NIEU WE Donderdag 16 Juli 1986 84e Jaarr**»^ JPO." 83 ISTïlltt YÏLCfl LAiliEDUkER COURANT Buitenlandsch Overzicht Nadruk verboden. Het gaat den Franschen blijkbaar niet erg voor den wind in Marokko. De Rifkabylen dringen jteecU stoutmoediger vooruit en geven den Fran schen verdedigers handen vol werk werk. Maar het ergste is wellicht nog, dat de trouw der Marokkaansohe stammen bedenkelijk begint te wankele nen Abd-el-krim's troepen een eigenaar- IJigen aantrekkingskracht blijken uit te oefenen, zoodr adie zich in de buurt vertoonen. Em omd'at feitelijk de Fransehe verdediging steunt op de uit deze Marokkaansche stammen getrokken troe pen, is de kans groot, dat die alleen afdoende zal kunnen werken, wanneer het contingent Eiuro- peesche troepen in Marokko belangrijk versterkt worden. Maar daartegen bestaan tweeërlei bezwaren. Je Fransehe veldtocht in Marokko is, dank ook den tegenstand van communisten en socialisten in Frankrijk niet erg populair. En de Fransehe bevolking laat dan ook niet onduidelijk een ge vaarlijk gemor van ontevredenheid hooren, nu er plannen gemaakt worden om meer troepen te lichten. Maar bovendien kost het lichten en ver eenden van deze troepen handen vol gieid en is het oorlogvoeren met Eiuropeesche troeppn nog veel duurder dan met inlandsche. En waar feitelijk iedere oorlogvoering cp t «ogenblik ruïneus dreigt te worden voor de in niet al te fleurigen staat verkeerende Fransehe finantiën en Caillaux, de minister van finantiën, zooveel mogelijk de hand- op den zak houdt, is het begrijpelijk, dat de Franschen naar andere middelen omzien om aan den oorlog een einde te maken. Hun prestige en het behoud van hun rijk n Noord-Afrika staan een terugwijken voor het ipdringen van Abd-el-krim en een vrede op zijn voorwaarden niet toe. Daarom trachten ze -nu samen met de Spanjaarden dien vrede te krijgen op voorwaarden, die zij stellen en die ze voor den opstandelingenleider zoo aanlokkelijk moge lijk gemaakt hebben doore hem en zijn Rifkabylen vrijheid en zelfbestuur in het Rifgebied toe te staan onder eouvereiniteit van den Sultan te dat is dus feitelijk onder Fransch esouve- roiniteit. Maar omdat het lang niet zeker is, aat Abd-el-krim daarop ingaat en het daarentegen heel wel zou kunnen gebeuren dat hij uit deze vredesvoorstellen tot de zwakheid van Frankrijk's Spanje's positie concludeert, zien de Fran schen en Spanjaarden al naar andere hulp uit. Ze hebben blijkbaar Engeland trachten over te halen om aan dé blokkade van het Eifgebied mee te doen en zoo mogelijk ook troepen te ontschepen j te Tandzjer, dat onder internationaal toezicht staat om van daar uit de Fransehe bewegingen te steunen. De Engelschen schijnen echter voor de eer bedankt te hebben. Ze zijn niet van plan Frankrijk en Spanje in Marokko iets in den weg te leggen ,maar voelen er evenihin wat voor zich zelf in Marokkaansohe nesten te steken. Onge twijfeld redeneeren ze, dat ze al genoeg zorgen aan hun hoofd hebben. In China ontwikkelt zich de nationale beweging tegen de vreemdelingen steeds duidjelijker ook i' «n anti-Engelsche en anti-Japansche. Daar komt hij, dat Amerika met zijn voorstellen omtrent een internationale conferentie, die de bedoeling zou hebben de mogendheden afstand te laten dóen van de buitengewone rechten, die ze in China hebben, hun in een uiterst lastig parket heeft fcebracht. Gaan ze er op in, dan moeten ze óf hun bizondere positie in China voor een deel prijs geven óf op de oonferentie zelf Ameïika den voet dwars zetten. Doen ze het niet, dan ontstemmen ze Amerika si evenzeer als wanneer ze op die oonferentie liet met zijn plannen meegingen. Em het instem de nvan Amerika is iets, daar zelfs Engeland j zich in dezen tijd liever niet aan waagt. Maar de Chineesche moeilijkheid is niet de senige waarmee Engeland momenteel te worstelen j Wft. De crisis in zijn nijverheid verscherpt zich tbarend. En in de mijnindustrie dreigt een tig conflict tussdhen mijneigenaars en mijn- erkers. De regeering is nu bezig te bemiddelen, ®iar haar pogingen dreigen op de onverzettelijk- feid van beide partijen af te stuiten. En deze onverzettelijkheid is te gevaarlijker, omdat ziji feitelijk voortkomt uit de oeoonomische crisis, Engeland doormaakt en waarvan vooral de mijnindustrie de noodlottige gevolgen ondervindt on die de partijen in het conflict geen kans laait. "0 oorzaak van de werkloosheid Van 300,000 mijnwerkers ligt voor een groot deel ia den literuitgang van den exporthandel en voor een mte geringer deel in dien si'an den bunkerhandtel. p eerste ia gedaald van 60 a 70 millioen ton mi ongeveer 50 millioen en de bunkerhandel j van 21 tot 16 millioen ton. En deze achteruit gang is een gevolg van den oeconomischen terug gang overal in de wereld, moet dus voorloopig aanhouden, kan althans niet veranderen. Tal van mijnen zijn dan ook al gesloten en an dere zullen gesloten moeten worden, wanneer het niet lukt door verlaging van de loonen en verlen ging van den arbeidsduur de productiekosten te verlagen. Maar het loon der mijnwerkers is maar juist .Voldoende voor hun levensonderhoud. Ze moeten zich dus tegen verlaging wel blijven verzetten. En zoo staan de twee partijen als onverzoenlijk tegenover elkaar. Het is niet de beste manier óm conflicten tot oplossing te brengen. Of ze dat in Engeland zullen begrijpen, zal nog moeten, blijken. Maar in TsjechosSlowakije en Eome sehij nen ze daarvan wel eenige notie te krijgen. 'Er is tusschen die twee, de regejering te Praag en het Vaticaan te Eome ook een conflict ontstaan, om dat de regeering officiëel had deelgenomen aan de viering van den herdenkingsdag van Huss, den voorlooper der hervorming, die indertijd als ketter verbrand is. De pauselijke nuntius te Praag en de Tsjeehoi- Slowakische gezant bij het Vaticaan zijn daarom op reis gegaan. Maar beide partijen toonen toch al een neiging om de zaak niet al te strak te trekken eu maar liever een schikking te tref fen dan het hard tegen hard te laten gaan. UIT DEN OMTREK. .WARMENHüIZËnT- Loting. De loting van de lichting 1926 zal plaats heb ben op 17 Augustus a.s. n.m. 3.30 te Alkmaar, voorzaal Stadhuis. .WARMENHUIZEN. Br» ndspuitBofeninjg, Zaterdag j.l. had de jaarlijksche oefening plaats met de motorbrandspuit, welke thans werd voort getrokken door ee nauto. De proef hiermede ge nomen is uitstekend geslaagd, zoodat men ia een minimum van tijd bij eveptueelen brand cok te Schcorldam en Krabbendam met de motorspuit kan komen. LW ARMENHUIZEN. Broederdienst. Van de lichting 1926 zijn wegens broederdienst voor goed vrijgesteld A. Bakker, J. te Buck, M. de Groot, P. Houtkooper en J. H. Mosch. Voor loopig zijn vrijgesteld A. Buiter, W. Hoogeboom en M. Tesselaar. .W ARMENHUIZEN. Gymnastiek. Naar wij vernemen is alhier een nieuwe gym- nastiekvereeniging opgericht voor dames en h»» ren. Het Bestuur bestaat uit den heer H. Bar,- singerhorn als voorzitter, Mej. A. Swan, secre taresse, en den heer K. Slot als penningmeester. Als leider treedt op de heer C. Pronk. De oefeningen worden gehouden in de Kolfbaan, van den heer Slikker des Maandags voor dames en des Zaterdags voor heeren. Reeds hebben zich 30 heeren en 25 dames opgegeven als lid. SIT. PANCRAS. Bij de Woensdag gehouden verkiezing van een lid van het Polderbestuur der Banne St. Pan- cras is als zoodanig benoemd de heer K. 'Duif Czn. met op één na algemeene stemmen in de plaats van den heer T. Kloosterboer, welke niet meer herkiesbaar was. Met hetzelfde stemmen- aantal werd de heer Jb. Tol als bestuurslid her kozen. ST. PANCRAS. Woensdagmorgen werd door onze plaatsgenoot de heer A. de Wit Czn. de eerste savoyekool ter ^groenteveiling aangeboden, welke f 14.90 per 100 K.G. opbracht. ST. PANCRAS. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan den milicien C. Groen voorgoed vrijstelling van dienstplicht verleend. Plaatselijk NieuwsJ i BROEK OP LANGENDIJK. Onze plaategenooten D. A. J. Zaal en W, v. d. Molen, leerlingen der R.H.BjS. te Alkmaar, zijn naar een hoogere klasse bovordJerd, de eerste naar de 5e, de laatste naar de 3e klasse. BROEK OP LANGENDIJK. De afd. St. Pancras van het Ned. O ntderwijs ge nootschap zal ter Algemeene Vergadering te A's- isen, op 4, 5 en 6 Aug. vertegenwoordigd worden door haar voorzitter den heer J. Zaal, hoofd der Openb. School alhier. BROEK OP LANGENDIJK. Mej. N. Zaal heeft met ingang van 1 Aug. 'eervol ontslag gevraagd als telefoniste aan het postkantoor alhier. BROEK OP LANGENDIJK. Tot leerling der le klas van het Sted. Gym nasium te Alkmaar, is toegelaten onze pla&tege- noote H. Verdonk. ZUIDSCHARWOUBE. De jongeheer C. Voogt slaagde voor het examen Boekhouden van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen. Wie weet, welke be trekkelijk zware eischen tegenwoordig aan dit examen worde ngesteld, en daarbij in aanmerking neemt, dat de geslaagde eiken dag op kantoor werkzaam is en nog pas 16 jaar oud is, komt tot de overtuiging, dat het een mooie prestatie is van dezen geslaagden candidaat, die bovendien een zeer mooie puntenlijst verwierf. Hij behoorde tot de leerlingen van den heer Du Burek te Zuid- scharwoude. ZUIDiSÖHAR WOUD|E|. Van de lichting 1926 zijn wegens broederdienst voor goed vrijgesteld K. de Geus en C. Th. Groot jes .Voorloopig is vrijgesteld K. Weel. NOORDSCHARWOUEE. Mej. E. Bos, die onlangs slaagde voor het exa- xmen Boekhouden van de Vereeniging van Leeraj- ren in het Boekhouden, slaagde bovendien ook nog voor het examen van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen. Zij kreeg haar opleiding van den heer Du Burck te Zuid- scharwoude. OVER DRINKEN. (Overgenomen uit het „Nwsbl. v. h. Noorden"). We eten om te leven, En leven niet om te eten. Qm te leven hebben we nu eenmaal v- edsel noodig. De bestanddeelen van dit voedsel dienen door het bloed te worden opgenomen. Het voed sel moet daarom eerst een chemische werking in ons lichaam ondergaan, die de bedoelde be standdeelen geschikt maken voor opneming in hét bloed. Deze bewerking heet spijsvertering en een der belangrij'kst eorganen voor spijsvertering is ■der belangrijkste organen voor de spijsvertering is wel de maag. In de maag worden de verschil lende stoffen uit alle schuilplaatsen van moeder Natuur bijeengebracht: vaste en vloeibare, plan ten en dieren mineralen en zouten, samengesteld en meer enkelvoudige stoffen. Uit dit alles wor den door de spijsverteringsorganen die stoffen genomen, die in 't bloed kunnen worden opge nomen. Dö wereld wordt geplunderd voor 't verkrijgen van voedsel. Volksstammen en rassen verschillen in den aard der voedingsstoffen, die ze tot zich nemen, en de wijze waarop zij ze gebruiken, maar de stoffen ,die uit de voedselsoorten voortkomen, zijn bij alle dezelfde en worden ook bij1 alle door 't bloed opgenomen. i Het koken, stoven, braden of andere wijzen 'van toebereiding der spijzen dienen oorspronke lijk om het doel der werkzaamheid van ie maag eerder te doen, bereiken. Menigvuldig zijn de middelen die de mensch langzamerhand uitvond, om z'n voedsel te bereiden, om het gemakkelijker verteerbaar en smakelijker te maken. Het instinct en later de natuurwetenschappen hebben hun daarbij den weg gewezen. Zeer uiteenloopend zijn de manieren, waarop bij de velschillende volken het voedsel wordt toebereid en de wijze, waarop het wordt genuttigd. De Groenlander die z'n maag vult met visch en traan ,zal b.v. met verwondering op een Hin doe neerzien, die zich voedt met rijst en onge zouten boter. De Abessiniër, die bij voorkeur z'n vleesdi rauw gebruikt, zal weinig begrijpen van onzen smaak, 't vleesch gebakken in heerlijke s&us. Menig eNapolitaan, die zich met z n saprijken komkommer verfrischt, trekt den neus op voor worst en rauwe ham. 'tls niet onaardig eens in 't kort na te gaan, ho ede volkeren der oudheid hun maaltijden ge bruikten. De Grieken waren minder gastronomisch (op den mond gesteld) dan de Romeinen. Ten tijdie van Homerus was hun eetlust we lis waar 'groot genoeg, en werd er nu en dan een groote slacht ting onder de varkens aangericht, maar zelfs op de tafels der vorstelijke personen werd niets an ders aangetroffen dan brood, runder-, varkens- er. sehapevleesch, steeds op dezelfde wijze toebereid. Zelfs onder de latere Grieken werden er weinig smaak ,'t vleeseli gebakken in heerlijke saus. vorderingen gemaakt in de edele kookkunst. Ge braden vleesch met olijven, vijgen, appels, peren en een weinig groenten schijnen de voornaam- Pud dinger? ste gerechten op hun „menu's, geweest te zijD. Bij buitengewone gelegenheden prijkte er boven dien nog wel eens een geit, een haas of een konijn op tafel. De Grieken aten driemaal daags: ont bijt, middag- en avondeten. Het laatste was echter hun hoofdmaaltijd. De oude Grieken zalen bij hun maaltijd, maar later werd van de Oostersehe volken de gewoonte overgenomen om zich op kussen neer te vlijen. Zij trokken daarbij' eerst hun sandalen uit en waschten hun voeten en handen. Dit laatste was wel noodig, omdat ze met hun vingers aten. Ze aten dus zonder lepel of vork. De soep dronken .zij uit nappen, oi" zij doopten hun brood er in. Gedurende den maaltijd! werd geen wijn gedronken. Was het eten echter afgeloopen en waren de handen voor den tweeden keer gewasschen, dah werd er wijn rond gediend. 'Water, wijn en melk waren de eenige dranken der Grieken, andere werden als barbaarsch ver acht. De mannen en vrouwen aten steeds afzon derlijk. De Romeinen waeren in 't begin zeer eenvoudig in hun spijs en drank. Na verloop van tijd werden ze echter zulke gastronomen en gulzigaards als de wereld nooit gekend heeft. Boonen, brood, groenten, vruchten en slechts weinig vleesehsoor- te nmet wat wijn en water waren de hoofdscho tels bij de oude Romeinen. Later kwam het bier er bij. Toen hun veroveringen in de verschillende landen hen in aanraking bracht met de verschil lende gewoonten van allerlei volken, werden hun spijs lijs ten steeds langer en grooter, en de ma nieren van toebereiding werden al samengestel- der. Weldra ontstond de zucht zeldzame spijzen te gebruiken. Nachtegaaltongen, de hersenen van flamingo's, vleesch van allerlei zeldzame vogels, oesters, rendieren, hazen, welriekende sausen en de vreemdste pasteien werden in de meest ver schillende vormen opgedischt. Apicius liet dan ook tien groote boeken met reoepten voor de keu ken na. De Romeinen hadden drie maaltijden per dag. Het ontbijt bestond uit brood en zout, olijven, kaas gedroogde druiven, en soms melk en eieren. Het middagmaal bestond uit warm of koud vleesch de overblijfselen van het vorige avond eten ,en naar het aantal personen uit oes ters, eieren en taarten. Als drank diende water, wijn en mulsum, een mehgsel van wijn en honing. Het avondeten was hoofdmaaltijd. De eerste afd. van het avondmaal bestond uit oesters, eieren, groenten met pikante sausen en gemakkelijk ver teerbare visehsoorten. Daarbij werd slechte mul sum gedronken. Met de tweede afdjeeling begon het eten pas. Een groot stuk gebraad, b.v. van een wild zwijn, in z'n geheel geroosterd, werd op tafel gezet. Daarna versohenen er hazen, duiven, flamingo's, struisvogeleieren, zeldzame vissehen, papegaaikoppen, nachtegaal tongen. De wijn werd door sneeuw koel gehouden. Daarna volgde de derde afdeeling, bestaande uit vruchten, gebak jes en fijne schotels van allerlei aard. Dat de vingers buitengewoon vuil werden bij 't gebruiken, van al die spijzen, is te begrijpen, en in plaats van o pstukjes brood, zooals de Grieken, droog den de Romeinen hun handen aan servetten; elke gast had er eene van huis meegebracht. De vrou wen aten samen met de mannen, maar de vrouw zaten, terwijl de mannen veelal op sofa's lag,iA.' Slaven sneden het vleesch voor en bewogen z^aj daarbij op de maat van de muziek. ,a De Egyptenaren brouwden bier uit koren, bak ten brood va nhet meel der lotuszaden en trok ken olie uit olijven. De buitengewone vruchtbaar heid van den grond, waarvan dat gedeelte, dat door de Nijl doorstroomd wordit vier keer per jaar een oogst opleverde, een overvloedige hoeveel heid plantaardig voedsel verschafte, terwijl de Nijl zelf ruimschoots visch opleverde. De armere klassen leefden dan ook voornamelijk van visch, lotus, meloenen en dadels. Die vleesch konden krijgen gaven de voorkeur aan vogels, vooral gan- 'zen en eenden. Het vleesch werd dikwijls alleen gezoute nen ongekookt gegeten. De Egyptische koks waren echter lang niet onbedreven. De Eigyptenaren hadden de eigenaardige gewoonte bij hun maaltijden Oen geraamte (soms een beschil derd model van hout) te plaatsen, opdat iedior1 der gasten zich het „memento mori" zou her inneren, om daardoor opgewekt te worden het te genwoordig oogenblik nog zoo goed en zoo veel mogelijk te genieten. De Egyptenaren zaten aan \tafel en gebruikten een soort van houten of

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1