Nieuwstijdingen, Auto-ongeval. Op den weg tussctien Arunem en Oosterbeek en even voorbij het viaduct naoij Oosterneek, heeft een ernstig cngeval plaats genad. Twee marktkooplieuen reden in een Fordauto, welke beladen was met njwielhanden, van de markt te Wageningen naar Arnnem. De auto reed volgens ooggetuigen zeer snel en ging bovendien eenigszins zig-zag over den weg. Juist bij het nemen van do boent voor het viaduct, welke eveneens in zeer snel tempo werd genomen, liep de rechterband van de auto leeg. De auto vloog daarop over een lengte, van circa 80 metier oVer het .rijwielpad. Daair reden juist een heer en dame uit Kenaum. Poor dat de dame vooraan reed, werd de heer het eerst tegen den grond geslingerd. Hy ward zwaar gewond naar het ElizaDethsgasthuis te Arnhem vervoerd. De dame liep iientere kwetsuren op. Terzelfder tijd kwam eenter nog een wielrijder uit de richting Arnhem, die eveneens op het rij wielpad reed. Deze liep slecnts eenige Ontveinngen op en verwondde het linkerbeen. Ook hij werd in het gasthuis opgenomen. De rijwielep. van' de bei de hceren werden totaal vernield. Een der marktkooplieden, die rechtop achter in dien auto stond op het oogenblik dat de aanrij ding' plaats had, werd uit den wagen geslingerd en bekwam een diepe wonde even boven het lin keroog. Hij wera ais derde man in het gasthuis Opgenomen. De politic was spoedig ter plaatse en nag de auto in beslag, terwijl de bestuurder van den auto, zekere H. G., in verzekerde bewaring werd ge steld. Zekere W. B. uit Enschedé zou voor zijn buurman een hond verdrinken. Daar dit hem niet gelukte bond hij den hond aan een boom in het- bosch. Nadat het dier 1V2 dag aan den boom vast gebonden was geweest, werd nij door den gemeen te-veldwachter gevonden. Door de politie werd, nadat de hond werd op krachten gekomen was, naar den dader gezocht, die door den hond zelf werd aangewezen. Tegen den dader is proces-ver- baai opgemaakt. Bij het zwemmen in die beek te Amersfoort is de milicien-soldaat van de infanterie H. J. Heil uit Amsterdam, bij het duiken met zijn hootd op den grond gestooten, etngevolge waarvan hij kort daarna is overleden. I11 braak iu een juwelieszaak. Dieven hebben zich toegang verschaft tot de juwelierszaak van J. B. aan de Soetenstoesr te Botterdam. Deze zaak, met de ramen der boven- gelegen verdiepingen is geheel geblindeerd, al leen het raam van een zolderkamer niet. Hier door moeten de inbrekers ,die de situatie goed) schijnen te hebben opgenomen, zijn binnengedron gen. Ze hebben met handschoenen „gewerkt", een teeken, dat het mannen van het vak zijn geweest- In de zaak is de geheele étalage overhoop ge haald. De dieven zijn langs de verschillende ver diep inge nnaar den winkel afgedaald, nadat ze over aangrenzende pannen waren binnengedron- vermoedelijkvia het leegstaande pand op den hoek van de Korte Hoogstraat. De heer B., die de bovengelegen verdiepingen bewoonde, was toe vallig met zijn familie afwezig, 's Morgens om streeks half negen kwamen de winkeljuffrouw en de loopknecht, om de zaak te openen. Toen bemerkten ze, dat er was ingebroken. Twee vi trines in den winkel stonden open en van de étala ge was een ruit uitgesneden. De dieven hebben zich meester gemaakt van ongeveer honderd-vijf tig gouden eu zilveren voorwerpen, alsmede van platina en losse juweelen, tot een totale waarde van bij de honderd duizend gulden. Uit de étalage bleken alleen de waardevolste gouden voorwer pen me toverleg uitgezocht te zijn. De heer B., die nog een zaak in Den Haag heeft, is voor zijn beide filialen bij Lloyd's te Londen voor f 185.000 verzekerd. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Een mislukte ontvluehting. De rechtbank te Amsterdam deed heden uit spraak in de zaak tegen den 48-jarigen koopman U., die terecht stoud wegens wederspannigheid, en tegen zijn zoon, den 23-jarigen koopman uit Schoten, die zich te verantwoorden had wegens poging tot bevrijding van iemand, die zich in hechtenis bevond. Naar men zich zal herinneren had op den 12den Mei j.l. de zoon met een auto zijn vader opgewacht, toen deze van het huis van bewaring naar den president van de rechtbank zo uworden overgebracht, om verhoord te wor den. De vader was toen in de auto gesprongen, welke bestuurd door den zoon, in volle vaart er van door ging. Toen een veldwachter op de treeplank sprong werd hij er. vanaf geworpen, waardoor hij lichamelijk letsel bekwam. De recht bank veroordeelde den vader tot 8 maanden gev. Btraf. De zoon werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was tegen den vader g en tegen den zoon 4 maanden. Vergiftiging. Een begin van brand ontstond aan boord van het s.ö. „Prins der Nederlanden" van de Stoom vaart Mij., „Nederland", dat op het oogenblik aan de Surijiame-kade te Amsterdam ligt voor het verrichten van eenige herstellingen. Boven de bunkers is een isolatiedek, dat is opgevuld met isolatiestof. Van dez estof schijnt een gedeelte te zijn weggeraakt. Kolenstof is Maai'voor in de plaats gedrongen. Deze kolenstof schijnt door zelfontbranding vlam te hebben ge vat. Het brandje zelf was spoedig met een paar emmers water gebluscht. De brandweer moest evenwel den vuurhaard nog zoeken. Brandwacht» en werklieden van de Nederlandsche Dok Mij. haalden daartoe de isolatie-plaat weg. Terwijl zij daarmee bezig waren .schijnt zich koolmo- noxyde te hebben ontwikkeld. Het merkwaardige was, dat de mannen, die in dat gas werkten, daar aanvankelijk geen last van hadden. De ver giftigingsverschijnselen traden eerst op, als zij weer in de frissche lucht waren. Vier brandwachts waren er nog al leelijk aan 'toe, zijn het Binnengasthuis vervoerd. Gevaarlijk is hun toestand niet, maar zij zullen toch wel een week verpleging noodig hebben. Twee werklieden moesten ook naar net gasthuis. Zij waren echter in mindere mate bevangen. Door de politie te Venlo zijn drie woonwa genbewoners op de Kleine Heide gearresteerd, ais verdacht van roof op den openbaren weg. Zij fingeerden een vechtpartij onder elkander en vielen toen plotseling met hun drieen over den venter, M. J., die iien scheiden wilde, h'een, wierpen hem handen vol zand in oogen, mond en neus en sloegen hem tensiotue bewusteloos. Toen J. weer bijkwam, waren de roovers verdwe nen en met hen zijn portemonnaie, inhoudende 2 biljetten van flU en wat klein geld. Op den Kaldenkircnerweg te Venlo wilde een jongen een vogelnestje uitnaien, dat in een gat van een berk gebouwd was. Maar de ingang was zoo nauw, dat de nestenscheuuer er met zijn hand in bleef zitten. Hoe hij ook rukte en wrong, hij kon er niet uit. Tot overmaat van ramp zwol de arm nog op, zoodat hij als gevangene aan den boom geklonken bleef. Aan huilen geen ge brek. Eindelijk kwam huip. Met een zaag werden takken doorgezaagd, terwijl men met een beitei het gat verwijdde. Zoo kreeg de gevangene weer de vrijheid. Ais het lesje nu maar heeft geholpen Te IJmuiden is dezer dagen binnengekomen .de stoomtreiier Nelly IJM 9, die slechts drie da gen uit was. Bij een lid van de bemanning haddien zich op zee verschijnselen van krankzinnigheid voorgedaan. De 25-jarige tremmer B. 9. uit Am- Sterdam had zich eenige uren in de luchtkoker verstopt en was daarna in het want geklommen met een stuk ijzer, van waar hij allen bedreigde, diehem wilden naderen. De schipper besloot' toe nterug te keeren. Bij aankomst te IJmuiden zat de man nog in de mast. Per auto werd hij naar Amsterdam overgebracht. Een vertegenwoordiger van de firma B. en G., van de Prins Hendrikkade te Amsterdam, ge lastte Dinsdag op het Maasstation te Rotter lam een jongen van een besteldienst, 3 pakken met dames-ondergoederen, ter waarde van ongeveer f 30U, voor hem naar den hoek van de Jonker Fransstraat en den Goudschensingel te brengen en daar op hem te wachten. Deze opdracht is doo riemand gehoord, die den jongen te bestemder plaatse heeft opgewacht en de goederen in ont vangst genomen. O ver iteilen. Een in dienst van de Amsterdamsche Ballast Mij. zijnde 17-jarige werkman uit IJmuiden is aldaar des nachts onder een zandtrein geraakt en onmiddellijk gedood. Verdhpnkon. Bij het overstappen op een vaartuig in de ha ven te Leeuwen geraakte de 16-jarige dochter van den heer J. van Heertum tusschen twee schepen. Zij werd spoedig uit het water gehaald, doch is na eenige uren overleden. Noodlottige val. Floor Varkevisser, een verpleegde van het Oudemannenhuis te Katwijk aan Zee viel verle den week in een kelder. In het Academisch Zie kenhuis te Leiden is hij aan de gevolgen over leden. Dienstweigcraarsrelletje te Amsterdam. De jeugdige propagandist van da anarchistische Antimilitairistische beweging Jo da Haas, ver toeft momenteel in de gevangenis aan den Am- stelveenscben weg. 2,ijne anti-mihtairistische kameraden hebben de laatste dagen van deze gelegenheid gebruik ge maakt, door vóór de gevangenis te gaan demon- strecren. Een vrij groot aantal jongelieden van bei der .ei kunne verscneen daartoe eenige avonden achtereen met scheepsroepers en La. aai-instru- menten voor het gebouw, „waar de sluiing niets te te wensciien laat bulkten in koor „dat Jo de Haas er uit moest", en trommelden op die .manier tal van nieuwsgierigen bijeen. Dezer dagen is de pret andermaal herhaald, toen is zelfs gepoogd steenen tegen de celramen te smijten en moest de poutie worden gewaarschuwd. Die verscheen in sterken drom, en was genood zaakt de te hoop geloopen menigte, eenigszins uardhandig te verspreiden. Toen de jeugdige demonstranten vluchtten voor .iet po.itioneel optreden, schreeuwden er nog: „jo de Haas moet er uit." „Wegl" riep een forsche politie-agent, „gauw ook, anders ga je d'er in!" De relletjes te Bruitssum. Het volgende politierapport is over het gebeur de te Brunssum (Limb.) verstrekt: Op 29 Juni 1925, pi.m,. 9 uur des avonds, kwam een afdeeling der 3. D. A. P. op rijwielen bij net kruispunt Kerkstraat-Dorpstraat, eenige roode vlaggen en transparanten medevoerende. Tege lijkertijd trok een optocht der R. K. voorbij. De S. D. A. P.-afdeeling was van meening, dat de optocht voorbij zo utrekken, terwijl deze echter aan den kop reeds werd ontbonden. Deze om standigheid is indirect aanleiding tot de ongere geldheden geweest. Alleen reeds de tegenwoor digheid der 3. D. A. P.-afdeeling scheen als zoo uitdagend te worden beschouwd, dat spoedig tot gewelddaden werd overgegaan. Hun gedrag al thans was van dien aard, dat daarin niet een aanleiding tot gewelddadig optreden van de zijde der R.U. kan worden gezien. De S. D. A. P -leien werden onder slagen en stompen voortgedreven; een vrouw werd met geweld tegen het onderlijf getrapt, van een man werd een arm zwaar ge kneusd, een ander kreeg een gapende wonde aan zijn hoofd, weer een ander een steek in den rug. Verder veel builen, striemen en schrammen, alles aan de 9. D. A. P.-leden toegebracht. Bij de schutterijen waren slechts vier sabel- dragenden. Van een slaanpartij met sabels is niets gebleken. j Bij den optocht der R. K. partij was een R. K. geestelijke, dei ook bij de ontbindingen tegen woordig was. Gezien het snelle verloop der ge beurtenissen is nog niet na te gaan, waar deze juist was, toen de eerste klappen vielen. Wel staat vast, dat deze geestelijke niet naar net ge vecht heeft staan kijken en zeker niet heeft op- gehitet. Het relaas der gebeurtenissen, zooals door ge tuigen medegedeeld, is in den vorm van een ambtseedig proces-verbaal aan den heer officier van justitie te Maastricht gezonden. Volgens de „Tel." zijn de meeste belhamels bekend en is een aanklacht wegens zware mis handeling tegen hen ingediend. Eeh dame had in het voorjaar op de wasoh- tafel in het toilet van een restaurant te Amster dam een ring met een diamant laten liggen. Toen zij later haar vergeetachtigheid bemerkte en een onderzoek werd ingesteld, bleek, dat de ring verdwenen was. Zondagmiddag vertoefde deze dame op het ter ras van het hotel „Driehuizen" te Zandvoort, teen zij meende, aan de hand van een daar aan wezige dame dea ring te herkennen die door haar vermist werd. De politie werd met het geval in kennis gesteld. Zoowel van de zijde cUr directi evan het hotel, als door den dienstdioendien inspecteur van politie, werd deze zaak zeer dis creet behandeld. De dame met den ring werd) aangehouden. Eerst zeide zij van niets te weten, ,maar toen de vroegere eigenaresse haar eigen dom herkende, baatte ontkennen niet langer. Het slachtoffer der vrleeiding, legde toen een volle dige bekentenis af. Daar het feit te Amsterdam had plaats gehad, werd de verdRchte voor het verdere onderzoek aan de politie te Amsteidtam overgeleverd. i De politie te Weesperkaxspel koesterde reeds lang argwaan dat een veehouder in het Gein de door hem afgeleverde melk met water aan mengde. Het was echter niet zoo gemakkelijk den man op heeterdaad te betrappen. Een der politie-agenten waarschuwde den Amsterdam- achen keuringsdienst en deze was 's morgens vroeg in d enabijheid van de boerderij, waar de melk zou worden afgeleverd. De politie-agent lag, in het gras verscholen, de handelingen van den veehouder gade te slaan. Deze ging met een emmer water het weiland in en stortte den inhoud in een vat pas gewonnen melk. De politie en de ambtenaar van den Keuringsdienst wachtten toen het oogenblik af waarop de man de melk aan den handelaar afleverde en op dat oogenblik werd: ingegrepen. Van de vervalschte meik werd een monster medegenomen naar Amsterdam, alwaar het scheikundig zal worden onderzocht. Tegen den melkvervalscher werd door de politie pro cesverbaal opgemaakt. Buitenland. (Barones Helen Zur Muhlen is overleden ten- gevolge van een val van een balcon van een ka- mer op de 7de verdieping van het Ritz Carlton Hotel te New York. Het ongeluk is een indirect gevolg van de hitte. De barones was na een dans party op het balcon verkoeling gaan zoeken. Het slachtotter was voor haar huwelijk met baron Zur Muhlen, die, naar men meent, een Nederiandsch diplomaat is en zich thans op Java bevindt, miss Heien Carruthers uit San Antnomo. De afdeelingsbank te Soerabaja heeft een kastekort van f 30.000, doordat de administrateur B. valsche boekingen heeft gedaan. Hij heeft vol ledig bekend en is geschorst. Aan de Hongaarsch-Roemeensche gTens heeft een vreeseiijke hagelstorm ge\ oed. Op een landgoed werden mee: dan duizend oude eiken ontworteld. De oogst heeft groote sctiaue geleden. 1Een brand brak dezer dagen uit in een film fabriek te Britz bij Berlijn. Het vuur breidde zich met oagelootlijke snelneid uit en dientengevolge konden niet alle arbeiders zich op tijd in veilig heid brengen. Voorzoover bekend is, kwamen ten minste 2 arbeiders in ds vlammen om, terwijl door de ontploffing 7 arbeiders zwaar en verschillende licht gewond werden. De geheele fabriek brandde af Op den Dpnck bij Antwerpen is dieze week een ernstig motorongeluk gebeurd. De 20-jarige zoon van den eigenaar der bierbrouwerij „Ardea" te Wyneghem, de student T. Schëllekens, bracht een medestudent per motor naar Eeckeren. In het dorp den Donck kwam hij in botsing met een vracht wagen. De heer Schellekens werd zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij aan de gevolgen is overleden. De krijgsraad te Philippopel, heeft van de 27 communistische beklaagden uit Karlowa er 11 ter dood veroordeeld, 14 tot verschillende gevange nisstraffen en 2 vrijgesproken. Doorbraak van den Weichseldijk bij Bromberg. Volgens een uit Dirschau ontvangen bericht is Vrijdagmorgen de Weichseldijk bij Schamau te genover Schulitz in de buurt van Bromberg door gebroken. Een strook van 25 km. tot Oud-Thorn is overstroomd. Men vreest dat de oude dijk bij Munsterwalde in de buurt van Marienwe*der, die op wele punten ondermijnd is, eveneens zal doorbreken. Parijs helpt de vreemdelingen. De gemeenteraad van Pairijs heeft een nieuwe dienst ingesteld ten behoeve van de vreemdelingen, die Parijs komen bezoeken. Dikwijls zijn er klach ten ingekomen over de groote moeilijkheden, die- vreemdelingen bij aankomst ondervonden, vooral des avonds, om een chauffeur te vinden, die hen tegen het taximetertarief naar de plaats van be stemming wil brengen, terwijl in niet weinig geval len tallooze hotels afgereden moeten worden, die alle beweren geen plaats meer te hebben, alvorens men ergens een onderdak vindt. Voortaan zal de reiziger aan alle groote stations politie-inlichtingen-bureaux vinden, wier ambtena ren belast zijn met hst geven van inlichtingen aan vreemdelingen. Reizigers kunnen aldaar de lijst 1 van hotels raadplegen, dis nog kamers vrij! hebben, terwijl deze politic-beambten er voor waken zullen, dat dc chauffeurs overmatige prijzen vragen. In deze'bureaux is gelegenheid om allerlei gidsen te raadplegen, ts telefoneeren, enz. enz. Het eerst 2 bureau is thans geopend in het sta tion Si. Lazare; binnen einige dagen volgt het Gare du Nord, terwijl over een week of wat alle groote stations zoo' ninlichtingendienst zullen- be zitten. De ontvangst van Amundsen tei Oslo. Kapitein Amundsen en zijn metgezellen zijn te Oslo op grootsche wijze ontvangen..Zij vlogen Zon dagmorgen van Horten naar Oslo in het water vliegtuig, waarmede ook de poolvlucht ondernomen is. De straten van Oslo waren zwart van de men- schen. Na een officiesle ontvangst reed het gezelschap poolvliegers in open wagens door de versierde stra ten naar liet koninklijk paleis, waar de koning ze ontving. Des avonds bood de koning den poolrei zigers en hunne echtgenooten een gala-diner aan. Land- en Tuinbouw Land- en Tuinbouw. Die zuinigheid bedriegt Je wijsheid1. In de „Veldbode" van den 20en Juni lezen we in het artikel „Bodemziekten en grondonderzoek" van de hand van den heer Hudig te Groningen de volgende waarschuwing: „Op dit oogenblik, nu de Ammoniakprijzen wee rzoo voordeelig zijn, ziet men de Hooghalen- sche ziekte weder alom te voorschijn treden. Dat komt omdat de gebruikers meer jjelet hebben op den prijs van deze stikstof meststof, dan op de vraag, of de grond, waarop men de Zwavelzure Ammoniak wilde strooien, wel deze zure bemes ting verdragen kon." Bij het lezen van deze waarschuwing kwam ons het artikel „Zure Meststoffen" uit de Landbouw courant officieel orgaan van den Veenkolonia- len Boerenbond van 14 Mei '25 voor den geest. In korten tijd in gezaghebbende vakbladen twee artikels, waarschuwende tegen hetzelfde feit. Voor de landbouwers, meenden we, van genoeg be,- lang, om 't artikel in bedoelde Landbouwcourant in zijn geheel over te nemen. Het luidt als volgt: Zure Meststof feu. „We maakten in de laatste twee weken weer kennis met verschillende gevallen van Hooghalen- sche ziekte in haver. Zonder uitzondering was dan Zwavelzure Ammoniak als stikstofmest ge bezigd, terwijl veelal ook superfosfaat was aan gewend. 1 De practijk is toch wel haidleersoh. tlit den treure is door de mannen der wetenschap aan den landbouw voorgehouden, dat Zwavelzure Am moniak is een „filosofisch zure meststof'. Of, als men bezwaar heeft tegen deze aanduiding, dat Zwavelzure Ammoniak ontkalkend werkt. Dat men dus met de aanwending van deze meststof alléén goede resultaten kan verwachten op niet tè zure óf, wil men, op gronden, die niet té knik arm zijn. En dat het gebruik van die meststof op kalkarme gronden tot een débacle kan leiden. Alles te vergeefs. De débacles zijn er weer. Men heeft weer „zure" meststoffen aangewend op gronden, die zulks heelemaal niet verdragen; en nu is natuurlijk Holland in last. Wat kan men doen Er is maar één middel: Aanwending van kalk- Maar dikwijls is kalk niet of zeer onvoldoende in te werken; en als dan regens uitblijven, kan van de kalkaanwending geen voldoend sucoes wor den verwacht. Toch kan men het gerust wagen, een tiental H.L. schelpkalk per deimt (1/2 H.A.) uit te strooien. Baat het niet voldoende, schaden doet het evenmin. E,n kalkbemesting is tóch noo dig. Moet daarna niettegensitaande de kalk-uit- strooiing tot ombouw worden overgegaan, dan wordt door ploegen de kalk veel beter door dRn grond verdeeld, dan zondier ombouw mogelijk zou zijn geweest. Misschien kan zomergerst dan nog een redelijk gewas geven. Bieten aarden cp een te zuren grond heelemaal niet, daargelaten .nog het feit, dat ze een sitevige bouwvoor ver langen. Laten zij die met hun bemestingssysteem zijn vastgeloopen beter gezegd, die met hun bemesting vast liepen, omdat het systeem daarin ontbreekt, wijsheid putten uit de geleden schade en schandjc. Een serieus landbouwer houdt een bouwboek bij, waarin hij telken jaxe in korte woorden noteert, welke meststoffen op eik perceel worden aange wend, welke gewassen hij daarop teelt, welke de oogstresultaten zijn, enz. Wie daarnaast over het noodige landbouwkundige instinct beschikt, voelt allicht, hoe hij voor bepaalde gewassen bemesten moet. Wie zich niet vertrouwt, kan zijn percee- len bemonsteren en de hul|> inroepen van net Rijkslandbouwproefstation te Wageningen. Ook met de bekende Comber-vloeistoffen zijn waarde volle aanwijzingen te krijgen. Dat alles kan en ,moet gebeuren aan "'t eind van den volgenden oogst. Daarna stelle men vast, welke meststoffen op elke kamp afzonderlijk aangewend zullen worden. Het is niet van dezen tijd, een onthutst gezicht te zetten als de gevolgen van een onjuiste be mesting aan het licht treden, en daaruit niets te leeren. „Errare humanum est!" Jawel, maar een vergissing is alleen dan niet erg, als men daarmee zijn voordeel doet." Sport- en Wedstrijden SINT PANCRAS. Aan Veteraan, Het was hier j.l. Zondag niet veel gedaan met de voetbal. Heiloo II moest tegen Vrone II maar niet verschenen. Vervolgens Holland-Veteranen te gen Vrone-Veteranen. Er kwamen er maar vier, dus dat was niet teveel, toen heeft men van 't eer ste en 't tweede wat bij elkaar gezocht, zoodat er toch gevoetbald werd, met als uitslag 86 voor {Holland-Veteranen., maar er was niet veel aan dezen wedstrijd. Donderdagavond' hadden we k>°

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 4