina Jannetje Clement oud 24 jaar. Jan Liefhebber oud 36 jaar en Trijntje Leegwater oud 31 jaar. Gemeente WARMENHUIZEN. Over de maand Maart 1925. Geboren: Theodorus Cornelis, z. van Willem Mosch en van Maria Snijders. Marie Margare tha, dochter van Oorneiis de Moor en van Diieu- wertje van der Horst. Gehuwd: Albert Butter oud 21 jaar en Jo hanna Catharina de Vet oud 19 jaar. Overleden: Aletta Anna Brum, oud 65 jaar wed. van Corneiis Vader. Gerrit Kuiper, oud 74 jaar, echtg. van Aaltje de Geus. Jaeoba Kossen, oud 91 jaar, wed. van Willem Hans beek. Predikbeurten HERV. GEMEENTE OUDKARSPEL. Zondag 5 April voorm. 10 uur Ds. G. de Leeuw. Onderwerp: Vanwaar? Waarheen? Afscheid van de ontslagen Leerlingen. Begroeting van de nieuwe Leden. GER. KERK NOORDSCHARWOUDE. Zondag 5 April voorm. 9.30 uur Bediening H. Avondmaal. Nam. 4 uur Dankzegging. Ds. J. Gillebaard. Goede Vrijdag 's avonds 7 uur Ds. J. Gillebaard. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 5 April voorm. 9.30 uur Ds. O. J. Staal. Bevestiging der nieuwe leden.Extra collecte. Goede Vrijdag voorm. 9.30 uur Avondmaalviering NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 5 April 's avonds 7 uur Ds. J. J. van Meuré. Bevestiging nieuwe lidmaten. Extra collecte. 1 Goede Vrijdag 's avonds 7 uur Ds. J. J. van Meurs. Avondmaal. CHR. GER. GEM. BROEK OP LANEGNDIJK. Zondag 5 April voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur Ds. J. de Vries van Rijnsburg. Goede Vrijdag 's avonds 7 uur Leesdienst. DOOPSGEZ. GEM BROEK OP LANGENDIJK.. Zondag 5 April voorm. 10 uur Ds. Am. de Jong Doopbe diening. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGENDIJK Zondag 5 April voorm. 9.30 uur H. Avondmaal. Nam. 2.30 uur Dankzegging. Ds. J- Jukkema Goede Vrijdag 'savonds 7 uur Ds. Jukkema, GER. KERK BROEK OP LANGENDIJK. Zondag 5 April voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur Ds. R. W. de Jong. Goede Vrijdag 'savonds 7 uur Ds. R. W. de vervuld. W,at u te wachten staat, is u Ithans zon der eenigen twijfel bekend. Michael von Rodenfels stond met moeite op. Laat u mij in eik geval een maand tijd. Ik vraag dit niet voor mij zelf, doch uitsluitend voor mijne familie, zeide hij hartstochtelijk. Coulmann had zich reeds omgekeerd om te vertitekken. Hij wendde zich nog eenmaal om. Wat gaat mij uwe familie aanl Ik weet, dat uw ongetrouwde zuster uw zoon een onaan tastbare rente van drie duizend Mark per jaar vermaakt heeft. Die verstandige dame, die haar broeder wel van zeer nabij kende, heeft met deze erfenis waarschijnlijk uwe familie het ergste wil len besparen. U ziet, ik ben ook daarmede be kend. Rodenfels streek zich over het voorhoofd. Deze drie duizend Mark gebruikt mijn zoon als toelage voor zich zelf. Coulmann lachte tergend spottend. Daar hij de zoon van zijn vader is, zal hij ongetwijfeld wel voor zich zelf dat geld gebrui ken, en zal hem de nood zijner familie wel onverschillig zijn. Dan zult ge zelf het brood voor uwe familie moeten verschaffen. Wellicht leert ge daardoor inzien, hoe hecht familiebanden zijn. Tot heden heeft u dat niet geweten. Van mij moet ge niet de geringste tegemoetkoming verwachten. Ik heb meer dan twintig jaren op dezen dag gewacht, dat ik betalen kon met ge lijke munt. En wanneer u als een bedelaar aan uw eind© komt, dan heeft u dit aan mijn on 28 Maart 3 motoren 65 ton. 30 4 105 31 2 45 1 April 3 55 2 4 90 3 2 50 Totaal 18 410 - BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag 28 Maart 28 Maandag 30 Maart 18 Dinsdag 31 Maart 31 Woensdag 1 April f 21 Donderdag 2 April 20 Vrijdag 3 April 20 Totaal N OORDSCHARW OUDE Zaterdag 28 Maart Maandag 30 Maart Dinsdag 31 Maart Woensdag I April Donderdag 2 April Vrijdag 3 April Totaal WARMENHUIZEN. Zaterdag 28 Maart Maandag 30 Maart Dinsdag 31 Maart Woensdag 1 April Donderdag 2 April Vrijdag 3 April Totaal m. 33 wagons. 21 30 33 25 31 [173 15 wagons 5 11 9 Marktberichten LANGEDIJKER GROENTEMARKT. 3 April. 46000 kilogram roode kool ie soort 12.2014.40 idem 2e soort 29000 kilogram gele kool 1 soort 11.12.50, idem 2e soort 9.20. 52000 kilo gram deensche witte kool ie soort 4.805.50, id 2e soort 3.604.1300 kilogram uien 15.20. 11751 kilogram peen 1.502.70. 4 April. 51000 kilogram roode kool ie soort 12.5014.90 idem 2e soort 10.5012.28500 kilogram gele kool ie soort 11.6014.40, idem 2e soort 10.40 11.30. 105000 kilogram deensche witte kool k soort 3.4.60, idem 2e soort 2.2.80. 2500 ki logram uien 14.7015.50. Drielingen 13.3014.1 4500 kilogram peen 2.402.60. WARMENHUIZEN. 2 April. Roode kool ie soort 11.15.idem 2e sooi 11.1013.90, idem uitschot 6.6.90. Gele koi ie soort u.80. Witte ooi ie soort 4.5.60, idi 2e soort 4.10 Drielingen 10.2011.40. Uien 12 12.60. Ttek 4.605.90. Grove uien 12.P< 1.80—1.90. Aanvoer 40100 kilogram roode 800 kilogram gele kool, 33700 kilogram witte koi 2700 kilogram uien, 1409 kilogram peen. 3 April. Roode kool ie soort 11.7014.90, idem 2e ir.11.90, idem uitschot 5.50—6.Gele k< ie soort 12.2016.10. Witte kool ie soort 3 5.60, idem 2e soort 3.104.30. Uien 12.6013: Stek 4.5.10. Peen 2.—. Aanvoer 54400 kilt gram roode kool, 2100 kilogram gele kool, kilogram witte kool, 2900 kilogram uien, noö ki logram peen, 250 kilogram aardappelen. ALKMAAR. 3 April. Raapstelen 3.30—4.— per 100 bos. Radijs 6.50—8 per 100 bos. Prei 7.3014.20 per 100 bos. Boen kool 6.207.50 per 100 stuks. Roode kool 12 17.20. Gele kool 12.1017.50. Wortelen 1.30 Uien 8.10—14.30 alles per 100 kilogram. Spina; 0.650.88 per bakje. Kropsla 8.1011.50 per 1 stuks. Witlof ie soort 27.31.idem 2e soort 20.25.— per 100 kilogram. ALKMAAR. 3 April. Aangevoerd 92 stapels wegende 99506 lkilogrammei) Kleine fabriekskaas met merk 44.idem zon' merk 41.Commissie fabriekskaas met m< 50.—. Kleine boerenkaas met merk 46.idei zonder merk 46.Commissie boerenkaas met merl 47.—. Handel: goed. p Bn lc N EU 5ie1 gelukkig© zuster verdiend. Na deze woorden verliet Coulmann de kamei zonder nog eenmaal om te zien. Rodenfels was wederom in zijn stoel terugga zonken. Boosaardig keek hij Coulmann na. E« huivering ging door zijn leden. Zijn lipjien ware: heet en droog. Naast de geestelijke afmatting die hij ondervond, openbaarde zich thans ooi plotseling lichamelijke pijn. Hij wilde opstaan Een donker bewustzijn drong langzaam tot hei door, dat het thans misschien wel Ihet bes was, daar tegenover uit zijn schrijftafel de brow ning te nemen, die steeds geladen was, en eei einde aan zijn leven te maken. ,Maar iots hiel hem tegen, als verlamd werd hij vastg^houdei aan zijn stoel. Thans weder die pijnen, gonzen en suizen, een, nevel voor zijn oogen een koude rilling, een onweerstaanbai -e ang Dat is de typhus thans wordt ook ik daar door aangegrepen ik wil niet neen - lieve: onmiddellijk een einde daar, in de schrijl tafel Hij wist met alle inspanning en moeite' nog op te richten en wankelde door de k aroj1' Maar eer hij de schrijftafel had bereikt, slot»g een paar malen met de armen in de lucht en. vie toen bewusteloos neer. Zoo vond hem bijna onmiddellijk daarop oude Gustav in htevige koorts. De typh'J' had ook hem aangegrepen. OVordt vervolgd)' hili inde 1LK «r 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 4