NIEU WE WECK-ARTIKELEN. Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Zaterdag 6 September 1925. 84e JTsar ra-jj Fa. HOUWING - Mient 7 HIKE BREIJER's Ito. 106 «*«11». TILEPHB6B BI L4MGËDIJKER COURAST. Dit nummer bestaat uit twee bladen. SEB8TR BLAIL Speciaal adres voor VERKRIJGBAAR BIJ DE Tel. 614 Alkmaar. REVUE VAM DE WEEK. 1 September 1925. Wij zijn over de kentering!" heen. Koninginne dag 1925 is achter den rug. Ein in alle be scheidenheid wijs ik er even op mijin vermoeden is bewaarheid, dat H.M. de Koningin 't „niet zou laten bij" de gift van f 0.000 voor de si lachtef- fers van de cycloon-ramp. Zij heeft minister de Geer opgedragen aan de Commissarissen der Koningin te doen weten, aat- H.M. haar 45sten geboortedag allereerst wenschte gewijd te zien aan de liefdadigheid, het bren gen van offers tot leniging van den nood tier geteisterden. Het openbaren van deze zoo sym pathieke gedachte kon niet veel vroeger geschie den dan gebeurd is, zoodat verschillende festivi- waarvoor reeds kosten waren besteed, als ook feestelijkheden, waarvoor contractueels af- praken waren getroffen, moesten doorgaan. Maar niettemin was de „wenk", door onze Koningin gegeven, van groote en kostelijke waarde voor de kas van het Nationaal Steuncomité. In t ge heel was tot 30 Augustus jl. voor de geteisterden Overijssel en Brabant een millioen en een paar ton ingekomen, bij lange na niet toereikend om schade, door de natuurramp berokkend, te herstellen. De opwekking, door H.M. tot hare enooten gericht, was dus een even sympa- tiek als gelukkig gebaar. Voor onze Landsmoeder, den Prins en de Prin ses, breken nu iweken aan van veel reizen en trekken in den lande. Op 28 Augustus j.l. bracht de Koninklijke fa milie een officieel bezoek aan Haarlem, waarbij de ingezetenen der oude Spaarnestad gelegenheid Vonden, van hun groote aanhankelijkheid voor Oranje op wezenlijk-enthousiaste wij'ze blijk te geven. Den 7en September is Ameland aan de beurt voor een Koninklijk bezoek. Den 9ea a.s. zal H.M. te Sneek zijn, ter gelegenheid der vie ring van het 400-jarig bestaan der Friesche ge meente als vrije koopstad. Den 14en September eeft de Koningin zich naar de hoofdstad, den Maandag dus voor den tocht naar de Haagsche Ridderzaal en het uitspreken van do met zooveel spanning verbeide Troonrede ter tere van den dag, waarop 650 jaar geleden graaf Ploris V aan Amsterdam privilegie van tolvrij heid schonk. In 't voorbijgaan toeken ik aan, dat op 25, 26 i 27 Augustus jl. Hoogeveen zijn 300-jarig be- jstaan met groote festiviteiten herdacht. Terwijl den 28en jl. in tegenwoordigheid van ïe Koningin-Moeder in de Nieuwe Kerk te Beift de nagedachtenis van Hugo Grotius werd gehul digd, o.a. door prof. Treub in een treffende en loeiende rede. In den namiddag van Zaterdag jl. verscheen. ide Staatscourant", welke den vermaarden lin tjesregen uitstortte. Hij was minder kwistig dan sommigen vermoed en gehoopt hadden. Den afgetreden premier Ruys de Beerenbrouok is de Commancfeurs- 8kr van den Nederlandschen Leeuw verleend'. Het in spanning wachten is nu nogmaals herinnerend op hetgeen de Troonrede van 15 September a.s. zal openbaren. Een bericht van ■Het Volk", dat aan Financiën zou berekend, Wat het toekennen van een extra-maand of halve iiaand salaris aan Rijksambtenaren Vader Staat Ftt kosten bleek, volgiens verklaring van Minister IWaerts, op een audiëntie, welke Z.Fxc. van J^terstaat een deputatie van den Nederlanjsehen pijnwerkersbond, die over het massa-ontslag bij mijnen den Minister kwam spreken, tietzijl jWasie" of voorbarig. De regeering was er Hhans volgens Z.Ex. niets van bekend. 6en .verblijdend bericht, dat gelukkig wel op waarheid berust is het voor 't eerst sinds 1916 wederom sluiten met, een batig saldo der exploi tatie-rekening (over 1924) hij Posterijen en Tele grafie. Mag wel met een bedrag van 5.6 millioen. Van 1 October af gaat het porto van buiten- landsehe briefkaarten omlaag van 121/2 tot tien cents. Zo unu eerlang het binnenlandsche porto ■ook aa nde beurt komen?: Men verzekert, dat een ontwerp tot wijziging der Inkomstenbelasting 1914 „naderend" is7 Fe veelbeproefde contribuanten mogen zioh pantse ren tegen al te zonnig optimisme!! Gelijk verwacht werd, heeft de Kroon gunstig beschikt op het verzoek tot vestiging van leer stoelen te Utrecht voor opleiding tot de examens in Nederl.-Indisch recht en de Indologisehe studie. Uit de jonra'e Personalia: Den eln November a.s. treedt de heer G. J. D. C. Goedhart wegens ziekte af als directeur van. den Stenografisohen Dienst bij de Staten-Generaal. Luit. Generaal van Tuinen heeft tegen 1 Januari a.s. ontslag verzocht als commandant der Vesting Holland. Uit de jongste doodenlijst: prof. dr. R. Tja,- den Modderman, oud'-hoogleeraar in de t'hemie te Groningen, op 93-jarigen leeftijd. Van de jongste misdadigheidsnova vermeld ik het geval eener kantoorbediende bij de papierfa brieken van Gelder te Velsen, die kans zag f 20.000 te verduisteren. De mam heeft zijn mis drijf bekend. Een reeks van inbraken, o.m. in de Katholieke kerk te Rijsbergen (Br.) en in een boerderij bij Rotterdam, waar een gewezen knecht, den vo- rigen dag uit dc gevangenis ontslagen, extra or dinair brutaal optrad. De man werd gelukkig „gepakt". De Rotterdamsche „landhaaien" gaan voort roekelooze menschen te plunderen. Momen teel zitten een stuk-of-wat beroovers en ronfsters1 •achter slot en grendels. E|en grossiersfirma te Amsterdam is door een harer bedienden voor •f8000 "bestolen. De die fis voortvluchtig. De dokter, die in de Lassusstraat te Amsterdam, •een dame poogde te vergiftigen-, bleek zijn plan tot zelfmoord te hebben volvoerd. Zijn lijk is in jde Houthaven gevonden. In de Haagsche Vlamingstraat werd een jonk man, die daar rustig vertoefde, door apachen le vensgevaarlijk gewond. Een stelletje verdachten zijn -door de politie in veiligheid gebracht. Te Rotterdam, aan den Heemraadssingel, had: een twist plaats tusschen moeder en dochter,' welke eindigde met het richten van revolver doo rde oude dame op de jongere, die gewond ,werd, waarna de moeder zelfmoord pleegde. De gewone reeks ongelukken, vooral door auto's 'veroorzaakt. Op den straatweg naar "Wezep raakte een auto in een sloot. Een Arnhemmer, werd gedpod, twee dames zijn gekwetst. Een Amsterdammer raakte te Amersfoort onder een auto, hij werd naar zijd woonplaats vervoerd, waar hij overleed. Van de jongste branden vermeld ik de ver nieling door het vuur van een groote boerderij te Driel, bij Arnhem, Hooibroei was de oorzaak. In de vetgasfabriek der Nederl. Spoorwegen te Rotterdam woedde een brand, die slechts met de grootste inspanning kon worden gestuit. Ern stige 9chade en stagnatie in het bedrijf zijn er de gevolgen van. Tot de niet-sombere „nova" mag worden gere kend de verlaging van den benzineprijs van f23 op f21 per honderd liter. Benzine behoort nu eenmaal tot de absoluut-onmisbare dingen voor den mensch-up-to-date. Het seizoen van zomersche pretmakerij, con gressen, e.d. is achter den rug. Van 4 tot 8 dezer zal de algemeene vergadering van de Internationale Hotelhoudersvereeniging te Scheveningen nog wat „napret", vuurwerk in cluis, verschaffen. De mare, dat men in Zuid-Afrika diamantslij perijen wil gaan oprichten ter bestrijding van het Amsterdamsche monopolie, heeft in de krin gen der belanghebbenden begrijpelijke ongerust heid gewekt, 't Is in tusschen niet de eerste maal, dat dergelijke „profetiën" uit de diamanten-streek opduiken... Uit de sfeer der ymkers komt de voorspelling, dat wij een zeer-strengen winter tegemoet gaan. De gesti evan het bijen-volkje zou dat duidelijk aantoonen. Maar niet bibberen voordat 't kwik beneden nul daalt... Doch inslaan van deugdelijke brandstoffen, zoolang ze niet voor schrale beur zen „onbetaalbaar" zijn geworden, blijft daad van wijs huishoudelijk beleid!.... BUITENLAND'. In de arbeiderswereld heerscht weer groote on rust. Thans nu tegen het einde van het jaar de •arbeidscontracten afloopen en hernieuwing nood zakelijk is, worden de conflicten op gemakkelijke wijze geboren. In Duitsohland waar de prijzen in de afgeloopen weken onrustbarend gestegen zijn wordt alom om hooger loon gevraagd. De werkgevers die niet kunnen of willen toegeven bereiden zich voor op strijd, terwijl aan ten an i deren kant door arbitrage veel kwaad voorkomen 'wordt. Zoo is de groote uitsluiting van 600.000 bouwvakarbeiders voorkomen terwijl de staking der spoorwegarbeiders wel eveneens niet door zal I gaan. Een winter vol zorgen gaat Duitsohland tegemoet. 'Ook in Engeland heerscht onrust ouder <ie ar beiders. In vele districten zijn ae zeelieden in staking gegaan, terwijl wanneer de regeering subsidie aan de mijnindustrie afloopt ook daar een conflict dreigen zal. In de textielindustrie is de toestand niet rooskleuriger terwijl ook in andere deelen van het Britsohe Rijk wij1 iden- ken aan Australië en Zuid-Afrika de arbeiders in slaking zijn gegaan. Overal heerscht een g°est J van opstand die natuurlijk door.de Communisten j wordt aangewakkerd. I In Amerika zijn het de mijnwerkers die in ge tale van 150.000, de mijnen hebben veriatan en rekenen op eèn langdurigen strijd. Terwijl economisch de wereld een somberen tijd tegemoet gaat, worden de pogingen om den we reldvrede te verzekeren hervat en vernieuwd. Te Londen komen thans de juristen bijeen die den weg vrij moeten maken voor de minister? der diverse landen di ebinnenkort bijeen zullen ko men om het Veiligheidspact te hespreken en tot werkelijkheid te maken. Speciaal Corsettenmagazijn ALKMAAR Mient 17 Tel. 526 Groote kenze. Lage prijzen. CORSE1TEN BUIKBANDEN BUSTEHOUDERS RECHTHOUDERS ELASTIEKEN KOUSEN DAMESVERBAND SOUSBRAS cn ROKBESCHERMERS. (Depót Palthe Almelo) en reehtsche elementen in die partij welke op een splitsing dreigt uit te loopen. Thaelman zal vermoedelijk Ruth Fischer vervangen. Het Internationale Socialistische Congres is te Marseille geëindigd met het aannemen van een resolutie tegen den oorlog. De arbeiders georga- in de Le Socialistische partijen sullen zicJhi moeten inspannen om een nieuwen oorlog desnoods met staking te voorkomen. Samenwerking zal gezocht worden met het I.V.V., teneinde een .dergelijk etaak te vergemakkelijken. De volgend eweek zal de Volkenbond opnieuw bijeenkomen. De ministers van buitenlandsche za ken der diverse landen zijn weer uaar Geneve vertrokken. Hoogst belangrijk zullen de bespre kingen zijn, die Maandag zullen aanvangen. Het Veiligheidspact zal wel ter sprake komen, ter wijl ook andere belangrijke internationale kwes ties op het tapijt komen. De belangrijkste minis ters, we benoemen hier Chamberlain, Briand, Vandervelde e.c. zullen to Geneve elkander ont moeten. Hunne redevoeringen zullen draadloos worden uitgezonden, zoadat millioenen kunnen luis-eren naar de wijze woorden van Europa's grooiSue PROVINCIAAL FLFCTRICITEITSBEDRIjF VAN NOORDHOLLAND TE BLOEMENDAAL. I Onderwijl wordt Frankrijk gekweld door het j Koloniale vraagstuk. In Marokko schijnt het thans gunstig voor de Franschen te ver loopen, i hoewel van een groote nederlaag van ürim en I zijn mannen nog niet ges r - c kan j Het zijn slechts kleine plaatselijke successen die de, Franschen boeken, welk egeen invloed hebben I op de positie van de Riffs. Wel wordt thans ge sproken van het in aantocht zijn eener groote operatie, doch geruchten hierover zijn reeds ette lijke malen verschenen en weer tegengesproken. Even ernstig is de toestand in Syrië. De stam I jder Druzen die in opstand is gekomen tegen het i jFransehe bewind, bedreigt Damascus, waar de j positie der Franschen zeer moeilijk moet zijn. Reeds zijn honderden dooden te betreuren. Eien I Franseh blad publiceerde dezer dagen het be- - richt dat er muiterij zou zij'n uitgebroken ouder de Algerijnsche troepen in Syrië. Indien dit waar is, staan nieuwe Fransche verliezen voor den boeg. Want het zijn vooral de Algerijnsche troe pen die in Syrië de meerderheid van de Frans Jte legermacht uitmaken. In D'uitschland wordt de Communistische Par- tij die na de Presidentsverkiezingen ettelijke dui zenden leden verloren heeft door een ernstige .crisis bedreigd. De Communistische Internatio- I nale heeft het noodzakelijk geoordeeld Ruth Fi- scher een van de meest links staande teaen van I het Partijbestuur te moeten verwijderen. Hier door is een tdwist ontstaan tusschen ae links che Aan het verslag ovetr het boekjaar 1924 ont- leenen-wij het volgende: De stroomverkoop is in. het afgeloopen jaar rond 9 pCt. grooter geweest dan in het daaraan voorafgaande, een resultaat dat reden tót tevre denheid geeft. De toestand van de netten en installaties is over het algemeen bevredigend. De het vorige jaar in bedrijf gestelde 50.000 volts v-erbihdingen van Amsterdam naar Naarden en van Amsterdam naar Oterleek, voldeden geheel aan de verwach tingen. De bedrijfszekerheid had steeds onze volle aan dacht en gaat dan ook geleidelijk nog steeds voor uit. Uit den aard der zaak traden ten gevolge van overmacht hie- en daar wel eens bedrijfsstoringen op, doch deze waren spoedig veelal opgeheven en dc onderbrekingen van de stroomlevering, die daarvan het gevolg zijn, nemen in aantal en om- vang af, nu nagenoeg alle verbindingen in een ring; t leiding gebracht zijn. Ook de voortdurende co-n- tróle op de beveiligingsinrichtingen werkte in dit oopzicht heilzaam. Voor de verbetering van de bedrijfszekerheid werd een nieuwe drievoudige ver binding tusschen Naarden en Hilversum en een nieuwe verbinding tusschen Haarlem en Zandvoort en dc in de omgeving daarvan gelegen pompsta tions van de Amsterdamsche waterleiding gebracht, terwijl enkele bovengrondsche lijngedeelten door kabel werden vervangen. Do billijkheid tegenover de gemeenten, die een voldoend hoog tarief betalen, brengt mede, dat ons bedrijf zich tegenover de gemeenten, die het oude tarief van voor den oorlog betalen, op het zuiver contractueele standpunt plaatst- Concessies wor den aan deze gemeenten niet gedaan en loopende contracten voor ingenieursadviezen en dergelijke hulp, waar mogelijk, opgezegd. Met den bouw van het net te Medemblik werd een begin gemaakt, tie Edam werd een nieuw: net gebouwd, terwijl voorbereidende maaregelen j werden getroffen voor den netbouw te Volendam, in gedeelten der gemeente Harenkaxspel, in de ge- I meen te Winkel -an in de gemeente Bovenkarspel. In de gemeente Bennebroek en het dorp Voge lenzang zou men reeds lang van -electrische ener gie hebben kunnen genieten, ware het niet, dat wij daar een betreurenswaardigen tegenstand van het gemeentebestuur van Bennebroek ondervin den, die het noodig maakte, te trachten ons de vereischt evergunningen door bemiddeling van hoo ger gezag te verschaffen. Hierdoor werd ook de voorziening van Vogelenzang, alwaar vrij algemeen de aansluiting aan het P-E.N.-net met verlangen werd tegemoet gezien, tegengehouden. Het bleek gewenscht onze tarieven voor de in dustrie mee- dan tot dusverre te specialiseeren, teneinde ze zooveel mogelijk aan de behoeften van de verschillende soorten van bedrijven aan te passen. Afzonderlijke tarieven voor graanmalerijen en zuivelfabrieken wierden ontworpen. De goedkeu ring dezer tarieven valt buiten het verslagjaar. Een groot deel van den stroom werd dit jaar door bemidleling van de N-V. „P.E.G.E.M." uit de Centrale van de Kon. Ned. Hoogovens- en Staal fabrieken te Velsen betrokken, waarbij de verbin dingen van ons bedrijf tusschen Velsen-Uitgeest- \V ormerveer-Amsterdam tevens als koppelleiding tusschen de Centrale van de hoogovens en de Cen trale-Noord te Amsterdam dienst deden- Wij meenen de verwachting te mogen koesteren, dat voor het rentelo-oze voorschot ad f240.000 het welk de Provincie telken jare aan ons bedrijf uit keert als vergoeding voor hetgeen van verschillen de gemeenten minder ontvangt dan bij toepas sing van een redelijk tarief het geval zou zijn,

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1