Doorzitten bij .Wielrijders Süokloopen Schrijnen en Smetten der Huid Zonne brand Deongielcopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PURÖL. Plaatselijk Nieuws ZUlDiSC HAR W O UD'EL Volgendf week viert het echtpaar, de heef D- Keetniaui en mevr. KeetmanKoinen, zijn ,Ï0- jarigéechtveieenigüig, een voorieeht, dat aan niet veien te beurt valt. De heer Keet man be hoort tot die krasse oudjes, die nog eiken dag hun werk met de meeste opgewektheid en on verdroten ijver vervullen en wien men de 7 kruisjes nog niet zou geven, hoewel hij ze reeds is gepasseerd. Onze sociale wetgeving is helaas nog wat op achter, zoodat het dit echtpaar, als zoovelen, niet gegeven is te kunnen zeggen: onze rust is wel verdiend, niet omdat de rust niet verdiend is, doch er nog niet gerust kan wor den; materiëele omstandigheden laten dit nog niet toe. iWe wanschen deze krasse oudjes nog vele ja- re nvan onbekommerd huwelijksleven toe en hou den er ons van óvertuigd, dat het hun aan be langstelling niet zal ontbreken. j VgRGAOERlNGEN. POLDER GEESTMER-AMBACHT (OOSTERDIJK EN MOLENG^ERZEN. Vergadering van het Dagelijksch Bestuur niet de Hoofdingelanden van den Polder Geestmer-Arrts bacht (Oosterdijk en Molengeerzen) hedenmorgen ii uur ten huize van den heer C. Vis te Oud karspel. De voorz., de heer Jb. Swan Hz. opent met een welkomstwoord de vergadering, waarna de no tulen van het verhandelde in de vorige vergadering, door den Secretaris, den heet M. Kroon Cz. wor den gelezen, en onder dank aan den samensteller worden goedgekeurd en geteekend. De heer Swart vraagt of de voorz. wel eens buitengewone vergadering van de vereeniging van Waterschappen.? Do voorzitter antwoordt van niet en spreekt hierovc rzijne verwondering uit. Behandeling Rekeningen en Begrootingen van. gezegden Polder over het dienstjaar 1924 en voor he tdienstjaar 1925. De Rekening van Molengeerzen sluit met een bedrag in ontvangst van f 22767.76 in uitgaaf op f 14987.11V2 Voordeelig saldo op f 7780.64V2 De rekening van Oosterdijk sluit in ontvangst op een bedrag van f 13262.001/2 in uitgaaf op f 7I53-I7 voordeelig saldo op f 6108.831/2 De rekening van Stoomgemaal sluit in ontvangst op een bedrag van f32730.68 in uitgaaf op f30227.29 voordeelig saldo op f 2503.39 De begrooting voor Oosterdijk is gebaseerd op een omslag van fo.50 per Hectare, de vermoedelijke ontvangst bedraagt 19211.551/2 de vermoedelijke uitgaaf f 7968.73 vermoedelijk batig saldo f 1245.82V2 De begrooting voor Molengeerzen is gebaseerd op een omslag van f 1per Hectare, de vermoedelijke ontvangst bedraagt f 16966.88V2 vermoedelijke uitgaaf f 9622.72 vermoedelijk batig saldo f 7344.161/2 De begiooting voor Stoomgemaal is gebaseerd op een omslag van f 4.50 per Hectare, de vermoedel. ontv. bedraagt f 29095.05 -f- 167 de vermoedel. uitgaaf f21233.74 vermoedelijk batig saldo f 7861.31 167 Door den heer P. Borst wordt namens de com missi evan onderzoek naar de rekeningen medege deeld, dat alles in volkomen orde is bevonden en FEUILLETON. GEWROKEN. XVIII. En toch verlangde hij, terughoudend als hij was en zoo ingletogen als hij leefde, met zijn warm hart en mannelijke natuur naar de vrouw, die hij zou kunnen liefhebben, maar die ook hem als haar uitverkorene beschouwde. Hij had nimmer* dat verlangen bot laten vieren door zich te laten verlokken door verbintenissen met trouwlustige meisjes, onder beloften, die even lichtvaardig ge daan als verbroken werden. Wat hij in zijn vader had veracht zou hij nimmer tot een deel zijner minderwaardige vermaken en beuzelarijen maken. Liever ontzegde hij zich elk genot op dit ge bied, dan bevrediging te zoeken in onedele naris- tochten, wanneer hij het echte goud der liefde zou moeten derven. Zijn kameraden dreven den spot met hem en trachtten hem meermalen mee te lokken in den kring van hun vroolijk, lichtzinnig jonggezellen levien. Hij wist der verleiding weerstand te bie den. Had hij zijn natuur gevolgd, dan had hij 'zijne terughoudendheid tegenover de vrouwen op- ^Eten volgfenden morgen reed hij met Paula Har- idenberg en Eva naar Moritzburg. Het was een .heerlijke tocht door de heldere frissche winter lucht. De elegante slede vloog als een pijl uit den boog over het zachte, donzige sneeuwveld en het bellengerinkel van de paardetuigen klonk helder en schel door de lucht in dtezen frisschen wintermorgen. Eva keuvelde opgewonden en druk over den veelbelovenden Kerstavond en de te verwachten geschenken. Zij hield beiden gedurende den ge- heelen tocht druk bezig en babbelde maar voort. In het koffiehuis dronken zij iets warms en gingen daarop te voet in het park. Eva liep aan de hand tusschen beiden in en sprong en dartelde steeds voort. Af en toe liet zij beiden plotseling los en maakte sneeuwballen, waarvan haar broe der George al heel spoedig er een van tegen den brengt. ..dank aan den. penningmeester .voor zijn gehouden beheer. De ..voorzitter bréngt dank aan de commissie vbo rhaar geleid onderzoek. De. begrootingen én rekeningen worden hierna goedgekeurd. Volgt bespreking van eene leening groot f3000 voor het maken va neen straat te Broek op Lan gendijk. Het bestuur was van meaning hiervoor eene letning te moeten aangaan, om dit bedrag niet te .zwaa ró phet Ambacht t elaten drukken, en die elening in 6 jaar af t flossen. De heer P. Slot A. Pz., ka |n»ich hiermede vereenigen 'en noemt het geen gewaagde stelling dat, wanneer het Ambacht aan het gemeentebe-. stuur van Broek op Langendijk het verzoek richt, het onderhoud voor zijn erekening te willen ne men ,dit zal worden ingewilligd. Verder vraagt hij of het niet gewensct is het geheele stuk daa rte bestraten, inplaats van 140 M., zooals hij is ingelicht. Dan is het Ambacht van het onderhoud af. De opzichter zegt ,dat het niet d ^geheele lengte betreft, en schat de geheele lengte op on geveer 600 M., die dan bestraat wordt. De uitgave voor het straatwerk zal dan aanmerkelijk w orden: verhoogd. Het w as bok de bedoeling van den heer Schoorl om alles te bestraten. Dan was men op den duur goedkooper. klaar. Ook zou hij de leening niet over b jaar willen laten loopen, omdat er dan weer iets anders is. De opzichter zegt dat het een begrooting' is. voor een gedeelte van het laatste stuk grindweg en daarvoor f 3000 is uitgetrokken. De heer Schoorl zegt dat men ten naastebij de lengte kan nagaan en hiervoor dan een leening kan worden gesloten. Komt men tekort dan kan de rest uil de kast er bij. De opzichter meent dat dan een leening van 8000 gulden moet worden gesloten. De voorz. zou liever f 10000 willen opnemen, waaraan de heer P. Slot A.Pz. toevoegt dat het dan geen gewaagde stap is om deze over 10 jaar af te lossen. Door het Dag. Bestuur wordt voorgesteld een leening aan te gaan van ten hoogste f 10.000. De heer Kroon. Maar onder voorbehoud dat de gemeente Broek het onderhoud van de geheele straat voor haar rekening neemt. De heer P. Slot A.Pz. twijfelt hier niet aan, ge zien de houding van den raad bij het vorige ver zoek. Het voorstel van het Dag. Bestuur wordt hierna aangenomen. Een schrijven is ingekomen van de Banne Noordscha rwouife, waarin met klem onder de aan dacht van Ge>*Stmer-Ambacht wordt gebracht de- toestand van het doorstroomingsprofiel van de Mosselenbrug. Doorgiet stopzetten van de molens en het alleen werken van de machine is de stroom daar zeer sterk, waardoor moeilijkheden ontstaan voor hen die daar passeeren. De banne is niet bij machte de verbetering daar alleen te kunnen dra gen en verzoekt hiervoor van het Ambacht krach- tigen financieelen steun. De voorz. zegt dat dit verzoek in het Dag. Be stuur is behandeld. Spr. zegt dat er nooit klachten bij. het ambacht zijn ingekomen en wijst op den- toestand van vroeger, toen de stroom veel sterker was. Het Dae. Bestuur stelt voor afwiizend od het verzoek te beschikken. De heer Ootiers zeat dit advies niet te hebben verwacht. Sur. vraagt of het Dae. Bestuur zich persoonlijk van den toestand heeft overtuigd, en zegt dit dan te doen, wanneer de machine op vol-< le capaciteit werkt. Daardoor zal blijken dat het verzoek ten volle waarheid bevat. En bij het ban- nebestuur van Noordscharwoude komen wel klach ten in. Heeft het Dag. Bestuur al eens op zoo'n tijdstip een onderzoek ingesteld? De voorz. antwoordt van niet. De heer Ootjers zegt dat het misschien verve lend is dat deze zaak weder ter sprake wordt ge bracht, maar zij is in ieder geval zeer urgent. De toestand is in den loop der jaren zeer verslecht. De doorvaart is een ondoenlijke geschiedenis ge worden. Spr. begrijpt niet dat het bestuur van ge- schouder kreeg. Daar begon het spelletje, waar aan ook Paula ten slotte door de bekoorlijke win- terpracht aangegrepen, deelnam. De dartelheid van het kind werkte ook op haar aanmoedigend. Toen Eva uitgleed en viel, en proestend en bla zend weder opstond, schatehdte zij het uit en klopte de sneeuw van haar manteltje, waarin zij er nog te voren als een ijsbeertje had uitgezien. George leefde als ware hij nog een jongen, ge heel mede, en verheugde zich zoo zeer over het levfenslustige lachen van Paula, dat hij het 'niet kon nalaten opnieuw een paar sneeuwballen op te gooien. Daarbij bemerkte hij niet, dat de eenige ring, dien-hij droeg, hem van den kouden vinger was geg eden. Het was een oud erfstuk zijner fa milie ,het eeriige dat hem was overgebleven. Een oude ring, kunstig met gegraveerd goudsruids- werk versierd, waarin een grooten steen, met de beeltenis van den Heiligen George. Hij was af komstig van een zijner voorvaderen, die eveneens George had geheeten en die een beschermheilige als talisman in dezen ring met zich medevoer- de. George had hem van zijn moeder gekregen, toen hij de eerste zeereis maakte, en deze ring was hem een lief, dierbaar kleinood gewordien, dat hem zeer dierbaar was. Thans lag hij in de sneeuw eu werd' door de voetstappen wellicht steeds dieper vertreden. Niet eerder dan een uur later, toeu men weder in de slede stapte en de hanldlschoenen aantrok, ontdekte hij pas, dat hij "zijn ring had verloren. Hij schrok en zag nauwkeuriger naar zijn hand, die hij keerde en wendide. Paula bemerkte zijn dralen en aarzelen. Heeft u iets vergeten? Neen, niet vergeten, ik geloof, dat ik iets verloren heb. Mijn ring is weg. Uw ring? Die originieele, oude zegelring? Ja. Had u hem beslist nog van morgen aan den vinger? Ja, beslist, ik leg hem nooit af. Dan zullen wij hem zoeken gaan. U heeft hem misschien onder het sneeuwballen gooien vpr- iloren. 1 Ik kan hem nauwelijks op een andere plails dar.hte is dat de banne dit zelf moet verbeteren. Misschien bestaan er weinig rechten, maar billijk-- heidshalve bestaan ze wel. Het is hier geen uitslui tend Noordscharwouder belang. De t»rug vomoet niet aan de eischen voor net doorlaten van zoo'iv stroom. Én het betreft hier toen ook een com- munkatieweg. Het is een zaak die ik gerust van af dei daicen durf te verkondigen en hier naar voren durf te brengen. De heer Pranger. Van wie is die brug.? De heer Ootjers. De onderbouw is van den Pol der, het dek van de gemeente. De banne meent terech tdat het Geestmer-ambacht hiertoe ver plicht is. H De voorz. Dat kan men verschillend opvatten. Een plicht geloof ik niet. De heer Ootjers. Althans een zedelijke plicht. De heeren zouden het moeten meemaken om over zoo'n stroom te kunnen oordeelen. De voorz. De brug is misschien af. De heer Ootjers. De brug is niet af. Maar de onderbouw wordt doo rden sterken stroom onder- De heer C. Kroon zegt dat in het Dag. Bestuur mijnd. wei gezegd is, dat er. een graote stroom staat. De heer ij. Pra&ger is het met den heer Ootjers eens dat er velen mede gehaat zouden zijn. De heer Ootjers zegt dat er al meer dan eens- een ongeluk heeft plaats gehad. De voorz. is van meening dat men met inwilli ging ©en precedent gaat schepppen. Gaat men hier op in dan kunnen er ook andere aanvragen komen. En waar blijft men dan. De heer P. Slot A.Pz. vraagt of Geestmer-am bacht indertijd heeft bijgedragen aan de brug- verbetéring in Broek. De voorz. antwoordt van niet. Wel was eerst toezegging gedaan voor steun van f 1000 en voor de Mosselenbrug van f 1500, maar waar de Ring- polder hierin niet wilde deelen, is deze toezegging later weer ingetrokken. De heer Schoorl meent dat het besluit niet is ingetrokken maar het geld niet is uitgegeven. Uit de notulen blijkt dat bij besluit van 12 Mei- 1914 f 1000 voor Broek en f1500 voor de Mpssc- lenbrug is toegezegd en dat bij besluit van 20 October 1915 deze toezegging is ingetrokken op grond dat de Ringpolder weigerde in deze bedragen te deelen. De heer Swart (Ringpolder1) zegt dat hij er per soonlijk niet voor kan zijn, en men er in zijn pol der ook niet over heeft kunnen confereeren. De heer Pranger stelt voor dat het Dag. Bestuur eens een onderzoek zal instellen. De heer P. Borst vraagt hoe het met de andere bruggen aan den Langendijk is. Geantwoord wordt dat daar weinig passage is. De heer C. Kroon zegt dat bij de Kromme Brug waar ook veel passage is, lang niet zooveel stroom staat als bij de Mosselenbrug. De heer Tol. De machine heeft zeker water ge noeg- Anders moest het gebeuren. De heer Swart (Ringpolder) is van meening, dat evengoed het verzoek was gedaan, ook al was et niet zoo'n stroom. Ook meant hij dat de brug in Broek door' meerdere organisaties is gemaakt, en meent dat ook bij de Mosselenbrug meerdere- organisaties zich ervoor moesten spannen. De heer P. Slot A.Pz. meent dat de brug in Broek tot stand is gekomen door steun van de gemeente, polder en veiling. Maar de hoofdoorzaak voor verbetering was zeker een betere doorvaart, te verkrijgen in verband met de veiling. Het verzoek wordt hierna aangehouden, opdat het Dag. Bestuur een onderzoek kan instellen. De heer Ootjers zegt dat al het mogelijke zal worden gedaan om medewerking te verkrijgen en de kosten voor het ambacht zoo licht mogelijk te maken. Hij is reeds dankbaar gestemd dat de wind eenigszitis in zijn richting waait. Een schrijven is ingekomen van de banne Ha renkarspel, waaruit blijkt dat door de bouwers al daar klachten zijn geuit over den te hoogen wa terstand en het meermalen te laat in werking stel- plaats verloren hebben, daar ik pas de hand schoenen heb uitgetrokken, toen wij aan het sneeuwballen gingen. Hij moet op den weg hier heen Beslist verloren zijn. Gaat u met Eva naar de warme koffiekamer. Ik ga terug en zal zien hem weer terug te vinden. Al is de ring dan ook niet zoo heel erg kostbaar, het is het eenige, wat mij van Rodenfels is overgebleven. Het ver lies zou mij zeer spijten. Paula was met Eva weder uitgestapt. Ik wil u met pleizier helpen zoeken, maar om Eva moet ik hier wel blijven. Zij wordt anders te mbe. Nu, goed succes maar, het is to hopen, dat u hem weder terug vindt. Nauwkeurig zoekend ging George den weg te rug. Op de plaats waar de sneeuwballenstrijd had plaats gevonden, woelde hij de sneeuw om, zon der echter den ring te vinden. Ten slotte moest hij het opgeven en weer onverrichter zake terug koeren, daar hij zag, dat het toch tevergeefs was nog langer te zoeken. Teleurgesteld kwam hij in de koffiekamer te rug. Paula kon niet nalaten haar leedwezen uit te spreken over het verlies van dit "kleinood. Stiller dan anders werd de terugreis aanvaard. Eva was moe en Paula wilde George niet storen in zijn stille overpeinzingen. Thuis gekomen, werd het middagmaal gebruikt, waarna Eva ter ruste werd gelegd, om 's avondjs 'frisch en niet slaperig te zijn. Paula en George maakten in de hel verlichte feestzaal, wier wanden met kostbare schilderijen was versierd, de tafel voor de geschenken ge reed en versierden den kerstboom. Paula zag den jongen man eenige malen tersluiks aan. Een diepe plooi had zich gevormd tusschen de wenk brauwen. Zij bemerkte, dat het verlies van den ring hem zeer veel leed deed. Wat is eigënlijk aan een dood voorwerp gelegen, waarde vriend? Laat u toch niet al to veel door dit verlies meesleepen, raadde zij hem hartelijk aan. Hij richtte zich op. 1 IJ heeft gelijk, mevrouw, ik zal er mij ook wel over heen zetten, hoewel voor mij de ring meer waarde had dan een gewoon déod voor- lcn van het stoomgemaal. Verder wordtverzocht het peil met 5 c.M. te verlagen. De voorz. zegt verbaasd te zijn over deze klacht, dat de machine meermalen teiaat in wrking gaat Dat is misschien alleen voorgevallen op 2 Mei Het ontbreekt den machinist in het geheel niet aan ijver. De heer Kroon zégt dat de machine draait wanneer het water 2 of 3 centimeter boven peil satat. De voorz. zegt dat men in Sint Pancras, Koe dijk e.n Warmenhuizen zeer tevreden is over den, waterstand. Jn dit verband meent hij dat de I Klacht van Harerikarspel wel wat ongegrond is. De heer P. Slot A.Pz. betreurde op 2 Mei het besluit dat indertijd genomen is om de molens te doen stil staan daar men toen 15 duim water te veel had. Het gaat er om zoo spoedig mogelijk het wa^cr weg te Krijgen. En dit is misschien een vin gerwijzing om hieraan te denken bij het besluiten om de molens eventueel voor goed stop te zetten en af te breken. Spr. verklaart er zich echter tegen het peil met 5 c.M. te verlagen. De heer P. Borst schuift dit alles op nalatigheid van den machinist en het gevolg is van te laat op volle kracht werken van de machine. De "heer Swart dat desnoods maatregelen moeten worden genomen opdat de machinist zich aan zijn instructies houdt. De voorz. zegt dat de machinist op 1 Mei mis leid is geworden door den sterken oosten wind. Toen had hij niet meer dan 2V2 duim water maar door den sterken wind werd het water toen naat hier sterk opgedreven. De heer P. Borst zou graag een motief hooren tegen het verlagen van het peil. De heer C. Kroon zegt dat dan bij het hooge land de veenlaag droog komt. Daardoor zakt het water uit den bovengrond weg, en de vruchten op het veld gaan dood. De heer P. Slot A-Pz. zegt dat zomers reeds water moet worden ingelatenvan buiten en bij verlaging van het peil zal men zooveel meer water moeten inlaten. De heer Swart zegt hierop dat men thans meer water moet inlaten dan wanneer het peil met 5 c.M. wordt verlaagd. Het verzoek van Harenkarspel wordt hierna aan gehouden tot de herfstvergadering. Rondvraag. In verband met de kanalisatieplannen zegt voorz. voorz. dat er ernstig over gedacht wordt om Raaks maatsboezem en Schermerboezem gelijk te leg den Heerhugowaardw Polder en den Oudorper gen. Door het Dag. ReStHür Van Geestmer-ambacht Polder zijn hiertegen ernstige bezwaren aangevoerd Hieraan is echter weinig aandacht geschonken, en zou bij een proef moeten zijn gebleken, dat wij bij gelijklegging 2 pCt. goedkooper zullen malen en Heerhugowaard 7 i 8 pCt. duurder. Als een groot en ernstig bezwaar is door ons aangevoerd, dat wij meer tegen peil moeten staan. Daarom zullen wij en Heerhugowaard en Oudorp gezamenlijk actie voeren tegen het voorgenomen plan. De medewer king hiervoor is gevraagd van prof. Visser en vraagt het Dag. Bestuur machtiging om voor deze actie- kosten te mogen maken. De heer P. Slot A.Pz. vindt er wel wat tegen, om Prof. Visser hiervoor te nemen. Het plan Van Aalst is sterk aangevallen door Prof. Vis ser, maar het lijkt mij twijfelachtig of het goed is Prof. Visser te vragen, omdat hij in deze zaak partijdig is. t De voorz. zegt dat het niet gaat tegen de ka nalisatie, maar men Prof. Visser heeft gevraagd omdat hij bijzonder goed op de hoogte is met de waterschapstoestanden hier, met vooropstel ling een oncartijdig oordeel te vellen. De heer P. Slot A.Pz. zegt dat men ook ingen. Ringers niet vraagt. Spr. wil liever een onpartij .dig ingenieur vragen, omdat prof. Visser reeds eenige jaren ageert tegen de plannen Van Aalst. werp. Hij was de laatste band, die mij nog met Rodenfels verbond. Dat begrijp ik maar al te wel maar u moet u daardoor toch niet de feeeststemming laten bederven. U heeft ook nog een levende band, die u aan het verleden bindt, veel hechter ,en vaster dan dien ring, uw kleine zus. Hij kuste haar de hand en lachte. U vindt altijd de rechte woorden. Vergeef mij, dat ik mij te v,eel liet leiden door idfeze ondervonden teleurstelling en tegenover u zoo'n droefgeestig gezicht zette. Het zal niet weder gebeuren. f Toen even later Eva tusschen beiden in de helverlichte feestzaal betrad en met een verwon derd en verrukt gezichtje voor den kerstboom stond, vergat hij werkelijk door deze wijding volle stemming zijn verlies. De dienstboden stonden in feestgewaad' op de voor haar bestemde plaatsen en werden door Pau la met een vriendelijken blik uitgenoodigd haar geschenken in ontvangst te nemen. Eva wist niet waar zij het eerst zou zijn. Daarna wierp zij zich in een opwelling van overstelpende vreugde in de armen van Paula. George werd innig geroer! door dit taferieeltje, dat zooveel liefde en trouw vertolkte. Het iu het wit gekleede kind en die slanke vrouw in het zwarte weduwenkleed in teedere omhelzing met elkander! Hoe liefdevol zag zij neer op dat blonde kinderhoofdje. Het was of haar ziel zich in het verledene verloor en zij haar blikken steeds hooger richtte. Naar den Hooge, den Hemel tegen. Langzaam liet zij haa' blik weder over hare omgeving gaan en liep naai het orgel. Voor de eerste maal sinds den 'doo! van haar echtgenoot raakten haar vingers df I toetsen weder aan. „Eere zij God in den Hooge, vrede op a*r de. Zij speelde dit Engelenlied tot het einldte ®jf stond dan op, langzaam, maar met vasten trea en een trek van kalme gelatenheid op het g®' laat. iWfcrdt vervolgt)!

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 2