Gemeenteraad Oud karspel. Ontslag Hoofd der School en Ziekenhuis. FELilLLE'l ON. 1SUL A. Gemeenteraad Koedijk fljenwp bnjrpilpor Conr^nf (TwHeWad) DINSIDlAG 20 OCTOBER 1925. Vergadering van den raad dezer gemeente op Vlaanoag 19 October des avonds 7 uur. Alle heeren zijn aanwezig. De voorzitter opent de vergadering en vraagt of ie notulen van de vorige vergadering kunnen wor den goedgekeurd. De heer Bakker zegt de notulen te hebben gele zen en deze vrijwel met het gesprokene overeen tomen. Voor ons is echter het voornaamste de re de door den heer Paarlberg gehouden. Hierbij wor den wij verwezen naar de kranten. Maar spr is pan oordeel, dat men niet een abonnement op een trant moet nemen om de notulen aan de weet te komen. De voorz. zegt dat dan de notulen moeten wor den voorgelezen. Daar staat de rede in. Do heer Bakker vraagf voorlezing, waaraan ge- lg wordt gegeven. Hierna doet voorz. mededeeling van een ingeko- nen schrijven van het eervol ontslagen hoofd der 1. school, en op grond dat men de vorige tnaal tok in comité is geweest, wenscht voorz. dit schrij pen ook eerst in comité te behandelen om daarna het openbaar het besluit te nemen. De heer Paarlberg. Daar ben ik sterk tegen, mijnh. de voorz. De heer Bakker zegt. dat deze zaak reeds meer dan bekend is en wil dan ook dit schrijven in het tpenbaar behandelen. De heer Paarlberg. Waarom ik er tegen ben wil k wel mötiveeren. Mij is gebleken dat ons de vo rige vergadering verkeerde inlichtingen zijn ver strekt, en is het mij thans niet mogelijk inlichtin gen af te wachten die onbetrouwbaar zijn. Ook was te vorige vergadering geheimhouding opgelegd, naar ondanks dat waren de besprekingen den vol enden dag reeds bekend. Om dezie redenen wensch thans niet in comité te gaan. De heer Kostelijk. De rechter is er thans voor im te zeggen of het waar is of dat het niet waar Zoover zijn we thans gelukkig. Thanswordt het schrijven voorgelezen, waarin loor het hoofd der school gezegd, dat hij op zijn liet gezegeld verzoek als zoodanig is ontslagen. Nu «xrdt het verzoek gedaan dit ontslag in te trek en. De motieven die werden aangevoerd, waren an dien aard, dat de ontslagaanvrage niet te mo- iveeren viel. De familieleden die'hem hebben aan- tzet tot het vragen van ontslag, hebben hem daar oe aangespoord op grond van aan hen verstrekte ijuiste mededeelingen. De omstandigheden wa- «n van dien aard, dat het hoofd in een toestand erkeerde waarin hij geen rekenschap kon geven au wat hij deed. De heer Bakker is er voor het verzoek in te illtgen. Hoe of de zaak zich ook oplost, berusten feiten op waarheid dan kan men hem oneervol ntslaan. Spr. wenscht het verzoek dan ook in te illigen en de uitspraak vaii de rechtbank af te achten. De andere heeren spreken zich ook uit voor in- •illiging. De heer Paarlberg heeft een onderzoek ingesteld zegt den indruk te hebben gekregen dat er van beschuldigingen weinig overblijft. Ik heb een liderzoek ingesteld bij de burgers. Ik ben bij de udiers geweest wier kinderen de school met 1 April ebben verlaten en bij de ouders wier kinderen in hoogste klas zitten. En van 15 van de 16 ouders ik de schriftelijke verklaring ontvangen dat zij iets van De Wijn hebben te zeggen. En dat eene aar ouders is het feit waarop nu neerkomt, mijinh. voorz. De hee" Groen. Dus er is er toch een. De heer Paarlberg. Maar bij onderzoek is mij ebleken dat er van dit feit zoo weinig over blijft, at er de noodige fantasie toe behoort om aan een tschuldiging te kunnen denken. Ik tel dit feit dan ook weinig. De heer Bakker is het hier volkomen mae eens. Met allen voor wordt het verzoek hierna inge- iiligd. Bericht van den Min. van O. K. en W. dat voor tijdelijke leerkracht Mej. Harp f418.34 teveel ontvangen. Aanbieding van een wijziging van de begrooting in verband met de verhboging vati het trakte ment van den gemeente-ontvanger. Deze wijziging wordt goedgekeurd op een be- drag van f 10978.381/2- I Aangeboden wordt een suppletoire begrooting van f255.—. Zullks in verband met een ingekomen brief van Ged. Staten waarin wordt gezegd dat het salaris van den gem.-ontv. op een bedrag van f 500 staat vermeld op de begrooting. Waar de raad weigert het door Ged. Staten bepaalde salaris op de be grooting te plaatsen, verhöogen Gèd. Staten zelf, aan de hand van de wet, dit bedrag. De heer Bakker zegt dat er wel niets aatrte doen is en men de actie wel kan staken. Echter is het onbillijk dat wij een klas hooger staan dan een naburige gemeent. Dat is door den vorigen raad gedaan en als ik toen in den raad had gezeten, was ik ev ook voor geweest, want de salarissen waren toen zee- laag. Nadien zijn ze sterk verhoogd, en nu kan het niet gemotiveerd worden dat wij een klas hooger staan. Is er nu geen weg te zoeken om de gemeente te verlagen? Spr. zou desnoods een deputatie naar Ged. Staten willen afvaardigen om hen van. het recht te overtuigen. Weth. Kroon zegt dat dit reeds is besproken bij de gemeente-begrooting en ziet er geen licht in, We hebben het reeds tweemaal geprobeerd zonder resultaat. De heer Groen. Een aanhouder wint. De suppletoire begrooting wordt goedgekeurd! en het voorstel van Bakker aangenomen. Ingekomen is een verzoek van het Nutsdsparte- nient Oudkarspel, om, waar zij voor Nov. Mr. A.. W. Kamp hesft uitgenoodigd, en voor de tweede vergadering Emil Hullebroek, en deze avonden voor een geringe ©ntrée voor niet-leden toegankelijk te stellen, het departement met het oog op de kosten vrijstelling van belasting te verleenen. De heer Bakker is er wel voor en zegt dat door de verordening de kunstvoorstellingen in het ge drang komen. De voorz. zegt dat men moeilijk scheiding kan maken en hef dan beter is de verordening in te trkeken. De heer Kostelijk is van oordeel, dat waar dit het Nut 2 rijksdaalders kost, dit niet zoo erg is en wil afwijzend beschikken. De heer Bakker zegt dat door de belasting, zooals die hier geheven wordt, de kunstavonden in Noordscharwoude zullen worden geheven, waar een percentage wordt betaald. Op de kunstavonden komt in den regel weinig publiek en dan moet er- geld bij. De bioscoop en de uitvoeringen met hal waar veel publiek komt, kunnen liet wel betalen. En dat kunstavonden met deze op ééln lijn worden gesteld, kan spr. niet goedkeuren. De heer paarlberg. Het besluit waarbij de ver ordening is gehandhaafd brengt ook al weer ha ken en oogen met zich brengt. Nu wordt onthef fing gevraagd voor de Nutsavonden. En zal men anders genoodzaakt zijn de entrée te verhoogan om de belasting te kunnen betalen. Wanneer het mogelijk is zou spr. het verzoek willen inwilligen. De voorz. zegt dat men een precedent gaat scheppen en ook anderen zullen vragen. De heer Paarlberg is daar niet bang van. Hij staat op het standpunt om zooveel mogelijk vrij stelling te verleenen. Dat mag geen motief zijn om tegen te stemmen. De heer P. Kroon is er wel voor, omdat ook voor lage entrée niet-leden in de gelegenheid wor den gesteld deze avonden te bezoeken. De heer Bakker. Het gaat er voor dat ook de minvermogenden een kunstavond kunnen bij wonen. Weth. Kroon acht het maken van uitzonderingen moei tijk. De heer De Boer zegt dat de zaak niet eerlijk' staat. Waar de bioscoop die veel publiek krijgt het zelfde moet betalen, is dat niet eerlijk. De voorz. stelt dan voor goedgunstig te be schikken en B. en W. opdracht te verstrekken tot het maken van een verordening als in de neven gemeenten. Liever echter schafte voorz. de geheelé verordening af. De beer Paarlberg zegt er natuurlijk voor' te zijn gunstig te beschikken, maar wil later bsepre- ken ohe of wat, hoe of de houding van den raai zal zijn tegenover een nieuwe verordening. Het voorstel van den voorz. wordt hierna aan genomen. Thans komen ter tafel de bekende stukken in verhand me tde stichting van een Neutraal Cen traal ziekenhuis. De voorz. zegt dat de bijdrage van deze go ^ij had met vuur gesproken, meenende dat er in gezegde van mevrouw Crowther iets minanh- j pds jegens haar echtgenoot lag. Door haar op- ikering van toorn was het gesprek gestoord, er werd niet meer over gesproken, of zijl j dan niet naar het jaehtbal zdji gaan. Men tak slechts in het abstracte over dit feest j er de danszaal de verlichting het orkest j en de personen van aanzien, die misschien wel j kewegen zouden zijin op het bal te vers«hij 01 als de behoorlijke pressie op hen werd uitge rend. >)Br is nóg ruim de tijld," zeide Lostwithiel, jsschen nu en den 22sten December bij'na 'ie weken. Tijld genoeg voor u en uw zuster om «Uwe toiletten uit Londen of Parijls te laten 'Hen, Miss Crowther. Gijl laat zeker een nieuw eed maken?" 'jLat doet men gewoonlijk voor een bal," ant- °ordde Belinda, „hoewel de modes dezen winter afschuwelijk zijn, dat ik mij liever in een Hn van mijto overgrootmoeder zou vertonnen.r feu bjk)tachtig, glimlachende trek kwam op Lostwithiel's gelaat te voorschijn. Hij vormde zich een denkbeeld van Miss Crowther's over grootmoeder als een vrouw in een japon, van een half linnen en half wollen stof, met een ge ruit voorschoot een costuum, dat op een jaeht bal slecht zou passen. Hij schreef de jonge dame geien overgrootmoeder toe uit het oogpunt van de gezelschapswereld. De moeder was burger lijk fatsoenlijk "de grootmoeder zou een graad minder geweest zij!n en de overgrootmoeder stelde hij zich voor aan de waschtobbe, of het middageten voor het schaftuur van tiaar man kokende. Dat verscheidene geslachten van de middelklasse ooit in denzelfden stand geleefd-kon den hebben, wilde er bij hem niet in. Tsola stond op, om heen te gaan, nalat zij' haar thee koud had laten worden en de helft van haar gebakje op het Smirna baarkleed had laten vallen. Zij gevoelde zich in dat huis heschroom'- der dan ergens anders. Zij had een gevoel, dat zij gewogen en te licht bevonden werd; dat on vriendelijke oogen haar handschoenen en haar hoed, haar gelaat en haar manieren critiseerlen. Zij gevoelde zich onbeteekenend - en flauw naast die schitterende Miss Crowther, met haar leven dige schoonheid en haar airs. De avond was gevallen toen zij de laan naar het hek doorliep. Doordat het huis in ©en bosch gebouwd was, had Crowther een oprijlaan kun nen laten uithouwen tusephen geboomte van meer meente berekend is bp f 447.—. E. en W. stallen voor gunstig op het verzoek te beschikken en dit bedrag beschikbaar te stellen per jaar voor den tijd van 10 jaar. Het belangencijfer voor deze gemeente was be paald op 24. De heer Groen zegt dat de stichting van het! N. C. Z. geen algemeen gemeentebelang is. In dien het noodig is kunnen de patiënten worden op genomen in een ziekenhuis, waar ieder naar volle tevredenheid wordt verpleegd, waar overtuiging en inzichten niet worden gekrenkt. Daa ris nooit een subsidie aan gegeven en'is er ook nooit subsidie gevraagd. Spr. wenscht de belastingbetalers niet te bezwaren met een zoo grootsche zaak. Hetzij men voor- of tegenstander is, een ieder moet er aan betalen. Dat gaat niet op. Indien Alkmaar dat ziekenhuis wil, laat men het dan bouwen, en laten zij die daarvoor voelen ook in de beurs tasten. Men kan toch niet vergen dat ook zij betalen die er geen behoefte aan hebben. Er staan geen voordeelen tegenover dit offer. - De heer Bakker zegt het rapport met belangstel ling te hebben gelezen en kan zich volkomen met het standpunt van B. en W. vereenigen. Een som van f 447 voor dit ziekenhuis is niet hoog. En wan neer Groen er tegen is, heeft hij zeker riiet de centen van de gemeente op hiet oog, maar het S. E. dat door de stichting schade zal hebben. Ik geef graag toe dat de verpleging daar schitterend is, De zusters doen met liefde hun werk. Maar ook weet ik dat sommige bladen, die mfen zou willen lezen, daar geweerd worden. En Groen zal het er zeker mee eens zijn, dat wij ons daar als anders denkenden niet op onze plaats gevoelen. Waar wij hier zitten als afgevaardigden van een groepp men schep, die liever in eon neutraal ziekenhuis worden verpleegd, kan ik er ook met volle overtuiging mijn stem aan geven. Ik dank B. en W. voor het door hen ingenomen standpunt. De heer Groen kan het volkomen 'billijken dat andersdenkenden in ©en ander ziekenhuis verpleegd wenschen te worden. Maar laat men dan niet om een ieders offer vragen, maar het zelf betalen. Voor liet kath. ziekenhuis is er ook nooit gevraagd. Had de gemeente er belang of voordeel bij, maar dat staat er niet tegenover. De heer P. Kroon zegt dat men er in de gemeen te zijn best voor hefet gedaan gelden in te zamelen Ik geef ook nu graag dit offer, en durf dit met gerustheid voor mijn verantwoording te nemen. De heer Bakker. Het N. C. Z. kan zieh niet be druipen, anders was er geen subsidie gevraagd. En dat kan het S. E. wel.Daar zijn de zusters gratis, terwijl ze in het N. C. Z. moeten worden betaald. Zou het S. E. zich niet kunnen bedruipen dan zou ik er voor zijn om ook daaraan subsidie te geven. De heer Groen. Moet het nu juist zoo grootsch opgezet dat het veel moet kosten en een ieder er aan moet betalen. Het spijt den heer Paarlberg dat de heer Groen zegt dat de gemeente er geen belang bij heeft. Hij zal het toch met mij eens zijn dat van katlh. zijde meer bijdragen worden gevraagd, die meer speciaal een kath. belang zijn en geen gemeente belang. En de andersdenkenden moeten daaraan ook bijdragen.. Groen weet ook dat het S. E. zich gemakkelijker kan bedruipen dan het neutraal Z. Graag erken ik" dat de verpleging in het S. E. schitterend is, maar het spijt mij dat Groen met de geuitte argumenten naar voren komt. De heer Groen. Er is altijd gelegenheid geweest om of in het S. E. of in het stadsziekenhuis te won den opgenomen. En moet er nu zoo'n groot kabakl geschopt worden voor een ziekenhuis, waaraan alle gemeenten moeten bijdragen? In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. met de heer Groen tegen, aangenomen. De heer Groen vraagt nog wat de bedoeling is met-de armen. De voorz. antwoordt dat die vrij blijven. Rondvraag. De heer Paarlberg zegt bij zijn onderzoek ook in de Diepsmeer te zijn geweest en hem daar gespro ken is over het vervoer der kirtSercn. Nu is er kind dat gemakkelijk door het bootje kan worden mee genomen zonder veel moeite. De voorz. zegt ook dat dit gemakkelijk kan, en zal deze zaak onderzoeken. De heer P. Kroon vraagt hoe het staat met de landverhuring;. De voorz. antwoordt dat de staten klaar liggen en wordt besloten deze staten met dis verhurings- voorwaarden na de zitting even na te loopen. De rondvraag levert verder niets op - en sluit voorz. met een woord van dank de vergadering. Jan 1 wee eeuwen oud, en zijn landgoed alius een nagemaakt antiek aanzien gegeven. Als hij' naar Je zware stammen van die oude Spaansche ka -, t an- jeboomen zag, was het voor zijta gevoel, alsrf die bezittiflg van ouder tot ouder in zij'n familie was- geweest. Zelfs de portierswoning was een gebouw van teteekenis, aan de' eene zijlde in den Tudorsti]', aan die andere in Kloosterstijil; zulk een vermen ging van bouwstijlen, waarvan de hedendaagsehe ar"hitecten zooveel schijnen te houden. Het was j een beter huis dan waarin de hulpprediker woou- de, zooals hij! Miss Crowther dikwijls zeide. j Buiten het hek gekomen, versnelde Isola haar I tred en scheen zijl ruimer adem te halen. Zij liep nog sneller toen zijl voetstappen aehter zich hoor de, ofschoon er geen reden tot zenuwachtigen angst was op den grootien weg tusschen Eowcv en Trelasko. Kende zij dien vasten, snellen tred, of was het een instinctmatige vermijding van ee nongekend gevaar, wat haar zoio voortdreef dat. haar hart onstuimig" begon te kloppen, en haar hijgend deed ademhalen? „Mevrouw Disney, loopt gijl altijd zoo hard, alsof gij' een wedloop houdt vroeg een stem achter haar. „Ik kan doorgaans vriji snel over den weg stappen, maar het was er bijl af, ot ik moest op een drafje loopen om u in te halen." Hij was echter niet buiten adem. Zijn toon klonk vast en bedaard. Zij was het, die bijna Vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 19 Oct. des namiddags 2 uur. De voorz. opent de vergadering, waarna de notulen van de vorige vergadering wocraen ge- leze nen goedgekeurd. Ingekomen stukken en mededeelingen. Goedkeuring op het besluit om het vermenig- vuldigingscijfer op 5 te bepalen. Goedkeuring op de rekening 1923. Bericht van den min. van O. K. en W. Jat ae rijksvergoeding voor het 1. o. is bepaald od f 13132.09 voor '23. 1 Bericht van den heer Stuffers dat hij zijn benoeming tot hoofd en onderw. van het ver volgonderwijs aannneemt, en de cursus is aan gevangen met 32 leerlingen. Bij de gehouden kasverificatie bleken de ont vangsten te hebben bedragen f 58659.381/2. de uit gaven f 42645.671/2, zoodat in kas was een be drag van f 16013.71. Een schrijven van den heer Schaak, om af staand te doen van het door hem gehuurle landl. B. en W. willen op een later te bepalen tijds stip dit verzoek inwilligen. Ingekomen zijn de verslagen van de werkelvrs heidsverzekering en van het Prov. Waterleiding bedrijf. 0 Een schrijven va nhet R. K. kerkbestuur te Oudorp om voor de leerlingen die het vervolg onderwijls volgen, een vergoeding te geven van ff 20 per leerling. Na onderzoek is gebleken dat 8 leerlingen de zen cursus volgen eu stellen B. en W. voor een vergoeding te geven van f10 per leerling over eenkomstig de gelijke bijdrage van Oudorp. De heer Mulder vindt het een eigenaardige toestand, dat er meer gevraagd wordt dan het kost. De raad gaat met het voorstel van B. en W. aeeoord. Van 2 ingezetenen zijin verzoeken ingekomen om ontheffing van hondenbelasting, reep. J.Spruit en T. Schaak. Deze ontheffing wordt voor een half jaar verleend. Ingekomen is een schrijven van de Leeszaal te Alkmaar om een subsidie te mogen ontvangen. B. en W. adviseeren om dit niet toe te staan en wordt overeenkomstig besloten. Van de Ouder-Commissie is een schrijven inge komen, en wel le een motie om niet over te gaan tot afschaffing van de 5e leerkracht en vervolgens een verzoek om aanvulling van da leermiddelen in denmeest korten tijd. Van de Comm. v. Toezicht is een schrijVea ingekomen in denzelfden geest. Dez sadresse'n zullen worden behandeld bijl de begsooting. Een schrijven van de schoolfeest-comm. te Ou dorp, met verzoek een subsidie te verleenen. B. en W. adviseeren dit verzoek toe te staan. De subsidie bedraagt f30.— De keer Oud spreekt zijin bevreemding er over uit, waar de vorige vergadering een schrijven was ingekomen dat de subsidie niet werd aan vaard. De yoorz. is het hier wel mee eens maar Je aanvrage wordt gedaan door een ander comité. De heer v. d. Woude wil het voor dit jaar niet toestaan, waar eerst tweemaal werd toegestaan, en daarna weer werd geweigerd. De raad besluit om voor dit jaar geen sub'- sidie te verleenen en trekken B. en W. hun voorstel in. B. en W. stellen vervolgens een wijziging voor in de verordening op keurloonen. Dit betreft de bedragen voor noodslachtingen waarbij eani- ge bedragen worden verhoogd en andere gehandi- haafd. Er is meer scheiding gemaakt in de dee- len. Men zie hiervoor het raadsverslag van War- menhuizen. De raad gaat met de wijziging accoord. Naar aanleiding van een schrijven van de be woners van Huiswaard om daar 6tr atverlwMing aa nte brengen, stellen B. en W. voor om nnt 1 Jan. a.s. deze verlichting aan te brengen Het adres is onderteekend door 12 inwoners. Weth. Visser deelt mede dat er 4 lantaarns noodig zij'n en de kosten f200 bedragen. De uitvoering wordt aan het G.E..B- opgedra gen. Ingekomen is een schrijven van B. en W. uit Alkmaar om een subsidie voor een neutraal zie kenhuis en in verband hiermede een schrijven van het Comité van Burgem. en Secretarissen. niet spreken kon. „Ik ben bang, dat ik te laat thuis kom," ant woordde zij zenuwachtig. „Waarvoor? Om alleen bij den haard te zit ten? Zijit gij iemand op Angler's Nest wachtende, dal gij zoo'n haast hebt om thuis te komen?" *,Neen; niemand anders wacht mij dan Tabitha. Ik verwacht ook niemand." „Waarom loopt gijl u dan de koorts op 't lijf." „Tabitha heeft rust noch duur als ik in don ker uit ben." „Laat Tabitha rust noch duur hebben I Dat is goed voor haar lever. Zulke dikke mensehen hebben tusschen beide van die kleine gemoeos schokken noodig om gezond te blijlven. Gij moet u niet overloopen ten genoegen van Tabitha." Zij. had haar tred gematigd, en hij liep naast haar. Zij wist dat haar weg naar huis ook do zijne was tot aan de bocht, die van de rivier af leidde; en hem dat eind-weegs te vermijden ging bezwaarlijk. Zij moest er dus wel in berusten, dat hij met haar mede liep, of zij zou een krach tiger poging moeten doen dan in haar aard lag. „Gij zijt toch zeker voornemens naar het bal te gffan vroeg hijl ernstig. „Ik geloof het niet." „O., maar gijl'moet het doen Waarom zoudt gij u alle wereldsche vermaken ontzeggen en altijd als een non leven? Voor zulk een groote gebeur tenis, als het jaehtbal, moogt gij wel een uit:

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 3