CENTRALE VEILINGSVEREENIGING. Algemeene vergadering van de Centrale \ei- lingsvereeniging te Warmenhuizen in het Vei lingskoffiehuis op Donderdag 14 Mei 1925 des namiddags 1.30 uur. Aanwezig zijn de bij de veiling aangesloten ver eenigingen. Door ongesteldheid van den voorz. den heer (P. Slot, opent de heer W. Gutker de vergadering en spreekt allereerst den wensch uit op een spoedig herstel van den voorz. Van dit jaar mo gen wie zeker zeggen dat het goed is afgeloopen voor ons. Welkom het Centraal Bestuur, afge vaardigden, het eerelid, den heer Burger, den heer Balk, secret. Prov. Comm., afgevaardigden van Koophandel en de Pers. Hierna worden door den secret, den heer P. Klant, de notulen van de vorige vergadering ge lezen en onder dank en applaus aan den samen steller goedgekeurd. Mededeelingen. Door den voorz. wordt nog aan den heer S. Zeeman van Zuidscharwoude hulde en dank gs- ■bracht voor het pionierswerk, door hem voor den tuinbouw verricht. Namens de Centrale Veilingsvereeniging wordt (een telegram van hulde en dank verzonden. 1 D'e Secret, doet mededeeling dat het aantal leden van de aangesloten vereenigingen bedraagt 395. De aftredende bestuursleden van het C. B. iwerden herkozen. Het vereenigingskoffiehuis is wederom ver- Ipacht aan den heer A. Wit voor f 700. De oude motorvlet is verkocht aan den heer jWitsmeer te Oudkar^pel. (Tot 25 Mei bestaat gelegenheid tot het opgeven van de hoeveelheden te keuren aardappelen aan het betaalkantoor. Op de laatstgehouden vergadering van aandeel- jhouders is besloten tot liquidatie van de N.U.M. De Ned. Tuinbouwraad is gereorganiseerd en bestaat thans uit groepen van vereenigingen. (Tijdens de mededeelingen is de heer Valstar, voorz. van de Groep Veilingen ter vergadering 'gekomen en wordt door den voorz. welkom ge- heeten. Bekening en verantwoording. Uit de rekening blijkt dat de ontvangsten en uitgaven hebben bedragen fl2833.44i/2, waaron der een saldo op 31 Dec. 1924 van f257.901/2- Aan boeten werd geheven een bedrag van f309.80. 1 De balans geeft aan een bedrag van f 150741.31 De saldo winst bedraagt 5424.20. De winst- en verliesrekening geeft aan f 11464.22i/2 in debet en credit. Door het C. B. wordt voorgesteld de winst over het afgeloopen jaar f5424.20 onder de aan gesloten vereenigingen te verdeelen en wel f 1- per lid, totaal f 595, 4 pet. van het aandeelenkapitaal uit te keeren tot f184. (Te storten in een fonds voor uitbreiding f 1000 Te reserveeren voor reclamekosten f443.33. [De rest van de winst te gebruiken als af- echrijfing tot een bedrag-van f3201.87, waaron der de verliessaldo's van 1922 en 1923, resp. f 365.291/2 en f625.34. Op advies van de Commissie van nazien, wordt de rekening onder dank aan den Penningmeester goedgekeurd en vastgesteld. De diverse voorstellen bij de winst- en verlies rekening worden door de vergadering goedge keurd. De heer Biersteker stelt voor de f900 van ae N.U.M. te ontvangen gelden in het fonds voor uitbreiding te storten. Verschillende heeren ondersteunen het voorstel De heer Doekes zo ueerst nog eens door hot C. B. willen laten overwegen, hoe of dit geld zal worden belegd. Na vele besprekingen trekt de heer Biersteker zijn voorstel in, om het volgend jaar te kunnen O'p 14 Februari was de voorraad: 351 wagons roode kool, 57 gel ekool, 243 Deensche witte kool, 12 uien, 45 peen. Spijt wordt uitgesproken over de minder goe de inventarisatie aan den Langendijk, waard'ooi ook de cijfers van hier hun waarde verliezen. Het tekort opgegevene na d etweede inventa risatie, was aan de hand van de Cijfers betref fende het verhandelde 40 wagons roode kool, 21 gele kool, 77 Deensche witte kool, 1 30 peen, 1 uien te veel. In het afgeloopen seizoen is 261 maal geveild tegen 247 maal in het vorige seizoen. De begrooting over 1925 geeft aan een bedrag in ontvangst en uitgaven van f 1*010 met een ge raamd batig saldo van f4175. De omzet wordt geraamd op f 1 millioen. De begrooting wordt zonder discussie door de vergadering goedgekeurd. Jaarverslag van den Secretaris. Uit het jaarverslag nemen wij het volgende over: Met genoegen wordt geconstateerd dat ie re sultaten niet onbevredigend zijn geweest. De omzet over het boekjaar bedroeg f 1.157.350.51 tegen f443.326.73 over 1923. Over ,-het seizoen beliep de omzet f 1.003.944.30. De vroege aardappelen campagne verliep dit jaar zonder stoornis. De prijzen waren niet hoog maar redelijk te noemen. De prijzen voor de herfstproducten waren, uit gezonderd de witte, niet onbevredigend. De vroe ge soort bracht een loonenden prijs op, de late soort werd veelal verkocht voor koevoer. Met den afzet en prijzen der winterproduc- ten, uitgezonderd deensche witte, ging het tot half Januari bevredigend. Was het zachte weer oorzaak van een daling in de prijzen, na begin Maart kon nog een goede prijs worden gemaakt. De D|eensche witte heeft hot niet verder dan oen loonenden prijs kunnen brengen. De voorradige winterproducten zijn tweemaal geïnventariseerd en wel 15 Dec. en 14 Febr. De voorraad op 15 Dec. beliep: 725 wagons roode kool Verhandeld zijn: 2.468.320 K.G. aardappelen, 9.287.825 roode kool, 3.13.055 Deensche witte kool, 5.911.395 gew. witte kool, 1.211.625 gew. gele kool, 1.092.630 uien, j 31.295 zilveruien, 303.620 peen, 1 109 670 rabarber 18.500 bieten 5.720 slaboonen, 38.785 stuks bloemkool, 237 snees roode kool, i 59 snees Deensche witte kool. De aanvoer nam toe met: 36 wagons aardappelen 337 200 54 57 21/2 roode kool, gew. witt ekool, Deensche witte kool, gew. uien, zilveruien, kool, Deenschë witte kool, De aanvoer nam af met 5 wagons Deensche witte kool, 16 wagons peen. 50 maal werd de hulp van den keurmeester ingeroepen tegen 54 maal in het vorige jaar. Bovendien heeft de keurmeester 8613 baal aardappelen gekeurd voor verzending naar het buitenland, waarvan zijn verzonden: 6652 baal naar Duitschland, 800 baal naar Frankrijk, 931 baal naar Engeland, 230 baal naar Scandinavië. Uitbreidingen hadden dit jaar niet plaats, al leen eenige verbeteringen werden aangebracht. Het betaalkantoor werd geregeld nagezien door 2 leden van het Dag. Bestuur, en werden de boeken steeds in orde bevonden. Van den keuringsdienst werd een zeer beschei den gebruik gemaakt. De vraag naar goedgekeurde aardappelen was (dit jaar grooter dan het vorig jaar en wordt dit eveneens verwacht voor het komende seizoen. Door de verschillende organisaties is zeer nut- tig werk verricht, vooral op het gebied van de reclame en de vrachttarieven, en invoerrech ten. i Het verslag ademt een opgewekten geest en sluit met de beste wenschen voor den tuinbouw in het algemeen. De samensteller ontvangt een woord van dank en het applaus der vergadering. Voorstellen. Voorstel van de Vereeniging „Samenwerking" om het kostenpercentage voor de op de ver gunningsbewijs onderhands verkochte producten te vernoogen. Praeadvies: Het Centraal Bestuur kan zich met dit voorstel vereenigen en stelt voor het percentage voor op dergelijke wijze verkochte producten 1/2 Pct- hooger te stellen dan voor de geveilde. De oorzaak dat samenwerking met dit voorstel komt, vindt zijn oorzaak in de groote afgifte van consenten. Men hoopt hiermede den ander handschen verkoop te verminderenen wordt ver zocht de afgifte tot het uiterste te beperken. Vanuit de vergadering wordt het voorstel ge daan om een. hooger percentage van 1 pet. te heffen. De voorz. licht boe, dat het bestuur van oor deel is, dat men de rabarber daarbuiten moet houden. De heer Doekes '(C. B.) zegt dat in samen werking ook stemmen opgingen voor een hooger percentage, maar men besloot tot een t/2 pet. omdat men, jammer genoeg, den onderhandschen verkoop nog niet kan missen. De voorz. zou gaarne geheel de vergunnings bewijzen zien vervallen, maar het C. B. meen de met een 1/2 pet. te moeten beginnen 1 pet. is wel wat heel erg direct. De vergadering gaat accoord met verhooging van het percentage voor producten op vergun ningsbewijzen verkocht. Thans wordt besloten het percentage met V2 pet. te verhoogen. Voor 37 stemmen, tegen 28. Voorstel van de vereeniging „Samenwerking" de goot aan het "Westeinde van de Veiling zoo te verbroeden, dat twee vaartuigen naast elkaar kunnen liggen. Praeadvies: Het Centraal Bestuur is van mee ning, dat hiermede geene practische resultaten worden bereikt en kan zioh dus met het voorstel niet vereenigen. I Dit voorstel wordt door „Samenwerking" inge trokken, op grond van een aanstaande uitbreiding (aap de veiling. Voorstel van de vereeniging: „Samenwerking" om den prijs van de door den betaalmeester af te geven verklaring voor de belasting, in overeen stemming met de zus terveilingen, te stellen op f 0.25. Praeadvies: Het Centraal Bestuur aoht den door „Samenwerking" genoemden prijs te gering, daar de kostende prijs voor den betaalmeester hooger is. Ter tegemoetkoming aan den wensch van „Samenwerking" stelt het voor den prij: voortaan te bepalen op f0.50. „Samenwerking" gaat met het praeadvies ac coord en eveneens de vergadering. Voorstel van de vereeniging „De Noordwest" het veilingsgebouw te verbreeden, daar het tegen woordige gebouw geen voldoende ruimte aan de toeschouwers biedt. Praeadvies: Het Centraal Bestuur kan zich met dit voorstel niet vereenigen, daar het de aldus te verkrijgen resultaten niet evenredig acht aan de te maken kosten. Het voorstel wordt ook door deze vereeniging ingetrokken aan de haud van het praeadvies. De vereeniging „De Noordwest" stelt voor: Het aanbouwen van een steiger aan de Oostzijde <an het aaniegterrein en tevens het verlengen en 'aanbouwen van een steiger aan de Zuidzijde, opdat bij grooten aanvoer meer aanlegplaats be schikbaar zal zijn. 1 PraeadviesHet Centraal Bestuur kan zich met dit voorstel volkomen vereenigen. De voorz. zegt dat hiervoor reeds een begroo ting is gemaakt en benoodigd is een bedrag van f750.— De vergadering gaat met het voorstel accoord ■en krijgt het bestuur dienovereenkomstig op- 1 dracht tot het maken van een steiger, f Voorstel van de vereeniging „De Noord": De vereeniging „De Noord" wenscht in cie Algem. Verg. tde bespreken, welke middelen kun nen worden aangewend, om alle leden, aangesloten bij de C.V.V. ér toe te brengen hunne producten over gemelde veiling te verkoopen. 1 Praeadvies Het Centraal Bestuur gaat er mede accoord deze zaak in de Algem. Verg. te bespre ken. De heer P. Mink houdt een pleidooi voor het .veilen aan de veiling alhier en zou gaarne eens hooren, wat de menschen er tegen hebben om 'hier hun producten in de zomermaanden te veilen. De heer Glas van de af. Stroet juicht het pogen van de Noord toe om hier te veilen. In onze ver eeniging gebeurt het meermalen dat men naar elders gaat. Ook hij was genoodzaakt naar Nrd.- scharwoude gegaan, omdat de markt hier in prijs voor de vroege producten f 2.lager stond. Bij mij staat vast dat dfe schuld aan Warm|enhuizen 'ligt, omdat hier juist die producten niet wor- 'den verbouwd en wel aan De Stroet. Gaat Wat-, •menhuizen er ook toe over die producten Ie ■verbouwen, dan zal ook de handel in deze pro- ductden te Warmenhuizen verbeteren en de markt 'ten goede komen. De heer De Geus (C. B.) zegt dat mien de vereenigingen die elders veilen, niet te hard daar sover moet vallen. Zou de markt aan De Stroet 'of Dirkshorn staan, dan zou men er te Warmen huizen anders tegenover staan. Spr. maakt zich tdoor het veilen echter niet bang voor de markt hier. Men kan wat gevraagd wordt niet verkrij- 'gen door dwangmaatregelen, maar de markt moet ijiier groot groeien. De heer Klant is van oordeel dat wanneer een ieder in de herfst hier z'n vroege producten (veilde, de aanvoer hier hooger zou zijn dan te Noordscharwoude. Waar de handel is, daar is de concurrentie. Spr. meent dat de leiden die naar elders gaan, zich in deze wel mogen her- (zien. Het bestaansrecht van onze veiling be hoeft toch zeker niet meer te worden aange toond. Spr. is er van overtuigd, dat ook deze zaak wel terecht zal komen. Maar de leden moeten er zich op toeleggen, meer herfstproducten te verbouwen, en het hunne bijdragen in het belang van de veiling. 1 De heer Molenaar zegt dat de leden te alge meen denken, dat men hier op zekeren dag min der krijgt en naar'elders gaan. Diaarmee wordt ide zaak hier afgebroken. Hier kan wel een vei ling van vroege kool bestaan, want in Noord scharwoude is het ook niet alles. Wanneer de menschen aan den buitenkant meewerken, dan krijgt men hier in den zomer een behoorlijken aanvoer. Er zijn menschen die een vooroordeel hebben tegen Warmenhuizen, maar dergelijke le den kunnen wij best missen. Op dit punt wordt niet verder ingegaan, maar voorz. hoopt dat deze besprekingen er toe zullen leiden dat men zal medewerken en de veiling daardoor zal groeien. Hierna wordt een kwartier pauze gehouden. Na heropening gaat men over tot de behan- ling van het voorstel van het Centraal Bestuur om het marktreglement als volgt te wijzigen: Art. 13. De kooper is verplicht na lossing, aan den verkooper een bewijs te geven of te doen geven, van het getal of gewicht en den prijs, Her door hem ontvangen goederen, hetwelk de verkooper voor uitbetaling door den Betaalmees ter aan dezen moet toonen. Art. 20. Het bewijs van verkoop, benevens het controlebriefje, dat de kooper na lossing, afgeeft zal aan den Betaalmeester moeten worden ge toond bij de ontvangst der gelden. Dit voorstel wordt gedaan in verband met de Zegelwet, en om aan het plakken van zegels te ontkomen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Het Centraal Bestuur stelt voor het ophouden in de veiling zoodanig te beperken, dat alleen de eerste aanvoerder van elk product mag ophou den en nogmaals terugkomen. De voorzitter zegt dat er nog steeds reclame wordt gemaakt en dit kost geld. Beclame is een i eisch des tijds. Diaarmee moeten wij doorgaan ook al gevoelt men niet direct de resultaten'. Men moet met de reclame doorgaan om de con currentie het hoofd te kunnen bieden. De heer Valstar zegt dat men met de reclame een evolutietijdperk doormaakt. De tijd dat wij opkomen voor onze belangen dateert van de mo bilisatie, en releveert als zoodanig de opkomst van de verschillende organisaties. Onze groote kracht van de organisatie moest naar onze mee ning dienstbaar gemaakt aan de belangen van den tuinbouw. Eu werd spontaan gevoeld de re clame voor onze producten, die vanuit Noord-Hol land is voortgekomen. Echter van een algemeene deelname is nog niets gekomen en kwamen van enkele vereenigingen maar bedragen binnen. Oor zaak dat over de toegestane bedragen nog niet is beschikt. En ook over het toegestane bedrag zal niet worden beschikt, wanneer met gerust heid mag worden gezegd dat men succes heeft. Thans wordt in de Duitsch sprekende landen Engeland en Scandinavië reclame gemaakt mït geïllustreerde blaadjes, die ten getale van S500 worden uitgegeven. Verkrijgt men echter nog geen algemeene deel name, dan laat men de zaak kalm loopen, zooals het thans gaat. Maar getracht wordt een ieder van het nut van reclame to overtuigen. 1 Gaat men doelmatig reclame maken, zeker zul len de 100 pet. van de winst daarvan terug komen. De gevraagde machtiging wordt met allen voor aan het bestuur -verleend. Bondvraag. De heer Biersteker wil een uur 'voor de veiling de steiger aan den noordkant vrij maken voor het aanleggen der vaartuigen van de aanvoer ders. Hieraan zullen het Dag- Bestuur met den marktopzichter hun aandacht wijden. 1 Door Samenwerking wordt een marktaange- legenheid besproken, die door het Dag. Bestuur onder de oogen zal worden gezien. Verder bespreekt Samenwerking het eerder la den door de transport. Door Koophandel wordt geantwoord dat men hier meestal moet wachten op het aankomen, aanvragen en verdeelen van de wagons. Dit zal door het Dag. en C. B. worden be sproken. De Noord geeft in overweging het percentage voor de goedgekeurde pootaandappelen op 1 te brengen. De voorz. Waarom moet dat minder zijn? Geantwoord wordt: om de zaak aan te moedi- (gen. Dte voorz. is van oordeel dat men zooveel mogelijk een uniform tarief moet houden. Dit punt zal door het C. B. nader worden besproken. Op een vraag van De Noord antwoordt voorz. dat door het C. B. naar iemand zal worden ge zocht, inplaats van den heer De Vet, die aard appelen vaart van De Stroet. De heer Swart (C. B.) zegt dat die man toch van de vlet afmoet. Het Bestuur wordt gemachtigd deze zaak af te wikbeien. f 1 Door Koophandel wordt dank gebracht voor de uitvoering, gegeven aan de vorige verzoeken. Verzocht wordt de aardappelveiling weer op 'zoo'n tijd te doen aanvangen, dat men eerst naar Noordscharwoude kan gaan. Dit punt zal eerst door het C. B. worden be sproken en onderzocht. De heer Doekes dacht dat het algemeen be viel dat de markt om 8 uur begon. Spr. is van meening dat dit de veiling ten goedfe komt. Dit punt wordt aangehouden ter bespreking in het Centr. Bestuur. Het eerelid de heer Burger spreekt nog eenige woorden en zegt dat het hem goed doet üe hee ren Balk en Valstar hier aanwezig te zien. Spr. wekt op, op den ingeslagen weg voort te gaan en solidair te zijn, tot aller welzijn. De heer Balk brengt dank voor de uitnoodi- ging voor de vergadering ontvangen. Spr. brengt jden voorz. dank voor zijn uitnemende leiding. Verder bespreekt de heer Balk de keuring van- aardappelen, en wekt iederen tuinder op om aan •de keuring deel te nemen, om de mogelijkheiij te scheppen dat aan de te verwachten vraag van het buitenland tegemoet kan worden gekomen. Spr. wenscht de V.V. een gelukkige toekomst toe. De voorz. gaat hierna tot sluiting over met dank voor de vele samenwerking, en spreekt daarbij nogmaals den wensch uit op een spoe dig herstel van den voorz. -

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 8