IN 1 'EU W E CRH!I i Donderdag: 0 Juli 1928 84a %f Aarg:a~g fiemeenteraaa noomsctiarmomie. if O. 80. I«TE«« riL^iave si LAilEfiEDIJKER ffllltYT, Buitenlandsch Overzicht Nadruk verboden. (et honing vang je nu eenmaal meer vliegen I met azijn. En daarom ia het niet erg verstan- i' van de Entente, dat ze op een oogenblik, ze wacht op Duitschland's antwoord op de Fransche nota, inzake het waarboijver en Duitschland's aansluiting bij dat ver- Duitschers verschrikt met 'de barsohe betreffende de Duitsche luchtvaart. >e Fransche nota had hen toch al een beetj.e schuw gemaakt. Toen ze hun bereidwilligheid spraken om aan het veiligheidsverdrag mee doen, was het allerminst hun bedoeling de den, waarmee het verdrag van Versailles ge- den heeft, nog wat vaster aan te halen. Ze den zich uitspreken voo rhet behoud van den het Westen ontsstanen toestand en verder de k laten zooals ze was. Maar de Franschen, kbaar in de veronderstelling, dat Duitschland ®der begeerig was om aan het veiligheids- drag deel te nemen, meenden van de gele- heid te kunnen gebruik maken, om het de oen van het vredesverdrag nog wat vaster den neus te drukken en zoowel nieuwe ver gen over de Oostelijk grenzen te eischen, waar- het zelf de garant en de scheidsrechter zou nals toetreding tot den Volkenbond, waarvan nog kortelings den ouden vijand wou uit ten. [et tot stand komen van het veiligheidsver- g zelf blijkt er een beetje onzeker door gewor- De Duitsche regeering heeft nog niet ge boord. Maar het schijnt wel zeker, dat ze m deze nieuwe verplichtingen in verzet zol ïen. n in dez egemoedsstemming kan het stellen nieuwe eischen om de Duitsche luchtvaart «perken, die misschien wel in het vredesver- t hun grond hebben, maar dit niettemin mét bedreiging voor de Duitsche luchtvaart, die inhouden, de Duitschers slechts kunnen ver eren, en de Duitsche regeering- gemakkelijk brengen de afwijzing van de Fransche eischen ïake het waarborgverkirag nog voor scherper formuleeren. De Franschen moetien niet ver in, dat op stuk van zaken zij het in de eerste its zijn, die een veiligheidsverdrag hegeeren, lat het al heel weinig verstandig is, je eigen schen te hlokkeeren. Maar de oorlog en de iming, die hij gekweekt heeft, schijnt dit verstandigheid een beetje gesaboteerd te ten. En het lijkt uiterst moeilijk, zich zelf leel uit die stemming los te weeken. België doe nze er al lang te vergeefs moeite ir. In alle landen, tot zelfs in Amerika, waar r, die zich tegen een oorlog durfde uitspre- - een goeden gooi naar gevangenisstraf leed, ft die stemming zich niet alleen naar huiten, ir ook naar binnen toe doen gelden. In België ten vooral de Vlamingen daarvan de gevolgen «rvonclen. De behandeling, die zij zich reeds lang hadden moeten laten welgevallen, had meesten niet erg geestdriftig gemaakt voor Belgische regeering en het Belgische vaderi l En velen hadden zelfs een oogenblik hoop len oorlog en zoo noodig onder medewerking Duitschers de nationale Vlaamsche eischen manen vervullen. D'at had de Belgische regeer en de Walen en Franchiljons kwaadaardig makt tegen al wat Vlaamsch was. En menig ®ing heeft dat met gevangenisstraf, ontslag betrekking, armoede en honger moeten <*>pen. De geringste verdenking van activisme 'voldoende om een vervolging uit te lokken, 'top al heel gemakkelijk een veroordeeling gde. «schillende vooraanstaande Vlaming-en zucht zoodoende nog in gevangenissen, anderen Je in vrijwillige ballingschap, nog anderen, uit broodwinning gestooten, leven in armoede «Bende. Aan dat alles hebben de Vlamingen, zelf buiten schot bleven, allang een einde j«n maken. Maar de oorlogspsycheu bleek ook België nog te sterk. Nu heeft het Kamerlid toan Vos, afgevaardigde van de frontpartij, ««uw een voorstel ingediend tot het verleenen «en algemeene amnestie aan politiek ver- Welen. In andere landen is over dat alles reeds de spons gehaald. En de heer Vos ff. dat hem dit in deze Kamer en met een ««ring, die uit socialisten en Vlaamsche cLemo- ®n bestaat, in België nu eindelijk ook wel ®«n zal. Maar de afgelegde regeeringsverkla- beeft al getoond, dat het democratische en «®sch gezinde er maar erg dunnetjes hoven b?t. Dut is natuurlijk wel vooral het gevolg ■fo omstandigheid, dat zij ook de conservatieve Wieken te vriend wil houden. Want al be- zij over een democratische meerdlerheid, 61 Eerderheid is uiterst klein en zeer wankel. Plannen tot het invoeren van vrouwenktes- 'oor de provinciale raden stuiten op ver ier socialisten en hebben dan ook al een 'Wische verklaring uitgelokt, waarin ds ««ring met een betuiging van voorloopig ver- ?®en gewaarschuwd werd. Maar als ook de gisten halsstarrig worden, dan raakt de re- allen grond onder de voeten kwijt. Want voorloopig gaat het nog alleen in Italië 'zoo, dat de regeering uitmaakt, hoe alles ge beuren zal en het volk, in het parlement verte genwoordigd, slechts „ja" heeft te knikken. En zelfs daar blijkt het alleen mogelijk dbor Mussolini's krachtmethodes. Deze fascistische aanvoerder vergroeit ook naar den vorm steeds weer tot den alleenheerschier. die hij feitelijk Sinds lang is. Hij is nu behalve minister-presi dent nog minister van buitenlandsche zaken, van Oorlog, van marine, van de luchtvaart, van oeco- onmische zaken en van finantiën. Maar ook tegen hem verheft zich een gevaar, dat met geen op heffing van de vrijheid van drukpers en vereeni ging en dergelijke^ geweldmaatregelen te bestrij den is. Het is een 'zelfde gevaar als dat, hetwelk Frankrijk bedreigt. En het zal ook in Italië blij ken. dat met buitenissigheden en kunstmatige maatregelen van verdediging de lire niet op peil te houden is. Juist de abnormale toestand, die in Italië heerscht, maakt deze voortdurende da ling van het betaalmiddel nog gevaarlijker. En het komt de Italiaansche regeering dan ook on- 'getwijfeld al uiterst ongelegen, dat juist nu Ame rika steeds hardnekkiger op regeling der schuld aandringt. Misschien kan haar deze benarde finant.iëele positie tenslotte nog leeren, wat ze niet erken- 'nen wil, dat het gebruik van geweld nu eenmaal niet de beste methode is om een uit zijn voegen geraakt land of wereld weer tot rustt te brengen. Vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 6 Juli 1925 des avonds half acht. Aanwezig alle leden. Voorzitter Burgemeester Jhr. van Spengler. Secretaris de héér Reinders. De voorzitter opent de vergadering waarna de notulen worden gelezen en onveramlerd vastge steld. Ingekomen stukken. Procesverbaal van kasopname bij den gemeen teontvanger, waarbij bleek een ontvangst van f 1.43339.26, een uitgaaf 'van 127864.62 alzoo een kasgeld van f 15474.64, een en ander overeen komstig de hoeken en voorschriften. Verzoek van de afdeeling Langendijk van de ■Noordhollandsche vereeniging Het Witte Kruis om een subsidie van 5 cent per inwoner voor ae klassikale gezinsverpleging kring Langendijk. Die vorige vergadering was reeds van dit ver zoek mededeeling gedaan en B. en W. stellen voor om op het verzoek gunstig te beschikken. A'Idns wordt besloten. Verzoek van de vereeniging voor goed vakon derwijs in Westfriesland om een subsidie. De voorzitter herinnert er aan dat aan de af deeling Langendijk reeds subsidie verstrekt wordlb en deelt mee, dat B. en W. het wienschelijk oor- deelen de hoofdvereeniging met een subsidie te steunen van 10 gulden per jaar. Aldus wordt be sloten. Een verzoek van den heer A. van Nienes om ontslag als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Dit ontslag wordt eervol veriaend en ter voor ziening in deze vacature bieden B. en W. 'de volgende aanbeveling aan: 1. K. Wagenaar, 2. Keeman, Tz. Met 6 stemmen tegen 1 op de heer Keeman, wordt de heer K. Wagenaar als lid der commissie gekozen. Daarna deelt de voorzitter mede, dat de ge meenterekening over 1924 vermoedelijk met een batig saldo zal kloppen. Machtiging wordt verleend om de. noodige af- en overschrijvingen te doen. Van den Minister is bericht ingekomen betref fende beschikking op het bericht dat B. en W. zich om verschillende redenen niet met het bouw plan van de uitbreiding der Katholieke school konden vereenigen. Uit het bericht blijkt, aldus de voorzitter, ten eerste dat een uitbreiding van drie localen vol doende wordt geacht, ten 2e. dat niet f 4998.37 voo rhet noodlocaal beschikbaar moet worden ge steld zooals gevraagd was, doch f 1600 en ten derde dat de leermiddelen en schoolbehoeften ver geeld behooren te worden, slechts voor zoover "dit noodzakelijk is in verband met de toename van het aantal leerlingen. Resumeerende heeft dus aldus dé voorzitter den Minister heslist, zoo-als het B. en W. gel- j w-enschtd en noodzakelijk voorkwam. Ik wijs daarop, als gevolg van de tendentieuse berichten in sommige bladen als zouden B. en W. de zaak hébben tegengewerkt en behoef er inet verder op in te gaan. B. en W. hebben in. deze gedaan wat. ze moesten doen in het belang van de gemeente. In hoogste instantie is nu uitgemaakt dat niet 4, doch 3 localen moeten worden gebouwd. 1 Ik 'zeg dit niét met het doel om te doen uit komen dat B. en W. in het gelijk gesteld zijn. Daar is de zaak te ernstig voor, doch hen er even dieper op ingegaan door de berichten ih 'sommige kranten waarin men het deed voorkomen 'also fde zaak door B. en J& werd tegengehouden. Zonder nadere bespreking wordt ook dit séhrij'- 'ven voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel van de commissi eder lichtbedrij'- ven om de électrische lichtstroom te verlagen van 40 op 37 cent werd goedgekeurd. Machtiging wordt aan B. en W. verleend om evenals het vorig jaar voor f 2200 rente gevend goed aan te koop-en en weer staatspapieren aan te koopen. Dit in verhand met de noodige aflos sing van distributieschuld. Bij de rondvraag vestigt wethouder Ootjers de aandacht op de lantaarn hij het postkantoor! idie achteruit gezet dient te worden. Ook vestigt spreker de aandacht op bliksem afleiders. Hierna wordt de vergadering door den voor zitter gesloten. j Kamer van Koophandel Vergadering van de Kamer van Koophandel gis teravond half zeven ten stadhuiza te Alkmaar. Afwezig de heeren Endel, Offers, Lakeman en Gron-dsma. De vcorz. opent de vergadering met welkom, waarna de notulen van de vergadering van 18 Mrt. worden goedgekeurd Nagekomen zijn een adres: Van de K.v.K- te Nijmegen in verband met de [Duitsche invoerrechten op groenten en fruit. Van de K.v.K- te Groningen inzake de wegen belasting. 4 Uan de HollandCalifornië Trading Company te San Francisco waarin medewerking wordt verzocht ter bevordering van de handelsbelangen tusschen beide landen. Deze zullen straks worden behandeld. De voorz. zegt hierna, dat de met Pinkster ge houden Kanaalfeesten op initiatief van de K.v.K. zijn gehouden. In de eer-te plaats is dank verschul digd aan de gemeentebesturen van Helder en Alk maar en de Marine, maar zeker niet in het minst aan de Langedijkers, die op zoo waardige wijze heb ben déelgenom-en aan de feesten en aan de Zaanl. Zeil- en Ro-eivereeniging. Groote resultaten kunnen deze feesten hebben voor de Westfriesche Kanaal plannen en zeer juist is het gezegd! door de „Nieu we Langedijker Courant", dat deze feesten zeker zullen bevorderen de samenwerking onderling tus schen de verschillende gemeenten. Spr. uit hierbij den wensch dat de kanaalplannen spoedig in ver vulling mogen gaan. Ingekomen stukken. a. Missive van het Ministerie van Waterstaat, inzabe de dienstregeling der Ned. Spoorwegen, i Deze dienstregeling ligt niet meer ter secretarie van de K.v.K. ter inzage, maar wensch-en kunnen ter bevoegder plaatse kenbaar worden gemaakt. Waar wij, zegt voorz., geen zitting hebben in den Spoorwegraad is het gewenscht, nogmaals te trach ten voor een lid zitting te verkrijgen. De heer Grunwal-d zegt dat door hem een schema is opgemaakt van de treinen, welke er moeten zijn voor een goede verbinding tusschen Alkmaar en Helder en ligt het op onzen weg ernstig aan te drin gen die treinen aan te brengen, die voor ons dis trict zoo zeer gewenscht zijn. en dit te doen voor i Augustus. Het noordelijk deel van N.H- is al zeer stiefmoederlijk bedeeld. Tevens wenscht spr. aan te dringen op het laten loopen vin motorwa gens tusschen treinen, waarvan de vertrekuren ver van elkander liggen, evenals dit elders in ons land gedaan wordt. De heer Kolster wil deze zaak in onderzoek ge ven bij de comm. van verkeer. 'Overeenkomstig wordt besloten en tevens zal aangedrongen worden om een lid van hieruit in den Spoorwegraad te benoemen. Tijdens afwezigheid van den heer Grunwald wordt de heer Kolster voor de verkeerscommissie aan gewezen. b. Afschrift ter kennisname van een adres der K. v. K. te Rotterdam, gericht aan den' -Minister van Binnenl. Zaken, inzake de han delsstatistiek. Het Burea ustelt voor dit adres voor kennisge ving aan te nemen. Overeenkomstig wordt besloten. c. Missive va nhet Ministerie van' Financiën, inzak ede toepassing, der Zegelwet op cassahons. Een discussie ontspint zich tusschen de heeren De Raat en Schmalz over het al of niet zegelen van nota's afgegeven bij verkochte goederen. De heer schmalz meent dat nota's niet diehen top bewijs van betaling en dus niet gezegeld behoeven te worden, terwijl de heer De Raat zegt dat de Min. daarin wel een panier ziet dat gezegeld moet wor den Bons afgegeven tusschen kooper en verkooper gelden als bewijs van betaling. (De heer Secretaris zegt dat de aangegeven leid draad zeker gevolgd zal worden omdat bij toezer.- ding van stukken van het Min. van Fin. zooals - bij dit, eerst de Min. van Justitie wordt geraad- 1 pleegd en overeenkomstig diens standpunt wordt geschreven. (De voorz. zegt dat er zaken zijn die geen be- j wijzen van betaling boevn de f io afgeven, waar door men vrij is van zegelrecht, maar wenscht de kooper een dergelijk bewijs, dat men da" den weg moet volgen t,e zegelen en dit den koooer laten betalen. Verder geeft hij in overweging deze aan gelegenheid bij verschillende rechtsgeleerden te on derzoeken. d. Kennisgeving van den Inspecteur der Direc te Belastingen (le inspectie), dat bij K.B. do. )2 Mei 1925 is bepaald, dat de Gemeente Alk- maa rmet ingang van 1 Juni 1925 is aangewezen voor de lossing van goederen ingevoerd met Met gratis A JPi BES5EN5AUS een Heer/yh Dessert.' spoortreinen, op den voet van het gewijzigde K.B. dd. 26 Maart 1872. e. Missive van het Hoofdbestuur der Poste rijen en Telegrafie, waarin wordt medegedeeld', dat geen aanleiding bestaat om voor Scha gen. en omstreken een streektelefoonnet te vestigen. In dit verband wordt erop gewezen, dat het tarief voor gesprekken tusschen plaatsen op niet meer dan 15 K.M. van elkander gelegen is terug gebracht van fl. 0.35 op fl. 0.20 per gesprtak van 3 minuten. De heer Schmalz spireekt zijn teleurstelling uit over deze beschikking. Wat bereikt is komt niet neer op wat gewenscht wend. De aansluitingen werden door het wegblijven van het streeknet ook niet bevorderd. De Schager Middenstandsvereenig. heeft ter bevordering van dit doel dan ook aan gedrongen pm het tarief terug te brengen op fo.io. Spr. vraagt of het niet gewenscht Is om ook vanuit de Kamer hierop aan te dringen. 'De heer Ringers zegt dat ook de gemeente Alk maar heeft gerequesteerd voor terugbrenging van- het tarief op io cent. De voorz. vindt het vreemd dat de K.v.K. hier van geen kennis heeft gekregen, waarop de heer Ringers antwoordt dat dit pas is gedaan. Op voorstel van den heer Schmalz zal aangedron gen worden op verlaging van h$t tarief. f. Adres van den Ned. Bond van Autobuson dernemers strekkende tot het verkrijgen van een betere regeling en samenwerking der autobus diensten op bepaalde trajecten. Voor kennisgeving aangenomen. g. Correspondentie der IC. v. K. te Leeuwarden, inzake de waarde-aangifte bij invoer. (De voorz. zegt dat thans de vrachten van de grens af moeten gerekend worden bij de waarde van de goederen en vindt dit niet billijk, daar hier door invoerrechten worden betaald. Het adres van Leeuwarden zal derhalve worden ondersteund. h. Afschrift van een adres der K. v. K. te Heer len gericht aan den Raad van Ministers, betref fende de oprichting van mijnwinkels. De beer De Raat wenscht tegen deze bedrijfspoli tiek te protesteeren. Men gaat de loonen drukken en wil tevens tegemoet komen, door de levensmid delen in die mijnwinkels goedkooper te verkoooen. Hierdoor wordt groote schade toegebracht aan de daar gevestigde middenstanders, die hierdoor als het ware de loonsvermindering moeten betalen, 't Is en verkeerde bedrijfspolitiek en daartegen moet in het belang van den gsheelen middenstand wor den o-~-rotfisteerd. i. Verzoek van het Gemeentebestuur te Alk maar tot het aanwijzen van vertegeniwoordigers uit de ICamêr hij het afnemen van het eind-exa men der Gem. Hoogere Handelsschool te Alkmaar Het Burea uh^eft 'daarvoor aangewezen de hee ren Arntz en 'Gronldsma. i. Dito verzoek van de Algem. Heldersche Win- kelicrsv^reeniging te Helder. (Het Bureau heeft daarvoor aangezocht .en voorzitter van het Grootbedrijf, den heer M. A. Kolster. De voorz. zegt dat deze examens reeds achter xden rug zijn en spreekt zijn tevredenheid uit over de practische wijze van examen-afnemen. Spr. meent, dat men met het oog op het groote nut van deze scholen moet waken tegen ontvolking door de H B S. De heer Kolster s wreekt in denzelfden geest en zou gaame willen dat er een speciale commissie uit de Kamer werd benoemd voor het Handels onderwijs. De vcorz. zou de jonge menschen nog willen aanmoedigen en otmekken om de Handelsschool te h- oe'-en. vooral hen, die zich later in den handel zullen begeven. Hij verzoekt den leden der Kamer om ieder voor zich in hunne plaats propa ganda voor het Handelsonderwijs te maken. Het over deze aangelegenheid uitgebrachte rap port, zal in de volgende vergadering worden be sproken. k. Adres van de Hndeldrijvende en Industri- eele Middenstandsvereeniging te Anna Paulow- na, gericht aan de Directie der Ned. Spoorwe gen, teneinde hetere verlichtngi te verkrijgen van lret Statiousemplaoement te Arnna Paulow- na en Ewijeksluis. Het Burea umeende dit verzoek krachtig te moeten ondersteunen. 1. Adres van de K. v. K. te Hoorn, gericht aan dé Tweede Kamer, inzake de regeling der tege moetkoming aan Zuiderzeevisschers. De heer Kolster wenscht dit adres voor kennis geving aan te nemen, omdat de desbetreffende wet reerte is aangenomen en verschillende in het adres genoemde zaken in de wet zijn aangebracht. Wel zou sur. er bij de Regeering op willen aandringen dat ge-orgel wordt voor een sooedige totstandko- rri--" van de Zrid-r-eedroogmaking. Ovrmn'-omsrig v-orit herioten. m. Mededeeling van de Directie der Ned. Spoor wegen dat nog niet kan worden overgegaan het tarief voor buurtverkeer to ete passen op die baanvakken: AlkmaarHelder en Alkmaar- Haarlem. j

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1