ZAANLANDSCHBANK Een gevoel GROOTE UITVERKOOP OPBTJXMINO Otto van Os en Zonen, Hollandse!) Vleesch L. C. B1SKANTER, WAAEÜM??? OMDAT!!!! Staatsloterij ZEEMAIT, Zuidscharwoude, JNAAR ZUllvER EFFECTEN. COUPONS. Rekening- Courant. Deposito. SPAARGELDRENTE 4 °|0 HALT HALT van prima Heeren- en Kinderkleeding. GROOTSTE WELVAART. Fa. Willem van Vuu:e Mient 15 I Alkmaar Sinds 1902 het adres voor WECK ARTIKELEN in HEERENKLEEDING en HEEREN-MODES SPAANDER Co. - Alkmaar. Zomer pracht. Het is een zomer, zooals wij er in lang niet hebben gehad. Aan alles is dat te merken, aan de luchten, aan den zonsondergang, die verschei dene avonden zoo prachtig te zien was. Zeer weelderig en veel vroeger dan gewoonlijk bloeien vele wilde zomerbloemen. Zelden zag ik het wul- Btroo zoo donzig dik van bloempjes, zoo rijkblo-n- end langs wegen op zandgronden grenzend aan de IJselvallei. Dat walstroo is verrukkelijk-inooi siersel van den zomer langs wegen en dijken, in duinen en in heggen. Het walstroo van de heg gen heeft witte bloempjes, dat van rivierdijkjes en duinen is geel, hoewel het witte daar evengoed voorkomt, 't Lijkt zoo aardig, die ranken met kransen van groene blaadjes en trossen van hon derden sterrebloempjes uiistekend boven een heg van meidoorns, die met zijn voeten in de distels, smeerwortels en brandnetels staat. Het vervult daar een dankbaarder functie dan het asperge groen in bouquetten gekweekte bloemen. Buitengewoon forsch en rijkbloemig is ook het St. Janskruid, dat bermen van wegen, evenals fcenige weken later 't Boeren worm kruid zal doen, hoe le maal geel maakt. .Papavers en koren oloe- men bloeien dit jaar bijzonder mooi en talrijk: j 'tis een lust voor de oogen: het Geldersche land;- schap met tusschen het geboomte korenvelden, ■door duizenden papavers en blauwbloemen ge- j zoomd. Bolderik en Venusspiegel maken het nog mooier door haar bijzondere distinctie. i/angs slooten en poelen staat het vol met. spiraea en valeriaan, met zwanebloem en O. L. Vrouwebedstroo, vergeet-mij-niet en penningkruid Groote pollen wederik en herftshooi staan reeds lang in bloei. Het laatste is gemakkelijk te her kennen aan zijn typisch-straalsgewijs geplaatste meeldraden. Langs alle wegen is het te vinden. Als ik wederikken zie, kijk ik altijd uit naar het slobkousbijtje, dat ik ook reeds dicht bij Gronin gen in de buurt van het eerste witte bruggetje aan den weg naar PatersWolde gevonden heb. 'tis een van die talrijke aardige bijtjes, die in de zomermaanden zoo talrijk vliegen. Men heeft wel eens gehoord van behangers-, metsel- en graaf bijtjes. Voor deze interessante insecten is het thans de glanstijd van hun leven, evenals voor de graafwespen, waarvan wij thans op de heide zoo veel nestgaatjes in het zand vinden. Als de gaten groot zijn heeft men kans een nestje van de dikke brommer: de Bembex voor zich te hebben. Op oe heide vindt men thans ook, meestal op een beu velhelling onder een baldakijntje van humus met heideplanten de trechtertjes van de mierenleeu wen. Vinnige rakkers, die mij altijd aan de larven van libellen doen denken, maar meteen de lust opwekken om er maar aldoor naar te liggen kij> ken om te zien welke argelooze insecten in die xnoordkuiltjes terecht komen. Merkwaardig, dat •wij zoo'n belangstelling kunnen hebben voor dat moorden in de natuur. Er is feitelijk geen d'er. of het heeft vijanden, die het „lusten" of het willen dooden om zelf te blijven leven. Wie weten wil, welk standpunt hij daar tegenover innemen moet, leze maar eens van Francesco Campana van de Schar tens. Sinds een paar weken is het zwermen van <le spreeuwen begonnen. De jonge vogels van het 'eerste broedsel zijn al volkomen wegwijs in die groote wereld, die hun zomerverblijf is, en trek ken thans met of zonder de oudelui ver de velcBe.n in. Tegen het vallen van den avond verzamelen zij zich dan in hoog epopulieren of iepen en van daar gaat het, al maar rondvliegend eerst, waarbij de troep aangroeit tot een vlucht van soms eenige duizenden vogels, naa rde slaapplaats. Natuurlijk gebeurt dat met zeer veel luidruchtigheid, waar mee de drukte van een betel groot plein met dui zenden vroolijke jongens niet kan worden vergele ken. Die geven veel eerder den moed op. Dat rondvliegen in groote benden is een van de meest indrukwekkende zomerverschijnselen. In het Gel dersche land zoeken de spreeuwen bij voorkeur rietvelden en grienden langs den IJsel op. De kieviten waren ook al vroeg „aan 't? verza melen". Het schijnt, dat hun na den 28en April, althans is dit hier zoo het geval, weinig gelegen heid gegeven wordt om jongen groot te krijgen* Reeds in het begin van Juni zag ik troepjes van 2030 vogels uit de Graafschap Westwaarts vliegen, blijkbaar om langs de Zuiderzeekusten bet oude boemelleventje weer op te vatten. Zij hebben het overigens bizonder met het weer ge troffen: waar zij met rust zijn gelaten, zullen stellig heel wat tweede broedsels met succes zijn grootgebracht. Iets zeer opvallends is de avondroep van den kievit, die nog op het broedgebied vertoeft. Over dag frappeert deze roep niet zoo, omdat dan an dere geluiden de lucht vullen. (Nog altijd zingen de leeuwerikken en andere kleine zangers tame lijk opgewekt!) Maar 'savondsHermann Löhns spreekt van „het jammeren van arme zielen"... Men kan er door ontroeren als door het hooren vertellen van iets zeer tragisch. Zou de vogel .droef gestemd zijn 's nachts of zich misschien verlaten gevoelen? Wat zit er toch verbazend veel moois in die vogelgeluiden voor een gevoelig oor! Land- en Tuinbouw .WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. 2e helft Juli. Juli heet Hooimaand wat niet zeggen wil, aat in die maand bepaaldelijk de hooiïng geschiedt of moet geschieden. Men hooit of maait, wanneer in het te maaien gras de grootste massa verteer bare voedingsstof aanwezig is. Is het gras „hard" geworden, dan zit er te veel ruwveziel in, en is de verteerbaarheid minder geworden. Tijdig maaien is dus reeds hierom gewenscht, maar heeft nog andere voordeelen. De z'ode loopt beter uit, wordt dichter en fijner bij vroegtijdig afmaaien; er ontwikkelen zich méér zij-scheuten en uitloo- pers. waardoor men later een beter sluitende zode verkrijgt. Men blijft ook beter de onkruid-planten baas. Wordt telken jare laat gemaaid dan gaat de zode achteruit. Bij tijdig maaien is de vol gende snede vroeger, en geeft doorgaans ook meer massa. Een vorigen keer hadden we het over de ongewenschte boterbloemen in de wei, dit jaar zoo buitengewoon talrijk. Daartegen wordt nu in het „Alg. Ned. Lbld." aangeraden: het afzichten, niet afmaaien, want dan vernietigt men het gras -van de boveneinden der doorgeschoten sten gels, waaraan de bloemen zitten. Als men dit doet vóór het rijp worden van 't zaad dan heeft die kamp het volgende jaar minder planten. Hei zichten kost weinig tijd en valt juist op een ma ment dat er niet veel te doen is. Evenwel: een grondiger bestrijdingsmiddel 'blijft het wie den, dat men steeds kan toepassen, als de drukte niet groot is. Het zij herinnerd, dat de boterbloem" vergiftig ishet vee versmaadt het, maar 's win ters op stal is het wel gedwongen er van te eten, tot schade de melkgift en den groei. Bovendien komen dan de zoden met den mest op de vaalt, en zoo weer op het land terecht(?). Onlangs maakten we melding van een bietenschoffel, een practische vinding van den heer J. Doornbos E;z. te Schildwolde, waarvan we nu kunnen zeggen, dat ze ons zeer goed voldoet. Een nieuwe vin ding is intusschen in dezelfde provincie gedaan. Door de nsmid Osinga te Gasselternlijveensche mond .is een nieuwe aanaarder gebouwd. Bij een gehouden demonstratie voldeed het werk a,an die aanwezigen geheel aan de eischen hoewel het werktuig den schoffel niet in alle opzichten kan vervangen. De Commissie ter beoordeeling achtte het vooral voor bezitters van groote bedrijven, die meer schoffelwexfktuigen bezitten, de aan schaffing van belang. In den hof. Van het zaaien hangt veel af. Dit bleek me dezer dagen opnieuw, toen een goede kennis, een beginneling, klaagde over het inet- of slecht- opkomen van vele zijner zaden. Ziehier eenige algemeene regelen! In den regel zaait men te vroeg. Daar zijn er die reeds iin April, wanneer het weer bizonder mooi is, het zaad van fijne bloemen in den grond brengen. In den vrijen grond zaaie men evenwel niet eerder dan einde Mei, in den tijd dat de ergste nachtvorsten voorbij zijn. Men make dan uen grond zeer fijn en effen, en zaaie bij voorkeur bij regenachtig weer, liefst in den vroegen mor gen, zeer gelijkmatig over het gehieele perk. Zeer fijne zaden vermenge men vooraf met wat zand, werke die niet onder, doch drukke ze alleen zeer zacht aan met een plankje. Grovere zaden werke men over 't algemeen slechts zóóver on der, als de eigen dikte bedraagt. Korrels en pitten worden gepoot. Na de zaaiïng zorge men te groove uitdroging van den grond tegen te gaan. Deze moet vochtig blijven, wat men het best bereikt, door met matten of iets dergelijks tg bedekken en af en toe matig te begieten. Het is een dwaling te meenen, dat bezaaide perken niet begoten mo gen worden omdat dan het zaad zou „verstof fen"; bij droog weer is gieten zeer noodig. Men wachte zich echter te gieten, zooals wij dikwijls zagenhet water met volle handen uitgudsend uit den emmer. Bij zulk „gieten" is het geen wonder, dat het zaad niet of slecht opkomt, daar het dan goeddeels is uit- en weggespoeld. Zijn de plantjes opgegaan, dan zorge men, alle on kruid bijtijds uit te roeien, opdat niet later door de groote wortelvertakkingen ook de bloempla ri tjes mede worden uitgehaald. Ook te dikke »t\nd' dezer plantjes moet vermeden worden, daar ze zich bij gebrek aan ruimte niet goed kunnen ontwikkelen. Wij herhalen de twee voorname eischen voor het opkomen van bloemzaden zijn: niet te vroege en niet té diepe zaaiïng. 'Onderzoek uw aardappelvelden! Laat, zoo noodig u omL richten omtrent de kenteekenen van verachili, de aardappelziekten, als bladrol, topbont, zwar beenigheid e.a. Verwijder de zieke planten verdere besmetting, ook van het pootgoed 't volgende jaar te voorkomen. Het tijdig rooit geeft geen verlies, de andere brengen des te op. Het land, vrij komende van de vroege erwt« kan nu met andijvie beplant worden; eerst dE grond goed los maken: neem de sterkste plante uit het zaaibed en dun dit tevens uit. Bosch» nu bessen door een net tegen de vogels; ze hoi den vooral ook van de zwarte bessen; deze vruch is, tot gelei bereid, een uitnemend middel tege verkoudheid. Door linnen gaas langs de boomt te hangen, kunt ge uw perziken tegen de wespe beschermen. Voel niet met de vingers of de pê zik al zacht wordt; de minste aanraking gee later vlekken en rotting. Sport- en Wedstrijden Aan Veteraan! D.T.S. heeft j.l. Zondag een beste nederlaa. gehad. Ze verloren met 7—1 van Hollandia, met 3 spelers van het eerste en de rest van he tweede uitkwam. Ons elftal speelde niet veel vuur, wat zeker kwam doordat ze een beetj overrompeld werden. Ex moet nog veel gebeur jongens, voor jullie zoo spelen. Nu komt de clui, naam zeer van pas, „Door Training Sterk". I; met dat doel komen jullie wel verder. De geude week tegen Sparta uit Schagen, dat is bete tegenpartij. En voor het publiek is zoo'n wei strijd ook veel aardiger. We hooreden dat D.T; II in St. Pancras de 1ste prijs had, daar Heil niet opgekomen was. Als dat zoo is, onze feliei tatie, daar zijn jullie nog eens gemakkelijk gekomen. En dan D.T.S. I nog eens tegen A- sendelft, wie weet hoe gelukkig die zijn. Nu wachten maar. DEi DAMES. UIT SCHOOEL. S.V.V. I toog Zondag j.l. naar Spanbroek aldaar deel te nemen aan de nedtedaagwedlstrij den. Toé" nbij aankomst werd vernomen, dat J prijs een mooien beker was, en dat de groots# nederlaag Spanbroek toegebracht 21 was, krecj het met 4 invallers opgekomen S.V.V.-elftal zin aan. Dadelijk werd flink aangepakt en lie duurde niet lang of S. nam de leiding. Voor rust werd nog eenmaal gedoelpunt. De 3.-ach terhoede was ondoordringbaar. De Spanbroek kregen geen schijn van kaus. Na de rust werden er nog twee doelpunten ai toegevoegd, terwijl de Spanbroekers het S.V.V doel niet wisten te doorboren, zooda.t het eindt kwam met 40 voor S.V.V. De mooie beker werld ons spoedig onder een voor ons zeer aangename toespraak van den Spanbroe ke ï'voorzitter, ter hand gesteld. Onder een vreeselijk gezang en geschreeuw aan vaardden de S.V.V.-ers den terugtocht. Wat ligt Spanbroek dan dichtbij. Onze adspiranten verloren met 21 van de B S.V. dito's. Vrijdag a.s. ontvangt S.V.V: de Alkmaarscli Corinthians. We zijn benieuwd, wat ze daarvaa terecht zullen brengen. SCHOORLENAAE irijscourant van per 5 ons Eunderlappen, 60 mager 70 Gehakt of Polet 60 Eollade Roastbeaf of Kib, 70 Haas 100 Biefstuk 90 Scbapeorleesch 50, mager 60, bontjes 70, zonder been 10 eent per 5 ons hoog r Kalfslappeu 70 Gehakt of Polet 60 Rollade of Fricandeau 80 Oesters, blinde Vinken of Biefstuk 100 Varkenslappen of Karbonade 70 Rollade of Frincandeau 80 Voor Reclame: 5 pond Koevet, rauw 250 5 pond Schapenvet 200 2 pond Sauoij-jes of 2 pond Gehakt 110 1 pond Koe- en 1 pd. Varkensgehakt 100 1 pd. Kalfs- en 1 pd. Varkensgehakt 100 Magdalenmtraat ALKMAAR. TELEFOON No. 1011. koopt iedep in Alkmaarsch Modemagazijn Wil TOCH VODRDEELIGER ZIJN! Stroo Dameshoed reseda f 1.50 Dame» Stroohoed bruin en zwart, bloemen tegen den rand f 5.50 Fantasie Stroo Kinderhoed gegarneerd f2.IO Linnen Sporthoed f 1,25 Crêpe de Chine Hoed met bloemen f 4,90 Zie de Etalages. Suze huijper Co Langestraat, 4. trekt Maandag 20 Juli. Briefjes verkrijgbaar als er sprake is van een NAAIMA CHINE. Groot is de keus en Dergens zoo goedkoop. Reparatiën spoedig en zeer billijk. Verdronkenoord 84, ALKMAAR. »3iOEH OP IA10Ë.1DIJK. Inlichtingen worden gaarne verstrekt. Waarom is bet zoo razend druk bij OTTO VAN OS op de Laat 187-189? Daar wordt het haast voor niets weggegeven. Er gaat één roep Daar ga ik ook van profiteeren. Prachtige Heeren Costuums, Jongeheeren Cos- tuums, Kinderpakjes, Regenjassen, Werkmansgoederen. Alles gaat voor ongekende lage prijzen van de hand, maakt er gebruik van. KOOPJES. KOOPJES Kleedermakersr Laat 187-189, t.o. R.K. Ke k, Alkmaar. Waar de meeste Chilisalpeter gebruikt wordt, heerscht de van vertrouwen heeft ieder Tous- saintberijder. Hij weet dat de con structie degelijk is. Voor f 40. reeds een pracht van ©en rij wiel, door en door gegarandeerd. A. HILDERING, ALKMAAR Tel. 236. Luttikoudorp 68. Ook op termijnbetaling. Speciale Reparatie-inrichting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 6