tm LanoedilHer courant (TujeefleBtatfj ZATERDAG 11 JULI 1925. 4et leven in de Hoofdstad jjfT LEVEN IN DE HOOFDSTAD. Het spreekt vanzelf dat ik in de nu komende irtikelen een terugblik zal geven over de ver- bezingen en daaraan eenige beschouwingen zal jgtknoopen. Natuurlijk niet van politieken aerd, jijn plicht gebiedt mij absoluut neutraal te zijn ,tt deze plicht valt mij buitengewoon gemakkc- ijk. Want al geloof ik ronduit gezegd niet in leolute neutraliteit bij denkende wezens, daal der toch een meening heeft, die door verschil- ende oorzaken kan ontstaan: 'tzij door het milieu paarin men altijd heeft geleefd, 't zij door een tfvoelskwestie. 't zij door redeneering en veelal 'oevallige ondervinding, toeft bei\ ik overtuigd, aist door mijn aangesloten zijn, bij' een der par- Sen, kalm en vooral eerlijk, zonder bijbedoelingen ie ook onbewust kunnen ontstaan^ en zonder Jooroordeelen vooral ten opzichte van Amster- la®, de werking en gevolgen van, eerlijkheids itandpunt kan bespreken. Ik meen deze stof echter over verschillende ,rieven te moeten verdoelen. Het gaat er alleen om een stelsel te vinden of iet huidige zoodanig te verbeteren dat de in richten van dat deel der bevolking, waarvan men nenschelijkerwijs zou mogen verwachten dat het staat is zelfstandig ta oqrdeelen zoo goed en juist mogelijk door een verkiezing tot klaar- ieid worden gebracht, m. a. w. dat de volksver tegenwoordiging in miniatuur een zoo ruim moge lijk beeld geeft in geestelijken zin van het volk. Vooral nu, dat de kiezerij nog versch in 't ge- keugen ligt doch de mogelijkheid is uitgesloten lat het ietwat filosofisch beschouwd kan wor- len als een poging om voor den een of den andier partij te kiezen, lijkt mijl hot tijdstip gunstig jit voor alle denkende en eerlijke medeburgers ins kalm te bespreken. Het oude stelsel, waarbij de volstrekte meer ierheid, en na de herstemmingen het de helft dus een. stelsel den doorslag gaf, was uit den ijd geraakt. Toch lag de groote onrechtvaardigj- leid toen nog niet zoozeer in, ,de wijze van stem men als wel in de eenzijdige samenstelling van iet kiezerscorps. Dat dit uitgebreid en algemeen, moest worden was in die dagen de leus van allen lie den vooruitgang wilden dienen. De macht- iebbende partijen uit die dagen meenden echter lat wanneer het kiesrecht zou worden uitgebreid a de richting van algemeen, zij wel eens geheel n den hoek konden warden gedrongen. Toen /.ij lus voelden dat zij aan dien volkseisch zoudlen moeten toegeven aanvaardden zij daarbij gaarne le clausule: getemperd door evenredige ver ter ;enwoordiging. Dat zij daarvan nooit hadden rillen weten toen zij nog de meerderheid haddien, rij hier even vastgesteld. Ook moet ik nog even terugkomen op dit, woord algemeen. Dat algemeen was en is niets -in ters dan een frase, een zand-in-de-oogen-stpooierij, jeu speculatie op klank-effect. Werkelijk alge meen kiesrecht bestaat niet en Kan nooit be staan. Immers dan zou elk kind, elke idioot, tlke gevangene, daarvan niet zijn uitgesloten. 3e eerlijke bedoeling van hen, die voor A. X. en stemrecht streden, was alleen dat niemand uit floten werd wegens zijn financieel© positie, zijn liet aangeslagen zijn in de directe belastingen f wegens het beroep dat hij bekleedde. Jammer jenoeg is toen nooit duidelijk in elk geval zeer onvoldoende omschreven wie wel recht m meespreken dus van kiezen had. Uitgesloten zijn menschen beneden een zekeren eeftijd, personen die blijkens medisch attest in Ben krankzinnigengesticht worden verpleegd (de ,outoerekenbaren" die zoo vaak door onze recht- >anken buiten vervolging worden gesteld zijn ierbij niet eens inbegrepen!) en personen die ijdens een verkiezing door de justitie van hun rijheid zijn beroofd. Enkele minder voorkomende jevallen, o.a. curateele, wil ik buiten bespreking aten. Waar het op aan komt is dit: zijn ae tegen woordige kiezers allen berekend voor hun of haar laak. Zijn zij bevoegd tot oordeelen? Kan men uenschelijkerwijs gesproken aannemen, dat zijl er sen meening op na houden, iets begrijpen van ie taak die hen is opgelegd? Dit is een zaak lie nu eens ernstig onder de oogen moet worden gezien. De gemeenschap zoowel als de burger rischen waarborgen op allerlei gebied. Men gee it, geen lucifers, hoe nuttig deze uitvinding moge zijn in handen van kinderen. De verdere bespre king en beantwoording van deze vraag stel ik uit tot later. In den strijd om waa radhtige Evenredige Ver tegenwoordiging, een kwart eeuw geleden, was 'k een der pioniers. Gesteund door mannen als de Koo en Justus van Maurik Jr., ciie mijne beschouwingen als hoofdartikelen plaatste in de teen zoo gezag hebbende Groene Amsterdammer, 'kitte ik voor een stelsel dat vrijwel overeen zwam met het toen pas ingevoerde Belgische stel- sul, minus het meervoudig kiesrecht. Hoe dat 'telael precies werkte, hoop ik later precies aan te geven. Het spreekt van zelf dat men niet stil "lijft staan en dat ik momenteel ook dit niet ^voorwaardelijk zou aanbevelen al is het dui zendmaal te prefereeren boven de kwasie even- zedige vertegenwoordiging, waarmee men ons leeft opgescheept en waardoor men den zelfstan digen kiezer vrijwel alle macht heeft ontnomen die te leggen in de handen van de politici van kroep. In zeer veel gevallen is de tegenwoordige ztezer een marionet, luisterend en gehoorzamend een zeker parool, waarvan hij do beteekenis "iet begrijpt, óf als hij dit wel doet, toch maar B^oorzaamt in de hoop dat het toeval er toe 'zal leiden dat zijn bedoeling toch nog tot haar recht komt. De verkiezing van 1 Juli levert eenige resul taten op die elk eerlijk mensch met groote er gernis moeten vervullen. (Politiek is bij deze uit spraak absoluut buitengesloten). In de eerste plaats denk ik daarbij aan de lijst Staalman 'Henri ter Hall. De eerste was no. 1 in 12, no. 2 in 6 districten. Ter Hall is geheelonthouder,. Staalman is adviseur van „Vergunning" en dus naar we moeien aannemen qua overtuiging voor stander van matig alcoholgebruik. De mogelijk heid bestaat dus dat de vurige anti-alcoholisten, die nooit een krijgsman in dienst van god alco hol zou steunen, door op ter Hall te stemmen zijn verklaarden tegenstander in de Kamer heeft ge bracht. Mensch erger je niet, want er komt nog wel meer. Zij die op deze bijlijlst stemden, wenschjten blijkbaar een bepaald persoon in de Kamer te brengen. Zij die alleen een der liberalen wilden stemmen maakten de hooftlijst rood. Op ten Hall werden veel meer stemmen uitgebracht dan op deren. Welk excuus echter door den kantonrechter niet werd aanvaard, zoodat de man werd veroor deeld tot f 4 boete of 4 dagen hechtenis. Dat was niet voor den bakker met den bakker.. Een de#/kunstenaar te Noordscharwoude, wiens roggebroodbaksel jammerlijk was mislukt, had in den laten avond van 9 Mei omstreeks kwarc voot twaalf uur zijn 17-jarig inwonend knechtje nog aan 't roggebrooddeegkneden gezet, welk feit door de autoriteiten niet onopgemerkt was ge bleven. Voorts werd ook nog geconstateerd, dat in de bakkerij ontbrak oen arbeidslijst, terwijl ook een arbeidslijst niet "tegenwoordig was. De arme bakker raakte er dus in voor 3 receptjes en werd heden, ondanks zijn beroep op de treu rige mislukking van fijns roggebroodbaksel in de aan waanzin grenzenden ijver van zijn 17- jarigen discipel, veroordeeld tot 3 geldboeten, totaal bedrag 20 pop of uit te brommen bij niet tijdige betaling met 14 hechtenisdagen. I Je moet maar boffen. Een hondenrijder uit Alkmaar, scharrelaar in ongeregelde goederen, werd op 19 Juni te Cas- tricum gesnapt, omdat hij reed op zijn hondensnor, ONS LIVINGSTONE-RIJWIEL is gewild om zijn zeldzaam lichten gang; om zijn sierlijke afwerking en om zijn prima kwaliteit. Berijdt daarom een LIVINGSTONE-RIJWIEL. Een eerste klas rijwiel tegen derde klasgeld. Aanbevelend, C. HEINIS, MIENT 29, ALKMAAR. Staalman, doch ondanks dit werd laaistgenoemdfe verkozen verklaard, wat alleen hieraan is te wijten dat door onze tegenwoordige wet met ongelijke schalen wordt gewogen. En nu komt nog het fraaiste: de stemmen, uit gebracht op ter Hall, den geheel-onthouder en zakelijken vrijheidsbonder, voorstander van het particulier initiatief en tegenstander van socia lisatie, zijn verdeeld over vier candidaten die daardoor (plus andere ongerechtigheden) morgei -absoluut ten onrechte in de Kamer zijn gekomen. Menschen, jullie die op ter Hall hebben ge stemd, hebben gemaakt dat gekozen is óf de heer Staalman, óf een sociaal-democraat, óf een Katholieke Staatspartijer, óf een Christelijk-His- torische. Ook de z.g. „Middenstandslijst" heeft moreel als gevolg van deze verkiezing recht op één vertegenwoordiger. Die.zou ze hebben gehad als men niet had verzuimd de Haarlemsche lijst met de anderen te verbinden en die zou ze ook nog ge had hebben, ondanks dit „verzuim" zoo men niet, dank zij de jongste verslechtering der keswet hetzelfde ignobele spelletje had kunnen en moe ten uithalen als met de ter Hall-lijst is geschied. Zoodat per slot van rekening een deel der Ier Hallianen en alle Middenstanders gestemd heb ben op een socialist, een katholiek of een Christ. Historische en dat zij nog mogen zeggen: „Wij weten niet eens op welke dier drie kamerk leden wij gestemd hebben. Als bij de vrede van Rijswijk is er gehandeld bijl ons, over ons en zonder ons." Kechtzaken VOOR DIEIN KANTONRECHTER. Strafzitting van 10 Juli. Die maatschappij „Utile" oud kein Ernie. De tegenwoordig altijd voorradige Utilé agent ontbrak ook heden weer niet op het kantonrech ters bokkebankje. Althans in den geest, want van zijn vleeschlijk aanschijn was niets te be zichtigen. Beklaagde had op 30 April aan een mager huismoedertje te Heerhugowaard, getooid met een veridealiseera politiehelmhoedje, een Utilébrief verpatst. De kantonrechter raadde het moedertje aan liever in de Staatsloterij te spelen en veroordeelde den Utilé-debitant uit den polder der "blauwe reigers tot f6.'boete of 3 dagen. Reticulum in morfi slachting, van een nuchter kalf. Eten 70-jarig veehouder te Akersloot, die door den ooievaar was verblijd met leverantie van een nuchter kalf, constateerde tot zijn sdhrik, dat het beestje sukkelde aan diarrhé, wat voor een nuchter kalf niet gezond schijnt te zijn. Hij' ontbood qpverwijld een loouslager die het los- lijvige beestje met bekwamen spoed om zeep hielp en het stoffelijk overschot volgens de regelen der edele slagerskunst, knaphandig bewerkte. Eenige deelen des nuchteren kalfs werden weg geschonken en de rest hield de oude heer voor eigen gezinsgebruik. Er was echter geen reke ning gehouden met de vleeschkeuringswet, «le aangifte was verzuimd en de vereischte keuring had niet plaats gehad, derhale, daar je verradfer nooit sluimert, tippelde ae loonslachter er leelijk in. De kantonrechter deed uitkomen, dat de vee houder hier feitelijk de hoofdschuldige was en animetrd ehem,1 toen hij beklaagde tot f 12 boete :of 6 dagen veroordeelde, om ook de helft van drie boete te betalen. 'De getuige kreeg ook nog tijd verzuim uitbetaald! Het is wel merkwaardig, zoo druk de getuigen op het. kantongerecht het altijd hebben. Een bron van fijn sjokkielub. Een 60-jarig krom veeboertje uit Castrieum had niettegenstaande de ontvangen waarschu wing, lichtvaardig verzuimd een op zijn erf ge- etaleerden en minder aangename geuren versprei denden mesthoop, die zich lievond binnen de 30 meter van den openbaren weg en bebouwden kom der gemeente op te ruimen. De ouwe baas %&r tuigde plechtig van zijn goeden wil, maar beriep zich op overmacht en de tegenwerking van Ju piter Pluvius, den regengod, die hem had belet het restantje mest op zijn weiland te distribu- zonder de honden te leiden aan een touw of ketting zooals de trekhondenwet voorschrijft. En vandaag was hij voor het gerecht gecom mandeerd, om hem die nonchalance eens voor goed af te leeren. Maar helaas, de kantonrechter greep er leelijk naast, daar de dagvaarding als datum der over treding vermeldde 27 Juli! een onbediuidlendia schrijffout, maar die oorzaak was dat de ambte naar de dagvaarding moest intrekken en le be klaagde, zonder verder te worden lastig geval len, naar moeder kon gïtan. Eerstvolgende strafzitting 21 Augustus. Plaatselijk Nieuws - OUDKARSPEL. Achter den rug zijn ze alweer de feestdagen voor de schoolkinderen. Was van den traditioneelen 3en Donderdag in Juli (op dezen dag had men altijd, mooi weer) afgeweken, ook thans werd het school reisje door schitterend weer begunstigd. Niet te warm maar zooals men het slechts kan begee- ren. Men zou haast kunnen spreken van school reis, want de reis, di i per autjo's van de Fa. Kok en Tuinman werd gedaan, ging naar Bloemendaal, waar de ruïne van Bredenode onder groote belang stelling werd bezichtigd, eveneens daar naar duin, waar eenigen tijd naaT hartelust werd genoten. Van daar waar Zandvoort, waar natuurlijk de kinderen moesten „pootje-baden" en daarna spelletjes op het strand, waa-voor eenige prijsjes waren beschik baar gesteld. Dan ging het weer „huistoe" maar eerst naar „Kraantje-lek" waar de prijsjes werden uitgereikt, niet alleen, maar ook de niet-prijswin- ners(sttrs) iets mochten uitzoeken. Het spreekt vanzelf dat op de verschillende pleis terplaatsen brood, versnaperingen en verfrisschin- gen werden gebruikt, die even gauw als ze werden uitgereikt in de grage magen verdwenen. Vanaf Kraantje-lek ging het aan één stuk door naar huis, maar de vroolijkheid zat er in, en me nig liedje weerklonk. 'Overal veel belangstelling, maar zeker niet in het minst aan den Langendijk, waar met zooveel liefde de»? schoolreisjes worden georganiseerd. 'En wat dergelijke reisjes tot een onverdeeld ge not maakt is de uiterste zorg van de Fa. Kok en Tuinman aan hun auto's besteed, om alles zoo be trouwbaar mogelijk te doen zijn. Natuurrijk had er onderweg dan ook geen enkele stoornis plaats. Zeker mag nog e?n woord van dank' worden ge bracht aan de burgerij voor de vtele en ruime gaven, en aan de verschillende dames-commissieleden, die alles den dag van tevoren hebben klaar te maken en te regelen. - BROEK OP LANGENDIJK. Gisteravond vond de inschrijving plaats voor de nieuwe overkapping voor de veiling alhier. Begirooting timmerwerk f30.000. BcgTOOting Schilderwerk f 175°-- Ingeschreven werd door de heeren: Timmerwerk: J. de Jong, Broek op Langendijk f39950- MatsenHamstad De Rijp 39540.—; B. de Wit Koedijk „38276.— K. Wester Sint Pancras „36900.—, P. Oostwouder Koedijk „36520. A. Schram Sint Pancras 34900. G. Hartland 339°°- J. de Vries Zuidscharwoude „32900.1 P. van Exter Zuidscharwoude „32600. K. v.d. Plas Broek op Langendijk „32150. W Giltjes Broek op Langendijk 3135°- Gebrs. Kuitwaard Broek op Langendijk „32580. J. Vroegop Broek op Langendijk 31950. C. Kloosterboer Br. op Langendijk ^-„29989. Voor het Schilderwerk: Wed. S. Kok Koedijk f 1650.— W. Wagenmaker Koedijk 1800. P. J. de Hartigh Broek op Langendijk 1780.— R. B(ok Sint Pankras 1285. W. :Blok Broek op Langendijk „1185. - OUDKARSPEL. De dagen ran de V.V.V.V.V.-fïeesten beginnen almeer te naderen. Zijn eenige weken terug de vragenlijsten aan de verschillende gymnastiekvereenigingen toegezonden, uit de vele tftans terug ontvangen brieven blijkt, dat bij die vereenigingen groote animo voor deze feesten bestaat en kunnen we thans reeds zeggen, dat door de vele deelname, het succes van den Zondag als sportdag verzekerd is. De voorbereiding kost natuurrijk veel tijd, en nog- lang niet alles is geregeld, maar wanneer ook van de zijde der leden van de vereeniging de animo zoo groot is als die van de diverse vereenigingen, en bestuur en commissie kunnen weder op hunne medewerking rekenen, dan zal Oudkarspel met de a.s. kermisdagen in het toeken staan van het ware Volksvermaak. Wij zullen allen zooveel mogelijk op de hoogte houden van al hetgeen wordt gedaan en aanstonds staat te gebeuren. 'Evenals het vorig jaar heeft men de beschikking gekregen over het zoo prachtige D.T.S.-terrein. - ZUIDSCHARWOUDE. JUBILEA. Den i6en Juli a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer C. Kroon werd benoemd tot Lid van het Bestuur van de Banne Zuidscharwoude; tevens zal -dan de heer T. Kpstelijk 25 jaar als zoodanig in genoemde Banne zitting hebben en de heer S. Rol deze maand 25 jaar Poldermeester van den Zuidscharwouder Polder zijn. NAAR HET ECONOMISCH HERSTEL. De toestand iu den kleinhandel. Het „Hdbl." schrijft: In ons hoofdartikel over den gouden standaard! in het avondblad van 7 dezer, schreven wij: „In denzelfden tijd, waarin de toestand in En geland zich zoo ongunstig heeft ontwikkeld, is au ons land, dat dezelfde beweging als Enge-, land ten aanzien van zijn wisselkoersen heeft meegemaakt, de toestand van het zakenleven be langrijk beter geworden, al kan ook te onzent de malaise nog niet als geweken worden be schouwd." Dit heeft ons een ingezonden stuk bezorgd van een winkelier, die schrijft, dat de winkel stand in depractijk zeer weinig bespeurt van' die aanmerkelijke verbetering. „Ziet maar eens eiken dag de lijst van faillissementen en vraag maa reens aan importeur, grossier of fabrikant, hoeveel onbetaalde wissels deze retour krijgen." De schrijver meent, dat de toestand erger is dan ooit te voren, ja zelfs dat er een noodtoestand heerscht. Het jaar 1924 was slecht, 1925 is nog veel slechter. De winstmarge is enorm gedaald, doordien men tracht, door prijsverlaging den om zet op peil te houden." De inzender schrijft een en ander toe aan de loonsverlagingen, waar door de koopkracht der bevolking is verminderd., Hij dringt aan op maatrtegelen van regeerings:- wege ,o.a. door scherper wettelijke bestrijding van de oneerlijke concurrentie in den vorm van uitverkoopen etc. Over dit laatste valt natuurlijk te praten, in dien aannemelijk kan worden gemaakt, dat op dit gebied inderdaad ernstige misbruiken bestaan, waartegen met succes door wetswijziging opgetre den zou kunnen worden. Het schrijven geeft ons echter aanleiding tot een meer aigemeene be schouwing. Het is inderdaad een feit, dat de winkelstand hier te lande steen en been klaagt en dat ook grossiers etc. veelal van meening zijn ,dat de toestand geen verbetering, maar inte gendeel een verderen achteruitgang vertoont. In die kringen is men het dan ook geheel oneens met beschouwingen, waarin gewag wordt gemaakt van een verbetering in ons bedrijfsleven. En toch is het een feit, dat die verbetering is ingetreden en zelfs gelukkig reeds vrij groote vorderingen heeft gemaakt. Dat men er in boven bedoelde kringen zoo weinig van bemerkt, ligt hieraan, dat het herstel zich vooralsnog in hoofd zaal! in een andere richting beweegt. Wat den toestand hier te lande gedurende de achter ons liggende crisisjaren zoo buitengewoon «onrustwekkend heeft gemaakt, was het feit, dat onze uitvoer, de kurk, waarop het economisch leven hier te lande drijft, op zulk een beangsti gende wijze achteruit ging. Wat thans aanleiding geeft tot een zooveel hoopvoller opvatting, is de omstandigheid, dat onze uitvoer, zoowel van landbouwartikelen als van fabrikaten, zich weder krachtig heeft hersteld, zoodat ons riand blijk baar op de wereldmarkt weder behoorlijk kan mededingen, in tegenstelling b.v. met Engeland, waar dit tengevolge van omstandigheden die wij in ons artikel over den gouden standaard uitvoe rig uiteen hebben gezet tot nu toe slechts in veel mindere mate is gelukt. Het is hierbij een kwestie van wat men riet en niet ziet. Onze winkeliers, onze handelaars, in goud en zilver etc. verdienen er schijnbaar niet meer om, wanneer de Twentsche katoenfa- brieken, de kunstzijde-, de margarine-, de gloei lampenfabrieken etc. hun afzet in het buiten land vergrootenden wanneer onze land- en tuin bouwers weder veel grootere hoeveelheden pro ducten tot loonender prijzen in het buitenland! kunnen afzetten. Zelfs kan de winkelstand etc., ondanks deze opleving, wel veel minder ontvan gen dan vroeger, doordien de ingetreden verla ging van prijzen en loonen zich in sterke mate in de bedrijfsuitkomstên doet gevoelen. Men stelle zich echter eens voor, hoie de toe stand ook op dit gebied zou zijn, wanneer onze export zich niet had hersteld. Dan zou immers de werkloosheid, evenals in Engeland, belangrijk grooter zijn geworden. Dan zou de koopkracht van breede kringen der bevolking nog veel klei ner zijn, dan thans het geval is. Dan zouden nieuwe, zware lasten gedragen moeten worden voor ondersteuning van dit heirleger van werk- loozen, dan zouden ook de winkelstand en d© grossiers er nog heel wat slechter aan toe zijn, idan thans veelal nog het geval is. In ons bovenbedoelde artikel wezen wij er op, dat de malaise in ons land nog niet als geweken, kan worden beschouwd. Wij dachten daarbij meer speciaal juist aan den toestand in den kleinhan del. Die ingetreden herleving komt echter indi rect ook aan deze kringen ten goede, in zooverre dat zij ze voor een nog veel erger situatie heeft spaard. Hopen wij, dat het aigemeene herstel verdere vorderingen zal blijven maken, opdat eerlang ook in deze kringen beter ©toestanden mogen intreden. Naast een uitbreiding der aige meene bedrijvigheid kan hiertoe een vermindering van den belastingdruk medewerken, die op haar 1 beurt slechts bereikt zal kunnen worden door voortgezette bezuinigingen in de uitgaven tter publieke lichamen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 3