Van aljes erf nog waf ïfadruk verboden.' 'oen Stefphenson de kracht van de stoom had dekt en toepaste in zijneerste locomotief, mde men liet maaksel zijner handen „een knap werk" en voor die dagen technisch volmaakt.1 wereldschokkende gebeurtenis ligt al eeii ff achter .ons en toen dezer dagen bij.gelegen- 1 van het honderd-jarig bestaan van den ijze- weg, de eerste locomotief uit het museum van heden nog eens voor den dag gehaald were!- gezet naast zijn zooveel later gebonen broer, moderne jumoo, de kilométeriverslindïer, toen k, dat de „oude heer" toch vetel tekortko gen had gehad en met veel vreeze en beving wegbereider was geweest voor de sterke man, na hem steden en dorpen zou aaneenrijgen afstanden oplossen als de zon die de nevelen rekt. Zoo gaat het met alle uitvindingen, de stelingen zijn de pioniers, degtene welke na- nen oogsten de vruchten, steeds cresc'endo! En nieuwe ontdekking vindt weer haar toepas- Nu wordt weer de grammophoon als taai- raar aangekondigd. Dat je voor enkele stui- per week je taalkennis kunt verrijken en je eerte naar meerdere wetenschappelijke zaken mschoots kunt bevredigen, is allang zoo feest. Het studeeren, z'n geestelijke voorraad- iiur vullen met den oogst op den corresponl- tie-akker, dat is al lang niet nieuw meer,1 ar 'n onderwijzer bij je aan tafel, is tocli Cor!respondentie-le»sen zijn 'n surrogaat, ikomt men met de gramophoon. De stem van leeraar spreekt. De gevoelige plaat neemt het irokene op en voor do rest gaat het precies als anders bij de gramaphoon. Willy Derby Jlinge Doorenbos zingen hun liederen, en we n de muziek in onze woonkamer afdraaien en in er 'n Cuba-bovenal, of drinken er 'n kopje bij en de taalleeraar doceert met luider me, de gramophoon herhaalt het gesproken ir dzo oduidelijk, alsof de man der wetenschap in onze onmiddellijke nabijheid bevindt. En er duiotere zinnen in de les voorkomen, dan lien we maar weer, we herdraaien én legge-.i ilaat weg, wanneer alle duisternis is geweken., veel gebruik zal de stem van den onderwijzer eens haperen, doch 'n dergelijk verschijnsel tft ook in natnra waargenomen. .Wanneer u 't hart tot spreken dringt Zoo spreek! De Gencstet gezegd, en de dichter voegde an toe dat het tevens steek moiest houden., het een, nóch het ander was het geval bij re dame die op een namiddag een uurtje of in de stad had gewinkeld en zich had laten liden een nieuwen bontmantel te konpen. man was allesbehalve over dezen nieuw'en tevrede nen mopperde omdat zijn vrouw nuttelooze uitgav enad gedaan, aangezien ze. twee andere bontmantels bezat. „Nou 'antwoordde mevrouw, „dan zal ik hem laten bezoden. Maar van avond zal ik hem ieder geval aandoen, als we naar de opera i.„." Zoo deed zo ook, en den volgenden mor- bracht ze, door haar dienstmeisje vergezel Li mantel aan den winkelier terug. In den sl vond men dit wel goed, en men maakte enkel bezwaar den mantel terug te nemen, toen mevrouw op het punt stond den w.in- le verlaten, kwam een inspectfeur naar haar „Heeft u den mantel heusch niet geira .mevrouw vroeg hij. Mevrouw bloosde. ïkelijk niet, mijnheer; u kunt mijl op mijn gelooven!" antwoordde de dame. „Of stelt weinig vertrouwen in mijn woord?" pardon, mevrouw, in het gehec lniet! Excu- indien u deze bedoeling uit mijn vraag lebben verstaan. Integendeel! Maar het is curieus geval. Want in den binnenzak van mantel vond ik een briefje van honderd gul* ':t ik u weder ter hand wilde stellen. Maar u 'den mantel niet gedragen heeft, zou het «gissing van mij zijn.... Ik zal de 100 gut in de kas storten van hulpactie voor 'het neel." Mevrouw beet zich op de lippten. Maar liever haar 100 gulden kwijt, dan een rutalen leugen te bekennen. Er wordt niets zoo fijn gesponnen Jf het komt aan 't licht der zonne, een oud rijmpje, er zijn uitzonderingen en eder 't kwaad op 't voorhoofd geschreven zo u't aantal gemerkten een bedenkelijk etage van 'tmenschdom vormen, dit valt ontkennen, doch wie recht door zee gaar. niet de risico vandaag of te morgen de jng thuis te krijgen. En dat kreeg „de te Zandvoort. Heel toevallig natuurlijk, dat met de meeste sinistre zaakjes gé- Op het terras voor een der strandh >tels ■u dame, elegant, kortom iemand die hiar li kende. Aan den wijsvinger schitterde in «tbare ring, een zeldzaam mooie steen. Het aandacht van een voorbijgangster, zóó dat deze quasi neg eens voorbij het terras side om nog eens het kleinood te bewonderen te herkennen.. Wat was het geval? In het van dit jaar had ze op de wasch tafel in °ilet van een restaurant te Amsterdam een Het een diamant laten liggen. Toen ze la tor vergeetachtigheid bemerkte en een onder- Verd ingesteld, bleek ,dat de ring verdfwe- 'as. De dame met den ring werd aangchou- Eerst zeide zij van niets te weten, maar vroegere eigenaresse haar eigendom her- baatte ontkennen niet langer. H.et slacht- der verleiding legde toen een volledjige 'enis af. Parijs werden in den laatsten tijd elegante °p geheimzinnige wijze beroofd van met W bezette ringen, die zij om de enkels 1 tc dragen. Aan je beenen ben jo en a. 't bijzonder zeer gevoelig, 'n Gre-ep «aar je enkel, het "ontgaat 'je niötf, zélfs niet in den meest onstuimigen volksoploop. Verliezen? t Geval is mogelijk, als sporadisch verschijn sel; niet als een zich herhaaldelijk voordoend feit. Maar om het -geheimzinnige tot klaar heid te brengen, dezer dagen is de dlief betrapt. tWas een foxterrier, een van de schranderste hondensoorten, gelijk men weet. Het beest was er op gedresseerd even snel als ongemerkt met de tanden de enkelbanden los te werden en er mede weg te loop-p. De diefstallen werden volvoerd in het godrarg der restaurants en in de luxe-zalen van de Rue de la Paix. In Berlijn moet 'n „vak school" zijn, .vaar de viervoeters speciaal voor hot duistere werk worden afgericht. Ze worden daar gedresseerd als wachters en spionnen voor inbrekers en velen der beruchte individuen neb ben met zulke viervoetige diefjesmaats gewerkt. De honden liggen uren lang bewegingloos aan der. ingang, terwijl hun meesters hun werk ten uitvoer brengen. Ze geven door 'n systeem van geluiden kennis yan de nadering van vreemden, zelfs kunnen ze onderscheid maken tusschen go won eburgerS en politie-agenten. 'n Driemaal herhaalt kort blaffen kondigt 'n agent aan. Had de veehouder te Weesp;ercarspel zoo'n trouw eviervoeter gehad, veel onaangenaamheden waren langs hem heengegaan en wat meer zegt: de afafire zou op denzelfden voet zijn voortgezet. D|e bo-er was, zooals 'teen goed Hollander be taamt, uiterst zindelijk; hij waschtc de melk tot in den treure. 't Vetgehalte was beneden 't nor male en de Amsterdamsche keuringsdienst hield de boer in 't Gein in 'toog. 'tWas een moeilijl .geval, want de boer melkte vroeg en verrichtte z'n arbeid in 't vrije veld. Maar lukte hem te verschalken. Een politieagent lag, in het gra verscholen, de handelingen van den veehouder gade te slaan. Deze ging met een emmer water het weiland in.en stortte den inhoud in een vat pas gewonnen melk. De politie en de ambtenaar van den Keuringsdienst wachten toen het ooger- blik af. waarop de boer de melk aan den harni'e laar afleverde en op dat oogenblik werd inge grepen. Voor inferieure waar, goed geld, dat mag niet verlangd worden en ook nu zal de eerlijke zaken- man nog zeggen: niet goed, geld terug. Een Parijsch echtgenoot heeft het bestaan de kat de bel aan te binden. Hij heeft een actie tot schadevergoeding ingediend tegen zijn schoon vader, omda tdeze alleen door een samenweefsel van verdichtsels zijn schoonvader was geworden. Gedaagde had tegenover eischer het karakter van zijn dochter geroemd. Zij bedroog eischer echter en nog wel op aansporing van gedaagde. Gedaag 'de had eischer geluk gewenscht, omdat hij in zulk een nette familie kwam. Edoch, de nette familie bleek ettelijke zeer onnette exemplaren rijk te zijn. De gedesillusionneerde echtgenoot wil nu althans zijn geld terug, niet alleen de onderhoudskosten, die hij aan de onwaardige ver spilde, maar ook de waarde van de vele geschen ken, die hij haar vóór en bij het huwelijk aan bood, toen hij nog in den zoeten waan.verkeer de, waarin zijn sehoónvaderi-in-spé höm had gebracht. Eischen, goed, maar veerien plukken van 'n kikvor3ch, dat behoort tot de onmogelijkheden èn dat wilden de examinatoren van een onderwijs5 inrichting te Bussum. Bij het eindexamen ver scheen een der vrouwelijke candidaten in een costuum, dat meer geschikt leek voor balcostuum. Dit vonden do deftig in zwart gestoken exami natoren te erg en ze droegen den rector op, haar mede te deelen, dat zij bij de voortzetting van het examen er voor zorgen moest wèlvoegelijker gekleed te zijn. De rector kweet zidh van deze taak, maar de candidate... bezat nu eenmaal geen stemmiger costuum en verscheen daarom op het examen mot,.... aa .mantel aan. Ze maakte op deze wijze haar rondgang langs de verschillende examentafeltjes. Tot besluit iet-s over de jongelingen van zeven tig. Tot de dorpsgewoonten van Fletwell (Nor folk) behoort: ouderdom. Het is maar 'n klein dorpje, dat Feltwell, maar twee van z'n inwoners zijn in de 90, vijftien hebben de 80 gepasseerd eii er is een heele troep jongelingen van ruim 70, die er naar snakken, de 80 te bereiken. Want je bent in Feltwell pas een groot mensch, als de acht kruisjes achter den rug zijn. Een joch van 60 jaar vertelde aan een correspondent van dé „Daily Chronicle" vol ontzag van de uitgelaten pret, waaraan zeven 80-jarigen zich op dc jong ste kermis hadden overgegeven. Z,e bezochten alle spullen en dronken een glas of twee en som migen nog wel wat meer. Trots voegde hij eraan toe: We hebben hier geen Pussyfoots in ons' dorp. De meeste 80-jarigen komen 's avonds nog bij elkaar om een glaasje te drinken, cn zij. aïe te oud worden geacht voor de nachtelijke '.vin delingen, drinken dat glaasje wel thuis. De Pelt- wellors hebben geen bijzondere methode om zoo oud te worden. Het gebeurt, en daarmee uit. De eenige verklaring, die zij geen, is: ,,'tls hier een reuze goeie plaats om te wonen, mijnheer!" De oudste dorpeling is een 94-jarige slager, die vier jaar geleden nog een schaap slachtte en schoon maakt ein 20 minuten, maar thans zijn schaap jes op het droge Reeft. Feltwell kent geen spoorweg en geen autobus dienst. Het heeft wèl een postkantoor, dat het vooral druk heeft met de uitbetaling van ouder domsrente. Voorts zijn er twee kerken, zeven kroegen en een geweldige voorraad rheumatiek, die wel lastig is, maar blijkbaar niet doodelijk. verklaard hebben. Daardoor staat thans vrijwel, vast -dat deze thans-verworpen zijn. De zoogenaamde „gleitende Zolle of de „Bereitschaftszölle" (daar oveT is men het nog niet eens) zullen nu de basis voor een compromis moeten vormen. De ontruiming van het Ruhrgberfie. Hiejr komen steeds meer berichten, die beves-- tigen, dat het Ruhrgèbied veel spoediger zal wor den ontruimd, dat oorspronkelijk het voornemen was -De onodzakelijkheid voor Frankrijk om in het bijzonder de Marokkaansche regimenten naar Marokko terug te brengen, speelt daarbij zeker een rol. Vóór eind Juli hoopt men, dat Dusseldorf vrij zal zijn, spoedig daarna ook Duisburg en Ruhrort. Het garnizoen van Gelsenkirchen vertrekt, zooals reeds eerder door het „Hbld." is bericht, op 17 of 18 JuLi. Ongeveer tegelijkertijd hoopt men Hat- tingen. Bochum en Recklinghausen vrij te krijgen De Duitsche bladen staan er vol van en de vreugde is alleszins begrijpelijk. In een niet alledaagsch proces heeft een ier partijen de hulp ingeroepen van h.et Duitsche rijksdepartement van buitenlandsche zaken. Eeni ge jaren geleden was een Berlijnsch goochelaar gehuwd met de dochter van een Deensch hotel houder. Op zekeren dag trof de goochelaar, die net een nieuw kunststukje instudeerde, zijn vrouw tamelijk hard met zijn tooverstaf op rlen rug de man beweerde bij ongeluk, de vrouw beweer de met opzet en toen de man de woning voor •een korten tijd had verlatenkeerde zij naar Denemarken terug. Hier verlangde zij scheiding, omdat haar man haar zwaar mishandeld had. Tegen scheiding had de goochelaar geen bezwaar,, maar hij eischte zijn kind op. Voor de Berlijnsche rechtbank won hij zijn proces en volgen 1 het vonnis moest de moeder haar kind aan den vader afstaan. De Deensche autoriteiten weigerden <.it vonnis te erkennen en hét kind bleef te Kopen hagen. De advocaat van den goochelaar, die het op treden van de Deensche autoriteiten een schen ding van het internationaal (privaatrecht achtte, heeft zich thans tot het departement van bu: tenlandsche zaken gewend, dat door tu s-hen komst van het Duitsche gezantschap te Kopen- gen zal trachten den vader weer aan z:jn kind te helpen. Naar uit New York wordt gemeld, stelt een Yspeciale commissie op het oogenblik een on derzoek in naar de toestanden in twee gevangene kampen in Noord-Carolina. Deze commissie is benoemd, nadat reeds twee wakers tot 20 jaar gevangenisstraf waren ver oordeeld, wegens het doodranselen van een ge- 'vangene. Thans is aan het licht gekomen, dat in liet Roekymoünt-kamp betreurenswaardige toestanden heerschtcn. De bewakers handhaafden er een regime van terreur door bedreigingen, minachtten alle •vet 'ten gingen zich aan onbeperkte hoeveelheden verboden drank te buiten, ontvingen nachtelijke bezoeken van kennissen en deelden tegen geringe vergoeding goederen, aan den staat beboerend, aan vriendjes uit. Ranselpartijen met zware lederen riemen wa ren aan de orde van den dag. Zelfs jongens kré gen 20 a 30 slagen zonde rdat men acht sloeg aop hun physieken toestand. De slagen werden vaak toegekend door bewa kers ,die door den drank in' een opgewonden stemming waren gemaakt. Een negerjongen werd afgestriemd en daarna werd er een bijtende stof op zijn wonden gego ten en hij werd als een beest gjeschopt, toerj hij op den grond lag te kruipen. De neger ver klaarde, dat hij twee jaar lang gesmeekt han 'tc mogen sterven. Deze onthullingen hebben de commissie er toe geleid ,de volledige afschaffing van lijfstraffen te vragen. Nu de gevangenen eenmaal aan het praten gebracht zijn, zullen er waarschijnlijk nag meer vervolgingen tegen bewakers worden inge steld. lem naar Marseille gereden en van daar per boot naar Algiers overgestoken, waar opnamen moes ten worden gemaakt in de Sahara. Dat was een gewaagde onderneming, die voor hen nog geen Hollandsche filmartisten hadden aangedurfd en 'dat het goed is afgeloopen is te danken aan den directeur van een groot bioscóop-theater te Al giers. Zij waren n.l. zoo voorzichtig geweest hem het doel van hun woestijntocht mede te deelen. en er bij te zeggen, dat zij den volgenden dag terug zouden zijn. Zij kwamen echter den vol genden dag niet terug, want, zij verdwaalden in de woestijn en zwierven 2 dagen op die barre zandvlakten rond, zonder eten. De bioscoop-di recteur had echter reeds gewaarschuwd, dat da reizigers niet op tijd terug waren en Algerijn,- sche soldaten trokken tc paard uit om hen te zoeken, hetgeen hun gelukte en zoo werden zij wee rbehouden in de bewoonde streken gebracht. Inmiddels zijn alle opnamen goed geslaagd en Dinsdagmiddag zou het gezelschap weer met de Ford de thuisreis aanvaarden. Een groot Junker-vliegtuig, behoorende tot de Zweedsch-Finsche Luchtvaart-maatschappij, is op een druk punt van de stad Helsingfors neer gestort. De vier inzittenden van het vliegtuig kwamen >ls door een wonder, er slechts met kwetsuren af. terwijl het vliegtuig zwaar beschadigd wrd. Ondanks het drukke verkeer in de straten, op t oogenblik dat het ongeluk geschiedde, werden er geen verdere personen getroffen. Onbemiddelde studenten van de universiteit in Michigan zijn in hun strijd om het bestaan op een bloedige gedachte gekomen. Zjj verknopen hun bloed voor transfusie-doeleinden. Een offL- pieel ripport wijst uit, dat niet minder dan 150 nstuden en geregeld in de ziekenhuizen komen 5om zich bloed te laten aftappen. Voor deze bloedoffers bestaat een vast tarief. Voor 300 kubieke c.M. bloed, de geringste, hoe veelheid, di egeleverd wordt, is de prijs 15 do.'- 1 r. Elke verdere 100 kublieke c.Al. worden me. 5 doL„r extra gehonoreerd. Een eigenaardig incident had plaats toen de Bngelsche en Russische vloten elkaar dezer dagen in de Oostzee ontmoetten. De Engelschen groetten de sovjetvloot door negen kanonschoten af te vuren, terwijl zij de oude Russisch evlag wit-blauw-rood he- schen. Dit ziende verwijderde het Russische es kader zich zonder den groet te beantwoorden. VaiHngs-Weekoverzicht Buitenland. De toriefquaastie in Duitschland. q Rijkskanselier Dr. Luther heeft den regeerings- pa,rtijen ver70 ht uiterlijk hedenavond haar stand punt tegenover het nieuwe wetsontwerp op de in voerrechten vast te stellen. Van giroot belang is, dat 20 leden van het Cen trum zich beslist tegen de minimuminvpeririechten Eien waronghoudstcr ic Lima-Kaoem bij Fort van der Capellen (N.-Indië), werd op een nacht wakker geklopt een vreemde stem vroeg haar de deur te openen, de bezoeker wilde wat petroleum koopen. De vrouw antwoordde dat ar tikel niet in voorraad te hebben, waarop de stem vroeg, dan maar wat van de petroleum uit haar lamp te mogen hebben. Zij maakte toen open, maar plotseling drong een man naar binnen, die haar beetgreep en poogde, haar met haar eigen haren te wurgen. De bandiet had echter het ongeluk, zijn wijsvin ger in den mond der vrouw te steken; zij beet toe ,en tastte tegelijkertijd naar het me.,, dat de man in zijn dordel droeg. De gebetene trachtte zijn vinger los te rukken, -maar het .gebit dei- dappere dame was zoo stevig, dat de punt van den vinger totaal afgebeten werd! De dief zette het op een loopen en den volgen den dag werd ijverig gezocht naar iemand met een afgeknotten wijsvinger. De man werd ge vonden ,maar verklaarde, dat hij het ongeluk opgoloopen had bij het visschen... Doch omdat de politie niet wilde gelooven aan die bloedige hengelpartij, bekende hij ten slotte. 'Het bleek een pas ontslagen veroordeelde t,e zijn. (Eien avontuurlijke tocht. De variété-zangeres, Adrienne Sober, is, 0111 met haar tijd mee te gaan, filmartiste geworden en werkt op liet_oogenblik aan een nieuwe film, die onder den titel „Bet wint de 100.000", begin Januari in circulatie zal komen. Adrienne speelt er de hoofdrol in en heeft voor de opname een reis naar Afrika moeten maken, waarvan zij uit Marseille eenige bijzonderheden aan het „Rolt. Nbld." schrijft: Met de heeren André Boesnach, directeur van de Eureka Belgika Filmfabriek en Henk van Alsem, operateur, was zij in een Fprdje van Haar- De week had een minder gunstig verloop als zijn voorgangers. Althans met de vroege aard appelen. Weliswaar was de aanvoer groot en be liep deze aan beide markten een 40, dus samen een 80 wagons per dag, maar tot Dinsdag bleven dé exportprijzen stand houden. Woensdag "trad echter een beduidende daling in, die dageiijkseh doorging en Zaterdag de prijzen zelfs op hut lag epeil van f 4.— a fö.per 100 kilogram bracht. Dit gold voor geel, zoowel als witvlea- zige aardappelen voor export. De puike kwali teiten Schotten bleven even als idem School meesters en Eigenheimers op een beter peil en noteerden nog van 6.tot f 9.per 100 kilogr. De mass amoest echter voor den sterk verlangden prijs worden afgestaan. Drielingen noteerden vaak nog beter dan de groote aardappelen. Zii- vernep was aanvankelijk zeer gewild en ging voor steeds hóoger prijs-van de hand n.l. van ,f 25 tot boven de f 30 per 100 kilogram. De aan voerders van Vrijdag werden echter sterk ont goocheld omdat de markt toen een f 15 lager in zette en ofschoon het aanbod gering was zelfs tot, beneden f 10 terugliep, wat zich Zaterdag ■eenigermate herstelde toen weer van f 13 tot 'f 20 per 100 kilogram wcrcl betaald. Ook bloemkool zakte geducht in prijs en no teerde hoewel graag gekocht de laatste dagen van f 10 tot f 16.wat ongeveer de helft minder is dan vorige week. Intusschen fian deze prijs nog niet slecht genoemd worden. De kool deed deze we5k zijn intrede. Werd) Maandag de eerste roode aangebracht, Dinsdag was er ook reeds witte kool. De laaiste komt nog sporadisch en brengt flO.,a f 12.— per 100 kilogram op, doch van roode kool was de aan'- voer reeds toenemende tot een paar wagons per dag. Ze werden graag gekocht, de eersten voor ruim f20 per 100 kilogram; tot Vrijdag kon de prijs zich handhaven op f 16.in doorsnee, ter wijl Zaterdag de markt tot 11.-a f 13.per 100 kilogram zakte. Ook kwamen deze week reeds kleine partijtjes slaboonen, die zeer graag van de hand gingen voor ruim 30 cent het kilo. In de groentenaanvoer was dus reeds heel w5t verscheidenheid en de aanblik van de veilingen onderging hierdoor dus reeds een beduidende ver andering na de weken van uitsluitend aardap pelen. j f j i Marktberichten - LANGEDIJKER GROENTEMARKT. 13 Juli. 3400 bos wortelen 8.S010.30. 8900 stuks bloem kool ic soort 12.10—16.80, idem 2e soort 6.7.70 27600 kilogram roode kool 11.10»—12.50. 266^00 ki logram aardappelen. Schotsche muizen 5.809.10 Schoolmeesters 6.7010.—Ronde 8.108.60. Coks 2-40—5.—. Eigenheimers 7.60. Drielingen 6.-6.90 Kleine 2.— 27 kilogram slaboonen 34.255 ki logram tuinboonen 2.20. 300 kilogram zilvernep 21.50. Drielingen 4.80. 14 Juli. 4300 bos wortelen 9.10.50. 8330 stuks bloem kool ie soort 10.6018.90, idem 2e soort 4.90—5. 51950 kilogram roode kool 8.10.80. 4200 kilo gram witte kool 10.4011.80. 218600 kilogram aard

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 3