EMIKELEN. lke, Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. fo. 00 per 3 maanden f 1,15 J. EL KEIZER HOUWING - Mient 7 Nederlaagwedstrijden „HOLLAND" IflTEMB, rn.H>R««B°|a NIEUWE Alkma «I COURANT. eie courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. abosrsmehtsfkub tt«Ü AÜTKOtt-UITeg VStt UBIILi loerdieksrwoade. PS1J8 «li a 1} UtGHs'lOi Tm 1—1 refill» 7B ct., elke nftl meer at. iti letters if vigaettn tordn suf plaatsroiats kmkni. Srieree reeftoween eee dee Qitfever' H nummer bestaat uit twee bladen. BBBSTB BLAD. Speciaal adres voor VERKRIJGBAAR BIJ DE Tel. 644 Alkmaar. EVUE VAN DE WEEK. 2 Juni 1925. rijdag 30 Mei j.l., des namiddags te kwart sssen, is de Tweede Kamer, die in 1922 aamgesteld, feitelijk overleden, schijn" blijft ziji nog bestaan tot den Za- voor den derden September Dinsdag als r de bewindsman, die zich dan krachtens lijk© machtiging per statie-koets van het 'nde naar het Binnenhof zal begeven, ide 1924-'25 gesloten zal verklaren. Tot dat' blijven de honderd hoogedelgestrengen pen de antirevolutionair Warnaar, opvol- ii wijlen De Monté Verloren, die Donder- geïnstalleerd werd!, „in functie". Slechts r zich onverhoopt heele buitengewone om- heden zouden voordoen, ware er sprake t voor den sluitings-Zaterdag nog bijeen- van het Lagerhuis. too te vraag is nu: wie zal de. staatsman e de taak zal vervullen idler sluiting, wel- sn ach teren volgende malen is'waargenomen r. Ch. Ruys de Beerenbrouek de Tweede Kamer van Juli '25 verschil- .nieuwe gezichten" zal vertoonen 't r. Van mej. mr. van Dorp en de beide listen Wijnkoop en Van Ravesteyn staat dat zij niet zullen ferugkeeren. 'hetgeen voorts het „judicium" van liet volk op 1 Juli a.s. zal brengen, kan men :Ien. de oudste, meest-ervaren „vossen Ar po- ij" geven toe, dat groote „surprises" niet onmogelijkheden moeten worden gerekend ivra verra!" laatste week van haar samenzijn heeft gerhuis de wijziging der Militaire Pen- Men afgedaan. Hierbij behaalde de hieer Laan een kleine zege op Minister van »rdien met 2927 werld goedgekeurd een ment van den soc.-democratischeu af ge vaar ^palend dat bij verlies van pensioen als taling, afwijking daarvan mogelijk zal Roti. Besluit, na advies van een Raad van werd geboomd ove idle z.g. oude gepen- fden, dat zijn de mensehen, vóór 1 '20 op pensioen gesteld. Sommigen van égorie verkeeren in uiterst droevige om- leden. De heeren K. ter Laan en Ter Hall voor hen in 't krijt. Geboren werd eene ^esselhuys, onmiddellijk verbetering vra- i den toestand dezer bejaarden. Welke nader te bepalen dag zal worden behan- - Minister van Oorlog verzekerde, dat eJing 't hier niet zal laten bij sympathie- De berekeningen zijn gemaakt. Maar het 'oomt nu in de Schatkist", riep men idle 'g toe. Zeker, het accres was in die maanden verre van onbeduidend. Edoch, Dolijn heeft een lichtelijk ontnuchterend gesproken, in de Eerste Kamer 1 te kondigen, dat de Staatsbegroting '6, waarvan Z.Exc. de cijfers reeds be- a> tengevolge van diverse tegenvallers mrt van vijftien a twintig millioen zal -n-. Intusschen, voor de oude gepen- fe die hulp noodig hebben, zal steun der Staat worden verschaft. 'behandeling van het ontwerpje, waarbij Rijkheid wordt geopend der vrijstelling oplicht voor degenen, die godsdienstige o tegen dat instituut hebben, leed mi- lUys zijn zooveelste echec, doordien met verworpen werd art. 3 van het ontwerp, dat een kiezer(es) die gewetensbezwaren ®a Stemplicht hééft, daarvan ook nog kan fel als hij (zijl) bij den burgemeester ter °ordmg wordt geroepen. En bij het wets- tot samensmelting van het hooger vee- artsenijkundig onderwijs met de Utrechtsche hoo- geschool, leed minister Ruys wederom een ne ler- laag, met 3824 verwierp de Kamer zijn voor stel om den term „veearts" te veranderen in dien van „dierenarts". Vrijdag j.l. werd, na ampele dis. eussie de pensioen-regeling voor het spoorweg personeel goedgekeurd. Waarbij de heer Wijnkoop die een aanta lamendementen had' ingediend, wel ke met slechts zijn stem tot' steun werden afge wezen, zijn „zwanezang" in het Parlement. Het „slotnummer" was; de voorgestelde Rijks- BEZOEKT ZONDAG A.S. DE WEDSTRIJDEN HOLLAND 11—SPAARNESTAD II 2e klasse H. V. B. Aanvang 1 uur. HOLLAND I—SPAARNESTAD I Kampioen le klasse H. V. B. Aanvang 2.30 uur. Entree 25 cent. Kinderen 10 cent. HET BESTUUR. subsidie voor de vroedvrouwen-kweekschool te Heerlen (L.). Minister Aalberse wilde, daarvoor f80.000 uittrekken; hij berustte in een amen-de ment van mevrouw De Vries-Bruins, strekkend om die som te halveeren, terwijl de Regjeering dan zal doen nagaan, hoe op de goedkoopst mo gelijke wijze de kweekschool zal kunnen wor de nin stand gehouden. Toen was 't uit.... Gelijk ieder verwachtte, werd het Biosfcoop-ont- werp van de agenda afgevoerd!. Ook kon van behandeling der Weeldebelasting natuurlijk geen sprake meer zijn. Minister Colijn heeft zijn memorie van Antwoord ingezonden. Waaruit blijkt, dat geschrapt is in het ontwerp, dé aanslag voor anti-quiteiten, kunstwerken, taar ten en vruchten. De Personeele belasting voor de hotels is verminderd. Van de auto's wordt slechts vijf pet. geheven. Men moet nu rustig afwachten het verder lot van dit wetsvoorstel, alsook het antwoord op de vraag, of de heer H. Colijn in staat zal blijven, daar als minister invloed op uit te oefenen? Senator v. d. Bergh heeft- op eene vraag het R e weeringsbes che id gekregen, dat dé nieuwe Ta rief wet op 1 Juli a.s. in werking zal treden. Het Voorloopig Verslag over het nieuwe ver drag met België, stelde dé Tweede Kamer wel in de gelegenheid woordén van hulde te brengen aan Minister van Karnebeek, doch tevens om vrij scherpe critiek op het verdrag te doen h.wren door hen, die door deze regeling teleurgesteld zijn. Een der „schotels" op het parlementaire „menu" van a.s. November, in het splinternieuwe Lager huis!.... Het groote, voor velen zo oblijde nieuws, dat de Olympiade-19 28 te Amsterdam zal doorgaan, was dè gebeurtenis van de week. Het financieel succes is inderdaad1 verrassend. Zoo werd de Olym iade-ppremie-leening in de hoofdstad ruim o ver- teekend. De overgang van Mei tot Juni-maand bracht het Pinksterfeest, nadat den 30en reeds het Sche- veningsche badseizoen was geopend, tegelijk met het begin der interessante Radio-tentoonstelling in het Kurhaus. De Koninklijke familie begaf zich thans reeds op haar zomersche reis, ditmaal naar Zwitser land. 'tLigt voor de hand, dat het Hoofd van Staat in den lande wil vertoeven, wanneer de politieke omstandigheden de tegenwoordigheid der Koningin zullen vereischen. Uit de jongste Personalia: in de plaats van het Kamerlid Gerretson, die wegens ziekte aftrad, is de oud-minister De Geer gekozen verklaard'. Dr. N. Japikse werd genoemd als zijndé bestemd om prof. dr. P. J. Blok op te volgen als hoog- leeraar in de geschiedenis te Leidien. 't Bleek intusschen, dat Minister de Visser nog volstrekt geen keuze in deze heeft gevestigd. Uit de jongste doodenlijst: Mr. M. T. Duparo, de chef d r afd. K. en W. aan het departement, van Onderwijs, K. en W., plotseling te Parijs tot veder leedwezen overleden op 55-jarigen leeftijd. Prof Dr. D. A. de Jong, med. hoogleeraar te Leiden, 60 jaar oud. slachtoffers maken. Het O. M. bij het Arnhemsche Gerechtshof heeft nogmaals'levenslang gevorderd tegen van Munster, beschuldigd van dén moord te Wijchen. Te Haarlem heeft een vijf tien-jarigen booswicht, vermoedelijk psychopaath, een moordaanslag op zijn moeder gepleegd. De verwachting, dat de samenwerkende bouw vakbonden op de patroonsvoorstellen zouden in gaan, is niet verwezenlijkt. In deze sfeer blijft 't zeer bedenkelijk woelen en gisten. Over drie dagen gaan wij den wettelijken zo mertijd in. Die, zooals men weet, tot October za lduren. Is 1925 zooveel ouder geworden, dan zullen vele dingen, welke nu nog tot de „raad sels' 'behooren, zijn opgelost en verduidelijkt. O.m., wat er waar is van de sombere tijdingen uit de Betuwe over den stand van het fruit. Met peren en kersen zo u't er namelijk treurig uit zien. Maar: „agrarische voorspellingen" moet men is van ouds bekend, niet al te „letter lijk" steeds opvatten!.... In de Hofstad gaat men over tot een kosielocze gemeentelijke rattenverdelging. Een opvolger van den vermaarden verdtelger uit Hameln, met zijn tooverfluit, scheen dus niet gevonden te kun nen worden!.... BÜITENLANDi. Eindelijk zal dan Donderdag a.s. de Geallieerde nota inzakS- Duitschlands otwapening overhan digd worden aan den Diuiteehen Rijkskanselier. Na langdurige onderhandelingen en besprekin gen zijn Engeland en Frankrijk het eindelijk eens geworden over den inhouidi van het memoran- ALKMAAR Mient 17 Tel, 526 o Groote keuze. Lage prijzen 2 CORSEITFN BUIKBANDEN p BUSTEHOUDERS M RECBTHOUDERS M ELASTIEKEN KOUSEN DAMESVERBAND SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. (Depót Palthe Almelo) In de rubriek der misdadigheid van de jongste week vindt men berichten, waaruit blijkt, dat de Haagsche en ander eroofholen weer dagelijks duml Niet voor Zaterdag kunnen wij dé publi catie verwachten. Daarom zullen wij ons beper ken tot hetgeen officieel bekend is, en de berich ten der verschillende bladen over den vermoede- lijken inhoud laten voor wat zij zijn. Doch zeker is het dat met spanning naar dien inhoud wordt uitgezien. Wat zullen de tekortkomingen van Duitechland zijn? Hierover is reeds veel gespro ken, doch bewezen werd tot idusverre niets. In Duitschland zelf ziet men natuurlijk met de grootste spanning naar de publicatie uit. Thans zal voor het eerst ook President Hindenburg be trokken worden in een politieke kwestie van het allergrootste belang. Want. het' is natuurlijk dat het Kabinet ook den hoogsten waardigheids- j bekleeder in het Rijk zal raadplegen over hiet eventueel te zenden antwoord. Hindenburg zal dan moeten toonen of de keuze van het Duitsche volk een goede geweest is.... In België, leeft men nu reeds twee maanden regeeringsloosMen onderhandelt, bespreekt, doch alles zonder resultaat. Eerst trachtte Vander velde een Kabnet te vorimen hetgeen mislukte. Daarna was het de beurt aan het eendaacsche Kabinet Vandevijvcre waarna de Liberale Bnis- selsche burgemeester Max een kans'e waagde, eveneens zonder sucoes. Thans is men weer tot het punt van uitgang teruggekeerd. De Katho lieken en de Sociaal-Democraten onderhandelen thans ove reen coalitie. De Socialisten zijn ech ter gekant tegen een Katholieken Pifemier, ter wijl de Katholieken huiverig zijn met de Soeia- J listen een yerbond te sluiten, daar zij deze tij- dens de verkiezingscampagne nog heftig bestre den hebben. Wat uit dez ecrisis tenslotte te voorschijn zal komen is een raadsel. Weer wordt er gesproken over een Kamerontbinding. Doch 'het blijft de vraag of de kiezers in dien korten tijd hun politieke meening. wel zoo veranderd' zul len hebben, dat de Kamer hierldloor een geheel ander aanschijn zal krijgen. InN het Franscbe Parlement heeft men dezer dagen een roerende eensgtezinidheid aan den dag gelegd. Het ging hier om het toestaan van nieuwe credieten voor de Marokkaansche krijg. Eerst, dreigde er een kink in de kabel te komen daar de Socialisten dreigden zich te onthouden daar de regeeringsmotie hun niet ver genoeg ging. Tenslotte werd een nieuwe formule gevonden en de Kamer voteerde met 537 tegen 28 stemman de credieten. Slechts de Communisten, die ten slotte eeuwig in de oppositie zijn, stemden tegen. In China gaat het weer eens Chineesch toe. In Shanghai zijn anti-Japansche relletjes uitgebro ken. Gevechten hebben plaats gehad waarbij vele slachtoffers zijn gevallen. Iedereen verwachtte derhalve dat de Chineesche regeering de relleties- makers eens een lesje zo ugeven. Doch men ver gistte zich in de Chineesphe mentaliteit. Want de Chineesche regeering heeft integendeel partij gekozen voor de rebellen en geprotesteerd tegen hun arrestatie! De buitenlandsche legaties hebben derhalve besloten 2000 matrozen naar Shanghai te zenden om de orde te herstellen. Wanneer zal China eens een regeering- krijgen welke de op standige Chineezen in toom kan houden? De Communistenvervolging in Bulgarije wor den hardnekkig voortgezet. In het proces te Sjoemen tegen 284 Communisten heeft het O.M. tegen 63 hunner de doodstraf geëischt. Hoe de uitspraak zal zijn kan men wel raden. Dit pro ces zal weer eens eindigen met het voltrekken van de doodstraf tegen 63 personen, waarvan de schuld niet eens is vast komen te staan. In Enge land is dezer diagen het Congres der Communis ten bijeengekomen. De Engelsche politie had krachtige maatregelen genomen om de deelname 'van buitenlanders te verhinderen. Toch konden ,'een Duitscher en een Francaise hun stem doen hooren op het Congres der Bolsi's. De politie en vooral Seottland Yard waren hie rzeer over ver toornd. Thans beweert Seottland Yard dat de Duitscher een gewone in Engeland vertoevende Duitsch eonderdaan is geweest. Een Communis tische canard dus. Het Congres heeft in ieder geval bewezen dat de Communistische invloed! in Engeland zeer gering is. Want van de 30 millioen Engelschen zijn er slechts 5000 Commu nistisch georganiseerd. Het Communistische „ge vaar" is in Engeland dus al zeer miniem. Australië krijgt langzamerhand een regeerings- meerderheid van arbeidersafgevaardigden. Thans weer heeft de Labour Partij in New South Wa les de meerderheid veroverd. Zooals men weet hebben de verschillende Australische districten reeds socialistische meerderheden. Buitenland. Pe hnwc'ijksm r'ct van Ecanssinn.es. Ecaussinnes-Lalaing is een klein, nijve rstadje tusschen Brussel en Charleroi, waar elk jaar met Pinksteren een huwelijksmarkt wordt', ge houden. Deze markt dankt haar ontstaan aan het initiatief van zestig huwbare meisjes, die in Juni 1903 aan belangstellende jongelieden uit ,het stadje zelf en uit de omgeving oen uinoodi- ging zonden om te komen noenmalen met de consequenties daarvan. Het plan sloeg zoo zeer in, dat Ecaussinnes-Lalaing allengs de reputatie kreeg van een voortreffelijke huwelijksmarkt in alle eer en deugd. Ook ditmaal brachten de treinen Tal van trouw lustige jonge mannen in Eicaussmnes aan. Op het plein, nhast het kasteel, dat uit de 12e eeuw 'dagteekent en de trots van het stadje is, had dé ontmoeting tusschen de huwelijkseandiiaten plaats. Een plechtig moment was het binnen komen der meisjes, voorafgegaan door gendarmes in groot tenue. De voorzitster der vereeniging van huwbare meisjes hield een rede. waarin ern stige verwijten tegen het celibaat werden ge boord. Daarna sprak een afgevaardigde der iong- gere'len, die zich ontpopte als een geestdriftig vo'r^ander van den echl. Het stet' was een om- hetzing tusschen de beide sprekers, tevens hef sein tot het begin van het blijde feest. Er werd gedanst, gestoeid, gespeeld en geminnekoosd, en bij bet vallen van den avond dbolden tal van jonge paartjes in stille laantjes van den Tuin van het kasteel. i j.il

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1