(ivoren lepel om Kun vingeïs te hulp te komen. De Galliërs gebruikten -zeer weinig plantaar dig voedsel. Zij gaven de voorkeur aan varkëns- vleasch, gebraden of gerookt, Ze dronken wijn -en melk; het liefst echter wijn omdat deze hen bg- (dwelmde. Jonge meisjes en knapen bedienden bij den maaltijd. De mannen zaten op de huiden van wilde dieren. De oude Germanen waren eveneens voorname- 'lijk vleescbeters. Wilde zwijnen, herten, wilde /zwanen, eenden, duiven,, schapen, rundeden en vischsoorten werden zoowel rauw als geroosterd •gegeten. Werd het vleesch rauw gebruikt, dan kneedde men het vooraf, tot het zeer zacht was 'geworden. Zij dronken hier in groote hocveel- 'heden. Al de manieren van het gebruiken van spijs en drank, hoe verschillend On eigenaardig ze ook mogen zijn, hoe ze de tong en het gehemelte ook mogen stroelen, ze hebben allen slechts tot doel: het lichaam in stand te houden. Dat matig;- heid daarbij een groote deugd ja een vereisehte is, weet ieder. Onze ouden zeiden het zoo aardig: [Wie veel smeert de borst, En drinckt sonder dorst, En eet sonder honger, Die sterft des te jonger.*.. ONZE RECHTSVE.RSLAGEN. Deze worden waarlijk gelezen op het Bureau [van het „Algemeen Handelsblad". Zijn lezers, worden met eenige uittreksleltjes verrast in de rubriek „Onder de Streep" die als volgt wofdjj.u aangeboden Uit de provincie bereikt ons af en toe een kran tenknipsel, een enkele pagina, een heel blad, •waarin de afzender, niet van humor ontbloot, roode of blauwe strepen haalt, om zinnen, uit drukkingen, soms om heele alinea's, waaruit blijkt dat taal- en stijlgevoel bij den braven provinciaal maar matig ontwikkeld zijn. Zoo ook nu. Een krantje uit een der bloeiende landbouwstre ken van ons vaderland stuurt een man laat ons hopen, dat het eeü occasional is naar het 'kantongerecht. Een lange lap verschijnt in het provinciaaltje. Wij knippen wat rammelende stijlbloempjes: ...de huurder was zoo lief, dit aan den neus van de huurcommissie te hangen èn nu zat. ons huisjesmelkertje daar tussehen. ...Jde kantonrechter was er zelf beroerd van hij erkende volkomen de ontzettende bezwa,- ren, die deze wet soms meebrtengt.... Jde buurman reed voor laumetjol mee.... 1 ...Een korenmolenaar uit E„ verwoed motor rijder, verbeeldde zich de koning van den weg te zijn op zijn ronkende en knallende duivels- i machine. Alles wat hem in den we» komt, moet wijken en wat niet wijkt, wordt in Hors d'oeuvre veranderd... ...Drie jongens hielden zich bezig met het zoeken naar kievitseieren. Maar het vet is met al zulke amusementen van den ketel.... En zoo voorts. Ónzen verslaggever, geen occasional was dit ook niet ontgaan en beantwoordt den „Om FEUILLETON. GEWROKEN. XXXV, Op zekeren dag, toen bijna alle gasten op het strand vertoefden, kwam een zigeunertroep wat leven en beweging brengen in het anders zoo stille strandleven. De kinderen juichten bij het zien der beide beren, die door twee onooglijke teigeuriers werden geleid en allerlei kunststukjes Verrichtten. Ook een grappige aap, die door een kleinen zigeunerjongen op de schouders en het hoofd werd gedragen, en daar allerlei sprongen en grimassen maakte, verwekte de grootste vroo- lijkheid onder het jonge volkje. De geldstukken vloeiden het zigeuner .roep je toe, niettegenstaan de men zich op een afstand hield uit een ziadfe- lijkheidsoogpunt. Doch niet alleen voor vermaak der kinderen was gezorgd. Een heeldschoone, schilderachtig ge- kleede zigeunerin, met demonisch fonkelende oogen, droeg een kastje en een zeldzaam bontge- «rden vogel. Deze vogel moest op een bepaald ken met zijn snavel ui.t het kastje een dicht vouwen briefje trekken en het overreiken aan em of haar, die door een geldstuk zijn toekomst wilde laten voorspellen. De zigeunerin maakte goede zaken. Velen waren nieuwsgierig naar het geheim ,dat de vogel zou openbaren door zijn briefje. Het was een onschuldig vermaak, waar van men genoot op kinderlijke wijze. Eva had veel plezier gehad in de dansende be ren, terwijl de ouderen zich aan de brutaliteit [der zigeuners ergerden. Nu kwam ook de jonge zigeunerin bij de dames, om haar toekomstvoor- epellingeiv op te dringen. George sprong op, om te voorkomen, dat zij al te dicht zou naderen, en wierp haar een gtebl- «tuk toe, dat behendig door haar werd opge> vangen. Zij zag hem met doorborenden blik aan. zonder zich door zijn afwerende houding te laten afschrikken. Dicht kwam zij hij hem staan. Haar witte tanden blonken' hem demonisch lachend te gen en haar oogen. waren als gloeiende kolea op 'hem gericht. Enkele vreemde klanken kwamen over haar lippen. Gebiedend hield zij hem d!eu wondervogel voor, die een briefje uit het kastje der den Streep "-redacteur, die blijkbaar lijdt aan zelfoverschatting, als volgtl. Even afrekenen, meneer! Het is merkwaardig met welk 'n belachelijke (verwatenheid een grootsteedsehe journalist neer ziet op zijn collega's uit de provincie. 'tls ook hier alweer het op niets gegronde superioriteitsgevoel van den stedeling tegenover den plattelander, vastgelegd in de bekende uiting: Wat zou zoo'n hoer er ook van weten Zoo is er een litteraire beroemdheid, die zich tooit met den mallen schuilnaam: Phoebus, op z'n LangedijkschZonnegod I die is uitverkoren om-mee te mogen werken aan de rubriek: „oatter de streep", van het Handelsblad Voorwaar geen kleinigheid, petten af, boeren' Maar 't schijnt dezen modewerker, dié in ver waandheid-niet onder wil doen voor wijlen Lode- wijk XIV,die zich immers „Roi Soleil" den zon nekoning noemde, wel wat te ontbreken aan fan tasie en daarom redt hij er zich voor 'n week uit om met zijn boerencollega de kachel eens aan te maken. Hij citeert uit een rechtsverslag van de N.L-C. eenige brokstukjes, schimpt wat over het on ontwikkelde taal- en stijlgevoel van die provin- ciaaltjes, hoopt dat-de verslaggever een occasio nal is (wat is dat voor 'n beest, Phoebus?) t-ni gewaardigt zich deze uitknipseltjes rammelende stijlbloempjes te noemen. Ik heb mij, als fabrikant van die rammelende stijlbloempjes, mijn boerekop mal geprakkizeerd wat die geleerde scribent, die toch zeker geen occasional is, met een rammelend stijlbloempje „toch wel mag bedoelen". En ik kan dan alleen maar tot de conclusie komen dat deze arrogante beoefenaar van hooge journalistiek zich zelf in niet geringe mate schul dig maakt aan datgene wat hij in een Langedij- ker boer zoo becriticastert. Zoodat ik dezen muggezifter in mijn boeren- onnoozelheid wel zou willen toeroepenGenees heer, genees u zelv.en. Rammel toch niet. over rammelaars, als ge als journalist zelf nog 'n ram melaar blijkt noodig te hebben, ventje. En besteedt uw kostbaren tijd nuttiger dan u te vermoeien het werk van uw boerencollega's af te kammen. Ga dan liever in uw 10 vierkante meter stads tuintje wat spercieboontjes plukken of andijvie opbinden. Laat uw vrouw eens lachen, stumpert. En bovenal, zorg er voor, dat ge steeds onder de streep van uw kapitalistenblaadje blijft. Want anders mocht die streep eens bij U door gaan loopen Wat voor de taal en de stijl in „Het Handels blad" vooral een onherstelbaar verlies zou zijn. Rechtsverslaggever „N. -L. C." Hetgeen wij voorloopig voldoende achten. Red. „N. L. Crt." Rechtzaken ARE O NB ISSEiM ENTSREC HTI? ANK. Zitting van Dinsdag 14 April. Corn. R., Heiloo, melkverv alsching, (verweken zaak van den Politierechter) 1 maand gev. Petrus K., Groetpolder Schoorl, belemmeren van een executoriale verkooping, vrijgesproken. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 14 Juli. Nétte behandeling. Dé pinksterdriehouder te Heiloo, die in Sluiters zweetkuurtent zijn bloedeigen neef met een knip- had getrokken om 't met zijn snavel af te geven, George maakte opnieuw een afwerende bewe ging en wierp haar weder een geldstuk toe. Toen ,nam de zigeunerin zelf het briefje en reikte 't hem eigenhandig over. Een eigenaardige, diepe blik trof zijn oog, waardoor hem blijkbaar aen moed werd ontnomen om het niet aan te nemen. Op hetzelfde oogenblik was de zigeunerin tus sehen de strandstoelen verdwenen. Mary lachte vroolijk. O, mijnheer von Ro denfels, uw gezicht is op het oogenblik een stu die waard! Ook de andere dames lachten. Hij keek beslui teloos naar het couvert en wist eigenlijk niet, wat hij er mede zou aanvangen. Nu begon ook hij vroolijk te lachen en nam het geheimzinnige -papier uit de enveloppe. Dames, wie van u verlangt er naar een blik in de toekomst te werpen? Dat geldt niet. Die voorspelling is voor u bestemd, zeide Paula lachend, en ook de an dere dames stemden daarmede Volkomen in. Toen frommelde George het papier ineen en wierp het in het zand. Mary sprong er op toe en raapte het weder op, Daartegen moeten wij protesteeren, mijnheer won Rodenfels; zoo gemakkelijk wordt 't u nooit weder geboden, een blik in de toekomst te kunnen slaan. Ik geloof stellig, aan de töoverspreuk van deze zigeunerin, zij zag er als een echte waar zegster uit. Zij streek het papier weder geheel glad en reikte het aan George over. Hij nam het met een diepe buiging, aan. En al dreigt mij nu ook dood en verderf, uit uw hand, mijn beste juffrouw, is het mij wel kom. Maar eerst wil ik mij weder nederzet-tien, ik voel mij niet sterk genoeg, staande mijn nood lot aan te hooren, schertste hij, en terwijl hij ging zitten opende hij het briefje. Lachend zag hij naar de verlangende gezichten, die vol ver wachting hem aanstaarden, toen hij het papier ontvouwde. Daarop las hij de weinige woorden, die daarop stonden De hand, die u in korten tijd, 't Kleinood weer schenkt, dat u verloor. Laat die niet los, want zij bereidt i U heil en voorspoed; volg haar spoor. Zijn gelaat kreeg een ernstige uitdrukking. més tot kalmtó wilde brengen, 3s veroordeeld tot een geldboete van' fW of 60 da'geiï hechtènis. De politierechter overwoog hij het opleggen van deze clemente straf, dat de. mishandeldie door. zijn irriteerend optreden-de eerste aanleiding had) gegeven. Beklaagde was zeer voldaan, maar de officier wenschte nog geen afstand te doen, zoo dat het bést mogelijk fe, dat deze zaak-nog voor het Dof komt. De beste stuurman aan den wal. Een met den geest van critiek bevlogen tim merman te, Einkhuizen, kon zich zoo slecht ver- ccnigen met.de door de politie genomen maatre gelen tót afzetting van de veerbootsteiger, dat hij den agent Ubbels op duidelijke wijlze toonde, maling aan hem te hebben. Gevolg was dat hij werd achteruit geduwd, deze achteruitzetting be antwoordde met een sdhop in de lie's van den agent en nu tot straf voor zijn onordelijk gedrag f30 boéte zal hebben te betalen of 30 pond op moet knappen. Zóó gaat het ook niet Een rijwielsportsman, die op 10 Juni te Aano- paulowna werd betrapt op een overtreding van de motor- en rijwielwet, werd deswege tot de orde geroepen en gelast tot afstappen. Hij lapte een en ander aan zijn vetleeren laars tot groote schade voor zijn portemonnaie, daar hij lieden tot f 30 boete of 30 dagen werd veroordeeld. Pijnlijke gevolgen van bakerpraatjes. Een kletsgrage juffrouw te Egmond a. Zee, die haar achternicht had bebabbeld, werd door deze geprikkelde huismoeder onthaald op 'n mep tegen haar koon met- een klomp, welke gevoelige lief kozing haar noopte aangifte wegens mishandeling te doen. Ze werd echter door den politierechter berispt over haar praatzucht en de hardhandige achter nicht veroordeeld tot 10 gulden boete of 10 dagen. Jandcedelvermaak. Kermis en pinkster worden door de gemeente Egmond aan Zee gelijktijdig gevierd. Daardoor wordt althans één periode van jeneverlol en pu bliek spectakcl uitgewonnen. Een feesteling die z'n moeilijk verdiende visscherscenten aan slechte jenever en zure haring had verbrast, amusqerde zich in den vroegen morgen van 3 Juni om het zeil van 'een kermiskraam te vernielen. Voor welk vandalenwerk hem heden f20 boete of 20 dagen werd opgelegd. Wat schiet je op met zoo'n lefsebopperij Een boerenknecht uit Groenveld, die in d.en laten avond van 11 Juli op een onverlichte fiets door Harencarspel reed, werd door den rijksveldl- wachter Noot van Dirkshorn aangehouden. Hij negeerde de vordering tot afstappen en peddelde: door, achtervolgd door den veldwachter, die zich ook niet voor harten acht liet gebruiken. Het werd een zeer spannende race, maar ten slotte gaf de vluchteling het op en goed gymnast als hij is, trachtte hij den veldwachter te séheppea, maar deze was ook niet van brooddeeg, zood'at de poging mislukte en beiden over de vlakt© rolden. Een ordelievend burger, die hiervoor een; loffelijk getuigschrift van vlijt en goed gedrag ontvangt, kwam den veldwachter te hulp en werd de wederspannige gearresteerd. Zijn onverstandig gedrag bracht hem voor den politierechter, door wien hij tot f30 boete of 30 dagen werd veroor deeld. Beklaagde, die zich reeds in den geest de pilowsche uniform van de commensaals uit het pension „De schrale Lik" zag aangepast, berustte gaarne in dit vonnis. 'tWas weer zoo! Volgens het gewone recept werd de zitting Als in een droom kwam plotseling Rodenfels hem voor den geest. Tot heden toe had hij er nog nimi- mer aan gedacht, dat Renate de dochter van den eigenaar von Rodenfels was, deze regels herinnerden hem daaraan. Het verloren kleinood. Was Rodenfels hem niet een verloren kleinood? Hij keek naar Renate, hunne oogen ontmoetten elkander. Dan keek hij naar Mary's lachend ge zicht. Zij had hem schérp nagegaan, en uit zijn blik en dien van Renate bemerkte zij, dat je voorspelling op hen betrekking had. Wil niet van mij vergen, waaxdcj dames, dat ik u on thai, wat ik te wachten ben. Ik zal mijn lotsbepaling in mijn portefeuille doen en iederen avond of morgen in gedachten nemen. Wel, wel, hoe verschrikkelijk geheimzin nig! Thans verlang ik er ook naar mijn toekomst 'te zien onthullen. Een oogenblik. Ik ga naar mijn Sibylle, daar boven zie ik haar opduiken, riep Mary. Vlug sprong zij over den zandwal heen en liep (de zigeunerin na. Spoedig had zij haar inge haald en stond nu voor de jonge zigeunerin. Zij gaf haar een geldstuk en wees op den vogiel. De vreemde vrouw keek naar die slanke, in het 'wit gekleede jonge dame met het goudblonde haar én lachte haar toe. De vogel trok het briefje uit het kastje en gaf het aan Mary. Zij hield hét «ongeopend in haar hand en liep langzaam uit den kring van menschen terug, die zich rondom de zigeunerin had gevormd. Toen zij even stil stond om het couvert te ope- Cnen, zeide vlak achter haar een mannelijke stem Hartelijk gegroet, mijn hoogvereerde juf frouw Zij schrok en wendde zich om. Haar blik trof Bernhard Trautmann's van geluk stralende oogen. Zij werd tot over haar ooren rood. U hier, dokter!? Hij maakte een diepe .buiging. In levenden lijve! Maar hoe 'komt u zoo plotseling hier? Ik ik wilde ook een paar dagen zeelucht genieten. Zij lachte nog eenigszins in verwarring en toonde hein het couvert-., Zie eens, zooeven heb ik een blik in de loc- komst gewaagd en En toen zag u jnij. Van harte hoop ik, dat met een minder 'smakelijk', zaakje besloten. Dé behandeling had om goede redenen plaats buiten tegenwoordigheid' van publiek. Daarna sluiting. Kiespijn en Aangezichtspijn verdrijft men het beste door Sanapirin-Tablétten (Mijnhardt). Per glazen Buis je 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Hat leven in de Hoofdstad Laten we aannemen, dat deze artikelen, waarin dooi- mij wordt gewézen op de onjuiste maatstaf, de onzuivere balans, waarmee de op verschillende wijze te kwaiificeefen overtuigingen der bevolking worden gemeten en gewogen, alleen geschréven kunnen zijn voor eerlijke menschen. Zij! bij wie de begrippen eerlijkheid en rechtvaardigheid niet bestaan, wanneer bij het negatief de strafrechter niet te pas kan komen, zullen zich voor de door mij ontwikkelde billijkheidsbeschouwing niet' inté- resseéren. 'Even als vroeger, voor de invoering van het Al gemeen Kies- en Stemrecht, ligt de groote on rechtvaardigheid van het kiesstelsel met de daar uit voortvloeiende gevolgen voor een deel in d< samenstelling van Ket kiezerscorps. Wat toen te krap werd gemeten, meet men thans te ruim. Er zijn honderdduizend® kiezeressen eri kie zers, die het stemlokaal betreden/dóch geèn flauw begrip hebben van de daad, die zij gaan verrich ten Over excesSén, menschjes uit gestichten, gees telijk minderwaardigen, die zich absoluut nooit voor maatschappelijke vraagstukken hebben kunnen in teresseeren, doch die onder leiding van hun mees ter zich geoefend hebben een machinale hande ling te verrichten: het rood maken van eèn be paald vakje vóór een van buiten gèleèrden naam oii-, der een dito genummerde lijst, wil ik in dit ver band niet eens spreken. Maar de volle nadruk wil- ik en moet ik er op vestigen, dat een niet te schaf ten aantal Nederlandsche menschen naar het stem bureau gaat, «om daar een handeling te verrichten, waarvan zij de gevolgen in de verste verte niet kunnen beoordeelen. Waarom zij er dan heen gaan? In de eerste plaats uit vrees dat hun(aar) weg blijven hun(aar) later geld zal kosten. Ten tweede, overgehaald door iemand, die wel' iets van politiek afweet (of dit meent) en die dus in de praktijk het meervoudig kiesrecht bezit. Een propagandist van de een of andere partij brengt op die manier misschien honderd stemmen uit. Van de eerste groep (de boete-vreezers)' zijn som migen met zooveel gezond verstand bedeeld, dat zij hun biljet „onbeschadigd" in den bus stoppen, Wat Ide boer niet kent eet hij niet. Anderen mani festeeren hun politieke onmondigheid door verschil lende vakjes rood te mak oil. Als er niets ergers gebeurde, was liet niet zoo erg. Maar hoevelen zijn er niet die onbewust hun stem uitbrengen, 't zij pis gevolg van een persoonlijke raad (zie"hierboven), 't zij als gevplg van een vaak leugenachtigen ver kiezingsleus (geen enkele partij gaat in dezen vrij uit), die toevallig in hun(aar) hoofd is blijven han gen, 't zij door een toevallige omstandigheid, waar aan misschien niemand heeft gedacht. Vooral het aantal onbewuste kiezeressen is bui tengewoon groot en dit zijn heusch niet altijd de slechtste huisvrouwen en de domste meisjes. Men moge zeggen dat zij dan zéér éénzijdig zijn ontwik keld, soit, mais pour savoir quclque chose it faut l'avoir appris. Menig degelijk lezer, begaafd met gezond verstand begrijpt niets van dezen zin. Hij heeeft geen Fransch geleerd en kan dus niet weten dat deze zin beteekent dat om iets te kennen of te weten, men het geleerd moet hebben. Een paar aardige illustraties over dat luk-raak stemmen. In de volksbuurten bemerkten voor som mige stembureaux propagandisten burgervrouwtjes, n dit niet als een slecht voorteeklen beschouwt. Ik merkte u reeds op bij den bonten wondervogel. [Maar nu moet ti mij ook zeggen, wat hij u heeft voorspeld. Steeds nog onder den indruk van zijn onver wachte komst, opende zij het couvert. Beiden zagen het briefje in. „Wanneer 't geluk u tegenlacht, Grijp toe, al is 't ook onverwacht!" Hoe toevallig! Wat is dit een toepasselijk spreuk 1 Vindt u ook niet-, juffrouw Mary? Zij zag hem aan en haalde diep adem. Wan neer 't geluk u tegenlacht, -herhaalde- zij in gedachten. Juffrouw Mary lieve juffrouw Mary,, iü heb mijn vaste aanstelling gekregen en draag die bij mij. Van den eersten October af verkrijg ik een afdeeling in het B.'sche laboratorium ik moest immers hier heen om u te zeggen, Kat ik mijn doel heb bereikt!- Gelukkig! kwam het zacht over hare lip pen, en toen van zich, zelf schrikkende, voegcW zij er snel aan toe: Ik wensch u van hart« geluk. Hij zag haar met hartstochtelijke innigheid aan. Ja, gelukkig ik had ook waarlijk me' langer kunnen wachten. Ook voor mij geldt A spreuk: „Het geluk lacht mij tegen!" Eer Mary kon antwoorden kwam George vcfl Rodenfels naderbij. Mijn waarde juffrouw, ik ben uitgezonden om u onder mijn hoede te nemen. Uw zus té? teg, maakte zich bezorgd om uw lang wegblijven Alary lachte. Renate geloofde zeker, dat zigeuners mij geroofd hadden Overigens komt u te laat, ik heb reeds een ridderlijke beschermen gekregen. Zij stelde de heeren aan elkander voor en -gin gen. met hun drieën terug.i Heeft u een gewenscht|en blik in de toe komst geslagen, juffrouw vroeg Georf lachend. Zij knikte hem heel gewichtig toe. J a, ik hoop, dat u met uw waarzegster even te -den is als ik. Of heeft u er spijt van te hebben gelezen, wat er op uw briefje stond? Neen, stellig nief.i (Wordt vervolgd)- Dc raad 8 uur in v< Na open tulen gele? De heer notulen, hc Twuijverwe, de is verwi De voor; deelen, daa De heer de secretar De voorz Pancras, m« Pancras teg De heer aan het ^di deel dat de pen. Mededeel De overd ten grond 1 den gem .-o Goedkeui af- en ove-i Goedkeur van de polit fende de ve met autobu Bericht vi tot assistem Mei aanneei Uit het dat het kas som van f3 Bericht v; dienst van 1 Door voo' D Koning J van dien ra a Van Ged. gekomen, ws en op advie: op krankzin schenbeiden Bericht v; van de veen Uit de re Schagen ervee draagt f 137; Ingekomer dienst voor 25, uit welki per inwoner Ingekomer van de satari flet salaris na de kortinj hebben. Uit het raj bedrijven blij Orde werden Bericht va 1922 door de Al deze st genomen. De voorz. ie politieberi (ben opnemei aar. Het aan iet bedrag vj absoluut anvi hierop ingaat <ter te laten Ovexeenkor Verder zeg ie Centr. Rai »oor den bom van 5i/2 PCt. 25 worden al ieze leening 6«i 5 pCt. k Geleend m< De raad v venkomstig h (De heer Le Jaf, waarop v voor de geme Een verzoe Koedijk om h [°or de grool emoetkome 0d voorstel likt. (Door B. en "tering 1924, De gewone «edrag van f 'adeelig saldo feft aan een f 10609.53 "Vaal nadeelig De dienst ydo van f32 "tuitgegaan. «'an het bat {*hreven op "ebben gedien 'bats. restaur, v" schoolgebc vos hierdoor de beschi] 'f#3 'otaa evflO" V

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 2