Vo. 116 «Tm», nunm Donderdag 1 October 1928 84e Jaargang Buitenlansuh Overzicht Rechtzaken NIEUWE LAIfiEDIJKM COURANT. Nadruk verboden. £)e inspanning, die de wereld zich in den groo- er, oorlog heeft moeten getroosten, is verre Do- :u haar krachten gegaan. De malaise-toestand, aardoor we thans gedrukt gaai$ is er Voor een poot deel het gevolg van. j Natuurlijk hebben de Lanedn, die in den oorlog etrokken raakten, er het meest door geleden, raan de overwonnen landen, van welke de Dó s-monarchie zich zoo zeer overspannen heeft, at ze er het leven zelf bij heeft ingeschoten en tschland nog steeds tobt om zich behoorlijk zijn eigen beenen in evenwicht te houden. Maar ók op oe overwinnende landen heeft deze dol- nnige vernietiging van kapitaal en levenskracht er, noodlottigen en vaak verwoesten invloed ger fend. -De sterksten, Amerika en Engeland, hebben zich het gemakkelijkst aan ontworsteld. En het leest geleden hebben natuurlijk ziji, wier inspan ing het verst de krachten overtrof. Onder deze neemt wel Frankrijk de eerste plaats De overwinning, die zooveel van haar verwach- ngen everwezenlijkte en haar de suprematie van et vaste land teruggaf, die het sinds 1870 be- issend ontvallen was, heeft niet kunnen verhin- dat in een onrustigen toestand van depressie: eraakt is, die vooral uit zijn deplorabelen finan- eëlen toestand spreekt. Deze toestand heeft gemaakt, dat heti nog min er dan anderen in staat was en in staat is, de nantiëele verplichtingen na te vkomen, die het dens den oorlog heeft aangegaan. En deze onmacht heeft het in botsing gebracht et zijn twee groote crediteuren Engeland e|n merika. Die botsing was niet zoozeer rechtstreeks het wig van de onmacht als wel van de houding, aartoe het Frankrijk bracht. Wanneer we de hulakwestie goed bezien, dan is het niet zoo- er het niet-betalen van Frankrijk, maar veel— r zijn niet de minste moeite doen om deze aan- legenheid te regelen, deze houding, alsof het di van de zaak niets aantrok, die de bittere emming bij de crediteuren heeft gewekt. En dit zamen met den dringenden nood der Fransche hatkist, die een nieuw beroep op 'de geldelijke lp van Amerika in den vorm eener nieuwe lee- ng noodzakelijk maakte, heeft Frankrijk er ein- lijk toe gebracht de zaak aan te pakken. Eerst j het met Engeland over een regeling gaan on- j rhandelen. Maar deze onderhandelingen hebben g niet tot een definitief resultaat geleid en wel hierom, omdat de Engelsche regeering als orwaarde stelde, dat het jaarlijks een grootere m dan de voorgestelde 12.1/2 millioen pond ster- g, waarmede na een gedeeltelijk moratorium van jaar zou begonnen worden, zou ontvangen, nneer Frankrijk aan een zijner crediteuren en arbij had men natuurlijk het oog op Amerika —4 er ging betalen. Deze voorwaarde maakte een rafgaande regeling met Amerika noodzakelijk waar de stemming der Amerikanen tegenover nalatige Frankrijk er niet beter op werd, heeft llaux de noodzakelijk van zoo'n spoedige re- Ing xonmiddellijk op zijn ministerieel program schreven. Ten einde dit programpunt uit te frtn, is hij nu naar Amerika overgestoken. Set is begrijpelijk, dat hij, namens Frankrijk ■«bende, niet dadelijk het hoogste aanbod deed, nice Frankrijk zou willen komen. En het is Steens begrijpelijk, dat Amerika in zijn tegew- irstel niet dadelijk het laagste bedrag noemde, ^mee het genoegen zou willen nemen. Het aan-j van Caillaux om de eerste 5 jaar 5 millioen "d sterling te betalen, daarna 5 jaar lang 6 en zes jaar 9 l 10 millioen, om zoo te stijgen, tó millioen per jaar, waardoor in 62 jaar de daling zou kunnen plaats hebben, beteekent dat tusschen dit minimum en het Ameri- »sch maximum de onderhandelingen zich zul- bewegen. Een bijzondere moeilijkheid levert ™ij Engeland's voorwaarde, omdat zoo Frank- s jaarlijksche afbetalingen aan Amerika hoo gorden dan wat Engeland ontvangt, dit laat- afbetalingsbedrag ook zou moeten stijgen, zoo van de schuld aan Engeland 620 millioen pond een evengroot percentage zou worden, af- als van de Amerikaansche die 668 mil- telt. Althans volgens Amerikaansche bere- "°8- Want een tweede en voorloopig de groot- moeilijkheid is, dat Frankrijk en Amerika het f grootte der schuld niet heelemaal eens !ze schuld is ontstaan door leeningen tijdens 1 terlog en door het overnemen van Amerikaan- 'egervoorraden. En nu wil Frankrijk, dat de °ver het bedrag uit die leeningen, die het mooit betaald heeft en die daarom Amerika hoofdsom heeft gevoegd, daarvan weer zul- *°rden afgetrokken. Voorloopig is Amerika T* nog niet bereid. Maar de stemming schijnt algemeen Frankrijk wel gunstig te zijn- *ju toe was men 'in Amerika wat verbitterd de Fransche politiek, die niet alleen de wereld ^durende beroering hield, maar ook Frank- mt het onderhouden van een groote militaire verplichtten, die, zeiden de Amerikanen, uit Amerika's zak betaald werden. Die macht onder houdt het nog. En het Marokkaansche avontuur heeft het tot nieuwe groote uitgaven verplicht. Maar zijn politiek tegenover Duitschland is wat gematigder geworden en heeft den weg geopend tot pacificatie en herstel van Europa en daarmede tot een geleidelijke, gedeeltelijke ontwapening, waartoe dan ook, mede met Frankrijk's goedvinden de Volkenbondsraad de eerste voorbereidingsmaat regelen zal nemen. Van vee lbelang zal daarbij ook zijn de stand van het waarborgverdrag. Duitschi land heeft de uitnoodiging tot bijwoning van een conerentie daarover aangenomen. Maar van Duit- sche zijde is al verzekerd, dat, wanneer Frankrijk zich tegen elke wijziging van het verdrag van Ver sailles blijft verzetten, er van de ónderteekening van het waarborgverdrag niets zal komen. Een tweede bezwaar tegen de totstandkoming zal zijn, dat Duitschland de arbitrageverdragen, die het met zijn oostelijke buren sluit, buiten dit] verdrag wil houden en Frankrijk ze er in wil be trekken. De buigzame toenadering tusschen Po len en Rusland, die zich ook weer in het bezoek' van Tsjitsjerin aan Warschau heeft geopenbaard, zal Duitschland in dit opzicht zeker dubbel voor zichtig maken. Voorzichtigheid past op het oogenblik ook in dubbele mate de Engelsche mijnwerkers. Zij: hebben opnieuw een moeilijkheid opgeworpen en dreigen daarmee de getroffen regeling, die den toestand voor enkele maanden had vastgelegd, te verstoren, wat niet verstandig lijkt. Dergelijke ordinaire manieren moesten door intel- lectueelen toch niet worden aangewend, ",ag De notarisklerk schijnt althans al zeer ruw te zijn aangelegd, want hij presenteerde een vriena van den kweekeling ook een pak rammel. De boel is vóór hem bepaald op f25 of 25 dagen. Dat was ook wter knudde. Een Schager grauwe erwten met spek rentenier, boos geworden omdat hij bij het schoonmaken werd nat gespoten, schold een winkelier, die naar hij meende, schik in het geval had, uit voor ge- schelden, dat het meisje ter eigen rehabilitatie aangifte wegens beleediging meende te moeten •doen. De achterdochtige visscher, 'n flinke kerel van dik dertig jaar stond heden terecht en werd, omdat hij thans zijn spijt betuigde, tot slechts f2 boete of 2 dagen veroordeeld. 1 'n Lrs in goe'e staatsburgerlijke manieren. Een jongmensch te Helder, dat niet voldeed aan een bevel tot afstijigen, omdat hem een behoorlijke signaalbei op zijn rijwiel ontbrak, werd ter be- paragraaf 3 van de motor- en rijiwielwet veroordeeld tot f20 boete of 20 dagen. Waarna sluiting tegen bedtijd. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van 29 September. Uitspraken 8 September. VOOR DEN POLITIERECHTER!. Zitting van 28 September. Studenten aus Schwiebelland. De klaphessenkermis te Oudorp, dit jaar met bijzondere opgewektheid gevierd, leverde ook een arrestant op in den persoon van een feesteling, die zich aan dronkenschap en ordeverstoring had shuldig gemaakt. Een drietal vrienden, studen ten in de praetisohe aardrijkskunde aan die univer siteit van Huiswaard, bedachten het stoute plan den gevangene te bevrijden, welk kunststuk door he nmet behulp van een brandhaak werd ten uitvoer gebracht. De rechter waardeerde dit be wijs van hechte vriendschap zeer en strafte hen met geldboeten, varieerend van 30—40 gulden boeien. Stuenten kunnen wel betalen. Al weer stout geweest. Een voorwaardelijk tot twee maanden veroor deelde sigarenmaker, miste de moreele kracht om een der bijzondere voorwaarden, geheelonthou ding te volbrengen en begon weer aan de fleseh te trekken. Maar hij liep in de gaten en het ge volg is dat hij nu met de papieren ezelsmuts op in den hoek werd gezet. De tenuitvoerlegging van de straf werd door den pol. rechter gelast. Dat moet nn uit zijn. Een boerenknechtje uit den omtrek van Hoorn had bij den baas zijn oongé gekregen en maakte rich het afscheid wat lichter door een lam te stelen en dit te Purmerenid voor f 15 te verknopen. De snaak heeft intusschen een anderen patroon opgescharreld en om het hem nu gemakkelijk te maken ,het pad der deugd te blijlven bewandelen, is hij yoorwaardelijk tot 3 maanden gev. veroor deeld. Wqwst voorzichtig, ventje! Een Alkmaarsche dienaar van Bochus, die in den nacht van 8 op» 9 Aug. met een stuk in zijp. kraag op de Kanaalkade laveerde en door een agent werd cbeetgepakt om in het schuurtje ge- looodst te worden, maakte zich ook nog debet aan wederspannigheid. Hij is een bekend merk en werd voor ditmaal nog tot f30 boete of 30 dagen veroordeeld. Echter nog één zoo'n gijhtje en de bruineboonensoep staat op 'm te wachten. C Variatie in een volkshnnrt. In ide eentoonige Alkmaarsche Kabelstraat werd op 2 Aug. wat afwisseling gebracht door de verschijning van een dronken kerel. Daarop werd de feestelijkheid nog wat verhoogd omdat, twee buurvrouwen door dien dronken snurker ruzie kregen en elkaar de huid volscholden. Wij konden er nu ook nog iels van genieten en hoor den een der kijlflustige juffrouwen tot f7 boete of 7 dagen veroordeelen. f 'tWas Jan die sloeg Lijfje en Lijs je dje sloeg Jan. Een nogal druk aangelegd1 bedrijlfsboertje te Kolhorn kreeg op 28 Juli trammelant met zijn buurman, ook nogal 'n lastig potnat, 't Begon met schelden en eindigde met een watjekou, die de bedrijfsboer zijn buurman toediende. Later nam buurman revanche en gaf de bedrijfsboer 'n por met een steel van de turfbijll in de zijde, wat na tuurlijk ook geen aangename gewaarwording gaf. Vandaag werden ze om de beurt op het zondaars bankje gezet en kregen nog ruimschoots gelegen heid om eens flink uit te keffen, tot eindelijk te boer tot f20 boete of 20 dagen en de buurman tot f 15 boete of 15 dagen werd veroordeeld. Geen beschaafde manipulatie, sag! Een notarisklerkje te Bergen heeft aldaar in den Breelaan een leerling der rijksnormaalschool, die hem voorbij fietste, een opstopper toegedieau. H .R„ Alkmaar, misdr. art. 247, 6 maanden gev. voorw. met 3 proefjaren. H. J. M„ Helder, rijwielverduistering, 51 da gen gevangenisstraf, met aftrek voorarrest 51 da gen, blijft nihil. A. M., Alkmaar, hooger beroep kantongerecht, vrijgesproken. Evert H- Rijssel (Fr.), verduistering, 6 maan den gev. yoorw. met 3 proefjaren en uitkeeren van f 1000 ten behoeve algem. armen te De Rijp. Gebrs. J., Rotterdam, hooger beroep overtre ding arbeidswet (petroleumkachels Jamin) ontslag van rechtsvervolging. Pieter V-, Wervershoof, oplichting, 3 mnd. gev. Salomon C., Helder, te Lage belastingaangifte, f3000 boete of 3 maanden hechtenis. Joh. V, He.lder, als voren f 5000 boete of 3 maanden hechtenis. J. de W„ Hoogkarspel, art. 247 wetb. v. strafr. 6 maanden gev. voorw. Simon D., Sint Maartensbrug, hooger beroep zaak, vonnis bekrachtigd. K- v. H., Wieringen, diefstal, f 40 boete of 40 d. C- de H. en C. E., Wieringen, heling, ieder f20 boete of 20 dagen. meene schooier en gaf daarop de gemeentefimmeiv vordering van zijn verdere educatie en meerdere man n schop tegen z'n schenen. Met het min;- kennis van artikel 16 en artikel 18 der prettige gevolg, dat hij heden terecht stond wegens beleediging en mishandeling en hoewel hij zich zeer gesjochten trachtte voor te doen, werd hij veroordeeld tot f 30 boete of 30 dagen. 'n Oneerbiedig kerkbezoeker. Een bezoeker der R.K. kerk te Het Zand, lie zich oneerbiedig in Gods huis gedroeg en door den vrijiwilligen rustbewaarder deswege werd ver maand, sloeg toen de verzenen tegen de prikke len, zooals de bijlbel zegt, oftewel gooide den kop in den wind en diende de suisse een slag toe in deszelfs aangelaat. Dat lijkt natuurlijk hee lemaal op niks en het was zeer goed gezien van den politierechter om hem tot f20 boete of 20 dagen te veroordeelen. E|en modjelechtgenoot. Eien 33-jarige nietenutter te Alkmaar, die besla ten had heel vroeg te gaan visschen, werd zoo woedend op zijn 10 jaar oudere vrouw, die hij de schuld gaf, dat de wekker niet afliep, waar door hij zich had verslapen, dat hij het arme mensch gezegde wekker naar het hoofd wierp, haar vervolgens op het gezicht trommelde en haa rde haren uit het hoofd trok. De vrouw, uie zelf den kost moet verdienen en al heel wat met dien beminnelijken knul heeft doorgemaakt, deed nu aangifte wegens mishandeling en stond hij nu terecht. Daar beklaagde bekend staat als een gevaarlijken driftkop en reeds 4 maal is veroor deeld wegens mishandeling, werd hij heden voor 1 maand naar den sukkelamolen verwezen. Een dorpshansworst. Eten plattelands humorist, die zijln geestigheid voornamelijk had ontleend aan brandewijn+ies met suiker, beleedigde op 10 Augustus te Harencar- spel den rijksveldwachter Noot van Dirkshorn. Dit geestige broekje werd veroordeeld tot f25 boete of 25 dagen. Misschien dat hij dit niet zoo grappig vindt. Ook geen aangename echtvriend. Een 21-jarige huismoeder te Wimmenum kreeg op 10 Augustus voor de zooveelste maal hoog- j gaande twist met haar echtgenoot, waarbij deze gebruik maakte va nzijin recht van den sterkste en het jonge vrouwtje tegen den grond kwakte. Haar met zijin hoofd in het gelaat stootte, tot j schade van haar neus, tandvleesoh en tanlen en i haar de kleeren van het bovenlichaam afrukte. Hal fnaakt, en met bloed bedekt, vluchtte de mis handelde naar een buurvrouw. De echtgenoot stond heden terecht voor dit armzalig belrijif en werd tot f 50 boete of 50 dagen veroordeeld. Hij sheen geneigd het zaakje met zijtn vrouw weer bij te leggen, maar deze heeft geen tabak meer van haar zachtzinnigen heer gemaal en bedankte voo rde eer. Opgepast non, Kareltje! Een struische knaap te Uitgeest, die tevens het respectabele ambt van hulpkellner en uitsmater vervult, bad reeds een veroordeeling t.> wegens mishandeling, doch dit scheen zijn iniiia- tief nilet verlamd te hebben. In den nacht van 3 op 4 Augustus gaf hij althans een medesterveling met zijn reuzejat 'n opstopper, die den man finaal van zijln kastje dieed rollen. Deze sport wordt echter een duur amusement, daar Kareltje heien tot f40 boete of 40 dagen werd veroordeeld. Leuke theevisite. Een te Schagen wonende huishoudster heeft ontzettend veel last van haar vroeger»n man, een geprononceerd slokjesminnaar. Als die me nder dronken is, komen de oude herinneringen aan vervlogen huwelijksgeluk weer boven en kan hij niet nalaten zijn vrouw uit te schelden en te molesteeren. Ten einde raaJd heeft het ge plaagde mensch aangifte gedaan en is die verve lend esnuiter nu tot f10 boete of 10 dagen ver oordeeld. Hij was nu bijzonder mak, betuigdle spijt en beloofde beterschap. Als 't maar tijd wordt I I Wat was ie w»er binnen. Eten tweetal te Helder woonachtige gehuwde dames, die op 17 Juli mot haddlen gekregen, wer den heden in de gelegenheid gesteld hun intieme aangelegenheden voor den politierechter te rege- NIEUWE ZAKEN! Vlammende jeugd. Een 18-jarige, bijzonder voordeelig ontwikkelde fabrieksarbeidster te Medemblik, is bedeeld met een temperament, dat ver boven haar leeftijd uit gaat. Haar liefdelust was onbedwingbaar en het gevolg is dan ook, dat ze al verdronken is, voor ze water heeft gezien. Het meisje maakte kennis met een 21-jarigen scharenslijper uit een woonwa gen. Het was lang geen adonis en hij kon lezen noch schrijven, die in den smaak van het meisje vielen, althans op 9 Augustus, na een damesfiets gehuurd te hebben, ging het verliefde paartje ér van door en bracht Alkmaar een bezoek. Ze namen. 1 hun intrek in een bescheiden volkslogement, want j d eliefde was groot, maar de beurs was leeg. En- I fin, daar' was raad op- De fiets werd verkocht aan mevrouw de hotellière voor f 12.50 en de jongelui zetten hun huwelijksreis zander boterbriefje voort naar Amersfoort, waar het jonge mensch als bur ger staat ingeschreven. Lang profiteerden zij daar niet van eikaars gezelschap, daar zij wegens rij wielverduistering werden ingepikt en naar het huis van bewaring, waar geen 2-persoons ledikanten of litsjumeau's worden verstrekt, werden overgebracht Beiden stonden heden terecht. Het bleek dat de jongen zijn meisje had aangespoord de fiets te verkoopen, maar hij was zoo flauw dit nu te ont kennen. Het meisje had zich niet begeerig getoond naar een voorw. straf en daarmede de gunst van den officier verspeeld. Deze huldigde het systeem: graag of niet en vorderde dus tegen haar evenals tegen haar Kloris, die heelemaal geen kans had, 3 maanden gevangenisstraf- De verdediger Mr. Smal huldigde een andere opvatting en drong voor het meisje, dat thans tot alle concessie bereid was, aan op een voorw. ver oordeeling. Er is een dame, die veel van het meisje houdt en haar onder haar toezicht wil ne men. Wat den jongen betreft, deze is nooit ver oordeeld geweest, wat al voor iemand uit ?oo'n milieu respect afdwingt. Ook voor hem vroeg plei ter een voorwaardelijke straf en zoo niet, dan de meest mogelijke clementie. Flauwe plagerij. Evenals de bioscoopondernemer is de autobus- rijder het mikpunt van vele kleinzielige wettelijk ke plagerijen. Een behoorlijk toezicht valt toe te juichen, maar ons land is een broeinest van' over- len. Een der dames, die zich op Hen bewusten idrijving. Jaren lang doen ze er niets aan, maar op 17den Juli bijzonderlijk had onderscheiden, werd) eens b:eken ze los en wordt zelfs op de kleinste thans door een boete van f 10 of 10 dagen nn- slak een handvol zout geworpen. getooond, dat niet elke critiek op ander vtouws gebreken geoorloofd is. 'n Achterdochtig wezen. Een visscher te Helder, met een stijif been, schijnt zooals meer gebrekkelijke menschen, nogal gauw geraakt te zijln. Op 2 Augustus ontmoette hij1 een allerliefst 18-jarig hippie en verdacht nu dit lieve kind, dat zij hem uitlachte en voor den mal hield, vanwege zijn stijfe loopstok. Hij begon nu het arme kind tot haar beschaming en ontzetting op zulk een ordinaire manier uit te Een voorbeeld is een Heldersche autobushou der, die door den kantonrechter veroordeeld werd omdat hij een standplaats had ingenomen zonder Vergunning van Burgemeester en Wethouders. Hét bespottelijke is dat de man zoo'n vergunning wel kan bemachtigen, maar dat moet met goedvinden van de autobusondernemers-organisatie (he, he, t is er uit). Samenwerking. Tegen deze bespottelijke ongrondwettige en te gen de gemeentewet strijdende bepaling trok pins dag Mr. Kusters, toen de zaak in hooger beroep

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1