LaMjüsr Cora (Tun Bsatf) Alkmaar. BONDEIRDAG 30 APRIL 1925. UIT DEN OMTREK. W ARMENHUIZEN. [olitiek advies 104, Mr. Bomans*39, Van der 3, G. Jansen 1, Mr. Lfeesbeng 1, G. Bon Burger 3, Van Dijk 1, Jae. Groen 44, A. .erakker 132. Ongeldig 2, uitgebracht 333 amen. Leden 450. WARMENHUIZEN. Gymnastiek', ^r.eeniging. knze gymnastiekvereeniging D.W.V. heeft Zon te Hoorn bij de gehouden wedstrijden weder- goed succes geoogst. 2de Vereenigingsprijs werd hem toegekend, vereeniging scheelde 1,12 punt met Haarlem, [den eersten prijs verwierf. [ie 2de pers. prijs werd toegekend aan den S. Potveer, aan P. Quant en G. Potveer ieder 3de Pers. prijs en aan Jae? Rozendaal een 4de prijs. Het is weder voor de vereeniging een de aansporing om op dezen weg voort te gaan W ARMENHUIZEN. Onderwijs. fcaar wij vernemen is tot onderwijzer aan de School alhier benoemd de he r W. Koot. erwijzer met hoofdacte te Castricum. De he ide zal op 24 Juni a.s. in functie, treden er. en aangewezen als hoofd van de op te rich Jongensschool. W ARMENHUIZEN^ I Mond- en klauwzeir. bok in deze gemeente is wederom een geval 1 mond- en klauwzeer geconstateerd. Be Watersport!eesten te Alkmaar. [n de dezer dagen ten stadhuize te Alkmaar louden vergadering ter bespreking van de plan- voor de Watersportfeesten die op 1 Juni te :maar gehouden zullen worden, is in begin- besloten vrije deelname bij een punten wel- jd uit te lokken door geldprijzen van b.v. lö, f 10 en f5 uit te loven. Mogelijk zon ook een wedstrijd van Alkmaarder3 met roeiboo- ingelascht kunnen worden, te afdeelingen Schuttevaer van Broek op I.an- dijk en Alkmaar zullen voor de geheele rege- zorg dragen en onderzoeken welke grachi daarvoor het beste leent. Wellicht zal de i nemersi n ge 1 gr ach t de beste plaats zijn. )e versierde en met vlaggen getooide Langen- ;er schepen zullen na terugkomst van de zeil- 1st rijden in de onmiddellijke omgeving van Waagplein een ligplaats kiezen, e mogtelijkheid wordt nagegaan om het nn- ii van de afd. Schuttevaer in de Langendijken Pinkster-drie naar Helder te sloepen. Ie afdeeling Alkmaar van Schuttevaer beoog met bloemen en vlaggen versierd schip in centrum der stad neer te leggen. Alcm.irin V. V. is met de voorbereiding van hare Ker- je d'Eité geheel gereed en heeft een bedrag; f 250 voor de watersportfoesten aan het Alk- .rsche comité ter beschikking gesteld. 'nzake den 2 K.M. wedstrijd der Ver. dé Alk- irsche Waterratten bestaat alle kans van sla- De baan kan worden gelegd in 'het Noord- lil. Kanaal met de startplaat in het afgeslo- kanaalvak, zoodat de zwemmers zich in de e van het Alkmaarsche Veem kunnen ver- iden. 'evens zal ter opluistering in het afgesloten taalvak een pantomine (bruiloftsgroep) kun- worden gehouden, benevens een gecostumeer- wedstrijd met hindernissen, een redidingsdo- instratie voorheen en thans alsmede een wei- lijd in ringsteken met kano's. Het betalend bliek zal bij de groentenveiling dezen wedjstrij. Innen volgen. [Nagegaan zal worden op welke wijze het pu |ek in de gelegenheid zal wordlen gesteld .1 ilwedstrijden te volgen. |Het zal wellicht practisch zijn één groote pa 'iersboot die voldoende comfort biedt om ce. it aantal menschen langen tijd te herberge: een vooraf te bepalen uur uit Alkmaar n.ia It wedstrijd-terrein te laten vet trekken waar- elkeen tegen geringe betaling den wedstrijd |1 kunnen volgen. Eventueel zou deze boot op (paalde uren te Akersloot kunnen aanleggen meerder publiek, dat ua het vertrek uit A'lk- i ris gekomen, aldaar op te nemen of er af laten. [Nadere berichten daarover zijn nog te wachten, "enige reclame-platen zullen de aandacht op zeilwedstrijden en de feesten te Heller en ikmaar vestigen. Het bureau vau de Kamer van Koophandel ift. acht verguld 'zilveren medailles beschik ar gesteld, te verdoelen, tusschen de oommissie Alkmaar en die te Helder. Daar burgemeester Wendelaar binnenkort voor eigen tijd de stad zal verlaten is voor de hoofd- ding der Alkmaarsche feesten een drieman- ap gevormd bestaande uit de heeren Mr. J. P. sman, S. W. Arntz en C. C. H. Walraven. Het driemanschap zal er voor zorgen, dat de "sten een ordelijk verloop hebben, de ontvangst oorlijk wordt geregeld, uitnoodigingen wor-' gezonden enz. Nader zal vastgesteld worden waar te Alk- ear de prijzen zullen worden uitgereikt. .MAARTEN. De Afd. van het „Witte Kruis" alhier, verga lde ten huize van den heer J. Schermerhorn, stemgerechtigden waxen aanwezig. De v'oorz. opende niet een welkom dé verg., waarn ade lezing en goedkeuring der notulen volgde. Medegedeeld werd dat de aanbouw bij het ma gazijn, benoodigd tot bergplaats der ligtenties f 490 in totaal had gekost. Bij de ingekomen stukken werd de uitneodi- ging tot bijwoning eener te Haarlem te houden verg. ter bestrijding t.b.c. voo rkennisgeving aan genomen. Een verzoek, om mede te werken dat de nieuwe aanbouw te „Heidcheuvel" geheel tot stand zou komen van liefdegaven der leden wel ke, naar men dacht, door het offeren van f 1. juist het benoodigde kapitaal, zijnde f 60.000 bij elkaar zou brengen, vond geen instemming. Bij bespreking om alhier een openb. verg. te doen houden ten doel hebbende de bestrijding der t. b.e. en door een bekwaam persoon met. woord en beeld te doen demonstreeren, werd, met het oog op de hooge kosten en het vergevorderd sei zoen, tot de komende verg. aangehouden. De rekening, onderzocht en goedgekeurd door de heeren J. Bijpost, P. Breed en Di. A. Blom, gaf aan een ontvangst, met saldo 1924 f 798.55 en uitgaaf f 418.77, batig saldo f 379.77. Bij de bestuursverkiezing werd de secr. de heer Jb. Schermerhorn, bij acclamatie herkozen en voor de heeren P. de Geus en J. Strooper, niet herkies baar ,de heeren P. Breed en Ds. Snethlage. Voov de te Alkmaar te houden algem. verg. werden als afgev. gekozen de herren P. Breed en L. Bar- ten en als plaatsvervangers de heeren A. Blok en J. 3chermerhorn. Hierna bracht de heer Blok ve-slag nit over de in 1924 gehouden algem. verg., doch deed' mededeeling dat het hem niet mogelijk was ge weest een goed verslag te doen daar door hun 'bijna niets kon worden verstaan door de slechte plaats hem toegedacht en door het lawaai dat aldaar heenscht. De heer Kusters uit Alkmaar was voor hem enkel verstaanbaar en aan hem is het dan ook te danken dat deze algem. verg. dit jaar in Alkmaar gehouden zal worden. De te rooting werd hierna vastgesteld op eene ontv. en uitg. groot 758.02. Hierna volgde sluiting door den voorz., waar hij door deze dank werd gebracht aan dé afgv- tredene bestuursleden voor hetgeen zij aan deze afd. ten goede hebben gedaan. LOUIS BOUWMEESTER, f Met Louis Frederik Johannes Bouwmeester is do groots e Hollandsche tooneelspeler der laats te honderd jaren heengegaan. En als men vraag, waaraan hij zijn grootheid te danken had, dan is het antwoord: Aan zijn genialiteit. Nadoenerij is hem altijd vreemd geweest, van elke dóór hem gespeelde rol had hij zijn eigen op vatting en speelde haar zóó dat het volmaakte nabij werd gekomen. I Schitterende oreaties heeft hij gegeven van som mige klassieke karakterrollen, („Shylock", „Ri chard III") hoewel hij echter getoond hoeft het begrip der klassieke rust te missen. In Sophoc les' „O/edipus" viel zijn spel van romantieken hartstocht geheel buiten het kader van dit werk. Ook zijn karaktervertolking in stukken uit Je romantische periode en uit den modernen tijd (o.a. Panoras Duif in Heijermans' „Schakels") waren voor hét publiek momenten van het hoog ste kunstgenot. Geboren te Middeiharnis, 5 September 1842. ejen dorp, dat van Rotterdam uit bezocht werd door het gezelschap, waaraan zijn moeder als actrice verbonden was, groeide Louis op te mid den van reizende en trekkende tooneelspelers en voelde in zijn jonge jaren weinig voor dit leven van meer ontbering dan genot. Toen was zijn ideaal een flink matroos te worden. Dooh zijn vader ,de acteur L.'l.G. Rozenveidt, stond geheel vreemd tegenover de verlangens van zijn zoon en dwong hem min of meer tot de plichten van zijn eigen beroep: komediespelep. Tot zijn 19e jaar diende de jonge Louis nu dit, dan dat gezel schap, en zwieri nu hier, dan daar. En kreeg al spoedig pleizier in zijn „vak"; de zee had afge daan. Ruim 19 jaar oud, sloot hij een vast jaar- oontxact af met Boas en Judels in de Salon des Variétés. Toch had hij nog geen gelegenhleid gehad, zijn talenten te toonen, zijn spel was niet beter dan dat zijner medespelenden. Zijn debuut als „Fri- dolin" in „De Boodschap naar de Ijzersmelterij' was alles behalve een succes. Spoedig kwam echter voor hem „het groote moment". Het toeval bezorgde hem de rol van „Raphael" in „Marmeren beelden, ijskoude liar ten", van Bamere en Thiboust". Zijn oreatie was schitterend, het publiek geraakte in extase, het sluimerend talent van Bouwmeester was ont waakt en zou zich spoedig in volle glorie ont plooien. De cholera-epidemie van 1866 bracht een kink in den kablel. De eerste periode nam een einde. Bouwmeester verbond zich met Bamberg, de Boer en S. Kapper. In Tivoli en later in de Plantage trad hij vele malen op. Later als Louis Bouwmeester en Co. in de Kalverstraat. Dit duur de tot- 1873. E)en nieuwe firma werd gesticht: Boas, Judels en Louis Bouwmeester. De „Salon" werd opnieuw bespeeld. Totdat in 1878 Jules zie hterugtrok wegens financieele moeilijkheden en Bouwmeester een contract sloot met „Het Nederlandsch Tooneel". Een evenement in zijn leven. Want de stukken, tot nutoe gespeeld, muntten niet uit door kunstwaarde, hoewel Louis ze door zijn machtig talent tot een groot succes wist te maken. Noemen w eslechts: „De oude Korporaal" de „Twee Weezen", „Michael Stro- gol'f". Thans echter, op het Leidsche Plein kwam do verandering. De „volksaeteux", bijgestaan door uitnemende krachten, verbaasde en veroverde „den deitigen middenstand" door zijn geweldige pres taties. Zijn eerste optreden aldaar, als „Jasper" in „La joie fait peur", was een openbaring. Zoo veel echt gevoel en zooveel ingehoudenheid had men niet verwacht bij den „volksacteur". In „Don César de Basan", „D eKat van den Tower" van H. J. Schimmel, „Tartuffe", vierde Louis triomphen. 1 Met „Romeo en Julia" van Schakespeara leed hij echter een nederlaag, stem, physiek noch tem perament waren voor deze rollen geschikt. Dit bleek, later ook met „Hamlet". Dan, 4 September 1880 speelde hij voor het eerst den „Shylock" nit Shakespeare's „De Koop man van Venetië". Een rol, die hem lief gewor den is, waarin hij al zijn talenten kon ontplooien, waarin hij kon toonen, wat hij mans was, waarin hij het publiek avond aan avond in vervoering bracht. Dat ook het komisch talent niet ontbrak, be wees hij in Me rol van „Antolyeus" uit Shakes peare's „Winteravon-dspreekje" en in „Macbeth". Zijn verdiensten hieven niet onbeloond. Koning Willem III schonk hem in April 1382 de groote gouden medaille van verdienste en ont ving den kunstenaar in audiëntie. Onvermoeidl werkte hij voort, tort hij in 1887 een mijlpaal in zijn levten bereikte. Als Lodewiik XI vierde hij zijn 25-jarig jubi- deum. Op waarlijk trrooteche wijze werd hij ge huldigd. Taxeira dfe Mattos vervaardigde zijn buste. Tot 1890 bleef hij werkzaam in den Stads schouwburg, 20 Februari van dat jaar werd be' houten gebouw door brand verwoest, zoodat het genschap dakloos werd. Er kwam echter hulp in den nood: de heer A. van Lier s'elde den Schouwburg in de Plantage Fransche Laan ter beschikking. In 1894 werd de nieuwe Stadsschouwburg ge opend en vierde Bouwmeester daar nieuwe triom phen. ALs „David Sichiel" uit „Vriend Brots", als „Jean Darlot", was hij zonder weerga. Een tweede officieel blijk van waardeering was de hem m 1897 '-erteende orde van Oranje Nassau. 19 December 1901 was een nieuwe mijlpaal in het leven van den grooten kunstenaar. Toen was hij 40 jaren aan het tooneel. Het gansche land juichte hem toe in de rol van „Herodes". Daarna ging het met het geheel K.N.T. naar Parijs, wair in het huis van Molière het Theatre Francais de „Koopman van Venetië" gespeeld wrd met Bouw meeste rals Shylóck. Fransche ar is'en en F an- sehe pers waren uitbundig in hun lof voor den Hollander. Een hooge onderscheiding valt hem en deel: de benoeming tot Officier d'Academie. In 1902, na 23 jaar aan het K.N.T. verbonden te zijn geweest, deed de heer Huizinga, destijds oprichter van het „Lyrisch Tooneel" hem zulke groote aanbiedingen, dat hij den Raad van Beheer van het K.N.T. ervan in kennis stelde, voorstel lend te blijven, indien hem ook hier hetzelfde aanbod gedaan zou worden. De Raad van Beheer ging niet op zijn voorstel in en Bouwmeester nam afscheid van het Neder landse^ Tooneel. D1 everandering is hem echter geen verbetering geworden, na zijn debuut in 1902 als „Mefisto in Faust", werd hij ernstig ziek en moest de nieuwe onderneming opgegeven worden. Na zijn herstel stichtte hij „Het Hnpr- lemsch Tooneel" ging in 1905 op tournée naar Indiöë, speelde in 1906 den „Shylock" te Keu len maakte in 1908 opnieuw een reis naar Indië en kwam na zijn terugkeer bij de Gebr. van Lier, waar hij tot 1913 bleef, daarna bij Horman Heijermans, keerde in 1915 terug bij „Het Neder landsch „Tooneel", doch verloor in 1920 zijn engagement door het uitbreken van de artisten- staking. Opnieuw kwam hij bij h|et gezelsehap van Hernian Heijermans, vervolgens korten tijd bij zijn zoon Louis en zwierf daarna door het land met een eigen gezelschapje. In 1921 speelde hij den Shylock te Weenen en te Stratford on Avon, in het Shakespeare Memorial Theater. In Aug. 1923 trof den reeds bejaarden man het ongeluk, dat hem toen bijna het leven kostte: Op het Roe- 'lo fHartplein te Amsterdam werd hij door een automobiel overreden. Vele weken bracht de ge wonde door in de Ziekenverpleging aan de Prin sengracht, talloos waren de bewijzen van deel neming, die hij van verschillende zijden onder vond. Langzamerhand kwam er verbetering in zijn toestand ,het ijzer_terke lichaam liet zich niet overwinnen terwijl ook de wil om beter te wor den veel ten goede deed. Een blijde tijding bereikte hem op z'n sick bed: z'n bevordering tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Na zijn hers el maakte Bouwmeester nog een tournée door het land, waar hij Overal'gehuldigd werd op een wijze, als wellicht nimmer een Ne derlandsch kunstenaar ten deel viel. Eind 1924 was de gezondheidstoestand1 van on zen kunstenaar van dien aard, dat hij voortdurend de kamer moest houden. Op 6 April 1925 moest d!e oude tooneelspeler Öplotseling in de Ziekenverpleging aan de Prin sengracht worden opgenomen, omdat operatief in grijpen dringend noodzakelijk bleek. Nog den zelfden avond onderging hij een lichte buikope ratie met goed gevolg. Helaas heeft deze operatie echter te veel ge-: ëischt van de krachten van onzen eminenten ac teur. Eerst bemerkte men een lichte verbetering ia zijn toestand, doch na eenige dagen luidden de berichten minder guns fig. Langzaam aan ging de toestand achteruit en toen het bericht kwam dat plotseling de langzame slooping van dit krachtige lichaam zich versnelde, toen wist wei geheel Nederland dat het zijn grootsten acteur wel spoedig zou moeten missen. Thans is Louis Bouwmeester van ons heenge gaan. En met weemoed staat ons volk met ont bloot hoofd geschaard om de baar van zijn groot- sten acteur. ledereen is Opgetogen over de volstrekt Pijnlooze en toch Radicale werking van Mijnh rdt's Laxeortabletten. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. NA D|E WERKSTAKING IN DRENTHE. Werkstaking. Wie zou er vroeger, voor 40 jaar, aan gedacht hebben dat die ooit in Drenthe zou komen Om in' de werkbehoefte te voorzien en geld te verdienen trokken de Drentsche ar beiders overal heen in het voorjaar naar de Oost- L'rentsche venen, in den hooitijd naar de Gronin ger kleistreken en later naar Noord-Hollanl, in September naar de veenstreken met veel aard- appelbouw. En altijd wist de Drentsche arbeider zich zoo te gedragen, dat hij daar waar hij eens geweest was en gewerkt had, weer komen durfcLe, dat hij er een goeden naam had achtergelaten. Waar werk was, trok hij hieen, en als er geen werk te vinden was, wat in den winter voorkwam dan ging hij het hleideveld in om heide te plukken, waarvan hij bezemen maakte voor het schrobben en boenen, of hij haalde berken rijshout uit het boseh ,om daarvan een andere soort bezems te maken ,voor den doxschvloer te gebruiken. Dat binden van bezems werd bij slecht weer in huis verricht, en als weg en weer geschikt waren, irok hij met een zwaar beladen kruiwagen de veenkoloniën in, liep als koopman in bezemen de huizen aan om alles te verkoopen en kwam des avonds vermoeid en met welvoorziene beurs tehuis. Deed hij dat niet, dan zou hij de badeeling der kerkelijke diaconie noodig zijn, en al deed de honger het brood der bedeelden goed smaken de schande der bedeeling, Idie het gevolg was van onwil of luiheid, zou een smet werpen op ziin naam dien hij er door bezoedeld achtte. Toen de eerste werkstakingen in de jaren voor 19G0 in de venen plaats had, liepen de arbeiders uit de Drentsche dorpen en gehuchten die op het veen werkten er voor weg. Zij wisten het ma r al te goed hoe zij in den vorigen winter, als de vorjt het werk verminderde, op schaatsen over de kanalen waren gereden, naar den veen- boer, hun werkgever in het voorjaar, van wien zij geld Ier leen of in voorschot ontvingen als de i« is in huis plat was, en hoe .zij daar hij dien werkgever ontvangen werden. Daarom wil den zij zich niet bij de stakers aansluiten, en gin gen huiswaarts, om terstond terug te keeren, zoodra zij vernamen dat de s'aking, met of zon der loonsverhooging, geëindigd was. De oor ogsjaren hebben de orde en regel die er in het volksleven bestond, en den aard der bevol king .waarbij eerlijk en trouw zijn, den grondtoon vormde, verdoofde. Men betaalde den werkwil ligen in den tijd der mobilisatie, toen er gebrek aan werkkrach en was, vaak meer dan zij eisjh- ten als dagloon, om te toonen, dat -.hun werk gewaardeerd werd en. dat er ook toen nog een goede verhouding bestond tusschen dén werkgy- v enden landbouwer en zijne arboeidiers. Sedert dien tijd kwam de omkeering. Dat de boeren hun koren en aardappelen, en de verve- ners hun brandstof zoo duur verkochten, was den afleiders een doorn in het oog. Daar hadden zij hun werk aan verricht, en meenden nu dat hen een deel van de winsten toekwam, die de boeren er voor in hun beurs lieten glijden. Dit was eene meening, die niet in hun eigen brein was opgekomen. Zij was in de veenstreken, onder de mei-.L.renische veenarbeiders aangekweekt. Vroegere pogingen om haar pok in Drenthe in gang te doen vinden, waren mislukt, maar nu, onder den drang van de omstandigheden als ver oorzaakt door de distributie en de schaarsehte van levensmiddelen, vond zij een meer vrucht baren bodem in Drenthe. Het werkloosheidsbe sluit van 1917 had aanleiding gegeven tot de op richting van afdeelingen van landarbeidersbon- den, waarvoor veel propaganda gemaakt werd, in die afdeelingsrvergaderingen sloten zich de leden nauw aaneen en er werden stemmen ge hoord di ed egapingen tusschen werkgevers en werknemers steeds grooter maakten. D «strijd die zich elk voorjaar openbaarde over den loou- .eisch der arbeidersbonden en de loonsregeling door de werkgevers aangeboden, trok bij de arbeiders in de zandslrteken, leden eener andere afdeeling di ebij denzelfden bond was aangesloten, steels m«er belangstelling, en de arbeiders kwamen ook hier met looneischen die door de werkgevers «iet ingewilligd werden, omdat zij zoowel vaa do eene als van de andere zijde, de vrijheid wensoh- ten ie behouden. Het gevolg hiervan was eene vermindering van werkverschaffing in die tijden, waarin zij het buiten de hulp van die arbeidefs konden s veilen, om in andere tijden, die van hooi en korenoogst, te betalen wat de bond voor dat wer khad aangegeven, Vele leden begrepen niet dat zij zelf hierbij schade leden, naardien de landbouwers hen vele dagen zonder werk lieten zitten, waarin zij nog wel iets zouden hebben .kunnen verdienen. De strijd was hiermede begonnen en hij werd in 1924 aanmerkelijk afgekoeld door de in om vang toenemende malaise in het veenbedrijf. On ze arbeiders in het zandgebied vonden daar in het voorjaar geen werk meer. De trek der ar beiders naar Noord-Holland wa3 geëindigd. Er gingen nog wei eens enkelen als oude beken- deu weer heen, maar de Drentsche grasmaaiers hadden er hun vroeger stevigen naam verloren. Zij die naar de veenkoloniën waren geweest in den aardappe-.oogstti.jd, konden daar niet meer terecht, al wilden zij ook voor het door de boe ren aangeboden loon werken. Zoo werkte de eene groep aroeiders de andere tegen. In de zandstre ken, zooais te Borger, Buinen, Drouwen. Er was toen nimmer een werkstaking voorgekomen. To Odoorn hadden in het jaar te voren de aardappel- deivere het werk gestaakt wegens een loonge i

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 5