NIEU WE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. J*o. 57 I.r«c ru-.p.Mi. u 'Donderdag 14 Mei 1926 34q per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER. Oo UNGRDUKER COURANT. Deie courant veraeiiijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. IBOHHIHKHTSraiJR 8K0A.ÜT SUB-UITfltgVKB: if HdA OA* kJA t HtI H i lUBIILl NoordKharwoHde. Til 1—1 r«f«U 78 ct., tike regal Bear II ot. |j Mi letters if rifoittn ?win utr ptaatsraiate Mini. Brieves reehtatcoaCa aaa dee Ulteever' bestaat uit twee bladen. HEESTE BLADu Buitenlandsch Overzicht Nadruk verbadien. Over de woorden zijn wij, menschen, bet over 't algemeen vrij goed eens. Wij vinden algemeen •vooruitgang, vrijheid, vrede, broederschap, geluk, bewonderenswaardige en met ijver na te streven dingen. Maar wanneer we moeten gaan uitleggen, wat we onder vrede of vrijheid of vooruitgang verstaan, dan blijkt de oneenigheid. En die on- eenigheid groeit meestal uit tot een twist, wan neer we moeten gaan vaststellen, hoe en op weïke J wijze we die bewonderenswaardige en Degeereps- waardige dingen zullen trachten te bereiken en welke wegen we daarvoor zullen inslaan. /Wannéér een fascistisch minister uit Musso ÏÏni's ministerie over de vrijheid van drukpers praat als over een beginsel, dat niemand ooit heeft willen ontkennen, dan 'lijkt hij het over cfe j ftalTaanscKe opposite en met onze West-Europee- sche opvattingen volkomen eens. Maar wanneer hij dan vertelt, dat men, zoo dit beginsel erkend! is, er zoodanig gebruik van dient te maken, dat dc openbare orde niet gestoord wondt en dat de openbare meening niet aan zich zelf kan worden overgelaten, dan begrijpen we, dat hij heel wit j anders bedoelt. En als met de vrijheid van druk pers is het met andere vrijheid. We weten nu al wat het beteekent, dat de Italiaansche regeering de grondwettelijke vrijheid niet heeft geschonden maar beperkt. Het is een soort beperking, die wij qns niet plegen te laten welgevallen en die merkwaardig veel lijkt op vernietiging. Maar de Italiaansche regeering heeft gelijk ,dat ze aan de woorden vasthoudt, Die oor- j log heeft getoond, dat de massa aan de woorden .genoeg heeft en zich om het wezen maar weinig bezorgd pleegt te maken. Wanneer ze maar hoort j van vaderland of vrijheid of diemocratie of voor- uitgang dan is de zaak al in orde en ontbrandt ze in geestdrift voor de goede zaak. En hieruit ontstaat het groote gevaar "voor de menschheid, dat ons altijd weer bedreigt. De menschen, de volken, willen geen oorlog- Hoe is het dan mogelijk, vraagt men zich af, dat niettemin het oorlogsgevaar altijd en ook nu nog als een belsche bedreiging boven onze hoofden blijft hangen. De verklaring vindt men in den invloed der woorden. En aangezien deze' invloed nog in afzienbare tijd niet uit te schake len zal zijn, is het begrijpelijk, dat men naar middelen zoekt om het gevaar dezer bedreiging zoo goed mogelijk af te wenden. Maar daarbij stuit men weer op dezelfde eigen aardige taalverwarring, die tot een begripsver warring wordt. We hebben dat gezien aan den Volkenbond, die geen bond van volken ter ver zekering van vrede en broederschap werd, maar oen maatschappij met aandeelhouders ter ver zekering van het eigenbelang en handhaving van den door de overwinnaars in 'dien grooten oorlog ten eigen behoeve geschapen internationale toe stand. Zullen we nu hetzelfde van de internatio nale conferentie over den wapenhandel en van het veiligheidspact beleven Veiligheid is ongetwijfeld een woord, waarom trent verscheidenheid van opvattingen als 't ware vanzelf sprekend is. Immers de veiligheid van den een wordt het zekerst gewaarborgd door de machteloosheid, dat is dus (die onveiligheid van den een wordt het zekerst gewaarborgd door dé mach teloosheid, dat is dus dé onveiligheid van den ander. En dit verklaart zeker de moeite, die men met het veiligheidsverdrag heeft. fHet zal er zeker niet beter op worden, nu ook nog de kleine Entente, dat zijn Zuid-Slavië, Roe menië en Tsjecho-Slowakije, zich er mee zijn gaan bemoeien. De werkelijke veiligheid zal natuurlijk het best verzekerd zijn door een natuurlijken evenwichts toestand, dat wil zeggen, wanneer de Duitschers Duitsehera en geen Tsjechen, de Polen Polen en geen Russen, de Bulgaren Bulgaren zijn en ieder volk en staat de positie inneemt, waartoe zijn aantftl levenskracht en levensgroei hem van zelf aanwijst dat aan dien groei geen kunstmatige belemmeringen in den weg worden gesteld. Mair de positie der staten, die tot idle kleine Entente tie- hooren, verzet zich zeer beslist tegen een derge- lijken evenwichtstoestand. Wanneer alle Duitschers Duitschers mogen zijn, is Tsjeeho-Slowakije onbestaanbaar. En wanneer Duitschland zijn natuurlijke machtspositie kan innemen, is het met den invloed der kleine En tente in Midden-Europa vrijwel gedaan. Het is daarom zeer begrijpelijk, dat men in geen geval van aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland wil hooren, hoewel dat fte eenig mogelijke oplos sing der Oostenrijksche kwestie zou zijn, en oe Oostenrijkers, die Duitschers zijn, die aansluiting begeeren. Maar het is ook begrijpelijk, dat de kansen voor de Europeesche veiligheid en voor het veiligheidspact, dat die veiligheid' garandee ren moet er niet beter op worden, wanneer de conferentie der kleine Entente staten, die te Boe karest gehouden zal worden, oen nieuw veilig heidsverdrag bij de vergadering van den Volken bond zal iedienen. Ongetwijfeld heeft Frankrijk ook de hand in dit plan. Maar het is bekend, dat Engeland er niets voor voelt verplichtingen op zich te nemen ten aanzien van gebieden be oosten den Bijn door de grenzen van ide Staten der kleine Entente en Polen te garandeeren en aat Duitschland wel de nieuwe grenzen in het Wes ten, maar niet die in het Oosten als definitief wil erkennen. Wanneer dus binnenkort de besprekingen en onderhandelingen over de tot standikoming van een veilighcidsverdrag weer kunnen beginnen, is het waarschijnlijk, dat de Fransche en Eugel- schie opvattingen te zeer uiteen zullen locpen, dan dat men een gunstig resultaat zou mogen verwachten. De presidentsverkiezing in Duitschland en de Fransche en Belgische ministeriëele crisis heb ben die besprekingen eenigen tijd stopgezet. Maar Hindenburg is nu Duitsch Rijksprtesident, en Painlevé Fransch minister-president. En het Bel gisch ministerie schijnt nu eindelijk ook zoowat in mekaar te zitten. Het heeft moeite gekost en erg solide ziet de nieuwbouw er niet uit. Van ■de Vijvere, een Vlaamsch en democratisch Katbo liek is minister-president en de overige minis ters zijn ook allén katholieken. Mau de katholie ken vormen slechts een minderheid in de Belgi sche Kamer. Van de socialisten, die even sterk zijn, hebben ze besliste oppositie te wachten. Maar ze hopen op den steun der liberalen. Veel meer dan die hoop schijnen ze echter nog niet te hebben. Plaatselijk Nieuws NOORBSCHARWOUBE. Statistiek van het Gas- en EPeetriciteUsverbrnik over het eerste kwartaal 1925. Het gasverbruik van particulieren steeg met 19994 M3. of 13.6 pet., terwijl het electriciteife- verbruik van particulieren over hetzelfde, 'tijd vak steeg met 4938 KWU of 13 pet. Het groot stroomverbruik daalde van 10762 KWU tot 6110 K-W.U. BROEK OP LANGENBIJK. In de bestuursvergadering van de Provincialen Bond van Ziekenfondsen in Noord-Holland' gehou den te Amsterdam, deelde de secretaris mede dat voor de propaganda f67 was ingekomen. Over het verkrijgen van donateurs bestond eenig meenings- verschil. De secretaris gaf eene korte uiteenzet ting hoe hij de herverzekering van ziektegeval len van langer duur dan 13 weken zich indacht, uitgaande van den Prov. Bond. Eene circulaire hieromtrent zal aan de aangesloten fondsen toe gezonden worden. Besloten werd voorloopig geen wijziging nog te brengen in de bestaande distric ten. De heer Zeeman, voorzitter van den Prov. Bond werd als zoodanig met 9 stemmen, 1 blan co, van de 10 uitgebrachte stemmen herkozen. Tot tweede voorzitter den heer Berg uit Weesp. Eene commissie, bestaande uit de heeren Wester ling Amsterdam, Berg, Weesp, en Visser, Nieuwe Niedorp ,zal het Bondsreglement herzien, als mede dat van het steunfonds. Na uiteenzetting van de noodlijdendheid van een fonds uit Amsterdam door den heer Wester ling, werd met algemeene stemmen besloten dit fonds te helpen, op de grondslagen van het be staande steunfonds-reglement. Ten slotte werd het punt „propaganda" toe- gelciht door den secretaris, in den breede bespro ken, en tevens den wensch geuit, dat het Nederl. Verbond van Ziekenfondsen in hare vergaderin gen er toe mochten komen zelf punten voor de wetgeving aan te geven. De voorz. deelde nog mede dat het reservefonds, momenteel f3465.64 bedroeg. f - BROEK OP LANGENBIJK. Onze vroegere plaatsgenoot den heer G. Keizer is geslaagd voor eerste commies bij de belasting, en overgeplaatst van Leutz naar 's Gravenhaag. - ZU1DSCHARWOUDE. De vereeniging voor ziekerihuisverpleging ver gaderde Woensdagavond ten lokale van den hee* P Kramer. Voorzitter was de heer S. de' Boer Kz. De notulen werden onder dankzegging goedge keurd. Als derde punt werd behandeld het voorstel om zich bij de Federatie aan te sluiten. Voorzitter zegt dat het de bedoeling is elkanders leden over te nemen bij verhuizing en als de Fe deratie samengesteld is b.v. gezamenlijk te con tracteeren voor een ziekenauto enz. Besloten^ werd zith aan te sluiten. Het reglement der Federatie werd na eenige discussie goedgekeurd. Het reglement van de vereeniging zelve werd aangevuld met de volgende twee punten: ten eer ste dat de vereeniging aan haar verplichtingen te genover de Federatie zal voldoen, ten tweede dat de vereeniging leden van andere plaatsen overneemt indien deze aan hun verplichtingen hebben vol daan. Hierna kwam aan de orde een voorstel van het bestuur om ook entréegelden te heffen van vrijge stelde kinderen beneden den leeftijd van ió jaar. De heer Bekker vraagt of het bestuur denkt de ze gelden noodig te hebben. Voorzitter meent van wel, en wijst b.v. op Oud karspel, waar binnen enkele weken verscheidene gevallen zijn voorgekomen. Het is in ieder geval een steun voor de vereeniging. De heer Bruin zegt dat besloten is om van de groote gezinnen geen volle contributie te heffen, waarom spr. dit niet goed vindf. De heer P. Zeeman zegt dat entréegeld veelal geheven wordt om de oprichtingskosten enz. te bestrijden. Het is als het ware een premie om direct/ in een goede vereeniging te komen. Na eenige discussie wordt het bestuursvoorstel aangenomen. Rondvraag. De heer D. Laas vraagt of iemand die b.v. 2 dagen in observatie opgenomen wordt, voor één geval aangerekend wordt. Voorzitter antwoordt dat dit niet zoo is, al zal dit zelfs drie of viermaal voorkomen. De heer van Weert vraagt of de leden geen reg lement der vereeniging kunnen krijgen. Voorzitter zegt dat het reglement wel gedrukt kan worden en tegen een zekeren prijs beschikbaar gesteld kan worden. Hierna sluiting. - LANGEDIJK. Zaterdag 9 Mei werd een vergadering gehouden door „Schuttevaer." De opkomst was nogal goed. Het Jaarverslag secretaris en penningmeester weru goedgekeurd. Inplaats van den heer S. Bak welke zich niet meer herkiesbaar stelde, werd de lieer H- v.d. Heerik gekozen. Nadat eenige huishoude lijke zaken waren besproken, kwam aan de orde het deelnemen aan het feest ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Groot Noordhol- landsch Kanaal. Na eenige besprekingen werd goedgekeurd zich te houden aan de regeling, welke door de commissie, welke daarvoor was benoemd, is ontworpen. Die regeling is, dat schippers, welke hun motor voor hun familie houden, 'geen andere passagiers medenemen, terwijl de schippers welke wel passa giers willen varen, daarvoor kaarten bij de Com missie kunnen krijgen, en dan vrij zijn welke per sonen zij mede'willen laten varen. Er werd op ge wezen, dat de burgers, die per motor aan de fees ten deel wenschen te nemen, zich dan hebben te vervoegen bij de verschillende schippers. Er ga ven zich 20 schippers op die met hun motor aan de feesten wenschen deel te nemen. Van de vereni ging „Beurt bevrachting" welke zeer spoedig zou vergaderen, kon nog geen opgave worden verstrekt Dit zal direct na de vergadering gebeuren. Er- werd nog besloten een motor voor de vereeniging „Schuttevaer" te versieren. In plaats van den heer A. Hoogland, die bedankte als lid van de commis sie, werd gekozen de heer G. Kooij, zoodat die commissie thans bestaat uit de heeren G. Kooij, G. Arends, Jb. Droog, M. de Waard en J. Kramer. Bij deze heeren kan door de schippers opgave worden gedaan, dat zij aan de feesten wenschen deel te nemen. UIT DEN OMTREK. OUBIE NIEDGRP. In de vacature C. Over is thans als raadslid; benoemd de heer D'. van Zoonen. Nieuwstijdingen, De Wijnhuistoren te Zutphen. Op 23 dezer zal de herstelde Wijnhuistoren te Zutphen met het nieuwe carillon feestelijk in ge- )ruik genomen worden in tegenwoordigheid van len Commissaris der Koningni in Gelderland en ■enige Gedeputeerden. De heer Vincent, carillo- ïeur te Amsterdam, zal de eerste zijn, die het nieu-, -ve kunstwerk zal bespelen. Klokgelui van alle torenklokken in de stad, zang van Zutphen's Man nenkoor en de muziek van het Stedelijk Muziek- :orps zullen het hunne er toe bijdragen om dien iag zoo goed mogelijk te doen slagen. Ter herinnering zullen twee gedenksteenen wor den aangebracht en op dien dag door den Commis saris der Koningin en den burgemeester ingemet seld worden. Zij dragen het opschrift: Door het vuur in duist'ren nacht Zonk ter neer mijn oude pracht. 27 Jan. A. D. 1920. Burgerdeugd eendrachtig streven Voert mijn bouwval weer tot leven. 23 Mei. A. D. 1925. De Hanzebank. Naar wordt vernomen, zijn door de Hanzebank in overleg met de commissie, die eenigen tijd ge leden gekozen is door de crediteuren der N. V. Hanzebank te Delft, reeds verschillende ingrij pende maatregelen getroffen. De meeste bijkan toren zijn thans opgeheven en aan een groot ge deelte van het bij de bank werkzame personeel is ontslag gegeven. De afwikkeling der credieten. wordt met kracht ter hand genomen, waarbij ech ter zooveel mogelijk overeenstemming wordt ge zocht tusschen het belang harer bank of hare crediteuren en debiteuren. Het toezicht op de li quidatie zal, teneinde de kosten zooveel mogelijk te beperken, in hoofdzaak door een kleine com missie van 3 leden geschieden, gekozen uit de geheele commissie. Het aantal der crediteuren, die nog niet tot de onmiddellijke liquidatie toetraden, wordt steeds kleiner, zoodat thans ruim 95 procent van het bedrag der vorderingen de voorgenomen liquidatie steunt. Met de overige crediteuren gaan de onderhandelingen nog steeds door. Zoolang echter niet alle crediteuren zijn toegetreden, acht de commissie het niet gewenscht een, zij het ook geringe, uitkeering aan de crediteuren, waartoe op dit oogenblik de mogelijkheid bestaat, te doen. Ongevallen. Op een terrein aan de Vlaggemanskade te Rot terdam speelden twee buurjongetjes P. J. G. en W. F. F., beiden 3 jaar oud. Zonder uit te kijken satken zij de rails over, die gebruikt worden voor het vervoer van hout, juist toen drie lorries nader den De bestuurder B. B. kon den wagen niet spoedig genoeg tot stilstand brengen, en het ge volg was dat de beide knaapjes onder de lorrie geraakten. Voorbijgangers schoten toe en haalden de kleinen onder den wagen weg. De twee kin deren werden naar het dichtstbijzijnd ziekenhuis vervoerd, waar bij aankomst het knaapje P. J. G. reeds bleek te zijn overleden. Zijn buurjongetje W. F. F. moest ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen worden. 1 Het jachtvliegtuig D 20 van het vliegkamp De Kooij vloog tegen den stalen kabel, die op (ngeveer 12 meter hoogte den bij Petten gestran- den ouden Engelschen kruiser met den wal ver bindt. Het vliegtuig sloeg tweemaal over den kop en viel toen totaal vernield op het strand. De be stuurder milicien-vlieger De Knegt, kreeg lichte verwondingen en werd per ziekenauto naar het marinehospi:aal te Willemsoo d vervoerd. Te Budel is het vierjarig dochtertje van den heer P. J. v. V. in een regenput verdronken- Te Wormer is op het Zwet de 16-jarige J. Bruijn door het omslaan van de kano verdronken.' >rmen van >ecteren.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1