voorbeeld dus. Het Bossche gemeentebestuur wil klaarblijkelijk "het crnde liedje van „dat gaat naar den Bosch toe" we.er in zwang brengen door de aantrekkelijkheid van de stad te verhoogen. B. en W. wikken, doch de Raad beslist en deze heeft., met ëén stem meerderheid het voorstel van de- hand gewezen. Het idee is overigens zoo kwaad niet, we bevelen het niet-kapitaalkrachtige ge meentebesturen ter overweging aan, ook al stemt een dergelijk initiatief den Middenstand niet pret tig, want mogen we Marx gelooven, dan is deze de middenstander bedoelen we gedoemd om te Verdwijnen. Een middenstander die het Asser con gres bezocht, zag hem de Marxist-met-de-flodder- das-en-de-wapper-haren, die bij ieder middenstands congres aanwezig is. Morgen meneer! aldus de Marxist. Morgen meneer 1 Ook weer op het middenstands-congres me neer? Ja, meneer! Dom, meneer, dom. Levende lijken, meneer,' die middenstanders. Bestemd om te verdwijnen! Kom, koml i— Zeker, meneer. Lees u maar in Karl Marx, Deel I, bladz. 569. De middenstand verdwijnt, meneer. Overbodig meneer. Gaat pp de flacon, meneer 1 Wanneer, meneerë «-T Weet niet precies, meneer. Het kan in 1926 zijn, of in 2026, of in 2126, of nog iets later. Maar verdwijnen doet-ie! En meneer, waar koopt u dan uw kadetjes, meneer? Bij den par tij-secretaris I En waar schaft u zich anthraciet aan? Bij de federaossie! En waar bestelt u uw! runderlapjes en uw varkensgehakt? Bij Het Volk!; En uw melk, meneer? en uw eieren, meneer? hoe gaat het daarmee? Eenvoudig, meneer, de socialistische staat zal aan ieder huisvader een koe en half dozijn kippen geven, gratis, voor eigen gebruik 1 1En het Bestuur van den Middenstandsbond, meneer? Komt in het Rijksmuseum, meneer, afdeeling oude kunst 1 En al die mooie koperen gewichten, meneer, uit de winkels? Die zijn prachtig om de boerzwasie de her sens mee in te slaan, meneer! En wat doen we met; al die winkelhuizen, meneer? Maken we vergaderlokalen van! En waar moeten dan al die aardige winkei- juffertjes blijven, met d'r blonde haren en d'r per zik-koontjes? 1— Meneer, zei-d-ie waardig dat is onze zaak niet. Menschen zijn bijzaak. Ons beginsel is hoofd zaak en Marx zegt, dat de middenstand verdwij nen zal. Is het nu niet, dan over een eeuw, of over twee eeuwen 1 En toch lezer zei ijm zoo kwaad niet, als ze geschilderd worden, die telgen van David' Wijnkoop. We hebben onlangs op een weide een betooging gezien van jonge „revolutionairen". Dat viel wat mee. Inplaats van bommen en handgra naten droegen ze banjo's en mandolines, en daar tokkelden ze allerlei aardige liedjes op. Kunt u met een banjo den Staat der Nederlanden omver werpen? Neen, nietwaar? Ook ons stelde dit gerust wel frappeerend was het dat al de mannelijke leden van dezen stam lang haar hebben. De wind speel de er lustig door als ware het de Biesbosch. Ver volgens hadden ze een voorliefde voor fluweel. Vooral onder de jongelingen. Ze droegen fiuweelen. slobber-pakjes, en tippelden op bloote voeten, zij het dan, dat deze voeten op sandalen rustten. Pa relen in een schelp. Begrijpt u het verband tus- schen wereldictatuur en bloöte voeten? Zie, al de al deze dingen stelden ons gerust. Lange haren, fluweel, bloote voeten, banjo's wie de* redding der wereld daarin zoekt, is waarlijk nog niet ver dorven. En jong dat deze menschenkinderen, wa1- ren! Heerlijk-jong. Ellendig-jong. We hadden aan stonds de plechtige gelofte wlilen afleggen óm met lang haar op bloote voeten in fluweel te gaan loopen, hadden wij nog zoo jong kunnen zijn. Nee, onze revolutionaire jeugd is niet gevaarlijk I Tot de gevaarlijken rekenen wij dat soort He iden, die dezer dagen in een auto over den Rijks weg ArnhemNijmegen tufte. Oogenschijnlijk waren het deftige dames en hearem, althans de .dames hadden witte japonnen aan en parasols op. Ben gewoon verschijnsel. De auto reed niet FEUILLETON. £T! li GEWROKEN. XLII. Kan u mij uw eerewoord gleven, dat u er nimmer aan gedacht heeft door een huwelijk met mijn dochter uw verloren tehuis weder terug te krijgen? Een blos vloog over zijn gelaat. Dit eerewoord 'kon hij niet geven, want hijl herinnerde zich nauwkeurig, dat hij aan Rodenfels had gedacht, toen hij de tooverspreuk van die zigeunerin had ontvangen, die hem profeteerde, dat hij het ver loren „kleinood" terug zou krijgen. Dit eerewoord kan ik u niet geven, hoewel ik u kan verzekeren, dat deze gedachte slechts vluchtig tot mij kwam, toen op toevallige wijze hieraan kon worden gedacht. Er kwam een triompheerende uitdrukking op 'het gelaat van Coulmann. Daar had men nu de voortreffelijke man van eer. Hiji had hem nu «reeds schaakmat gezet, zijn eerlewoord k->n hij niet geven, hiji had dit vooruit ingezien. En hoe hebt ge u voorgesteld uw vrouw te kunnen onderhouden? Ek bezit een jaairente van drie duizend Mark. Dat is ongetwijfeld een zeer bescheiden inkomen, niettegenstaande het meer dan voldoen de is voor mijn eischen en levensbehoeften. Won- neer ik een oogenblik van vreugde heb srevoeld •bij de gedachte, dat Renate's vader een rijik man is, dan verblijdde ik mij om Renate. Coulmann trok ongeloovig de schouders op. Voor u zelf heeft u dus met dezen rijkdom niet. gerekend Keen, ik kan die ontberen. :flinkle vaart door Eist en reed, bij; een aan den weg liggende boerderij een kip dood. Ook iets «gewoons. Nu komt echter 't ongewone. Een der •deftige „heeren" springt uit de tot stilstand ge brachte auto, raapt de doodp kip op, gooit haar in de auto, waarop deze in flinke vaart verder voortgaat. Den volgenden dag werd er heerlijke kippensoep gegeten, ten huize van een familie welke in 't bezit is van een auto en van don ge l/stolen kip. Werkelijk, 't waschgoed langs onze wegen is voor zulke lieden niet meer veilig. PLAATSELIJK NIEiUWlS'. BROEK OP LANGEfNDIJK. (Verbeterd bericht). Onze vroegere plaatsgenoote, Mej. G. van dei- Plas slaagde voor het overgangs-examen van de 3e naar de '4e klasse Rijks Normaalschool te Schiedam. Nieuwstijdingen, Hüt weer in Juji. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in de Bilt, publiceert het volgende voorloopi.ge overzicht van het weer in Juli. Gemiddeld over de geheele maand was de tem peratuur 21 graad Celsius boven normaal; op vden 21en en 22en kwamen maxima van 33 en ,x34 graden voor. De hoeveelheid neerslag, gemiddeld over het /geheele land, bedroeg 57 millimeter tegen 71 jnormaal. In de eerste 3 weken viel weinig re gen. In de tweede helft der maand onweerde het bijna dagelijks, op enkele plaatsen vergezeld van 'zwaren regen. Do Bilt had ruim 213 uren met zonneschijn 'tegen 196 uren normaal. Die verontwaardiging Jer menigte. Hot droeve geval in de Corverstraat te Rotter dam, waar de vorige week een vader zijn vijf jarig kind zoo mishandelde, dat de kleine aan de gevolgen bezweek, houdt nog altijd de ge- 'moederen van de buurtbewoners in beroering, lederen avond verschijnt in de omgeving van de straat een op relletjes belust publiek. Nieuws( (gierigen uit alle deelen der gemeente en uit Schiedam getroosten zich 's avonds een gang naar deze straat. De politie zag zich de laatste dagen des avonds genoodzaakt de geheele straat af te zetten, om dat het anders niet mogelijk bleek de menigte in bedwang te houden. lederen avond bijna moeten er charges worden uitgevoerd. Enkele personen hebben daarbij al eens klappen opgeloopen. De vader van het ongelukkige kind is ter be schikking gesteld van de justitie. De menigte heeft het nu echter voorzien op de grootouders, die eveneens in bedoelde straat wonen. De men schen zitten in hun woning geblokkeerd. Levens behoeften moeten hun door de politie verschaft worden. Uit vrees voor de buurtbewoners leveren de winkeliers en andere leveranciers het gezin geen waren. 11 Binnenland Elen verklaring van minister Galijn. Minister Colijn heeft aan den Haagschen cor respondent van de „Times" de volgende verkla ring, afgelegd. Is de politiek van de laatste 2 jaren er een geweest van terughoudendheid, nu, dat de finantieele positie van Nederland verbe terd is en het evenwicht van de begrooting ver kregen, kan de onderbroken sociale politiek wor den hervat, doch op voorzidhtige wijze. Daar "een vermindering van de Staatsuitgaven even- •wel op den voorgrond blijft bestaan is o.m. be sloten tot samensmelting van marine en oorlog tot één departement. Tenslotte zal éehtqr de ver dediging van Nederlandsch-Indië moeten komen te vallen onder het departement van koloniën. Het nieuwe Kabinet. De samenstelling van het nieuw ekabin-et zou 'heden in de Staatscourant worden bekend ge maakt. Het ligt in de bedoeling dat de ministers Dins Een ironisch la-chje speelde om den mond van Coulmann. Dat komt u dan ook goed ten stade, want u zou dien in elk geval ontberen moeten, zelfs ook dan, wanneer u Renate togen mijn wil trouwde. Ik zou haar in dat geval ont erven. f Dat zou er mij niet van terug houden, Re nate te verzoeken mijn bescheiden lot met mij' te willen deelen. Maar ik mag haar niet het leed aandoen, tweespalt te brengen tusschen haar va der en haar. Daarom zal ik niet verlangen, dat ■zij zonder uwe toestemming mijin vrouw wordt. ,Ik geef de hoop nog niet op, u milder te kunnen ^temmen. Coulmann's blik werd nog harder. Vergeef- sche hoop, ik blijf bij mijne weigering. Wij zullen niettegenstaande deze pertinente (verklaring blijven volharden, en elkander niét opgeven. 1 Coulmann lachte honend. U houdt rekening met het feit, dat ik den eenien of den anderen dag kan sterven. Daarmede was voor u niet veel gewonnen. Ik zal mijn testament zoo inrichten, Hat het erfdeel van Renate verloren gaat, wan neer zij zich met >u in den echt zou ver.61ud.en. Dat zou mij er niet van afhouden Renate te huwen. Coulmann kneep de oogen half toe. Elke tegen spraak, elk verzet was aan zijn blik merkbaar. Dan houdt ge wellicht rekening met het feit, dat haar in elk geval toch een deel van het vermogen ten deel valt, dat haar van rechts wege moet worden uitgekeerd. Ge zult u dan andermaal vergist hebben. Renate zal niets ont vangen, wantzij is niet mijin dochter. George zag hem ontsteld aan. Niet uw dochter? Hoe moet ik dat begrijpen? Zooals ik 't u zeg. Buiten mij, weet geen dagmiddag om 2 uur ten paleize Het Loo door de Koningin worden beëedigd. Nog dienzelfden dag zullen de nieuwe ministers de portefeuilles van hun voorgangers overnemen. De „Tijd"' meldt, dat de heer Ch. J. L. Weiter (r..-k.) lid van den Raad van Ned.-Indië, de be noeming tot minister van Koloniën zal aannemen en reeds op weg is naar ons land. 1 Afscheid van minister Die Visser. Zaterdag waren de ambtenaren van het departe ment van onderwijs kunsten en wetenschappen in de gelegenheid afscheid te nemen van minis ter dr. J. Th. de Visser in diens werkkamer, waar het personeel van het departement eenige bloemstukken had laten neerzetten, Mevr. de Vis ser was daarbij tegenwoordig. Minister de Visser sprak den ambtenaren een afscheidswoord toe. Hun hartelijkheid was hem een bewijs van liefde tot hem, een bewijs van waardeering voor hem en zijn arbeid, maar dat alles wierp spr. terug op de ambtenarea. Als het vdepartement van onderwijs, kunsten en weten schappen veel tot stand heeft gebracht, is dat niet in de eerste plaats het w*erk van den minis ter, aldus spr., maar in hoofdzaak de arbeid! van zijn trouwen staf van ambtenaren. Daarvoor .zegde spr. in het afscheidsuur hartelijk dank; de ambtenaren hebben met dien arbeid het vader land gediend. Spr. heeft veel liefde van mans ch en genoten, liefde, die hem vaak klein gemaakt hteeft, maar het hoogtepunt werd bereikt in de zeven jaren aan het departement. Daar heeft spr. ontzaglijk veel liefde ondervonden en het was hem een be hoefte uitdrukking te geven aan zijn dank daar voor. Hij wenschte den ambtenaren een gelukki gen levensweg en hoopte dat zij voort zouden gaan te werken met dezelfdte kracht en toewij ding,' in het belang van de volksschool. Namens de ambtenaren heeft de waarnemend chef van de afdeeling lager onderwijs algemeen, jhr. mr. dr. W- D. de Jonge, den minister toe gesproken. Hij dankte hem voor alles, wat hij in het belang van het lager onderwijs gedaan •heeft en voor de hartelijke samenwerking met en zijn sympathieke houding jegens de ambte naren. Namens het bodenpersoneel heeft de oudste bode, F. A. Boterweg, den minister toegesproken. Ingezonden (Builen verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redacteur. Vergun mij een 'klein plaatsje in uw veelgeld- zen blad, waarvoor bij voorbaat hartelijk dank. Aan den weleerw. zeergel. Heer Ds. van Meurs, Zuid-Scharwoude. -Weleerw. zeergel. Heer. Uw open briefje met groote belangstelling gp- lezen. Het is niet mijne gewoonte, om op al die soort van briefjes te antwoorden; daartoe heb ik geen tijd, en trouwens, de mensch moet 'hooger staan en zich van zulke loftuigingen als «daarin voorkomen, niets aantrekken. Als ikop mijn weg vuil ontmoet, dan ga ik uit den weg, en ik geloof dat elk welopgevoed mensch dat 'doet. Maar uw briefje is zoo vol van goed ge meende- woorden, en in zulk een hartelijken toon geschreven, dat ik niet kan nalaten, u dank daarvoor te zeggen. De groote dichter Schiller zegt toch zoo mooi: „Es liebt der Menscih das 'Glanzende te schmutzen und das Erhabene mit Füszen zu treten."' Uw briefje is prachtig mooi van stijl en inhoud, maar toch is er een klein, heel klein foutje in, en ik veroorloof mij u dit foutje heel beleefd aan te toornen, n.l. uw hcele briefje' deugt niet en is van 't begin tot het einde niets minder dan onjuist. Dat er dit foutje •in voorkomt, is erg jammer voor u, anders zou het toefi zoo mooi zijn geweest. Ik hen in Zuidscharwoude niet bekend en ken de toestanden daar niet. Ik wiet niet eens uw igewaardeerden naam. Van uwe zondagsschool enz. heb ik nooit geschreven of gesproken en ik ge loof, dat u mijn advertentie niet goed heeft ge lezen en daardoor een beetje het gelijk gewicht (mensch dit ook Renate niet. En slechts de omstandigheden dwingen mij, ook aan u dit ge heim mede te deelen. Renate is de dochter van mijn gestorven zuster en geheiel onvermogend. Ik hoop, u ziet thans in, dat het beter is voor u en haar, zich naar mijn wil te voegen en haar Vrijwillig haar woord terug te geven. George hief het hoofd omhoog en zag hem strak aan. Neen, dat zie ik niet in. Wat u mij heeft onthuld, behoeft geen oorzaak te zijd, mijne liefde voor Renate prijk te geven. Coulmann trad een stap terug. Deze uitkomst had hij niet verwacht. Hijl geloofde echter toch •In geen geval aan de liefde van Gieorge tot Renate, hij hield hem voor een sluwien eomediant, die zijn spel nog niet verloren waande en den strijd nog niet opgaf. Zijin ergernis dreigde hem te doen stikken. Hij zocht steun aan den rand' van de tafel en haalde diep adem. Dan zei de ■hij hartstochtelijk: Dan blijft mij niets anders over dan u te overtuigen en te bewijzen, dat van dit huwelijk niets kan worden, jonge man. Hoor dan toe, wat ik u te zeggen heb. Renate is uw zus1- terl George ontstelde in hooge mate en zag bleek en star in het aschgrauwe gelaat van Coulmann. Ook uit zijn wangen was het bloed geweken. Onmogelijk onmogelijk! stamelde hij met trillende lippen, maar tegelijk steeg een vree selijk vermoeden bij hem op, dat poulmann's woorden waarheid konden bevatten. Deze had intusschen den geel geworden brief voor den dag gehaald en hield hem George voor. Kent u dit handschrift? vroeg hij toon loos? Het is dat van mijn vader, antwoordde George. j hééft verloren, want ik kan tocV 'hief - -aan men, dat een beschaafd en ontwikkeld man, 'wel een verkondiger van het Evangelie zoo iemand alles brutaal naar het hoofd slin? zonder zich rekenschap te geven, van wat schrijft. Neen, eerw. dat -doet een beschaafd man j die overweegt wat hij zegt bï schrijft. Uw btit werpt in de oogen- van de beschaafde weft heusch, geen mooi licht op u, en dat spijt strèii En wat zal mijn antwoord nu zijn? Niets -ders dan, ik heb u lief. Em al zoudt u mij t rechter oog hebben uitgetrokken, dan zou u nog met mijn linkeroog vriendelijk aanzi Ik sluit met de woorden van Gretchen's der, die u misschien wel zult verstaan: „Hort' all' dem Schwadroniren zu, und •lachlend meinen Bart."1 Inspecteur van- I. Z. S. N. GOEDGEKEURD FOOTGOED EN DE VEILING. M. de R., Beleefd verzoek ik over bovengenoemde aanj legenheid nog een weinig plaatsruimte. We gaan over dit onderwerp niet polimisea zegt de heer Troost aan het einde van zijn stuk het vorig nummer, en toen wij het standpunt keurir-gsorganisatie uiteen zetten was dit ook doel niet. 't Was noodig dat er wat helderheid -deze zaak kwam. En hot verheugt ons dat de Troost die zich aandient als de vertolker van gedachten der meeste Langedijker kooplieden toegeeft dat er over dit onderwerp maar wat schreven en gesproken weid, zónder dat men de zaak zelve voldoende op de hoogte was. Toch is alles den heer Troost blijkbaar nog i duidelijk en daan om komen wij nog, even op onderwerp terug. "Volgens -den heer T. zijn er in Friesland feu gemaakt en in uie fouten mag men in N.-" niet vallen. De groote fout in Friesland zou zijn geweest dat iren daar den handel monop seerde. We zijn met de werkwijze der Frieschc ganisatie niet zoo goea bekend en daarom ncn wij aan dat deze bewering juist is. Bedoeld zal zijn dat de handelaar daar niet in de gelegen! was om het goedgekeurde product te koopen. Wij hebben uiteengezet dat dit hier geenszins de bedoeling ligt, integendeel. Maar dan moe heer T. ook niet uit het plaatsen van een a< tentie, als die van den keuringsdienst N-M.B. conclusie trekken, die er vlak naast is. Welke bouwer of welke organisatie van boun mag niet zijn product wat niet tot de courai veilingspToducten behoort ten verkoop aank den? Hiermede wordt geen monopolie geschap Wij keuringsdiensten zetten oris product af, doch handel, blijft er af. Neen, er1 valt uit die niet anders te concludeeren dan dit: De is afgeloopen, het goedgekeurde product is die en die prijs te koop, voor wie het maar wil; niemand wordt hierbij uitgesloten. De de prijzen en voorwaarden gelden zoowel voor een als voor den ander. Dat is niet als koopman optreden, maar gewoon als verkooper. Het goedgekeurde product gaat ook naar buitenland. Zeker- Buitenlandsche koogers niet versmaad. Maar daarmede wordt "de hier nog geenszins uitgeschakeld. En het om, dat zooveel naar buiten gaat zonder bemiii ling van handelaar of commissionair ter is volstrekt geen geheim. Om interesse te in het buitenland, hebben in deze eerste ja de keuringsdiensten zelf een intense propagai moeten voeren voor het onder het certificaat de Ned. Mij. van Tuinbouw en. Plantkunde te bieden product. En die propaganda heeft getroffen en koopers doen opdagen. Belangstelli althans ernstige belangstelling van de zijde den handel is er tot heden noch hier noch in Streek zeer, zeer weinig betoond. Dat gaat anders worden Dit mogen wij. tenminste aan men nu de heer Troost, als hij althans werkelijk gedachtenvertolker der Langedijker kooplieden op zijn qui vive zal blijven dat de pootgo-edhani niet zal worden gemonopoliseerd door de verbi wers. Als hiervoor door hem gevreesd wordt, moet nu zeker de belangstelling vara den ham voor goedgekeurde poters wel zeer groot zijn. En als dit zoo is, dan, moet dit zeker in een gend seizoen door daden tot uiting komen. keur koo] ■Fan plaat wek! Lees! beval Coulmann. Met bevende handen ontvouwde George brief en las den volgenden inhoud: „Lieve Heienel Je bent geheel ontaaan en als van je zii beroofd van mij heen gegaan, en wilde meer naar mij luisteren. Geloof mij, ik diep bedroefd, dat onze liefde niet zonder volgen is gebleven. Uit mijn grenzelooze Ik tot jou verzweeg ik (e, dat ik sinds' jaren gf tend ben aan een vrouw, die ik niet bemin kan je niet trouwer^ mijn arm geliefd mei maar mijn liefde voor jou is grenzeloos. Sled mijin vrees, dat ik je zou verliezen, deed mij ij huwelijk voor jou verzwijgen. Je zoudt and van mij zijn weggeloopcn, en dat zou ik niet ben kunnen verdragen. En nu is het onge1 gekomen! Mijn arm, kil kind, tracht ka te blijven, wees gerust, ik verlaat je niet en' voor jou en je kind zo-gen. Heden möet ik laas vertrekken en kan je niet spoedig ww zien. Mijn kleine zoon is ernstig ziek, ik naar huis, naar hem en naar mijn onbemi1 vrouw. Schrijf mij ouder het oude motto, ik weet, hoe 't je gaat en vergeef je innig Uefhebbcn' MICHAEL" George zag nog Lang op den brief neer, nadat hem reeds, had gelezen. Een waanzinnige SItli een beklemmend gevoel greep hem aan en sties' hem de borst toe. Na eenige oogenblikken sloe? vermoeid de oogen weder naar Coulmann Als ik u verzoeken mag, zeg mij vroeg hij in zijn wanhoop. Deze Helene was mijn ongelukkige £est0)! zuster en Renate is haar en uw vaders doe" George viel van ontzetting als verlamd 111 stoel neer. Vergeef mij een oogenblik moet eerst tp,t mij zelf komen. (Wordt vervolgd)' Dnzerzij-c toch nog v len wijt als jen wij ga; De verkc de keuring liever zijn komst van breidt. Mo zoo ver, da veilen best M. d Geboren 1 Ondertrt Cornelia 6 Getrouw Overled* Genu Geboren 'Antje Sws en Engelt; ter Frans Huwelij Huwelij: Overled Geboren wertje Tt Cathafina en A. Doe JJohannes Ondertr (Inges Geboren Kaag en P Gehuwd tje Bakkei Overled tiende te 1 (Inges Geborei Overled Jan Volk-i Gehuwc van Griet echtgen. 1 en Anna 1 (Inges Geborei Blom en Onderti Harenkan alhier. Ja karspel ei Ge trom Overled Vei De gr» gen meer appelen 1 kwam de: appelen, handel ge de prijzei de witte aangebrac de hand. kool goei niet zoo was ook hiervan d ook te I Gele ki f— al wai bleef 1 a f 13.— k f9.— p a BLoeir kool weri pper 100 velen we weer ster als 2 e so veel lich verschille tot f22.- De ma weer iets Naar 1 „Uibst* rest van maken,"1 -ken te d tief en vaste scl 1 „Mijnh De bei Herbert ,,W at - „Wilt Ik heb kennen „Mag „Ik ht We het! die ze v van dit 1 foto's: t andere f t „Dat tamelijk iemand i

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 2