NIEU WE ÏXtUó h Donderdag 18 Juni 1985. 34e JT tarra ff f No. 71. HTHB. ru.cp«aaa^ii L4IGEDIJKER COURANT. Buitenlandsch Overzicht Nadruk verboden. De meeste menschen zijn nog al gul met belo ven. Maar het gebeurt al te vaak, dat re aie beloften meerendeels weer vergeten zijn, wan neer de tijd van uitvoering is aangebroken. Dat is niet altijd bewuste oneerlijkheid. Wie iets be reiken wil, ziet dat doel tijdelijk als het eenige en hoogste en heeft voor die bereiking op dat oogenblik vrijwel alles over. Later wanneer hij bereikt heeft, verliest het' doel die alles over- 'heerschende beteekenis en komt hij tot de erken ning, dat hij er te veel voor over heeft gehad en dus te veel beloofde. Maar bovendien ziet hij in zijn verlangen ook de mogelijkheden van het leven en zijn eigen macht anders dan ze'in wer kelijkheid zijn en moet hij later vaak bekennen dat hij meer heeft beloofd dan hij kon volbrengen. Daar komt dan nog bij, dat de meeste menschen, wanneer de noodzakelijkheid niet meer dringt, zooals op het oogenblik, dat men met belofte iets te bereiken hoopt, een waargenomen plicht graag van zich afschuiven en altijd wel allerhande re denen bij de hand hebben om hun doen te ver klaren en te verontschuldigen. Dit alles mogen we wel bedenken, nu we in on sland vlak voor de verkiezingen staan en over stroomd worden met strooibiljetten en brochures, met leuzen en beloften. Want het geldt even goed van partijen en regeeringen als van indivi duen. In Engeland is dat weer gebleken met de commissie, die onderzoek haJdi te doen naar de prijzen der levensmiddelen en daaraan eerst de prijzen van vleesch en tarwe heeft onderworpen. Zoover het van de regeering afhangt, zo osprak Baldwin zelfs nog na de verkiezingscampagne in de eerste roes der conservatieve overwinning, be loof ik alles te zullen doen wat in onze macht ligt om de aanbevelingen van de commissie van onderzoek uit te voeren. Maar nu de commissie allereerst de instelling van een voedingmiddelen- raad aanbeveelt, die onbehoorlijke winsten zal moeten voorkomen, trekt de regeering al terug. Zij wil den raad iu elk geval alleen raadgevende bevoegdheid toekennen, wat hem vrijwel mach teloos zou maken en dan ook het hoofd der voed- selafdeeling voor het voorzitterschap van den raad heeft doen bedanken. Em bang ongetwijfeld voor meerdere dergelijke ongewenschte voorstel len, heeft zij meteen de commissie maar op stal gezet, voor die tot het onderzoeken van andere voedingsmiddelen kon overgaan. Het is een leerrijk voorbeeld, dat men goed zal doen in de gedachte te houden, wanneer men rcgeeringsbeloften en regeeringsvoorstellen wil be oordeelen. En het is duidelijk, dat dergelijke voor beelden, die de regoeringen onderling zou wan trouwend maken, het internationaal verkeer ern- igenblikkelijk zijn de Franschen in Marokko ook ongetwijfeld tot ver gaande beloften bereid. Want er moet hun alles aan gelegen zijn met A.bd-el-krim en zijn Rifkabilen tot een behoorlijke schikking te. komen. Hun prestige in Noord-Afrika en het behoud van hun Noord-Afrikaansch rijk, dat zich van Perzis tot den Atlantischen Oceaan en naar het Zuiden over Senegal tot den Congo uitstrekt, staat hun uiet toe voor den Marokkaanschen aan val terug te wijken of hun gebied open te laten voor telkens nieuwe invallen. Maar hun finantieele toestand gedoogt' niet het voeren van een langdürigen oorlog. Caillaux blijft onafgebroken op de grootst mogelijke zuinigheid on verregaande besnoeiing van alle uitgaven aan dringen. Eai het is nog zeer de vraag of het hem lukken zal door dergelijke bezuinigingen de fi- nautiën weer ten naaste bij in evenwicht te boen en. Een oorlog in Noord-Afrika tegen een zoo goed gewapenden en hardnekkigen vijand zou dus voor Frankrijk ruïneus worden. En het moet échten dien tot vrijwel eiken prijs te voorkomen. Met Spanje probeert het thans tot overeenstem ming te komen over een gezamenlijk optrteien. Maar blijkbaar is daar minder het voeren van een gezamenlijken oorlog dan het gezamenlijk uit oefenen van pressie op de Mooren mee bedoeld. 0°k Spanje komt dan beter uit. En Painlevé's ^is naar Marokko schijnt dan ook meer het ceel gehad te hebben met maarschalk Liganty, uen franschen commissaris-generaal te Pez over een stel vredesvoorwaarden dan over een veldtocht m overleggen. De Marokkanen zuilen ongel wij- 'eld voorzichtig zijn. Ze kennen ook de vele voorbeelden en weten, dat wie in het nauw zit mfit zijn beloften niet karig pleegt te zijn. Wan- "ter straks de finantiëele en politieke toestand wat ten gunste van Frankrijk gewijzigd heeft, zouden ze hun beloften van nu wel eens Meerendeels vergeten kunnen zijn en zouden de Rifkabielen, die nu een goede kans hebben, de dune kunnen worden van hun eigen lichtgeloovig- iheid. "Want ook politiek verkeeren de Franschen, 'mede ten gevolge van hun finantiëele toestand, momenteel niet in de gunstigste positie. De Ame rikanen zouden uit een oorlog in Noord-Afri.ka ongetwijfeld de conclusie trekken, dat het er 'bij de Franschen nogal aanzit en zouden naar ■die meening hun eischen in zake de terugbetaling der schulden wel eens kunnen fatsoeneeren. En 'de Engelschen zouden allicht ten opzichte van de .Fransche wenschen omtrent het te sluiten vei ligheidsverdrag en den toestand in Europa wat •minder toeschietelijk toonen dan ze al doen, wan neer een nieuwe oorlog het Fransche imperialisme demonstreerde en de Fransche macht trachtte uit te breiden. De berichten, die de Franschen om trent de met Engeland in zake het verdrag, be reikte overeenstemming verspreid hebben, toont wel duidelijk, welke richting ze uit willen. Maar •tot nu toe staat nog allerminst va3t, dat de En gelsche in die richting zijn meegegaan. De Engelsche publieke opinie blijkt in elk 'geval van een tegen Duitschland gekeerd ver drag niet te willen weten maar op een overeen komst aan te dringen, die Duitschland dezelfde 'rechten geeft en denzelfden steun van Engeland beloofd als Frankrijk. En de Engelsche regeering izal daarmee natuurlijkerwijze rekening moeten fhouden. Van den drang, Idoor de Belgische regeering uit te oefenen, ingeval Duitschland de Fransche nota min of meer afwijzend beantwoord, kan (ongetwijfeld ook nog grooten invloed uitgaan. Maar deze invloed is voorhands een onbereken bare factor. Want ten slotte blijkt de tegenstand •van het conservatieve deel der Katholieke partij degen een samengaan met de socialisten zoo hevig te zijn geweest, dat het al gevormde ministerie Paillex al reeds voor het recht op de beeuen stond, is omgevallen. Men wil het nu met een ministerie uit de drie partijen zien te probeeren. Maa rof daarin ook Van der Velde de portefeuille van buitenlandsche zaken zal krijgen, is natuur lijk nog geheel onzeker. Rechtzaken VOOR BtElN POLITIERECHTER. Zitting van 15 Juni. Het lot va.lt op Jonas. Een voorwaardelijk veroordeelde uit Hoorn, die gedurende zijn proeftijd opnieuw had gezondigd en zich het voorrecht der voorw. veroordeeUng Schromelijk onwaardig had betoond, was door den sterken arm der wet voor den politierechter gevoerd en van dezen vernam hij het verniet'geïnd oordeel, dat de voorwaardelijke straffen op hem zullen worden geëxecuteerd. Elen lastig vraagstuk. Het jonge mensch, dat met één rappe greep een som van f1100 in bankpapier van de schrijftafel van den directeur der gasfabriek te Mederablik had geroofd, was nu alweer voor den politierech ter gecommandeerd. Men overweegt sterk een voorwaardelijke veroordeeling, waar het Leger des Heils bereid bleek zich met het toezicht te belasten, echter onder voorwaarde, dat' de ver oordeelde zich bereid verklaarde voor opfiamie in de land-kolonie. Maar de .verdediger van be klaagde, mr. Kleine, heeft ook iemand opgesnord, die hem aan schilderswerk kan helpen, 'tls nu de vraag: What shall we do with it? En om deze vraag afdoende te beantwoorden, heeft de P. R. de verdere behandeling uitgesteld tot a.s. week. Ze worden achter de vodldicn gezeten. Onze even actieve als voortreffelijk ingerichte Keuringsdienst jaagt alle met melkverdunnings- plannen rondloopende veehoudertjes den dood schrik op het lijf. Als een dief in den nacht op vilten sokken sluipt hij voort eu op 't moment dat de melkwasschende veeboer er in 't minst niet op verdacht is wordt hij. bij zijn blauwe kieltje gepakt en klinkt het: Hands up! Hier je monster van morgen- en avondmelk. En wee hun gebeente, als er maar één druppeltje overtollig water inzit! Dr. MoU weet het er uit te persen en de officier van justitie staat gereed om hen 'u maand „den bak" in te douwen! Ja, het einde 'van het Rijk der water- en melkprutters is nabij! We hadden heiden 5 van die melkknoeicrs tus- schen de 40 en 30 jaar, dien de duimschroeven werden aangedraaid. Daar was een veehouder uit Limmen, thans uitgeboerd te Onderlijk, die door achteruitgang van zaken met de pomp was gaan werken. Een methode om weer tot welvaart te komen, aie to taal waardeloos bleek. Hij werd veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Maar de politierechter wil medewerken om voor hem gratie te vragen, dat is ook wat Waard. Een gratie, die natuur lijk duur betaald zal moeten worden. Dan kregen we nog 'n boertie uit Koude Krot ten, die eerlijk erkende, 'Aat hij 't uit inhaligheid had gedaan; Hetzelfde recept als bij den voor gaande. Dan volgt een 70-iarig zondaar uit Héiloo. Verstokt in de boosheid! 2 jaar geleden is hij ook al te grazen genomen, maar de les heeft niet geholpen! En nu probeerde hij nog den politie rechte reen r.ad voor de oogen te draaien, terwijl hij Horesco referens, ik gruw bij het vertellen 16 deelen aqua Sanderslotia op 100 deelen van het eerste uiervocht had geklodderd. Hij werd dan ook extra door den politierechter vet-anitteld en ook veroordeeld tot 1 maand, terwijl hij bijt even tueel gratie-verzoek den steun van den politie rechter zal moeten missen! Dan verscheen er een exploitant van 3 koeien uit het land van St. Willihrordus, die de schuld gaf. aan een koe, welke opheldering den polifie- rechter haast in verzoeking bracht te vragen of die koe dan water gaf. En toen de onhoudbaar heid van dit verweer hem duidelijk werd gemaakt, bezon hij zich en releveerde, dat hij cewoon was het melkreservoir van de koeien voor het melken schoon te wasschen met water, welk waschwtor de zindelijké man dan weer concientieus bij de melk voegde. De politierechter vond dit aPe- maal zoo interessant, dat hij deze zaak naar de j voltallige rechtbank verwees. Tenslotte kwam ook nog 'n circa 80-jarig? kromgetrokken man uit Heiloo. Die had 'n koetje voor de melk gekregen van z'n kinderen, maar hij speeld eer den baas over en blameerde zijn griizen schedel door melkproducten op abnormale wzije met den inhoud van idle regenbak te ver- grooten. Zijn hooge leeftijd bewaarde hem echter voor het rasphuis! Hij werd voorwaardelijk veroordeeld tot 1 maand en ter dege onder curateele gesteld. Geen koe zal hij weer benadehen, nog aeszeHs melk verhandelen en de wateren van stalpomp en regenton zal hij met rust laten, amen. Lessen in ordelijkheid zijn nattig, maar ilUur. Een jeugdig fourage-handelaar uit Zijpe, tevens ijverig bedienaar van de poerstok, werd voor dit bedriif door een rijksveldwachter opgekalkt, maar weigerde aan dezen dienaar van den H. Herman dad zijn naam, en verdere levensbijzonderheden, op te geven. Voorts maakte hij zich schuldig aan wederspannigheid. Al deze weerbarstigheden moest hij thans be zuren met f25 boete of 25 dagen en nog heel dankbaar zijn en blij kijlken, daar de politie rechter aanvankelijk het voornemen had hem er ,voor 75 oiek in te draaien. i Wel dien lust, maar n'et den 'ast. Een tweetal honden-eigenaars te Enkhuizen, die in gebr-ke waren gebleven hun eigendom bij het belastingkantoor aan te geven, werden ver oordeeld no. 1 tot f10 boete of 10 dagen en no. 2 wiens portemonnaie wat platter was, tot f 7. boete of 7 dagen. Onder en boven, de wet! Een brutaal heerschap, dat geregeld de dorpqp van West-Friesland bezoekt, werd door een rijks-' veldwachter te Abbekerk bekeurd voor een over treding, waarop hij een mond opzette als een nijlpaard, tegen den verbalisant de gruwelijkste bedreigingen en meest vernederende scheldwoor den uitbraakte. De rijksveldwachter maakte na tuurlijk opnieuw prooessen-verbaal op, doch de man werd heden slechts met f 5 boete of 5 lagen gestraft, daar hij als niet-toerekenbaar wordt be schouwd. Hij kon 't niet bqsloffan. Een gepensioneerd marinier te Helder, met vrouw en 7 telgen, varieerende van 8 maanden tct 14 jaar, moest zooveel inkomstenbelasting beta len, dat hij het -roer niet meer recht kon houden en de eontributiekas van een spaarkas-instelling, waarvan hij agent was, ging aanspreken. Dat liep .natuurlijk heelemaal mis en heden stond hij to lrecht wegens verduistering. Hangende een reclas- seeringsonderzoek werd de verdere behandeling "bepaald,op 7 Juli a.s. Sluiting. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van Dinsdag 16 Juni. Ze kannen er niet genoeg van krjijgen. Nogmaals vroegen de twee gebroeders Klaas Leendcrt O. van Katwijk, die inet valsche rij wielplaatjes hadden geknoeid, de aandacht van de rechtbank. Nadat in iedere zaak nogmaals oen der getuigen was gehoord, scheen het 'dat de officier niet veel nieuwe gezichtspunten had gevonden, althans vorderde deze edelachtbare grijsaard opnieuw voor Klaas 6 en voor Leendert tn ieder fA J.Ps byanMtjëspuddh 1 maand gevangenisstraf. v Als 't je meeloopt, knn je in je strooien hoed! wel spiegeleieren bakken. Een mager gesjochten ventje uit Amsterdam in den jeugdigen leeftijd van 55 jaar, bedacht een geniale truuk om ook eens aan wat contanten te komen. Hij fabriceerde op armzalige wijze oen valsche postwissel groot f87.50 en reisde daar mede naar Alkmaar op hoop van zegen. Zelf had hij niet de minste hoop op dit stumperige ding '87 en 'n halve piek te torpedeerden, maar het bleek ook hier weer, „de stomste boer rooit soms de dikste piepers". De assistent die het loket be diende, was zoo begeesterd' door het imposante uiterlijk van den postw isselhouder, d/ie hij voor den nieuwen directeur der Nasaaugarage hield, dat hij aan de valsche postwissel maar heel wei nig aandacht schonk en het bedrag zonder aar zelen uitbetaalde. De oude chevalier idle industrie in zijn groene jas was er lekker mee en dacht: dat zijn hier lonke jongens, dat gijntje kunnen we nog wel eens verkoopen, maar helaas, die bruta liteit was zijn verderf. Hij had nu met een min Ier goedgeloovig kereltje te doen en het gevolg was dat hij heel gauw in de amigo zat opgeborgen. Heden stond dit origineele ventje terecht. Er was nog heel wat drukte voor 'm gemaakt, meer dan ie eigentlijk waard was. Hij bleek nog 'u voorwaardelijk veroordeelde te zijn. De eisch was 4 maanden gev. De verdediger 'n pas beginnend advocaat priatte gaten in de sokken van den •officier, maar kon feitelijk niet veel meer doen dan voor zijn sjovelen eersten cliënt clementie vragen. Gaat u weg, of ik schop n weg! Een zekere heer Petrus W., 'n permanente geld-, werk- en daklooze, wiens hielen men liever ziet dan zijn teenen, heeft dezer dagen Alkmaar en oms'reken weer met een bezoek vereerd, het geen merkbaar was aan de kleine inbraken die izoo hier en daar plaats vonden. De politie snorde 'n poos vruchteloos rond, maar ten slotte kwam er leven in de brouwerij. De beroemde Petru3 werd uit Bergen geimporteerd, alwaar hij inge- .rekend was wegens landlooperij en in zijn bezit vond men enkele kleinigheden, die er o pwezen, dat hij niet vreemd was aan een te Alkmaar op het Ropjeschuil gepleegde inbraak. Ze namen hem vandaag zoowel voor het een als voor het andere te grazen. Al wat er bezijden valt is waarlijk zonde. "Wegens de landlooperij werd' geeischt 3 dagen •en 1 jaar opzending. Dat schoot al mooi op. En voor het inbraakje vroeg de officier 6 maanden, of als de vlieger van dé schansdepor tatie opgaat 1 maand.' De heeren moeten van de week maar ijverig de knoopen van hun vest tellen. 5 knoopjes te beginnen. Hij moet weg.... .'Hij moet niet weg... Hij moet weg enz. Komt 'altijd uit! t Even tijd voor een caravellis! Door de behandeling mpt gesloten deuren van twee zedezaken en daarop volgendie pauze, kregen we vacaiitie tot 2 uur. j Té vt»el amstclpils geslurpt? Een typograaf uit Alkmaar, Ger. Joh. S„ dia ■in den nacht van 2 op 3 Mei had deelgenomen aan een voetbalclubfeestje, scheen bij 't •scheiden van de markt om 2 uur in een bloeddorstige stem. mmg te verkeeren. Hij had zich wat in t hoofd gezet over een glas bier, dat hem was gepresen teerd en nu wilde hij een bloedige wraak nemen, trok een knipmesje, stak er mee in de muur en wat erger is ook in de blanke arm van een meté- feestvierend 17-jarig dametje, terwijl hij orul.lé als een nijlpaard, dat last van buikpijn heeft. Gelukkig was de toegebrachte wond niet van eenige beteekenis, maar een kelner hield met mannenmoed den overspannen jongeling vast, ter. wijl politie-assistentie werd ingeroepen. De agent Marbus arresteerde met bekwamen spoed en nam 'Jack the Ripper mee naar 't bureau, waar hem de generale biecht werd afgenomen. Vandaag stond het knulletje terecht. Steldé zoo'n beetie de Ridder van de droevige figuur vour. De officier nam het maar niet te hoog op en vorderde f 30 boete of 30 dagen. Dat was me neer nog te hoog, maar de president, die wist dat hij f30 verdiende en nogal veelvuldig het café bezoekt, raadde hem aan netjes bij moeder Ihuis te blijven, dan had hij die 30 gulden gauw be spaard.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1