NIEUWE WEGK-ARTIKELEN. Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. iXtUO Zaterda? 11 Jull 1925. 84e J. H. KEIZER. per 3 maanden f 1,15 Fa. H0UW1NG - Mienl 7 NO. 81 IflTEHtt TKLCPRaai Si L4MGED1JKER COIIRAST. Dese courant verschijnt Dinsdags, Donderdag» en Zaterdags. BBDAOTgüB-urresyga: 1 tl ij ËMLithi Th 1— re*ele 71 ct., alk* regel meer 11 aft. ABOHHIMERTSPSUB SUB CCIn loordiefearwoude. Mi littirs if fignettio twiw our plutiraioti birikiol Brievee reehtatTeeki eaa dea Uitgever- Oil nummer bestaat uit twee bladen. ■RENTE BLAÏL REVUE VAN DEWEEK. 7 Juli. Don 29en Juli j.l. heeft het Kabinet-Ruys de Beerenbrouck de Koningin zijn ontslag aangebo den. Dit geschiedde dus twee dagen vóór de ver kiezing. Het Ministerie beduidde daarmee, zijn pftreden los te maken van .den uitslag der Stem bus-worsteling, En daarmee is dus tevens „af doend antwoord" verstrekt aan degenen, voor wie t nog niet vaststond, óf het Kabinet Ruys na 1 Juli zou aanblijven. De periode van begin Janu ari 1924 tot nu is voor dat Ministerie een soort van „lijdensgang" geweest. En men heeft achting en erkentelijkheid over te hebben, geheel afge scheiden van „politieke kleur", voor de offervaar digheid, door het Ministerie, volgens- wensch der Koningin, betoond. De Kamerverkiezing van Woensdag j.l. heeft ide Rechtsche Coalitie een niet onbateekenenuen „deuk" gegeven. De katholieken verloren twee zetels, de anti revolutionairen drie, de Chr. Historische Unie behield haar elf zetels, dus: de Coalitie daalala van 59 op 541 Verder wies de Staatk. Geref. Partij van een op twee (ds. Kersten kreeg ids. Zandt tot politieken compagnon) De Herv. Geref. Partij veroverde een zetel, de Katholieke Volkspartij eveneens. De S.D.A.P. groeide van 20 op 24 Kamerzetels, de vrijz. dem. kwamen •van vijf op zeven. De Communisten wisten slechts één zeteltje te bemachtigen, voor hun vriend Lou de Visser. De Plattelanders zullen in de aieuwe Kamer slechts worden vertegenwoordigd door den heer Braat. De heer De Boer is uitge vallen. Evenals de revue-koning Henri ter Hall. kleine partijen hebben geducht echec gele den. Het grootst getal stemmen behaalde de Mid denstandspartij (36.000). maar door het fliet ver bonden zijn der lijsten kon haar geen zetel wor den toegewezen. Dat de actualisten niet meer dan 2000 stemmen kregen, de sportpartij slechts 4000 aanhangers(sters) tot zich trok en het Va- derlandsch Verbond slechts 13.000 is wel zeer in strijd met de optimistische berekeningen, door 'ize groepen vóór 1 Juli jl. gewaagd!... Groot was het getal thuisblijvers. In 't geheel é,c. 15 pet. van de 3.085.770 uitgebrachte stem men. Te Amsterdam bleven 73.000 kiesgerech tigden thuis, te Rotterdam 48.000, in Den Haag 35.000. Nu zal toch wel zeer duidelijk moeten blijken, dat voor de groote gemeenten de toepas sing der poenale sanctie-stemplicht onuitvoer baar is!... Blechts behoudt dus eene, zij 't zeer verzwakte „gevaarlijke" meerderheid in de Tweede Ka mer. Het optreden van een Rechtsch Ministerie i« constitutioneel gerechtvaardigd. Natuurlijk ver keren wij thans, terwijl de Koningin de lei ders der fractiën en andere „hervorragendle" per sonen tot het geven van advies ten Paleize roept, is de periode der diverse „gissingen". De naam tan mr. Dion Kooien wordt door velen vermeld als die van den aanstaanden premier, ande an houden vol dat de heer H. Colijn Kabinets formateur zal worden, met o.a. mr. Kooien- voor Financiën en mr. V. Rutgers voor Onder lijs, terwijl de heer Colijin zelf Oorlog zou nemen, vooral ter bezuiniging... Qui vivra verra! 'tRest is, ook in deze rustig af te wachten fot welke beslissing de Koningin, die Vrijdag jl. in goeden westand met den Prins en Prinses Juliana in Den Haag is teruggekeerd, ten slotte zal geraken. De verkiezingen zijn over t algemeen kalm verloopen. Hier en daar bad fon „incidentjes" plaats, waartoe de senegam- bische temperatuur meewerkte, doch zij had- Jen niet veel om 't lijf. Behalve eene botsing fo Brunssum (L.) waar Katholieken en soe. demo- craten slaags raakten en enkele personen bij die gelegenheid werden gekwetst. 1 Dit de Regeeringskeuken is in de jongste dagen ^waar nog een ontwerp gekomen tot wijziging vaa de Bohippeiswet, waarbij o.m. wordt vooi- Spechal adres voor VERKRIJGBAAR BIJ DE Tel. 614 Alkmaar gesteld een diploma voor adspirant-machinist in te stellen. De Haagische uitsluiting in het bouw bedrijf duurde niet slechts voort, maar kreeg zelfs een verscherpt karakter. De Grotius-ten toonstelling behoort tot het ver leden. Zij was een groot sucoes en werd door ruim 3400 belangstellenden bezocht. Thans tracht de H.I.B.A.B.O. op Scheve- ningsch terrein hare expositie tot een .mag neet" te maken. De Koningin-Moeder werd getroffen door den "droeven slag van het plotseling overlijden harer zuster, de Vors tin-Moeder van Bentheim. Ver der vindt men op de doodfenlijst der afgeloopen week de namen van prof. dr. Jan Veth, den ver maarden teekenaar en kunstenaar, alsmede dien van den beroemden schilder M. Kamerlingh On nes .Te 's Gravenhage overleed op 95-jarigen leef tijd de heer P. J. de Sonnaville, die zeer veel bij droeg tot den opbouw van Bad-Scheveningen, gelijk, zich dat in de laatste veertig jaar ont plooide. Uit de jongste „criminalia" teeken ik aan, aat te Rotterdam een jaloersche minnaar moordaan slag pleegde in een café, op zijn 34-jarige ex-ver loofde. In dezelfde gemeente meldde zich aan een gewezen opzichter der Gemeentelijke Woning stichting, die f5000 had verduisterd, van welk bedrag geen koperen cent meier over was. Te Haarlemmermeer kreeg een landbouwer „visite" Van inbrekers, die met f 600 roofbuit verdween. Een schrikkelijk lange lijst van ongelukken, vooral door motor-voertuigen berokkend. Bij Nijmegen raakten een student en een jong meisje in de Waal en lieten er het leven. Bij de Duiteche grens werd een auto, waarin zeven personen waren gezeten, door een trein gegrepen. Het ongeval kostte drie menschenlevens. Bij 's Heer Arendskerke had een auto-aanrijding plaats. Vier personen Werden zwaar gewond. Te Deventer is een negenjarig meisje door een auto overreden, met noodlottigen afloop. Te Vlijmen raakte een stoker in ©en ketel ko kend water en werd er in hopeloozen toestand uitgehaald. Te Aalst woedde een geduchte brand; die een kisten-fabriek en twee arbeiders-woningen in de asch legde. Tot de „naargeestige tijdingen" behoort ook: de tegenvaller te Arnhem, waar het overschot van de gemeente-rekening over 1924 eventjes.... vier ton minder bleek te bedragen dan geraamd was Gel.re's hoofdstad verkeert toch reeds in allerminst floreerenden toestand, wat de gemeeii- te-financiën betreft. Men kan dus zeggen: ,Dit ontbrak er nog slechts aan!.,." Onze 75-jarige groote tooneelspeelster, Mevr. Mann Bouwmeester werd overvallen door de t ij - •din gdat de Kon. Vereeniging „Het Nederl. Too- neel" van 1 Juli af buiten machte is haar het pensioen van f 4000, Mevr. Mann indertijd toege kend, te blijven verstrekken. Er is hier werke lijk onmacht, maar het plotseling, zonder meer intrekken van de toelage was extra ordinair hard!... Men mag aannemen, dat het Rijk hetwelk zóó kort aan wijlen Louis Bouw meester het Staatspensioen dezen toegekend, had uit te betalen, zich hier niet onbetuigd zal laten. Eu ook het „particulier initiatief" zal ongetwij feld toonen, dat Nederland zijn geniale kunste nares Theo Bouwmeester niet vergeten is... De historische tentoonstelling ter gelegenheid van Amsterdam's 650-jarig bestaan wekt de be langstelling ,die men mocht hopen. Opgericht is een kapitaalkrachtige maatschappij voor exploi tatie van eene luchtlijn Amsterdam-Essen. En de eerste „badtrein" van de hoofdstad naar het heerlijke Bergen-aan-Zee heeft zijn fees tel ij ken tocht gemaakt. Op 7 en 8 Juli viert de Volksbond tegen drank misbruik zijn gouden jubileum. Op verstandige wijze, zonder fanatieke overdrijving, heeft deze bond vijftig jaren lang den demon van het alco holisme bestreden. Mooi voorbeeld ter navolging. BUITENLAND. Aller oogen zijn in de laatste dagen gevestigd bp Rusland, waar de Bolsjewisten alle geruchten en voorspellingen ten spijt nog lustig den scepter zwaaien. Dat zij dit doen met beleid kan niet gezegd worden. Nimmer tevoren zijn de betrek kingen tusschen Rusland en de groote mogend heden zoo slecht geweest als heden ten dage. In de eerste plaats hebben wij hier het oog top Groot-Brittannië. Toen Mac Donald het groote rijk der Russen erkende beloofde de Sovjet af te zullen zien van alle Bolsjewistische propa ganda in het Brittenland. Dit scheen groote winst te zijn voor Mac Donald. Doch de schijn bedroog. Of liever het waren de Russen die hier de be driegers waren. Want zich verschuilende ach ter de Derde Internationale maakte de Russische reggering op de meest onbeschaamde manier pro- pagand ain Engeland tegen Engeland! De Russi sche regeering ontkende iets te maken te hebben met de Derde Internationale, iets wat gelukkig niemand geloofde. Thans gaan er in Engeland Stemmen op om de diplomatieke betrekkingen ALKMAAR ent 17 Tel. 526 prijzen Groote kenze. CORSE TEN BUIKBANDEN BUSTEHOUDERS RECriTHOlTDERS ELASTIEKEN KOUSEN DAMESVRRBAND SOUSBRAS cn ROKBESCHERMERS. (Depót Paltbe Almelo) ~A.ipj Amandel met Rusland maar weer te verbreken. Verstan dig heeft Rusland het niet aangelegd om de sym pathie der yBritten te verwerven... In Duitschland is het niet beter gegaan. En hier beteekent dit voor Rusland nog iete anders. O pzekeren dag reisden drie Duiteche studenten door Rusland. De Russische politie was er als de kippen bij om het drietal te arresteeren, omdat zij in het bezit bleken te zijn van vuurwapenen. Zij werden als spionnen behandeld en... ter ddodi veroordeeld. De verontwaardiging over, het ge beurde in Duitechland is groot. Protestnota's zijn naar Moskou gezonden. Rusland heeft hier zijn beste troefkaarten uit handen gegeven. Want nu zullen de pogingen van de Russische regeering om Duitechland over te halen stelling te nemen tegen het Veiligheidspact en zich aan te sluiten bij Rusland wel schipbreuk lijden. Een derde factor is de geweldige propaganda der Bolsjies in China. Daar hebben zij de Chi- 'neezen opgestookt tegen de westersche mogend heden met het gevolg dat reeds bloed gevloeidf heeft en misschien in de toekomst nog vloeien zal. Rusland heeft in een jaar tijds al de sympar thie verspeeld. 'En tenzij het niet bijtijds tot i bezinning komt zijn de gevolgen niet te overzien. De besprekingen over het Veiligheidspact zijn nog niet aangevangen. Doch dat thans verluidt dat te 's Gravenhage het verzoek is binnenge komen tot het houden van een internationale con ferentie over de Veiligheidskwestie in de Hol- landsche residentie. Indien dit juist is zal de gewenschte toestemming wel gegeven worden. Want zo uhet geen eer zijn voor ons land, als de veiligheidskwestie hier opgelost zou worden? Tusschen Polen en Duitschland is de „oorlog" uitgebroken. Gelukkig is het geen oorlog met kanonnen en geweren. Doch de tarievenoorlog die hier uitgebroken is, kan toch ernstige gevolgen hebben. In de eerste plaats neemt de haat tus schen Pool en Duitscher toe. En in de tweede plaats zullen de inwoners van beide landen duur dere prijzen moeten betalen voor de producten die anders tusschen Polen en Duitechland geëx- en geimporteerd werden. De industrieele toestand in Engeland heeft de vorm van een crisis aangenomen. De mijnwer kers hebben de loonsvoorstellen der werkgevers van de hand gewezen, en de algemeene staking scheen dreigend. Op het laatste oogenblik heeft de Minister-President Baldwin een poging gedaan om de partijen weer tot elkander te brengen het geen gelukte. De besprekingen worden dezer da gen dus weer geopend. De Marokkaansche oorlog is in een nieuw sta dium gekomen. Na de aanankelijke succeseen der •Fransche troepen schijnt Abd-el-Krim thans weer in den aanval gekomen te zijn. De officieel© Fran sche communiques gewagen natuurlijk nog steeds va qnJFransche successen. Doch steeds meer lekt liet uit. dat de Fransche troepen achteruit ge dreven worden en dat vele stammen zich onder werpen aan Abd-el-Krim. Frankrijk schijnt nu vredesvoorwaarden te hebben aangeboden. Heel Voorzichtig is dit geschied, om niet de schijn te wekken dat zij gaarne vrede wil. Doch achter deze vredesvoorwaarden staan in de eerste plaats de Fransche nederlagen en in de tweede plaats de Socialisten en de Radicalen die de regeering niet langer kunnen steunen als de oorlogspolitiek in Marokko, waarbij weer duizenden menschen levens verloren gingen, wordt voortgezet. Zoo vermoedt men dat tenslotte Abd-el-Krim als de eigenlijke moreele overwinnaar uit den strijd zal treden. Marokko aan de Marokkanen. lis die leus eigenlijk niet billijk?.... Uislag Veiling. Uitslag publieke verkooping, gehouden door Jo- hann W C. Kroon, Notaris te Zuidscharwoude, op •Donderdag 9 Juli 1925, des avonds 7 uur in „De Roode Leeuw" te Zuidschairwoude: Vioor Mej. de Wed. A. Swart: 1. Een huis, schuur en erf aan den Waarddijk te Zuidscharwoude. Kooper P. Kooij Pz. voor f2500. Voor den heer D. Boontjes: 2. Twee akkers bouwland en water, genaamd „Kleigro|t" bij de Kardinaalsloot te Zuidschar woude (20 sn.) Kooper W'. Bakker Lz. voor f99.50 per snees. UIT DEN OMTREK. - SINT PANCRAS. (Woensdag maakte de Chr. Knapsnvereeniging ,,'t Mosterdzaadje", onder leiding van de heeren M. Olie en C. de Wit een uitstapje naar Den Haag en Seheveningen. Per sneltrein uit Alkmaar kwam men ongeveer 10 uur in de Residentie aan, waar onder meer de Parlementsgebouwen en Gevan genpoort werden bezichtigd. Vervolgens toog men naar Seheveningen, waar volop van het strandleven werd genoten. Ten hoogste voldaan arriveerde men met den laatsten trein weer te Alkmaar, vanwaar men per autobus in de woonplaats aankwam.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1