Zaterdag 4 April 1925. 3e Blad 84a Jvirgv-g fieiMritraiio mm. fe [NO* 40 Kfreac* rcLC^iiiiai bi NIEUWE LinilwEDIJKER DjBRDlE BUD. Donderdag 2 uur kwam de raad alhier in open bare vergadering bijeen. Afwezig de heer Hart zonder kennisgeving. Voorz. Burgemeester Kooiman opent de verga dering, waarna de notulen worden gelezen, en onveranderd vastgesteld. Mededeelingen. Van de herbenoemde leden en de benoemde der comm. tot wering van School-, verzuim, dat zij hun benoeming aanvaarden; van Ged. Staten "bericht, dat de gem.begrooting dienst 1925 is goedgekeurd; Van den Min. van Onderwijs, K. en W. is bericht ontvangjen, dat het rijksvoorschot op de enderwijzerssalarissen 1925 is vastgesteld op f7100. B. en W. is gebleken dat vanwege de geringe deelneming terzake gasvoorziening Kanaaldijk, geen verdere stappen in deze te moeten doen. Bij de laatst gehouden kascontrole gemeente ontvanger, was ontvanger f 107.838.111/2, ©n uit- •gegeven f 105.735.83 en in kas was en moest zijn een batig saldo groot f 2.102.281/2 en alles in de beste orde was bevonden. B. en W. meenen geen verdere stappen te moe ten doen inzak eemigratie-verzoek L. Kouwen, daar adressant er thans zelve van afziet.. Al deze mededeelingen voor kennisgeving aan- Van B. en "W". van Alkmaar is ingekomen een lijvig verslag op de Warenkeuringsdienst 1924. hetgeen ter visie zal worden gelegd. Verslag van de Commissie der Arbeidsbemid deling waaruit blijkt dat die Comm. nog bestaat uit dezelfde leden; dat in 1924 een tweetal ver gaderingen zijn gehouden; dat van het corres pondentschap arbeidsbemiddeling 58 arbeiders aan de Kanaaldijk hebben gebruik gemaakt, 21 zijn te wierk gesteld en 37 zijn afgeschreven. In het zuidelijk gedeelte bedroeg het aantal deel nemers 36, waarvan 12 zijn tewerk gesteld en 24 zijn afgeschreven. De voorz. mieent dat hieruit blijkt dat de cor respondentschappen in deze alle recht van be staan hebben. De heer v. d. Woude, meent van niet, de arbei dersorganisaties verloopen, en als zij geen belang stellen voor deze zaak, dan meent deze dat d< raad in deze geen gelden mag beschikbaar stellen Weth. Visser. D|it is aan de Kanaaldijk toch niet het geval. De heer Mulder zegt van wel, eerst telde de landarbeidtexsorganisatie 70 leden, en meent van thans nog maar 27 leden, en bij dezen voortgang deelt hij de gevoelens van de heer v. d. Woude. De voorz .zegt dat B. en W. hun volle aandlacht aan deze zaak zullen wijden. Op verzoek van de afdeeling van het Witte Kruis wordt hun over 1925 wederom een sub sidie groot f 100 toegekend. Van het comité van stichting en instandhou- 'ding van een volksuniversiteit voor Alkmaar en .omstreken, ter bevordering der verschillende leer gangen, om een subsidie, groot f 10. B. en W. stellen voor goedgunstig te beschikken, gezien het vele goede wat uit zulk een instelling voort- groeit. De heer Mulder. Hebben onze burgers dan nog ©enige rechten of voordeelen hiervan. Voorz. meent van wel, hoewel het niet in de 'statuten vast ligt. Voorstel B. en W. met algem. stemmen aangenomen. Ingekomen is een schrijven van de Langedijker Groenteoentrale, over haar standpunt ten opzichte van de weg KoedijkSt. Pancras, dat zij de dringende eisch en het belang daarvan erkend, ©n alle steun in deze toezegt, maar meent dat ©erst belanghebbende gemeente en bannebesturen hun uitspraak in dez emoeten doen, en de voor bereiding en regelen der plannen moeten ontwer pen. Haar standpunt in deze der L.G.C< is in ©en breedvoerig schrijven gericht tot de gemeente Koedijk, St. Pancras, Bergen, Heerhugowaard, Broek op Langendijk en Zuidscharwoude. De voorz. Wij als belanghebbende gemeente, zullen in deze richting der L.G-.C. moeten wer ken en B. en W. zullen ook spoedig in deze met plannen komen. De hi§er v. d. Woude. Als Bijk en Provincie in dez» niet bijdragen, kunnen wij plannen wel ach terwege laten. De heer Mulder. Daar zullen wij later over praten. Spr. huldigt den Burgemeester voor zijn schitterend pleidooi en verdediging van dezen w©g in de algem. vergadjering. der L.G C. ge houden. De heer Kramer. Het zal veel kosten, de weg 'komt door geen waardfelooze grond, maar door land dat productief zeer groote waarde heeft. Weth. de Geus. De afstand is ongeveer 2 K.M als wij een weg maken van 10 M., zullen wij ongevee rof ruim 2 H.A. noodig hebben, tegen ©en prijs van f 150.per snees, zal dan he t bedrag zoo groot niet worden. De hoeren v. d. Woude, Kramer en Oud meenej dat er veel meer land noodig is, eerstgenoemd toont dit met cijfers aan, en dan zullen 'wij over den prijs nog maar niet praten. De voorz. en de heer Mulder meenen dat e zeer veel gemeente's zijn die er belang bij hebben en als die allen hun medewerking in deze ver- leenen ,dan zullen wij zien wat ons te doen staat in deze, en zullen misschien Bijk en Pro vincie in deze ook geen bijdrage weigeren. De heer Mulder. U kunt het alvast tot den hee rv. d. Woude gaan verdedigen in het bestuur van den polder. De heer v. d. Woude. Dat kunnen jullie wel zeggen ,maar wij hebben er ook rekening mede te houden wiie het moeten betalen, en of de voordeelen wel zullen opwegen tegen de uitgaven. De voorzitter. Ik meen dat de banne al eens f 20.000 heeft toegezegd, als de weg er maar kwam. Nadat hierover nog lang gediscusseerd is, wo' dt besloten, dat over eenigen tijd de gem. Koedijk die zij meenen dat er belang bij hebben, tot oen algemeene bespreking uit te noodigen. Van het Hoofd der School is bericht ingeko men, dat hij in verband met de pensioenraad,1, om gezondheidsredenen ontslag moet hemen als hoofd der school en het vervolgonderwijs. De voorz. staat hierbij even stil, en zegt met leedwezen, dat een man als de heer van Wasse naar in de nog volle kracht van zijn leven, .thans om gezondheidsredenen ontslag moet nemen. 20 jaar lang heeft hij met alle opoffering het onder wijs alhier in goede banen geleid. De voorz. stelt voor om het gevraagde ontslag op een nader overeen te komen datum op de meest eervolle wijze tie verleenen. Door meerdere leden werd de heer van Wasse naar gehuldigd als een plichtgetifouw man, en hetgeen hij voor het land- en tuinbouwonderwijs heeft gedaan. De raad gaat met het voorstel van voorzitter accoord. De voorz. deelt mede, dat in overleg met den inspecteur, de onderwijzer Baas als tijdelijk hoofd aan te stellen. Op voorstel van den heer Kramer wordt be sloten ,bij een nieuwe oproep, een acte tuinbouw op den voorgrond te stellen. Vaststelling concept-politieverordening, wordt aangehouden tot een volgende vergadering, daar Zaterdag de vereeniging van Burgemeesters ver gaderen te Alkmaar, waar een gemeenschappelijke regeling zal worden besproken. Verslag toestand der gemeente, wordt goed gevonden dit ter visie te leggen. De heer Kramer. Hoe zit het thans met de gezinsverpleging, die werkt verbazend slecht. De voorz. zegt dat dit reeds geruimen tijd de aandacht van B. en W. heeft getrokken, ver betering komt er, de juffrouw zal iedere week zich bij den dokter vervoegen, om te kijken waar hulp noodig is. De heer Kramer is met dit antwoord tevreden. Kohier hondenbelasting wordt vastgesteld op een bedrag van f475, zijnde 67 honden le klas en 56 2e klas. De heer v. d. Woude bevreemd het dat de rekening Veenderij niet is behandeld. De voorz. De heer de Geus heeft de vergadering niet bezocht, en kan alzoo van de verschillende cijfers nog geen juist beeld geven. Weth. Visser, waarom is die vergadering niét uitgesteld bij verhindering van De Geus. De heer v. d. Woude. Misschien kon het niet meer, maar was de andere vergadering dan zoo noodzakelijk. De heer De Geus. Ja zeker. Hierna volgt sluiting op de gebruikelijke wijze. Het leven in de Hoofdstad MAR(KJ)TEN. De menschen, die op de markten staan, heb ben een slechten tijdd achter den rug en gezien het mooie weer, was het geen wonder als de een of andere koopman zijn gemoed lucht gaf door uit te roepen: „Heb je ooit zoo'n markt gezien, ik heb om 12 uur nog geen handgeld gehad." Of er in Amsterdam dan nog zooveel gemar(k)t wordt De echte Amsterdèmsche „praat" altijd van mar ten, weet u. Wel wis en drie, maar de traditie is een weinig afgedreven. De Westermarkt, waar in mijn jeugd omstreeks dezen tijd de groote voor- jaarsmarkt werd gehouden de verkapte kermis met draaimolens, snoep- en galanterietenten, pof fertjes- en wafelkramen is absoluut geen markt meer. {juk vaii ue iN oor eiermarkt is ais mar Kt met veel meer overgebleven. Het zijn in hoofdzaak nog enkele scharrelaars in de onmogelijkste rom mel, roestige spijkers, gebarsten koftiepotten zon der oor, kopjes zonder schotel en schotls zonder kopjes, die hier voornamelijk 's Maandags hun voor raad op de straat hebben uitgespreid. Maar vlak daarbij is de Westerstraat en daar staat het des Maandags vol. Daar kunnen de burgervrouwtjes waarvan een deel nog altijd Maandag houdt, heel wat koopjes halen. En die markt, waarop vooral manufacturen, door schreeuwende vrouwen en dui ven door zwijgende „duivenmelkers" worden aan geboden, beleekent nog zooveel dat „lijn 20" dien dag niet vanaf de Zaagpoort via Westerstraat naar de Noordermarkt gaat, maar op de Mamixstraat de andere richting neemt naar het Frederik Hen drikplantsoen. Is eenmaal de Westermarkt opge offerd aan de „electrische" op de Westerstraat triumfeert de markt over de tram. Dat begrip „manufacturen" moet men hier zeei ruim opvatten, belialve garen en band behooren er ook gedragen kledeingstukken in den ruimsten zin des woords bij. Voor consumptieartikelen is hier de markt niet, daarvoor moet men op de Lin dengracht zijn, ook vlak in de buurt. Daar ka. men in deze tijden dagelijks (maar Maandags na tuurlijk het minst) goede en goedkoope visch koo- pen. De mannen uit den middenstand, in wier huis houden overleg moet gepleegd worden als men ,,'t goed" wil hebben, zijn niet te beklagen als hun vrouwen zich de moeite willen getroosten naar de Lindengracht te gaan om na veel loven en en bieden visch te koopen. Want men ziet hier de prachtigste kabeljauwen, de grqotste Hol lar) dsche schollen. Reuzen van zeepalingen (ei genlijk zeewolven) wien met een soort reuzen- nijptang het jassie wordt uitgetrokken. In de laatste jaren heeft de Lindengracht echter veel concurrentie ondervonden van de Albert Cuijpstraat, waar naar mijn meening thans wel de voorftaamste Amsterdamsche markt is. Vooral ten opzichte van levensmiddelen. Behalve een steeds zeer ruime Zee- en riviervisch-expositie, in clusief de gezouten zalm, en het nieuwe artikel: de gestoomde bokkings (niet te verwarren met de Harderwijkers) doch de bekende groote Noord zee-spekbokkmgs, die op dezelfde wijze zijn be reid als gestoomde makreel en spot-goedkoop zijn), wordt hier ook druk in kaas gehandeld. Kaas is echter een moeilijk artikel om te koo pen. Je moet er verstand van hebben Wat op de volksmarkten wordt aangeboden, bestaat uit: ie ongeregelde partijen kaas van zoo superieure kwa liteit als men slechts in eerste klas winkels vindt. 2e. zoogenaamde gebrekkaas, kaas die wat smaak betreft (en dqar komt het toch maar op aan,) bui tengewoon best is, doch die brokkelt, groene plek jes heeft enz. en ten derde de fabriekskaas, soms zelfs de minste soort met een schijntje vetgehalte, zurig als ze nog; heel jong is, maar die als ze ook uitgedroogd is als lood op de maag ligt. Aan die „derde soort" verdient de marktkoopman waar schijnlijk het meest, want de prijs die hij er voor maakt (ik spreek natuurlijk in het algemeen) is ab normaal hoog in verhouding van de waarde van het artikel. Daarentegen kam men zoowel ten op zichte van soort I als II op de Albert Cuijpstraat soms heele koopjes slaan. Iets typisch Amster- damsch is het dat die visch- en kaasinkoopen voor een niet gering gedeelte door heeren worden gedaan, wel niet je aristocratie, maar nette mid denstanders en goed gesitueerde werklieden. Een kennis van me, een provinciaal, die nog niet zoolang in Amsterdam woont, klaagde mij zijn nood dat hij zoolang hij hier woonde nog geen extra fijn stukje visch had geproefd. Vooral nu met de Vasten vond hij dit een kruis. De prachtige groote schollen uit de winkels kon hij niet betalen. Ik raadde hem aan zijn vrouw eens naar de Lin dengracht of de Albert Cuijpstraat te sturen. „O, daar hoef ik niet mee aan te komen, was zijn antwoord. „Ga er dan zelf heen en verbeter je menu.'" „Dank je feestelijk, dat kan ik niet doen, voor mijn stand" (hij is hulponderwijzer). U begrijpt dat zoo'n man niet te raden is. Zoo'n incarnatie van conservatisme en reactie is voor elke redenee ring immuun. Een bloeinde buurtmarkt vindt men nog in de Dapperstraat. De nabijheid van Kattenburg ver moedelijk maakt dat het hi,er nogal erg ruw kan toegaan. Erg achteruitgegaan zijn de markten in de City Was eens het Amstelveld indertijd Maandags niet heerlijk toen Kokadorus zijn heele repertoir eaf- werkte, zijn publiek voor „zwervers" uitschold, ter wijl hij met veel menschenkennis werkte en „chef- fie met zijn ronde Turenmutsje" netjes de centen bij den baas bracht. Maar toen „Coco" in de lief dadigheid ging doen en de rechterhand niet mocht weten wat de linker deed, verbleekte de roem van het Amstelveld. Het is er nu erg stil. Wat honden, kippen en duiven, wat bijna waardelooze oude boekjes (voor waardevolle oude boekwerken moet men in de Oude Manhuispoort zijn) een stuk oud- Edelachtbare (Zuurbier) die quasigrappig wat non snes-politiek op de markt brengt. Daarvoor moet je anders Zaterdagsavonds op de Nieuwmarkt zijn. Als geheel heeft deze markt veel van haar aantrekkelijks verloren. De meeste Am sterdamsche huismoeders zijn te ver gaan wonen en de oudste markt van Amsterdam vergeten. Maar, z.actrüiisaoVuuv.» rt ui ut ex geprceat en gepleit on Kan men de waarheid van het spreekwoord toetsen dat het niet allen koks zijn die lange messen dra gen of van de spreuk: dat velen zich geroepen wa- 'nen doch dat slechts weinigen zijn uitverkoren. Daar spreken Evangelisten, socialisten, heilsoldaten anarchisten van de aaad en weerlooze anarchisten daar treden apostelen op van kerkjes, waarvan men het bestaan niet vermoedt en ten slqtte het katho lieke gilde van de klare waarheid, die wat de „fi guren" betreft wel het beste figuur maakt. Uit den Omtrek. lWARMENHUIZEN. Kiezerslijst. De kiezerslijst voor het jaar 1925 telt een aan tal kiezers van 1024 en wel 1024 voor de Tweedie den Gemeenteraad. Kamer, 1014 voor de jProv. Staten en 976 voor Polderaa ngplegenhe#n. Ter secretarie dezer gemeente ligt voor den tijd van een maand ter inzage het ontwer-be- sluit van de Prov. Staten van het Bijzonder reglement van bestuur voor den Polder Het IVarmenhuizer Kerk- of Debbemeertje. Aankoop woning. j Naar wij vernemen heeft de Burgemeester de zer gemeente aangekocht de woning van MeVr. wed. Blad te Tuitjénhorn. Plaatselijk Nieuws - BROEK OP LANGENDIJK. Scheen het dat de „vereeniging voor ziekenhuis- verpleging Broek op Langendijk" geen levnsvatbaar heid had in den aanvang, dit is nu geheel anders geworden. Op de bestuursvergadering welke slechts een paar dagen voor April gehouden werd, bleek dat er nog maar ruim 200 leden ingeschreven Konden worden. Daar 1 Ajyil als datum van in vverging treding gesteld was, en zoo kort daarvoor slechts 200 leden zich opgegeven hadden, stond het bestuur wel een weinig pessimistisch tegenover de zaak. Het pessimisme is echter geheel omgesla gen in optimisme, want, in een paar dagen tijds heeft het ledental nu bijna de 500 bereiKt, en kan het bestuur tevreden zijn. Vele vereenigingen zijn nu opgericht in den omtrek, en nu rijst algemeen de vraag, hoe.moet het nu gaan bij verhuizingen der lecien naar andere plaatsen, en nog meerdere vraagstukken. Hieromtrent nu zal op 15 April a.s. eene vergadering der besturen van verschillende vereenigingen plaats vinden te Sint Pancras, waar dit alles onder de oogen zal worden gezien. - NOORDSCHARWOUDE. Gevonden voorwerpens een zakmesje. i Binnenland DE ZOMERTIJD. De Eerste Kamer heeft met 31 tegen 17 stemmen verworpen het wetsontwerp tot afschaffing van den Zomertijd. De Minister van Binnenlan dsche zaken heeft medegedeeld, dat na de verwerping' van het wets ontwerp geen compromisvoorstel vaft de regeexing was te verwachten en dat in verband met den kor ten tijd van voorbereiding, welke de spoorwegen thans hebben, de invoering van den zomertijd eerst tegen 5 Juni is te verwachten. Voor het wetsontwerp hebben gestemd de h.h.: Slotemaker de Bruine, De Witt, Croles, De Zeeuw, Hoffmann, De Veer, Blomjous, Diepenhorst De Jong, De Waal Malefijt, Artz, Van der Hoeven Anema, dr. H. Fransen, Smeenge, Van Lanschot en Westerdijk. Tegen het wetsontwerp stemden de heeren: Van der Maessen de Sombreff, Rugge, Janssen, Cramer, Polak, Haazevoet, Moltmaker, Van der Lande, De Vlugt, De Vos van Steen wijk, Lindeijer, Verheijen Van Nagell tot Ampsen, Ossendorp, Verkouteren; De Gijselaar, mevr. Pothuis—Smit, De Vries, Van Wassenaer van Catwijck, Briët, Rink, Van Embden Mendels, Wibaut, Wittert van Hoogland, Heerkens^ Thijssen, Slingenberg, Stenhuis, Dobbelman, W. Franssen en de Voorzitter. Een initiatief-voorstel. Onmiddellijk na de verwerping van het ontwerp tot afschaffing van den zomertijd heeft de sociaal democratische fractie der'Tweede Kamer een ini tiatief-voorstel ingediend om de tijdkwestie in Ne derland te regelen conform de denkbeelden van de meerderheid der Tijdcommissie. Men herinnert zich dat de heer Vliegen een amendement in dien geest op het thans verworpen wetsontwerp had ingediend. Men hoopt op deze wijze door eén compromis de zaak tot een goed einde te brengen. Dit voorstel beoogt dus: in den zomer midden-Europeesche in den winter West-Europeesche tijd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 7