NIEUWE No. 47 riu#(i««H Dinsdae 21 April 10^5 84e L4H(i>EDIJKER Van alles en nog wat Nadruk verboden. „Okknooppakjes alle maten, leeftijd van 2—7 [jaar", aldus adverteerde een bekende firma. Een jniet al te snuggere lezer, die onder opknoopen [iets anders verstond, zuchtte: „Wat een vroeg- Irijpe levensmoeheid tegenwoordig". Neen, 't is |waar, 't letten is geen lolletje, maar zóó erg is [het gelukkig toch niet. Wie niet al te zwartgallig [van inborst is, ziet naast de schaduwzijden den Izonnekant, want immers, zóó is het nu eenmaal, hier een lach en daar een traan. Zong De Génestet niet reeds dat poëzie overal te vinden is voor den peurde ren de dominé te Zandvoort, hééft bij lal de moeite, teleurstellingen en miskenning, [waaraan het leven van een predikant zoo rijk is, [den zin voor humor behouden. Z.Eerw. vertelt Ier an in zijn „huisbezoekherinneringen". Een der ste voorwaarden, zegt dominé, om met vru:ht .misbezoeken af te leggen, is een maag te hebben, Ibestand tegen koffie. Wat de loopplank voor dm schipper is om op den wal te komen, is de koffie pot voor den zieleherder om contact te krijgen |met zijn parochianen. Hoe kritieker het kopje er uit ziet en de koffiekan, met des te meer be slistheid moet de dominé de traotatie aannemen. [Kopjes met zwarte duimen, met een lichten grie- |z.el leeggedronken, hebben meer dan eens mee- geholpen om het ijs te breken en ik geloof aldus dominé Straatjna dat de Heer, bij zoo'n [extra-gelegenheid, de bacillen vooraf wel onscha- [deüjk maakt...." „Ik weet van een dominé, die Ivoor het eerst in een eenvoudige plattelandsge- I meen te huisbezoek ging doen. Hij was al eenige Idapen op weg en naderde een huis, waarin twee [broers woonden met een huishoudster. Ze waren alle'1 ei ziek, die broers, en lagen, heel broederlijk lin dezelfde bedstede. Dat was nou toch ver- I schrikkelijk jammer, dat ze den nieuwen dominé [zoo weinig officieel konden ontvangen. Zoo, voor de eerste maal, in een blauwen, grauwen borst- |rok... nee, dat ging niet ze besloten om dan ten minste den hoogen hoed er bij op te zetten. |Zoo vond de dominé ae in de bedstede, naast elkaar zittend, in den blauwen borstrok, niet [den „hoogie 'op. Hij heeft ze natuurlijk niet uitgelachen, maar z'n dag was verder goed. Hu mor op oen huisbezoekdag, dat is iets uit den [hemel, dat is de glimlach waarmee God een pas- [toor die móe werd, een oogenblik verkwikt". Een vriendelijk worord, een kleine tegemoeteo [ming in den een of anderen vorm, het zijn de ['bloemen gebracht bij het leven; Natuurlijk moe iten ze zonder bijbedoelingen geoffreerd worden, omdat wie weldoet en daarbij „om" ziet de glans van 't mooie afneemt. En dit was het geval bij een Amsterdamsche «jongen, die twee passagie rende zeelui, die aardig voor Pampus lagen en t [juiste adres waar ze thuis hoorden zich niet [herinnerden, eventjes in veilige haven zou lood- Isen, zooals 't in zeemanstermen luidt. Het jong- l'mensch bleek een booswicht te zijn. Plotseling raaide hij een pistool te voorschijn en daarmede ['de dronken zeelui bedreigend, eischte hij hun geld op. De zeelieden, den kogel vreezende, ga ven zich over en overhandigden hem twee gul den en 88 cent! Aan een agent werd de overval medegedeeld en deze wist den jongeman te aek- I terhalen en te vatten; het geld werd op hem ge- vonden; het pistool, waarvoor de schepelingen 1 gesidderd hadden, was een knalpistool, dat slechts I kappertjes kon verschieten. IEen verpleegster te Delft kreeg bij den schrik [een geduchte mishandeling, toen ze van den prins 'geen kwaad bewust, naar huis ging. De dader werd ook hier achterhaald, en wat bleek? De man had zich vergist, de kastijding was bestemd voo reen vroeger liefje, die den minnaar zijn congé gegeven had. Ontevredenheid is een belemmering voor een I verstandig oordeel. Daarom moet men ie zienfe- i wijze van de an1 i-belastingmenschen die de fiscus en zakkenrollers op één lijn stelt ,niet te hoog aanslaan. De fiscus haalt op wettige wijze do 'zakken leeg, de zakkenrollers geven zich zelf een vrijbrief om te inspecteeren. De Haagsche 'Burgemeester heeft op een minder prettige wijze met de grootmeesters van deze gilde kennis ge maakt. Toen Z.E.d.Achtbcre de residentie verliet was zijn por efeuifle dikbuikig van Hollandsche en Be'gische waardepapieren, toen hij te Brussel arriveerde was de kostbare inhoud mitsgaders het omhulsel geéclipseerd. Handige zakkenrollers hadden dit bravourstukje verricht. Zooiefs ;s nog onpleizierige rals op 't altaar der belasting je 'penningen te offeren.. Beide .onsympathiek, toe gestemd, maa yrden Keizer moet gegeven worden wat des Keizers is. Ds. Fraanje te Barneveld hul digt dez estelregel niet. Hij verfoeit grondig de 1 invaliditeitswet en zoo verfoeit hij even grondig alle verplichtingen, ook de financiee-le, die uit deze wet voortvloeien. Dat is nu wel konse- kwent, doch het is even lastig. De fiscus laat den Barnevteldschen geestelijke niet met rust. Hij legt de principes van den opposant naast zich neer. Wie z'n belasting niet betaalt .krijgt 'n reeks van waarschuwingen die geleidelijk in scherpte toe nemen en het slot is de verschijning van den deurwaarder. Ds. Fraanje heeft hem al cenig-e keeren op bezoek gehad in de pastorie en 'n nieuw officieel bezoek is n uweer aangekondigd. De aanhouder wint, zoo zal het ook hier wel gaan, maar de winnaar is hie rniet ds. Fraanje, en de kunst van niet betalen waarin Z.Eerw. zich oefent, zal hem 't ideaal niet verwezenlijken, al zijn wij er ook steevast van overtuigd dat door oefeuen de kunst verkregen wordt. In Parijs geeft momenteel een 50-jange Duiischer séances die gTenzen aan het bovennatuurlijke. De man leest den inhoud van verzegelde brieven zonder de e zelfs aan te raken. De heer Kahn heeft een proef afgelegd voor een jury van twaalf perso nen, Kahn verdween daarbij in een aangrenzende kamer en de.twaalf juryleden schreven eenigé medeleelingen op stukjes papier, welke zij daar na zorgvuldig dichtvouwden. Zelfs had Kahn verk a rd, dat zij hun briefjes onderling moch ten wisselen, daar hij toch altijd den schrijver er van zou kunnen aanwijzen. Zij deden dit ech ter opzettelijk niet, om hem op een dwaalspoor te brengen. Daarna werd Kahn teruggeroepen en iD het midden der kamer geplaatst. Onmiddellijk zeid ehij dat de heeren de briefjes niet haddfcn verwisseld! Vervolgens begon hij de onzichtbare mededeelingen te lezen, waarvan de* eerste een versregel was. Slechts éénmaal vergiste hij zich tengevolge van het slechte schrift van één der schrijvers. 't Menschdom wordt te geleerd, er komen le veel hoofdwerkers en.... te weinig handarbeiders. "Was dit laatste maar waar, 't werkloozenvraag- stuk was opgelost. Tal van gepromoveerden vin den gseen „behoorlijk" bestaan meer. De minister van onderwijs wil de studiegelegenheid inkrim pen en de vacatures bij het hooger onderwijs niet aanvullen, mede uit een oogpunt van zuinig heid, want kost het lager- en middelbaar on derwijs schatten geld, het hooger onderwijs is de grootste slokop. Bij het betaalde collegegeld moet vadertje Staat meer dan 't viervoud bijpas sen. Daarover d.w.z. over het niet vervuilen van Vacatures en toelaten van studenten vraagt de minister het oordeel van de colleges en van de senaten der hoogescholen. Goed overleg, 'tis 't halve weitk, of dit te Steenderen gebeurd is, mr. Nöthorn, advocaat te Zutfen, betwijfelt dit in het „Weekblad voor het B-echt"Ia dit. landelijke dorp was een gebrekkige niet van aardsche goederen misdeelde, die op. zekeren dag het besluit nam' bij zijn zwager in te trekken, voor welks samenwoning die bloed verwant zijn hebben en houden zo ukrijgea. De goede harmonie duurde niet bijster -lang en de door de natuur misd'eelde maar door Fortana wel bedachte veranderde van opinie en trok er weer uit. Met hem gingen ook weder de land bouwwerktuigen en de levende have. 't Paard, varkens, alles werd weggehaald toen de man afwezig was. De politie vond geen redenen tot ingrijpen ,de burgemeester evenmin en zoo kan zucht deze advocaat deze toestand bestendigd1 blijven en de rechtszekerheid van het publiek te St,eenderen aan de av.erechtsche rechtsopvat tingen van den be'rokken burgemeester en rijks veldwachter overgeleverd worden. Wat de een recht noemt, vindt de ander krom, over smaken valt niet te twisten. Wij Westerlin gen geleiden onze afgestoévennen in stilte en een- vond ter laate'e rustplaats, de nomaden houden van een beetje rortoon bij zoo'n plechtigheid. De-e week werd te Zwolle een Zigeunerin graf- wacr s gebracht. Het lijk werd gekleed in een gek rd zijden japon, zijden kousen en met lalt- schoe- en aan, liggend op pompadour-bed'degoed, in den geopenden wagen gelegd, toch voor ieder 'zichtbaar, een bronzen beeld gelijk. Als teeken van rouw wapperde van den wagen ha r zwarte oms'agdoek. De lijkkist, van zilveren handvatten voorzien, was gedekt met een fijn tulle kleed, vastgehouden door zijden linten. Alle leden van den troeo, ook de kleine kinderen, moesten bij het wegdragen deze linten aanraken, en allen moesten, om de laatste err te bewijzen, mee naar het grif ,tot- zelfs kinderen van drie maanden toe Ieder, die een bezoek bracht aan d edoode, legde iets onder het tulle kleed, meest werden getostnkken geofferd. Ook werd er in de kist gelegd een gouden kruis, en sieraden. Onder +reur muziek ging dh stoet de geheele stad door. naar het kerkhof. Het was een bonte groep, eerst een veertigtal zigeuners in hun helle kleederdracht, en Verder talrijke woonwagen-bewoners. Op de begraafplaats bevonden zich ongeveer 1500 be langstellenden, een drieduizend menschen werden door een sterke politiemacht buiten de hekken gehouden. De gestorvene had den leeftijd van 40 jaren bereikt en was overleden aan de gevolgen van een driftbui. De 104-jarige dame te Londen heeft zich van die buitenissigheden gespeend, daarvoor is ''t 1- ven te kort, was haar devies. Op haar verjaardag moest zij wegens een aanval van bronchitis in bed zijn. Men krijgt wel een goed .denkbeeld -Van den ouderdom van deze dame, als men be denkt ,dat deze vrouw van atistoeratischen huize tachtig jaar geleden haar eerste hofbal heeft mee gemaakt. De reeds lang overleden koningin Vic toria was toen een levenslustige prinses; man nen en vrouwen, wier stof feline overschot sinds lang is vergaan, stonden op het hoogtepunt van hun roem.... Dickens heeft miss Lisle ontmoet. Omdat Elisabeth zoo'n aardige, zachte stem bad, verzochten Dickens en Browning haar meer dan eens hunne werken in manuscript te willen voor lezen Men zegt dat deze honderdvierjarige zich met de hedendaagsche vrouwenkleeding niet kan vereenigen. Men vertelt ook, dat miss Lisle in al de jaren van haar leven nooit aan kwaadsprekerij fheetft gedaan. En dat zij eens, in de dagen toen zij als „Society hostess" in Londéns West-End van zich deed spreken door de tactvolle wijze waarop zij nare gasi en ontving, tegen de' bezoekster, die de cronique scandaleuse van een vriendin aan de orde wilde stellen, glimlachend zeide: „Mijn waar de.- de deur van dit huis heeft twee kanten zoudt gij de andere zijde eens willen bekijken?" Rechtzaken WpokaeUooi ne&tt, te K ^-^^OLAK^GfiOniNGeN VOOR EEN POLITIERECHTER. Zitting van 20 April. Eirie wteijkverschaffers voor de rec'a seering. Een Alkmaarsche logementhouder, die 'n fiets wegnam en verkocht om aan geld voor" sterken drank te komen, werd lieden, voornamelijk uit medelijden met zijn vrouw, voorwaardelijkver oordeeld tot 6 maanden gev. mét drie proefjaren en verplichtnig tot geheelonthouding gedurende dien proeftijd. Voorts werd voorwaardelijk ver oordeeld een huisschilder te Anna Paulowna, die 'zich in beschonken toestand aan huisvredebreuk had schuldig gemaakt. Hem werd opgelegd 2 maanden gev. voorw. niet 2 proefjaren en ver plichte onthouding van alcoholische dranken. Ook aan de kattonborrlol. Een loswerkman uit Alkmaar, wiens debuut *als commissionair in aangespoeld vet niet zeer Schitterend was geweest, omreden hij het voor dat vet ontvangen geld grootendeels in Amster dam had verboemeld, werd eveneens voorw. tot 2 maanden gev. veroordeel^ met 2 proefjaren. Hij werd gesteld onder toezicht der R. C. recks- seeringsvereeniging, verplicht tot geheelonthou ding en terugbetaling van het verduisterde be drag f 33.85 aan den benadeelde. Ongerp htvapri 'i'g'o critiek. Een koolbouwer uit Koedijk kreeg het «rp 14 Maart in café „Spoorzicht" te Broek op La.ngen- dijk aan den stok met zekeren KL, die zijn roode kool aan felle critiek onderwierp. Daar de veilingmeester die kool had goedgekeurd wek te die onredelijke beoordeeling den toorn op van 'den eigenaar en repliceerde hij met eenige krach tige scheldwoorden. Daar de beleedigde wel eeni ge aanleiding scheen te geven, werd de beklaag de- tot slechts f 5 boete of 5 dagen veroordeelde. De aangever echter, die wederrechtelijk niet als getuige was verschenen, zal er weldra wel meer van hooren en wel dieper in de portemonnaie moeten grijpen. Een familie rngedie. Een 24-jarige winkel juii'rouw van een Hooru sche winkelier, 'n slank, bruinoogig meLje, stond terecht wegens mishande'ing van de echtgenoot© van haar patroon op 7 Maart. Volgens dagvaar ding zou zij deze juffrouw hebben geslagen op den arm met ©en schuier. De mishandelde heeft de blauwe plekken aan de politie getoond. Be klaagde zeide niet te weten of zij had geslagen, het was wel mógelijk. Haar patroon had naar verboden de post aan zijn vrouw af te geven. Toen was de juffrouw op haar aangevlogen om de postdstukken in handen te krijgen en wist beklaagde van zenuwachtigheid niet wat zij ge daan had. De mishandelde, zeer zenuwachtig en nu en dan snikkende, verhaalde dat beklaagde een nicht is van haar. Zij speelt den baas in huis. Reeds voor 2 jaar is het door bemiddeling van mr. Leesberg gelukt haar het huis uit te krij gen maar zij is weer teruggekomen en nu is de toestand «/oor de vrouw ondragelijk geworden. Beklaagde heeft haar al meermalen mishandeld. Ééns is zij door haar met medewerking van haar man, opgesloten. Beklaagde stookt haar man op teglen hun 15-jarigen zoon en dan wordt dit kind mishandeld. Na dit droevig verhaal van een miskende en achteraf gezette vrouw, pakte de officier duch tig uit tegen beklaagde. Zij had het recht niet om de post achter te houden als de juffrouw cr om vroeg, dan maakte zij zich schuldig aan ver duistering en stelde zij zich bloot aan gevaar van een vi rvo'ging. Haar patroon miste eveneens het re ht haar een dergelijke opdracht tegenover zijn vrra,w te geven. De officier was ten zeerste ver ontwaardigd over het optreden van beklaagde. Hij wenschte geen andere straf op te leggen dan gevangeniss'raf en wel voor den tijd van 1 week. De po'iliereohter wenschte echter nog een 'nader onder oek door den reclasséeringsatnbtenaar en heeft de verdere behandeling van deze wel eenigfs- zins tragische zaak aangehouden tot 8 Juni e.k. Gauw aangebrand, 1 Een landbouwer uit Wervershoof had aan een «jongeren vakbroeder, de heer IC. K. Rol uit Zwaag koolplanten geleverd, die echter niet aan den afnemer voldeden. Toen deze nu bij een ont moeting op 23 Februari critiek begon uit te oefe' en op de kwaliteit, kreeg de Wervershover d rect de bokkepruik op. Hij schold Rol uit voor snotneus en diende hem een peuter op z'n neus toe die er lang niet naast was. Meit een 'bloed neus vereerd, scheen Rol geen lust te hebben de conversatie voort te zetten, maar hij diende echter een klacht in wegens mishandeling, met het resultaat, dat de koolplantenplanter heden tot 10 gulden boete of 10 dagen werd veroordeeld. De veroordeelde koos de wijste partij en schoof direct. Niks geen kopzorg meer. Nog altijd liet moei van de „Promns". De proote vrachtboot „Promus" die in Decem ber nabij den Helder strandde, wordt nog al eens 'n keer'je voor den politierechter opgenoemd. Vandaag slonden weer 4 liefhebbers terecht, die 'n zakje meel hadden ingepikt van een bergings vaartuig en tegen de lamp waren geloopen. De zaak was wel meer met 'n sisser afgeloopen, maa reen der beklaagden sprak pertinent tegen alle onspunstige inlichtingen die mr. Muller over hem had ontvangen. En dat liet onze politie rechter er niet bij zitten. Hij waarschuwde be klaagde ,dat hij nog eens 'n nader onderzoek zou .doen instellen en mocht het blijken, dat hij den politierechter had willen betuteren, dan zou een onvoorwaardelijke gevangenisstraf z'n- deel zijn. De zaak werd verder drie weken aangehouden. Een leelje last van morgenzickte. Een tweetal keurmeesters uit Alkmaar, die in den morgen van 20 Febr., bij een bedrijfsboer te Helder aanklopten om melkmonsters, werden door den mopperigen boer zo ogeweldig uitgeve- terd ,dat een procesverbaal wegens beleediging niet kon ea mocht uitblijven. De oude - mopper pot stond heden terecht, schraapt wel 50 keer 5z'n keel en probeerde den politierechter te over tuigen, dat hij 't zoo kwaad niet had gemeend. Hij kreeg de noodige vermaningen van officier en politierechter .over zijn onhebbelijk optreden en werd daarna veroordeeld tot f20 boete of 20 dagen. Waarna sluiting. EiE WEELDEBELASTING. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier te Alkmaar heeft zich tot den Minister van Financiën gewend met de volgende missive: De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier, gevestigd te Alkmaar heeft de eer Uwe Excellentie te berichten,* dat xzij, na kennisname van het ingediende Ontwerp van Wet tot aanvulling der Zegelwet 1917 en van de ta1 rijke adressen, -welke na de verschij ning van dit ontwerp o.a. door den Nijverhénls- 'rnad en eenige zusterkamers tot Uwe Excellen tie zijn gericht, in hare laatste ledenvergadering heeft besloten, zich ervan te onthouden hare be zweren kenbaar te maken, ten aanzien van dc willekeur, welke blijkbaar bij de samenstelling van het ontwerp heeft geheerseht, in welk ver band zij b.v. wijst op de keuze der belastingob- jecten, daar kan worden geacht, dat deze bezwa ren voldoende naar voren zijn gebracht. Dé Kamer wil zich er toe beperken als hare mee ing te kennen te geven, dat de wijze van indiening van dit ontwerp, zonder dat van te voren overleg werd gepleegd met den Midden-

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1