L8H98diiHer courant h eiadj DONDERDAG 23 APRIL 1925. jet leven in de Hoofdstad De politie]? is een raar ding, de gemeentepoli tiek. die nog weer geheel iets anders is dan de loogere of Tweede Kamer.politiek incluis. En en poppenkast. Als men niets méér zegt, houdt aen een vurig pleidooi voor het Verheffende, •erlijke, oprechte, onbesmeurde van het beestje. ,'elt men daarentegen een onpartijdig oordeel dan vordt de kwalificatie heel anders. Ik had heden het genoegen, dank zij een intro ductie, van een onzer vroede vaderen het laatste >drijf van het komediespel in den raad bij te onen. In 't begin scheen 't stuk wel interessant |te worden: de strijd tusschen de moderne denk- ilden met een in den grond goede bedoeling, doch waarbij de middelen niet door leder svm- pathiek worden gevonden en het particulier 'ini tiatief, onscheidbaar vereenigd met persoonlijke irrijheid en in enkele gevallen wel eens met oen prang bijsmaakje. Elke mooi gespeelde match een onbloedige strijd die met geestelijke wapenen wordt gestre den is altijd interessant voor hen die de regels van 't spel kennen. En als ieder zijn best Inert daan volgens fair play, dan moet men zoowel löverwonnenen als overwinnaars toejuichen. Dan Imoet men als 't gaat om een spel van hoog-r ge- Ihalte respect hebben voor den moed der overtui- ging, voor het pal staan- voor beginselen. I Maardan moet er ook gespeeld worden, |niet geknoeid of gekonkeld in 't donker. Dan Imoet men weten wat men aan eiken speler heeft, [moet geen een de in hem gestelde verwachtingen I beschamen. Het „Spel van den Raad" beloofde 'in op«et Iheel interessant te worden. Ieder die tegenwoordig nu Diet zoo speciaal van de politiek zijn fort maakt en er tot over zijn hersens in zit, had gehoopt op een „slot dat pakt". 'tHeeft niet mogen zijn: het laatsti* bedrijf zakte zoo geweldig, dat 't stuk viel als een bak steen. 'tWerd een piramidale „sof". In onzen Raad die uit 45 leden bestaat, zit- I ten 19 sociaal- en vrije democraten. Deze zijn voorstanders van de bekende maatregelen door I mij bij vorige gelegenheden al uitvoerig behan deld. Dan zijn er 4 communisten, die soms vóór, maar meestal tegen die maatregelen zijn, óf wijl ze op dwang zijn gebaseerd, óf (en dit nog veei [meer) wijl ze h.i. niet ver genoeg gaan cn de „overigen" vormen de burgerlijke partijen, die I vaak in waardeering verschillen bij speciale voor stellen ,niet slechts qua partij, maar ook persoon lijk. In 't algemeen worden de vrijz. dem. ook tot de burgerlijke partijen gerekend; in dit spe ciale geval giugen ze echter samen met de D. A. P. Wanneer men niet afdaalt in onderdèelen, doch zich houdt aan de groote lijnen, dan staan wel degelijk twee groepen tegenover elkaar. De vast- aan-een-gesloten S.D.A.P. (waarbij nu ook de vrijz. dem.) en... de anderen. De communisten reken ik, omdat ze 't- zelf niet willen, niet mee. I De cijfers zijn dan 19-24-4. De verdeelde „anderen" hadden 't zoover ge bracht dat zij door de „melkvoordracht" vereenigd werden en door aanneming van de motie-Drabbe een bres hadden geschoten in den socialistischen muur. De raad had te kennen gegeven, nadat hij I de melkvoordracht van wethouder de Miranda ['feitelijk had verworpen, door aanneming van bo vengenoemde motie een veto uit te spreken over het college van B. en W. dat in meerderheid wilde trachten het raadsbesluit te sabot'eeren en de socialisten toch hun zin te geven. We kennen de gevolgenhet college trad af, de katholieke wet houder Wierdels, die in een impasse was geraakt, stelde zich niet meer herkiesbaar en in zijn plaats werd de Katholiek Erabbe, de man van de motie, gekozen. Overigens werden alle afgetreden wet houders weer in hun ambt hersteld, met uitzon dering van den heer de Miranda, tegen wien in de eerste plaats de strijd ging. Voor hem kregen we den heer Ketelaar, oud-Gedeputeerde van N. Holland, die zich van uit het buurt IJIJ-leven I va nvoor een kwart eeuw tot zijn huidige hooge positie heeft opgewerkt. Het practische resultaat was dus dat het aan tal S.D.A.P.-sehe wethouders van 3 op 2 werd gebracht, dat hun denkbeelden op zeer voldoen de en rechtvaardige wijze in het college van B. en W. waren vertegenwoordigd, doch dat het uit was met de absolute macht der S.D'.A.P. Dit klinkt wel eenigszins vreemd als men nagaat dat dit college, inclusief de burgemeester uit 7 le den bestaat, maar de heer Wibaut, telt nu een- j faaaal, ook vooral door den invloied, die hij op den burgermeeste rheeft (en naar ik vermoed ook op den heer Wierdels had) voor twee. De S. D. A. P. nam geen genoegen met deze Evenredig eVertegenwoordiging en eischle drie zetels. De heer Ketelaar sloot zich daarbij aan «n zoowel hij als de twee gekozen socialisten bedankten. 'En nu the bitter endNa dit ultimatum„drie 'zetels of we doen niet meer mee aan het bestuur van Amsterdam", zou men van het burgerlijk bloc verwacht mogen hebben, dat het in karak ter voor de S.D.A.P. niet onder zou doen en dat het ge racht zou hebben door zelf de leege stoelen te bezetten, het doorvoeren en invoeren van maat. ^fi^en te voorkomen, die h.i. noodlottig zijn voor onze stad. Directe samenwerking was door de anti soci's niet te bereiken. Als mannen van overtuiging en karakter had men dus kunnen verwachten, dat op de afgetreden wethouders 19 stemmen zouden zijn uitgebracht en dat na vrije- on herstemming een der anderen zou zijn gekozen. Do -S.D'.A.P. wilde toch niet en mannen van aa rakier doen toch geen voetbal I En onmisbaar is toch geen mensch, zelfs geen Wibaut! Men zegt wel eens, dat heerschers „ongenietbaar" wor den gemaakt door hun omgeving. Zou men 't den heer Wibaut kwalijk kunnen nemen als hij zich ging overschatten, nu hij na twee maal be dankt te hebben, met algemeene stemmen werd herkozen! (Buiten de communisten natuurlijk). Toen kwam de tweede stemming. 'tWerd even spannend. Ketelaar.... de Miranda.... de drie blan- co's (Wijnkoop was afwezig). Maar tot verbazing van ieder die nog gelooft in trouw en oprechtheid in de politiek, kreeg de Miranda, 22 stemmen, juist de meerderheid. Behalve zijn partijgenooten en die vrijz.-dem. waren 't de anti-revolutionairen, die hem gesteund hadden! Negentien stemmen van de meest overtuigde tegfenstanders van het de Mirandbisme waren uit gebracht op dén heer Ketelaar, die de benoeming toch niet zou hebben aangenomen. Ook Eetje Polak, die tegenwoordig Eduard heet (de meeste Israëlieten van origine verdeftigen hun voorna men) kreeg ook precies de 22 stemmen en de andere 22 waren blanco..,. De strijd zou voor een Dagelijksch Bestuur zon der S.D.A.P. moeilijk zijn geweest. Maar als men s(rijdensmoe is, waarom dan in den Raad! Zit men ei*.dan om vliegen te vangen? Op genade of on genade hebben de vertegenwoordigers van dit deel der burgerij dat niet de denkbeeldfen des h-eeren de Miranda c.s. deelt, zich overgegeven. Dvze misselijke ver.ooning heeft hedenmiddag (16 April) de gemeentekas aan presentiegelden f 220'gekost. .De raad dezer gemeente vergaderde gistermid dag iri voltallige zitting. Na opening door den voorzitter worden de notu len van de vorige vergadering gelezen en onver- andrerd goedgekeurd. Ingekomen stukken .en mededeelingen. Over 1924 is aan gas door deze gemeente ge bruikt 153641 kub. M. gas, waarvoor de gemeente een vergoeding krijgt van f836.41. Een verzoek van de Noordholl. Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer om een subsdie van f25. Op voorstel tan B. en W. afwijzend beschikt. Goedkeuring van Ged. Staten op de af- en over rschrijving, dienst 1924. Bij de gehouden kasverificatie was bij den ad ministrateur van het electr. bedrijf in kas f90.81, en bij den gemeente-ontvanger f 1625.05. Door Ged. Staten is hun beslissing op de geld- leening groot f 1900 ten behoeve van het electrisch bedrijf, verdaagd. i De levering ,an leermiddelen is gegund aan de Fa. Boelens voor f 126.28. Benoeming Dr.. Groenhart tot verloskundige op een salaris van f 1000. De voorz. zegt, dat toen 2 jaar terug een ver loskundige benoemd moest worden, er stemmen op gingen inplaats van een vrouwelijke verloskundige d-an dokter met deze praktijk te belasten Ln verband met hieraan verbonden voordeelen. B. en W. wa nen er toen echter niet voor den dokter aan te wijzen, vooral ook met het oog op zijn geneeskun dige praktijk, omdat men vreesde dat hij hiermee in conflict zou komen, en ook omdat de dokter toen een salaris vroeg van f 1200. Nu komen echtei B. en VV. met het voorstel den dokter te benoemen. Eerst meenden zij een oproeping te moeten plaatsen, hetgeen ook is ge daan en zijn 3 sollicitaties ingekomen. Bij nadere overweging meenden zij echter in overleg te moeten treden met dokter Groenhart. Bij de besprekingen bleek dat de dokter van 'standpunt is verandfcrd, wat het financieele be treft. Het salaris van den verloskundige bedraagt thans f925, zoadat dit thans een meerdere uit gave vordert van f75. Maar de dokter stelt zijn auto disponibel, voor dé uitoefening van deze praktijk. Wat het bezwaar in verband met zijn prak tijk betreft, is bewezen, dat dit geen bezwaar* 'is, daar hij meerdere malen voor mej. Meijer is opgetreden zonder bezwaar voor zijn praktijk. 1 Derhalve komen B. en W. met het voorstel om Dr. Groenhart hiervoor aan te wijzen. De heer Francis vraagt of het wel verkieslijk is om geen vrouwelijke verloskundige hulp ie benoemen. Vooral ook waar op meer dan soms een plaats hulp noodig is en weinig hulp is te krijgen. De nadeelen aan de benoeming van den dokter verbonden, moet men ook niet te licht achten. De heer -Dekker ziet er wel het voordeel van in, vooral ook waar men van meerdere plaatsen hulp kan bekomen. De heer De Vries is het ook met B. en W. eer.s en noemt het een gelukkige keuze. De voorz. antwoordt dat reeds op meerdere plaatsen, de praktijk door een dokter wordt waar genomen. Dej-dokter heeft nog verklaart, oat mocht zijn benoeming niet in het belang zijn van 'deze praktijk, hij dit kenbaar zal maken aan B. en W.,;en dan zal adviseeren om een vrouwe lijke verloskundige hulp te benoemen. (Wat de tarieven betreft, deze worden niet vastgelegd, maar hij zal rekening houden met de indertijd bepaalde tarieven voor de vrouwelijke verloskundige hulp. In verband met de verklaring van den dokter zijn de heeren Francis en Duijves ook voor het voorstel. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen, en wordt de dokter met algemeene stemmen aangenomen, en wordt de dokter met algem. stemmen benoemd. De vacantie van den dokter wordt van 14 da gen verlengd tot 3 weken, in verband met ie ver loskundige praktijk. Op een vraag van den heer Francis antwoordt woordt voorz. dat de dokter voor oen" plaatsver vanger zorgt, en de kosten door den dokter en gemeente worden gedragen. Voorstel verhuren woning vroedvrouw tegen eeD huur van f 5 per week. 1 De meerderheid van B. en .W. vond deze huur te hoog. De voorz. verhuurd liever 52 maal voor f-4.dan 26 maal voor fó. De heer De Vries bepleit een huur van f4. De heer Dekker wenscht deze zaak in han den te stellen van B. en W'. De heer Francis wil de huur handhaven zoo als die voor de verloskundige berekend was f225.-. 1 Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 43 stemmen. Voor de heeren Borst, De Groot en Dekker. Het voorstel van den heer De Vries, onder steund door den heer Groen komt in stemming en staken de stemmen. Voor de heeren De Vries, •Groen en Duijve9. Tegen de heeren Dekker en De Groot, blanco de heer Borst. Het voorstel wordt derhalve aangehouden tot de volgende vergadering. De heer Francis vraagt of niet de mogelijk heid bestaat om niet te wachten tot de volgende vergadering, maar zijn voorstel f4.50 per week alsnog te behandelen. De vergadering wordt een oogenblik gesehorst. Na heropening wordt beslist dat het voorstel Dé Vries wordt aangehouden. Wijziging (verhooging) verordening tot hef fing van belasting op toon eel ver (ooningen en an dere publieke vermakelijkheden. De voorz. zegt dat de belasting bedroeg f 6 -V per uitvoering, met kermis f4 per dag. Voor het politietoezicht wordt bet.aid f 1 per dag en per nacht. In verband met de uitbreiding van het politietoezicht worden de kosten van het politietoezicht niet me.r door de belasting ■gedekt. In 1923 werd ontvangen f216, uitgegeven f268 in 1924 ontvangen f222, uitge geven f283. B. en W. stellen voor de uitvoeringen te laten op f6.—, op uitvoeringen met bal f 10; bal f 10; kermis per dag f6.—. Zij doen dit voorstel daar zij meenen dat niet meer mag worden uitgegeven dan ontvangen. De heer Francis wil politietoezicht en belas ting van elkaar scheiden. Spr. ziet in de belas ting een verkapte bedrijfsbelasting, en vindt dat >het politietoezicht voor gemeenterekening komt. Daarom is hij tegen het voorstel. De heer De Vries zegt dat het meerdere toe zicht gedaan wordt voor meerdere veiligheid. Spr. is er niet voor om alles op de caféhouders te ver halen en wil het zoo laten. De heer Dekker denkt dat de kasteleins het ge moedelijk zullen opvatten, en de kosten weer. zullen verhalen op hen die gebruik maken van degelijke gelegenheden. Daarom is hij er ook niet voor. De heer Duijves is er wel voor. De voorz. zegt dat het belang van den kas telein wordt gediend door goed politietoezicht. Het voorstel wordt in stemming gebracht cn aangenomen met 43 stemmen. Voor de heeren 'Borst, De Groot, Groen en Duijves. Tegen de heeren De Vries, Francis en Dekker. Voorstel tot bepaling van het vermenigvuldi- gingscijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelas ting dienst 1925—'26 op 1.35. Het vorig jaar was dit cijfer 1. Geraamd was toen f 25000 en de opbrengst f24000. Met het oog op het mindere inkomen en de geraamde opbrengst van f 28.500 meenen B. en W. dat het cijfer moet worden vastgesteld op 1.35. Het belastbaar inkomen van 1922'23 was f700.000, 1924—'25 f 1.165.000. B. en W. meenen dat het inkomen thans lager zal zijn. De heer Dekker meent dat men thans te angst vallig is en gelooft niet dat over het generlaal het verschil groot is. De heer Francis kan zich met het voorstel 'vereenigen, vooral ook waar de uitgaven aan ae hand van de begTooting zijn omhoog gegaan. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aange nomen. Voorstel van B. en W. tot het maken van 4 urinoirs langs de wogen, en te plaatsen op ver schillende deelen van de gemeente. De kosten zullen volgens den opzichter bedra gen voor hout f95, beton f95 en ijzer f 75. Deze kosten zullen nog worden verhoogd met f12. voor straatwerk. B. en W. stellen voor de urinoirs te maken van gewapend beton. De heer Francis vraagt of de begrooting niet wat in de war wordt gebracht waar er bij de begrooting niet op gerekend is, zoo goed als met de wijkverpleging en den schoolarts. De heer De Vries ziet het nut er niet van in. Plaatst men er een in het Waarland, dan mag men er wel een handwijzer bij plaatsen en des avonds verlicht. D eheer Francis wil dit punt aanhouden en hiervoor gelden aanvragen bij de volgende be grooting. De heer Duijves is er wel voor en noemt dit een nuttige uitgave. Het voorstel van B. en W. wordt hierna ver worpen met 43 stemmen. Tegen de heeren Francis, De Vries, Groen en Dekker. Voor de heeren Borst, De Groot en Duijves. De heer Duijves. Het spijt mij. Voorstel van B. en W. tot wijziging van .ie begrooting dienst 1924. Deze wijziging wordt aangebracht. Uit den post onvoorziene uitgaven wordt al en overschrijving gedaan tot een bedrag van f 8.50. AVordt goedgekeurd. Bespreking onderhoudswerken. B. en W. vragen machtiging tot het doen uit voeren van onderhoudswerken aan het gemeente huis, rijksveldwachterswoning, gemeenteveld- wachterswoning, dokterswoning en stal, 0. lagere school te Diirkshorn en schoolwoning, woning ver loskundige (begraafplaats, school Waarland, ijze ren hekrand de begraafplaats te Kerkebuurt, brandspuithuis en school te Kerkebuurt. De machtiging wordt verleend. Eervol ontslag wordt verleend aan het perso- neel van het vervolgonderwijs aan de 0. 1. school te Dirkshom. De heer De Vries wijst op het. spelen der kinderen te Kerkebuurt op de vroegere begraaf plaats en zag hieraan gaarne een einde gemaakt. De voorz. zegt toe hierover met het hoofd aer school te zullen spreken. Hierna sluiting.- Plaatselijk Nieuws DE KOMENDE FEESTEN. De commissie voor den Langendijk inzake de feesten ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Groot-Noord-Hollandsch kanaal verga derde j.l. Dinsdagavond te 8.15 uur bij den heer Vijzelaar te Broek op Langendijk. Het feestprogramma omvat twee dagen. Den eersten dag hebben de feesten plaats op 't Alk maarder Meer, en op den tweeden dag is Helder de plaats der feestviering. De algemeene regeling is als volgt gedacht. 't Aantal deelnemende motorbooten kan nog niet definitief worden vastgesteld. Komen geen onvoor iene oorzaken van verhindering Voor, dan kan 't aantal schuiten op een 25-tal worden ge schat. Van dit aantal zullen er zes worden ver sierd ,vier door de respectieve schippersvereeni- gb gen ,éen doo rde Langedijker Groenten Centra le en één door Koophandel. Elke organisatie zorgt voor de versiering der boot ,die haar daartoe wordt aangewezen. Zoo doende kan de versiering in overeenstemming wor den getracht met 't economisch karakter der deelnemende organisatie's. Elke schipper heeft 't recht 10 personen op eigen boot gratis mee te nemen; de verdere plaats ruimte wordt af gés taan voor passagiers. Gerekend wordt dat elke motor pl.m. 40 passagiers ver voeren zal. Kinderen beneden vijftien jaar kunnen met 't oog op 't gevaar niet worden toegelaten. Uitge zonderd van deze bepaling zijn de schippers kinderen. Eike deelnemende boot krijgt een nummer. De uit te geven plaatsbewijzen zullen van een nummer worden voorzien, zcodat ieder weet, met welke motorschuit hij als passagier zal worden vervoerd. Voor den eersten en den tweeden dag zullen plaatsbewijzen voor het publiek worden verkrijg baar gesteld.- De prijs is laag gehouden, opdat de deelname zoo algemeen mogelijk zal zijn; nl. één gulden voor eiken feestdag. De passagiers zullen den eersten dag ouiten de sluis te Broek worden opgenomen, 's morgens om half acht. Omtrent de regeling van de wedstrijden in 't varen met puntschuitjes besloot men, verbinding te zoeken met de vereeniging -Sehuttevaer te Uk- maar. Den tweeden dag vindt het vertrek plaats op denzelfden plek als op den eersten dag. Uur van vertrek 's morgens 7 uur. Vertrek den Helder pl.m. 11 uur 's avonds. Vermoedelijk zal voor de reis naar den Helder een sterke sleepboot ter beschikking worden ge steld. Het feestprogramma werd reeds gepubli ceerd in de Nieuwe Langedijker Courant. De commissie ontving reeds de zeer gewaar deerde medewerking van de plaatselijke pers. Nadere bijzonderheden zullen tijdig bekend wor den gemaakt. UIT DEN OMTREK. ZIJDiEiWINjB. Dinsdagmorgen werd paard en kar van den 'heer Doul, alhier op den spoorweg, onbewaakte overweg bij de Weel, door den sneltrein overreden. Paard en kar werden totaal verbrijzeld. De voer man, Oud, kwam er best af, die kwam met den schrik vrij. Nieuwstijdingen Tengevolge van het slechte weer der laatste dagen zijn verschillende koeien, die in het land liepen te Zoeterwoude, ziek geworden. Zij zijn lijdende aan z.g. kopziekte. Verschillende bees ten werden dood in het land gevonden; andere moesten worden afgemaakt. Rechtzaken ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van *21 April 1925. Schoenmaker, houdt je bij je leest. Fen schoenmaker, eertijds laarzen lappend cn 'pikdraad draaiend in een locaal aan de Breestraat te Alkmaar en thans gelogeerd in het Huis van bewaring aldaar, had onlangs reeds terecht ge staan wegens verduistering van geld, dat hij ontvangen had van een verkochte brandkast, als mede vervalsehing van een postwissel. De recht bank had toen de verdere behandeling geschorst cn een onderzoek gelast. Het rapport, scheen eeh- Uer niet heel gunstig te zijn voor on3 schoenlap pertje, maar gelukkig had de officier meer met het ventje op en was zoo vriendelijk een voorw. straf te vorderen, welk gunstig requisitoir ook bijzonder in den smaak viel van den verdediger mr. Langcvelt, zoodat deze zich volgaarne daarbij aansloot. Meikprntriarf. Een melkslijter te Hoorn, Gerrit B., stond 'thans in hooger beroep terecht. Het O.M. eisch'to bevestiging van het vonnis, 7 dagen principale hechtenis. Deze beklaagde is reeds meermalen wegens melkverdunning veroordeeld, ook is hjj een lastig potnat voor de ambtenaren van ilcn keuringsdienst.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 3