S r'lmeeRteraao oudkarcoti. (Witte K" ïjel'De* raad dezer gemeente vergaderde Donderdag- ^Bif de opening doet voorz. mededeeling dat de heer P. Kroon wegens ongesteldheid niet aanwe zig kan zijn en spreekt den wensch -ürt, dat hg weer spoedig hersteld mag zijn en de vergaderingen, zal kunnen bijwonen. De notulen die aan de raadsleden zijn toegezon den. doen den heer Paarlberg de opmerking ma ken, dat deze te verkort worden weergegeven en zas: ze gaarne uitgebreider. De voorz. antwoordt dat het met noodig is, hier in meer te vermelden. Ingekomen stukken. (Bericht van Ged. Staten dat het nieuwe regle ment van orde door hen voor kennisgeving is ^goedkeuring op de begrooting voor den dienst ^Bericht van de commissie tot wering van schoolverzuim dat door haar tot voorz. en secret, respectievelijk zijn gekozen de heeren A. J- Vos van Zon en C. J. de Wijn. Ingekomen is het verslag over den toestand der gemeente en het verslag over de volkshuisvesting. "Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar is een schrijven ingekomen, gericht aan den Dir. Gen. der Posterijen en Telegrafie, be treffende de voorgenomen plannen tot inkrimping van den dienst. Dit stuk wordt voor kennisgeving aangenomen opp grond, dat de vorige vergadering adhaesie is betuigd aan adres dat stelling neemt tegen de verslechtering. Naar aanleiding van de gehouden gecombineerde vergaderingen in verband met de verbetering van den Twuijverweg is van de voorloopige commissie het verzoek ingekomen in die commissie een lid van den raad te doen zitting nemen om de verbete ring van den Twuijverweg door die commissie nog eens ondei de oogen te doen zien, terwijl tevens ge vraagd wordt om een bedrag van f 100,—om daar uit de voorloopig te maken onkosten te kunnen bestrijden. De heer Kostelijk zegt op de gecombineerde vergadering reeds als zijn meening naar voren te hebben gebracht, deze zaak liever te willen la-« ten zakken, om reden dat het plan met veel goed- kooper zou kunnen. En het is hem duur genoeg. De heer Bregman zegt dat men door het instel len van deze commissie kan komen tot een goed- kooper plan, en komen door nogmaals een onder zoek te doen instellen ook nader tot het doel. Spr. is er voor aan het ingediende verzoek te voldoen. De heer Bakker zegt verhinderd te zijn geweest de vergaderingen te kunnen bijwonsen, maar vraagt of de mogelijkheid bestaat dat alle gemeenteraden instemmen met de verbetering en of zij zich daar voor ook offers willen getroosten. Zoo niet, dan is die f ioo weggegooid geld. De voorzitter antwoordt dat geen zekerheid kan worden gegeven omtrent de andere raden. De heer Groen zegt dat de f 100 wordt gevraagd voor het instellen van een nieuw onderzoek en om een nieuw plan te kunnen voorleggen. Alkmaar vraagt om een nieuw plan aan ons. Wanneer er geen vermindering mogelijk is, kan er niet worden op ingegaan. iWethouder Kroon zegt ook dat de K. v. K. F. verzoekt zelf een plan in te dienen. En een plan maken kost geld. Op de gecombineerde vergade ring is toen voorgesteld een bedrag beschikbaar te stellen. Mij bleek toen dat de meesten ervoor waren. Noordscharwoude dienen we af te wachten daar er maar één vertegenwoordiger was. (De heer Bakker zegt aldoor voorstander van de verbetering te zijn geweest. Gehoord de besprekin gen is hij nu ook voor inwilliging van het verzoek. Spj. regt dat er meer Langedijkers langs dien weg gaan dan Alkmaarders. Spr. wenscht de f 100.— obij te dragen onder voorwaarde dat de andere gemeetnen dit ook doen. De heer Groen. Door het door mij gesprokene moet men niet direct denken dat ik voor de ver betering ben. De vorige maal was ik er ook tegen, omdat men niet weet wat er nog kan komen. Maar zooals de zaken thans staan kan men niet anders dan meedoen, wanneer ook de anderen het doen. De heer Paarlberg is er niet voor de zaak zoo maar te laten zakken. In de gecombineerde ver gadering is nog door mij voorgesteld om de com- msisie te doen weten over welke bijdragen van de gemeenten kon worden beschikt, dan had daar naar het plan ingericht kunnen wórden. Dit kon echter geen meerderheid vinden. Spr. verklaart zich voor dit onderzoek. Thans wordt overgegaan tot stemming ter ver kiezing van een lid in genoemde commissie. De eerste stemming heeft tot uitslag, Bregman i, Paarlberg 2, Jo. Kroon 1, blanco 2. Een nieuwe vrije stemming heeft tot resultaat: •Jb. Kroon 2, Paarlberg 2, blanco 2. De herstemming geeft tot uitkomst: Paarlberg I, Jb. Kroon 1, blanco 2. Thans volgt loting en beslist het lot dat de heer Paarlberg als commissielid wordt aangewezen die zich zijne benoeming laat welgevallen. De f 100 wordt toegestaan op voorwaarde dat ook; de andere gemeenteraden dit toestaan. Een verzoek is ingekomen van de Volksuniversi teit te Alkmaar, om van gemeentewege f ro.sub sidie te verleenen. Op voorstel van B. en W. wordt gunstig op het verzoek beschikt. Naar aanleiding van het gesprokene in de vori ge vergadering in verband met verbetering van de brug over de sluis, deelt Voorz. mede dat een onderzoek is ingesteld, en het maken van een brug zooals die te Dirkshorn bestaat en uitstekend vol- odet, een uitgave zal vorderen van f 1800.Alvo rens verdere stappen te doen, meende men eerst den raad hierover te moeten hóoren. De heer Kostelijk vraagt ot de brug dan zoo zwaar gaat, en meende dat de grootste fout was het klapperen van de brug. De voorzitter zegt dat de brug door twee men sehen moet worden opgedraaid, en de brug gaat zoo zwaar omdat ze „scheel" of „winds" is. De heer Kostelijk vraagt of het gewicht niet te licht is en voegt hieraan toe dat hetgeen „winds" is, recht gemaakt kan worden. De heer Kroon wijst op het gevaarlijke van het oprdaaien van de brug, daar het is voorgekomen, dat er een kabel brak. Er zal nogmaals een onderzoek naar de verbe tering worden ingesteld. Bepaling tegemoetkoming vaarloon voor de kin deren uit de Diepsmeer. De voorzitter zegt dat deze kosten thans be dragen fi 3.waarvan door de ouders wordt ver goed f3.50, zoodat B. en W. stellen de overige f9.50 van gemeentewege te doen betalen. Dit voorstel wordt aangenomen, en wordt het reeds op de begrooting voorkomende bedrag ver hoogd met een som van f319. Een voorgestelde wijziging van de begrooting 1924 wordt door den raad goedgekeurd. Eveneens een af- en overschrijving voor den dienst 1924 tot een bedrag van f 4307.73.1/2. Een wijziging van de begrooting dienst I925 wordt eveneens goedgekeurd. Tenslotte wordt goedgekeurd een af en over schrijving voor den dienst 1925 tot een bedrag van f 1510.291^. Waar de afschrijving geschiedt uit den post onvoorzien groot f 1526.69 wordt deze post teruggebracht tot een bedrag van f 16.371/2- Bepaling van het vermenigvuldigingscijfer tot heffing van de gemeentelijke inkomstenbelasting. De voorzitter zegt dat opgebracht moet wor den een bedrag van f 12500.—. Het vorig jaar was het vermenigvuldigingscijfer I en wordt de op brengst geschat op f24000. B. en W. stellen voor het vermenigvuldiggings- cijfer te verlagen en te brengen op 0.5 oftewel een i/2. Zij hopen hiermede te kunnen volstaan. Verschillende leden zijn overtuigd dat de in komens thans evenrediger zullen zijn dan het vo rig jaar. Het voorstel wordt met allen voor goedgekeurd. Rondvraag. De heer Paarlberg zegt gelezen te hebben dat een secretaris voor de gascommissie is benoemd, geheel buiten de leden van de gascommissie staan de. Spr. vraagt wat het motief is geweest om een nieuwen ambtenaar naast de bestaande te benoe men. Hij acht dit niet noodig. Verder vraagt spr. of de gascommissie wel bevoegd is dit te doen. De voorzitter zegt dat indertijd het huishoude lijk reglement is gewijzigd. Het bestuur van de gascommissie heeft ten volle het recht om zoo iemand aan te stellen. En er was niemand in het bestuur die het wenschte te zijn. De heer Paarlberg. Wanneer niemand het wil waarnemen is het een ander geval. Spr. meent ech- tre, dat het reglement zegt, dat het bestuur zoo iemand uit hun midden aanwijst. (De voorzitter antwoordt dat dit het oude reg lement is. De heer Paarlberg.zegt dat ook hieruit alweer blijkt dat de gascommissie steeds meer macht krijgt en de raden zoo langzamerhand overbodig vorden. Er wordt nooit iets openbaar gemaakt en le raadsleden komen ookk bijna niets meer aan de weet. De voorzitter antwoordt dat de zaak toch heel gewoon is. vVanneer nu niemand het wil aanne men. Stel u eens voor dat ik niet bedankt had en iemand naast mij had genomen? En wanneer het noodig is worden de voorstellen toch in de raden behandeld. De heer Paarlberg. Wanneer u iemand naast u had genomen, was het bestuurslid toch verant woordelijk geweest. De voorzitter. Het bestuur blijft evengoed ver antwoordelijk. De heer Kostelijk. Wat gepubliceerd moet wor den wordt ook gedaan. Maar is het van geen waar de dan behoeft het toch niet. Hieruit blijkt wel iets van wantrouwen. ;De heer Paarlberg. Ik heb dit niet gezegd uit wantrouwen. Maar ik moet het recht hebben die vragen te stellen die ik meen te moeten stellen. Het woord wantrouwen is hier in het geheel niet op z'n plaats. Op dit onderwerp wordt niet verder ingegaan en waar de rondvraag verder niets oplevert volgt sluiting der vergadering. Plaatselijk Nieuws - ZUIDSCHARWOUDE. Het ziekenfonds „Helpt Elkander" kwam Don derdagavond in een buitengewone ledenvergadering bijeen in het lokaal van den heer P. Kramer. De voorzitter, de heer C. Kramer riep allen een hartelijk welkom toe op deze buitengewone leden vergadering. Het bestuur achtte het noodzakelijk om deze vergadering te houden in verband met het bedanken van den heer P. Wonder als commis saris en meende verder goed te doen om twee za ken in eens af te handelen. Spr. hoopt dat de be sprekingen in het belang van het ziekenfonds mo gen zijn en opent de vergadering. Voorzitter deelt mede, dat het bestuur een kwes tie met den heer Wonder had, waardoor de heer W. meende te moeten bedanken. De heer J. Glas wenscht de reden te weten waar-i door de heer W. bedankt heeft. Voorzitter deelt naar aanleiding van deze vraag een en ander aan de vergadering mede. Medegedeeld wordt nog dat het bestuur twee personen voor de vacature Wonder op het oog had, te weten de heeren P. de Graaf en D. Kist. Tot stemming overgaande wordt de heer D. Kist met 34 van de 45 uitgebrachte stemmen gekozen Hierna kwam aan de orde het bestuursvoorstel om de verplichting van lid voor „Helpt Elkander" voor ziekenhuisverpleging te laten vervallen. Voorzitter zegt dat in de vorige vergadering het besluit gevallen is, dat ieder die lid wil worden van de nieuwe vereeniging verplicht is lid te zijn van hef ziekenfonds. Practisch is gebleken dat wij ons daarin hebben vergist. Het gevolg was dat een tweede vereeniging» is opgericht waar zij, die geen lid van „Helpt El kander" zijn lid kunnen worden. H et Bestuur betreurt dat dit is geschiedt. Als wij zien naar andere gemeenten, zien wij dat daar resultaten bereikt zijn, zoowel voor het ziekenfonds als voor de ziekenhuisverpleging. Het Bestuur meende dit offer te moeten brengen en hoopt dat men zich alsnog zal aansluiten. Na eenige discussie werd het voorstel onder aplaus aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Bouman hoe oud men moet zijn om lid te worden van „Helpt El kander." Voorzitter antwoordde dat men dan 17 jaar moet zijn De heer A. Weel vroeg of het besluit in da vori ge vergadering genomen om, indien de nieuwe ver eeniging een tekort heeft een renteloos voorschot te geven, van kracht blijft. Voorzitter heeft er geen bezwaar tegen, indien er een tekort is, om te helpen. Besloten werd om indien het onverhoopt noodig is een renteloos voorschot te geven van fi 00. Voorzitter sluit hierna de vergadering van „Helpt Elkander" en opent de vergadering voor de zieken huisverpleging. De notulen van de vergadering van 12 Maart worden voorgelezen en goedgekeurd. Voorzitter deelt mede dat de circulaire welke aan de burgerij thuis bezorgd is, is teruggehaald. 513 leden zijn opgegeven, waarvan 444 betalende over 123 gezinnen. Een viertal burgers hebben zich als begunstigers van de nieuwe vereeniging op gegeven. Spr. brengt een woord van dank aan die heeren en hoopt dat dit goede voorbeeld door meerderen gevolgd wordt. Bij de verkiezing van een bestuur besprak de heer Bouman de wensch uit, dat het bestuur van „Helpt Elkander" en bloc gekozen wordt. Voorzitter gelooft dat. het beter is een geheel nieuw bestuur te kiezen. Het betreft een nieuwe vereeniging, waar veel werk aan .verbonden zal zijn, zoodat het misschien veel beter is dat de leden vrij hun stem uitbrengen. Allereerst stelt spr. de vraag, uit hoeveel leden men, hét bestuur wenscht samen te stellen. Besloten werd om een bestuur van 5 leden te kiezen. - Deze verkiezing had tot uitslag, dat de volgende personen in het bestuur gekozen werden: Voorzitter S. de Boer Kz.; 2e voorzitter J. Swart Az.; secre taris J. Kramer Gz.; Penningmeester R. Schrieken en 2e penningmeester A. Kout. Als bode werd benoemd de heer D. Kist. Hierna werden eenige artikelen uit het reglement gewijzigd en aangenomen. Artikel 3: wordt nu: iedereen is toelaatbaar als lid. In verband met artikel 3 werd de datum ge noemd in artikel 8, verandert in 1 Mei, met wel ken datum de vereeniging in werking zal treden. Medegedeeld werd dat 23 April a.s. een vergade ring .te Sint Pancras zal plaats vinden, waar het overnemen van de leden der diverse vereenigingen besproken zal worden. Ingekomen is een schrijven van de vereeniging voor ziekenhuisverpleging „De Voorzorg" om een bsepreking te houden over hun tweede bezwaar nl. dat in groote gezinnen maar voor 3 kinderen on der 16 jaar betaald moet worden. Het schrijven werd bij acclamatie voor kennis geving aangenomen. Voorzitter koestert de hoop dat men wel zal toe treden nu het eerste bezwaar vervallen is. Spx. wekt op om bij de burgers propaganda te maken en hen aan te sporen lid te worden van de ver eeniging. Het sociale nut is niet te onderschatten. Bij de rondvraag gaf de heer Bouman eenige mededeelingen betreffende de pogingen van het algemeen afdeelingsziekenfonds te Alkmaar, om aan dit fonds eveneens een ziekenhuisverpleging te verbinden. Aan de hand, van de praktijk, door dit fonds bekend gemaakt, deelde hij verder me de, dat de onkosten slechts f4.per gezin be dragen, doch een bezwaar was dat het lidmaat schap verplichtend was. Over een en ander moet nog nader van gedachten gewisseld worden. De voorzitter sloot hierna met een Woord van dank. Nieuwstijdingen De Nederland-iïiuië-vliegers. Naar aanleiding van het bericht omtrent het reizen van den mecanicien Van den Broeke aan boord van de „Patria" in een. lagere klasse dan de beide vliegers, had Aneta een onderhoud met het :itvoerend comité van de vliegtocht Nederland mdië. Daarbij bleek dat Van den Bfoeke voor zijn vertrek uit Nederland volledig heeft ingestemd net de met hem aangegane en in zijn bezit zijnde .chriftelijke arbeidsovereenkomst waarin bepaald erd, dat hem vrije terugtocht tweede klasse werd gegarandeerd. Evenwel, ware uit Indië een ver bek van hem ontvangen om de reis eerste klasse ce maken dan zou het verzoek in w.el- illende over weging zijn genomen. Thans kon .a- der Hoop niet anders dan dan zijn instructie opvolgen en voor Van den Broeke een biljet tweede klasse nemen. Wanneer de vliegers en de mecanicien zullen zijn teruggekeerd zal het comité een nader onder zoek instellen naar de juistheid van de door de passagiers van de „Patria" gedane mededeelingen, omtrent de ontstemming van Van den Broeke. Verschillende vliegers zullen Zaterdag te Am sterdam zijn om de huldiging van de Nederland- Indië vliegers bij te wonen. Het voornemen bestaat, de Nederland-Indië-vlie- gers ook in Rotterdam te huldigen. Dit zal op 2 Mei namens de Rotterdamsche luchtvaartclub ge- sciheden. Het ligt in de bedoeling hier ook Guillo- nard, de man, die het vliegtuig na de noodlanding bij Philippopel weer „luchtvaardig" maakte, in de huldiging te betrekken. Men meldt uit Parijs, dat Van der Hoop en Van Weerden Poelman een succesvollen tocht ge maakt hebben met het kleine Pandervliegtuig. De moedermoord te Blesse. Voor de rechtbank te Leeuwarden is vervolgd het getuigenverhoor in de zaak tegen den 38-ja- rigen Jan Capelle, timmerman en landbouwer te Bksse, thans in hechtenis, beschuldigd zijn 74- jarige moeder, de weduwe Aaltje Capelle—ten Ber ge te hebben vermoord. Gehoord werd getuige Griet Steenhuizen, waar mee beklaagde leefde. Zij heeft een uitvoerig verhaal gegeven van den moord. Het was feest in Blesse. Bekl. was daarheen maar had geen geld. Hij stelde Griet voor, om zijn moeder, die in den stal de geit molk, van het leven te berooven, wat zij hem afried. Even later ging Jan de deur uit. „Je doet 't niet" ripe ze hem na. Doch na enkele oogenblikken kwam Jan terug en riep: „Het is gebeurd. Griet vluchtte de deur uit en zag in het schuur tje naast het huis het lijk van de oude vrouw ach terover liggen. Ook Jan kwam naar buiten, nam het lijk op en wierp het met het hoofd voorover in den put. Deze verklaring van Griet werd ondersteund door de verklaringen van de vroegere vrienden van bekl. Gerrit van der Struik en Knol. Bekl. bleef tot het einde toe alle schuld ont kennen eri trachtte steeds de schuld op zijn broer Derk te werpen. De officier van Justitie stelde zijn requisitoir op de verklaringen van Griet en op het rapport van Dr. Mieremet. De verklaringen van Griet toch sluiten precies bij dit rapport aan. De conclusie van den dokter is, dat de schedelbreuken, door. hem in het hoofd van de oude vrouw geconstateerd onmogelijk veroorzaakt kunnen zijn door de val in den put. Zij moeten met een zwaar voorwerp zijn toegebracht, en het is meer dan waarschijn lijk, dat de oude vrouw geslagen is met een hamer zooals Griet er den dag na den moord een heeft zien stukslaan. Eisch 20 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. F. C. Stoop achtte het bewijs geenszins geleverd en eischte vrijspraak. Een niet-alledaagsche plechtigheid heeft te Zwolle plaats gehad. Reeds geruimen tijd hadden een groep zigeuners ongeveer een vijftigtal daar hun kamp .opgeslagen. Ze woonden, aldus de „Zw. Crt." in acht wagens, zijn tamelijk wel gesteld en verdienen den kost met uiteenloopende bezigheden, o.a. inet handel drijven in paarden. Het Paaschfeest is voor dezen kleinen nomaden stam niet gelukkig geweest. Zondagmorgen is een hunner, de 5c-jarige A-; a i.i Bandi geboren te Trkr gehuwd met Jonan Frans' acrobaat, geboren te Hagenau, overleden. Groot was de droefheid en verslagenheid onder de stamgenooten en algemeen het medelijden van de overige woonwagenbewoners. Geheel volgens de eigen ceremoniën heeft de begrafenis plaats gehad. Eigenaardig daarbij was 't samengaan van oude overgeleerde gebruiken en de katholieke plechtigheden. Want de geheele stam is R. K. Tegen half twaalf vertrok de stoet naar de R.K. begraafplaats. De kist was zoo gesloten, dat een kleed van kant en linten er aan alle zijden uithi hdeue Voor de lijkwagen zich in beweging zetten, raakt alle mannen en vrouwen dit kleed aan. Volgens hun gebruiken behoort bij een beg fensi muziek. Voorop reed de lijkwagen, daarachter liepen spelende muzikanten, die gevolgd werden door meeste zigeuners en de andere woonwagenbewom Een rijtuig met dé naaste familieleden sloot stoet. Gewone muziek moest gespeeld worden en werden het opgewekte marschen, die langzaam plechtig geblazen werden. ^„=1 Honderden en honderden volgden aen eig( ,eu aardigen stoet. Een sterke politiemacht was - been om de orde te bewaren. Nadat op de R. begraafplaats in de kapel de wijding had pla gehad, werd de kist in de groeve neergelaten. Aangrijpend was de droefheid van déze menscl een droefheid, die sterk contrasteerde met stemming der tallooze nieuwsgierigen. Op de katholieke plechtigheid volgde onnn dcllijk een deel van eigen ceremoniën: een numrj muziek. De langzaam gespeelde „opgwekt niarscli maakte hier een vreemd effect. Vroolijker en opgewekter klonk de muziek, to euTS de stoet na afloop van de plechtigheden tei keerde. Kinderlijkje gevonden. Door de politic is gevonden bij de waterpa: in de Scheveningsche boschjes een kinderlijkje 1 het mannelijk geslacht. Het was gewikkeld in 1 witkatoenen damespantalon, waaraan een roi metselsteen, ingepakt in een Engelsch modebfcj een stuk grauw papier en een exemplaar van Haagsche Courant van 9 Februari j.l. bevesti was. Alles was met een touw samengebonden. De commissaris van politie afd. C. verzoekt 1 ieder, die hieromtrent inlichtingen kan geven 1 te vervoegen aan zijn bureau, hoofdbureau van 1 litie Alexanderplein. Het lijkje is ter gerechtelij lijkschouwing overgebracht naar het geme ziekenhuis. Toepassing Drankwet. Art. 43 der Drankwet verbiedt o.a. het heb'a van dronken personen in vergunningsinrichtin gen. Op grond van enkele gegevens meent 1 hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot Afschaffi van Alcoholische Dranken, dat aan de handl ving van dit artikel slecht de hand wordt geho den en daarom heeft het zich met een adres den Minister van Arbeid gewend, waarin wo verzocht hierin verbetering te brengen. Het merkt in dat adres op, dat van de 25648 pi sonen, welke in 1922 wegens openbare dronki schap werden veroordeeld, ongetwijfeld velen dronken in vergunningsinrichtingen hebben lx vonden en dat desondanks het aantal veroordeeli gen ingevolge artikel 43 slechts enkele tiental! bedroeg. Met cijfers wordt dit nader toegelicl binnenaana DE ZOMERTIJD. Het Tweede Kamerlid Braat u^eft een wetsvoi stel ingediend, waarvan de strekking is, den mretijd te beperken tot de maanden Juni, Juli Augustus, in (ptlaats van de periode tusschen Maart er. 9 October. In de memorie van toslichting zegt de va steller, dat nu de Eerste Kamer reeds tweemaal geheele afschaffing van den zomertijd met g meerderheid heeft afgewezen, hij nog met dit stel wil trachten tot een vergelijk te komen, citeert uit het rapport der Tijdcommissie de 11 ning, dat in April de ochtenden nog zeer kil en dat de avonden toch nog niet lang genoeg om ze voor bezigheden en genoegens in de buittj lucht te benutten. De voorsteller meent, dat men veilig kan nemen, dat deze bezwaren gelden tot aan einde van Mei. Aan de uitvoering van het geadviseerde in 1 rapport van de meerderheid van de Tijdcommisj om de klok 40 minuten vooruit te zetten, zijn r de meening van den heer Braat, bezwaren bonden. Dit zal vooral ten plattelande, waar toch zonnetijd gehandhaafd moet blijven, nog meer 1 warring geven dan een uur ver roeging. Buitenland 'v Ford een eigen vloot. Uit New York wordt gemeld, dat Henry Foj voornemens is zijn schoep vaart belangen uitj breiden en geleidelijk een vloot te verwervt welke even groot zou zijn als die van de Stfl trust of van de Standard-trust. Hij zou H schepen van Disselmotoren voorzien en ze best# men voor hét vervoer van Ford-producten andere goederen naar Eiuropa en Zuid-Amern De bemanningen zouden 50 pet. meer verdieoj dan bij de andere maatschappijen. Een moordenares-verpleegster. In het dorp Saint-Gilles, dep. du Gard, kwafl in den laatsten tijd verscheidene sterfgevallen 1 gevolge van vergiftiging voor. Een zorgvuldig derzoek der politie heeft thans aan het licht gj bracht, dat een verpleegster, Antoinette Scifj de vermoording van ten, minste zes harer patiöitj op haar geweten heeft. Uit wreede perversitf1 doch tevens met het doel ze te bestelen, verg tigde zij de patiënten, die aan haar zorg wat| toevertrouwd met een mengsel van chlorofo eather en pyralion, een middel, waarmede het 1 kruid in wijngaarden wordt uitgeroeid. Antoinette Scieri's verleden is allesbehalve f" Geuurende eenigen tijd was zij prostituée in Aigtf Mortes. Tijdens den oorlog toen haar man aan I front was, leidde zij een onregelmatig leven, z°] dat haar man haar bij zijn terugkeer piet meer t zich wlide nemen. Hoe zij er in is geslaagd verpleegster te word is niet duidelijk. Zij heeft bekend zes zieken j hebben vergiftigd. Zij mengde het gif in hun draw je of thee waarna de ongelukkigen onder vree; lijke pijnen stierven. Zij beschuldigt een Rosalie Gire van medeplichtigheid in drie 1 moorden. De Justitie heeft de opgraving bevolen van j lijken van een aantal personen, die gedurende laatste weken tengevolge van vergiftiging zijn zweken. De kwestie der aansluiting bij Duitschland- In een te Frankfort gehouden rede verklaa de Duitsche rijksdagpresident Löbe, dat een bes sing omtrent de aansluiting van Oostenrijk bij Duitsche Rijk voorloopig alleen in econom» opzicht aanstaande kan worden geacht. De "1 genaamde saneering van Oostenrijk was volkofl1!

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 4