me LanoedijHer courant m sla ZATERDAG 25 APRIL 1925. DE GELUKKIGE AUTO-BEZITTER. iWie over belastingen moppert, weet altijd el iemand aan te wijzen, die het beter mis- ;n kan. Dat zijn dan in het bijzonder diege en, die zich verheugen in comfort en weelde, ie 4e mopperaar zich niet veroorloven kan. >e auto is voor velen nog steeds een voorwerp an afgunst bovendien en dientengevolge wordt e veronderstelling nog wel eens geopperd, at d)e autobezitter best nog wat meer zou unnen missen. ,Hoe weinig gerechtvaardigd die opvatting iet name voor ons land is, bewijst een opstel „De Auto" van deze week). Daaruit blijkt hoe geweldig de Nederland- •he fiscus den automobielbezitter nu reeds anpakt, terwijl straks de verhoogde invoer- chten en de weeldebelasting hem ook nog d treffen. ;Het blad geeft eeh staatje van de jaarlijks rugkomende percentager, die de bezitter van »n Fiat 501 (aankoopsprijs f3000) en een His- ano Suiza (aankoopsprijs f16,000) betaalt, in ns land vergeleken bij andere landen'. In Amsterdam en Dean Haag is dit 9 tot 10 Ct., terwijl in de groote steden in het buiten- nd niet meer dan van driekwart tot anderhalf Ct word beaald Het eerste jaar wordt de zaak nog erger, an betaalt men in het buitenland nog geen pCt. terwijl men in Holland 16 tot 18 pCt. oet betalen. Daarmede zijn voor den geluk - igen eigenaar van een auto duizenden ge- oeid. In Engeland wordt de belastingopb rengst besteed voor de verbetering van de egen, terwijl van een bepaalde bestem ing voor dit doel geen sprake is. De autobezitter krijgt dus ginds waar voor jn geld, terwijl er ook anderen van profitee- n, hier is het wegennet ondanks de bedroe- end hooge belasting in een even bedroe venden aat. 1 Toch meent een deel van ons publiek, dat e autobezitter wel wat meer belasting zou unnen betalen. Als men het autoverkeer had willen belem- leren, dan had men moeilijk anders kunnen ptreden. Plaatselijk Nieuws - NOORDSCHARWOUDE. De leerlingen van de tuinbouwcursussen te 'alkoog en te Noordscharwoude hebben ge- imenlijk een uitstapje gemaakt naar het West- nd, onder leiding van de heeren Band van ieuwe Niedorp en Speets van Valkoog. Be- Dcht zijn een paar kweekerijen en de veiling Loosduinen. Het eene bedrijf bestond uit lat gelas, koude kassen en warenhuizen en |et andere was een stookbedrijf. •Wat zetten de leerlingen groote oogen op en gen wonder: in onze streek zijn de werkzaam - eden pas begonnen, daar is de oogst al in vol- :n gang. Door bereidwillige toelichting kreeg FEUILLETON. GEWROKEN. XL Met. trotechen blik en van vreugde vervuld oerde Coulmann beide jonge dames, die voor ijn tweelingdochters doorgingen en die ook zelf aloofden, dat zij zusters waren, het slot Ro- enfels binnen, waarop hij het grootste deel van ijn levensjaren nog wenschte door te brengen. rij was met de jaren ee* zeer rijk man geworden, et ongeëvenaarden ijver en met een helder en erstandig inzicht had hij voortgewerkt en daar in was dan ook de grenzelooze uitbreiding zijner iken te danken. De Bank, van welke hij jaren |ng directeur was geweest, had hare enorme uiancieele relaties aan hem te danken. Sinds pnige jaren had hij zich uit de zaken terug Btrokken, om zich meer rust te gunnen. Maar pvenal had dit ten doel, zijn lievelingswensch vervullen en groote reizen te maken. Tot heden had hij zich dit moeten ontzeggen en zijn Is lang voorgenomen reisplannen opgeven. Zijn pkelijke bemoeiingen niet alleen, maar ook zijn Taakzucht hadden hem tot dusver daarvan af houden. Zoolang hij zijn wraak niet gekoeld ld, wilde hij niet ver van huis gaan; hij zou er toch geen genoegen in gehad hebben. Maar 'hti was hij vrij. Zijn dochters waren onder goe de hoede van zijn huishoudster, die sinds den f>od van zijne vrouw zich met de huiselijke Ongelegenheden had belast. Mevrouw Amalie Jerner was de weduwe van een zijner beambten, 'Ben waardige vrouw, die haar plaats waard was in nu op Rodenfels, gesteund door juffrouw W oil lann, de taak der huisvrouw met taot en inzicht pu vervullen. I Coulmann was, nadat hij zioh uit zijn zaken hd teruggetrokken, van Berlijn naar Dresden Brhuisd. Hij had daar een etage van een deftig pis, ingericht met de meest behaaglijke comfort, phuurd. Deze woning wilde hij aanhouden, om den winter, wanneer de jonge dames de win- 'vermaken, als bals, concerten en opera's be kten, een vast verblijf te hebben. De zoiner- inden zouden op Rodenfels worden doorge- oht. r Rodenfels stond nog in vollen zomerbloei als Men een aardig begrip van den velen larbeid etrt de koenst, die zonki kweekerij eischt, alsook eenig denkbeeld van de opbrengst. Als voor- 1 beeld diene, dat het stookbedrijf jaarlijks 160 tot .170 waggons steenkolen verbruikt. pde veiling werd men vrij toegelaten, terwijl de heer Van der Graag, directeur, alle mogelijke inlichtingen verstrekte. Natuurlijk werd d»e werkwijze daar vergeleken met die te Noordscharwoude en werden de noodige opmerkingen gemaakt. Toevallig kwamen ook de eerste druiven (8 pond) aan de markt, die f3,10 per pond opbrachten. Verder bestond de hoofdaanvoer uit spinazie, sla, komkommers, rabarber, radijs, tomaten. Op de terugreis was juist nog even gelegen heid om drie kwartier op de bloemententoon stelling te Heemstede te vertoeven, welker pracht op allen een overweldigenden indruk maakte. De tijd was wel kort, te kort, doch net bezoek ga een schitterend slot aan de ex- xcursie. (Ons Blad.) ZUIDSCHARWOUDE. Wij vernemen, dat de ad. van den Bond van Staatspensioneering in samenwerking met de Dem. Partij te Warmenhuizen zal trach ten een afd. van dien Bond op te, richten. Een tooneelclub zal ter afwisseling een een-actertje opvoeren. Als we goed zijn ingelicht, zal te Warmenhuizen de noodige medewerking tot het oprichten van zoo'n af deeling worden verleend. ZUIDSCHARWOUDE. Een gelukkige debitant. Bij den loten- debitant, den heer D. Zeeman, vielen deze week op één dag 2 prijzen, ieder van f 1500. ZUIDSCHARWOUDE. De naweeën van het achtuur-tapverbod te Zuidscharwoude. Gister (Vrijdag) moesten voor het Kanton gerecht te Alkmaar een 4-tal personen ver schijnen, die tijdens de kermis nog in het café van den heer Beers vertoefden, toen deze zijn café had moeten sluiten, omdat hij na 8 uur nog; sterken drank had geschonken. Twee ervan werden vrijgesproken wegens een gebrek in de dagvaarding; onder deze behoorde een raadslid, dat sterk voor de invoering van een tap verbod had geijverd. De andere twee'liepen een boete op vanf 4.Volgende week moeten een 4-tal personen voor de rechtbank verschij nen, die ewigerden te voldoen aan een bevel van den Burgemeester, om b ijbovengenoemde de zaal van café-Beers te verlaten. Uit den Omtrek. - ;ST. PANORAS. Vrijdagavond speelde prof. Kochof in het lo kaal van den heer Gerritzen een partij billard tegen den heer G. Booij met voorgift van 400 caramboles op de 500. Laatstgenoemde wist ech ter te winnen, den prof. op 396 achterlatende. Hoewel verliezer zijnde, bleek toch de heer Koe- ho feen sterk speler te zijn, gezien de moeielijk- heden, welke hij bijwijlen schitterend oploste, zoo wel piqué als masséstooten. De partij werd in 21 beurten beëindigd,q terwijl cadre werd ge speeld. Zijn hoogste serie was 62 en die van den heer Booij 21 caramboles. Na de partij werd een serie schitterende kunst- 1 en fantasiestooten te zien gegeven. W ARMENHUIZEN. Noorder Spaarkas. In de heden gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van inschrijvers der Noorder Spaar- zijn nieuwe eigenaar aldaar zijn intrek nam. Het j hoekvenster van juffrouw Wollmann was on- i zichtbaar door de groote, bloeiende geraniums. De oudle juffrouw zag eenigszins met een be klemd hart de toekomst van de nieuwe bewoners tegemoet. Hoe zou het er ten slotte gaan uitzien op Rodenfels wanneer, zooals te verwachten was, alles te onderstboven werd gekeerd!? Met angstige blikken, terwijl de banden van haar muts om haar hoofd fladdierdfen, liep zij met dfen ouden Gustav voor de deur heen en weer, met de andere dienstboden de komst van den nieuwen eigenaar en zijn dochters af te wach ten en deze te ontvangen. Zij werden tot haar groote verwondering en niet minder tod> haar groote blijdschap door Fritz Coulmann en de beide vriendelijke, jonge dames hartelijk begroet, mevrouw Werner reikte haar zelfs de hand en zbide zoo iets van een „vriendschappelijk sa mengaan en gemeenschappelijke plichtsvervul ling." Dat klonk werkelijk bemoedigend en ie juf frouw wisselde met den ouden Gustav een zijdo- lingschen blik, als wilde zij zeggen: Het schij nen toch werkelijk minzame menschen te zijn. Benige dagen later stonden op het terras de beide vermeende tweelingzusters. Zij keken naar het park tegenover hen, waarachter de bedrijfs gebouwen lagen. Daar was de vader met den inspecteur, om besprekingen te houden over de veranderingen, die moesten worden aangebracht. Het zag er op Rodenfels tamelijk verwaarloosd ,uit en eer Fritz Coulmann zijn groote reis onder nam, wilde hij op zijn landgoed alles in orde hebben gebracht. De beide zusters waren mooie, jonge meisjes. Beiden droegen voetvrije, witte japonnetjes van fijne, zacht-wóllien stof, en van gelijk maaksel. Van jongs af waren zij steeds hetzelfde gekleed. Ook het haar was op dezelfde wijze opgemaakt. Daar zij ongeveer even groot waren, schenen het werkelijk op het eerste gezicht tweelingzusters. Bij een meer nauwkeurige beschouwing was de. overeenkomst met beiden niet zoo treffend. Renate was slanker, in hare bewegingen rusti ger dan haar zusier. Zij was niet, wat men noemt, van klassieke schoonheid. Zij had een fijn besneden gelaat, maar haar trekken waren minder regelmatig. Haar tint was licht rose, oen zacht rood kleurde haar wangen, dat van I kas te Warmenhuizen werd door. de directie het verslag uitgebracht over het boekjaar 1924. Wij ontleenen daaraan het volgende: Deze vergadering wordt vroeger dan gewoon lijk gehouden tengevolge van ae wijziging van het boekjaar. Als gevolg van het voorschrift der iwet op het levens verzekeringsbedrijf, dat het boekjaar loopt van 1 Jan. tot 31 Dec. loopt het per 31 Dec. j.l. afgesloten boekjaar slechts over een tijdvak van 10 maanden. De bedrijfsresulta- i ten zijn bevredigend. Het aantal inschrijvingen neemt weder toe en bedroeg 145 in de 10 maan- 5den van het laatste boekjaar, tegen 120 in de 12 maanden van het vorige. De winst is geheel afgeschreven op materieel en organisatiekosten. In het bestuur der vennootschap is eenige wij- ziging gekomen, doordat aan den commissaris j den hee rP. Frans op diens verzoek eervol ont slag is verleend. Besloten is deze vacature vooi- loopi gonvervuld te laten. Tot leden van de Commissie van Toezicht, wier taak het is den Accountant aan te wij «en, werden benoemd de heeren S. W. Arntz, voorz. van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, W. A. de Graaf, Hoofd-Ingenieur van Publieke Werken te Amsterdam en Mr. P. Langeveld, advocaat te Schoorl. ST. MAARTEN. Het le geval mond- en klauwzeer voor dit jaar is alhier geconstateerd bij het vee van den heer A. Borst te Eenigenburg. Een geval van Roodvonk doet zich alhier voor ten huize van den heer G. de Groot te Rijpje. Nieuwstijdingen t Uit de Euentseha venen. Op de Donderdag gehouden conferentie tus- schen het bestuur van den Vervenersbond „Bar- geroosterveen en Omstreken" en de besturen van de vijf samenwerkende veenarbeidersorganisaties j in het veenrayon Bargeroosterveen en omgeving, hebben de veenarbeiders medegedeeld, dat de ar beiders ni groote meerderheid niet genegen wa ren het loonaanbod van de verveners te aanvaar- dien. De verveners handhaafden hun aanbod. Daar na is door de arbeiders nogmaals voorgesteld' het geschil door arbitrage tot een oplossing te brengen. De verveners hebben dit voorstel in overweging genomen en zullen daarover Maan dag eerstkomende een ledenvergadering houden. B» Bussumschp Burger!wacht. In de gehouden vergadering van de Burger wacht te Bussum is besloten de Bussumche Bur gerwacht rustend te maken, doch niet op te heffen. Het plan bestaat om uit de leden een schietvereeniging te vormen. Die inbraak te Almelo. Omtrent de te Almelo ten nadeele van den heer W. Kuiper gepleegde inbraak vernemen wij nader, dat de politie een tweeden verdachte heeft aange houden ,die in het bezit was van een klein deel van het ontvreemde geld en een reismand, ge vuld met zeep en eau de cologne aan het station aldaar in depot had gegeven, welke mand met inhoud uit den winkel van den heer Kuiper was ontvreemd. Ook de ontvreemde portemonnaie, waarin het wisselgeld geborgen is geweest, is uit een rioolput opgehaald. Hollandsche tulnten in Parijs. I De „Figaro" schrijft naar aanleiding van het bloeien der tulpen, die de Nederlandsche bollen- kweekers eenige jaren geleden aan de stad Parijs hebben geschonken Het jaarlijksche bloemenfeest, dat ,dank zij een frissehe gezondheid getuigde. Het fijne, ovaal ronde gezicht werd omlijst door glanzend kastan jebruin haar, dat in dikke, volle vlechten tot een knot was samengebonden. Het haar was langs de slapen in een sierlijke boog naar aohter wegge nomen, en gaf den schoonen vorm van den hals vrij, waardoor het keurig en smal uitgesneden japonnetje ten volle tot zijn recht kwam. Maar liet mooiste van Renate waren de bruine, heldere oogen, die als een paar sterren schitterden, rein 'en blijmoedig rondzagen en van innige goedheid getuigden. Niettegenstaande haar stille, ingetogen natuur sprak uit haar geheele wezen geest en een rijk zieleleven. Renate Coulmann was oen dier vrouwen, voor welke men dadelijk sympa thie gevoelt en die men niet spoedig vergeet. Aangezien haar uiterlijk volkomen met haar in nerlijk overeenstemde, oefende zij een zekere be. koring op hare omgeving uit. In haar wezen zag Mary Coulmann er geheel anders uit. Op het eerste gezicht was zij onge twijfeld de schoonste der beide „zusters". Het goudblonde haar omgaf een bekoorlijk en aan minnig lief gezichtje*. De groote, diep-blauwe oogen straalden van zonnige en dartele levens lust en - verrieden somwijlen hartstocht en een vurig temperament. Ook haar kleine mond met do roode, eenigszins gekrulde lippen getuigden van een hartstochtelijke natuur. Mary was vlug ger en levendiger in hare bewegingen dan Renate, en haar gestalte was voller en ronder. Ook zij was goedhartig, echter spoedig opgewonden en in vuur .onbedachtzaam in haar oordeel, en wat vlug bij de hand met haar woordien, die nimmer krenkten, maar veelal de lachlust opwekten. Zij I lachte gaarne en waar zij was, bracht zij vroo- lijkheid, een opgewekte en blijmoedige stemming. De beide jonge dames boden in elk geval een i liefelijken aanblik, en het was Fritz Coulmann niet kwalijk te nemen, dat hij met trotsch op j de beide meisjes neerzag. Hij kwam uit het park over het breede gras veld. ,dat zich voor de groote steenen trap, uit strekte. Hier moeten twee groote bloemperken aan gelegd worden, waardoor er wat afwisseling in dat groene veld komt, zeide Mary, toen zij haar vader begroette en naar het groote grasveld wees. Coulmann knikte. de HollandsoKe mildheid, de Plaoe ttu Cravraswl verrijkt, is besronnen. De tulpen met hun schit terende kleuren, die door onze tuinieren zeer goed zijn gerangschikt, trekken dit jaar dezelfde menigte bewonderaars als vorige jaren. 't Ie een betooverend schouwspel, dat men spoe dig moet gaan zien, daar het nooit heel langt duurt. t Overriden. Tusschen Boskoop en Alfen Is een 22-jarig meisje terwijl zij op haar rijwiel reed, door een vrachtauto overreden. In zorgwekkenden toestand is zij naar het ziekenhuis te Leiden gebracht, waar zij bij aankomst reeds bleek te zijn overle den. Een proces om een gebroken been. In 1920 had een aannemer te Zaltbommel het ongeluk door een val een been te breken. Da breuk genas niet en het been moest worden af gezet. De aannemer was verzekerd tegen ongeluk ken bij de Eerste Ond. Aannemersverzekering-mij.; deze weigerde uitbetaling der vergoeding, omdat zij beweerde dat het ongeluk te wijten was aan drankmisbruik en voorts omdat het niet genezen van de beenbreuk gevolg was van suikerziekte, waaraan de aannemer leed doch tegen de gevolgen waarvan hij niet was verzekerd. De aannemer stelde tegen de Maatschaopij een vordering in om hem f 5000 uit te betalen. De Zwolsche rechtbank heeft deze voredring afgewezen. Voor het gerechtshof te Arnhem had een getuigenverhoor plaats, waar bij ook werden gehoord de doctoren, die dén ei- scher ahdden behandeld. Naar aanleiding van hun verklaringen heeft het Hof bij de uitspraak vastge steld, dat van drankmisbruik niets was gebleken evenmin als van een in eenigszins ernstgie mate lijden aan suikerziekte. Het gerechtshof vernietigde het vonnis der- rcehtbank, verwierp het verweer van de Verzeke- rings-Mij. en wees de vordering toe, om aan den eischer alsnog te betalen een bedrag van f 5000 met rente en kosten. Brandstichting. In de buurtschap Oosterboer (Meppel) is de boerenwoning van J. Guichelaar tot den groad toe afgebrand. De bewoners konden zich redden. Naar vernomen wordt, moet ook Woensdag avond een begin van brand zijn ontdekt in het •hooivak. Op vermoeden van brandstichting is de be woner door de politie in verzekerde bewaring -gesteld. Aan de Waalstraat te Deventer in een per ceel bewoond door een zestal huisgezinnen, ont stond 'een binnenbrand, die gelukkig spoedig kon worden gebluscht. Daar kort vóór en tijdens den brand in het perceel een benzinelucht was waar genomen, terwijl er zelfs benzine door een zol derspleet droop in de kamer van een der bewoon sters, stelde de politie een onderzoek in en ar resteerde zij daarna op vermoeden vair brand- stigting en medeplichtigheid hiervan den buis eigenaar V., die elders in de stad woont, en den bij hem op kamers wonpnden Oostenrijker M.B. Het peroeel, waarin de brand uitbrak, is ver zekerd voor f8000 en een naastliggend peroeel van denzelfden eigenaar voor f4000. - Dc politie te Rotterdam heeft thans reeds 22 valsche postwissels in beslag genomen. De post wissels vermeldden alle oorspronkelijk het bedrag van fi.Op bijna onzichtbare wijze zijn deze bedragen vervalscht in f 10 en f 18. Te Koewacht overleed op denzelfden dag een echtpaar dat 56 jaar gehuwd was. Slechts en kele uren na den man stierf de vrouw. Komt er, mijn goudblondje. Maar zorg nu eerst, dat de thee hier gebracht wordt. Ik heb honger en dorst. Renate schelde en onmiddellijk daarop rolde Gustav de theetafel naar buiten, gevolgd door mevrouw Werner, die reeds bezig was de thee te zetten. Met een behaaglijk gevoel nam Coul mann met de dames aan de tafel plaate, en liet zijn blik vol vreugde en trotsch over de omgeving gaan. Nu kinderen, hoe bevalt het jullie nu eigenlijk op Rodenfels? Uitstekend, papa. Ik ben met mijn onder zoek, wat mij hier het meest bekoort, nog niet geheel ten qjnde, maar zooveel weet ik reeds, •dat het mij hier bij uitstek bevalt, antwoordde Mary snel. En jij, Renate? Heb jij niets te zeggen? Deze zag hem vriendelijk lachend aan en streek hem over de hand. Prachtig en heeriüijk is het hier buiten, papa. U weet, ik heb steeds voorliefde voor het buitenleven gehad. Iets is er echter, dat mijn vreugde een weinig verstoord: Ik moet er steeds aan denken, dat de kinderen van dien vori- gen eigenaar dit paradijs hebben verloren en thans zonder tehuis zijn. Êen donker waas toog over het gelaat van Coulmann. Wat gaan ons die menschen aan? De ge dachte aan hen zal niet in staat zijn mijn vreugd de over het bezit van dit landgoed te beheeischen, niettegenstaande het nog een aardige som geldl zal kosten, voordat alles in orde is gebracht. In de bedrijfsgebouwen is alles in den grond ver- waarloosd. Ik heb zooeven den inspecteur ge- 'zegd, dat alles in orde gebracht moet worden, zoodra de oogst is binnen gehaald. Ook hier in het slot moet nog veel gebeuren. In enkele ka mers moeten nieuwe tapijten en nieuwe meube len worden aangebracht. Ik vind die oude meubelen echter heel mooi, antwoordde Renate. Ik ook, papaHet is hier alles zob kostelijk oud en voornaam. De Rodenfels moeten een zeer oud geslacht zijn, zeide Mary met warmte. Coulmann zag peinzend naar hét wapen, dat boven de deur was uitgebeiteld en ongetwijfeld! reeds eeuwen daar boven had gestaan. Een fcrot- sche vreugde lichtte op in zijn oogen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 3