NIEUWE I Donderdag 25 Juni 1925. 34a J\arga-g Wo. 74 IBTEIie. rKLEfiaSB'U L4M6EDIJKER COURANT. Buitenlandsch Overzicht Nadruk verboden..» "Wanneer er op een verrassing, een gebeurtenis, een daad, ook een politieke nota al te lang ge wacht moet worden en er al zooveel weken en (maanden van tevoren over gepraat en geraden en voorspeld is wat er wel in zal staan, is ge woonlijk de belangstelling maar matig meer, wan neer eindelijk het lang verwachte zich aan het publiek vertoont. Meestal is er wel door al het 'raden en vermoeden heen zooveel van uitgelekt, dat de verwachting van iets bijzonders van een verrassing teleurgesteld wordt, zoodat vrijwel iedereen zucht: „O, is het dat maar? Maar dat weet ik wel". Op de ontwapeningsnota, die dé gealliëerden sinds Januari aan Duitschland zouidten zenden, waren, al voor dat ze verschenen was, zooveel commentaren gemaakt, dat bij haar verschijning eigenlijk niemand wat anders te zeggen wist, dan dat ze tegenviel en dat het niet goed duide lijk was, waarom die zoo lang' was uitgesteld, tenzij dan dat de gealliëerden met dat uitstel zelf een bedoeling hadden gehad. Het Fransche antwoord op het Duitsche aanbod om deel te 'nemen aan het veiligheidsverdrag, waarover sinds geruimen tijd tusscben Engeland en Frankrijk onderhandeld! werd, heeft al evenzeer lang op zich laten wachten. Het was begrijpelijker. Het fling hier niet over het vaststellen en vermelden van feiten, door de commissie voor dé ontwape ning waargenomen en waarover dus verder tus- schen de verschillende partijen, dié de gealliëer den vormen, geen verschil van meening kan be staan, maar om de wijze, waarop de woorden, waarmee men het Duitsche aanbod zou beant woorden, waaromtrent van den aanvang af tus- schen die partijen, speciaal tusschen Engeland en Frankrijk, een zeer ernstig verschil van mee ning bleek te bestaan. De onderhandelingen, die noodig waren, om flat verschil zoo goed mogelijk te overbruggen vorderde tijd'. Maar die tijd gebruikte iedere journalist, iedere politicus, iedere belangstellen de tenslotte om uit te denken en uit te voorschen 'waarop die onderhandelingen wel zouden uitloo- pen en op welkewijze de twee bondgenooten het zouden eens worden. Eo dit raden had flank zij ook de uitlatingen van allerlei betrokkenen, wol zooveel sucoes gehad, dat nu niet alleen het resultaat dier onderhandelingen eindelijk in "een 'Fransche antwoordnota is neergelegd, maar ook het verloop der onderhandelingen in 't kort ge schetst wordt, en niemand meer verwonderd staat, maar, ook de belangstelling maar vrij gering blijkt. Het blijkt zoo ongeveer te wezen, als men verwacht had. En over dit verwachtte, heeft men al zooveel gepraat, dat het alles oud nieuws lijkt. Een ding heeft men alleen gewonnen. Dat is de zekerheid. Men weet nu, hoe Frankrijk en Engeland tegenover elkaar stonden en hoe en waarover, die het tenslotte eens zijn geworden. De Fransche nota krijgt daarmee de beteekenis van een nota der twee bondgenooten. En dJe daarin bereikte overeenstemming blijkt het resul taat te zijn, dat men vermoed had'. Het verschil tusschen de twee bestond hierin, dat Frankrijk het te sluiten verdrag voor den geheelen territoriale status quo in Europa wou laten gelden, en dus Engeland zoo goed als Duitschland, den besta amien toestand wilde doen waarborgen onder belofte van Engeland's zij'ic, dat het voor de handhaving daarvan al zijn strijd krachten zou inzetten, maar dat Engeland die belofte alleen voor West-Europa en den Rijn wilde geven en ook Duitschland niet verplicht wilde zien de in zijn Oosten getrokken grenzen als onveranderlijk te erkennen. Het ging uus tusschen de twee om de zekerheid voor de toe stand in Middén- en Oost-Europa. En nu blijkt, dat Engeland zijn standpunt principiëel heeft gehandhaafd, maar tevens heeft erkend, dat de vredesverdragen, die ock den toestand in Mid den- en Oost-Europa regelen, natuurlijk ongewij- Z1gd gehandhaafd blijven eu dus Frankrijk, wan neer die toestand bedreigt wordt, wanneer de ar- ibitrageverdragen, tusschen Duitschland en zijn Oostelijke buren' te sluiten, geschonden worden, door de gedemilitariseerde Rijnzone heen die bu- pen te hulp mag komen. Ondanks de principiëele handhaving komt het dus belangrijk aan Frank rijke wenscben tegemoet door de bepaling om- 'toent de onveranderlijkheid der vredesverdragen, den leisch van tusschen Duitschland en zijn Oostelijke buren te sluiten arbitrage-verdragen het toekennen aan Frankrijk van het recht om door Duitsch gebied te trekken, zonder dat daar1- mee het veiligheidsverdrag geschonden zal zijn. En het is wel waarschijnlijk dat juist deze tegemoetkoming en vooral de erkenning van het ^eht van doortocht bij de Duitsche regeering1 ernstige bezwaren zal stuiten, terwijl eveneens de eisch, dat Duitschland eerst tot den volken bond moet toetreden de tot stand koming van bet verdrag ernstig kan bemoeilijken. Een con flict tusschen Duitschland en Polen lijkt in de toekomst lang niet uitgesloten. En in dat geval i zal het Frankrijk altijd gemakkelijk vallen het j oatitaan van het conflict zoo te verklaren, dat het, feitelijk met Engeland's ïïoestemminff, én dus j 'onder verwachting van Engeland's toekoms+ige steun, Polen te huln te komt. Juist de oogen- blikkelüke Duitseh-Poolsehe verhouding moet Duitschland op die mogelijkheid1 bedacht maken. Dé handelsverhoudingen tusse>en Duitschlandl en Polen werden tot aan den Isten Juni be- heerselit door het verdrag van Versailles, Mat Duftschland verolichtte tegen beoaalde voorwaar den verschillende waren en prcflucten uit Polen uit te voeren, zoodat b.v. per maand 500.000 'ton kolen uit Silezië in Duilschland werden geïm porteerd, wat een maandelijksche betaling van' 5 millioen goudmark beteekende. Nu de désbe- betreffende bepaling haar kracht 'hceft verloren en een handelsovereenkomst tusschen de 'twee lan de nvoor de bepalingen van het vredesverdrag in de plaats moet komen, is Duitschland tot een dergelijke invoer niet langer bereid. Maar Polen weet met de opbrengst van de Silezische kolenmijnen geen weg en voelt zicli dus mot een algemeene werkeloosheid bedreigd. En waar ook de andere Silezische mijnen van den uitvoer naar Duitschland afhankelijk zijn en Polen voor zijn geheelen uitvoer op Duitsch land is aangewezen, voelt dit land zich door een oeconomische crisis bedreigd. Het heeft er blijk baar aan gedacht de Duitsche invoer te weren én aldus een oeconomischen oorlog tusschen de twee buurstaten uit te lokken. Maar overtuigd, dat het daarbij aan het kortste eind1 zou trekken, wil het toch liever door onderhanldélingen zijn 'doel trachten te bereiken. Lukt dat niet, dan- lijkt een oeconomische oorlog onvermijdelijk. Èn iedereen weet, hoe gemakkelijk die tot een ern stig conflict kan leiden. Het gevaar, dat Duitsch land in het nieuwe veiligheidsverdrag kan be dreigen, is dus niet denkbeeldig. Maar dit gevaar bedreigt ook Europa net zooveel als het andere veiligheidsverdrag. Het is het# gevaar uit hét Oosten, dat altijd acuut blijft en dat alleen wijzi ging der vredesverdragen terzijde kan stellen. Rechtzaken ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van 23 Juni, UITSPRAKEN. Klaas Noordwijk, verkooper van valsche be lastingmerken, vrijgesproken. L'eendert O., als voren, vrijgesproken. M. J., Amsterdam (ged.) oplichting, 4 maan den gevangenis. Petrus W"., zwervend, (ged.) lanidlooperij, vrij gesproken. Petrus "W"., zwervend (ged.) diefstal, 6 maan den gevangenis. J. B. W., Alkmaar, (géd.) zedenmisdrijf 5 maanden .gevangenis. A. K., als voren, 3 maanden gevangenis. G. J. S. Alkmaar, mishandeling f30 boete of '30 dagen. G. zwervend, (ged.) diefstal met braak I "jaar 'gevangenis. Dieuwertje K., huisvrouw C. N„ Schermeer, diefstal, vrijgesproken. Perc. i 3 snees bouwland in bod f303.—. P«rc; 2 21/2 snees bouwland in bod f 22.5. Gemijnd op f9.per snees. Pprc. 3 bouwland met schuur f420. Perc. 4 woonhuis f 1800. Gemijnd op f 1807. Comb'. 1 en 2 in massa f850. ■Comb. 1, 2 en 3 in massa f 1455. Perc. 1, 2 eu 3 gekocht door C. Tol. Perc. 4 gekocht door A. Nieuwland. De ziekenhimplannen te Alkmaar. Men meldt uit Alkmaar: Naar wij vernemen zijn de plannen voor de stichting van een Centraal Ziekenhuis in het' ge bouwencomplex der voormalige Cadettenschool gereed gekomen. De begrootinxg sluit op een bedrag van f489.500, nagenoeg overeenkomende met de min of meer globale raming van dr.. Wortman en de Ziekenhuiscommissie, welke f 490.000 bedroeg. B. en W. stellen thans den Raad vóór dén bouw volgens die plannen ten uitvoer te brengen, mét dien verstande dlat omtrent de gunning van den bouw niet wordt beslist alvorens zekerheid is •verkregen dat het bedrag wegens giften en sub sidies, door dé ziekenhuiscommissie als noodza kelijk genoemd, ook inderdaad herkregen zal smaakt ah room Voorts stellen B. en WL den Raad vóór hun col'leg ete machtigen aan de Provinciale Staten van Noord-Holland ten behoeve van 3è exploi tatie van het ziekenhuis 'de Toekenning Te vér- zoeken van een jaarlijksch subsidie, groot f20000 Plaatselijk Nieuws - OUDKARSPEL. De heer Jb. de Boer neeft zijn benoeming tot Lid van den Raai aangenomen. - OUDKARSPEL. Gisteravond vergader le de afd. Oudkarspel van -den Vrijz. Dem. Bond ten huize van den heer C, Vis. Aanwezig waren. 19 leden. De voorz. de heer G. Hart opent de vergadering met welkom waarna de notulen van de twee laatste Vergaderingen worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde wordt dan gesteld: bestuursverkie zing, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Bregman. Na eenige stemmingen, waarbij waarbij door een 2-tal heeren wordt gezegd, niet in aanmerking te. willen komen, wordt gekozen de heer H. Stennen- berg, die zijn benoeming aanneemt en verklaart zijn beste krachten te zullen geven aan de afd. en aan het V.-D.-beginsel in het algemeen. Een breedvoerige discussie wordt ge oerd over de reclame voor de a.s. verkiezingen, waarna, warnier dit onderwerp is afgehandeld, eenige mededeelin- gen van huishoudelijken aard worden gedaan. Bij de breedvoerige rondvraag, worden verschil lende onderwerpen besproken, waarvan er eenige ter afwikkeling aan liet bestuur worden opgedra- gen. Tevens vindt voorz. hierbij gelegenheid, den hr. De Boer te feliciteeren met zijn benoeming, en spreekt den wensch uit dat hij als V. D. op waar-, dige wijze de belangen van de gemeente zal be hartigen. Hierna volgt onder dank sluiting. - BROEK OP LANGENDIJK. Naar wij vernemen, is het bestaande collectief- contract, betreffende het inladen der groenten in spoor of motorboot, tusschen de Vereeniiging Koophandel" en de Associatie van Transportar beiders, na eene enkele wijziging, betreffende het verzekeringswezen, wederom verlengd tot 1 Ju ni 1926. UIT DEN OMTREK. - SINT PANCRAS. (Uitslag verkooping voor rekening van de erf genamen Van der .Werff. DE TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN HET TOTAAL AANTAL CANDIDATENT Het totaal aantal candidaiten dat voor de aan staand everkiezing van leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal door het geheele land' ge steld is, bedraagt 562, als volgt veniéeld over de partijen .S. D. A. P. R. K. Staatspartij Vrijheidsbond (alle lijsten) VrijzrDemocratischen Bond Anti-Revolutionaire Partij Nederl. Middenstands'Partij Christ. Historische Unie Plattelandersbond (lijst Braaf) Vaderlandsch Verbond Democratische Partij Revolutionair Arb. Comité Christ. Democratische Federatie Plattelandersbond (lijst 'de Boer) R. K. Volkspartij Communistische Partij Staatk. Gereformeerde Partij Herv. Geref. Staatspartij Vrijdenkers naar het Parlement Socialistische Partij Protestantsche Volkspartij Bozuinigingspartij Verbond van Actualisten Vrije Christelijke Partijl Verbond voor Premievrij Staatspensioen Nationale Partij Sportpartij Pensioenactie Partij L andbou wersp artij Rapaille Partij Nieuwstijdingen Dé reis der Koningin. Kapitein Ruys, adjudant van H. M. de Ko ningin, heeft aan den Zwitserschen correspon dent der „Msb." verzekerd, dat de gezondheids toestand van H. M. geenerlei reden tot bezorgd heid geeft. Hare Majesteit is geheel koortsvrij en de genezing der gekneusde vingers heeft een normaal verloop. De geneesheer heeft er geenerlei bezwaar tegen, dat Hare Majesteit Donderdag naar Zermatt vertrekt. Betreffende het verloop van het ongeval, vei'- wees adjudant Ruys naar de mededeeiingen van den particulier secretaris der Koningin Vrijdag in de Nederlanldlsche pers. De schuld ligt bij den chauffeur, die van de auto afstapte, voordal de Koningin uitgestegen was, daardoor dé auto onbestuurd latend met' Hare Majesteit er in. Gelulkig hebben eerst oen boom en daarna een droge sloot de auto spoedig tot stiMand gebracht, daardoor grooter onheil voorkomend. Hare Majesteit was uitgereden met een hofdame en een dienaar om o|> een mooi plekje in de buurt van den „Glacier des Bos- sons' 'rustig te schilderen. Hare Majesteit draagt thans de rechterhand met uitzondering van den duim, in verband. Zij heeft den Zondagmiddag met Prins Hendrik in den tuin van hotel du Mont Blanc doorgebracht, terwijl Prinses Juliana met kapitein Ruys per auto naar Genève is geweest, waar zij o.a. een kerkdienst bijwoonde. Na afloop der prediking werd per motorbootje oen tochtje van den Quai Du Mont Blanc naar den Quai des Eaux Vives gemaakt. Daarna keer de het gezelschap, terug naar het hotel „Des Ber- waar de lunch werd gebruikt, 's Middags heeft de prinses de stad bezichtigd en o.a. een bezoek gebracht aan de groote kathedraal, de Sint Pieter, waar de stoel van Calvijn werd be zichtigd. Ook heeft de prinses met veel belang stelling het monument de la Reformation en het standbeeld van Prins Willem den Zwijger in oogenschouw genomen. De gewezen Duitsche keizer. De „Montagmorgen" publiceert een brief uit Den Haag, getiteld: De zomerreis van Wilhelm II, waarin wordt beweerd, dat de gewezen Duit sche keizer op het laatste oogenblik van een reis naar Noordwijk heeft afgezien. De Neder- landsche regeering, die, aldus meent dé bericht gever van het Berlijnsche blad te kunnen melden, tot hiertoe op elk verzoek van den ex-keizer, om Doorn te mogen verlaten, op beleefde, maar be sliste wijze afwijzend had beschikt, scheen thans rekening te willen houden met de ernstige zwaar moedigheid waaraan de gewezen keizer sinds ge- ruimen tijd lijdt, en had1 hem toestemming ver leend, een paar maanden in een badplaats te gaan doorbrengen. Op het laatste oogenblik ech ter had Willem n zelf besloten niet naar Noordwijk te gaan. i De echtgenoote van den gewezen keizer gaat naar Homburg. Blijkens het verslag der Prins Hendrik Stichting (verzorging van oude behoeftige zee lieden) bedraagt het aantal verpleegden momen teel' 136 (122 mannen en 14 vrouwen). Het bedrag der ingekomen giften was in verband met de bijdragen, die bij 'dé N.- en Z.Hollandsche Red dingsmaatschappij ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan waren binnengekomen, dit jaar minder dan anders, n.l. 9080.86. Een woord van hartelijken dank wordt gebracht aan dé men- schenvrienden, die dit bedrag bijeenbrachten.: 1 Aan legaten werd ontvangen een bedrag van f 23.232.43. Met leedwezen wordt geconstateerd', dat het ledental vermindert; de directeur hoopt, dat deze mindere belangstelling niet voortkomt uit een langzamerhand verdwijnende sympathie voor de nouden zeeman, die toch zeker deze sym pathie nog ten volle waard is. De rekening en verantwoording sluit in ont vangst en uitgaven met f84.697.65 en een voor- deeiig saldo van f 11.451.83. Ongevallen. Toen de autobus uit Rotterdam te Vlaarilin- "gen-Oost aankwam is daar een ernstig ongeluk gebeurd. De heer S. van der Veen, kapitein van het stoomschip Hector van L. Smit en Co's In ternationalen Sleepdienst, wilde hier uitstappen, deed dit echter, voordat de bus had stil ge houden, met het gevolg, dat hij kwam te vallen en de bus hem met het achterwiel over de borat- ■kast reed. In zeer zorgwekkenden toestand werd hij in het spoorwachtershuisje binnengedragen, waar een dokter geneeskundigen bijstand ver leende. Reeds spoedig echter is de heer van dér Veen die 33 jaar oud is, en een vrouw met viter kinderen nalaat, overleden. De Minister van Binnen Landsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin wordt medegedeeld, dat evenals in 1922, 1923 en 1924 ook in dit jaar en wel in de week van 28 September—4 October door de vereeniging- „Het Roode Kruis" over het geheele land een col lecte zal worden gehouden ten bate van het vre deswerk dier vereeniging. De Minister verzoekt aan de gemeentebestureav ook aan deze collecte den steun, door het bestuur der vereeniging Het Roode Kruis gevraagd, zooveel mogelijk te verleenen. Op den Zeeweg te Bloemendaal bij 'dé water leiding heeft een ernstig ongeval plaats gehad.. Drie motorrijders reden op korten afstand1 achteu elkaar in de richting van Zandvoort. Een van hen moest vermoedelijk voor een wielrijder uit kijken en kwam daarbij te vallen, wat tot gevolg 'had, dat dé twee anderen, op hem red/en en even- ieens vielen. Twee van de motorrijders zijn naar het St. Elisabethgasïhuis vervoerd. De derde mo- torrijder en twee dames, die op de duozittingen 'hadden gezeten liepen on beduidien de wondjes op. De gewonden, wonende te Schoten en te Haarlem, hebben vermoedelijk een hersenschudding gekre- t Te Aalbeek heeft Zondag een tragisch' onge val plaats gehad. De 89-jarige pater F. R., pro fessor in' de scheikunde aan het college te val kenburg, was aan het wandelen en las zijn bre vier toen hij door een auto gegrepen werd. Ern stig gekwetst werd hij opgenomen. D'e ongeluk kige stierf binnen enkele minuten. Eén en ander 'is vermoedelijk te wijten aan de doofheid van den heer R. Den chauffeur treft geen sohuld.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1