deren ROLH Iw aagt voorz. wat d« t het aan 2 zijden o zal komen, maar :n ander hout ter- eer ten goede van opgedragen de sluis en grondig te doen iwingen van beide plaats hebben, in van de volgende er band met de ko- ke onderwerpen af- k sluiting der ver- zeerd hebber dan dadelijk en IFOHTBANK. Mei. pvan valsche rij- Juni. voren. nadere instructie, •tus 8. en Joh. S.» oekl. f40 boete tf beroepszaak, uitge- rRBOHTBB. ag 29 Mei. iroces. leitjes van Jamiei beroering hebben ideaalkarretje va" ook vandaag pelen, maar hela^ tel, zooidat' de be; rordaagtd. Een lief getuige gehoord. Idat de petroleum- ïvloed hebben. 1 Een ontmoeting in 't donker. jEien eerzaam tuinder uit Limmen, per rijwiel mstreeks 11 uur van Heemskerk komende, maak- 0 op den Limmer Kunstweg een carambole mot en ander fietser, die zonder licht reed. Het re- ultaat van die botsing in 't donker was voor en annen tuinder een kapotte Zondagsche broek 1 beschadigde fiets, 'n vernielde lantaarn, 'n ntvelde knie en nog 'n „groote smoel" toe. De )c bedrijver van al die ellende stond nu terecht n werd aardig onder het mes genomen. Zelfs an z'n groote smoel was nu niks te bespeuren. Duur tochtje, vriend, zei de kantonrechter en eroordeelde hem tot lö gulden boete of 7 dagen, lus 10 gulden schadevergoeding voor de diverse eschadigingen. t Autobusliondiörsweie. [Een autobushouder uit Heemskerk, die nood gedwongen met een spiksplinternieuwe renauld- utobus liad gereden, voo rdeze was goedgekeura, -erd veroordeeld tot 2 gulden boete of 2 dagen. I Een fijne sport. Den handelaar te Heiloo, begeerig naar kie- itseieren, had op een verboden weiland geloo- en. De edelachtbare heer parkwachter van Ka- el, recht hebbende op deze kievitsieitjes, wist en eierenzoeker er wegens het loopen op ver oden grond er tusschen te lijmen. Het vonnis aidde f6 boete of 6 (dagen. Een kostbare ppoetneming. Een rijwielhandelaar te St. Pancras, bezig een «repareerde motor te prooeeren, reed daarop zoo ard en maakte'zoo'n heisch spektakel, dat een ijksveldwachter op 't lawaai afkwam en hem oor een drietal overtredingen op den bon slui erde. Hij werd alsnu veroordeeld tot f5 boete f 2 dagen wegens te snel rijden, f2 boete of 2 agen omdat hij geen rijbewijs bij zich had' a f2 boet eof 2 dagen ter zake net niet kuil ende vertoonen van inummerbewijs. Leve de mo- aisport. |Van je familie moet je 'tmaar hebben. Een arbeider te Hgmondbinnen hatd vergun- ing gekrege nom de kievitseitjes, eventueel op Bii weiland gelegd, te mogen inpikken, maar iet, daar kwam een even begeerigje neef en snapte em den buit onder z'n neus weg. Toen hij aau- lerking maakte, kon hij 'n groote smoel en op 'n donder krijgen. Enfin, neefje kreeg nu zijn tra fin den .vorm van f8 boete of 8 dagen. Liever niet naa r-den krententuin. Eien Alkmaarsche gemeenteman, reuzeliefheb- er van 'n stevig hassebassie, stond nu terecht 00 rdronkenschap bij 5e herhaling. 'tZag er «lijk voor 'm uit, want feitelijk kwam hij reeds mg in aanmerking voor kuur in geheelonthou- ing in den krententuin. De man zat in ie pe- ari een verzocht een voorw. veroordeeling, 11a- at 3 dagen hechtenis en 4 maanden opzending as gevraagd. De kantonrechter zal over 14 aa- bu uitspraak doen, dus all ehoop is voor dezen athals nog niet verloren. Jacht naar meeuweneitjes. Voor dit feit stonden terecht twee EgmonJ m Zeeëxs, geen bepaalde toonbeelden van schoon Bid in hun roemruchtig geslacht. Ze had-Ie u in 9 Schoorlsche duinen naar meeuweneieren ge- icht en werden nu ieder voor dit ongeoorloofd drijf tot f4 boete of 2 dagen veroordeeld. Daar kunnen we meer van genieten. Den bejaard werkman uit Calantsoog, slooper an de engelsche kruiser onder Camperduin, had ich tijdens de staking op verboden grond he- widen en stond nu daarvoor terecht. De krasse ide heer ging geweldig te keer ove rde politie, ie hem met den gummistok had willeu afraa ien, toen hij voor den regen achter een boet het verboden terrein schulde. De kantonrech- ir vermoedde een stakingsachtergrond en zal volgende week een der verbalisanten hooren. Green muziek op Zondag. Een kastelein te Uitgeest had op Hemelvaarfs- in zijn café muziek laten maken, waardoor ij in conflict kwam met de verordening. De kas- ilein vertelde dat hij alleen op Zondag geen ?rgunning had en meende nu dat Hemelvaarts- ig geen Zondag was. Maar het bleek uit de itgeester gemeentepaperassen, dat de kastelein 1 plank mis was en hij werd tot f 1 boete of 1 ig veroordeeld. Hij ontging, zijn noodlot niet. Een landbouwer uit de Schermer, die met zijn ichtertje en 'n „snaartje" naar de stad was ge- eest had zich door het treuzelen van de „frul- e" leelijk verlaat en peddelde in 't donker zonder fltaarn naar huis. Er werd gewacht met jpstij- in. tot politiegevaar voorbij scheen, maar he ns, toen ze goed en wel er op los trapten, wer- !n ze alle drie door een agent in burger op ia bon geplakt. De stakker werd opgeknapt ct 3 gulden boete of 3 dagen en a.s. week zal jn dochtertje en haa rsnaartje onder handen inomen worden, 't Moet je maar tegenloopen, jmen! Buitenland. In recte a dén in aanbouw zijnden tunnel van een -cte spoorwegverbinding BologneFlorence zijn Ianore groote gedeelten van den 2500 meter ^en tunnel ingestort. De 40 ingesloten arbei- Ts werden gered. De sneltrein, die te 8.40 uit Nantes naar Pa- P vertrok, is tusschen Arpajon en Dourdau ont gord in een bocht, waar werkzaamheden aan spoorbaan werden verricht. Drie rijtuigen kan- en om. De reizigers moesten uit de vensters 'uteren. Eenige hunner werden gewond. Door I koelbloedigheid van den machinist werd er- r voorkomen. [Volgens de maatschappij, de Compagnie d'Or- *ns> js de vermoedelijke oorzaak het breken van ra*l en zijn er twee reizigers met verwondingen r^n ziekenhuis opgenomen. Een tiental anderen kwetsuren, doch verscheidene hunner kon- de reis voortzetten. Te Antwerpen heeft een groote brand gewoed in een uit twee verdiepingen bestaand magazijn van verpakte groenten, fruit, blikconserven, enz. De brand was in een hoop pakpapier ontstaan- die vlak bij een trap lag, zoodat een drietal meis jes, m het magazijn werkzaam, geen kans zagen, om te ontsnappen. Iln weinige oogenblikken greep het vuur zoo' - zeer- om zich heen, dat de meisjes gevaar liepen, door de vlammen te worden ingesloten. Een der meisjes nu snelde, ondanks het gevaar, toch de brandende trap af en kwam, met ernstige brandwonden bedekt, beneden. De twee andere meisjes bleven voor het venster staan, doch de politie en burgers konden geen. ladder vinden, hoog genoeg om haar te bereiken. Een der meisjes klom nu op het vensterkozijn, klampte zich aan een telefoondraad vast, die langs het venster liep en liet zich naar beneden glijden. Wonder boven wonder bleef de draad heel, tot het meisje de eerste verdieping bereikt had. Toen brak hij en stortte het meisje i^ar beneden. De draad had haar handen en beenen zeer pijnlijk gewond, terwijl zij ook door den val zeer pijnlijke kwetsuren had opgeloopen. Het derde meisje, dat meer en meer door de vlammen bedreigd werd, werd van de straat af aangespoord uit het venster te springen, terwijl men eenige lakens uitgespannen hield. Zij waag de den sprong, doch de lakens scheurden aoor en hoewel de val eenigszins gebroken was, kwam de ongelukkige met een zwaren bons op het trot toir terecht. Met een gebroken arm en verwon dingen over het gansche lichaam werd zij naar het gasthuis vervoerd. Juist, toen zich dit had afgespeeld verscheen de brandweer ter plaatse, doch kon met haar wa terstralen de tweede verdieping niet bereiken. De vlammen hadden intusschen de derde ver dieping en het aak aangetast. De bewoners der omliggende huizen begonnen hun huisraad reeds naar buiten te sieepen. Na drie uur werken was men echter den brand meester en kon de brand weer inrukken. Het magazijn, dat geheel uitbrand de, was met zijn inhoud van koopwaren voor een half millioen francs verzekerd. In de nabijheid van Sofia heeft een treinont sporing plaats gehad, waarbij, voorzoover tót dus ver kon worden vastgesteld, 10 personen werden gedood en 20 ernstig gewond. De Zweedsche schoener „Hans" is op de kust van Gotland op een mijn geioopen en gezon ken. Acht lecen der bemanning worden vermist,- één werd gered. Uit Londen wordt gemeld, dat tijdens een zeilwedstrijd op den Midway een boot van de tor pedojager „Thanet" is omgeslagen. Drie der zes inzittenden verdronken. De andere drie werden gered. Ruim vijftig werklieden zitten opgesloten ir* een schacht van de Carolina Coal Company te Sanford (Ver. tSaten), waar een ontploffing heeft plaats gehad. Dichte wolken gele rook, die uit de mijn k<?men, bemoeilijken de redding. Twee mijnwerkers met gasmaskers zijn een kor ten afstand binnengedrongen. Later kwam bericht, dat een grootere reddingsploeg zes dooden had bo ven gébracht. Uit Cincinnati wordt gemeld, dat de Ame-» rikaansche belastingautoriteiten een bookmaker hebben aangetroffen, die in den tijd van vier jaar voor een bedrag van meer dan 16.000.000 dollar aan weddenschappen heeft behandeld Het leven ui de Hoofdstad Nog klonken haar de sarrende scheldwoorden in de ooren van schele... schele... s-ch-e-l-e Mietjie! nu ze al bijna een hall fuur boven op d'r ka mertje z!at uit te rusten van de vermoeienissen die deze dag haar weer gebracht had, de ver moeienssen die ze den laatsten tijd erg begon te voelen. Dat ze uit werken moest, daar ga fze niets cm, ze moest toch eten, zij en haar jongen, die nu al geruimen tijd ziek lag. Ze was afgemat en moe nadat ze een heelen dag hard gewerkt had bij de menschen waar ze vast elke week kwam. Maar daar bekommerde ze zich niet omdan rustte ze een poosje uit en mijmerde over het verleden., het verleden, dat altijd maar weer zoo hard wakker werd gesohudt nadat de straatjeugd haar weer eens flink gesard en uitgescholden had voor... schele.... Kon zij het dan helpen dat haar eene oog ver keerd stond, zoodat men daa raanleiding in vondt, haar den naam van schele Mie te geven? Dan rolden de tranen haar langs de wangen, als ze terugdacht aan dien tijd van vroeger, toen haar man haar dien klap had gegeven, h'aar mar... waar ze sinds dien tijd na het voorgeval lene niets meer van had gehoord. Dat was nu al bijna 8 jaar geleden. Ze was toen nog ongeveer 30 jaar oud, en 4 jaar ge trouwd, en haar jongen nog pas twee. In 't begin was hair huwelijk gelukkig ge weest, maar later... neen toen vondt ze het niet prettig meer. Haar man verdiende goed geld, maar ging ook veel uit. Zij met het kleine kind kon altijd niet meegaan met hem; en haar kind aan de zorgen van anderen toevertrouwen, dat deed ze niet. Dat gaf haar veel verdriet, temeer daar het ook meermalen voorkwam, dat haar man in beschon ken toestand thuiskwam. Ze mopperde daar dan wel eens over, wees hem op haar alleenzijn, op hel geluk dat zij vroeger hadden en dat nu zoo geleidelijk aan vervaagde- Maar hij, met zijn benevelden kop, had daar geen ooren naar voor haar noodgeklaag, maakte ruzie, en verweet haar dat ze hem z'n vrijen tijd misgunde. En zoo gebeurde het dat op een avond', toen hij weer erg dronken thuis was gekomen, zij heftig tegen hem uitviel. Je verwaarloost je huisgezin en je vrouw, snerpte het uit haar mond, terwijl haar lippen zenuwachtig trokken. Je zoekt je genoegen bij •anderen en.... Verder kwSm zij niet. In het' Vol gende oogenblik had hij de pot met gloeiende thee opgenomen en slingerde haar die in het ge laat. Toen vloog hij op haar af, gaf haar een slag met de volle vuist, welke haar linker oog trof. Ze gilde Van de pijn en de buren waren naar boven toegekomen om haar te ontzetten. Men sleepte haar man de trappen af en de straat op waar zich al menschen verzameld hadden die het gegil van buiten af hadden gehoord. Ook de politie was spoédig ter plaatse en bracht hem naar het bureau waar hij zijn roes uit kon slapen. Mie werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht. Haar gezicht was deerlijk verminkt door de heete thee die overal brand wonden had veroorzaakt. De meeste pijn had zij aan het oog. De doktoren deden alles wat zij konden doen maar waren niet bij machte om haar gezicht weer geheel normaal te maken. Het oog verloor veel aan gezichtssterkte en bleef scheef staan, wat oorzaak was, dat men haar den bijnaam gaf van... Schele Mie. Haar man werd wegens mishandeling tot ee.i paar maanden gevangenisstraf veroordeeld. Na zijn ontslag uit de gevangenis heeft hij zeker op de een of ander emanier geld weten te krijgen en was spoorloos verdwenen. Men speurde over al, maar nergens was maar iets van hem te ont dekken. Dat waren voor Mie, nadat zij uit het zieken huis was ontslagen, moeielijke en zware tijden. Verlaten door haar man en met een verminkt gezicht... alleen met haar kind. Donker zag ze de toekomst tegemoet. Ze probeerde werkhuizen te krijgen wat haar in den beginne niet spoedig gelukte. Maar eindelijk had ze dan toch een paar vaste huizen gekregen. Somber en eentonig werd haar bestaan, voorai toen haar jongen sukkelend werd en waar ze niet alles aan kon geven wat hij noodig had om de verloren levenskracht te herwinnen. Arme Benny, zuchtte zij meermalen; nu lag hij al bijna vijf jaar op zijn ziekbedje en ze was niet in staat meer te doen dan hetgeen ze tot nu toe steeds gedaan had'. Het moederhart weende op dien avond, toen zij vermoeid van 't werken en terugdenkend aan het verleden, dit alles weer in haar gedachten zag voorbijtrekken. 'tis in de tweede helft van November, de straten zijn bedekt met een dikke laag sneeuw. Somber en triestig is het overal, ook bij Mie die een kwartier geleden thuis gekomeu is. Vlug heeft ze het fornuis aangemaakt en is nu bezig het eten, een rest van den vorigen dag op te warmen. Plotseling wordt er op de deur geklopt. Mie, die haast nooit bezoek krijgt, schrikt. Zenuw achtig en bevend gaat ze de deur open maken. Asjeblieft, juffrouw, zegt een kleine jongen, terwijl hij haar een brief geeft. EËien brief...? zegt ze verbaasd.... een brief...? Zoo blijft ze eenige minuten staan, vol. ver wondering den brief aanschouwend die ze tus schen haar beverige vingers vasthoudt. Moeder, roept Benny... moeder, ik heb zoo'n dorst, klinkt er een zwak stemmetje uit den hoek waar het ledikantje staat. Arme jongen, zegt ze opschrikkend uit haar overpeinzingen, terwijl tranen in haar oogen ko men... kon ik je toch maar meer geven, dat je gauw beter werd. Versterkende middelen die zouden je missehien weer beter maken... maar ik kan niet... ik heb niet... Na haar jongen geholpen te hebben gaat ze aa, ntafel zitten en met bevende handen, "bran dend van nieuwsgierigheid, opent ze den brief. Zooals ze vroeger meermalen deed, kijkt ze naar het einde vjin den brief om te zien wiens naam er onder staat. God... kreet ze uit, terwijl er eenige bank biljetten uit vallen en de brief uit haar handen viel toen zij den naam van haar man onderaan had gezien. Wezenloos van schrik zat zij voor zich uit te staren naar het geld en dien brief...., zestig gulden, herhaalde ze in zichzelf; wat een geld, wat een geld, prevelde ze terwijl langzaam haar handen zich hadden uitgestrekt naar het geld voor haar en dit als 't ware liefkoosde. Uitkomst, goddank, zeide ze; nu... nu ben jij gauw beter mijn jongen, zei ze met tranen in de oogen, ter wijl ze naar het ledikantje keek waar hij in lag. Maar wat zou hij...., vroeg ze zich af den brief oprapend. Zou hij soms...? Ach neen, dat zal wel niet, onderwijl den brief openvouwend. Eu ze las, 'twas maur een heel kort briefje: Lieve vrouw, Ik hoop niet dat het je veel zal verschrikken te vernemen dat ik hier ben teruggekeerd. Ik heb spijt en berouw over hetgeen voorgevallen is... Enfin daarover later maar. Door informeeren ben ik te weten gekomen waar je woonde en in welke omstandigheden. Ingesloten zend ik je vast eenig geld en koop daar alles voor hetgeen je direct noödig mbcht hebben. Morgenavond kom ik om ongeveer 8 uur bij je om het verdere te bespreken. Nog altijd je man. Roerloos bleef ze zitten, terwijl haar hand waarin ze den brief vasthield, langzaam op de tafel was gezakt. Hij... hij.... hier, in de stad, zoo dicht bij ons En hij komt morgenavond hier om alles te bespreken om....- Een benauwde hoestbui van haar Benny riep haar tot de werkelijkheid terug, verstoorde haar gelukzalige overpeinzingen, de heerlijke visioe nen die ze zag, altijd weer in haar eigen huisje te kunnen zijn, zij met haar... Moeder..., snerpte het schel uit het kinder keeltje, ...benauwd.... En met groote oogen, met een van koorts ver* Kit gielast, keek" Ket arme ventje z'n moete aan, die nog niet eens zag dat haar kind het einde zo onabij was. Toch durfde ze zoo den nacht niet in te gaan en vroeg of een der buren den dokter even wilde waarschuwen. Vergeefsche moeite. Nog voor de boodschap bij den dokter was, had Benny weer een heftige hoestaanval gehad die de zwakke longen niet konden verdragen. Het bloed gutste uit ien mond en toen de geneesheer het kamertje binnen kwam, was hij er al van overtuigd dat zijn hulp niet meer kon baten. ..En zoo was het. Ongeveer anderhalf uur later ontsliep Benny. Groot was het verdriet van Mie die haar eenigste lieveling, alles wat zij in die jaren van verdriet en eenzaamheid had gehad, dood op z'n bedje zag liggen. Ze snikte uren lang en weende; Benny,... arme lieve Benny.... Ze ging den volgenden dag niet uit werken, kon niet werken, wat de menschen ook heel goed begrepen. In groote droefenis bracht ze den dag door. Ze had van geen uur of tijd geweten en j toen er 's avonds flink op de deur geklopt werd, toen schrikte ze en zag dat het geheel donker was geworden. Ja, ze schrikte, want nu ze de lamp had aangestoken, en op de klok zag dat het tien minuten over achten was, toen begreep zij wie er was. Moest hij in deze omstandigheden terugkeeren... O,.... hoe sneed het haar door haar ziel, haar man waar ze nog steeds van hield, zoo te moeten ontvangen. Binnen, riep ze eindelijk met een heesche stem, die trilde van zenuwen cn aandoening door het geleden verlies... Met een forsche handbeweging werd die deur geopend en kwam „hij" binnen. MarieBernardwas alles wat ze tegen elkander zeiden toen ze elkaar recht in de oogen keken. Langzaam kwamen ze naar elkander toe en vatte nelkaars handen die stevig gedrukt' werden. Bedeesd legde ze haar hoofd tegen z'n breede borst als zocht ze bescherming. Schokkend ging haar hoofd op en neer door het verdriet en de emotie van dit wederzien. Toen ze zoo geruimen tijd gestaan hadden, was Bernard het die de stilte verbrak. Na haar eerst op een stoel neergezet te hebben, nam hij naast haar plaats en vroeg hoe zij het maakte en hoe het met kleine Benny ging. Bij deze laatste vraag verborg ze het gelaat in haa rhariden en snikkend zei zedaarterwijl ze naar het ledikantje wees, waar haar jongen onder het doodskleed lag, daar. herhaalde zegis teravond is hij gestorven, mijn arme lieveling Bernard schrok nu op zijn beurt; n ubegreep hij en voelde het groote verdriet van zijn vrouw, de lelldhde die hij haar aangedaan had nu hij de armzalige huisboel goed opgenomen had en hij begreep al half wat de oorzaak van den dood was. Tranen rolden langs zijn wangen. Man cn vrouw, ieder voelde zich alleen met het verdriet. Ruim veertien dagen zijn er verloopen sedert Benny was gestorven. Kort na de begrafenis was Bernard met zijn vrduw uit het armoedige huisje vertrokken en had eenige kamers gehuurd waa rzij hun intrek namen. 'tZou echter niet v.an langen duur zijn, had Bernard tegen zijn vrouw gezegd, op een van die avonden toen zij veel hadden gesproken over hetgeen er allemaal gebeurd was in dien tijd'. Hij had toen verbekt dat hij in Amerika goed zijn brood verdiende en zij moest dan maar meegaan nu alles weer goed was. Ja, was alles wat zij antwoordde, terwijl zij hem met verschrikte oogen aanstaarde, die bij hem een angstig gevoel deed opkomen. Ja.... her haalde ze in zichzelf met een zucht. Dan scheen het hem toe, alsof zij niet meer heelemaal bij haar positieven was, ze preveldje onverstaanbare woorden zonder dat hij begreep wat zij bedoelde. Eindelijk is dan de dag van vertrekken aange broken. Al hun goed is naar de boot gebracht; dit zal de laatste nacht wezen dat z'ij in Hol land zijn, Holland.... Den vorigen dag is Mie nog even naar het kerk- hof gegaan, om afscheid te nemen van het graf van Benny, Benny die- Je bent erg stil Marie, zegt Bernard als ze twee dagen op zee zitten en je doet soms zoo vreemd. Is er iets waar ik je mee kan helpen?, Och neen, het zal de zeelucht wezen, zegt ze, plotseling in een lachbui uitbarstend. Dit bevreemd hem, zij... lachen? En nu weer die starre blik. Angstig staat hij naast haar en kijkt steeds naar haar uitdrukking in de oogen. Ga even zitten, zegt hij, haar een stoeltje bij schuivend. Ik zal even wat drinken voor je halen. Vlug gaat Bernhard heen om drinken te halen. Met starre oogen kijkt Mie hem na, en als zij ziet dat hij uit het gezicht verdwenen is, springt zij plotseling overeind, vliegt naar de verschan sing en werpt zich, in een vlaag van waanzin die haar overviel, in zee onder het uitstootén van een rauwe kreet. Te laat zag men wat er gebeuride, om haar legen te houden. Vlug werd er gestopt en een boot uitgezet- Alles tevergeefsch. Zij was reeds dood' toen men haar na ruim twintig minuten aan boord bracht. Dat was het einde van schele Mie. Toen Bernard later in haar taschje keek vond hij daar een kort briefje, wat zij in haar groote verdriet had geschreven. Lieve Benny, Mammie is gauw bij je; ik ben onderweg naar je toe. Groot was het verdriet van Bernard, nu hij wist alles voor goed te hebben verloren. Alleen was hij gekomen, alleen was hij gegaan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 5