itiBiHus. LïiujfiHiStóP Coüi'anï (TuieefleBiad) BeiMBenieraao QuCHarspei ZA!T|ER|DAG 18 JUU 1925. s goedkeuring jrkbestuur oa onnatie is ons was, dat he r en goeikoo aaien. Natuun r ons is nooit De raad dezer gemeente vergaderde Donderdag- lVond half acht Voorz. de E.A. Heer A. C. Kroon, burgemeester. De voorz. opent de vergadering en spreekt een ■Cft woord naar aanleiding van het overlijden van jeu heer Bregman. Sinds de laatste vergadering is, joo zegt spr., de heer Bregman, ie wethouder der emoente, ons door den dood ontvallen. Zijn plot- eimg overlijden heeft zeker een ieder getroften. ;teeds is hij iemand geweest, die de belangen van je gemeente naar zijn beste weten heelt voorge staan. Steeds heeft hij B. en W. en u terzijde ge staan, en was altijd bereid dadr te zijn waar de belangen van de gemeente dit noodig maakte, gij zal zeker bij. ons in die herinnering blijven, dat J, als lid van den raad en als wethouder de belan- •ea van de gemeente steeds heeft behartigd. De notulen, die aan de raadsleden zijn toegezon len geworden, worden goedgekeurd. De heer Bakker wijst naar aanleiding van de no- ttilen o.p de herstelling van de sluis. Spr. zegt dat medegedeeld werd in de vorige vergadering dat cle sluis zou worden afgedamd en dit een uitgave van ongeveer i 800 zou vorderen, wat echter weer min der zou worden doordat dan het hout ten goede van de gemeente zou komen. Zulks zou geschieden daar de gleuven voor de 6cnutbalken tekort op elkander waren. Nu is de sluis niet afgedamd, maar zijn toch de schotbalken gebruikt, zoodat dit zeker een min dere uicgave tengevolge had. De voorz. zegt dat ook de meening van den opz. was dat de sluis moest worden atgedamd, daar men anders bij een voile riugsloot het water niet zou kunnen houden. Door mij is er toen op gewezen t de gleuven voor de schotbalken 20 c.M. van elicaar waren, hetgeen 00 c.M. moest zijn. Echter is aooT den opzicnter nog eens een ernstig onder zoek ingesteld, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat de sluis niet is atgedamd, maan de schotbalken zijn gebruikt, in de gleuven zooals die bestonden. Bij een eventueele herhaling zullen dan ook weder de schotbalken worden gebruikt. De heer Bakker. De voorz. zegt dat de gleuven 60 c.M. van elkaar motcen zijn, maar als het 10 M. is, schijnt het ook te kunnen. De voorz. Wij zijn geen technici en ik zou daar op niet verder ingaan. Echter bij alle sluiswerkent iu de rivieren en op andere plaatsen wordt de al- stand op 60 c.M. gebracht. Ingekomen stukken. Het verslag van de Noordhollandsche Commissie ter bestrijding van de Malaria door de bevolking. Het verslag van den Keuringsdienst voor Waren. Eveneens de begrootnig voor denzelfden dienst, waaruit blijkt dat de bijdrage 18.2 cent per inwo-, ner 'bedraagt. Een aores van de Ned. Unie van arbeiders in het Automobielbedrijf, gericht aan den Min. van YVa-» terstaat,. met verzoek hieraan adhaesie te willen betuigen. Aan den Min. wordt verzocht een beperk ten tijd voor chauffeurs te willen bevorderen. B. en W. otellen voor hieraan adhaesie te be tuigen. Al is het niet direct van belang voor deze gemeente zoo kan het dit wel zijn voor elders. De heer Bakker is er erg voor. De voorz. acht het noodig met het oog op het groote verkeer, dat er bepaalde rusttijden zijn. Lang werken zal niet bevorderlijk zijn voor de veilig heid van het vervoer. De heer Paarlberg acht het in, deze gemeente wei gOed geregeld, maar het heeft algemeen nut. Met allen voor wordt besloten adhaesie te be tuigen. Dankbetuiging van oe tunibouwvereen. „De Een dracht" voor het gebruik van een schoollokaal voor den gehouden tuiubouwcursus. De aanslag in de hondenbelasting van De Jong FEUILLETON. GEWROKEN. XXXVI. Trautmann werd door de andere d|ames als t'wee- s cavelier met vreugde begroet. Renate moest lachen toen zij hem met Mary zag aankomen. - Zeg, Mary, naar het mij toeschijnt heeft blik in je toekomst je zeer teviteden gesteld, fluisterde zij haar zuster toe. Deze drukte haar zwijgend den arm, dat 't haar haast bijna pijn deed. 1" Wanneer is u aangekomen, dokter vroeg enate. Een uur geleden, juffrouw. Heeft u al logies? Ja. In het slrandhotel. Dan wonen wij onder één dak, dokter, - zeide George. Bernhard boog. Dit is mij zeer Aangenaam, mijnheer von Rodenfels. Is u alleen hier, of is u met uw broeder aangekomen? vroeg Paula. Geheel alleen, mevrouw. Mijn broeder was het onmogelijk vrij te nemen, hoe gaarne hij dit ook had gewild. Ik ben alleen op uw goed heid en gastvrijheid aangewezen, en hoop, dat ik zoo af en toe een uurtje in uw kijing zal mogen doorbrengen^ Wanneer u gezellig en vriendelijk is, plaagde Mary. Hij legde de hand op het hart en maakte een «oogst onderdanige beweging., Ik zal mijn host doen, wanneer ik in dezen door uw gunsr j>P de hoogte mag worden gesteld, wat gezellig- hoid en vriendelijk beteekenen. Daar ben ik niet mede op de hoogte. In de eerste plaats moet u een nieuwen wal °ffl de vesting bouwen, waardoor ge u hier gast vrijheid kan verzekeren. Bernhard greep reeds naar de spade en wilcfc ®aar liefst onmiddellijk beginnen. Mary nan. echter de spade uit de hand. Neen, ik heb nu juist niet bedoeld, dat dit hedlen reeds zon boeten gebeuren. Morgen komt er ook nog een flag. 7- Goed, zooals u beveelt. Ëh wat moet ik buitendien nog meer doen wordt wegens vertrek ingetrokken. Aan C. Tuinman worut wegens vertrek 2 maan den ontheffing van schoolgeld verleend. Van de Veireeniging voor Veredeling van Volks vermaak is het ve-zoek ingeicomen een medaille, of een zeker bed-ag beschikbaar te stellen voor <ie met de a.s. kermis te houden Sportfeesten. De voorz. stelt voor, waar dit verzoek heden-*- morgen is ingekomen een medaille beschikbaar té stellen. Of, zegt voorz., tie raad moet liever een be-i drag bepalen, dat de vereeniging daarvoor een me daille koopt. De heer Bakker stelt voor een bedrag van f 10. beschikbaar te stellen. Overeenkomstig wordt besloten. Van den heer IJff is namens de Diepsmeerbe- woners het verzoek ingekomen, den vaarder van de kinderen vandaar naar het dorpp, den heer Jansen, gedurende de vacantie en het ijs evengoed uit te- betalen. De voorz. zegt dat de kinderen, al is er ook ijs, evengoed gehaald moeten worden. Namens B. en W. wordt voorgesteld aan het verzoek tegemoet te komen tot 1 April 1926 om dan deze zaak te her- Donderdag 23 Juli a.s. - CONCERT - door Harmonie „Excelsior' NOORDSCHARWOUDE. Aanvang: half acht! (o. t.) De heer Paarlberg vindt het wel wat eigenaardig. De raad heeft een bedrag toegestaan met uitzonde ringen daaraan te verbinden. En nu moet de ge meente betalen wat de menschen daar* verzuimd hebben te regelen. De heer jD. Kroon zegt ook dat met. de meer- bewoners was argesproken dat met vacantie geen betaling zou gesuneaen. Eenter is het een verzuim van hen dit met Jansen te regelen. De heer Bakker vraagt, ot, wanneer er. ijs is, de menschen de kinderen zelt niet kunnep brengen. De heer Groen zegt dat met sterk ijs de kin deren evengoed gehaaid moeten worden. Wel heb ben wij alletrii besproken net varen, maar geduren de de ijspenode verdiend de vaarder evengoed het loon. !De heer P. Kroon wijst er op dat men een tijd kan heDben uat men. noch door noch over het ijs kan. Dan staat men voor het feit, dat de kinderen daar niet vandaan kunnen komen. Spr. vindt het dan wei wat bezwaarlijk om te betalen. Waar echter niet veraer wordt gegaan dan tot i April wordt het verzoek tot dien datum inge willigd. Van Ged Staten is bericht ingekomen dat zoo de raad weigert de gelden voor het salaris van gem, ontvanger te voteeren, zooals die salarissen bij Ko ninklijk Besluit zijn vastgesteld, zoo zullen zij, van de hun bij de Wiet verleende bevoegdisid gebruik maken, en het bedrag zelf op de begrooting plaatsen. Verder besluiten zij niet in te gaan op het ver zoek van den raad om de gemeente in een lagere klas te plaatsen. Indertijd werd door den raad ven- zocht de gemeente in een höogere klas te plaatsen, dan waarin zij behoorde-, en meenden zij hierin te mogen zien een waarueering tegenover den Burge meester. Zij vinden dan ook thans geen aanleiding om aan het verzoek van den Raad tegemoet te ko men. Ingekomen is het verslag over den toestand der Provincie Noordholland. Goedgekeurd wordt een af- en overschrijving tot een bedrag van f71.69172 voor den dienst 1924. Een suppletoir© begrooting wordt vastgesteld tott een bedrag van f 1709.431/2. De post onvoorzien wordt hierdoor f 1699. Volgt thans het onderzoek van do geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid, den heer Jb. de Boer. Na onderzoek en na in-orde-bevinding wordt tot toelating van den heer ,De Boer besloten. Aangeboden wordt de gemeenterekening. Die ontvangsten nebben bedragen f 58633.65I/2 de uitgaven 167158.63, zoodat het nadeelig saldo bedraagt f 8524.981/2. De kapitaaldienst sluit in out vangst en uitgaaf op een bedrag van f3125. De voorz. voegt hieraan toe, dat dit tekort niet behoeft te verontrusten. Van de rijksinkomstenbe-* lasting is ontvangen f9000. Benoodigd was een be drag van f22000 zoodat nog te vorderen valt een bedrag van f 13000. In Augustus heeft de afreke ning plaats, zoodat het tekort uit het nog te ont vangen bedrag kan worden bestreden. De rekening van het Burgerl. Armbestuur wordt evei-oens aangeboden, en sluit in ontvangst op een bedrag van t 4273 871/2 in uitgaaf op f4867.77, na deelig saldo f 593.891/2- Ingediend is ook de begrooting voor het Bur gerlijk Armbestuur. Aangeboden worden hierna de rekeningen van het gas- en electrisch bedrijf. Het gasbedrijf sluit met een voordeelig saldo van f305.45. Het electrisch bedrijf met een voor deelig saldo van f 1257.851/2. Benoeming van een lid van het B. A. De heer Bakker vraagt of deze benoeming niet kan worden aangehouden tot de verkiezing van een wethouder omdat op deze manier het nieuwbe noemde lid wordt buitengesloten. De voorz. zegt dat men kiezen kan wie men wil. Ook. kan de benoeming niet worden uitgesteld omdat het reglement van het B. A. voorschrijft, dat de benoeming binnen een bepaalden tijd moet plaats vinden. De uitslag van de hierna gehouden stemming is, dat de heer Jb. Kroon met 4 stemmen wordt ge kozen en zijn benoeming aanvaardt, onder dank aan die heeren die hun stem op hem uitbrachten. Rondvraag. Bij de nu volgende rondvraag zegt de heer Paarl berg vernomen te hebben dat de motorspuit van de gasfabriek sinds Vrijdag in Sint Pancras is. Spr. acht het voor de veiligheid van het gasbedrijf niet verantwoord dat de spuit daar zoolang is. Spr. weet niet hoe het met de gemeentespuit is en 01 die in orde is. Van een beproeving heeft hij tenminste nog niets gehoord. De voorz. antwoordt dat de gemeentespuit in volkomen orde is. Wat de motorspuit betreft, die is gehaald voor den in Sint Pancras te plaatsen gashouüer. Er moet eerst 500 kub. M. water in gebracht worden waar de houder op drijft. Op het oogenblik staat de motorspuit de buitenketel vol te pompen. Maar morgen komt de spuit weder terug. De heer Paarlberg. En wanneer er nu iets aan de gasfabriek gebeurde? De voorz. Dan werd de spuit gehaald. De heer Paarlberg. En dan lag alles reeds plat. Spr. meent dat er nog wel iets anders op gevonden had kunnen worden, dan juist de motorspuit te be nutten. Voorz. antwoordt dat dit voor hen de beste oplossing was. De heer P. Knoón vraagt hoe lang het nog moet duren alvorens de werkzaamheden bij de kerk ge ëindigd zullen zijn. Spr. vraagt dit vooral ook met het oog op de: kosten, waarin de gemeente zou bijdragen. De voorz. zegt dat het werk f 1000 zou kosten waarvan de gemeente voor de helft staat. De heer P. Kostelijk zegt dat het treurig lang duurt en vraagt of dit niet anders kan. De voorz. zegt dat dit geheel tot het kerkbe stuur behoort. Echter kan men wel verzoeken of het werk vlug kan worden afgedaan. Het werk stuit misschien door verschillende omstandigheden. Weth. Kroon zegt dat men eerst werd gedupeerd door een staking in het transportbedrijf. Daarna kreeg men verkeerde teer en wacht men nu nog Heden avond komt het geheele gezelschap bij elkaar. Wij rekenen er steUig op, dat ge u als uitstekend danser voor het vaderland verdien stelijk zal maken. ri En mij zal 't een groot genoegen zijn, omdat ik sinds den winter niet meer heb gedanst. Ik heb mij mijn taak veel moeilijker voorgesteld. Nu, u zal 't niet steeds even gemakkelijk hebben, niet waar Eva? zeide Mary. Eva (had zich een weinig verlaten gevoeld. U moet nu weder met mij spelen, tante Mary. Ja, dat is ook zoo, mijn lieveling. Kom, dok ter, nu kunt ge u ook nuttig makeij. Wij bouwen een slot aan de zee. Daar binnen moet een won,- derschoone Zeekoningin wonen. Niet waar, Eva, wij kunnen nog best een bouwmeester gebruiken. Wanneer hij 't maar doet, zooals wij dat wenschen en 't ook netjes maakt. Bernhard beloofde dit aan Eva heel plechtig. Met ijver trokken zij aan den arbeid. Dat hij daarbij meer op Mary's mooi gevormde ha oden lette da nop het slot zelf, was heel natuurlijk. Hij moest dan ook meermalen tot de orde worden geroepen. Eva vond allerlei op zijn werk aan te merken en Mary lachte dan steeds recht har telijk over het onnoozele gezicht, dat hij zette, wanneer hij werd berispt. De anderen amuseerden zich eveneens over de zen vroolijken arbeid. George kon daarbij onge stoord Renate's lieftallig gelaat aanschouwen en zijn gedachten daarbij den vrijen teugel laten „D>e hand, die u in korten tijid, 't Kleinood weer schenkt, dat u verloor, Laat die niet los, want zij bereidt U heil en voorspoed; volg haar spoor." Dieze woorden op het briiefje, dat hem door diie bruine zigeunerin in de handen was gestept, wilden niet meer uit zijn gedachten wijken. Hij vond het zelf bespottelijk, dat deze hem steeds weer opnieuw in de gedachten kwamen. Het was immers een toeval, niets dan een toeval. Die zelfde woorden kwamen misschien wel meermalen voor op de nog in voorraad zijnde briefjes, en zij zouden ook anderen hetzelfde zeggen wat zij hem vertelden. Een toeval was 't, dat deze woori- den op hem van toepassing waren. Ein toch is het toeval soms niet machtig en beheerscht dit niet veelal ons doen en laten? Hij zag naar Renate's hand, die stil *jp de leuning van den strandstoel rustte. „Zij brengt u heil en voorspoed", dacht hij bij zich zelf en zag hoopvol in Renate's oogen. Zijn liefde was groot genoeg om zich niet te laten verblinden door den uiterlijken schijn. Hij had er tot heden toe nog nooit over nagedacht, dat Renate's positie een slagboom zou kunnen plaatsen t.usschen hen beiden. Voor hem was slechts dat eene van beteekenis: „Houdt zij van mij, zooals ik van haar houdt en zooals ik be mind wil worden?" Al het andere was bijzaak, waarmede hij zijn gedachten dan ook niet kwelde. Eerst nadat hij de regels had gelezen, die op het briefje van den wondervogel stonden, was een oogenblik de ^gedachte ontwaakt, dat hij door een huwelijk met Renate ook Rodenfels weder terug zou kunnen winnen. Maar deze gedachte werd weder door een andere op den achtergrond) verdrongen, namelijk deze. Was 't wel zeker, dat Renate zijn liefde werkelijk beantwoordde. Liet hij zich niet te veel leiden door den innige 11 wensch haar te bezitten, waardoor hij haar be minnelijkheid en vriendelijkheid voor een sprankje liefde - opvatte, waarin hij zich toch ook wel eens kon vergissen 1 Wanneer zij arm was geweest, had hij niet minder van haar gehouden, en ook dan zou hij haar vragen zijn bescheiden lot met hem te willen deelen. Rijkdom begeerde hij niet, hij had geleerd dien te ontberen. Voor Raaato vond hij 't alleen een heerlijkheid, dat haar vader een vermogend man was, haar zou dus niets ont breken. Maar hij dacht er niet aan te veronder - steHen, dat het verschil in rijkdom hem van Renate scheidde. Waarom zou zij hem dan niet evengoed kunnen toebehooren? Zoo diep was hij er van overtuigd, dat zij de vrouw was, die zijn ziel begeerde en die geheel overeenstemde met zijn ideaal. Na tafel gingen Mary en Bernhard tennis spe len. George en Renate vergezelden hen tot de plaats en gingen daarop naar het strand terug, waar Paula Hardenberg hen verwachtte. Eva en mevrouw Werner hielden een middagslaapje. (Toen zij de groote trap opliepen, die leidde naar öp de goede teer. öok de smid was door drukke werkzaamheden niet klaar. Verwacht mag echter worden dat het werk met de nieuwe week gereed' zal zijn. De voorzitter doet hierna mededeeling dat naar alle waarschijnlijkheid de nieuwe sluisbrug Zaterdag een weeK niet gereed zal kunnen zijn. Had men aanvankelijk genoopt den muur in één dag te kunnen sloopen, hte werk ginng echter zoo moeilijk, dat men hiervoor drie dagen heeft noodig gehad. Nu wordt morgen een aanvang gemaaat met het gieten van het Deton. Echter is het wel wat be zwaarlijk om reeds een week daamai de brug in gebruik te nemen in verband met het hard wor den van het beton. Zocj, zal dan waarschijnlijk de brug niet eerder jdaar zijn dan 30 Juli a.s. Echter zal nog gewacht worden met de publicatie hiervan omdat genoopt worat op tijd klaar te kunnen zijn. De rondvraag is hiermede ten einde en volgt, sluiting der vergadering. 0 verweckte zenuwen hebben in de eerste plaats een kalmeerend en versterkend middel noodig. Mjjnliardts Zenuwta- bleiten geven kalmte en nemen onrust, gejaagd heid en overspanning weg. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Uit den Omtrek. - ST. PANORAK Liet het weer zich aanvankelijk een beetje somber aanzien, al spoedig klaarde het op en werd het een prachtige uitgaansdag voor de schoolkinderen, welke hun jaarlijksche school- feest vierden. De reis ging naar Bergen, waar naar hartelust bij de bekende speelplaats in het duin en den speeltuin werd genoten. Nadat eeni- 'ge ververschingen waren gebruikt toog men door het vWoud" naar Egmond aan Zee, waar men ongeveer half drie aankwam. Al spoedig trok men naar zee én had zich van kousen en schoenen ontdaan om heerlijk pootje te baden. Zelfs de ouderen konden de verzoeking niet weerstaan. N adat men zich nog eens had te goed gedaan aan verschillende versnaperingen, ging het over Heilo huiswaarts; tevens werd nog een bezoek aan den Hertenkamp gebracht, waarna men te half negen op de plaats van afrit aankwam, waar vele ouders waren saamgekomen om de kleintjes naar huis en naar bed te brengen., H,et geiieel is prachtig - fei. PANGRAS, Naar wij vernemen, is aan den heer Zéegers, door het „Vrone"-bestuur opgedragen een nieuw omrastering langs het voetbalveld te maken. Ter wijl we dit scimjven, is reeds aan dit werk be gonnen om zoo mogelijk voor Zondag klaar te zijn als D.T.S. en Assendelft elkaar moeten oe- kampen om den door „Vrone" uitgeloofden beker der nederlaagwedstrijden. Meteen zal dan het terrein eenige Meters langer worden gemaakt door de schutting, ditmaal van hout, iets meer naar den weg te plaateen. ST. PANGRAS. Hier circuleert een adres, waarop handteke ningen worden verzameld om den Gemeenteraad te verzoeken, om over te gaan tot aansluiting -bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Vooral door de betvoners van de Heerenweg wordt druk geteekend. En, geen wonder ook, daar deze lij een nogal langdurige droogte het eerst verlegen zitten, terwijl zij vlak langs hun huis de buizen van het Waterleidingnet hebben liggen. Het zou <Rin ook een kleine moeite zijn, d'e mensoneu be hulpzaam te zijn. den bovenkant van het laagste duin, waarover vlak en breed het looppad, belegd met plan ken en treden, die weer naar het weststrand voerden, zagen zij een groepje menschen t>ij el kaar staan. Zij hadden een kring gevormd om een visscher, die voortdurend zand dioor een zeef schudde. Wanneer de zeef vol was geschept, schudde hij deze weder leeg. In het voorbijgaan hoorden zij beiden, dat een heer een kostbaren ring, bezet met brillanten, had verloren en nu aan den visscher had opgedragen te trachten dezen terug te vinden. Zulk een veraies is zeer onaangenaam, zeide George tot Renate bij het verdergaan. Ik weet dat bij ervaring. Den vorigen winter heb ik een ring in de sneeuw verloren, die ik helaas niet terug heb kunnen vinden. De sneeuw Iaat zich niet zooals zand doorzeven. Renate luisterde met alle aandacht. Heeft u een ring verloren? Mag ik vragen •wanneer en waar? vroeg zij in spanning. Vorig jaar Kerstmis in het park van Moritz- burg, antwoordde hij, over haar groote belang stelling lachende. Zij was bleek geworden en zag tot hem op. Een zegelring van oudgrwetschen vorm en kunstig bewerkt? In den steen is een beeltenis van Sint George ingegraveerd? zoo beschreef zij hem den ring, terwijl ziji hem vragend en on geduldig aanzag. Hoogst verwonderd zag hij haar aan. Juist, precies zoo, u beschrijft den ring zóó duidelijk, dat ik hem weer geheel voor mij zie. Maar hoe komt 't toch, dat u zoo'n juiste 'beschrijving van den ring kan geven? Heeft me vrouw Professor Hardenberg u verteld, dat ïlc den ring heb verloren? Neen, ik sprak nooit met haar daarvan. Maar ik heb den ring gevonden, mijnheer von Rodenfels. In het voorjaar, toen wij een uitstapje maakten naar Moritzburg, vond ik hem op den parkweg. Niettegenstaande alle moeite, die wij ons troostten den eigenaar te vinden, mocht 't ons niet gelukken. De ring is nog in mijn bezit. Is dat niet een bijzonder toeval? George zag met een eigenaardigen blik naar Renate, die een blos op de wangen kreeg. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 3