ntiMBtm? coirai (luieBfleBiaö) ZATERDAG 25 JULI 1925. UIT DEN OMTREK. - ALKMAAR. De terugkeer van De Halter, uit Genèvc. Donderdagavond halfacht arriveerde de Alk- (laarsche Gyninastiekvereeniging te Alkmaar van reis naar Genève, waar zij, op zoo schitte- ende wijze de stad Alkmaar en het Ned. Gym- iastiek Verbona heeft vertegenwoordigd op het route Zwitsersche Bondsfeest. De stad Alkmaar jêelt haar eerste turnvereeniging op een meer dan .jootstne wijze ontvangen. Gr had zich een c-o mté gevormd, dat ter zijde werdi gestaan door iet Gemeentebestuur. Toen de Ver. De Halter (jch had opgesteld op het perron en was welkom (heeten, zong het mannenkoor haar de Schweit- a Psalm van Zweizig toe. Tusscht^J een haag turners en turnsters door (dir. Schenke werd dadelijk met een krans gehuldigd), werd het tationsplein bereikt, waar drie muziekkorpsen de uraers opwachtten. In een achttal rijtuigen werd aarna door de stad gereden. De geheele Alkmaar bevolking was op de been en juichte de ürners op enthousiaste wijze toe. In de raadzaal •erd de vereeniging door het Gemeentebestuur fficieel ontvangen door Burgemeester en Wet- oaders, gemeentesecretaris en verschillende raads sden en anaere officieele personen. Door den bur-- aneester W. C. Wendelaar werden de vereeniging iet bestuur en de leider Schenke, allerhartelijkst elk-om geheetan. Zij werden gefeliciteerd met hun jutterend sucoes en hun werd hulde gebracht oor de wijze waarop zij de Alkmaarsche vlag en e vlag van het K. N. G. V. in den vreemde, adden hooggehouden. In het bijzonder wees spr. p de groote beteekenis der feesten in Zwitserland a hij hoopte dat de kennismaking door de Hol anders met dit feest er toe zou medewerken, dat linnen afzienbaxen tijd ook in Holland zulke turn- eesten nationale feesten zouden zijn. De Halter jacht de vlag terug, maar het gemeentebestuur ilde er iets voor in de plaats stellen en de bur- roneester bood De Halter een zilveren lauwer- ians aan. De heer Mensink, voorzitter van De falter, dankte voor de buitengewoon spontane ont- rangst en drukte zijn groote bewondering uit voor iet turnen in Zwitserland. Na de officieele ont- raiigst werd nog een rijtoer door de stad gemaakt laar de Harmonie, waar verschillende vereenigingen gelegenheid werd geboden, De Halter te com- ilimenteeiren. Nog zelden is in Alkmaar een ver eniging op zoo schitterende wijze door de be-' olking ontvangen. - SINT PANCRAS. De gashouder gevuld. Wat beteekent een linde van de last voor de Sint Pancrassers. Langen tijd werd er steeds geklaagd over het eit, dat men in deze gemeente in het middaguur e kort druk op het gas had, zoodat de huisvrouw* liet op tijd klaar kon komen' met haar eten. Dientengevolge werd overgegaan tot het door- puiten van de buizen, en al mocht dit voor kouv en tijd verbetering brengen, afdoende was het ':t. De klachten over het gas bleven dan ook weer liet uit, en menig hard woord werd geuit aan iet adres van het gasbedrijf. Totdat in den gemeenteraad een voorstel loor de gascommissie werd ingediend om goed te :euren een besluit tot het aangaan van een geld- eening voor den aankoop en bouw van een gas- louder voor deze gemeente, waaraan verbonden as het verzoek om van deze gemeente een stuk grond in erfpacht aan het gasbedrijf af te taan, benoodigd voor den bouw van den gashou- r. Natuurlijk werd het voorstel goedgekeurd, met ils^ gevolg dat de gemeente Sint Pancras thans een gashouder heeft, waardoor de gemeente ;eheel onafhankelijk staat van den druk door de ahriek gegeven. De vulling van den gashouder geschiedde des lachts, omdat anders overdag, teveel druk moest "orden gegeven, in verband met het gebruik. FEUILLETON Nu de lasten voor deze gemeente zijn opgehe ven, zouden we een ieder willen toeroepen: KOOKT OPi GASI GEWROKEN. XXXVIII. Hij drukte haar arm tegen zich aan en zij iacn- ■e hem toe, hartelijk en innig, onbeschrijfelijk gelukkig. Thans maakte hij eene beweging als "ilde hjj zich uit de betoovering losmaken. Thans moet ik je weder terugbrengen, mijn we Renate. Men zou ons anders missen. En Mg mag ik je niet mijn bruid noemen. Eerst moet 'k met je vader hebben gesproken. Zou hij zijne toestemming geven? Zij liep met hem door de pratende en lachende ïLenschen, die voor het kurhuis op en neer liepen. Hij houdt veel van mij, mijin goede vader en tal mjjn geluk stellig niet in den weg staan. Hij !a' spoedig hier zijn, dan kan je 't hem zelf wagen. Gedurende die enkele dagen moeten wij ons Fuk nog geheim houden. Zal je dat niet zwaar fallen? Zij schudde het hoofd. Dat leed is te dragen, George, wij deelen het men. Toen zij den ingang van de zaal nadferden, %den plotseling Mary en Trautmann naast hen. °h op hun beider gelaat lag een glans van geluk '«spreid. De beide zustere zagen elkander zwijgend in F gelaat en plotseling maakten beiden zich van janne caveliers los en traden gearmd de zaal waan. De beide heeren volgden zwijgend, terwijl jhj wederkeerig elkander met vrageniden blik hai- "h aangezien. Mevrouw Werner had reeds minder op haar ge aki naar de beide jongelui uitgezien en voelde ?lch volkomen gerust gesteld als zij hen blijkbaar gewoon zag terugkeeren. Dat de geliefden op dézep avond geen dans 'Wzuimden, was heel natuurlijk. Hoewel de hee- Meermalen van dame moesten wisselen, dans- HEEiRHUGO WAARD. In het lokaal van den heer Rus werd door het daarvoor bestaande comité een vergadering ge houden ter voorbereiding eener algemeene feest viering op Koninginnedag. Eerst werd vergaderd met vrijwel het geheele personeel van alle scholen in onze gemeente en vervolgens met het comité meer speciaal belast met volksspelen enz. Met ge noegen constateerde de voorz., Dr. Spiering, de algemeene belangstelling voor deze bijeenkomst. Besloten werd het feest te houden op Dinsdag 1 Sept.; voor de schooljeugd, van 103 uur. Het onderwijzend personeel zegde volle mede werking toe voor dit kinderfeest. Besloten werd aan het gemeentebestuur weer een subsidie te vragen, waaruit bestreden kunnen worden de kos ten voor traktatie en prijsjes voor te houden kiu- derwedstrijdentevens zal de beschikking over het sportterrein worden gevraagd. Voorts werd in beginsel besloten tot het houden van volksspe len na afloop van het kinderfeest. Medlewerking zal worden gevraagd van de hier bestaande mu ziekcorpsen, de zangvereeniging „Harmonie" en de gymnastiekvereniging T.A.V.E,.N.U. Men hoopt de kinderwedtstrijden te kunnen aan vullen met een of andere vermakelijkheid. In de eerstkomende weken zullen aan de burgerij de lijsten worden gepresenteerd voor bijdragen, terwijl in het lokaal van den heer Zijp 10 Aug, opnieuw zal worden vergaderd ter vaststa1 ling van het feestprogramma. Getracht zal worden voor Veenhuizen nog een vertegenwoordiger in het comité te krijgen. De voorz. hoopt, dat wederom algemeene be langstelling zal worden getoond en dat het feest weer goed zal mogen slagen. ST. PANORAS. We vernemen, dat Vrijdag bij den gemeenteraad is ingediend het verzoekschrift, betreffende aan sluiting bij de Waterleiding. Hierop zijn 169 handteekeningen geplaatst. Waar Burg. en Weth. juist dezen avond vergaderden, zal wel op een spoedige behandeling kunnen worden gerekend. SCHOORLDAM, Uitvoering. Maandagavond gaf de dilettantenclub „Ons Ge noegen' 'te Schoorldam eene uitvoering ter gele- genhedi van de kermis aldaar. De zaal van den heer Ter Burg was als altijd flink bezet. Naar voren werd gebracht het „Generaalsvrouwtje" blijspel in vier bedrijven van Henri 'tSas, welk stuk zeer in de smaak viel. Er werd vlot en uit stekend gespeeld, verschillende typen werden goed weergegeven, waarbij kwam dat de rollen goed ingestudeerd waren. Ook ditmaal was de grim en de leiding uitgevoerd door den heer Loevens te Alkmaar, weer buitengewoon goed te noemen. Ons Genoegen kan dan ook op een' goed geslaagde uitvoering terugzien. SCHOORLDAM. Ringsteken. Ter gelegenheid van de kermis had alhier Dinsdagmiddag, in plaats van de traditioneele harddraverij eens ringsteken plaats per auto. Aanvankelijk kwamen niet veel deelnemers op zetten ,doch toen eenmaal het eerste schaap over den dam was, kwamen nog van alle kanten deel nemers opzetten en was de wedstrijd dan ook pas om half acht geëindigd. De heer J. de Boei en dame hadden den eersten prijs, de heer J. Kui per en Mej. Algra den 2en prijs en de héér S|. Damiaans en mej. v. d. Werff den 3en prijs. SCHOORLDAM. Geslaagd. Voor het eindexamen 5-jarigen H.B.S. slaagde de heer G. Rijpma alhier. ten zij toch in hoofdzaak met hun uitverkorene- En hoe heerlijk en schoon scheen hun het leven toe, wanneer zij hun geliefden op den maat der muziek in hun arm mochten voortwiegen, haar zoete woorden in het oor fluisteren en met teedere blikken aanzien. Eenmaal vroeg George zacht: Ben je geluk kig, Renate? Meer dan ik je kan zeggen. Wil je'mij een gunst toestaan? In elk opzicht. Geef mij dat briefje, waarop die toover- spreuk staat. Gaarne. Maar wat wil je daarmede doen Ik wil 't bij mij dragen, omdat 't jou naar mij heeft geleid. Meen je, dat ik anders niet tot je gekomea was? Zij lachte. Wellicht, maar heden nog niet. Dan toch zeker op een anderen dag. - Iedere minuut beteekent in zulke gevallen een eeuwigheid. Jullie mannen kunnen zich na tuurlijk geen denkbeeld vormen, hoe pijnLjik voor ons vrouwen het wachten is. -Was het werkelijk moeilijk, lieveling? vroeg hij, baar liefdevol aanziende. Zij bloosde, doch sloeg haar blik niet neer. Heel moeilijk. Hij drukte haar vaster tegen zich aan. - - H ;e lang wacht je reeds op mij Sinds wanneer heb jé me lief gekregen?, Ik geloof van het eerste oogenblik af dat ik je zag. En jij? Wanneer kreeg jij mijl lief? Reeds voor ik je kende. In mijn droomen behoorde mijn hart reeds jou, die het ideaal uit maakt van dé vrouw, die ik mijn liefde zou kunr nen schenken. Toen zij tusschen den dans voortwandelden, gaf hij haar het verlangde briefje. Zij haalde een kleine medaillon te voorschijn, dat zij aan een fijn kettingtje om haar hals droeg en legde het briefje daar in. Hierin zit een kleine haarlok mijner lieve gestorven moeder. Daar zal het briefje bij lig- (MIJNHARDrPs Staal-Tabletten Maag-Tabletten Zenuw-Tabletten Laxeer-Tabletten Hoofdpijn-Tabletten 90 ct. 75 ct. 75 ct. 60 ct. 60 ct. lij Apoth. en Drogisten. Nieuwstijdingen, Tweemalen ovt den kop. Bij Gennep is gistermiddag de auto van den heer Vertholen de Salve de Bruneton, wonende op het buitengoed „Frieswijk" te Diepenveen, doordat een band van den wagen liep, tweemalen over den kop geslagen. De chauffeur kon nog uit den wagen ko men, de heer en mevrouw Vertholen maakten de buitelingen mee, met gevolg, dat mevrouw Ver tholen een been brak en een kaakfractuur kreeg. De heer Vertholen werd aan het hoofd gewond Mevrouw Vertholen, die bij het auto-ongeluk nabij Gennep ernstig is verwond, is nog dietnzelf- den avond overleden. Van dien wagen gevallen. Een zekere Horst uit Deventer, die gisteravond op een wagen naar Deventer terugkeerde, is te Twello van het voertuig gevallen en met het hoofd op een der wielen terechtgekomen. Naar het zie kenhuis te Deventer vervOTrd is hij1, kort daarop overleden. Boschbrand. Nadat de wind Woensdagavond sterker en uit Oostelijke richting kwam opzetten, bestond groot gevaar voor de bosschen van het landgoed Rozep- hoeve van de vereeniging tot behoud van natuur monumenten en voor de pensions en villa's in de bosschen. meldt de „N. R- Crt." Den pensiongas ten werd reeds aangezegd, hun koffers te pakken evenals verscheidene families in hun particuliere huizen reeds deden. Vele gasten verlieten de hotels wegens den rook. Zelfs in Tilburg was de rook hinderlijk. Dank zij de «toombrandspuiten uit Tilburg, mi litaire hulp en honderden vrijwillige helpers uit Ois- terwijk en omgeving, heeft men het vuur op onge veer ioo meter van den grens der groote bosch complexen weten te stuiten. Veel hulp is daarbij ook verleend door den hoofdopzichter van de Hei de Maatschappij, den heer Snijder met zijn per soneel, die met paarden de zware motorspuit tel kens naar de gevaarlijke plaatsen transporteerden en met ploegen de droge biezen omwerkten. Tot laat in den nacht werkten de drie stoom- en motor spuiten, hondarden burgers en ongeveer 200 mili tairen. In de richting Boxtel woedde "de brand gister morgen nog voort. Steekt de wind niet op, dan hoopt men de smeulende massa, die zich uren gaans ver uitstrekt, meesster te blijven. Met autobussen worden de militairen uit Breda gehaald. Alle werkloozen ter plaatse, met schop pen gewapend surveilleeren en blusschen. Een merkwaardige grafsteen gevonden. Tot dusverre diende een oude grafsteen voor de openbare school te Schiermonnikoog al^ stoep steen. Wel was het bekend dat dit een grafsteen was, doch bijzondere waarde werd er niet aan gehecht. Deze week werd echter de steen gekoerd en bemerkte men het volgende merkwaardige op schrift, op den steen: Anno 1658 den 4 Mart sterf Die eerbare Gertie Cornells de Huisfrow van Petrus Marswal Tonnemeister van Frieslant 4 Confoimy en secretaris van de Heerlychheit Schiermunckoogh Out 27 jaren en 41 weecken en Leyt alhier begraven met twee kinderen. Tevens bevond zich het volgende rijm op dezen steen: Hier duickt en luiokt haax glans een bloeyead j bloem Hoe los en bros is 'sleevens pronck en roem Geertruida baerdt de snelle en felle dooat gen. Zegene mijne goede moeder onze liefde! Lieveling, zeide hij aangedaan. Zij streelde liefkozend zijn hand. Daarbij1 raak te zij zijn ring aan.. Ach George zie eens, nog iets, dat onze verbintenis heeft begunstigd. Jou bes -hierm- h'eilige heeft ook 't zijne gedaan ons te zamen te Dan zal hij ons beider beschermengel z;jn. Al te snel ging de avond voor de geliefden voorbij. Eindelijk moesten zij' toch naar huis te rug keeren. Onderweg konden zij elkander nog enkele zoete woorden toefluisteren. Daarop moes ten zij voor dezen avond afscheid van elkander nemen, al viel 't beiden ook zeer zwaar. Zwijgend keerden ze beidien terug naar het strandhotel. Eindelijk zeide Bernhard met een zucht: Ik heb nog geen lust te gaan slapen. Ik eigenlijk ook niet, antwoordde George op denzelfden toon. Laat ons nog een uurtje opblijven en een sigaar rooken. De maan schijnt zoo heerlijk. Met genoegen! Zij gingen langzaam verder. Geen mensch was meer te zien. Zij zetten zich op een bank neder, rookten en zwegen. Hunne gedachten zweefden op de vleugelen der liefde naar villa „Zeester" daar was nog lang een licht zichtbaar op een der kamers. Den beiden mannen viel het heelemaal niet op hoe stil zij waren, maar in hun stil samen zijn gaf de een den ander het bewijs van hun vertrouwen in elkander. De volgende dagen gingen als een droom voor bij. Den geliefden paren werdén duizend gelegen heden geboden een blik, een woord, een handdruk met elkander te wisselen. Renate en Mary hadden des avonds na de reünie geen woord tegen elkander gezegd, dat zij zich verloofd hadden, maar stilzwijgend waren zij elkander om den hals gevallen, toen zij alleen waren en hadden elkaar gekust. In beider oogen lichtte de glans van geluk en zij wisten van el- öntziekt Se beyde eb eyt s' ib móéders schoot Dus keert het stof tot stof terwijl de ziel Ontruckt dees ongestuime tuimelwiel Sich baedt in lust, en rust. O mensch gij dwaalt So ghy U stond bij Nestors euw afmaelt. Boeien koning aangehouden. Op de kermis te Vlissingen zijn drie „boeien-' koningen" aangehouden. Een was deserteur \aa de marine, de tweede had ergens te Rotterdam de orde verstoord en de derde had zich schu'dig gemaakt aan frauduleuzen invoer van gedistil leerd. Zij zijn ter beschikking van de justitie to Middelburg gesteld. Mr. Henni. J. Keijzer. Omtrent het ongeval te 'sGravenhage aan mr. Herman J. Keijzer overkomen, wordt nog het volgende vernomen: Mr. Keijzer logeerde met zijn echtgenoote in het Oranjehotel te Scheveningen en was naar Den Haag geweest. Hij wilde een bezoek brengen aan zijn broer, dr. Keijzer, die aan de Nieuwe Paxklaan woont. Hij verliet de tram en is toen de straat overgestoken. Uit de richting van Sche- vennigen naderde een motorrijder, die zeer luid en dikwijls signalen gaf. De heer Keijzer schijnt geen acht te hebben geslagen op het getoeter van den motorrijder. Deze wilde op het laatste oogenblik nog uitwijken, maar het was reeds te laat en mr. Keijzer liep tegen den zijspan van het motorrijwiel op. Hij viel voorover en brak zijn linkeronderbeen. Mr. Keijzer werd direct naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij een half uur later overleed. Volgens den dokter is de dood niet toe te schrijven aan de bekomen verwonding, maar is deze het ge volg van den schrik en de doorgestane emotie. De overledene die 69 jaren oud was, leed aan een hartkwaal en een hartverlamming heeft vermoe delijk een einde aan zijn leven gemaakt. De begrafenis zal te Amsterdam plaats hebben. buitenland In het Noorden van Berlijn heeft een herders hond uit jaloerschheid een kind van, 5 weken dood gebeten. Nabij Holywell (Noord-Wales) heeft een eigen aardig treinongeluk plaats gehad. Toen een spoortrein den steilen heuvel bij Holy-' well afreed, viel de machinist van de Locomotief, waarop de machine met de wagons in duizeling wekkende vaart voortsnelden. De spoorlijn loopt ter plaatse dood en de machine botste derhalve tegen het stootblok van het eindpunt. Locomotief en wagons werden vernield. Gelukkig zaten er geen reizigers in den trein. In een dorpje nabij Le Puy heeft een brand 21 huizen in de asch gelegd. De hevige wind maak te het blusschen onmogelijk. Te Shotten bij Chester zijn drie mannen let terlijk dood gestoomd. Vdjf arbeiders waren bezig- met het schoonmaken van een ketel in een metaal-. fabriek, toen plotseling stoom werd ingelaten. De arbeiders waren onmiddellijk omringd -door den heeten stoom. Alle vijf slaagden er in door de opening van den ketel, die juist groot genoeg was voor de passage van één man tegelijk, heen te- komen, doch de drie, die het langst in den ketel waren geweest, stierven kort nadat zij, den ketel konden verlaten. Het leven van een der andere twee arbeiders verkeert ook in gevaar. Een groot pakhuis, in de nabijheid der St. St. Catherina-dokken te Londen, met duizenden balen wol en jute, is door brand verwoest. De brand brak plotseling uit op de tweede verdieping van het gebouw en breidde zich dermate uit, dat gedurende korten tijd de aangrenzende pakhuizen eveneens ernstig werden bedreigd. Een dertigtal motorspui ten en talrijke brandweerlieden waren urenlang be zig, het vuur te bestrijden. Tengevolge! van den hevigen rook werden twee brandweerlieden be dwelmd. Deze brand is de tweede in een kort tijds bestek in het dokkenkwartier. kaar dat alleen nog de toestemming van hun vader ontbrak om het geluk te voltooien. Het sprak haast vanzelf, dat beiden elkander zooveel mogelijk hielpen waar het gold een oogen blik met den geliefde alleen te zijn. Paula Hardenberg merkte al spoedig met liet instinct eener vrouw ,toen zij den anderen mor gen met de beide zusters alleen was, dat er iets gebeurd moest zijn. Zij waren eenigszius ge dwongen, toen zij vroeg of zij zich geamuseerd hadden. En toen de eerste ontmoeting op het strand met de heeren. Paula lachte goedmoedig en wist met tact hen over de eerste verlegenheid heen te helpen. Later, toen George eenige minuten met Paula alleen was, zeide hij tot haar: Gisteravond heeft mijn geluk vasten vorm gekregen, hoogge achte vriendin. U moet het weten, hoewel geen mensch er iets van zal ontwaren voordat mijn heer Coulmann is gearriveerd en ons zijne toe stemming heeft gegeven. Zij reikte hem de hand. Ik mag u dus nog niet openlijk gelukwenschen, maar in mijn hart verheug ik er mij ten zeerste om. Hij trok haar hand aan zijn lippen. Tegenover Renate was Paula in deze dagen dubbel hartelijk. Haar oogen straalden van geluk en vertolkten de zalige vreugde die in haar ge moed heerschte. Mary scheen ernstiger, stiller dan anders te zijn geworden. Mevrouw Werner begon ook zoo langzamerhand iets te vermoeden. In elk geval was zij blijde, dat Coulmann spoedig terugkwam en de verantwoording van haar schou ders nam. Op den afgesproken tijd kwam CoulmaDn van de reis thuis. Zijn dochters kenden hem bijna niet meer, zoo bruin was hij geworden. George en Bernhard hadden de zusters tot het statiou be geleid en waren alleen weder terug gegaan, om het wederzien niet te storen. Coulmann verheugde zich zeer, dat zijn doch ters er zoo gezond en levenslustig uitzagen. Hij was opgewekt en zeer spraakzaam. (Wordt vervolgd)*

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 3