NIEU WE Dinsdag1 9 Jnni 1926 84e Jaargang NO. 67 fKLEfUdgfi LAKGEDIJKER COMAE AKMAAR-HELDER. De feesten, ter herdenking van het honderd-ja rig bestaan van het Groot Noord-Hollandsch. Ka naal zijn achter den rug. Grootsch opgezet, waar bij de gemeenten Alkmaar en Helder elkander als astvrouw den voorrang betwistten, is na den feestroes de nuchtere werkelijkheid weer inge treden. Maar nu overdenken we ook weder met meer ernst de feestelijke stemming, zooals zij zich heeft geopenbaard. "Wie namen in dezen het initiatief? De Earner van Koophandel komt zeker de eer toe, in dezen den groo'tsten stoot te hebben gegeven aan de herdenking van 'Aet hoogst belangrijk feit, dat de ten sfadhuize té Alkmaar gehouden receptie tot inzet' had, en waarbij de Oud-Hoofd-Ingenieur van "Waterstaat, de Heer Ramaer, in een breedvoerig betoog dia geschiedenis ontwikkelde van '9e 'tot ktandkoming /an dit ongetwijfeld voor honderd jaar terug grootsche plan. De vereeniging „Schuttevoerf' heeft dit middel aangegrepen om de kanalisatie van "Westfriesland opnieuw naar voren te bren gen en de Heer Smeenge heeft gelegenheid ge vonden in een knehtig betoog, begeesterend en bezielend, de noo>izstatelijkheid van de verwezen lijking dezer evenzeer grootsche plannen te be pleiten. Heeft de groote belangstelling, die allerwege da herdenkingsfeesten zijn ten deel gevallen, de ka nalisatieplannen nader tot hunne verwezenlijking gebracht? Wij zouden het niet durven bewe ren. Maar voor hen, die deze plannen als een deaal beschouwen en er welvaart van verwach ten voor geheel Westfriesland, hebben de woorden geklonken: „Waarom «dan deze groote belang stelling?" En het antwoord, op deze vraag ge geven, luidde: „Omdat wij allen inzien, dat de toestand van heden niet zoo kan blijven en de economische ontwikkeling van onze Westfriesche steden en hare omgeving in hooge mate belem mert." Dat het Groot Noord-Hifllandsch kanaal, waf betreft het ïraject AlkmaarHelder, niet be antwoord heeft aan het doel, niemand, die dit heeft willen ontkennen, maar niettegenstaan de dat, erkent men toch, da# het zijn nut heeft gedaan en nog meer nut kan stichten, wanneer men maar niet angstvallig terugdeinst voor on dernemingen, waardoor «de hinnenschipperij in staat zal zijn steden efi. dorpen uit haar isolement to verlossen en daarom ruimer hanen vraagt vivpr het verkeer te water. De samenwerking tusschen de beide steden A lk- maax en Helder, wat betreft deze herdenkingsfees ten, is treffend geweest. Persoonlijke en plaatse lijke belangen, die nog voor kort de gemoederen beheerschten, vielen weg bij de gedachte, dat hoogere belangen aan dit samengaan ten grond- dag behoorden te leggen. Het doel is bereikt. Tusschen Alkmaar en Helder is, in beeldspraak, de afstand korter geworden. Wat ons vreemd was is ons eigen geworden. Hooge regeeringsperso- aen, maritieme en burgerlijke autoriteiten, hoof den van gemeenten en waterschapscolleges, zij hebben zich uitgesproken, en zijn onderling met het willen en streven, dat wederkeerige belan gen beoogt, bekend gewordenwat scheidde en verdeelde viel weg voor een hooger gestemde ge dachte, elkander de hand te reiken 'in het be trachten van gemeenschappelijke belangen, clie 66116 fundamenteele saamhoorigheid kweekt. De hoofden der gemeenten Helder en Alkmaar hebben elkander in breeden zin idle hand gereikt, en het bleek ten volle, dat dit niet was eeite hoffelijke frase. Personen van gezag en onerg|e traden naar voren en wisten elkander to verstaan d6 'werkkracht dergenen, Idie als vobrzitter en socretaris van de Kamer van Koophandel fuu- gwren, werd hoogelijk gewaardeerd en geprezen; vertegenwoordigers voor het Kleinbedrijf, in de ^te plaats de man, die op zoo waardige wijze °nze tuinbouwstreek vertegenwoordigt, weraen voor hun arbeid gecomplimenteerd, in het al gemeen werd lof toegezwaaid aan allen, niet het minst aan onze veilings- en schippersvereenigin- gen en tuinbouw-organisaties, voor de krach tige samenwerking, die de daad tot een ©del streven stempelde. Wat zullen hiervan de vruchten zijn? Uit. den mond van dien viee-admiraal Fock, comman dant van de stelling Helder, heeft de belofte, dat hij gaarne met den Burgemeester zou samen werken, eene betere verhouding te scheppen tus schen burgerij en marine, een welluidende klank gehad; -- de onderlinge band, die is gevlochten, heeft het: „Onbekend maakt onbemind" wegge doezeld, het begrip „gemeenschapsbelang" ae i egoïstische gedachte vervaagd. Onze kennis omtrent verschillende instellingen en belangen is rijker geworden, moge het zijn de kern, die het begrip saamhoorigheid hechter dn onzen geest vastlegt. Juist, een van de groote voordeelen der staat kundig- en godsdienstig onzijdige instellingen Voor eoónomische ontwikkeling is, dat zij men- schen van verschillende richting met en voor een gemeenschappelijk doel samenbrengt. Door deze samenwerking oefenen de menschen niet slechts verdraagzaamheid, maar hun levens opvatting krijgt, getoetst aan de meening van an deren, eerst werkelijk diepte. Deze kern is naar voren gebracht, waaromheen zich een tijd, met hechter gefundeeitde levensop vatting, weer kristalliseerên kan, wat er werd afgesplinterd. UIT DEN OMTREK. HBERHUGOWAARU. Zaterdagmorgen werd door een aantal Duit- schers (waaronder een dame, die een landbouw bedrijf van 150 H.A. onder hare leiding had) uit de omgeving van Bonn een bezoek aan bet bedrijf van den heer P. Kostelijk. Als leider dezer excursie fungeerde de heer Koeslag van Wagen in gen. Na een bezoek aan de Broeker veiling kwam het gezelschap per motorschuit van den heer Kramer bij den heer Kostelijk, waar koolschuur, machinerieën, brongasinstallaties werden bezich tigd om daarna een bezoek te brengen aan» ld© aardappel- en koolvelden. Ons werd meegedeeld, dat het gezelschap eerst een bezoek had gebracht aan Friesland en De Streek. HFlERHUGOWAARD. Zaterdagavond werd officiëel Het Witte Kruis- bad geopend in tegenwoordigheid van den Bur gemeester en de bestuursleden der afdeeling. De vroegere telefooncel bleek herschapen in een nette, goed ingerichte badkamer. De badkuip ontvangt het verwarmend water door middel van een eelctrische geijser, terwij leen koud waterkraan aanwezig is voor verlaging van de temperatuur. Aangebracht is voorts Cen electrische kachel voor verwarming, kurkmat, spiegel en wat voorts in een behoorlijk ingerichte abdkamer aanwezig dient te zijn. Door den voorzitter der afdeeJing werd een woord van dank gebracht aan het ge meentebestuur voor de medewerking, en vooral aan Dr. Spiering®, die al het mogelijke heeft gedaan om de zaak voor elkaar te krijgen. Mede werd een woord van dank gebracht aan den heer J. Borst, die de installatie i'n orde had ge bracht. Spr. hoopt, dat van deze gelegenheid een veelvuldig gebruik gemaakt zal worden. Door den Burgemeester werd mede voldoening uitge sproken over deze inrichting. Waar goede en nuttige zaken als deze tot stand gebracht moe ten worden, kan op spr's steun en medewerking worden gerekend en hij hoopt daarbij steeds den Raad achter zich te hebben. Als verzorger dezer hadinrichting is aangesteld de heer J. de Jong- De prijs per bad is gesteld op 25 ets. HEFRHUGOWAARP!. D© Kringlanddag door de federatie Hollands Noorden van den Bond voor iS taatspensioen alhier 'op het zich daartoe zoo uitstekend leenend ge meentelijk sportterrein gehouden, mag als zeer goed geslaagd worden beschouwd. Ongetwijfeld bereikt de federatie met het houden van dezen kringlanddag nader haar doel, dan door het uit schrijven van één grooten landdag. Het schijnt ons toe, dat op deze wijze veel beter ie massa wordt bereikt, al mogen dan de financiëele offers wat grooter zijn. Het terrein had door de zorgen der afd. Heerhugowaard eenig feestelijk aanzien, terwijl door den heer Rus een consumptietent was opgeslagen, waar een beschut plekje gevonden kon worden voor een zitje. In het café De Zwaan werd het federatiebestuur en die sprekers door het bestuur der afdeeling; ontvangen en on.te do tonen vgn een op ge wekten marseh en met nut plooide vaandels ging het na-r het terrein. Was bier aanvankelijk hoegenaamd geen publiek aan wezig, zoodat men reeds vreesde voor mislukking van dezen landdag, onder de tonen der muziek van „H.U.G.O." groeide het publiek steeds aan. Te 3 urr ongeveer opende de voorzitter dér fede ratie, de heer De Boer de bijeenkomst in het kort het doel der meeting uiteenzettend. Meege deeld werd, dat nevens Ds. Baar van Alkmaa r en den heer Thomassen van Bussum, ook nog zon optreden de heer Billing van Zutphen: waardoor het procramma wat moest worden gewijzigd en Ds. Baar het laatst zo uoptreden. Na een hartelijk welkom aan de sprekers, aan de muziek en de zangvereeniging, aan het bestuur der afdeeling en met een opwekking óm tot 'de afdeeling toe te treden, verklaarde spr. met den wensch, dat deze landdag goed) moge slagen, deze voor geopend. Door „Ons Genoegen" werden hierna een drietal liederen ten gehoore gebracht, waarna als eerste spreker optrad ffe heer Dilling, wiens relde ge volgd werd dóór 300 a 350 hoorders en hoorderes- sen. Door de uitstekende leiding van den federatie .voorzitter werd het programma geregeld afge werkt. Mochten de sprekers ervaren met de mees te aandacht te worden gevolgd1, met niet minder aandacht werd er geluisterd mar muziek en zang, welke ter zeer aangename afwisseling ten gehoc.ro ^werden gebracht. Herhaaldelijk ging dan oek een krachtig applaus op, zoowel voor het een als het ander. We kunnen in een beknopt verslag natuur lijk, zelfs niet in het kort, de redevoeringen weer geven; wel kunnen we vermelden, dat het goed recht van premievrij staatspensioen krachtig werd bepleit, dat uit het gesprokene bleek, dat d'it steéds meer wordt erkend en dat de sprekers mét warmte aanbevolen bij de a.s-, kaancrvsrl-te zing mannen of vrouwen te kiezen, van welke' politieke richting dan ook, die voorstanders zijn van premievrij staatspensioen. Het geld hiervoor is te vinden, meenen de sprekers, indien maar op de rechte wijze wordt bezuinigd en daar, waar bezuiniging kan en zelfs moet toegepast worden, alelreerst op oorlogs- en marine-uitgaven. Ongeveer 6 uur was het tamelijk uitgebreide programma afgewerkt en kon tot sluiting wor den overgegaan. Deze taak was opgedragen aan den heer Brugman, voorzitter der afd. Heerhugo waard. Allereerst meent spr. het federatiebestuur te moeten feliciteeren met' het besluit tot het houden dezer kringlanddagen. Mogen we dezen dag als goed geslaagd beschouwen, dan komt voor een goed deel het succes daarvan toe aan het federatiebestuur voor de uitstekende voorberei ding. Het telkens opklinkend applaus der aanwe zigen, moge dienen als bewijs, dat de sprekers (inmiddels was vertrokken) met succes zijn op getreden. Veel heeft ongetwijfeld ook tot het welslagen bijgedragen de medewerking van onze muziek- en onze zangvereeniging, waarop wij Hu gowaardeTS, spr. meent met eenig recht, trots op zijnaan heiden een hartelijk woord van «dank voor de zoo heerlijke afwisseling. Dank brengt spr. mede aan het bestuur der afdeeling Veen- huizen voor de betoonde medewerking, voorts ook aan zusterafdeelingen voor hare aanwezigheid en belangstelling. Mogen we allen zijn opgewekt, voorstanders van premievrij staatspensioen te kie zen, mogen velen onze gelederen versterkén, en voor zooverre ge reeds bondsleden zijt, wordt proapgandisten voor de goede zaak. Met den wensch, dat deze bijeenkomst vruchtdragend zal mogen zijn, sluit spr. dezen landdag. Rechtzaken VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 8 Juni. Ze wordt in de gaten gehouden. Misschien herinneren onze trouwe lezers en leze ressen zich nog wel de bleeke bruingelokte, en gazelle-oogige winkeljuffrouw uit Hoorn, die de bazin in huis speelde en de vróuw van haar meneer aftuigde, omdat zij de gebrachte poststukken ver langde in te zien. De officier vorderde toen tegen deze „gevaarlijke" juffrouw, zooals hij haar noem-- de, i week gevangenisstraf. De zaak werd toen ge schorst en vandaag verder behandeld. Het bleek dat de juffrouw thans vertoeft te Bussum bij een familie en naa- een andere betrek king ziet. De politierechter wil nu dit katje nog eens uit den boom kijken. Toont ze van goe den wil te zijn, dan krijgt ze kans de gevangenis te kunnen ontkomen. Te dien einde heeft de Pol Rechter zijn uitspraak gesteld op Maandag 4 Ja nuari 1926. Het zwaard van Damocles. Een koopman in sawoenartikelen, chinesappelen en lange turf, wonende te Alkmaar, di ein een her berg uit pure erkentelijkheid zijn bejaarden geld schieter met een biljartkeu een gat in het hoofd had geslagen, werd thans voorwaardelijk veroor deeld tot a maanden, met twee proefjaren en de strenge penitentie, aat hij gedurende dien proeftijd zich zal onthouden van alcohol in welken vorm ook. Vcrkoopers van rumboontjes gelieven wel acht te geven, dat deze boeteling de bepalingen niet overtreedt. Niet steeds is de liefde bestendig van düur. Keen jong getrouwd man te Alkmaar, die maar al te gauw genoeg had van het geluk des huwelijks, ruimde zijn verhuisboedel op en verkocht in zijn ijver om geld te maken ook een handkar, door hem in huurkoop gekocht, maar waarop hij geen cent laad afbetaald. De verkooper nam daar geen ge noegen mee en deed aangifte. Het gevolg was dat heden de mislukte huisvader, die thans op kermissen rondzwerft en daar als straatzanger op treedt, werd veroor lecld tot f 10 boete of 20 dagen Als 't zoo ging kwamen er meer liefhebbers. Een martelaartje te Tessel, die er tegenop zag* 3 gulden uit te geven voor een rijwielplaatje, voor zag zich toen van een dergelijk onmisbaar rij bewijs door van een damesrijwiel, dat gestald stond bij de R.K. kerk te den Burg, het belastingmerk weg te gappen. Het bleek echter heden, dat hij er een glad verkeerde zuinigheidsmanier op na hield; daar hij thans werd veroordeeld tot f25. boete of 25 dagen. Een aardig Zondagszoodie. Op Tessel schijnt de eigenaardige volksgewoonte te heerschen, dat de leden van de smalle gemeente Zaterdags de vischbunnen op de binnengekomen botters nastreunen cn zich dan ongevraagd een zoodje visch toeëigenen. Dat noemen zij „Zondags- zóodjes." Een van die vrijpostige klanten had ech ter op 29 April voor het gema maar 25 pond mee genomen ter waarde van vier k vijf gulden. Dat liep natuurlijk de spuigaten uit en dus werd van dit geval aangifte gedaan met het resultaat dat de ze slokop werd veroordeeld tot f20 boete of 30 d. Schuiven of de lik in. Een stevig gepoelitoerde Egmonder visscher scheen het gezicht van de gladde knoopen niet te kunnen verdragen en slingejde op 23 April den rijksveldwachter Bergsma zooveel Ieelijks naar het hoofd, dat de politieman aan zijn prestige en ambts eer zich verplicht achtte, proces verbaal op te maken. Wat den likkebroer op 15 gulden boete of 15 dagen kwam te staan. Je moet je weten te redden. Dit dacht ook een polderwerker te Ewijcksluis, die het keetleven moe was en de wijde wereld wil de intrekken, doch niet in het bezit was van de onmisbare contanten. Hij inspecteerde eens de por- temonnaie van een zijner medewerkers en eigende zich een bedrag van ruim f 11 toe. Waarna hij zich per trein uit het door hem gehate milieu smeerde. Hij is tot dusver niet boven water geko men. Ook de eigenaar van de portemonnaie is in- mdidels op reis gegaan, maar een reis, waarvan niemand ooit terugkomt. De dief van het geld van den overledene werd echter heden tot f25 boete of 25 dagen veroordeeld. Geen schat- maar een zandgraver. Een tuindertje. te Castricum had een stuk duin- grond gehuurd van de N.V. Geversduin. Op eigen gezag graafdc hij 78 wagons zand af om de kwa liteit te verbeteren, maar inplaats dat hij vereerd werd met de vetleeren medaille als landontginner, kreeg hij een proces verbaal aan zijn pantalon. Ondank is des werelds loon. De veroordeeling luid 'de f 10 boete of 10 dagen. "Een prachtondememing Gerrit. Dat ik mij nooit meer bezoedel Aan die vermaledijde Jandoedel. Dat is een schietgebedje dat is opgegeven aan een jeugdig landarbeider uit Anna Paullowna, wiens gezonde kleur ook voor een deel is toe te schrijven aan het verderfelijk evocht van Schiedam In dronkenschap had hij den zoon van zijn vroe- geren patroon een oog geheel dicht geslagen. Zul ke misselijke streken kan men van een dronken kerel verwachten. Hij wordt nu in de gelegenheid gesteld zich zelf te kunnen herzien en is veroor deeld tot f40 boete of 40 dagen. Altijd nog dezelfde. Een thans 66-jarig ingezetene van Medemblik, wiens quarulante natuur hem voorheen dikwerf op qhet zondaarbankje bracht, stond ook nu nog weer eens terecht, omdat hij den deurwaarder had uit gescholden De oude heer toonde dat hij nog niets van zijn strijdlust had v.erloren. Hij kreeg gelegen heid om nog eens terug te komen, daar de zaak 14 dagen is uitgesteld. Ruzie onder compagnons. Een drietal klein-veehandelaars hadden samen een magere ket gekocht om hem dik en vet weer met reuzewinst te verkoopen. Maar de speculatie mislukte. De ket werd nog magerder en moest met verlies van de hand worden gedaan, waarop een der vennooten weigerde zijn aandeel in het ve.lies te betalen, hetgeen een der andere aandeel houders zod kwaad maakte, dat hij op 22 April den achteruitkrabbelende vennoot, een bejaarde nuchterkalveren schos, op de Alkmaarsche markt te lijf ging en op de ongelijke straatklinkers van de „doorbraak" bokste. Deze krachttoer kwam hem heden te staan op 2J!

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1