.DUID SM I- EEOING. ïagazyn, No. 43. Donderdag 9 April 1926 84e Jaargang YGIE igstr. 4. aat II ït opvallen l g-aat. bieding. bereik van tolide. doch AL MAAR. larfe*rucfiasoi sa NIEUWE LAIVGEDIJKGR COURANT. Buitenlandsch Overzicht en Noordscharwi ENTRéB f 0,75, q v«*0"*beho«il LFBINDERS jende sorteering. Nadruk verboden. Voor wat hoort wat. W an neer de Duitsche jopialisten bereikt blijken hun eigen candidaat roor de presidentsverkiezing, die toch bijna 8 millioen stemmen haalde, te laten schieten voor Marx, den candidaat van het centrum, die het log niet tot 4 millioen bracht, dan mogen ze ach verwachtten, dat het centrum hua in Prui sen aan een minister-presidentsplaats helpt. Dat ïeeft het centrum zelf ook begrepen. O, het op- keven van den candidaat, die Eibert's plaats zou ttoeten innemen, geschiedde niet heelemaal ten deiziere van het centrum. De socialisten hadden tun revolutionaire neigingen ten spijt, in dit ge- ral wel graag de traditie voortgezet en een aderen sociaal-democraat op den vrijgekomen pre identszetel gezet. De candidatuur van Braun ii de weigering reeds bij eerste stemming met 1(1,1 aadere republikeinsche partijen een gemeen- H AJs ftcliappelijke candidaat te stellen, bewijzen het, Misschien hoopten ze wel, dat de liefde voor de (de Paaschd lra^itie het Diuitsche volk zoo groot zou zijn, lat dus in zijn meerderheid ai onmiddellijk aan sen der hunnen de voorkeur zou geven, maar toch x>k de wijze, waarop president E,bert het höoge imbt bekleed had, socialistische geschiktheid er roor had bewezen. In elk geval durven ze daarop ra blijkbaar niet meer rekenen. En begrijpende, dat Braun tegenover den ean- lidaat der rechterzijde, Dr. Jarres,' die toch ook ïog meer dan 10 millioen stemmen haalde en bij ■weede stemming bovendien op de 300.000 van tiUdendorff zou kunnen rekenen, een slechte kans :ou hebben wanneer hij niet alle republikeinsche temmen op zich vereenigde èn dat dit allicht niet iet geval zou zijn, omdat een groot deel der iontrum kiezers liever niet van een socialisti- chen preisident gediend zijn. Ter wille yan het ucces der republikeinsche partijen hebben zij ;ich, evenals de democraten, voor de candidatuur ran Marx verklaard, waartegenover de rechter- :ijde, vooral waar do Beiersche Volkspartij haar liet steunen wil, zoo weinig kaas maakt, dat ze il getracht heeft Dr. Jarres voor Hindenburg e ruilen, in de hoop, dat de naam Hindtenouijg 'P het volk nog een soort magnetische werking ou uitoefenen. Maar de socialisten, al hebben :e niet enkel aan het Centrum, maar vooral ook de republiek het offer van hun candidaat AHNR jebracht, hebben niettemin van het Centrum in ^ruisen betaling gevraagd. En als prompte zaken- WB ui hebben de heeren van het Centrum den wissel I ll gehonoreerd en Braun tot Pruisisch minister- I president helpen kiezen. I «H Zoo heeft de gedreven handel niet alleen het luitache rijk aan de stellige kans op oen nieuwe wBÈB epublikeinschen president, maar ook Pruisen aan en nieuwen minister-president geholpen. Dat laatste was noodig. Al weken lang bestond) I r in Pruisen een soort noodtoestand tengevolge llT| lil ran het geringe sterkteverschil tussehen de re- ll| lil 'Ublikeinsche eener, en de monarchistische par- JKAUAU Jjjnn te zamen met de communisitische, anderzijds. raun was al eens tot minister-president geko men, maar had daarna tengevolge van den onwil an twee oentrumleden een nederlaag geleden, oen was Marx tot eerste minister gekozen. Maar met de vorming van een kabinet vlotte het iet erg. Ein omdat het Centrum andere plan- en met hem had, maakte zij er ziek ook niet ijster druk over. Nu is Braun weer aan de beurt gekomen en ijnt tengevolge van de vastere houding van het entrum zijn kans beter. Toch blijft het voor em een min of meer riskanten onderneming. Zoodra hij het maar een paar heeren van zijn eerderheid niet naar den zin maakt, kan zijn inisterie topzwaar worden en omvallen. Ook van het Fransche ministerie lijkt den loat- ten tijd het overwicht niet zoo stabiel meer. Het eeft nu al een minister over boord gezet, die et door zijn finantiëele plannen wat sterk deed ellen. Maar het is de vraag, of de nieuwe minis- de advocaat de Monzie, niet met soortgelijke plannen zal moeten komen om de deerlijk in de ivar geraakte Fransche financiën weer wat op rde te brengen. De Franschen hebben zoolang «loofd, dat de Duitscher den oorlog zou beta- ïn>, dat ze nu van hun eigen naïviteit de dupe reigen te worden. Clémentel, de thans afgetre- u niinister van fïnantiën wilde een soort infla- ,le' die hij echter niet dien hatelijken naam gaf,, WA l0or het drukken van nieuw bankpapier, niet 1 H H ,°a behoeve van de schatkist, maar van het, han- I 1 ^verkeer. onthulling de2ser plannen maakte Herriot, i BS h etl minister-pcQgiid'ent zoo aan het schrikken, aat I J H Hj |1J. baastig uit don Senaat aar» zijn minister een I li ®lnig vriendelijke schrobbeering gaf over zijn J JELW J^fichtigheid, wat deze niet op zich wilde zitten, zoodat hij ontslag nam ha opvolger praat nu voorloopig niet van ïuw bankpapietr maar wel van nieuwe belastin- p 111 den vorm van heffing van het kaptaaii. "'f1 dat ig voor het evenwicht van Herriot's .jötöterie al even gevaarlijk, zoio niet gevaar- n°g, dan het gepraat over nieuwe bankbil- Toch zullen Kamer en Senaat van een beid©, en misschien wel van beide moeten nog beter ig, dat U &aak" hooren, wil hot .gevaar, dat Frankrijk van den kant van zijn finantiëele kwestie bedreigt, althans voorloopig afgewend worden. Het is een grooter gevaar wellicht dan het andere, dat Frankrijk niet met rust laat, en dat nu al jaren de Euro- peesche kanselarijen bezig houdt en waarover men den laatsten tijd tengevolge van de Duitsche voorstellen om aan een veiligheids pact deel te nemen, zoo ijverig doende is. Het blijkt echter da.t niet enkel de kanselarijen zich daarover druk maken. Generaal Speare, een lid van de Emgfelsche groep der Interparlemen taire Unie, heeft een nieuw plan ontworpen voor de ontwapening van het Bijnland. De Franschen .zijn er nogal mee ingenomen, wat niet zoo heel Wonderlijk lijkt, maar de Duitsche groep der Unie wil zich nog eens bedenken. Het lijkt ech ter allerwaarschijnlijkst dat het. Duitsche volk zich heelemaal niet zal hoeven te bedenken. Want de volvoering van dit plan beteekent een feitelijke afscheiding van het Rijnland, dat niet alleen ge demilitariseerd, maar ook onder controle van den Volkenbond gezet zou worden. En daarvoor zal dit volk, na den strijd, dien het in het Roerlge- bied streed om het Rijnland te behouden, wel niet te vinden zijn. Van alles en nog wat Toe man, help eens, vroeg mevrouw, die bezig was een kruiswoord-puzzle op te lossen. Ik moet een woord hebben van acht letters, dat beteekent de gelukkigste man. Nu, dat is nogal eenvoudig, antwoordde mijn heer. Natuurlijk is hetvrijgezel. t Antwoord van mevrouw zullen we den lezer -spareu, maardit mogen de mannen, die al de geneugten van het huwelijk smaken-, voor gezegd houden, 't oordeel over hen is bij lange na evenmin vleiend, uitzonderingen natuurlijk daargelaten. Ze ker er zijn brave huisvaders, mannen die gaarne door een zachte vrouwenhand geregeerd worden, doch er zijn ook „barbaren", die van het vlechten en weven van hemelsche rozen door hun aardsch leven, hetwelk de vrouw doet, niets bemerkten. Kortom die een soort schrikbewind uitoefenen en overal den neus insteken. Keukenpieten, noemt men ze en wat is er nu verachtelijker dan een man die regeeren wil op het domein, wat krachtens geboorte der vrouw toebehoort. In Den Haag werd deze week een ga stentoonstelling gehouden, er wa ren veel dames enheeren, allen volgden belang stellend het demonstreeren van een ingenieus kook- toestel. Aardappels kook je zonder water.... vleesch braad je zonder boterhet heele diner van soep kalfsvleesch, aardappelen, groente, rijst-in-melk met abrikozen toe, maak je voor twaalf centen aas klaar. Nou zie je, vrouw, aldus een der manlijke toeschouwers precies wat ik altijd zei: Je ge bruikt veel te veel gas... veel te veel waterveel te veel boter. Nou, kook jij dan in het vtervolg... jij. wil altijd lepels sju... jij zet altijd een gezicht of je in je pensioen gekort bent, als ik de aardappelen te droog laat koken, dat ze aanbranden, kijk nu eens wat een water-sju er uit dat kalfs vleesch komt; Gretchen moest het zóó op tafel brengen... enne (vrouwelijke logica))je fust niet eens abrikozen. En geen rijst ook! Ja, maar zóó wel..., zóó w*el! Och kom, nu ineens wel... als een ander het maar kookt, dan lust je altijd' alles. Nou, weet je wat, schaf dan ons fornuis af, en koop er zóó een dan kan ik ook voor twaalf oenten eten koken... Of doe het zelf... ik zal je een schort voor binden Maar j Gretchen komt zoo lang bij mij in de kamer zitten. Sju-zonder-boter-of-vet, wie heeft het ooit gehoord... aardappelen zonder water... En die spaarbranders, die uitflappen, als de melk maar éénmaal is overgekookt! Ze vinden altijd wat uit !op spaargebied voor vrouwen, wanneer krijg jij spaarbranders op je sigaren? Mogen we de Gostenrijksche professor Ude ge- looven, die tegenwoordig in ons land lezingen houdt, dan rookofferen de mannen heel wat, ook is men niet afkeerig van een piereverschrikker- tje. Men verdrinkt jaarlijks 360 millioen gulden, dus per inwoner gemiddeld bijna vijf gulden. Wat zou men hiermee groote maatschappelijke 1 verbeteringen kunnen uitvoeren. Per jaar rookt men jaarlijks 1059 millioen sigaren en 1998 milli oen sigaretten, ter waarde van 146 millioen gul den. Meer dan een half milliard wordt er in Holland dus weggegooid aan drank en rookeu, die d'e energie van het volk tegelijk met het geld wegnemen. Alles goed en wel, HoogZeergeleer- de Heer, maar als wij Hollanders dit niet deden, waar bleven we dan met onze sigarenfabrikan ,ten, tabaksplanters en employé's, sigarenmakers, sigarenkistenfabrikanten met hun personeel, si garenwinkeliers, drankfabrikanten, flesschenfa brikanten, drankhandelaars, kellners, bouwonder nemers van sigarenfabrieken, sigarenwinkeliers, café's, in één woord al die duizenden, honderd duizenden personen, die in de tegenwoordige maatschappij met haar tegenwoordige behoeften dag aan dag hun brood verdienen, hun werkkring hun geluk en tevredenheid vinden in al die be drijven van sociaal slechte waren. De volgende anecdote wordt verhaald van pro fessor Mommsen, een bekend historicus te Ber- lijn. Terwijl deze n.l. in een café een kop. koffie had gedronken, brak een geweldig onweer los. Mommsen, verstrooid als steeds, staat op, gaat naar de garderobe, grijpt den eersten den besten hoed, grijpt ook een parapluie, hoewel hij niet eens ©en regenscherm hij zich had, en wil dood kalm het koffiehuis verlaten, als de rechtmatige bezitter van de parapluie op hem afkomt en hem, niet bepaald vriendelijk, aan het verstand brengt, dat hij van dergelijke practijken absoluut niet gediend is. Mommsen stamelt ee,n veront schuldiging en gaat zijns wèegs. Een paar dagen later herinnert professor zich, dat hij zijn Vrouw den dochter beloofd heeft de parapluies, die de beide dames ter reparatie hadden gegeven, even, op weg naar huis, te halen. Aldus geschiedt. Met de "beide instrumenten onder den arm, stapt Mommsen in de tram en komt, o toeval, naast den man te zitten, wiens parapluie hij zich onbe wust had willen toeëigenen. De ander heefi het kleine manneke onmiddellijk herkend. En len ■wereldberoemden geleerde op de schouders klop pend, zegt hij met een veelzeggendenblik ^p de beide parapluies: „Ik zou daarmee ophouden, va der! Vandaag of iriorgen loop je immers'toöh te gen de lamp." Een kapper in de residentie kan dit laatste onderschrijven. .De man had allang bemerkt dat z'n affaire een goduchten concurrent gekregen had door het gilettemes. Als het getij verloopt, verzet men de bakens en deze woorden zette de kapper in daden om, Hij broedde dag en nacht en vond... de Radio! Van den vroegen morgen tot den laten avond kon men in zijn salon con certen, preeken, toespraken en kinderverhalen hooren. Men verdrong zich om binnen te komen. Nimmer zag men grooter gedienstigheid der wachtende klanten om zijn buurman vóór te laten gaan. Wie van de heeren? Na u mijnheer! Pardon mijnheer u is voor. Neen mijnheer, ik kom net binnen. Kortom van die excuses om gekeerd evenredig aan de verhalen, die men an ders pleegt te hooren. Het wachten werd een pretje en de- eigenaar was genoodzaakt volg nummers uit te geven, 's Middags bracht de Ra dio... kinderverhalen en alle kinderen uit de buurt vonden plotseling, dat hun haar geknipt moest worden. Sommigen lieten het om den anderen dag doen en nergens zag men meer kale „biljart- hoofden" dan in deze omgeving. De kapper was aardig op weg om millionair te worden. Tot het noodlot kwam. In den persoon van den fiscus Wat mijnheer, zei deze, geeft u radio-concerten, mijnheer. Ja mijnheer, voor mijn klanten. Goed mijnheer, dan is uw inrichting een publieke vermakelijkheid geworden. Best mijnheer 1 Ja mijnheer, maar dan moet u belasting betalen. Hoeveel mijnheer, f 1.in de maand? Neen mijnheer, f12.per dag! De kapper werd rood, vervolgens wit en daarna blauw. Den volgenden dag was de „radio" weg. Het haar der kinderen wordt nu weer lang en de buurtbewoners laten hun baard staan. Wie niet sterk is moet slim wezen, een geniale zet ;'t heeft menig zakenman z'n opkomst be zorgd. Hij was maar een bescheiden uitgevertje niet een van de mannen, aan wie de grootsten onder de grooten hunne geestesproducten afstaan; en het kostte hem de grootste .moeite in den strijd om het bestaan Eet hoofd boven water te houden... Toen kwam de goede inval! Met igeld dat een vriend hem op hoop van zegen leende, adverteerde hij in tien, twaalf bladen: Zooeven verschenen: v „Wat ieder jong meisje voor het huwelijk moet weten". Keurig gebonden boek van 150 pagina's druks. Wordt na ontvangst van een postwissel ad f2.50 franco ondier kruisband toegezonden door... Uitgever te.... 'tRegende postwissels, dagen en weken ach tereen. Bij manden vol werden de boekdeelen onde rkruisband, naar het postkantoor gesleept. Zij vonden hun weg naar Middelburg en naar Tietjerksteradeel, naar Haarlem zoo goed als naar Roosendaal. En wie het werk besteld hadden, ontdekten... dat „Wat ieder jong meisje voor het huwelijk moet weten" niets anders bevatte dan een serie doodeenvoudige keukenrecepten. Mundus vult decipi! Een 28-jarige koopman te Rotterdam heeft 'voor de rechtbank terechtgestaan, omdat hij in Februari getracht zou hebben zijn meisje te ver drinken. Hij had des daags tevoren met het meis je getwist en haar toen geslagen, waarop zij naar de politie was geloopen. Uit wraak had hij haar den volgenden avond opgewacht, te water gc- worpen en zelfs een poosje met het hoofd onder "water geduwd. Een schipper had haar gered'. Het meisje, dat als getuige moest verschijnen, vatte de zaak nog al luchtig op en moest herhaal delijk tot die orde worden geroepen, omdat zij zat te lachen. Zij beweerde, dat het water niet erg diep was geweest. „Och nee, ik ben wel in dieper water geweest.' '„Zoo, waar dan vroeg de president belangstellend. „In het zwembad." „Kimt u dan zwemmen „Reken maar van yes," antwoordde het „slachtoffer". Dit bezorgde haar -een nieuwe vermaning van den president en daar op werd tegen den koopman vier maanden gevan genisstraf geëischt. Voor de Londensehe rechtbank hoeft een ia- breker terecht gestaan, die er zijn beroep van maakte, speciaal de slaapkamers van dames, die i dan natuurlijk de echtgeuooten moesten zijn van een rijk man, met een bezoek te vereeren. Dit is bij een inbreker niets bijzonders. Maar behalve door zijn roofzucht werd de man ook nog ge plaagd door een ziekelijke zucht naar galante avonturen, welke hem er toe bracht, wanneer de gelegenheid zich voordeed, vóór zijn heen gaan, behalve de sieraden, van de bewoonster van de slaapkamer ook nog oen kus te stelen. Deze laatste stoutmoedigheid werd dan ook door den rechter als ©en verzwarende omstandigheid aan gemerkt. Hij werd veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf. Natuurlijk 't kwaad loont zijn meester en wie z'n... braadt, moet op de blaren zitten. De em- ploé van een Amsterdamsche Bank, die in onge veer twee jaar tijds het respectabele sommetje van anderhalve ton ten nadeele van z'n superieu ren heeft laten rollen, moet de gevolgen van t'a pierewaaien dragen. Hij speculeerde op de beurs zoo roekeloos mogelijk; dat veroorzaakte strop pen. Z'n vrije avonduren sleet hij geregeld in aie inrichtingen, waar wijntje en Trijntje de klip pen naar twee kanten uitdeelen. De directie Oer bankinstelling was al meer dan eens gewaar schuwd doch ze vertrouwde den jongen man, wien dat vertrouwen niet ten goede is gekomen. Nu zit hij zoo hopeloos vast aan lager wal, dat er op vlot worden weinig kans bestaat. Wie vooruit wil in de wereld, moet geen oogen- blik voorbij laten gaan. Reclame, 't is voor elke onderneming een levenskwestie. Wie dit nalaat herinneren we aan 't rijmpje: Trek je slaapmuts over d'ooren, Zeg je klanten goeden nacht, Maar bedenk: ge zijt verloren, Als u geen reclame wacht! De bioscoop doet in deze ook al druk mee en zoo reed dezer dagen, ter memorie van de „Quo Vadis"-film met Janningo als Nero, een volsla gen romein op een even volslagen zegekar, zelf- mennende, door de Haagsche straten. Dat onze Haagsche tramconducteurs voor den geharnasten Imperator Riex nog niet veel eerbied had'den, bleek wel uit 't feit, dat een hunner den grooten Nero, die in de Houtstraat 't tramverkeer be lemmerde, heel oneerbiedig toesnauwde: „Ei..d..r op met je kar, kerel!" Als ie dat in den jare 60 nè Christus Nero zelf had toegevoegd, zou 'm dat een extra-roostering in 't arena gekost heb ben als brandende menschentoorts. VtrtdAücKiNUtN. LANG EDI JKER GROENTENCENTRALB. Vergadering van het Bestuur der Langedijker Groentencentrale. De voorzitter, burgemeester Slot opende de ver gadering en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer W. Muller die als nieuw lid voor het eerst zitting neemt voor de vereeolging „de Toekomst" te Zuidscharwoude, en vertrouwde dat ook hij zijn medewerking zal verleenen in het belang der vereeniging. De notulen nog voorgelezen zijnde door den oud-secretaris den heer Zeeman, werden goedge keurd en geteekend. Tegenwoordig waren alle afgevaardigden der aangeslotene vereenigingen, nevens de afgevaardigde van Koophandel. Afwezig de eere-voorzitter oud-burgemeester Slot, wegens hoogen ouderdom. De keurlijsten van de maandien Februari en Maart gaan bij de leden rond. Aan de orde werd gesteld verkiezing van eten secretaris, weigens bedanken van den heer Zeeman. Op de vraag van den voorz., of voor de verkiezing nog iemand iets heeft op te merken, antwoordde de heer Visser, dat het hem het beste voorkwam den veilingleider, den heer de Boer tevens tot secretaris te benoemen; De heer Kloosterboer achtte deze combinatie minder gewenscht. Tot stemming overgaande werd de heer De Boer met algemeene stemmen, gekozen, één stem blanco. De Voorz. feliciteert den heer De Boer en vraagt of hij de benoeming aanvaart!. De heer de Boer zegt dat heb hem een groote eer is met algemeene stemmen gekozen te zijn tot secretaris, dankt de vergadering voor het vertrouwen en ver klaart de benoeming te aanvaarden. Daar het Dag. Bestuur zoodoende met eeu vermindert is, wordt de wenschelijkheid uitgesproken om een loco-secretaris te benoemen. Aangehouden tot de volgende vergadering. De omzet van de veiling heeft bedragen over de maand Februari f306011.92 als volgt: voor Br. op Langendijk f92318.94, Koedijk f54671.31, St. Pancras f56309.24, R.K f4582.83, Zuidsoh. f46319.32, R.K. f930 63, Heerhugow. f 02741.88 R.K. 11234.11, De Schermer f10179 39, Ur-sem f3884.11, Hensbroek f 1435.82, Oterleek f718.36, Schermerhorn f209.50, diversen f2503.18, Medegedeeld werd dat de heeren Spaans en De Boer de vergadering hebben bijgewoond van het Uitvoer Controle Bureau en de groep Vei- lingvereenigingen. Bij monde van de laatste wordt oen kort verslag uitgebracht en zei dat de ver gaderingen stonden in het teeken van hartelijke saamhoorigheid. Op de vergadering der Groep moest verkozen worden een voorzitter. De heer

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1