dliON Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Donderdag 28 April 1926 per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER. houden School Laat o. Mient 1 op huldigenden dank bood ook hem de j.M. aan. zich gelukkig te het driemanschap ïededeeling, dat het ïeeren Fokker, Pies ten tot ridder in de ,arna hij een dronk [•spoedige ontwikke luchtvaart. •Ua namens den mi is de heele Neder bemanning van de I, door hen verricht, erinnerde aan de Amsterdam's bui bracht haar geluk- Ugende resultaat rooten zilveren me llende personen hei teer Van der Hou, ird zijn dank en die sproken heeft. IUIS. e „Tel.": gens! 'g jen vlagl ehtroes kop: 'lij te moede, op. ichten stad... zoo'n hulde s" gehad? aak daar, £st van alle, gt, s uit zijn, gt. gers vrouwtje ;ucht s, dan lucht. NO. 48 rekcaaoa n NIEU WE LMGEDIJKER COURANT. Deie courant vergeiujnt;^ Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. ABONNia ENTHFBMR B«D AÖT SUE-UITSB V SK DBIILi Noordieharwoade. PBIJ8 U fc h A3. ,U1 ÏÜ1IUII' 1—71 ct^ «Un rafel »mt II Srnti letters if vifnttn ««dn sur plutmiati Brievee reeht.Te.fc. dee Uitgever Dit nummer bestaat uit twee bladen. BRR.STR RL A TV Buitenlandsch Overzicht betea&snt leat'd^rei. g - n Protectie. >de Kamer, 1. llerv. Ker J K jeestverwantei HR. H. KIE8V. nshouding de KLEEDING P Dord >n MATTEN. Nadruk verboden. Amerik ais Europa den laats ben tijd in macht, aanzien en rijkdom aardig over het hoofd ge groeid en heeft daaruit al meer dan eens het recht meenen te mogen putten het van raad in zijn moeilijkheden te dienen. Het is niet waarschijn lijk, dat'Mac Neil, een rechter te Philadelphia daaraan gedacht heeft. Maar niettemin kan de wijze, waarop hij dézer dagen een netelige kwestie tot oplossing trachtte te brengen, Europa als voorbeeld wellicht van dienst zijn. In een volkslogement van deze Amerikaansche stad was een tweejarig jongetje achtergelaten. Een plaatselijke vereeniging ontfermde zich er over. En middelerwijl ging de politie op zoek naar de vader. Toen meldde een echtpaar zich aan, dat zijn zoontje van twee jaar was kwijt geraakt. Bloedverwanten en bekenden herkenden het achtergelaten knaapje als het zoekgeraakte. En reeds was rechter Mac Neil op#het punt het kind aan het echtpaar toe te wijzen, toen de po litie met de moeder kwam opdagen. Er waren nu dus twee partijen, die op het jongentje, aanspraak maakten. De rechter niet in staat zijnde tusschcn de twee te beslissen, besloot het kind zelf uit spraak te laten doen. Het werd daartoe met de twee moeders in oen kamer gezet. Maar het reageerde op beider roep op gelijke wijze. Met even gelukkig stralend ge zichtje liep het toe op de eene, die hat met „Rus sell" lokte, als op de andere, die met „Jackie" liefkoosde. Tengevolge van de jeugd van het kind mislukt edeze proef. Maar dit behoeft voor Euro pa geen reden te zijn om haar niet toe te passen. [Want zij staat voor tal van soortgelijke kwesties als waarover rechter Mac Neil te beslissen kreeg. En de laatste uitingen van Marx te Berlijn tooncn dat het tijd wordt voor de oplossing. Marx is geen heetgebakerde Duitsch-nationaal, Idie met revanche-gedachten in zijn zak loopt, maar de eandidaat der republikeinsche partijen voor het rijkspresidentschap. Dat geeft ran zijn uitlatingen bizondere beteekenis. Het is zeker mogelijk, dat zij dienen als verkiezingsTteelame. Maar wanneer het verkiezingsreclame is, Duitsch- land's rechten op verandering zijner oostelijke grenzen en op aanhechting van Oostenrijk nadruk kelijk te handhaven dan teekent dit toch wel op eigenaardige wijze de stemming van het Duit- sch evolk. In het westen wil Duitschland de ge stedie grenzen erkennen. Elzas is weliswaar ook sinds eeuwen een kind geweest, waarop twee moeders aanspraak maak ten. En Duitschland is ongetwijfeld de natuur lijke moeder. Maar het kind is bij de aangenomen moeder opgevoed. En terwille van de goede na buurschap heeft Duitschland zich bereid ver klaard er door zijn toetreding tot het veiligheid j- pact afstand van te doen. Maar in het Oosten handhaaft het zijn moedersehtipsreehten en vraagit niet anders dan dat het zuiver Duitsche kind, dat Oostenrijk heet, zelf uitspraak mag doen. Omtrent den aard van die uitspraak laten dé jongste uitlatingen van den Oostenrijkschen honds kanselier, Dr. Janek nauwelijks twijfel. _Na het tot stand komen van den vrede hebben niet alleen Oostenrijksche en Duitsche, maar ook politici en oeoonomen uit de Entente-landen her haaldelijk het gebrek aan levensvatbaarheid van oen zelfstandige Oostenrijksche republiek beves tigd. Maar den laatsten tijd, nu de hulp van den Volkenbond en het toezicht van Mr. Zimmerman het op de been hebben geholpen kan het schijnen, dat Öostenrijk's toestand dit pessimisme logen straft. Dr. Janek's woorden toonen, dat het niet meer dan schijn is. En het voorgenomen verzoek aan den Volkenbond om wetenschappelijke deskundi- op oeconomisch- en verkeersgebied Oosten- htjk's moeilijkheden in verband met den nieuwen bestand in Midden-Europa te laten onderzoeken "Met onwillekeurig het voorbeeld van den Ame- r'kaanschen rechter weer in herinnering brengen. Maar Europa mist den practischen zin van Ame rika. En de Volkenbond de wijsheid van den Amerikaanschen rechter. Of schuilt, het gebrek elders? De Amerikaansche wijsheid zou haar over al te pas kunnen komen. Rusland en Roemenië twisten over Bessara- bië, Polen en Lithauen over Wilna, Eigypte en Italië over de oase van Jaraboeb. Laat de windle ren zelf beslissen. Zij zijn ouder dan het Ameri kaansche jongetje en zullen zich de moeder wel herinneren. ïn den oorlog hebben we toch ook voor dat zelfbeschikkingsrecht gevochten. Maar het is nu na-oorlogscbe tijd en de belangen der Entente-mogendheden zijn anders dan tijdens den strijd. Wanneer Oostenrijk en Bessarabië en Wil na en de oase van Jaraboeb niet zelf beslissen mogen, dan is het, omdat de belangen van Frank rijk en Italië en de kleine Entente en anderen wel licht nog zich daartegen verzetten. Er is weliswaar veel veranderd, sinds Frankrijk zijn onverbiddelijk veto tegen de aanhechting van Oostenrijk bij Duitschland uitsprak en Bessara bië aan Roemenië werd toegewezen. Frankrijks nieuwste ministerie zelf is een bewijs van die verandering. Maar dit eene is gebleven, dat de leuzen, ook die uit den oorlog, leuzen zijn gebleven en hert eigenbelang der natiën een sterker kracht dan ideëele beginselen. En het zal wel zoo blijven ook, dat alleen dit eigenbelang kan dwingen de harde noodzakelijkheid te aanvaarden. Frankrijk zelf heeft het zoo pas ondervonden. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat het bij monde van zijn Senaat Caillaux veroordeelde en uitwierp. Nu roept men hem terug, nadat de finantiëele nood het dwingt bij een eerste rangs- finantiëele specialiteit uitkomst te zoeken. Want 'dat is het, dat, met Caillaux opname in het mi- xnisterie Painlevé, verzoent. i Zeker er is ook in Frankrijk's stemming veel veranderd. De meerderheid, die Herriot aan .de regeering bracht en die nog bestaat, bewijst, dat de dagen van het felle nationalisme, die Caillaux' veroordeeling mogelijk maakte, voorbij zijn. Maar zijn terugkeer in het politieke leven, op den post, I die oogenblikkelijk voor Frankrijk de belang rijkste is, is toch enkel door den drang der onver- j biddelijke noodzakelijkheid mogelijk geworden. En die macht der noodzakelijkheid is het, die niet j 'alleen aan Duitschland en Oostenrijk, maar ook i aan Europa en de wereld nog een goede kans geeft. Ten slotte is het toch de levensontwikkeling zelve, die ons alle haar onweerstaanbare conclu sies opdringt. En het helpt evenmin, dat we ons verzetten, als dat we deze ontwikkeling verhaas ten willen. i Misschien kan hét de communisten van dienst j zijn, wanneer ze zich dit herinneren wilden. Het j zou ons menige bloedige episode kunnen bespa- i ren. Want wanneer het waar is dat de commu- nistische maatschappij de heilstaat van ie toe komst is, dan is het toch eigenlijk niet noodig haar met bommen en helsche machines voor te bereiden, zooals de Bulgaarsche communisten dat weer geprobeerd hebben. Een aanval op tsaar Boris en een bomaanslag in een kathedraal der 'hoofdstad mogen doeltreffende middelen zijn om menschen te dooden en nieuwen strijd te ontke teren, de levensontwikkeling kunnen ze moeilijk verhaasten. En het zou dan ook wel kunnen, dat Rusland, welke hand ongetwijfeld te Sofia haar bloedige woorden aan den wand heeft geschreven, 'zich vergiste, toen het meende, daarmede de bols- jewistische revolutie in Bulgarije en op den Bal- kan te kunnen ontketenen. Het voorbeeld van Mac Neil is nog altijd liet I .meest practische. Want het was immers het leven zelf, dat hij wilde laten beslissen, toen hij aan zijn tweejarig jongetje de uitspraak opdroeg. Vergadering van den raad der gemeente Broek op Langendijk op Dinsdag 21 April, namiddags 4 uur. De voorzitter, burgemeester Slot, opende de vergadering en deelde jnede dat bericht van verhindering wegens ongesteldheid ingekomen was van wethouder Glas. De voorz. hoopte dat eene spoedige herstelling mocht intreden, (achtte ook namens de leden van den raad dit te mogen uitenj), opdat Gllas weder zijn krachten kon wijden aan de belangen der gemeente. Daarna ging voorz. voor in gebed. Allereerst waren aan de orde twee verzoekschrif ten, welke in de vorige vergadering niet behandeld zijn. Een van den heer J. Wagenaar om enkele palen te mogen slaan in het vaarwater tot behoud van zijn vaartuigen voör aanva-ing. Het tweede van den heer J. Blom om een brug te mogen bou wen vanaf zijn erf tot op het tegenover hem gelegen akkertje. De heer Oijevaar rapporteerde namens de commissie, dat aan het verzoek van den heer Wagenaar moeilijk was te voldoen, omdat het ver keer daar ter plaatse van te grooten omvang is, om'het door oonbrengen van beschutting te be lemmeren. Het bouwen van een brug door den heer Blom vond men geen bezwaar, mits de palen bij zijn erf niet meer -dan, i meter uit den wal kwamen te staan, en aan de overzijde in den walkant. De hoogte der brug moet zoo zijn als de bestaande die toegang geeft tot het Schapeland. Op het verzoek van den heer Wagenaar werd afwijzend op dat van Blom goedgunstig beschikt. De raad gaat, na een opmerking van den heer Zuijdam, welke wederlegd en beantwoord werd door den heer Oijevaar, met het rapport accoord. Ingekomen was de balans van den Warenkeu- ringsdienst, voor kennisgeving aangenomen. Goedkeuring van Ged. Staten op het besluit tot het aangaan eener kasgeldleening. Eveneens op het besluit tot een leening van f 26000.voor ver- nieuwnig van de straat. In verband met het aanleggen der nieuwe straat deelde de voorz. mede dat verschillende burgers toestemming gaven tot het achteruit plaatsen van hun hekken. De kosten dier verplaatsingen komen voor rekening van de gemeente. Tevens was aan de aanplakborden de bekendmaking geplaatst, dat opgave ten raadhuize kan gedaan worden, als men achteruitzetting van zijn hek verlangd. Dit met het oog hierop, dat men later niet kan aankomen met het: mij is het niet gevraagd of mededeeling hieravn gedaan. Kasopname was gedaan bij den gemeente-ontvan ger, waaruit bleek, dat er in kas moest zijn en was f 1182.531/2. Ingekomen was het verzoek van Zuidscharwoude om eene verordening vast te stellen op de winkel suiting. De voorz. dacht dat men hiermede do Zondagsluiting op het oog had, alhoewel hiervan niets in het verzoek was omschreven. B. en W. adviseerden dit voor kennisgeving aan te nemen, omdat hier een vrijwillige sluiting op Zondag bestaat en het feitelijk een beleediging zou zijn voor hen, die hunne zaken gesloten hebben* nog een verordening te maken bovendien. Er zijn al bepalingen en verordeningen genoeg. Overeenkomstig wordt besloten. Het ingekomen verslag van de commissie van toezicht op het lager onderwijs werd ter inzage gelegd. Van de H.S.M. het verslag van dé garantie goe derenvervoer, sluitend met een saldo van 13505.08. De garantie wordt 'aldus verminderd tot f9476.59, en bedraagt het aandeel van de gemeente hierin f1599.17. Een schrijven van Heemstede om adhaesie te betuigen, inzake het annexeeren van gemeenten. Besloteh werd adhaesie te betuigen, omdat ook wij destijds eenige kennis in deze hebben opgedaan. Een adres van de L.G.C. om medewerking tot het beleggen eener vergadering, ter bespreking van den weg Sint PancrasKoedijk. De voorz. zegt dat voorheen al eens een schrij ven van den Burgemeester van Koedijk ingekomen was bij B. en W. over deze zaak, waarop men toen ter tijde bericht had, dat de markt verhuurd was aan de L.G.C. dus dat dit het adres eigenlijk is. Nu is er een adres van de L.G.C. ingekomen, maar B. en W. waren nog de meening toegedaan, ge zien er in het adres gesproken wordt van markt belangen, dit geen gemeentebelangen kunnen zijn- of worden. Koedijk en St. Pancras zullen er be lang bij hebben, doch onze gemeente niet. Zul len er dus waarlijk marktbelangen aan verbonden zijn dan is de L.G.C. hiervoor het lichaam. De hr. Oijevaar beaamde dit volkomen, waarop de raad meedging met het voorstel om ook nu bij het eer- ste b: richt te blijven, wat niet uitsluit om afkeerig I te zijn van een vergadering welke hiertoe wellicht st aks uitgeschreven wordt. Een schrijven van den heer C. Kramei uit Zuidscharwoude namens de commissie, om een lid uit den raad aan te wijzen ter bespreking van een plan verbetering van den fwuijverweg, en een bijdrage te verleenen tot een maximum van f 100 tot dekking der kosten ter j opmaking van het plan. De voorz. deelde mede dat van B. en W. geen- advies kon gegeven worden, wegens het niet-een- stemmig zijn in het college. De meeningen waren verdeeld. 'De voorz. was van meening, dat door het sa menstellen dier commissie, uit eiken raad één per soon en de bijdrage in de kosten, men in conflict kwam met art. 121 van de gemeentewet, en Ged. Staten deze uitgave niet zouden goedkeuren. Wij begeven ons op een moeilijk pad, om zelf met een plan aanstonds aan te komen. Wethouder Slot zette uiteen het verloop der vorige vergaderingen en de vergaderingen ten raad huize alhier met de verkeerscommissie. .Den heer Ringers, wethouder uit Alkmaar, be vreemdde het, dat de commissie alhier niet reeds een plan gemaakt had. De verkeerscommissie acht te het plan niet veel soepelder te kunnen maken, en verwachtte dan ook, dan het bedrag ter verbe tering van den wég, niet beneden de f60.000.—. zou- loopen. De heer Slot meende, gezien de geest, die er algemeen heerschte op de vergaderingen te Oudkarspel, men toch met een eigengemaakt- plan moest komen, en mede bij te dragen in de vóorloopige kosten. Het plan is toch niet bindend daar het eerst in de raden ter behandeling zal ko-. men. De heer De Boer zegt het niet in strijd te vin den met art. 121 en ging accoord met het gespro kene door den heer Slot. (De heer Zuijdam had gedacht, dat Alkmaar nu zelf wel met een ander plan gekomen was, nu men daar den geest van den Langendijk gehoord had. De heer Oijevaa rkoesterde de gedachte, dat dit een handige zet was, om het van hun schouders af te schuiven op de onze. Daar echter verbete ring noodig is, zou hij het toch ongaarne van de baan zien. Ook de heer Koedijk sprak in dien geest. ;De heer Bakker concludeerde uit de besprekin gen, dat als het plan opgemaakt is, het nog wel niet bindend zal zijn, doch spreker was de mee ning toegedaan, dat dit toch ook weer moeilijk zal gaan om af te keuren. Men stelt toch z'n vertrou wen in de zoo aanstonds gevormde commissie, en daar de somma's elkander bij lange na niet zul len bereiken, vérwachtte hij hier ook niet veel 1 van. De heer Slot/ zei dat het ook niet zoo gemakke lijk zal gaan, en van richting veranderd moet wor den. j ;De voorz. stelde daarop voor om tot stemming I over te gaan. Het voorstel om één lid uit den raad te kiezen voor de commissie, en f 100 beschik baar te stellen tot bijdrage in de kosten, werd met 4 voor 2 tegen aangenomen. 'De heer Slot werd daarop gekozen als com missielid en de heer Glas als plaatsvervanger. Daarna was aan de orde een ingekomen adres van Mej. de Wed. J. Schagen, om ook na het overlijden van haar man, de steeds verstrekte f iöo toeslag op het pensioen te mogen ontvangen. Burgemeester en Wethouders adviseeren dit be drag voortaan te bepalen op f 50.De raad gaat hiermede accoord. Een adres van de Volksuniversiteit te Alkmaar om subsidie, werd voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek van de afd. Langendijk voor be vordering van het vakonderwijs, werd besloten voor 1925 f 10 subsidie te verleenen. Hetzelfde bedrag werd toegestaan voor de Mid dernachtzending. j Het voorstel van de gascommissie tot het bou wen van een gasketel te St. Pancras en tot het verkrijgen van de daarvoor benoodigde grond in erfpacht werd door den raad goedgekeurd. Aanvulling stembureaux wegens het bedanken van de heeren A. Vlug en C. Slot. Hiervoor werden benoemd de heeren J. Bakker, plaatsvervanger P. J. de Boer voor district 1, en O. Koedijk, plaats vervangers L. v. Zuijdam en de Secretaris H. Schelhaas. Aldus gevormd distrcit 1: Voorzitter, burgemeester Slot, leden A. Glas en J. Bakker, plaatsvervangers P. J. de Boer en W. Dirkmaat. District 2: voorzitter, wethouder Slot, leden C. Oijevaar en O. Koedijk, plaatsvervangers v. Zuijdam en Schelhaas. Vaststelling ligger der wegen. Gelegenheid werd gej^ven dezelve na de zitting te bezichtigen. Nu'ere vaststelling gemeentebegroeting 1925, geschiedde tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f69876.26. Goedkeuring volgde op de af- en overschrijvingen en suppletoire begrooting, dienst ^24. Het honorarium van de schoonmaakster van het gemeentehuis werd verhoogd tot f 250,hierbij inbegrepen de groote schoonmaak. Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer Bakker enkele

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1