V H 6ekil. In 'de gemeente Borger dongen de boeren op het door de arbeiders geëischte loon niets af, maai- zij deden zelf zooveel zij maar konden, waardoor weinig werkloon werd uitbetaald. De werkloosheid en de daardoor ontstane nood der arbeiders bracht de gemeentebesturen tot werkverschaffing. De aankoop van circa 100 Hec taren "heideveld te Borgen was de eerste poging. Dat heideveld kostte f 100 per H.A. Voor het om spitten werd per H.A. f 250 betaald, zoodat deze ögrond voor de boschcultuur gereed f35000 kost te. Hoewel het Rijk er 30 pet. van betaalde, bleef de uitgaaf van f 24500 een veel te hooge uitgaaf voor de gemeente. Hierop volgde de aanleg van den kunstweg Borger, waarover thans de auto's van en naar Assen snorren. Wat dien weg gekost heeft, waarbij nog komt wat de in aanleg zijnde kunstweg BorgerSchoonloo kosten zal, vormt een bedrag, dat de gemeente nog jaren lang zal drukken. En dat terwijl het aantal der vermo gende belastingbetalers met hooge bijdragen steeds kleiner wordt. Terwijl nu bij de werkstaking, die op den 2sn April j.L begon, vele arbeiders rustig aan het werk waren, kwamen eenige doordrijvers hen een gedwongen staking aankondigen. Verreweg de moesten, zoo niet alle, waren tot deze staking niet. gezind, maar zij hebben tot hun spijt er het bijltje bij moeten neerleggen. Want op de werk loosheid wordt een strenge controle gehouden, en de kassen der hoofdbesturen, die in het vorige jaar zoo berooid waren lieten niet een weke lijksche uitkeering van f 7.20 per lid toe. Na zeven dagen van staking zijn dan ook allen heden weer aan het werk gegaan. Veel meer dan dit hebl>en de drijvers van de staking in deze ge meen te niet kunnen uitvoeren. Een aannemer die in de gemeente Odoorn een huis zo uiouwen, wer dop 2 April door stakers van zijn werk ver dreven, en, er van overtuigd, dat de politie niet 'overal tegelijk kon verschijnen, heeft hij zijn werkvolk op een andere plaats werk kunnen ver schaffen. Van Emmen ging de roep uit, dat de politie er handen vol wer kheeft gehad, maar toch is 'er handen vol werk heeft gehad, maar toch is het haar gelukt de stakersbenden uiteen te drij ven. Er werden namen genoemd van personen uit de noordelijke gemeenten, die bij den oploop te Emmen tegenwoordig waren, waaruit blijkt dat het daar ook niet zuiver was, maar zij heb ben kennis gemaakt met een behandeling, die hunne revolutionaire gezindheid wel wat uitdoo- ven en hen tot den arbeid terug voeren zal. Wanneer men de resultaten van verschillende werkstakingen in deze gemeente, de laatste te Borge rin Sept. 1924, resumeert, dan blijkt het, dat zij den arbeiders te weinig voordeelen ople verden ,om nog daaraan te doen. Het veenwerk is in deze gemeente gedaan. Te Nieuw-Buinen en Drouwenermond is al het hoogveen afgegra ven. Zoolang dat nog duurde en er eenige duizen den arbeiders aan de brandstofbereiding werk ten, was er voordeel mee te behalen. Van een werkstaker ,die vóór 1885 het resultaat van een staking overzag, vernamen wij toen dat hij er in het voorjaar een f40 voordeel van heeft gehad. Een staking in den landarbeid heeft hier nooit zove levoordeelen kunnen opleveren. Staking en hooge looneischen houden hier ontwikkeling van het grootbedrijf waarin veel werk kan worden verschaft, tegen. De meeste veenkoloniale boeren hebben ongeveer 13 H.A. land in gebruik waaron doo rhet gebruik vau machines steeds minder werk verschaft wordt. Sommigen hebben vaste arbeiders ,die aan geen staking meedoen, maar maar die hun loon vooraf en voo reen geheel jaar is vastgesteld. De kansen om met werkstaking iets te winnen waren tijdelijk. Zij bestonden zoolang het vervenensbedrijf nog zo oalgemeen was. Bij het einde der vervening in de gemeente Gasselte trokken de arbeiders naar de gem. Bor ger, vandaar later naar Odoorn en Emmen, en nu het werk daar zoo aanzienlijk verminderd is, wordt er drang uitgeoefend ,waar zoo velen in 't vervenensbedrijf staken. De gemeente Emmen zal misschien nog eenige jaren den last ondervin den die zijn uitgestrekt veenbedrijf opleveren kan. Eens, in den bloeitijd der veenindustrie, werd van de veeneigenaren, gezegd, dat zij in den slaap rijk waren geworden. Thans ondervindt het na geslacht er het tegendeel van. Bij groote zorg en moeite wordt er liet leven lastig gemaakt door de loonkwestie en de aanwezigheid van te veel werkvolk. SCHOONMAAK bezorgt menige vrouw ruwe en roode werkhan den. Deze worden echter weer spoedig gaaf, zaeh* en blank door Purol. Buitenland f Etc Verkiezing van Hindenburg. (Uit een Duitschcn brief aan het „Hdbl.). j Berlijn, 26 April. Het Duitsche volk is in twee groote grospen gesplitst. Die twee millioen verdwaasde communisten, die vanuit Moskou geleid en misleid worden, heb ben geen beteekenis meer. Monarchisten staan tegenover republikeinen. En de strijd is niet alleen in de hoofden en in de harten gevoerd, maar ook op de straten en ann de gevels der huizen. Eierst leek het, of de .politieke onverschillig heid ook ditmaal den menschen nog de baas was. Maar de laatste vijf dagen hebben getoond, dat alle Duitschers ditmaal voelen, dat het om groote dingen gaat. Men is wakker geworden. In alle steden van het grooie Rijk hebben mee tings plaats gehad. Alles wat in de po.itiek naam heeft ,is op het podium geklommen en heeft tot do massa's gesproken. Slechts de oude Hinden burg, die tegeu de ontberingen van een verkie- zingsreis niet meer opgewassen is, heeft zich beperkt tot het voorlezen van een korte rede voor de journalisten in Hannover en tot het houden van een korte toespraak van af zijn schrijftafel, di edoor het meest moderne propagandamiddel de draadlooze, wereldkundig gemaakt is. Arm Duitschland! Als straks, naar het voorbeeld van gisteren, dooden en gewonden op het plaveisel vallen, dan mag men de verantwoordelijken zoeken onder hen, die een nog weinige weken geleden mogelijke candidatuur van een overweldigende meerderheid verhinderd hebben. Nu is een broederstrijd ontbrand. En een vecht lust heeft zich van alle menschen meester ge maakt. Van „Einigkeit und Recht und Frei- heit!", gelijk het volkslied beider groepen zingt, is geen sikkepit meer overgebleven. Mag ik hier eenige indrukken samenvatten? Het kunnen slechts indrukken zijn. Een over zicht, persoonlijk, is in Berlijn alleen al, met zijn ontzaglijke afstanden, onmogelijk. Men lacht om Italië, waar dictator Mussolini naast het staande leger zijn eigen troepen heeft, zijn gewapende en geüniformeerde fascisten. Maar is het eigenlijk in Duitschland niet nóg zotter? Hier is de Rijksweer, hier is het geüniformeer de „Reichsbanner" als leger der republikeinen (eenige millioenen mannen), en hier zijn de ver- eenigde troepen der monarchisten (honderdduizen den als Jungdo, Bismarckbündler, Hakenkreuzler, Hitlerbanden, Wehrwolf, Stahlhelm, enz. bekend). En ten slotte nog de gewapende politie, de „Grtinen", die de ondankbare taak hebben,' de vrijwillige strijdcorpsen binnen de perken van „rust en orde" te houden. Met drie vlaggen slaat men elkaar om de ooren de roode, in kleine minderheid; maar vooral de zwart-wit-roode en de zwart-roodl-gouden. Bijna geen huis in Berlijn, dat niet vlagt. Maar niet met één vlag, maar met vier, zes, twaalf, twintig. Men kent elkaar, zoover dat in een wereldstad mogelijk is. Hoogachting is er onderling, maar meer nog afgunst en haat. Wie links voelt, en zijn vijand rechtsch ziét vlaggen, rent naar het Warenhuis en koopt zich nog snel een. zwart-rood-gouden dundoek. De verkiezing is geheim, maar men hangt zijn stembiljet dagen te voren in het zonlicht te kijk. En nu gaat het de straat op. Insigne's zijn overal te krijgen. Dezelfde mars kramer heeft ze héden monarchistisch, morgen republikeinsch. Dat hangt van de buurt af, waar hij ze wil veil bieden. i In millioenen exemplaren wordt een klein por tret van Hindenburg verkocht en ook wel gratis uitgedeeld. Dat spelden de mannen zich op den mantel. De fascisten en de „roode" troepen komen in 't geweer. Gnmmi-knuppel en bergstok met bard- stalen punt zijn de geliefkoosde wapens. Maar ook (verboden) revolvers worden „für alle F&llo" in den broekzak verstopt. Een rowdie-geest heeft zich van de jeugd mees ter gemaakt. Een schande! Men heeft op de scho len en in het ouderlijk huis propaganda gemaakt. Zonder te denken aan het geweldige onheil, dat men daarmee aanrichtte. Nu trekt die misleide jeug dde straat op en voelt zich held in-zakformaat. Zoo kwam het gis terenmiddag alweer tot een moord. Een jonge kerel van 23, die een 27-jarigen „politieke tegen stander" eenvoudig neerschiet. En de politie is tegen dit alles machteloos. De troede boulevard's van het Westen, Tauent. zienstrasse, Gedachtniskircbe, Kurfürstendamm, zijn brandpunt. Daar stellen zich vooral de kna pen op, die in uniform en eere-teekenen. het heil van de menschbeid zien. Vroeger hadden zij het rijk alleen. Sinds de republikeinen hun tegeu-leger, het „Reichsban ner", tot stand gebracht hebben, wordt er ge vochten. Gisteravond heb ik mij daar opgesteld na af loop van de republikeinsche meeting in het Sport paleis. Dat er „mot" moest komen, kon een kind voor spellen. Om de statige, populaire kerk, die daar in het stadsgewoel zoo vreemd geïsoleerd staat, hadden zich weer eenige tienduizenden opgesteld, zoodat het geweldig verkeer zich nauwelijks kon baan- breken. Gejoeld, geuicht, gefloten en geraasd wondt er, ais op een helsche kermis. Staat men daar ais toeschouwer tusschen in, dan vraagt men zich af, of de menschen stapelgek geworden zijn. De anders rustige burgers, die eikaars „over tuiging", van de por Wetten, kindervlaggen en insigne's aflezen, zijn plots tot hondsdollen ge worden. Een woord lokt het andere uit, en overal vallen klappen. Met parapluie's en wandelstokken slaan de menschen op elkaar in. Dringen taxis door het gewoel en toonen de inzittenden repu blikeinsche vlaggen, dan moeten de ruiten er aan gelooven en menigeen komt met bloedenden kop naar huis toe. Dan naderen uit de verte de duizenden dansen de fakkels. Dat zijn de „R|eichsbanner"-mannen, die ui' het Sportpaleis terugkeeren. Geen afzetting helpt meer. De massa's, joelend en fluitend en vloekend, dringen op. Men bomt op elkander. Stokken en knuppels zwaaien door het halfdonker der kunstverlich ting. Vrouwen gillen. En dan slaan de republikei nen, verbitterd door den moord van 's miliars ,op een hunner, er met de brandende fakkels op lo9. Op alle balcons, aan alle vensters, staan aan hangers der beide groepen. Midden in de Touea- zienstrasse heeft een dikke monarchist plaats ge nomen met een cornet-a-pistoü en over 'de Koof den der razende massa daveren zijn fanfare's Van onder dreigen de vuisten der republike* ion naar omhoog. Maar monarchistische aanhangers juichen hem toe. Tot de vette muzikant „Duitsch land über alles" inzet, en allen zonder onder scheid het hoofd ontblooten. Om een oogenblik later elkander weer duchtig voor schurken en moordenaars uit te maken. En tusschen dit alles door ronken de lastauto's der rijks-politie voorbij. Gillen de claxons der auto's en de waarschuwingskreten der aapjes- koetsiers. Monarchie of Républiek. Marx en Hindenburg. Reactie of vooruitgang! Sport- en Wedstrijden I Overzicht 26 Apifil. Dat was me nou eens een Zondagjc, met. een zoogenaamd staartje. Het is mij met het weer nogal mëegeloopen, ofschoon ik tegen half één het ergste begon te vreezen. Doch langzamer hand werd het een mooie middag en op het B'. TjS.-veld kon men dit merken. Er was m.i. een massa volk. Op de beurs stonden de D.T.S.-aan- deielen op 66 en zal hier het zelfrijzende bakmeel van Keg wel debet aan zijn vermoed ik. Om kwart- voor één arriveerde ik op het Di.T.S. terrein wat toen een nogal triest aanzien had. Even na dien tijd begon de 2e acte van het D.T.3.- Hollandia-drama. De jonge D.TjS-ers zijn me mee gevallen, hoewel de Hoornsche leeuw zijn tan den niet ten volle liet zien. Een leuk wedstrijdje. Ik hoop m'n kleinste adspirant weer spoedig tus sclven de lijnen te zien en wensch hem van deze pJaais van harte beterschap. Kleine Klaas is al een goed sportmanneke, dat is me bekend. Het beste kleine kerel. Daarna kregen we het tweede tusschen de lij nen. Ik zal me in dezen van een verslag onthou den, daar ik van den correspondent geen verslag mocht ontvangen. Alleen wil ik vermelden dat. het tweede elftal flink beterschap toont en bij dezen voortgang een goede kans maakt om de onderste plaats te ontloopen. Ik hoop van Scharrelaar voortaan de copie Maandagavond uiterlijk ter Redactie te zien en niet later. Het werkt niet prettig als er nu en dan nog een verslag nk komt. Ik hoop van onze correspondenten welke nog al eens achteraan ko men dat men dit ter harte zal nemen. „Maandagavond in de bus" dat is een stelregel, welke ik gaarne behartigd wou zien. Verslagen welke vier of vijf dagen na een wedstrijd verschij nen is het nieuwtje glad af. Ook „Doetje" miste ik dezen keer in onze rubriek. Wil hij bedenken, dat onze lezers de populaire D.T.S.-verslagen noode missen. Uw club is populair, waarde heer, houdt haar ook in de courant populair. Ik hoop deze week alsnog een verslag te ontmoeten. D.T.S. heeft als le elftal een goede wedstrijd gespeeld. Een gelijk spel had de zuivere verhou ding weergegeven. Keeper Swager en Kossen als back, vond ik dezen koer niet zóó goed als we gewend zijn. Plantinga debuteerde zeer ver dienstelijk en werkte hard. Over het generaal was Verkade een tikje gelukkiger als de Deetjes. De ploeg leek mij zeer sympathiek en ruwe mo menten kwamen niet voor. Het publiek heeft een mooie wedstrijd gezien en heeft geloof ik wel aan m'n verwachting beantwoord. Ikzelf was best tevreden. Omtrent scheidsrechter Kok kon ik me na de rust niet zoo voldaan gevoelen als bij de adspi- ranten en het tweede elftal. Drie wedstrijden achter elkaar zijn voor een arbiter ook niet te volgen. Voor den Bond krijgt een scheidsrechter slechts één wedstrijd en dez ekan zwaar genoeg zijn. Dat hij hier echter bereidwillig de plaats van den heer v. d. Hoven innam is zeer te res pecteeren. Bij den wedstrijd D.T.S.Verkade was hij echter zichtbaar vermoeid en kon het spel met meer voldoende volgen ,wat, echter niet weg neemt dat hij de vereeniging D.T.S. een grooten dienst heelt bewezen, welk ehet bestuur, naar ik vernam, naar waarde wist te schatten. Omtrent den heer v. d. Hoven vernam ik dat deze in Oudorp heel gezellig meehuppelde. Of genoemde functionaris nu den Bondssecretaris heelt verwittigd van zijn „afwezigheid" is mij niet bekend, doch daar ik namens het Bondsbe- stuur de volglende maand advies moet indienen over hem, zal ik hopen, dat hij hierover den heer Brussel heeft verwittigd. Voor de hoogere af delingen vau don Bond, moeten we toch altijd personen hebben, die den Bond niet als een lol letje beschouwen. Redenen om dan toch ook aan te bevelen. De D.T.S.-dames zullen m'n brief nu wel heb ben ontvangen. Argusoog heeft nu idee om niet eerder z'n bijdrage te leveren of hij moet eerst ook een brief van de dames gehad hebben. Wat zegt mien nu van zoo'n jaloersche kerel. Hij schreef mij niet te willen gelooven dat wij alleen sporiaangelegenheden behandelen. Om de uitnoo- diging van Schoorl zal ik zeker denken, ofschoon ik me nu werkelijk niet kan indenken dat Schoorl zich met 3—1 door Vrone 2 liet kloppen. Dat doet. geweldige afbreuk aan m'n goede verwach tingen. Als SchoorLenaar het sein geeft om te komen ,hoop ik dat hij mie geen „koopje" levert, want werkelijk dan kom ik pertinent niet. Wie neemt nu deel aan nederlaagwedistrijden en.... verliest zelf? Foei, foei, Als ik naar Schoorl ga, dan zal één der D.T.3.- dames me vergezellen, geloof ik. Wel dat is in orde. Dan laat ik Kaatje thuis en gaan we samen. Is dit afgesproken? Zaza maak ik nu m'n welgemeend compliment voor hare activiteit. Het doet me plezier dat zij ook weer geregeld op het appèl verschijnt. De Vrone correspondent bleef ditmaal weg of komt ie nog? Ik hoo phem nog deze week vermeld te zien. Dat Vrone een zware wedstrijd zou hebben i Dei Dit 'dat wist ik', maar dat ik' nu wedtrom klac» moest krijgen over één der Vronisten, dat hal niet verwacht. Hoewel de heer Baas, de oui onzer arbiters zich niet meer veroorlooft t waarschuwingen uit te deelen. Z'n leeftijd brt dit mee. Ik hoop dat Gerrit z'n leven bet en dat hij een volgende maal als hij z'n ka- voelt opkomen, zich weet te beheerschen ais flink sportman. Hij werkt al jaren voor „Vro> Laat hij helpen de naam van z'n club hoo» houden. Ik kan me aansluiten bij de woot van Zaza. Ik wensch tevens a.s. Zondag het Vronet eens te bezoeken, en men zal mij een pk, doen om mij het programma voor a.s. Zon te doen geworden. We weten hier niet eens wi wedstrijden er gespeeld, zullen worden. Zoo is dus ook Vrone voor het Gouden Rt uitgeschakeld en is er van de ons bekende cl niet één meer over. Ons district is op wei eervolle manier vertegenwoordigd geweest, hoop dat de Vrone-adspiranten op de in de gende maand te houden adspirantedag, dit minste beter zullen vertegenwoordigen. IV bleef de kleine Vrone-adspirant dezen keer z'n verslag? Holland behaalde een mager resultaat in dorp. Tegen de reserve Rood Witten een ge spel schijnt mij niet de volle kracht van tegenwoordige Hollandelftal weer te geven, hoop de Hollanders bij hun a.s. nederlaagweds den beter van leer te zien trekken. Wanneer fe gen we de gevreesde club aan de Nauernas Vaart op visite? Met dit al was het weer een welhestee, dag voor onze elftallen. Voor het Nfederlandsche elftal, dat j.l. Z dag in Nijmegen is gekozen, heeft m'n bal een zeer verrassende uitslag gegeven. Voor et tueele wedders kan ik zeer aanbevelen niet Nederland te zetten. Den uitslag vermeld a.s. Zaterdag in ons blad, daar m'n radiogr dez ekeer beide elftallen onder „vuur" heeft nomen. De Ned. Elftalcommissie heeft dezen 1 niet willen luisteren en tegen m'n waaTsc wing in ,het elftal wat zij had gekozen, prei zoo gehandhaafd. In dit verband heb ik geprol teerd en zal a.s. Zondag de landenkamp niet wonen. Indien de eigenwijze heeren het dezen 1 eens beter willen weten dan ik, welnu laat dan eens met schade enz. wijs worden. Men le op a.s. Zaterdag. Ik ga naar St. Pancras en verwacht voor Zi &E\ dag het Vroneprogram. Tot ziens dus. VETERAAN, Eu T. S, 1—Verkai'p 1. Onder leiding van den heer Kok wordt ruim uur begonnen. In het begin is Verkade steels den aanval, maar D.T.S. weet zich los te ken en scoort al spoedig. Met 10 gaat de in. In de tweede helft heeft Verkade al bins 10 minuten de stand in 2—1 veranderd. Het la ste kwartier komt D'.T.S. weer los en weet d 2 goals de eindstand op 3—2 te brengen. Daar scheidsrechter y, 4, Hoven bij de v strijden van de adspira.nten en het tweede boel in de steek liet, was de heer Kok zoo reidwillig alle drie de wedstrijden te fluiten DEJETJ.E, Programma Zondag 3 Mei. Oudkaxspel 1 uur: D.T.S.-adsp.V.A.F.C.-a: Oudkarspel 2 uur: D.T.S. 2—S.O.V.V. 1. Bergen 2.45 uur: BjS.V. 1D.T.S. 1. (wedstrijd ter gelegenheid van het 5-jarig staan der Berger Sport Vereeniging). EuTjS. II—V.A.F.C. III. Als scheidsrechter Kok laat beginnen, D.T.S. zich volledig op. V.A.F.C. heeft een invallers. D.TjS. begint goed, aanval op aan' wordt ondernomen, doch steeds zonder suce; V.A.F.C. verdedigt hardnekkig en weet voorl pig het doei schoon te houden. De weinige vallen van V.A.F.C. worden gemakkelijk onj broken. De D.T.S. achterhoede, welke een partij speelde, zette steeds de voorhoede aan werk, welke goed combineerde, doch het is zoek, met nul niks breekt de rust aan. Na ru3t blijkt het dat D'.T.S. wil winnen, vinnig ten ze op doel met het gevolg twee corn! achter elkaar, uit een daarvan weet de Er binnen te doelpunten. Het gaai nu van een lei dakje, weldra zit nummer twee, dan treedt wee rzoo'n elelndige verslapping in, geluk! van korten duur. Een kogel van C. bracht stand op 30. Dan weet bij een hooge voori van rechts de midvoor bal en keeper in het ae j te loopen. Met V.A.F.C. in de aanval komt t woelig einde. Zondag speelt D'.TjS. II haar laatste petitiewedstrijd tegen Stormvogels. Wint ze dan is ze van de onderste plaats af tolt spijt Veteraan. Dat ze het zullen halen is de wens van i SCHARRELAA UIT SCHOORL. Schoorl I speelde Zondag j.l. voor de Ne» ieht laag wedstrijden tegen Vrone II te St. Pancras verloor daar met 31. Over dezen wedstrijd )'1 weinig te schrijven. S. speelde allerellendig terwijl Vrone II, dat een stevige ploeg is, g° op dreef was en meer geluk had dan de Scho° sehe menschen. Was S. zoo hu en dan aardig de meerderheid .doelpunten wilden er maar n komen. Vele schoten werden van tc verren stand gedaan en waren dap .gemakkelijk te don andere gingen weer hoog over of er nü- Ook in de achterhotede ging het ditmaal naar behooren. Kortom S. had een slechte #i gaan. Als scheidsrechter fungeerde de heer Hoogk' die naar zijn kunnen den wedstrijd uitstekt heeft geleid. Schoorl II toog met een viertal adspiran' legish i iag, i vori altijd ij zon< iden. der j< iressei •p to k he gei aam 1 e der u WUg r -- V1J naar V.A.F.C. 4 en verloor daar met 42. voordi het daar is toegegaan is mij nóg niet bekJ» De uitslag 42, had ik .gezienhet elftal; tzieht -ongevee rverwacht. en sta iOver 't geheel is het dus geen beste dag f an he Sohoorl geweest. Wc hopen op betere dagen- en SCHOORDENAABi tuitl oornei ngen. 27en ion Pi komst oud-B

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 6