Plaatselijk Nieuws palen ten opzichte van de kosten met den direc teur te bespreken, omdat deze kosten toch voor rekening van de gemeente zullen komen. B en W. hebben tevens de slechte verlichting van de Twuij-verweg ter sprake gebracht. Er staan daar slechts 6 lantaarns. De directeur oordeelde dat tengevolge het zware vervoer da gelijks de gaskousjes braken, zoodat dit veel kost. Hij acht de le. te weg om de gaslantaarns door eleetrische te vervangen en er dan arie voor rekening van de gemeente bij1 te plaatsen. De raad gaat hiermede accoord, waarom de voorzitter het aan de gascommissie zal voorstel len. De heer Lek wil ook nog een lantaarn bij: de brug van het Koedijker pad geplaatst zien. B. en W. zullen de toestand daar in oogenscKouw nemen. Van het gemeentebestuur van Alkmaar is het voorstel ingekomen om de overeenkomst inzake de uil voering van de v le esc h keur ingswet zoodanig te wijzigen, dat niet 10 doch cent per in woner gevraagd wordt, voor plaatselijke con trole doo rhel abbattoir. Gleen der leden heeft hierop iets tegen. I Voorz. deelt mee ,dat al eens besproken is ie mogelijkheid van slachten in de gemeentè door particulieren in verband met een ingekomen ver- z"ek. De slagers komen hiertegen in verzet, om dat ook zij naar Alkmaar moeten. Deze zaak zou eens met den Directeur besproken kunnen wor den. De, heer Slijker vreest smokkelslacftten en is er niet voor. De heer Duijf is -er wel voor omdat het 'de burgers ten goede komt. De heer Slijkjer. Maar ze krijgen dan toch een voorsprong bij de flagers. v De heer van Kampen voelt wel voor de idee Slijker en is er ook niet voor het daarheen te leiden. Met 3 tegen 2 voor en Kloosterboer blanco wordt besloten de zaak te laten zooals die is. Van de commissie voor malariabestrijding is het verzoek ingekomen om een bijdrage- gelijk staande aan 1 cent per inwoner. B. en W. willen daaraan gevolg geven tot we deropzegging met ingang van 1 Januari 1926. Algemeen goedgevonden. Gevraagd wordt om een bijdrage in de kostea voor de districtsarbeidsbeurs te Alkmaar, waar voor wordt gevraagd een bijdrage per inwoner, waardoor het bedrag thans 12.03 zal zijm. Tot heden was de gemeente bij de arbeidsbeurs te Amsterdam aangesloten, waarvoor fö kosten ge vraagd werd. Alkmaar deelt mede, dat de berekening gelijk is aan Amsterdam doch de kosten iets hooger worden, omdat bij1 Alkmaar alleen kleine ge meenten zijn aangesloten. Daartegenovèr staat, dat er nu een drukker gebruik zal worien ge maakt omdat de beurs dicntoij is. Dit adres is nog niet door B. en W. besproken, doch persoon lijk i3 de voorzitter- er voor met het adres 'mee te gaan. 1 De heer Duijf vraagt nadere inlichtingen en vreest dat de Alkmaarsche werkeloozen voor zullen gaan. De voorzitter acht dit totaal onmogelijk. Na verdere bespreking verklaren allen zich voor de aansluiting bij' Alkmaar. In behandeling komt hierna het verzoek 'om een jaarlijksehe bijdrage in de kosten tot in standhouding van het te stichten neutraal cen traal ziekenhuis te Alkmaar. De stukken daar omtrent hebben gecirculeerd en in verschillende raadsverslagen is de zaak breedvoerig belicht, waarom de voorz. liet niet noodi^j oordeelt om er in den breede op in te gaan. B. en W. stellen voor om niet op het verzoek in te gaan. De gevraagde kosten ad f374 's een tamelijk groot bedrag voor deze gemeente en- de finantieele toestand in de gemeente is niet rooskleurig. De heer Lek kan niet met dit voorstel mee gaan. Hij heeft een onderzoek ingesteld' waar bij hem bleek, dat de actie tot stichting al 6 jaar in werking is. De stichting zal voorzien' in een behoefte voor niet-katuolieken. De katho lieken loopen hoog met hun eigen stichting en. toch gaan de arme katholieken uit Alkmaar naar het stadsziekenhuis. Het andere ziekenhuis zou 300 bedden maken, doch nu komen er in Alk maar in totaal 300 bedden bij, zoodat er niet ge sproken kan worden van meerdere vrées voor bevolking. Ik prefereer, aldus spr., bet neutraal ziekenhuis. Weth. van Kampen. Dat is nog geen reden voor steun uit de gemeentekas. We steunen er Alkmaar mee en kunnen gevoeglijk bespreking van het St. E. ziekehhuis achterwege laten. Alk maar heeft reeds zeer veel voor op de buitenge meenten. Ze heeft haar markt enz., waarvan ze veel profijt treikt. Hier hebben we zelfs nog niét eens een liefdezuster. Het is beter dan het geld daarvoor uit te geven. De heer Lek wijst nogmaals op het belang voor de gemeente. Bijma dagelijks gaan van hier pa tiënten weg. De heer v. Kampen zegt dat het St. Ei.- goed- kooper is dan vele andere instellingen. Hij heeft een rekening gezien bij: Kloosterboer. Spr. vindt gee naanleiding dat deze gemeente 10 jaar lang ruim f300 aan Alkmaar moet geven. De hieer Duijf merkt öjp1 dat neutraal 'niét bestaat. Hij voelt zich ook in een dergelijk zie kenhuis niet thuis. Wij geven aan een Christelijk ziekenhuis de voorkeur. Als Alkmaar een ziekee- huis wil bouwen, laat ze het dan ook zelf betalen. De hieer v. Kampen. Alle eer aan het St. Elisa beth ziekenhuis voor de wijize van verpleging en laten zij die voor de andere inrichting gevoelen dan een vereeniging stichten ,doch geen betaj- ling uit de gemeentekas. Die hieer Muhrling wijst op de economische toestand. De heer Kloosterboer. Als we de gelden geven, ■ouden we ook rechten moeten hebben, doch die krijgén wé niet. De Alkmaarsche behoef tigen worden voor 1.50 in hiet stadsziekenhuis verpleegd heb ik gehoord. Met alleen de stem van den heer Lek tegen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Ter tafel komt nu de zaak van de waterleiding. De teekening komt ter tafel waarop het een en antler is aangegeven. Aangegeven wordt daar op de aansluiting van het Koedijker pas en net venisjie, doch niet van de Achterweg en Ker kepad. Dit laatste zal echter wel komen en voor hei eerste heeft voorzitter bij' den ingenieur ge pleit. De heer v. Kampen merkt op, dat het besluit tot aansluiting genomen is met inbegrip van Jen Achterweg. Ook de menschen daar hadijen er om gevraagd. Besloten wordt nogmaals met grooten aandrang om/de aansluiting van den Achterweg te ver zieken. De brandkranen welke zijn aangegeven zullen j voor den Bovènweg f 130 gulden en voor den Benedenweg f80 moeten kosten. Het eerste, om j dat opnieuw uitgehakt moet worden. De heet Slijker begrijpt niet, dat de gemeente j het uithakken betalen moet. De voorz. zegt dan dat de gemeente had moeten aansluiten toen de buizen gelegd werden.- B. en Wzijn er echter niet voor die f 50 te betalen. B. en W. stellen verder voor om aan den Bo- venweg 5 brandkranen aan te brengen en aan den Benedenweg niets omdat dit gedeelte aan het water ligt, en tóch de spuiten er zijn. Kloosterboer gelooft dat dan de benedenkant aardig zal grommelen. Weth. van Kampen. Ze kunnen dan weer eens spreken van de Heerenweg. I De heer Kloosterboer noemt de spuit een glv i zenwasscher. j Weth. Duijf acht dé Bovenweg. het meest noo- dig en wijlst op dé kosten. I Het voorstel om aan den Bovenweg 5 brand kranen aan te brengen wordt met 5 stemmen aangenomen. De heer Kloosterboer stemt blanco, i De heer Van Kampen en Lek willen nu ook j aan den Benedenweg en het noordeinde brandj- i kranen plaatsen. Dan kunnen de spuiten ver- vallen. j De heer Slijke rvindt de Benedenweg nog noo- I 'diger dan de Bovenweg, omdat in die eerste nog al wat oude boerenplaatsen staan. I De heer Duijf wil ten opzichte van den Be- nedenweg nog geen beslissing nemen doc-h eerst I de resultaten van den Bovenweg maar eens af wachten. Voorz. aeht het noodzakelijk dat er nu een beslissing komt. Nadat nog eenigen tijd gediscusseerd is over plaatsen van brandkranen of aanbrengen van spruitstukken wordt met 4 stemmen voor, die van de heeren Slijker, Lek, van Kampen en Kloosterboer, besloten ook de Benedenweg van brandkranen te voorzin. -Goedgevonden wordt deze aan te brengen op cngevéer 200 M. afstand, waardoor er voor Be nedenweg, Noordeinde en Twuijverweg een tiental noodig zullen zijn. De h'eer Duijtf kan er zich nog niet mee ver eenigen met gevolg dat de raad ten slotte be sluit om voor de uitvoering van het besluit eerst eten proef te nemen aan den Bovenweg met de bestaande brandslangen. Hierna sluiting dier vergadering. - NOORDSCHAR WOUBiE. Zondagmiddag hebben we andermaal het spel kunnen bewonderen van den bekenden billard'- speler Koehof. Zoo als men zich herinnert is dit j niet de eerste keer, dat de heer Koehof nier i „een partijtje is komen maken". Zijn mooie spel van eeuige maanden geleden lag zeker velen ïog l'risch in het geheugen, want al heel gauw was de zaal van den heer J. de Bakker bijna te ktein om de vele liefhebbers en nieuwsgierigen te kun'- nen bevatten. Er werd gespeeld 600 caramboles cadre, terwijl de tegenstander van den „prof" in casu de heer K. Stam, 450 caramboles voorgift j kreeg. Wij moeten vermelden, dat de beer Koehof ditmaal niet zoo goed op dreef was als gewoonlijk. Zijn spel was niet, wat wij met het oog op vo- i rige prestaties verwachtten. Korten tijd was hij ct zelfs min of meer „uit". Deze periole van de partij was niet rijk aan groote series. Later kwam de heer Koehof er wee geheel en al „in" Uit dat gedeelte noteeren we o.a. een .serie van j 110 caramboles, vlug en in mooien stijl gespeeld, de hoogste strife van den middag, terwijl een andere serie 99 c. eveneens mag worden vermeld, i De heer K. Stam bracht het tot 117 caramboles, j hoogst es er ie 24, zoadat de partij door den heer Koehof werd gewonnen. Na afloop kregen we nog eenige kunststooten te zien, waaronder fraaie piqué's en massé's. Alles bij elkaar genomen voor de billardmenschen een aangename middag. „KOOPHANDEL." del" met ernst te protesfeeren dat' door leden van de arbeidersorganisaties leden van „de Koophan del" ter oorsake van en hangende deze quaestie zijn beleedigd, gescholden en gedreigd. De vereeniging „de Koophandel" w-snscht er op te wijzen, dat zulks tot onaangename gevolgen moet leiden. De heer Oortman van Amsterdam ontvangt het woord, om de voordeelen uiteen te zetten voor de leden van „Koophandel" om de losse arbeiders niet langer tegen ongevallen bij het Rijk, d.w.z. bij den Raad van Arbeid, doch bij de N. V. Amster- damsche Ongevallen Verzekering 'Maatschappij voor den Aardappel, Groenten en Fruithandel te ver zekeren. Op zeer heldere en bevattelijke wijze zet de de heer Oortman deze zaak uiteen, i Mei algemeene stemmen wordt besloten ingaan de i Januari 1926 aan te sluiten bij genoemde Maatschappij. Overeengekomen wordt pogingen in bet werk te stellen de betaalde gelden aan den Plantenziek- tenkundigen Dienst, die men naar inzicht van de leden van „Koophandel" niet schuldig was, en welke bedragen onder dwang zijn geïnd, terug te krijgen. Er zal in dezen met de Kooplied-anvereeni- ging in De Streek samenwerking worden gezocht Over de keuring op goederen te Broek op I.an- gendijk worden klachten geuit. Het algemeen oordeel is, dat de keuring aldaar teveel het karakter van bemiddeling vertoont, het geen afgekeurd wordt. De betrokken commissie van „Koophandel" in de Marktbesturen zal ter bevoegder plaatse deze zaak ter sprake brengen. Oni het bezoek van de leden op de vergaderingen meer algemeen te doen zijn, wordt besloten: een boete te heffen van f 2.50 bij onwettig ver zuipt en een presentiegeld van 50 cents te ver- lemen. De voorz. sluit de vergadering met een woord van dank voor de prettige wijze waarop de discus sion gevoerd zijn. - BROEK OP LANGEND1JK. De oudercommissie heeft tot haar voorzitter ge kozen den heer K. Kaas Mz. Verder bestaat de Commissie voor de nieuwe periode uit de dames T. SlotWagenaar en T. BorstWarnaar en de heeren Jan Smak en C. de Geus. Er wiexd be sloten de ouders op te wekken bij wijze van ouder avond. de alg. vergadering van „Volksonderwijs" te bezoeken, wélke op Donderdag 22 Oct. a.s. des avonds kwart na zeven in de nieuwe zaal van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude zal worden gehouden en waar als spr. zal optreden de WelEd. Z.Gel. Heer Dr. M. v. d. Hoeve van Amersfoort met het onderwerpp „Schoolartsen en Medisch Schooltoezicht. Tot deze bijeenkomst zijn of worden ook uit- genoodigd alle Langedijker gemeentebesturen, Doc toren, |cn Openbare en Bijzondere onderwijzeres, terwijl ook de leden van Bijz. Schoolbesturen daar hartelijk welkom zullen zijn. - ZUIDSCHARWOUDE. Alhier zal een club van jongelui worden opge richt, die zich onderlinge ontwikkeling en ont spanning ten doel stelt. - ZUIDSCHARWOUDE. Alhier is hetE erste Langedijker Assurantiekan toor opgelicht. We vernemen dat verzekeringen worden afgesloten in alle branches, ook levensver zekering. Maandagavond half acht vergaderde bovenge- j noemde vereeniging in de keurig gerestaureerde I kolbaan van den heer P. Kramer te Zuidscharw. Er wordt gerapporteerd omtrent een arbitrage- I geval met dê Transportarbeidersorganisaties doof een der leden van die commissie, i De uitspraak in deze zaak moet nog plaats heb- 1 ben. j Toch spreekt de vereeniging „ds Koophandel" i er bare afkeuring over uit, dat de transportarbei- dersoTganisaties zich niet hielden aan hetgeen door haar afgevaardigden ter arbitragevergadering is aanvaard. Verder wenscht de veréMiiging „de Kdophan- - NOORDSCHARWOUDE. „HET KLEINE TOONEEL." DE TOONEEL WEDSTRIJD. Het,was voor „Het Kléine Tooneel" Zondag j.l. een min of meer belangrijke dag, doordat dien avond de eerste vereeniging, deelnemende aan den Tooneelwedstrijd, optrad. „Ormenio" van Anna Paulowna met „De Grond", spel van boerenleven in drie bedrijven door Geert Teis. Wanneer we de zaal binnenkomen ij deze reeds voor een groot gedeelte gevuld en nog steeds loo pen de bezoekers toe totdat de zaal bijna geheel gevuld is geraakt. Dat er veel bezoek zou komen, kon en mocht men verwachten, omdat men weet dat bij een wedstrijd het beste beentje wordt voorgezef, en door het meten van elkanders krachten en gaven, de kunst het best wordt gediend. En dat „Het Kleine Tooneel" bij het maken van de plannen voor den wedstrijd, bijna reeds vooruit kon zeggen, dat het in zijn pogen zou sla gen, dankt het mede voor een groot deel aan den goeden naam van eigen club. Dat de verwachtingen niet te hoog waren ge spannen bleek zeker uit het openingswoord van der, heer H. Slikker, voorz. van de uitschrijvende vereeniging, die daarbij mededeelde dat het on mogelijk was alle vereenigingen, die inschreven, te laten optreden, waarom er een viertal werden uitgezocht voor dezen wedstrijd. En dat „Het Kleine Tooneel" de zaak royaal heeft aangepakt, blijkt wel uit de beschikbaar ge stelde prijzen. Trouwens de eenige manier om te slagen. s De heeren Juryleden, ds heeren Holzmuller en Trompet uit Hoorn en Van Gulik uit Alkmaar, mo gen zeker voor hun taak berekend worden geacht, en is hiermede een'gelukkige keuze gedaan. Wanneer dan om 8 uur Zondagavond het klokje van gehoorzaamheid heeft geslagen, betreedt de heer Slikker het podium voor het uitspreken van zijn openingswoord. Hij heet in de allereerste plaats de aanwezigen welkom en voegt .hieraan toe dat men niet anders dan een goede opkomst had verwacht, en uit den verkoop van de dooxloopende kaarten is gebleken, dat men goed heeft gedaan met het uitschrijven van dezen wedstrijd. Dan heet hij welkom de optredende tooneelver- eeniging. en Koopt dat door haaf Optreden de aan wezigen een genotvóllen avond zullen hébben. Ook de Jury hoe "kan het minder wordt vjn harte welkom geheeten, die zoo spontaan de zeer moeilijke taak want die valt hiet te onder schatten' op zich heeft genomen, Een woord van welkom aan de Pers. Is het gewoonte, zoo zegt de voorz., dat van de uitvoeringen een critiscb verslag wordt gegeven, thans is het een geheel ander geval, en wordt de Pers verzocht met het geven van een critisch ver slag niet op de beslissing van de Jury voorujt te loopen. Een vriendelijk verzoek vindt een goede ont vangst en zullen wij de critiek in de pen bewaren. Misschien vinden wij na afloop van den wedstrijd nog gelegenheid op een en ander terug te komen. Dan wordt „het woord" gegeven aan J,Orme nio" en komt het einde met een davrend applaus van een dankbaar publiek. Den volgenden wedstrijdavond treden de „Mas kerspelers" van Bergen op met „Tzingani." ZUIDSCHARW OUDIEI. In een der lokalen van de openbare school had gisteravond een vergadering plaats van de ouders der kindéren, welke die school bezoeken. Nadat de heer Renaud de vergadering had geopend met in korte trekken te releveeren het doel der bij éénkomst, n.l. te spreken over de wenschelijfc- heid van het in het leven roepen van een Fröbel school of het aanstellen van een 4e leerkracht, las de hieer Jb. Kramer de notulen der vorige vergadering voor, welke ongewijzigd werden goed gekleurd. Ingekomen 'was een schrijven van net Bestuur van de afd. van Volksonderwijs, waarin werd opgéwekt de vergadering te bezoeken, waar in de hieer v. d. Hoeve zal spreken over Medisch schooltoezicht en schoolartsen. Naar aanleiding van dit schrijven merkte de heer Du Burck op, dat de Bond van Nedterlandi- gche Ondterwijizers reeds een 20 a 25 jaar in woord en geschrift propaganda voert voor het instituut schoolartsen, dat de hier bestaande af- daeling van dien Bond meermalen adressen richt te aan de gemeenteraden met het verzoek een schooolarts te willen aanstellen, en dat jaren geleden de heer Van Det ook in Zuidscharwoudi» over dit onderwerp heeft gesproken. 1 Keurig noemde hij het, dat nu, na zooveel jaren van strijd nog moet gép'lett worden voor een insti tuut, waarvan iedereen moet erkennen de heil zame werking, die in tal van gemeenten reeds is gebleken. Dat het instituut schoolartsen er komt, staat voor spr. vast. Diat het in versenil lende gemeenten, ook hier, nog niet is ingevoerd, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de meerdefheid| zich bij dergelijke nuttige zaken eerst afvraagt: hoeveel kan het kosten? en zich niet stoort aan de groote maatschappelijke beteekenis ervan.- Verschillende besprekingen worden hierover gevoerd, welke instemmen met bovenstaande be schouwing en tevens de groote lakschheid afkeu ren, waarvan vele ouders blijk geven. Daarna vindt een bespreking plaats over de wenschelijkheid van de oprichting van een Frö belschool of de aanstelling van een 4e leeij- kracht. 1 De lieer Renaud wijlst er op, dat, nu mej. Nie- rop wegens overcompleet is ontslagen, 'de taak van de overblijvende onderwijzeres er niet alleen zwaarder door zal worden doch het onderwijs er noodzakelijk onder zal lijden, aangezien zij zich niet uitsluitend meer met de eerste klas kan bezighouden, doch de tweede ook haar aandacht vraagt. De heer Du Burek geeft voorbeelden uit. eigen omgeving, waaruit blijkt, hoe moeilijk het werk in de laagste klasse is, niet het minst doordien de nogifipt ontwikkelde, latente eigenschappen van verstand en gemoed, moeten worden opge wekt en ontwikkeld. Oog en hand moeten nog zoodanig worden geoefend, dat de onderwijzers de handen vol heeft 'aan het onderwijs en dc opvoeding van de eerste beginselen. Nu dus twee leerjaren voor rekening van één onderwijzeres komen, moeten de resultaten van het onderwijs minder worden. De vraag is nu, wat beter is een 4e leerkracht te hebben, of een JTobelschool. Het laatste heeft spr. voorkeur. Daardoor wordt voorzien in een reeds lang gekoesterde wensch van vele ouders om de kinderen van 46 jaar t' doen opvoeden onder degelijke leiding, van een Fröbelonderwijzeres, die al spelende de kinde ren tal van dingen leert, die mede dienstbaar kunnen worden gemaakt en apperoeptiemateri aal vormen voor het lagere schoolonderwijs. Wat daar al spelende wordt geleerd, is middel voor een spoediger begrijpen van de leerstof op 4e lagere school en heeft tot gevolg, dat spoediger zelfstandig kan worden gewerkt. Een goed ver zorgde Fröbelschool vormt een voorwaarde voor een beteren grondslag, en daardoor voor een beter resultaat van het onderwijs in de lagere school- Dat het voorbereidend onderwijs wettelijke saaffl tie zal krijgen, staat voor spr. vast. En bij d« vraag naar de noodzakelijkheid er van moet' meu zich op het breede standpunt plaatsen, |Üat het onderwijs nooit te goed kan zijn, dat ieder ouder er recht op heeft zoo goed mogelijk onderwijs voor zijn kinderen te verlangen en dat het gekt daaraan besteed, hooge renten oplevert Nadat enkele vragen over den aard en de be teekenis van het Fröbelonderwijs, waren gedaan en beantwoord, werd de Oudercommissie verzocht zich tot den raad te wenden met het verzoek zno'n school te stichten, waarvoor een lokaal' aan wezig is en daarbij een lijst over te leggen va» ouders, die eventueel hun kinderen naar die school zullen zenden. Nog werd besproken de wenschelijkheid, o®i nu het handwerkonderwijé door één onderwij zeres moet worden gegeven, piet dit onderwijs eerst in het derde leerjaar te beginnen. Teven- zag men graag, dat dit onderwijs niet meer bui' ten de schooluren viel. Door een der leden werd nog gewezen op he bestaan van een Volkseohoolboek, welks inhoud

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 2