Ho. 115. «aren», Tiura#®» bi Dinsdag 29 September 1925. 84e Jaarfarf >*y/ Plaatselijk Nieuws Stemmingsbeeld op do Broekerveiling, Rechtzaken FEUILLETON IS O LA. in NIEUWE LAM1KER COURAST. I Verschillende personen vroeg ik in de vorige week, in welk jaar werd vóór den oorlog door Cuitschland 't invoerrecht op groenten vastge- ^Een koopman zei: „ja, 'twas in Maart, dat weet ik zeker, maar 't jaarIk denk 1904." Een tweede koopman gaf dit antwoord: ,.'t Was in 't voorjaar, ik geloof in 1905, maar 't kan wel eerder doch ook wel later geweest zijn." Deze laatste koopman is blijkbaar oen goed diplomaat. Maar 't meeste houvast had ik aan de gegevens van 'n bejaarde houwer. Deze was aan 't uien sorteeren, in vier .groot ten en hij' was met al dat geschift maar matig ingenomen. Zoo moeten er meer zijln. Ook hem stelde ik dezelfde vraag. „Nou," zeit-ie en hij liet voor 'n wijle aven en 6or'teering voor 't geen ze waren, „nou, laat ik ieens kijken. In 1904 had ik ook uien op 't Groetje, en 'k haalde in dat droge jaar veertig gulden van "t énees. 'tVolgend jaar in 1905 jgelen en dat was 's zomers niet best. Toen was er nog géén tol. In dien zomer kocht ik voor Janbuur 30 snees winterrooien, best goed in totaal voor f800 en daar heit Janbuur duizend aan wonnen.^ En die prijö het ie kregen door 't tarief in 'tvoorjaar, dus is 't tarief komen in 't voorjaar van 1906." Geen der gevraagde kooplieden was in staat, zooveel bewijis bij te brengen, derhalve neem :k 1906 als juist, .Wie 't nog beter weet, mag 't zeggen. Een koopman vertelde me interessante by zon derheden; 'twas al op 't eind van t seizoen Wpntfïaft-,~dat het tarief toegepast werd. De wefek tevoren reeds 'kon men 't aan de binnenko mende bestellingen merken, en werd veel verzon den en de laatste dagen voor de inwerkingtreding was dé export enorm. De afnemers in Duitschland wenschten voor raad te hebben, want daar verwachtte men door het tarief prijsstijging; de Hollandsche houwers wilden o zoo graag ruimien, want zijl verwachtten 'n reuzestrop. Slechte enkelen, en die enkelen waren hoofd zakelijk bouwers „om de Noord", echte taaie hou ders, maakten zich niet bezorgd. Die wilden t avonturen. Daarna heeft de verzending enkele dagen ge stokt; wat geen wonder was, aangezien de af nemers voorraad hadden. Maar al heel gauw kwam de vraag. De bou wers, die 't risico gestaan hadden, kregen dat gauw in de gaten. Men vergete niet, men veilde 'twinterproduct nog niet, de verkoop geschiedde nog zoogenaamd uit de hand. Ook de verkoop per gewicht was nog niet uitgevonden voor de kool, 't ging nog per honderd stuks. De na de invoering van 't inkomend recht in Duitschland destijds geïmporteerde kool heeft toen veel meer opgebracht als de vroeger ver zond ene. Dat is een heele geruststelling go>- weest, 't bewijs was geleverd dat, indien 't arti- kei gevraagd was. een recht van f 150 per wagon het ni:et van de Duitsche markt verdreef. Toen was er onder de houwers veel meer on gerustheid dan nu. Thans is er ook wel over ge sproken, de pers gaf optimistische en pessimisti sche beschouwingen. Maar algemeen zit toch thans in vakkringen de gedachte voor: 'tzal zoo'n vaart niet loopen." In tegenstelling met vroeger gaf de afgeloopen week niets bijizonders te zien. Geen sprake van extra uitvoer thans, geen prijlsstijging, maar da ling was te hoeken, inzonderheid voor witte kool en bloemkool. 't Eerstgenoemde artikel is practlsch waarde- loos. Wie kan nu voor den prijls van zeg f60 per 10.000 K.G. de kool snijden, varen, veilen, pro- oenten betalen en lossen? Dat gaat aan onkos'- ten naar 't mijl wil voorkomen, weg. De bloemkool maakte ook een reuzetuimeling' van 28 tot 14, 15 gulden per 100 stuks. Groote roode kool is eveneens spotgoedkoop, met kleinere gaat 't heel wat beter. Voor gelen geldt, 't zelfde. Waaruit veilig kan worden afgeleid, dat thans j aan de Noord Hollandsche groenten in 't buiten- land Weinig behoefte is. Met belangstelling zien we uit naar de idefini- tieve vaststelling van 't bedrag. Straks op kool Verschuldigd. Men hoort de meest stellige uit spraken; de een beweert, dat de kool beslist met 4 Mark belast wordt per 100 K.G.; een tweede weet nit zéér goede bron, dat 't met 2 Mark zal af loopen; een derde dat er voorloopig, dank zijl de zeer krachtige houding van onze menschen in Den Haag op 't departement van Minister van Karnebeek, niets van komt. Maar de Minister zelf heeft gezegd, 't staat er heel goed voorop heel goede gronden kon hij dat zeggen. 't Kon met 1 October misschien al klaar wezen, maar 't kon ook later zijln gunstig beslag krijgen. Dus weten we niets. - NOORDSCHARWOUDE. Door de afd. L.T.B. is een 2-jarige Alg. Tuin- bcuwcursus georganiseerd, waarvoor zich tot nog toe 23 leerlingen hebben opgegeven, een meer dan voldoend aantal dus. Als hoofd van dezen cur sus zal optreden de heer L- Mallekote alhier. „Ik kan zien dat gijl van oude gebouwen houdt, mevrouw Disney," zeide hijl glimlachend. „Zeer veel. Dat zijd geschiedboeken van kalk en steen niet waar? Er zijn zeker geschiedenis- Ben aan deze kamer verbonden?" „Ontelbare geschiedenissen. Ik zou voor Qemge er van oude oorkonden moeten nazien en uit mijn Biecht geheugen er, tot vervelens toe voor ande ren, kunnen vertellpn." SiiAnlrt ijk ben niet een van die bevoorrechten, die die geesten zien; ook geen zevende zoon van een zevenden zoon en evenmin heb ik aanleg om een medium te wezen; maar ik heb gehoord dat er nu en dan een geestverschijning in deze kamer te zien is. Dit gedeelte van het gebouw heelt aa neen klooster behoord, dat door Hendrik VIL gesloopt is, en als een van de oudste vertrekken heet het hier, natuurlijk, niet pluis te zijn' ™-aar omdat ik nooit last van spoken heb gehad, heb ut het tot mijn bibliotheek gemaakt." ,,'tïs de schilderachtigste kamer, die ik ooit gezien heb. En wat een menigte boeken, riep Isola uit. „Ja; Ik heb veel goede hoeken. Ik koop er nog altijd hijmaar ik vind nooit het boek, dat ik eigenlijk zoek. En omdat ik geen bibliothecaris heb, viergeet ik zoo licht, welke boeken ik bezit. Als ik het schikken kon meer van mijn tijd op de Mount door te brengen, zo uik een verongelukt geleerde aannemen om voor mijn hoeken te zor gen. Zij't gij ook in Cornwallis geboren, evenals uw echtgtenoot „Neen, te.Dinan." „Hoe! in die middeleeuweche fBretonsöhe stad.?, Gij zijt toch zeker geen Francaise, geloof ik?" „Mijn vader en moeder waren allebei Engel- schen, maar mijn zuster en ik zijn in Bretagne geboren en opgevoed." Lostwithiel vroeg niet verder. Hijl hield het er voor. dat als Eingelschen een aantal jaren in een Bretonsche stad wonen, zij er hun redenen, meest al financiéele, voor hebben. Hij was een man, die geen zes maanden van zijn leven buiten Lon den of Parijis had kunnen doorbrengen. De huishoudster kwam, en bood haar diensten aan. Zij wrong den regen uit Jsola's lakensche kleed en wischte den modderigen zoom af. Zij droeg zorg voor het jacquet en den hoed, en bleef op een wenk van Lostwithiel, om thee te zetten. Zij was een uw van een zeer def tig voorkomen, in een zwart zijlden kleed en met een kanten muts op, en zijl behandelde haar heer alsof hij een halfgod was. Isola kon niet beschroomd zijln om in tegenwoordigheid van deze matrone thee te drinken, "maar toch zag zij ze nuwachtig naar het venster, waar de regen met onvermindförde hevigheid tegen aan sloeg, en waar de hoe langer hoe grauwer wordende lucht aanduidde, dat die avond viel. „Ik zie dat gij verlangend zijt om naar huis te gaan, mevrouw Disney," zeide Lostwithiel, die niets anders te doen had dan haar gelaat gadfc te slaan, ten allen tijde een gelaat vol uitdruk king, en zoo schilderachtig schoon door den gloed van het houtvuur beschenen. „Als gij op 'beter weer wilt wachten, zoudt gij hier misschien wel den gebeelen nacht moeten blijlven, en uw oude getrouwe zo udoodelijk ongerust wezen. Ik zal een rijtuig bestellen en dan kunt gij in drie kwartier thuis zijn." „O, neen, Lord Lostwithiel, zooveel moeite mag ik 11 niet veroorzaken. Als uw huishoudster zoo goed wil zijto mij een regenmantel en een para- pluie te leenen, kan ik zeer goed thuis komen. En 'tis heter dat ik maar dadelijk heenga." „Allqen, in den regen en in de duisternis.?, 'tls VOOR, BEN KANTONRECHTER). Zitting van 25 September, t Gasknijpcn is gjewenscht. Een chauffeur van een autobus te Oudkarspel die in de nauwe en volkrijke dorpsstraat boven het gestelde maximum snelheid had gereden,-werd Veroordeeld tot f x3 boete of 2 dagen. Be kantonrechter Iaat niet met zich spotten. Eén fabrieksarbeider uit Wormerveer, die de vorige week terecht stond wegens peuren zon- I der vergunning van den eigenaar van het visch- water ,de heer Dil te Akersloot en wiens zaak j was aangehouden, teneinde zijn opgaven door het hooren van getuigen, 'n marechaussee en 'n rijks- veldwachter ,te oontroleeren, kwam van een kou de zkermis thuis. Het getuigenverhoor viel heel erg in zijn nadeel uit en bedierf zijn zaak ini zoodanige mate, dat hij thans werd veroordeeld tot- f 16 boete of 8 dagen, benevens verplichte inlevering van de niet in beslag genomen peur- stok of 2 gulden boete subs. 2 dagen hechtenis. Zijn kameraad, die niet was verschenen, maar ook tegen de veldwachters had meegelogen, kwam er af met f8 boete of 4 dagen, nlus inlevering j of 2 gulden boete of 2 dagen. Bie verboden Tijdgeest- en Utilcbriefjes. Zoowél 'n debutant van de Utilé-lootjes te Alkmaar als 'n verkooper van Tijdgeestloten werden heden veroordeeld tot f 6 boete of 3 dagen, j De kantonrechter te Botterdam leg f100 boete of 50 dagen op bij dergelijke overtredingen der j öloterijwet. Een te Opperdoes wonend koopman, die aan een I landbouwer een hem in eigendom en nieuw1 ge I bouwde boerderij, gelegen in de gemeente N. en Z -Schermer, werd heden tot f3 boete of 3 fla- gen veroordeeld, omdat hij verzuimd had aan B. en W. van Z. en N. Schermer vergunning te 1 vragen. Het verleenen van deze vergunning is door een rijkswet voorgeschreven. Eigenaars van nieuw gebouwde perceelen ge lieven daar rekening mee te houden, f Kunstdrukker «n kunstschntter. Een drukker en uitgever stond terecht omdat hij op 26 April een spreeuw, die tot de bescherm de vogels behoort, zou hebben geschoten. De buren hadden last van dat veelvuldig gepaf en waren bevreesd voor de veiligheid van hun kinderen, dus hadden zij' den rijksveldwachter met de liefhebberij van buurman in kennis ge steld. Door een vergissing omtrent den datum in de dagvaarding was geslopen, kwam de kunst vaardige schutter er ditmaal zonder straf af. En daar hij als ernstig en bezadigd man verze kerd heeft, dat hij geheel van het spreeuwen- schieten heeft afgezien, is heft niet te verwach)- in allen gevalle donker eer gij' thuis komt. Neen, mevrouw Disney, als ik dat toeliet, zou ik te ver wachten hebben dat majoor Disney mij' uitdaag de, zoodra hij terugkwam. Hij is, geloof ik, in Ittdië „Hij is met zijn regiment in Birma." I „Verwacht gij hem spoedig terug?"' „Niet heel spoedig; in geen zes maanden, of misschien nog langer. Daarom heb ik zoo'n vorre wandeling gedaan." Het was Lostwithiel aan te zien, dat hij[ haar niet begreep. „Ik bedoel, dat ik door zijp brief zoo teleurge steld was een brief, dien ik vandaag heb ont vangen 'dat ik, om mijP verdriet te verzetten als ik kon, een verre wandeling heb gedaan en zelve nauwelijks wist hoe ver ik wel ging. Daar door heb ik u zooveel moeite berokkend, en ook juffrouw „Mayne. Het doet juffrouw Mayne, zoowel als mij, genoegen u van dienst te zijn. Laat dadelijk den brougham voorkomen, Dalton," tot een man die op het schellen kwam. „Het inspannen houdt wel twintig minuten op, dus hebt gij nog den tijd om juffrouw Mayne's thee reoht te doen weder- I varen." „'tls heerlijke thee," zeide Isola, mét een be- j bagelijk gevoel naar den gloed van het vuur en liet flikkeren van het schijnsel op de sierlijk ge bonden boeken, in allerlei verscheidenheid van kleur, ziende. Het was blijkbaar een geruststelling voor haar, te weten, dat zijl weldra naar huis zou rijdeni. „Als gij werkelijk zooveel belang in dit oude j huis stelt, moet gij eens op een zonnigen och- tend komen, dan zal juffrouw Mayne het u laten zien," zeide Lostwithiel, terwijl hij met zijn kop en schotel aan de andere zijlde van den haard1 kwam zitten. „Zij weet al de oude geschiedenis sen, en heeft beter geheugen dan ik." „Dat wil ik aanstaanden zomer gaarne doen, I als mijn man met mij miee 1 i ten, dat hij nogmaals voor een dergelijk feit te- recht zal moeten staan, waarmede het doel van de vervolging is bereikt. Gevaarlijke en kinderachtige baldadigheid'. Twee jongelieden te Schermerhorn, die in opge wonden toestand uit de herberg komende, zich hadden geamuseerd, lampjes stuk te gooien van het electriciteitsnet, stonden heden wegens straat schenderij' terecht. Hoewel het aanvankelijk scheen, dat een der beklaagden, die ontkende, door gebrek aan bewijs zou worden vrijgesproken, dacht de kantonrechter daar anders over en ver oordeelde ieder hunner tot f 12 boete of 6 dagen. Nog moor baldadigheid. Na afloop van een kermisavond in de Heerhu- gowaard hadden eenige broodronken jongelui de flauwe aardigheid van een boerenerf eenige voer tuigen en een eg weg te halen, om daarmee te spelen. De gevolgen van dit baldadig spel was, dat de eigenaar een kruiwagen- vernield in dte sloot terug vond. De vroolijke heeren stonden heden terecht en werden ieder veroordeeld tot f 10 boete of 6 dagen, terwijl zij bovendien aan den eigenaar f 6 zullen moeien vergoeden voor den vernielden kruiwagen. Het wierd er niet beter op. Een 19-jarige loopknecht uit Alkmaar, die op 5 April op verboden terrein kievitseieren had loopen zoeken, gaf toen hij werd aangehouden, bo vendien nog een valschen naam op. Dit laatste feit was va nvieel ernstiger aard en daarvoor werd hij dan ook nu veroordeeld tot f 15 boete of 8' dagen, en ter zake het loopen over verbo den grond tot f 5 boete of 3 dagen. Te haas ig gebakerd. De bestuurder van een motorrijtuig uit Am sterdam, die op 5 Juli met zijp wagen 38 kilo meters reed in de bebouwde kom van de gem. Limmen, zooals chronomietrisch werd geconsta teerd door den gemeenteveldwachter, werd heden tot meer kalmte aangespoord door het' ftp1c~g!Wn van een geldboete van f8, subs. 4 dagen. Ter nadere toelichting zullen wij er nog bij voegen ,dat de bebouwde kom aanvangt phm. 100 meter voor bijl den Vischweg, uit de richting Alkmaar komend. In Limmen mag niet gevent worden Althans niet zonder vergunning van den bur gemeester. Aan beide zijlden van de gemeente aan den B iiksstraatweg staan borden met h?t op schrift dat het venten daar is verboden. Een kaoopmannetje in religieuze artikelen, die zich nietaan dat verbod had gestoord, werd thans yeroordteeld tot f2 boete of 2 dagen. Hierbij zij opgemerkt, dat het te koop aanbie den van niet strafbare drukwerken in geen en kele gemeente kan worden verboden, aangezien dit grondwettelijk geoorloofd is. „Ik vrees, dat majoor Disney niet nieuwsgie- rig zal zijp om deze oude plaats.te zien. Hii is j in deze streek geboren en za.l hier in mijn vaders tijd wel dikwijls geweest zijn. Ik hoop u allebei te ontvangen, als ik hier aanstaanden October in den jachttijd ben; maar het is niet noodig, dat gij uw bezichtiging van helt huis in de verre, toekomst verschuift. Kom op den eersten mooiep dag, als gij niets beters te doen hebt. Juffrouw Mavne is altijd thuis; en 's morgens hen ik meestal uit. Dan hebt gij het huis geheel voor 1 uzelve en kunt naar hartelust over spoken spre- 1 ken." I „O, Mylord, ik hoop wel beter te weten dan iels te zeggen, wat het huis in een kwaden reuk zou brengen," protesteerde juffrouw Mayne. 1 „Mijn waarde juffrouw Mayne, een familiegeest is een even deftige instelling, als een familie- stem boom." r Isola prevelde een danbetuiging voor zijp be leefdheid. Zij was veel te beschroomd om er aan te denken van zijin aanbod gebruik te maken. Het zo uhaar onmogelijk zijn alleen, zoo op haar eigen houtje, weer in dat huis te komen. Later, met haar echtgenoot aan haar zijde, zou zij vrij i moedig genoeg zijn om alle gastvrijheid, die Lost- withiel haar mocht aanbieden, aan te nemen. Mis schien zou hij Martin ook uitnoodigen, om te jagen, of op een lunchroom of een diner; en bij dat denkbeeld bekroop haar een zekere twijfel, i of zij wel een toilet had, dat voor een diner in zulk een huis goed genoeg was. Nu volgde er een kort slilzwijigen. Juffrouw Mayne stond recht, als een kaars, achter de thee- tafel. Z ij'zo unlet te bewegen geweest zijn in I tegenwoordigheid van zijn Lordschap te gaan zitten, hoewel zij hem op haar armen gedodijnd had, toen er van hem veel minder was, lan van het kamerdoek en fijn flanel, dat zijn kleeding j uitmaakte, en hoewel zijn ongedwongen, gemeen zame toon licht had kunnlen uitlokken, dat zij j bet verschil van stand vergat, Juffrouw Mayn0

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1