mo112. Dinsdag1 22 September 1925. 84e Jaarr&'vg Uit ons Parlement IHTiRKTc TELef>ROnfl 81 NIEU WE LANGEDIJKER COURANT. De openingsstoet en de gouden koets. De Koningin in de Ridderzaal- De troonrede- Een amendement op het adres van antwooird. Een nieu we Tweede Kamer. Voorzitter en ,de heer Braat. Het is de laatste jaren niet meer als vroeger de huzaren in hun kleurige uniformen, een iet van rijtuigen openden, waarmee onze Konin- zich odner de tonen der muziek naar het Bin- nhof begaf om er met de gebruikelijke troon- [e de nieuwe zitting der Staten Generaal te ope- De oorlog heeft vereenvoudiging gebracht, de kleurigheid der huzaren is vervangen door 1 grijs veldtenue, en van den kleurigen stoet i nog slechts twee gala-rijtuigen overgebleven voor de opwekkende muziek zijn de luid schet- ende fanfares van een paar trompetters in de lats gekomen. Maar de stoet is niettemin kleu- gebleven, niet het minst door de schittering de gouden koets ter weerszijden door de kleu- heid van lakeien, maar ook door de rijk uitge ste rijknechts te paard en de kleurige koetsiers voet, de acht paarden en schitterende militaire iformen van leden der hofhouding. En rondom :en stoet, zooals hij langzaam door 's-Graven- ge's straten voorttrekt, is het gejuich gebleven de saamgestroomde menigte, die zich heel weg langs tot aan het Binnenhof ter weers- ien verdringt. Maar het Binnenhof zelf is streng ezet alleen toegankelijk voor enkele uitverkoi- len. En op 'dit leege plein tusschm toren en els der oude gebouwen komt dé kleurige stoet zich al op het bordes naar de Ridderzaal vormt bijzonder tot haar recht. Gevolgd door dezen et en begeleid door de commissie van in- en ;eleide uit de beide Kamers treden Koningin Prins de versierde zaal binnen, waar' het schit- leurige gezelschap van Kamerleden en Minis- in ambtsgewaad, gezanten en genoodigdm wachten. En nadat het gevolg van adjudanten hofdames en generaals zich om den stroon ge aard had, heeft vanaf die troon de Koningin dit jaar weer de gebruikelijke troonrede voor zen. Jit de irede is gebleken, dat de nieuwe regeering de voetstappen harer voorgangster zal treden, christelijke grondslagen van ons volksleven bliji- richtsnoer voor wetgeving en bestuur. Ver- voudiging zoo mogelijk inkrimping van den itsdienst, verlaging der militaire uitgaven ligj- in het voornemen. En wanneer de finantieelen itand van het land zich gunstig blijft ontwik- en, zal verlichting der aan de burgerij opgeld- lasten en verzachting van getroffen maatregelen nvogen kunnen worden. Het program van werk- mheden blijkt niet overladen. Invoering der ziek- ct, wettelijke regeling van het collectieve ar- Iscontract, nieuwe regeling van schoolgeldhefl- en dergelijke werden als wenschelijkheden ge- noreerd. k eerste vergadering der Kamers, wier nieu- zitting met het voorlezen dezer rede geopend toonden al dadelijk, dat de te verrichten ar- niet altijd in volmaakte overeenstemming ats heeft. In de Eerste Kamer, die de rede altijd met een adres beantwoordt, stelde de De Vos van Steenwijk voor in dit adres het rd belangstelling door het woord instemming vervangen, aldus duidelijk te maken, dat de ten niet alleen met belangstelling, maar zelfs instemming ervan hadden kennis genomen, de christelijke grondslagen van ons volksle- °ok in het vervolg het richtsnoer zouden zijn wetgeving en bestuur- Maar dit bleek zoo 'g naar den geest der linkerzijde, dat deze in geheel, den heer Rink uitgezonderd, de zaal 1€t, zoadat het aantal aanwezigen te klein bleek eerst in een volgende vergadering het aman- lent kon worden aangenomen. En in de Twee- Kamer bleken katholieken en christelijto-his- |chen allebei hun candidaat op den voorzitters- te willen hebben, wat ten slotte slechts aan *fsten gelukte, zoodat Jhr. Ruijs de Beerenn 'ck, de oud-minister dit jaar als voorzitter fungeeren. De opmerking van den heer Albair- e een bericht uit Het Volk memoreerde, vol- netwelk de candidaten van den Plattelanders- om op de lijst te komen f 25 tot f 100 sten storten en bovendien bij eventueels ver- 'ng f500 's-jaars moesten beloven, en die des- bezwaar maakte tegen het afleggen van den ^"'ngseed door den heer Braat, bezorgden boi- *n dezen afgevaardigde nog enkele ona anger oogenblikken. GOUDEN WITTE KRUIS 6'deheuvel kwam er en de door de afdeelingen. ttden patiënten zouden den voorkeur hebben °®r hal ven prijs worden opgenomen. Heide- r is nu pas voor de tweede maal uitgebreid. ®heuvel beantwoord aan zijn doel. Is dat geen J°°k waard? Moet dat niet met dankbaarheid* 611 herdacht in eene feestrede? Het antwoord °P kan niet twijfelachtig zijn. Dankbaar ben 001 de reactie van het JVjtte Kruis op het 'succes met zijn herstellingsoord voor vrouwen; Bosch en Heide toch werd later opgericht en ook voor mannen en jongens schiep de Vereeni- ging eene soortgelijk einrichting aan den zoom van het schoone bosch van Mauve. En dat was 'ng niet genoeg; door een legaat van den heer 0. K. F. van Walree kwam het Witte Kruis in het bezit van de deftige villa „Vechtoever" hij Maarsseveen, gelegen aan onze liefelij ken Vecht stroom. Er werd een som gelds bijgevoegd, ten einde het geheel te kunnen exploiteeren als rust oord voor verpleegsters en bij plaatsruimte ook voor andere werkende vrouwen. Dankbaar werd deze schenking aanvaard en trotsch kunnen wij 'zijn op de drie herstellingsoorden van ons Wir.te Kruis. De Vereeniging was mede bedoeld te zijn eene vereeniging tot weren van epidemiën. Heeft het Witte Kruis daarnaar gestreefd en heeft zij in deze richting iets bereikt? Het zou zijn „uilen 'dragen naar Athene" indien ik daar hier een ant woord op zou willen geven; hier in Alkmaar, waar de eerste ontsmettingsinrichting van deze vereeniging is opgericht, waar van 1894 af reeds cwas een centrum voor desinfectie. Ovenontsmet ting met stoom, kisten voor verzending, forma- line-apparaten en woningontsmetting zijn hier ingeburgerd en ik denk dat millioenen pathogene bacteriën hier het leven hebben moeten laten. Later kwam de tweede inrichting tot stand 'te Hilvereum en daarna haar filiaal te Haarlemmer meer. Morgen zal aan de afgevaardigden de gele- 'genheid worden geboden de verbeterde editie van idie eerste inrichting aan het werk te kannen zien. Dames en Heeren, voor zoo verre u leze ont smettingsinrichtingen niet anders kent dan uit ido verslagen, statistieken enz. zoo als deze jaar lijks worden gepubliceerd, gaat er dan henen en overtuigd u van de doeltreffendheid en nauw- 'keeurigheid, waarmede daar wordt gewerut. En bedenkt daarbij, dat het heel wat moeite heeft gekost aan afdeelingsbesturen en midici om de ontsmetting wat populair te maken. Eensdeels ^vertrouwde men het zaakje niet, anderdeels vond men verbranden toch maar het secuurste en dan -alles kwam niet altijd even schoon en zindelijk terug. Men kend ehet verschil niet tusschen uit- stoomen, mechanisch reinigen en ontsmetten. Vuilvrij en bacteriën-vriji schijnen voor het pu bliek synoniem en aan de inrichtingen moesten wel wasChinrich'tingen worden verbonden, om !aan deze eischen en begrippen der Hollandsclvc zindelijkheid tegemoet te komen. Maar wij hebben overwonnen;-gezondere begrippen over besmet ting en ontsmetting zijn verspreid, verwerkt, en begrepen en het publiek ging de desinfectie op •prijs stellen. Het Witte Kruis hielp ook in deze richting mede aan de hygiënische opvoeding van yons v.olk. Hoe onze arfeid werd beoordeeld moge blijken uit het volgende. Ongeveer 30 jaar gele den woedde er in de plaats mijner inwoning (een ©epidemie van diphtheritis. Vele goeieTen een geheele bewaarschoolinventaris incluis, wer den te Alkmaar ontsmet; onze stadspoëet zong in izijh nieuwjaar-, heil- en zegen-weusch 1 Jan. 1897 den burgers verstrekt tegen contante beta ling van 10 cents minimum, daarover het vol gende: „En elke overheid verbiede het ontsmetten Wilt op den roepstem Gods en op zijn Almacht i\letten Want wie God niet erkent, maar steunt op eigen kracht Dien treft God's wraak gewis, want Hij alleen heeft macht". Dé mandfenmaker, Z. J. van Duinen zal zeker niet hebben vermoed, dat deze zijn gevleugelde woorden hier nog zouden worden geciteerd. Op taij hebben zijl eenigen indruk gemaakt, als ge vende weer den gedachtengang van een deel der "Nederlandsche natie. Misschien zijn er nog en kelen van dezulken, maar dat ras sterft uit en het gezond verstand overwint. Ook de algemeene erkenning van het nut onzer ontsmettingsinriehr gingen is zeker wel een juichtoon waard. Ze zijn uitmuntende instrumenten in den strijd tegen de 'hesmettelijke ziekten, al kan niet worden ont- hend ,dat aan de doorloopende desinfectie van het 'ziekbed eveneens zeer groote waarde moet wor den toegekend. Dit kan het publiek worden dui delijk gemaakt op lezingen en cursussen, zooals 'die ook door afdeelingen van- Het Witfe Kruis /met steun uit de algemeene kas kunnen worden Voorbereid. In het orgaan „Het Groene Kruis en ,Het Witte Kruis" vindt men gewoonlijk tegen den winter een lijst van sprekers met opgave van de te behandelen onderwerpen. Dit aan de afdee lingsbesturen ter overweging bij het opmakeu •van hunne plannen voor de wintercampagne. Behalve desinfectie deed het Witte Kruis nog meer. Ik denk terug aan den tijd toen Roux en Bekring hunne opzienbarende mededeelingen pu bliceerden over de geneeskrachtige bloedwei, ge nomen van tegen diphtheritis immuun gemaakte paarden, het serum antidiph'theritioum. De me dici begonnen geloof te hechten aan het nieuwe middel ,maar het was lastig te verkrijgen en kost baar, het moest nog worden gepopulariseerd. Het Witte Kruis trok op zijne begrooting een post uit voor serum en stelde dit gratis of tegen geringe 'yergoeding beschikbaar voor medici. Het trof juist in dén tijd van de diphtheritis- epidemie, waarover ik zoo juist sprak cn menig flesChje serum, ongeveer 100, heb ik destijds mo gen ontvangen van een onzer trouwe steunpila ren, den apotheker Dr. Ankersmit. Getrouwelijk heb ik dit alles gepubliceerd en in het Medisch Weekblad' van Maart 1898. Het is wel eens aar dig een en ander uit de doos te halen; mij bracht 'dit opnieuw in herinnering, dat onze vereeniging een open oog had ook voor de dingen van den dag, dat zij meeging met haren tijd, dikwijls voorging en leiding gaf. Hoe het met dat serum is gegaan, weet thans ieder; de behandeling er medé is algemeen goed geworden en daardoor iwerd menig jeugdig leven geredd. Meerdere pers pectieven openden zich, ik memoreer hier het probleem van de actieve onvatbaar ma king tegen deze gevreesde besmettelijke keelziekte, in 1897 iliet eene friesche, tevens frissche geneesheer zijne ambtsbroeders op een vergadering te Leeuwarden zingen: v „De diphthieritis, o hoe naar! De keeltjes groeien dicht. En als er niet gesneden wordt, j Dan sterft het liev ewicht. Vol micrococoen zit de keel, Maar Roux hij werkt gedudh't Hij vindt een prachtig serum uit Kin jaagt ze op de vlucht. Dus nu uit volle borst gezongen Hiep, hiep, hoera, hiep, hiep, hoera! De dokters hebben het overwonnen, Hiep, hiep, hoera, hiep, hiep, hoera! Heelemaal onderschrijf ik dit nu wel niet, maar gaarne wil ik sourligneeren, dat het Witte Kruis ,tot het meer algemeen goed worden van deze uitmuntendie behandelingsmethode, een nandje mede hielp. Op andere wijze werd geholpen als febris sy- phoiden uitbrak en ook de malaria werd duchtig bewerkt en menig anophele of malaria-mug werd imet medewerking van het Witte Kruis onscha delijk gemaakt en menig stukje muskietengaas werd als voorbehoedmiddel na aansporing van Witte-Kruis menschen geplaatst. Het Witte Kruis gaat met zijn tijd mee; waar .nieuwe perspectieven zich openden, werden nieu we wegen ingeslagen; wijkverpleging, kraamver- jdeging, zuigelingenbescherming, moedercursussen .bakeropleiding en huisverzorging kwamen be- langstelling vragen en vonden die. Steun kwam v,an provincie en gemeenten en het pas verschenen verslag van de Witte Kruis Commissie voor Zui- ;gelingenbesflherming en kraamverzorging getuit van intern leven en van energieken arbeid. Over al deze zaken, hoe belangrijk ook, wil ik kier niet verder uitweiden, ieder belangstellende leest hier over in de hedendaagsche publicatie van het (Witte Kruis meer, dan ik u vertellen kan. Wij weten dat ook deze arbeid zegenrijk is. Dames en Heeren, met cijfers, statistieken en 'vele data ben ik u niet aan boord gekomen. Ik heb u willen vertellen wat een gewoon medicus practicus na ruime practijkservaring gezien en gemerkt heeft van het Witte Kruis en wat hem "do vrijmoedigheid gaf op te treden als feestrede- naar. Mijn vader waslange jaren predikant en zijn afscheidsrede had tot tekst, hetgeen Paulus .aan Thimotheus schreef: „Ik heb het gelojf be- j houden'". Na een bijna 40-jarige Witte Kruis ar- beid kan de zoon ten opzichte van de jubileerende i Vereeniging hetzelfde getuigen, want wat het Witte Kruis betreft „ik heb het geloof behouden" fliet geloof in het nuttige, in het noodige, in het 'mensohlievende en ik zou wel durven zeggen in de goddelijke zegen van het Witte Kruis. Ein Maarin sta ik wel niet alleen. Toen hét Witte Kruis bijna 25 jaren arbeids achter den rug had, .werden in andere provinciën soortgelijke vereeni- gingen opgeripcht. Ds. Fleischer en Dr. Hama- 'ker hadden niet voor niemendal in Noordholland) •de zegeningen van het Witte Kruis gezien. Ik ken ze nog wel als afgevaardigden op onze algemeene vergadering, deze beide voormannen van het Groene Kruis. Het Witte Kruis mag er trotsch op zijn, dat deze stoere werkers in de Groena- Kruisbeweging door het Witte Kruis wakker zijn geschud en zoo mobiel zijn geworden. Fier kun nen wij er op zijln, dat Noordholland in dezen zoo «veel navolging heeft gevonden. Het Groene Kruis is geworden een nationale zaak; het Witte Kruis is gebleven eene provinciale. De voorwaarden der reeds besproken premieleening stippelden ae gren- ,zen van zijn arbeidsveld nauwkeurig uit. Het Groene Kruis heeft uit den aard der zaak (het 'omvat 10 provinciën) veel meer afdeelingen en •veel m)eer leden dan het Witte Kruis; het moet ons uit den aard dezer verhouding wel overvleu gelen en veel belangrijker sohijlnen in 4e oogen van ons volk; dat kan niet anders; Ik vind da.t zeer aangenaam en wij allen moeten dat zoo vin den, want de bedoeling van beide vereenigingen is dezelfde. Zij moeten gaan hand aan hand en willen dat ook, getuige het met elkaar verbonden zijn in de N.A.V. Het symbool zag ik 1 Septem ber in Utrecht, waar op het podium de pin ats der hoogwaardigheidsbekleeders aan het Witte Kruis een waardige plaats gegeven was, tusschen >'2 maal 5 Groene Kruizen. Bravo! Het Witte Kruis moet juichen, wijl het haar jongere zuster i £00 goed gaat en omgekeerd moet het evenzo0 zijn I Maar toch wil ik den nadruk leggen op Ket 'nooit bestreden en ook niet te bestrijden feit, dat 1 het Witte Kruis in deze aangelegenheid in Neder land pionierswerk heeft verricht. Dit, Dames en Heeren, acht ik wel den meest schitterenden briljant in den nu gouden kroon van het Witte Kruis. Ik wil eindigen, Mijnheer de Voorzitter, met dezelfde woorden, die ik reeds in den beginne heb gezegd: „Ik feliciteer het hoofdbestuur en de leden van deze Vereeniging hartelijk met dezen dag en spreek daarbij de hoop uit, dat de N-H.V. Het Witte Kruis tot in lengte van dagen moge groeien en bloeien, velen tot zegen, velen tot heü! Ik heb gezegd. Gemeenteraad Oudkarspel. (Vervolg.) De heer Paarlberg zou eens veranderin'g' willen brengen in de bepaling, dat de gerneeme niet meer dan 10 gulden per straatlantaarn be taald. Z.i. is het tegenover het bedrijf billijk, dat de kostende prijs betaald wordt. De ge meente profiteert ten koste van de stroomver bruikers. Spr. heeft dit ook destijds al eens naar voren gebracht. 1 Voorz. merkt op, dat er toen op gewezen is, dat de gemeente door het openbreken van de straat nadeelen heeft. De heer Paarlberg blijft er bij dat het tegen-, over het bedrijf en de verbruikers billijk is, dat de gemeente niet van het bedrijf profiteert. Als er dan schade aan de straat is, dient het j bedrijf dat voor haar rekening te nemen.. Spr. maakt er een voorstel van. I De neer Kroon. Worden de gaten door het j bedrijf in orde gemaakt. Voorzitter. Ja. x De heer De Boer. Dus de gemeente heeft alleen het ongerief, i Voorz. Het is niet altijd te bepalen dat de schade door het bedrijf veroorzaakt is. j In stemming gebracht wordt het voorstel I van den heer Paarlberg met 4—3 stemmen aan- vgenomen, tegen stemden de heeren P. Kroon, P. Kostelijk en Jb. Kroon. Het voorstel zal aan de gascommissie worden gedaan. De gezondheidscommissie vraagt geen bij'-, drage evenals het vorig jaar, wat de heer Paarl berg de opmerking doet maken, dat het wel goed is om een zuinig beheer te voeren, doch' de gezondheidscommissie het wel wat al te zuinig aanlegt. Zoo niet in onze gemeente valt het spr. meer malen op, dat punten de bijzondere belang stelling van de gezondheidscommissie noodig hebben, doch de ongewenschte toestand toch steeds bestaan blijft. Spr. zou gaarne zien, dat de gezondheidscommissie zich meer ac tief betoonde. De heer Jb. Kroon zou de commissie geen wenk willen geven als het niet onze gemeente betreft. De heer De Boer merkt op, dat hier wel ter dege een plaats is die niet in orde is en wel achter Paarlberg zelf. De heer Paarlberg. U hebt gelijk. Voorz. zegt dat dit van Raaksmaat is en besloten is er een baggermachine te plaatsen. De heer Bakker merkt op, dat de gezond heidscommissie er is om iets te doen, doch spr. gelooft niet dat ze iets doen. De volks huisvesting behoort ook tot de taak van de gezondheidscommissie, doch er wordt blijk baar niets aan gedaan. Eerder ontvingen de raadsleden nog een verslag thuis van het werk der commissie, doch de laatste jaren niets. Dit kan een zuinigheidsmaatregel zijn, doch ook een bewijs dat er niets te vermelden is. Volgens de Schager courant heeft de ge zondheidscommissie meegedeeld, dat de wo ningnood als geweken beschouwd kon worden. Wat de Langendijk betreft zijn ze echter de plank g'ad mis, doch mogelijk komen ze we) langs de straat, doch niet daarachter. Toch eischt dit onderwerp hun volle aandacht. Bij de post f25 voor t.b.c.-bestrijding vraagt de heer Paarlberg wat hier aan t.b.c.-bestrij ding gedaan wordt. Voorzitter. Niets. Weet u wat. f Hierna komt aan de orde een verzoek van den gem.-opzichter om zij salaris van f250 op f400 te brengen. Hij grond dit op het aantal genoteerde werk uren in 1925 wat 617 is behalve het opzicht o pde woningen en tde sluis. Dit wordt alzooi een vergoeding van 401/2 cent per uur. Ben W. stellen voor om het nog een jaar (af te wachten, daar het dit jaar bijzonder druk) geweest is en hij voor het eerste jaar het op zicht gehad heeft. De heer De Boer vraagt of van de vorige opzichter wel eens de mededeeling ingekomen is dat het salaris te laag was. Voorzitter zegt dat dit destijds op f250 ge bracht is en het eerder lager was. I De neer Groen. Het extra werk is toch be taald. Voorz. Dat rekent hij pok niet mee.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1