Behandel huiduitslag altijd direct Klooster balsem Het leven in de Hoofdstad Nu door de plotseling ingevallen hitte voor stoelen en banken wordt gespeeld en het iedere 11 avond tegen achten een ount van overweging uitmaakt, of de voorstelling zal doorgaan, is het een heerlijk etijd voor dagbladschrijvers eens rondweg hun meening te zeggen over sommige tooneelprodueten. Ze weten nu, dat ze niemand in hun brood kunnen benadeeeien. Daarom wil ik thans ook gewag maken van de driehoek-discussie tusschen den Amsterdam- schen correspondent van de Maasbode, die tooneel- verslaggever van „Het Volk" en den Amsterdam- schen briefschrijver van de Nieuwe Winschotei Crt. over de Amsterdamsche Volksstukken. De eerste voelt in het algemeen blijkbaar veel voor dit genre, en trekt tea velde tegen Het Volk, •waarvan de tegenwoordige tooneelverslaggever bijna alles op dit gebied op vrij honende wijze afkamt. In beginsel is er iets waars in de rede neering van de Maasbode, dat stukken, die niet door 1 rokken zijn van denanti kapitalistischen, an ti-mi! itairistischen, anti-religieuzen en anti-alco- holischen zuurdesem bij het Volk weinig genade vinden. Eerlijkheidshalve moet ik echter aanstip, pen dat vroeger in elk geval Het Volk (ik weet niet of de heer de Jong toen al als tooneel ver slaggever optrad), over stukken, waarin beslist )anti-socialistische stellingen werden verkondigd, op waardeerend ewijze schreef. De Maasbode-redacteur is bijster ongelukkig bij het kiezen van een voorbeeld voor de voor ingenomen voïks-critiek, en we ldoor het geven van onderstaand citaat: Dit is een „volksstuk" u weet wel, zoo'n samenraapsel van quasi „uit. het volksleven gegrepen" motieven, flink met valsch gevoel omkwijld, danig met- dikke effecten aangezet, braaf de deugd beloonendl (met een bloeien ie fabriek ditmaal) en de zwarte valschaardig- heid straffen met ondergang en vernedering. Een onschuldig veroordeelde, die gevoelvol „op standige" woorden spreekt bij zijn terugkomst een toffe meid, maar die „handjes thuis" de clareert, een poen van een pooier, die een licht zinnige deerne ongelukkig maakt; fideele dronkaards, die een vroolijken, goeidigen, roya- len dronk hebben; oen pantoffelheld en deszelfs haaiïge wederhelft; een edelaardigen zoon van een schurkaehtigen fabrieksdirecteur; "en gijn- poneum van een zuurkraam-joodje niets ent- breekt, wat het succes bij het geëerd publiek verzekeren kan." Nu treedt als clown de Amsterdiamsche brief schrijver van de nieuwe Winsehoter Crt. in het circus en begint met te vertellen, dat hij niet weet, of de docr de Maasbode geciteerde critiek echt of gefingeerd is. Hij erkent- daardoor boven staande korte inhoud niet te kennen en het stuk dus nooit gezien te hebben, hoewel het 150 ach tereenvolgende avonden (als zij het voor een groot doel ook voor stamp-leege zalen) is opgevoerd Die woorden, zoo zegt hij zullen naar alle waarschijnlijkheid betrekking hebben „op een stuk, dat in den Plantage-Schouwburg is vertoond, doch toevalligerwijze aan mijn aandacht ontsnapte. En de schrijver is ver moedelijk geweest de heer Herman Bouber, die in zulk 90crt „volksstukken" grossiert, of Mevr. EJise Poonsvan Biene, die ook het klappen van d'e zweep kent en weet, hoe tan tièmes te behalen. Want al is de oorspronkelijke gedachte in dergelijke stukken ve rte zoeken, de auteursrechten, en daar is het toch maar om te doen, worden behoorlijk geïncasseerd." Ik feliciteer de nieuwe Winsehoter Courant, dat zij in Amsterdam niet al te veel gelezen zal ■worden. Maar evengoed als wij met ironie iets overnemen uit een Buitenlands blad, als daar iets idioots over ons land wordt verteld, verdient deze clownerie aan de vergetelheid te worden onttrokken. Een geboren Winschotenaar, die al jaren in Amsterdam woont, maar dezer dagen in Groningen logeerde, vond op een leestafel al daar dit blad, nam het mee, en verzocht mij iets over dien onzin te schrijven. Het bedoeldte werk is nooit opgevoerd in den Plantage Schouw burg ,maar in het Rozentbeater, vier en een halven maand achter elkaar. De briefschrijver van de Nieuwe Winsehoter Courant is dus wel op do hoogte! De schrijver is noch Rouber, noch Mevr. Poonsvan Biene, maar... neen laat ik dien naam liever niet noemen. Het stuk heet „de Vierkante Pot" (misschien (heeft het binnenkort een geheel anderen naam Wat zal Mevr. Poonsvan Biene, de hoogst begaafde schrijfster van fijne operette-teksten en intieme stukken, di ezich een keer eens aan een realistisch drama in het Fransche genre waag de, groote oogen opzetten, als zij hoort te zijn bevorderd t-ot fabrikante van hooge tantièmes opbrengende J ordaan-stukkenI Na haar krijgt.... Justus van Maurik Jr. van dezen clown een veeg uit de pan. Hij, de onover troffen kenner en beschrijver van het leven in de hoofdstad, die de reëele beeldien zag door het oog van een kunstenaar, doch au fond waar, echt en eerlijk bleef, in tegenstelling met een gevierd schrijver der latere dagen, die ook putte uit het verleden van Amsterdam, uit Nes en Jordaan en die als men zijn modern, artistieke taal .buiten beschouwing laat, zijn fantasie zoo danig laat spelen, dat hij de onzinnigste ana- chrologische combinaties maakt, wordt door dezen August de Domme voor een soort „knoeier" uit gemaakt. Het komisch Intermezzo is voorbij, en de bride serieuze rijders: Maasbode en Volk zijn uitgc rust. In beider bedoeling is iets waars. Hulde aan de Maasbode als zij ruiterlijk erkent dat er goede Amsterdamsche volkskunst wordt geschre- iven en dez esoms veel hooger staat dan hot deca dente gedoe, waarin 6ommige directies hun fert zoeken. Terwijl bovendien in vele gevallen stuk ken met een Amsterdaroschen ziel, in Amster damsehen taal geschreven hier uitmuntend wor den opgevoerd, terwijl tooneelmatige milieu-schil deringen uit den vreemde er soms vlak naast staan. Maar ook hulde aan „Het Volk als zij haar afkee rte kennen geeft over de quasi-volkss tuk ken, waarvan de intrige brutaalweg uit vroeger opgevoerde werken (een stuk van dit en een stuk van dat) is overgenomen. Waarbij ook soms de dialoog,-bladzijden lang, uit romans is over geschreven, (Mooie Juultje van Volendam) waar bij met pathos krankzinnigheden over bevoorrech- tin gvan gegoeden of iets dergelijks, die ge heel in strijd zijn met de waarheid worden uitgebulderd. Ik heb dezer dagen nog eens zoo'n prul in den Plantage-Schouwburg gezien, (Schooicrijri, een stuk voor achterlijke kinderen en kindsche oudjes. Ik vroeg een der leden van de Directie hoe zij er toe kwam zoo iets verschrikkelijks door een combinatie artisten in haar Schouwburg to laten opvoeren. „Och", zei de Directeur „een stelletje van Spree uit Rotterdam heeft bij ons in het begin van het seizoen „Slachtoffers der Samenleving" opgevoerd, en we hebben er geld bij verdiend. Wie weet zullen de menschen voor net zoo'n groot misbaksel ook wel komen loopen. Want we hebben geld noodig en de smaak van het publiek is nu eenmaal rot." De smaak van het publiek is bedorven, en wel door drie oorzaken: Ten eerste door de bioscoop. Ten tweede door de wijze waarop dóór de geheele Pers het bioscoop-gedoe wordt opgekamd! en zij echte meer of minder geslaagde volks- tooneelkunst niet weet te onderscheiden van imitatie, alles over een kam scheert. Ten derde door do wijze waarop thans alleen een opvoering in een z.g. volkstheater mogelijk is. Dit laatste punt wil ik even toelichten. Toen de oude Tooneelvereeniging uit den Hol- landschen Schouwburg was overleden, voelde Heijermans reeds, dat als hij, niet zelf exploi teerde, zijn werk slechts spaarzaam zou worden opo-evoerd. Dat voelde hij, de grootste onider zijns gelijken. Hij heeft zijn doel bereikt: Heijermans is veel gespeeld... maar ten koste van wat! In de laatste zeven jaar is die toestand nog veel erger geworden. Als regel kan men zeggen, dat een schrijver, die niet buitengewoon royaal kan zijn tegenover directie en artisten, dus schrij ver is louter voor de eer, eu er wat voor over heeft, of wel een, die niet zelf, of mee exploi teert, er in de meeste theaters niet meer aan te pas komt, tenzij familierelaties hem helpen. Als we nagaan wat in de laatste jaren is opge voerd, dan zien we als schrijvers in de volks-the aters alleen de namen van hen, die of medle-darec- teuren waren, of wel personen, die wat aan elkaar flansten, of lieten flansen, er hun naam onder zetten, op conditie een theater bespeelden en van het gezelschap als Directeur optraden, terwijl zij den financiëelen „gok" ondernamen met tw'ee of drie andere personen. Een controle op de op te voere nstukken zooals men vroeger van een serieuzen Directeur kon verwachten, bestaat dus niet meer. Eerst is het een klein plekje maar snel wordt het grooter, omdat daarna de ziektestoffen de omringende huid besmetten voorkomt uitbreiding zuivert en geneest Het grootste prul wordt opgevoerd als de „schrijver" kans ziet te exploiteeren en het beste xblijft liggen en veroudert, als de schrijver zelf xniet voor de opvoering zorgt. Wanneer dus in het driehoek-debat gesproken wordt van „hooge tantième jagende-volksstukken- fabrikanten", dan toonen zij wel vreemdelingen in ons Amsterdamsch-tooneel-Jeruzalem der laat ste jaren te zijn. Als deze menschen, als schrijver uitsluitend van hun tantièmes moesten leven, wa ren zij allang van honger gestorven. Alleen door zelf te gokken op de tooneelmarkt en mee te spelen, worden zij opgevoerd en met alles le zamen, wat zij als Directeur, regisseur, acteur, auteur en desnoods als souffleur verdienen, kun nen zij net in het leven blijven, maken zij enkele maanden en spaarpotje, omdat de volgende maan den weer net zoo te verliezen. Ik zal nu maar geen bijzonderheden noemen, maar de huidige toestand is heel treurig. Buitenland Een aanslag op een ex-minister. De „Tribuna" meldt, dat een groep onbekend gebleven personen des nachts twee bommen heb ben geworpen naar het huis van notaris Mieheli, ex-minister van Onderwijs van Italië. D eaange- richte schade is van niet veel beteeken is. Automobiel «11 trein. Nabij Leipzig is een automobiel op een over weg door een passeerenden trein gegrepen en ver nield. Van do vijf inzittenden werden er twee 'gedood en de drie anderen ernstig gewond. Een {(ovaar ijk pakket. In een tramwagen te Boedapest werd een aan regoeringscommissaris Ripka geadresseerd pakke gevonden. Daar het er verdacht uitzag, weiger de Ripka het in ontvangst te nemen. Bij opening door de politie bleek het een blikken doos met kruit en een lont t ebevatten. Op een bijgevoegd briefje stond, dat dit slechts oen proefbom was en dat voor het geheele gezin bommen konden worden geleverd. Een onderzoek is ingesteld'. Uit den Rijkslag. De moties van wantrouwen verworpen. De rijksdag heeft in hofdelijke stemmnig de door de sociaal-democraten ingediende motie van wantrouwen in het kabinet Luthet met *240 129 stemmen verworpen. De democraten stemden blanco. Daarop kwamen de beide communisti-, sche moties van wantrouwen tegen bepaalde mi nisters in stemming. "Zij deelden het lot van de socialistische motie. Eierst werd de motie tegen dr. Stresemann tegen de stemmen van de com munisten, de sociaal-democraten en de beide völ- kische groepen verworpen, daarna de tweede, die rijkskanselier dr. Luther het vertrouwen ont zegde. tegen de communisten en de socialistische stemmen. Het nieuwe Belgische kabiqef. Liberalen en socialisten zullen tegen het kabinet stemmen. Na het voorlezen van de regeeringsverklaring in de Kamer diende Max, idle burgemeester van Brussel liberaal afgevaardigde, een motie in, .uitsprekende dat het kabinet niet geschikt is om de moeilijkheden van den parlementairen toe stand op te lossen. De socialist Vandervelde zeide dat er in het parlement een meerderheid van democraten is, die een democratische meerder heid willen vormen, di ehet land- een stevige regeering zal kunnen geven, en dat om die reden de socialisten vóór de motie der liberalen zul len stemmen. In het groote variété-theater te Parijs zijn direct achter elkander eenige trapeze werksters naar beneden gevallen. Een vrouw werd zwaar gewond en een man gedood. In de Cumberlandrivier bij "Wood-dale is een stoomboot gezonken, 4 personen verdronken 5 andere opvarenden wisten zwemmende dén oever te bereiken. Tengevolge van een door kortsluiting ver oorzaakte brand, onistond in een ondergrondscltcn trein, nabij het Grand Central spoorwegstation te New-York een geweldige paniek. Eenige pas sagiers waren niet in staat de automatisch wer kende deuren te openen en worstelden zich een weg door de portieren, 75 personen werden ge wond waarvan 30 naar het hospitaal werden gevoerd; 2 zullen vermoedelijk sterven. De geweldige boschurnnd, die in Pommeren uitbrak, heeft 9 uur geduurd en zich in dien tijd uitgebreid over een oppervlakte van 10 kilo meter lengt een 14 meter breedte. Voigens schatting zijn er 2500 a 3000 morgen bosch door het vuur vernield. De rijksweer was den geheelen dag in touw, om den "brand) meester 'te worden, wat eerst avonds tegen negen uur gelukte. Alleen aan bosch is naar schutting voor een waarde van 10 a 15 millioen goudmark verloren gegaan. De 'totale scilade is nog aanzienlijker. Op de kust van Madras heeft een zware storm gewoed. Spoorwegen zijn vernield, tele graafpalen omgeworpen, enz. Een groot aantal runderen is verdronken. Ook hebben dertien men schen het leven gelaten tengevolge van het in storten van een bioscoop te Ellore. De vlieger adjudant Foiny en zijn meoani- rien Fouchet werden te Parijs het slachtoffer van een vliegongeval. Beiden werden op slag gedood. Bic mijnramp. De Duitsche bladen bevatten thans uitvoeriger berichten, over de mijnramp, welk eDortmund Zaterdag weer getroffen heeft, nadat nauwelijks enkeie weken geleden het graf zich gesloten heeft over de 130 offers van de catastrofe op de mijn „Minister Sbein". Dit keer 'heeft de ramp min stens 45 menschen het leven gekost, en op daler lippen is weer de vraag: wie heeft hier schuld? ?il'wee.meeningen staan tegenover elkaar: vólgens de een is eerst het dynamietmagazijn ontploft, volgens anderen heeft een ontploffing van mijn- gas plaats gehad en is pas daarna het dyaamiet- magazijn gevolgd. yBovendien wordt bhans de mogelijkheid geopperd, dat er misdadig opzet in het spel zo uzijn, n.l. een wraakneming van ontslagen mijnwerkers. Hoe dit zei, binnen korten tijd hebben den Duitschen mijnbouw twee zware slagen getroffen. Zaterdag, zoo schrijft de correspondent te Dort mund van het „Berl. Tag.", verspreidde zich tegen den avond het bericht, dat qp do mijn Dorstfeld ben groot ongeluk was gebeurd. On middellijk vlogen de auto's me't de reddingsbri gades naar de plaats des onheils, gevolgd) door cte Dertmunder Roode Kruiskolonies. Over de gro>t- fe van het ongeluk waren in de eerste oogenblik- ken de vreeseiijkste geruchten in omloop, vooral daar de autoriteiten niets anders meedeelden, dan dat. in schacht vijf een ontploffing had plaats gehad. Men wist te vertellen, dat 250 mijnwer kers gedood waren. Om half vijf was het onge luk gteb'eurd; om zes uur tvaren reeds de toe. gangswegen tot de mijn stampvol ongelukkig; familieleden en vrienden, zoodat dte te hulp 3nel lende brigades er nauwelijks doorheen konden, I11 doodsangst waren de vrouwen en verwanten van de geroffen mijnwerkers, of de hunnen cr levend af waren gekomen. Daar verscheen reea; de eerste geredden, geheel zwart van het mijn- gruis velen hunner, die nog kracht genoeg ha-a den, snelden terug naar de plaats van .die ramp om de ingesloten kameraden te helpen, om aan wijzingen te geven, mededeelingen te doen. An deren, die het kwader te verantwoorden haf- den, strompelden, geheel onder den indruk v r:, het ontzettend beleven, naar huis, bestormd dco de menigte met duizend vragen. Het reddingswerk bleek uiterst moeilijk, we gens de groote verwoestingen, welke de ontplof, fing in de mijngangen had aangericht, waardoor een voorwaarts komen haast niet mogelijk wu De ontploffing, die op een diepte van 635 Af. had plaats gehad, was zóó geweldig geweest, dat alle toegangen er waren versperd. In de schacht was alles dooreen geworpen, een kolentrein tvaj geheel bedolven. De reddingsmanschappen moeeten, o pden buik kruipend, beproeven de ingesloteneu te naderen. Zij moeset daarbij hurt reddingsmateriaal athterlaten. Maar niets ver mocht den redders te beletten hun kracht tot hei uiterst ein te spannen om de nog levenden te rei den of de dooiden te bergen. Zij verrichtten een bovenmenscheiijk etaak. De meeste slachtoffers hebben den dood vonden door verstikking; andere weer ten ge volge van hevige brandwonden. Het meerendeel is blijkbaar op slag gedood. Veel weten de geredden niet te vertellen. Zi werden door den luctdruk tegen den grond ge slagen en meenden door een ontploffing van mijn' gas te zijn getroffen. Maandag werd de officiëele commissie van derzoek verwacht. Geconstateerd wordt ten slot te, dat de reddingsmanschappen Fan alle mijnen van het industriegebied gewerkt hebben met een buitengewone zelfopoffering; anders zou het niet mogelijk geweest zijn binnen 24 uur vrijwel alle salchtoffers dood of levend te voorschijn te bren gen. De mijn Dorstfeld gold als een der beste van het geheele district. Nieuwstijdingen Een hondenbeet als bewijsstuk. Reeds eerder was gemeld geworden, z schrijft het „Hbld." dat te Antwerpen eenige brekers waren aangehouden, die in Noordbrabant geducht hadden huisgehouden. Het „Hbld. van Antwerpen" deelt hieromtrent nog eenige bijzon derheden mede. De Antwerpsche politie had van de Nederland se he bericht gekregen, dat de b-randkastdieven eerst te Eindhoven een brandkast hadden open gebroken en den volgenden dag te 's-Hertogen- Dosch. In deze laatste stad hadden ze hun werk niet kunnen voleinden, daar ze door den huisbe waarder waren verrast. Deze, yergezeld van zijn flinken waakhond, haa de stoutmoedige schelmeir op de vlucht gedreven en de vlucht was zoo over- haast, dat ze al hun materieel ter plaatse moesten achterlaten. Eén der agenten van den Antwerpschen rech terlijken dienst, het feit vernemende, herinnerde zich, drie beruchte brandkastinbrekers tezamen te hebben gezien. Ze hadden hun rijwiel bij zich et trokken de Middenstatie binnen. Het spoor werd gevolgd en vastgesteld werd, dat ze naar Lim burg waren vertrokken. De geheee brigade werd op zoek. gezonden en alle drie werden aangehouden. Een woonde te St Mariaburg, een ander te Borgerhout, en een derde verkeerde in banbreuk van bew aakzaamheid. Na tuurlijk beweerden ze, zooals alLe boeven van by roep van niets te weten en loochenden hardnekkig elke plichtig'neid. In Nederland werden in een. station de briefjes weergevonden van hun rijwielen, die ze' e bqwaring hadden gegeven en waarvan de nummers gëheel uitkwamen met de nummers hunner rijwi» len. Dit was voor de kerels nog niet voldoende om de feiten te bekennen, doch Dinsdagmorgen zijn ander.-, bewijsstukken voor den dag gekomen, heel ongewone, doch die doorslaand, waren. Door de Nederlandsche justitie waren namelijk bijzonderheden medegedeeld over de inbraak 's-Hertogenbosch. De hond van den portier, een kranige waakhond moet zijn, heeft nogal spel aan de inbrekers geleverd. Het dier is her haaldelijk op de schelmen toegesprongen en op zeker oogenblik moet een hunner een flinken knauw nebben gekregen in zijn „achterwerk." De drie schelmen werden voor den dag gehaal< en met afgestroopte broek moestne ze voor des wetsdokters visiet passeeren.... de uitslag wa! doorslaande. Bij de een werd op het gedeelte van zijn lichaam, waar de rug van naam verandert, schoonste afdruk gevonden van een hondebeet, dn men maar denken kan. Zou dit bewijsstuk nu ook voor de rechtbanl moeten gebracht worden? De rechterlijke brigade, aangemoedigd door dit buitengewoon succes, zet haar opzoekingen voort. De Arnhemsche ste-enengooier. Enkele jaren geleden heeft de fotograaf A. Lafl tema te Arnhem tijdens een raadszitting van publieke tribune steenen geslingerd naar dei burgemeester, waarbij deze licht werd gekwetst Sedert heeft L. zich rustig gehouden, doch Dia* dagmiddag heeft hij weder een soortgelijk stuk)1 uitgehaald. In de woning van den wethouder vsj gemeentewerken, den heer B. Bakker, aan Pontanuslaan, wierp hij een grooten steen door d ruiten en liet daarop nog andere projectielen voj gen, o.a. een geheele vuilnisbak. De wethoud» en zijn echtgenoote bevonden zich in een ande vertrek. Omtrent de aanleiding tot dit optreden bestaat slechts vermoedens. L., die in staat van faillisse" ment verkeert, moet zijn met rijks premie ?f bouwde woning verlaten en hij schijnt daarom J1) woede op den wethouder Bakker, die geheel bui" ten de kwestie van woningontruiming staat,

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 4