y Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Woensdsur 20 Mei 1926. 84s per 3 maanden f 1,15 «HfO. 00 larcno, rcucrHacia sa NIEU WE LANGEDIJK1R COURANT. Deie courant verccnijnt^Dinsdags, Donderdags ml Zaterdags. ABOHRSaEHTHraiJB nsfiUAjrsau-aiwgysK: J. H. KEIZER. SORSIfc: loordiefetriroude. ttiJi J s k J C «tfHSHi Tm 1—S ragela 71 OU, elke regel Beer IS oti Mi letters if TipRtn f*4n aur plaatsrufltc kirikni. Brieve* reofetereeeu aai dei' Uitgever' Dit nummer bestaat uit twee bladen. MEBflTB BLAD. KEVUE VAiN DE WEEK. 19 Mei. 't Gaat nu dan toch naar het „eindstation" voor de in 1922 gekozen Tweede Kamer. Maar vóór Pinksteren moet nog het een en ander worden af gedaan. O.m. de militaire Pensioenwetten. Als de „hittegolf" die ons midden-Mei is komen verrassen blijft domineeren, dat zal zij vermoedelijk tengevol ge hebben, dat de hoogedelgestrenge dames en hee ren van het Binnenhof zich met meer-dan-bekwa men spoed naar het finale reces zullen haasten. Temeer daar van 19 Mei de cadidatenstelling feitelijk dit Lagerhuis in politieken zin „demissio nair" moet worden geacht. En bovendien, de band tusschen het Kabinet Ruijs III en de Kamer is iets denkbeeldigs gewordenlDe vergadering van 12 Mei begon met eenzooveelste échec voor de Regeering, bij welker nederlaag in dit geval president Kooien, de leider, wiens gezag in de hooge vergadering tot dusver ongerept was ge bleven, werd betrokken. Een presidiaal voorstel om ook do wijziging der Dienstplichtwet op de agenda te plaatsen, werd met 2725 stemmen ver worpen, ofschoon mr. Kooien erop had gewezen, dat minister Van Dijk veel prijs stelde op het nog afdoen van dit wetsvoorstel De uitbreiding der toepassing van de geldboete- straf vond vrijwel algemeene instemming. De grens der boete is thans van f3000 op f5000 gebracht. Een nieuwe grens aan de verruiming is gebracht, door de bepaling, dat zij alleen kan worden toe gepast, indien op het gepleegde feit ten hoogste zes jaar is gesteld. Terecht noemde de heer Kleerekooper dit ont werp „een verlengstuk van de voorwaardelijke ver oordeeling." Ook de wijziging der Faillissements- wet werd goedgekeurd. Terwijl het ontwerp tot aankoop van gronden te Haarlem (indertijd door die gemeente gekocht in de verwachting, dat het Rijk een deel ervan zou gebruiken voo rstichting van een nieuw gouvernementsgebouw der Provin cie Noordholland), werd verworpen met 4818, volgens hartewensch van minister Colijn, die hed had ingediend, teneinde te ontglippen aan een pro ces, waarmee Haarlem den Staat had bedreigd. Het wetsvoorstel, maatregelen tot voorziening in de belangen der landsverdediging in verband met de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee geeft uitvoering aan een voorschrift in de wet van 14 Juni 1918(de droogmaking), Het argument der soc. democratische oppositie, dat aan dit voorstel een uitgave van twintig miilioen voor Vader Staat is verbonden, berustte op dwaling. Minister Van Dijk verduidelijkte, dat het geen cent kost. De Kamer behoudt haar volkomen vrijheid t. a. van de uit gaven voor de hierbedoelde defensiewerken. Het ontwerp is met 4918 stemmen goedgekeurd. Toen was het Lagerhuis gevorderd tot de wij ziging der Drankwet, waar volgens wensch van den heer Abr. Staalman door minister Aalberse de groote kwestie van de verpachting der vergun ningen uit is gelicht, die bewaard blijft tot de algeheele herziening van de Drankwet. Z.Exc. van Arbeid, N. en H. heeft overgenomen het amende ment-Rutgers, strekkend om geen logement-ver- gunnnigen te verleenen voor lokaliteiten, die in hoofdzaak door niet-logeergasten worden bezocht. Eindelijk was de Kamer genaderd tot het ontwerp- Kegeling der tegemoetkoming aan de Zuiderzee visschersbevolking enz., wegens de schade welke de afsluitnig der Zuiderzee hun mocht berokke nen. Zeer hevig was de oppositie van verschillende vr". tegen voorstel gerezen. Minister van Swaaij kon een verpletterende ne derlaag slechts verhoeden door zich neer te leg- gen bij een amendement-Duijs, dat de strekking. had om uit te sluiten het eischen van bijdragen, aoor gemeenten te storten met de hierbedoelde uigaven. Tenslotte is het ontwerp door den minister, geschetst als „een begin" van hulp, terwijl de er varing zal moeten leeren, welke uitbreiding later ^an deze wet zal moeten worden gegeven aan genomen met 46—13 stemmen. Tenslotte kwam aan de orde het initiatief-voorstel van mej. Westerman om in de 5 e en 6e klassen der lagere school gele-* genheid te scheppen tot onderwijs in een vreemde aal (het Fransch wordt hier speciaal bedoeld.) P Dinsdag 19 Mei iou mej. Westerman haar ont- erp verdedigen teÊen de vele aanvallen, ertegen fftK Dat het zou worden aangenomen, leek" thans op Vrijdag 15 Mei vrijwel uitgesloten!II aana Was de vveek van ket Koninklijjk Bezoek an Amsterdam. De wijze, wiaarop onze Landsvrou we, haar gemaal en de Kroonprinses in de hoofd stad werden begroet, gaf blijk van groote spontane hartelijkheid. f In overeenstemming met het jongste votum der Eerste Kamer is thans bepaald dat de wettelijke zomertijd in 1925 zal duren van 5 Tuni tot 4- October. Voor den Senaat, die den 2óen Mei weer ver gadert zal er tot een eind in midzomer nog> heel wat zijn af te werken. Minister Ruijs heeft do Eerste Kamer in zeer weinig bemoedigende termen zijn opinie doen kennen over het effect, dat Z.Exc. verwacht van de poenale sanctie bij den stemplicht, z.a. men weet door de Tweede Kamer gehandhaafd. Men acht het niet ondenk baar, dat in den Senaat geen meerderheid voor dit ontwerp zal worden gevonden. Verrassend was de opvlamming van geestdrift, zich openbarend in het toevloeien van bijdragen waaronder zeer aan zienlijke om het mogelijk te maken dat de Olym- piade-1928 toch in Nederland zal worden gehou den. In den vreemde zal men zich allicht ver baasd hebben over zooveel enthousiasme voor een zaak als deze bij „den nuchteren Hollander" Geweldig was ookde herrie op het congres der Communisten te onzent. Tusschen de centrale leiding te Moskou en die in Nederland is het tot een formeele breuk gekomen, zoodat de kansen van Het tweetal Wijnkoop-Van Ravesteijn om op 1 juli him Kamermandaten te zien hernieuwd, mo menteel bijzonder ongunstig lijken. Uit de jongste Personalia: Tot Commissaris der Koningin in Overijsel is benoemd Mr. A. S. baron van Voorst tot Voorst. De heer P. van Hoek,' di recteur-generaal van Landbouw, zal eerlang om gezondheidsredenen aftreden. Tot opper-hofmaar schalk is door H.M. de Koningin benoemd Jhr. V. E. A. Boreel. In de jongste rubriek der misdadigheid vindij men o.a. het aanhouden van vijf verdachten met betrekking tot den moord in 1923 gepleegd op een tachtigjarige weduwe te Hoensbroek (L.) Aan de Paul Krugerlaan te 's-Gravenhage is een ijfiféhouder door een bezoeker doodelijk gewond. De politie kreeg den dader te pakken. Een firma aan het Rokin te Amsterdam is voor een bedrag van f 4000 aan twintig francsstukken opgelicht. De verdachte van den dubbelen roof moord te Culemborg, kort geleden gearresteerd, is weer vrijgelaten. Het „mysterie" duurt dus voort Uit de ongevallen-serie: Te Deventer raakte een oame onder een uit Lochem aansnellende "auto, met doodelijk gevolg. Bij Apeldoorn had een auto ongeluk plaats, waarbij de bestuurder en zijn tien jarig zoonttje hevig werden gewond. Het kind i= spoedig na het gebeurde bezweken. Verschillende branden. Ik noem ervan: het door het vuur vernield zijn van een wasscherij aan den Walenburgerweg te Rotterdam en een geweldigen brand te Velsen, in houtopslagplaatsen. Waarbij ook twee arbeiderswoningen en de vroegere .Gere formeerde kerk, vele vrachtauto's en andere wagens door den onverzadelijken „rooden haan" zijn ver woest. Voor velen zal het een welkome tijding zijn, dat de Italiaansche Opera blijft bestaan. Onder leiding der weduwe van directeur De Hondt. In de Hofstad is het zoogenaamde Voorjaarsfeest in den Dierentuin geopend, 't Is weet men, een imitatie van de oude Haagsche Kermis, die in 1886 werd afgeschaft. De stroom van pretlievenden richt er zich ook thans heen. En men hoort er het oude deuntje ,,'t Is maar éénmaal kermis in het jaar" alsoó het niet voor de meesten mode is, in onze ntijd, om eiken dag des jaars „ergens heen te gaan" waar men zich amuseert of althans den schijn ervan tracht aan te nemen aangesloten zou mogen worden. Polen zou hierop wel willen ingaan, doch Tsjecho Slowakije, bevreesd voor een te groote Duitsche overmacht, zou zich ten sterkste verzetten tegen een dergelijk plan. In Frankrijk zelf is men er ook niet voor te vinden, aanslutiing van Oostenrijk bij Duitschland betee- kent immers enorme bevolkingstoename van het Germaansche Rijk. Van groot belang is tevens de zwenking in de Communistische politiek. In de eerste na-oorlogsche jaren sloten honderdduizenden arbeiders zich aan bij de Communistische Internationale. Nadat de roem van Communistisch Rusland was begonnen te tanen en meer normale verhoudingen in de Furopeesche naties terugkeerden, verlieten de ar beiders in grooten getale de rijen der Communisten en keerden terug naar de vroegere Sociaal Demo cratische partijen. De onmogelijke politiek der ..Communisten in de Verschillende departementen deed het .hare en binnen korten tijd verloor het Communisme het grootste gedeelte van zijn aan hang. Wij hebben dit gezien in Duitschland, waar de Communisten in een half jaar tijds twee miilioen stemmen moesten afstaan aan de Sociaal Demo craten. Wij hebben het eveneens gezien in Frank rijk waar de Socialistische partij vele zetels won ten koste van de Communisten. Wij hebben het, trouwens kunnen opmerken in alle landen waar het leed van den oorlog langzaam verdween. Als het getij veVoopi, verzai men ae bakens. Deze spreekwijze volgen de Communisten thans. In iDuitschland hebben zij zich bereid verklaard met ae linksche Republikeinsche partijen samen te werken. In Frankrijk hebben zij het Kartel ge steund en den Nationalisten de nederlaag toege bracht. Deze politiek zal echter het Communisme niet meer kunnen redden. De stuiptrekkingen van het Communisme komen den laatsten tijd uit in de talrijke bomaanslagen en complotetn in de lan den die nog lijden onder de waan van den oorlog. In Bulgarije, Jouga Slavië, en ook in Roemenië zijn de communistische aanslagen niet van de lucht. Toch tenslotte zullen zich steeds meerderen tienduizenden van het Communisme afwenden, dat thans zijn beste jaren reeds gehad heeft. In Amerika schijnt men geld noodig te hebben Althans Coolidge heeft zijn schuldenaren, negen in getal op vriendschappelijke wijze gemaand, on derhandelingen met de Vereenigde Staten aan te knoopen om de schuldkwestie op te 'lassen. Dat Coolidge overal een gewillig oor zal vinden, lijkt ons wel utgiesloten. Doch in ieder geval wordt het wel eens tijd dat de belangrijke schuldenkwestie grondig wordt bespfokën. Het haast ongelooflijke is toch bewaarheid ge worden. De geweldige meerderhid die de Conserva tieve Partij bij de jongste verkiezingen in het Engelsche Parlement verwierf, dreigt haar ten slotte zelf noodlottig te worden. Churchill, wiens begrooting aanvankelijk met gejuich ontvangen werd, ondervindt thans groote oppositie. Deze op positie komt in de eerste plaats natuurlijk van Zijne Majesteit Loyale Oppositie, doch vooral ook van de leden der regeering zelf. Churchill heeft nl .voorgesteld nieuwe rechten te heffen op ver schillende gebruiksartikelen zooals bijv. zijde. Hier tegen is een storm van verzet gerezen. De huis-> vrouwen zoowel als de ladies uit de mondaine clubkringen verzetten zich tegen een verhoóging van de zijden kousen, zij willen niet terug naar de wollen kous. En thans komt het bericht dat ze-: ker 100 Conservatieve Parlementsleden tegen de zijderechten zullen stemmen. Indien dit gebeurt is de regeering van Baldwin gevallen over haar eigen meerderheid. Doch zoover zijn wij echter nog niet ging, zal na enkele voorgestelde wijzigingen en aan vullingen teruggezonden worden naar het bestemde adres. Aanmeldingen voor het lidmaatschap kun nen dagelijks bij den bode of de bestuursleden geschieden. UIT DEN OMTREK. - SINT PANCRAS. In den nacht van Maandag op Dinsdag, hebben, verschillende ingezetenen ongewenscht bezoek ge had van een persoon, met het doel zich een fiets toeto eigenen. Gold zijn eerste bezoek den heer P. Kliffen, hier werd zijn voornemen verijdeld door het wakker worden der bewoners. Gemakkelijker ging het bij den heer Schot, waar door hem een nogal gebruikte fiets werd meegenomen, welke la ter is teruggevonden in de buurt van den heer T. Kooij. Hier werd de kans schoon gezien een nog biina nieuwe fiets mee te nemen. Van een en ander werd de politie verwittigd, welke direct een onder zoek instelde en reeds in een bepaalde richting werkzaam is. Rechtzaken BUITENLAND. Zullen de nota's betreffend ede ontwapeinng van Duitschland en het Garantiepact eindelijk deze week verzonden worden? Het begint er eenigs- zins op te gelijken. Briand heeft zijn nota's uitge werkt en ter inzage verzonden naar de Geallieerde, hoofdsteden. Briand is bereid een garantiepact met Duitschland te sluiten, echter dit pact mag niet gaan buiten ae groote lijnen van het Verdrag van Versailles. Voorwaarde is echter de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond. Men ziet hieruit, dat Frankrijk niet meer zoo radicaal in haar wen- schen is als onder het bewind van Poincaré. Belangrijk is in verband met deze komende no ta's de berichten die uit Rome komen, en die sreken van een Duitsch aanbod, inzake de ga ranties aan Polen. Duitschland zou aangeboden hebben zekere garanties te geven aan Polen, op voorwaard^ echter dat Oostenrijk by Duitschland Plaatselijk Nieuws - BROEK OP LANGENDIJK In de bestuursvergadering van de vereeniging „Ziekenhuisverpleging Broek op Larigendijk" werd medegedeeld dat alle gezinspolissen in orde waren, zoodat de leden hiervan in het bezit kunnen wor den gesteld, terwijl de afschriften der polissen in het archief opgeborgen kunnen worden. Verder werd door den secretaris opgemerkt, dat 225 po-, lissen, in tweevoud gemaakt zijn, tellende 508 con- tribueerende leden, en 88 personen, leden, die vrij gesteld zijn, totdat zij den leeftijd van 18 jaar be reikt hebben. Vanaf de oprichting 1 April, was gelukkig nog geen enkel geval ter verpleging voor gekomen. Besloten werd, dat eens per jaar con trole zal gehodden worden, ter in- en afschrijving van leden zoodat in den loop van het boekjaar nieuwgeborenen vrij van omslag zijn. Het concept reglement, toegezonden door den secretaris van de Federatie der vereeuigingen voor ziekenhuisverple- A RRONBlJSriMENTSREGHTB ANK. Zitting 19 Mei. UITSPRAKEN. Joh. K„ Zuidscharwöude, Joh. Adr. Z. Noord- seharwoude, Jan B. Noordscharwoude en Gerrit B.. Zuidscharwöude. Niet voldoen aan een amb telijke vordering en G. B. opruiing. 1, 2 en 4 ieder tot f 40 boete of 40 dagen en 3 tot f 20 boete of 20 dagen. Pieter 0., N. Niedorp, wederspannigheid f30 boete of 30 dagen. Geer G., Eimmen, onbruikbaarmaking f50.— boete of 26 dagen. NIEUWE ZAKEN, f Van den pe en in den drup. Gerrit B., 'n Hoornsche melkslijter, was door den kantonrechteraldaar, wegens heit op 1 Jan. in voorraad hebben van melk, ondeugdelijk van samenstelling, door toevoeging van water, ver oordeeld tot 7 dagen principale hechtenis. Dit vonnis scheen niet in den smaak te vallen van den ambtenaar, die in hooger beroep ging met het resultaat, dat de melkslijter bij verstek ver oordeeld werd tot f 150 boete of 5 dagen. Maar nu was de melkslijter weer niet tevreden! Het is ook moeilijk om 't ieder naar den zin te maken. Maar hij ging liever 7 dagen de lik in. Dat was veel goedkooper en Gerrit, die aan z'n maag suk- kelt, moet toch bedanken voor 'n vet lesje, dus Gerrit was met di everandering niks ingenomen en kwam in verzet. Natuurlijk zonder eenig suc ces. Zijn bedenkingen tegen de hooge boete wer den beantwoord met de mededeeling dat het maxi mum f2000 is, zoodat hij nog wel dankbaar mocht zijn. Op zijn tegenwerping dat hij de verdunde melk zóó van de leveranciers had ont vangen ,werd hem beduid, dat hij en niemand anders de verantwoordelijke persoon was. Het spelletje van kersen eten met de hooge neeren eindigde met de nederlaag van het melkboertje. Hij kreeg alle pitten voor z'n hersensétui en het slot was dat de officier bevestiging van het vonnis vorderde. Uitspraak over 8 dagen. Sluiting, Nieuwstijdingen De fruitoogst. De vooruitzichten van den fruitoogst in de Be tuwe zijn, wat de kersen betreft en pruimen naar de „Tel." meldt, bijzonder gunstig. Vooral de ker sen blijken goed bevrucht en hebben zich zeer goed gezet. De publieke verkoopingen op het hout zullen zich wel niet lang meer laten wachten. Verschillende soorten pruimen staan er even eens goed voor. Daarentegen vallen de peren bui-, tengewoon tegen en komt van vruchtzetting daar van niet veel terecht. De appels, met name goudreignetten en andere soorten hebben schitterend gebloeid en de bijen zijn in dit zonnige weer zeer druk geweest, waar door men ten deze hoopvol mag zijn. Nu volgen nog de bellefleuren, welker roode bloesem het slot brengt van de bloeiperiode der vruchtboomen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1