Mijnheer d#, voorz. Waar we thans staan voor f de beaandeling van de verschillende begrootingen voor het komende jaar en de raad dan de gelegen heid heeft een beschouwing in het aigemeen te houden, zoander zich direct te bepaien tot de eijters die in de begroetingen worden genoemd, heoLen de on.s andigheden van de beide laatste jaren liet meegebratht, dat we vooral ten op zien ie van het algemeen beleid meenen het een en ande maar voren te moeten brengen. Het is nu juist twee jaar geteden, dat de raad voor vier zevende met mouw broed gevuld werd. Tot dien dai urn, we moben het hier gerust zeggen, was ae harmonie in ue.i raad de voile vier jaar daaraan vcuraigaande van uen meest vriendschappeiijken aaril en ueeoen we op de weost vriendschappelijke wijz esamengeWerkt met de leden door de diverse partijen aigevaardigd, zeker in het belang van de gemeente. We voe.en ons gelukkig in dien tijd onze krach tige meuewerkiiig te kunnen geven o.a. aan -ie to standkomiug van de U.L.O. scuool, de tot3tanu- koming van de waterleiding, de bouw van de nieuwe kamerovens en zoo zuilen er meer, zij het da.i ook mmdcr ue angrijae zaken te noemen zijn. We zijn er van overtuigd gedaan te hebben, wat voor de totstandkoming dier zaken noodig en mogelijk was en zijn den ouden raad nog dankbaar, dat we daartoe door hunne steun in de geiegenheid waren. Zij waren tiet blijkbaar ook, althans ten deele, die liet blijkbaar billijk achtten dat ook in ,1e gasoommissie hei woord van een afgevaardigde der arbeiders gehoord kon worden. Al was dan oo kdaarinee in de gasoommissie geen evenredige vertegenwoordiging verkregen, toch waren voor zoover we kunnen nagaan toen in die commissie #11 epartijen vertegenwoordigd. Voor twee jaar terug is dat anders geworden. De 4 nieuwe heeren hier waren blijkbaar van oordeel, dat het niet goed ging en het noodigt was in het belang van de gemeente aan dien toestand een einde te maken. Zij 'waren blijkbaar Van oordeel, dat de eenige soc. dem. die in die gasoommissie zitting had, gewipt moest worden, hewei ze konden weten,, dat deze gemeente vrij wel de eenige kans gaf een dier leden in de gasi- oommissie te houden. De houding die hiér déze twee jaar door de meerderheid van den raad) wordt aangenomen, zoowei van de vier zien noe mende vrijzinnigen als de eenige katholiek, blijkt •er volkomen op gericht te zijn ,de soc. dem. niet ■alleen buiten de comm. van de lichtbedrijven te houden, doch buiten alles, waar ze een een'gt- sinds werkzaam aanueei zouuen kunnen nemen. De invloeden van de soc. dem. zijn blijkbaar too verderielijk, dat het noodig geacht wor.lt al het mogelijke te doen om deze heeren links te laten liggen, zij zijn blijkbaar van oordeel, dat de belangen van de gemeente daaraf,. gp. diend worden. Het is echter echt Oudkarspels, want overal .elders, zoover het oog kan reiken, treffen we een zoodanige toestand niet aan, hoe ook de ge- dachtengang der meerderheid is. Laten de heeren eens meedeeien, om welke reden het beter zou geweest zijn, om ook de voorgaande 4 jaar de soc. dem. builen aile gemeentezaken te houden. Laten zij eens een voorbeeld nemen aan de houding der raa s meerderheid te Harencarspel, "W armenhuizen, Koedijk, .Noords char wou.Ie, Win kel en de vroegere laaosaieerderneden te Zaandim en Wormerveer. Zijn de i.eeren van oordeel, dat hunne handelin gen in deze noodig zijn om net belang van ue gemeente te dienen Wij betwijd'elen dat ten s erkste, want net kan niet anders en dat moes ten ze begrijpen, dat hierdoor twee deelen van den raad s eeds scuerper tegenover elkaar zulien komen te s.aan, tot sc.iade van de gemeente, wier belangen we toen allen naar ons beste weten moe,en behartigen. We kunnen ons tea slotte nog gelukkig acu.en, dat de evenredige vertegen- woruiging voor de raden wettelijk geregeld is. Zonder dat zou bet niet mogelijk zijin, één af gevaardigde der arbeiders in den raad te brengen, dat leert ons volkomen de houding die hier door de raadsmeerderheid wordt aangenomen, ils al thans deze houding de wensen hunner kiezers is. Het zou dan niet mogenjk zijin in een enkel opzicht de s ein van de partij der arbeiders in den raad ie laten hooren. Unze gemeente wensoht een democratisch be- sstuur ,dai hee.t ze meermalen bewezen. De Vrijz. raadsmeerderUeid toont echter volkomen geen democraat te willen zijn. De heeren hebben de laatste jaren volkomeu getoond geen enkele samenwerking met de soc. dem .te willen en dat is voor ons aanleiding ge worden daartegenover eindelijk onze houding 1e moeten bepalen. Hoe die zal zijn, zal in de ko mende periode wel blijken. Dat we in de gegeven ome.andigheden geen enkele verantwoordelijkheid •voor den gang van zaken kunnen aanvaarden, zal ieder met ons eens zijn. We kunnen thans alleen maar hopen, dat spoe dig een grooter aantal kiezers ons wil helpen om aan de opperheerschappij van de heeren een einde te maken, een heerschappij die nooit in het belang van de gemeente kan zijn. Mocht men ons dus gaan verwijten, op de een pf andere wijze geen volkomen medewerking te verleenen, laten de heeren dan bedenken, dat zij zeiven daarvan de oorzaak zijn. Een der heeren 'hoeft eens gezegd, dat tot zijn genoegen de sa menwerking hier zooveel beter was dan in eeo naburige gemeente. Laat hij echter bedenken, dat de liefde niet van een kant kan komen, oocii dat een goede samenwerking moet tot stand ko men mot medewerking van beide partijen. Laat hij bedenken, dat hij zeive mede de ourzaak js, als de verhouding meer en meer gespannen mocht worden. De heeren zal het nu wel gebleken zijn, dat we oons allerminst met de door hen gevolgde ^politiek kunnen vereenigen en dit allerminst in het belang van de gemeente achten. Niet alleen echte*; van de raadsleden, doch pok •het optreden van den voorzitter-burgemeester geeft ons meermalen aanleiding te vermoeden 'dat het hem bijzonder moeielijik valt om alle partijen gelijke rechten te laten wedervaren. In dit opzicht kunnen we alleen de hoop uit spreken, dat de voorzitter er eenmaal toe zal .kunnen komen, zich in zijn kwaliteit van Bur gemees er-voorz. boven de partijen tc plaatsen. Meermalen is bij ons tevens den indruk geves tigd, dat de voorz. als burgemeester-secret ar is al te veel met andere hier buitenstaande werk zaamheden belast is, om zich voldoende op te houden met de onderwerpen die zijne volle ba- langs elling eisehen. Dat dit tot zeer beroerde dingen kan leiden, tot schade der ingezetenen, 'heeft een feit dat zich sinds kort heeft voorge- (daan, voldoende bewezen. Tot zooverre wat het algemeene beleid betreft. Treden we meer in de bijzónderheden van de begrooting, dan zien we dat de heeren, die die heerschappij voeren, deze ook kunnen gebruiken om verschillende verbeteringen tot stand te bren gen. We zien b.v. op de gemeentebegrooting uit getrokken voor volkshuisvesting f 30, zegge f 30 Zijn B. en W. van oordeel, dat met dit bedrag Voldoende voor de huisvesting gedaan kan wor den? We weten dat zoo nu en dan een gezin op straat gezet wordt, of met uitzetting gedreigd iworden zonder dat het hun mogelijk is een an dere woning te bemachtigen. We weten ook, dat •de grootste krotten in de gemeente, onderdak geven aan menschen die gaarne hun woning door een betere zouden willen doen vervangen als hun 'dat maar mogelijk was. Het is wel wonderlijk, dat in een gemeente waar de woningruimte zoo uiterst beperkt is, .het aantal zielen nog met een 50-tal kan toe Van den Minister is onlangs een circulaire in gekomen, waarin steun wordt geboden aan <iie gemeente die krotten willen opruimen om er nieuwe voor ia de plaats te zetten. De raad komen zoodanige circulaires niet onder oogen en B. en W. zullen ze wel onbesproken ter zijde hebben gelegd. Voor verbetering van volkshuisvestiag is bier nooit iets gedaan. Mocht straks eventueel van de hier bestaande woningbouwvereeniging een verzoek inkomen om dienaangaande ae mogelijke verbeteringen te brengen, hopen we dat ze bij de heeren een willig oor zullen vinden. De gemeentereiniging vraagt slechts f 10. Het is wel een koopje, maar van reiniging kan hier niet worden gesproken. Voor de Spoorstraat wordt slechts f300 ge vraagd, en dat terwijl de menscnen het water van den openbaren weg in de kelders krijgen en de vochtige woningen elk jaar vooral in ie re genperiode een kwelling zijn. Vrij algemeen wordt geklaagd over een* te hooge schooigeldregeling en we hopen dan ook op de medewerking van den raad te mogen reke nen, wanneer we eerlang met voorstellen tot ver laging komen. Van B. en W. is blijkbaar een zoodanig voorstel niet te verwachten. Althans het bedrag is weer ongeveer even hoog geraamd. Wat de begrooting van het arwbestuur betreft blijkt daaruit wel, dat deze steeds grooter offers vraagt van de gemeente Hoe kan het ook anders. Het woningpeil iu dez egenieente wordt langzamerhand van dien •aard dat zij, die over een eenigszins behoorlijk inkomen kunnen beschikken gebruik maken van de Legere woningen in een naburige gemeente en de te woning der minder goede woningen en krot woningen liever overlaten aan hen die met een laag loontje toe moeten en dus' meer van de gemeente moeten vragen dan kunnen geven. Toch is het offer dat door het armbestuur van de gemeente gevraagd wordt o.i. te klein in verge lijking tot de behoeften dar inwoners. We zijn van oordeel, dat een paar oude menschen b.v. die geen andere inkomsten hebben dan hun vijf gulden ouderdomspensioen te weinig hebben aan de twee gulden steun die ze voor het betalen van de huishuur van het armbestuur outvangen. Afgescheiden nog van het feit dat hier uiet de ouden van dagen van het ouderdomspensioen profiteeren dooh in werkelijkheid de gemeente is dit een uitkeering die o.i. niet te pas 'komt. Zoo zal het u dan ook niet verwonderen, als straks het voorstel wordt gedaan om de suosidic aan het armbestuur hooger te bepalen. Wat de lichtbedrijven betreft, kunnen we cen- stateeren, dat de inrichting van de gasfabriek keurig is. Die capaciteiten van de fabriek en de boekwaarde zijn evenwel veel te hoog in verge lijking met den omzet. Dat daardoor de exploi tatie zeer onvoordeelig is laat zich volkomen De prijs van -het gas is hier nog 13 en 14 cent en de toestand van het bedrijf iaat het o.i. niet toe deze prijs lager te stellen. Waar ecliter eiders reeds lagere prijzen geno teerd worden, in Zaandam zeris op iO cent is bepaald is net noodzakelijk eens te trachten om de ware oorzaken op te sporen, wil straks de te hooge prijs geen oorzaak worden, dat weer een veriaagde omzet geconstateerd moet worden. YVat net personeel oetreit is ons gebleken, da. nog steeds geen reenten tegenover puchtea gege ven women. Wil men ook in ae toekomst de De- sonikking over gveu personeel houden is net o.i. nooodig dat een vaste lijn gevoigd wordt inzakt saiarieei'ing, voorwaarden enz. uit is te bereiken door aisiuiting van een bondscontract, waar naai 'het schijnt net bestuur van de gasfabriek nog mei aanwii. Onze wenson is ook m dit opzicht eens de gewensente verbetering zal komen want bij oplossing van eventueele .geschillen kan door dneuewerking van den - bond van arbeiders een zeer te waardeeren medewerking verleend worden, wat steeds een waaroorg is tegen opkomende on- Er wordt een meer vaste lijn door verkregen, tevredenheid. Dat we ons met de tactiek van de gascommis- sie om tegenover een goedwillende firma f74 aan rechtskundige adviezen uit te geven om een, bedrag van f30 binnen te krijgen, niet kunnen vereenigen behoeven we hier niet te zeggen. In (Overeenstemming met de meermalen naar voren gebrachte wensch tot bezuiniging lijkt het ons di iet. Hoewel in de loop der behandeling der begroe tingen mogelijk nog wel eenige vragen naar vo- tren zullen komen is het dit mijnheer de voorz., wat de Soc. Dem. raadsfractie vóór de behande ling meende naar voren te moeten brengen. Daar geen der leden verder iets naar voren .wenscht te brengen, wordt een begin gemaakt met de behandeling. De heer Bakker merkt op, dat het salaris van '■den ontvanger te hoog in de begrooting staat. Hij wenscht dit bepaald te zien overeenkomstig het onlangs door den raad genomen besluit. De heer Kostelijk. Met welk doel. Voorz. Dat de begrooting weer terug komt en daarna een Prov. blad komt met de inededealing dat bet bedrag door Ged. Staten overeenkomstig het Kon. besluit is vastgesteld. D(e heer Jb. Kroon. Het heeft geen zin. De heer Paarlberg. Straks is bij het adres Zoe- terwoude de opmerking gemaakt dat alles ge daan moet worden, om te trachten het gewensciite doei te bereiken. Dit geldt hier ook. Ged. Stalen unoeten er steeds aan herinnerd worden, dat de raad het vastgestelde bedrag te hoog acht. De heer De Boer. Het zal een aardige Devveging geven. Het is alleen tijd ophouden. Spr. is er aan ook niet voor om het bedrag lager te bepalen. Met 43 st. wordt besloten een lagere post op de begrooting te brengen. Voor de verhoogde poet stemden de heeren De Boer, Jb. Kroon, en P. Koslelijk; tegen de heeren P. Groen, P. Kroon, H. Bakker en C. Paarlberg. Hierdoor wordt het bedrag bepaald op 717.50 in plaats van op f 840. De neer Paarlberg vraagt wat bedoeld wordt ,mot de post officieeie ontvangst. Als dit bedrag op de begrooting staat, komen dan eventueele verzoeken even goed in den raad. Voorz. zegt dat dan B. en W, vrij mandaat .een fiets waar niets voor betaald behoeft» te i worden. Ten slotte zijn allen er voor het adres aan te Het lijkt ons ieen belangrijlke taak toe voor heeren commissieleden om eens een ernstig on derzoek in te stellen naar de werkelijke oorzaken van de groote teruggang van het verbruik. Nu de gasproductie met ongeveer een derde is terug- geloopen en daartegenover het schuldbedrag aan merkelijk verhoogd is is de rendabiliteit van het gasbedrijf zeer verminderd wat een zeer na- dieeiigen invloed heeft op de gasprijzen. Nu schijnt aller hoop gevestigd te zij'n op het gas voor verwarming, dat voor 6 cent geleverd wordt, maar of daarmee het gasbedrijf eenigs- zins behoorlijk gebaat is, zijin we zoo vrij sterk te betwijfelen. Elk jaar wordt een bijzondere reien aangegeven voor het verminderde of te weinig toegenomen gasverbruik. Dit jaar was het het koude voorjaar en de zomertijd die de schuld kre gen. Een drietal vorige jaren was het de slechte eoononiisclie toestand in het leveringsgebied, ter wijl ook nog andere redenen genoemd werden. Dat van de slechte economische toestand alleen het gasbedrijf de last had en ondanks dat het electrisch bedrijf steeds aanmerkelijk vooruitging achten we een voldoende reden om te vermoeden dat er andiere oorzaken zijn. De heer Paarlberg is dan tegen deze post omdat hij zich niet altijd met een officieeie ontvangst kan vereenigen. Spr. is niet tegen officieeie ent- vangst als het geldt landelijke of prov. wedstrijt- den, doch niet voor een jaarnjks te houden plaat selijk feest. De heer J. Kroon wil stemmen. De heer De Boer zo udan de officieeie ont vangst voor de V.V.V.V.V. feesten nader willen bespreken. Als het ijswedstrijden of iets van dien aard betreft is het niet altijd mogeLij'k er een vergadering voor te houden. De heer Paarlberg is er voor de post te hand haven als ze door B. en W. gebruikt wordt voor wedstrijden waarvoor de raad niet tijdig bijeen kan komen. Spreker heeft niets tegen de V.V.V. feesten als zoodanig, doch is er tegen, nat elk jaar daarvoor een officieeie ontvangst plaats heeft De voorz. is ook niet voor die jaarlijksche ont vangst doch wil dan liever de post schrappen. De heer J. Kroon wil stemmen. De heer Bakker zegt dat wel eens schijnt dat men ons tegenstanders van de volksfeesten noemt, dooh men kan evengoed daarvan voorstander zijn, zonder er voor te zijn dat elk jaar de eerewijn wordt aangeboden. In stemming gebracht wordt met 52 st. beslo ten de post te handhaven. Tegen de heeren Bak ker en Paarlberg. Het verzoek van den gem.-veldwachter om zijn Balaris met f 300 tfe verhoogen en te brengen op f 1500 plus 150 voor kleeding en vrij wonen, stellen B. en W. voor voorloopig aan te houden, op grond dat v. d. Meulen solliciteerende is. Be heer v. d. Meulen berekent dat hij thans na aftrek van pensioenbijdrage f 1069.95 over houdt, waarvan het hem niet mogelijk is ne- hoorlijk rond te komen. De heer Bakker. Als de zaken zoo staan dat hij soolliciteerende is, kan het beter later opnieuw geregeld worden, hoewel hij het standpunt deelt dat het salaris te laag is. In dit opzicht gaat spr .met den voorzitter mee, die destijds reeds wees op het te lage salaris. Hoewel er mogelijk niet voor f20 werk gele verd kan worden, mag hij er niets andera Bij doen en is dit bedrag te laag om rond te komen. De heer Kostelijk meent, dat f 20 niet jufst is. .Hij heeft ook vrij' wonen en recht op pensioen. De heer Bakker. Daar kan hij niet van eten. De heer Kostelijk. Je kan evengoed zeggen van f 23 of meer. Ook anderen moeten huishuur be- talen. De heer Groen. Hij heeft ook het gebruik van (Vervolg en slot in ons volgend nr.) UIT UfcN UMTKtK ST- PANGRAS. i In de Donderdagmiddag gehouden verknoping voor de Erven JV oikers werd een woonhuis met bouwterrein verkocht, 6taande aan den Beueden- weg. Kooper van het woonhuis werd de neer K. Jong uit Obdain voor f 1630. Het bouwterrein werd gekocht door den heer K, Bruin voor 1410. ST. RANGKAS. Donderdagavond hield de damvereeniging DA). S. haar eerste bijeenkomst in dit seizoen in het vergaderlokaal der Chr. School. De vioe-voorz. de neer P. Madderom opent met eenige mooi ge- kzen woorden de vergadering en richt een woord van welkom aan de leden. Ueelt tevens mee, aat 4e simuiiaanspeler Groenteman van Amsterdam floor ziek ie verhinder d was dezen avond een sean ce te geven; dat echter de heer W;. Ver kroost be- ■reid was diens plaats in te nemen, zooüat de aanwezigen hierin niet teleurgesteld werden. In het geheel werd aan 25 borden gespeeld, waarvan Jdoor Verkroost werden gewonnen 14 partijen. Gewonne nwerd door de heeren: J. Keizer, Jb. vKooi, A. Meinema, D, Rol, K. de Ruiter en C. Tol, terwijl remise speelden de heeren G. Ivangh, A. VolkeTs, Tj. Koelemeij, C. D.uif Jbzn. en P. {Volkera. HOORN. Jubileum Dir. L. T. O. SWhpy to Hoorn. Het comité, dat zich uit de landbouwvereeni- gingen in Noordholland heeft gevormd ter huldi ging van Dr. L. T. C. Sehey bij gelegenheid van .diens 25-jaxig ambtsjubileum als zuivel-eonsulent, 'ervan overtuigd zijnde dat het zeer velen een •behoefte zal zijn om den jubilaris en diens eeht- genooote daarmede persoonlijk geluk te wenscheu, verzoekt ons te willen mediedeelen, dat hiertoe tvoor een ieder, die dat wenscht, gelegenheid zal bestaan op Donderdag 1 October a.s., op welken 'dag des namiddags van half twee tot vier uur Ivoor dit doel eene receptie zal worden gehouden in Hotel „de Doelen'" te Hoorn. EENtCiENBURG. Begunstigd door prachtig weer heeft men hier de driedaagsche kermis gevierd, en op vroolijke, waardige wijze. Evenals bijna overal, werden ook hitr volksspelen gehouden en was voor dit ver maak veel animo. Maandagavond trad in het lo kaal van den heer Visser op de heer Slikker van Warmenhuizen, uie hier, wat de zang betrof, goed voldeed, doch met den inhoud zijner voordrachten nu juist niet de aanwezigen in een kermis stemming wist te krijgen. Anders was dit met de muzikanten, de gebroe ders van Meurs uil Hoorn, daar deze heeren met het organiseeren van allerlei pretjes, als afwisseling van den dans, oud en jong „pakten" en dan ooic van de kermis een bruiloit maakten, zoo vroolijk en gezellig- Ook meen ik opgemerkt te hebben, dat de Burg in ien nieuwen caléhouder een waardig persoon kan zien, die zich in de zaak en bij de bevolking volkomen aanpast. Zaterdag 13 September Maandag 14 Sep uember Dinsdag 16 September Woensdag 17 September Donderoag 18 September Vrijdag 19 September 29 23 30 32 23 28, wagons Totaal 165 SLUIS BROEK OP LANGENDIJK. 12 September 4 motoren 102 ton 14 September 7 motoren 210 ton 15 September 3 motoren 70 ton ib September 3 motoren 85 ton 17 September 4 motoren 95 ton 18 September 4 motoren 1. 140 ton 25 motoren 702 ton WARMENHU1ZEN, Zaterdag 12 September Maandag 14 September Dinsdag 15 September Woen&dag 16 September Donderdag 17 September Vrijdag 18 September '5' 6 4 2 '3. 3 Wagons. Totaal 23 Predikbeurten NED. HERV. GEM. OUDKARSPEL'. Zondag 20 September voorin, half tien Ds. Ritter van Franeker. Onderwerp: Geloof. GE. KERK NOORDSCHARWOUDE, Zondag 20 September voorm. 9.30 o.t. en nam- 4 uur o.t. Preeklezen. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE- Zondag 20 September voorm. half elf Ds. y> J. Staal. NED HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE- Zondag 20 September geen dienst. CHR- GER. GEM. BR. OP LANGENDIJK Zondag 20 September voorm. 9.30 en nam. 2-3° uur Leesdienst. DOOPSGEZ. GEM. BROEK OP LANGENDIJK' Zondag 20 September voorm. 10.30 uur Ds. An1 NED°nHERV. GEM. BROEK OP LANGEND^ Zondag 20 September voorm. 9.30 uur Lees* kerk. 's Avonds 6.uur Ds. Jukema. Zondag 20 September voorm- 9.30 uur Ds. F kema te Veenhuizen. Zondag 20 September nam. 2.uur Ds. Ju' kema te Heerhugowaard. GER. KERK BROEK OP LANGENDIJK. Zondag 20 September voorm. 9.30 uur Lew dienst. Nam. 6.30 uur Ds. van Andel van ->in Pancras. NED. HERV. GEM. SIN.T PANCRAS. Zondag 20 September voorm. 9.30 uur o.t. nam. 6.30 uur o.t. Ds. Jellema.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 4