Nieuwe Langedp;e*Couranl(Tweede blad) Locarno, Volkenbond en Ontwapening Laat het zoover niet komen met Uw Rheumatiek Gebruik dus tijdig KloosterbaSse m Plaatselifk JNieuws ZATERDAG 24 OCTOBER 1925. Toen de conferentie van Locarno was vastge steld, hield menigeen zijn hart vast. Sinds het sluiten van den wapenstilstand zijn ex* heel wat conferenties gehouden, die echter even zoo vele mislukkingen werden en in geen enkel opzicht tot het vestigen van den Europeeschen vrede hebben bijgedragen. Integendeel, ontstemming en wan trouwen waren na de besprekingen der staatslie den opgewekt of toegenomen. Toch moest er ein delijk iets gebeuren om de vrede, in 1914 zoo wreed verstoort, eindelijk weer eens stevig te grondvesten. Wel hadden we een verdrag van Versailles, waarbij' officieel een einde aan den oorlog gemaakt werd, doch dat verdrag was eenzijdig opgesteld, aan de overwonnen opgedrongen en het zou dus slechts gehandhaafd kunnen blijven, zoolang die wapen rusting van den overwinnaar sterk genoeg was om het verzet van den overwonnene te smoren. Zulk everhouding loon moeilijk een ideale vredes toestand genoemd worden. Werkelijke rust 'kon eerst intreden, nadat de overwonnen uit vrijen wil en eigener beweging den nieuwen toestand, in het bijzonder wat de territoriale grenzen betreft erkend hadden. Zoo'n erkenning valt natuurlijk heel moeilijk en zou waarschijnlijk nooit afgeko men zijn zoolang het Poicaré-isme in Frankrijk de heerschende geest was en Duitschland slechts met geweld van kanonnen, z.g. sancties, tot het nako men van onmogelijke verdragsvoorwaarden ver plicht werd. Toen in Frankrijk een mildere geest ging heerschen en een Herriot, Briand met Engel- sche staatslieden als Mac Donald en Chamberlain de verdragsverplichtingen tot uitvoerbare propor ties terugbrachten (Dawesplan), toen verschillende sancties werden opgeheven en Duitschland ook medezeggenschap aan de conferentietafel werd toe gekend, toen braken ook in Duitschland verstan dige inzichten baan en begon men in te zienl, dat de rust van den vrede beter in staat zou zijn om het staaktundig en economisch herstel van het land te bevorderen, dan de oorlogszuchtige revan- che-idée. Uit eigen beweging bood Duitschland daarom aan de in het Verdrag van Versailles ge trokken grenzen te erkennen en deze over en wéér te waarborgen. Over dat aanbod liepen te Locar no de besprekingen en dat die geslaagd zijn is van eene beteekenis, welke die van het Verdrag van Versailles evenaart zoo niet overtreft. Bij dit laatste verdrag werd ds vredesengel voor den in gang van de Duitsche hof neergezet en haar plaats werd met Fransche, kanonnen beschermd. In Lo carno echter hebban de Duitsche staatslieden haar binnen geonodigd en haar schutsie aanvaard. De meests dagbladlezers hebben in hun krant zooveel telegrammen en berichten over Locarno gezien, dat ze ar al spoedig niets meer van lezen wilden en tensloibe, toen het bericht over het ge lukkig einde kwam, er geen idéé van hadden, hoe de zaak nu eigenlijk in elkaar zat. We willen de resultaten daarom nog eens m het kort samen vatten. Het nieuwe veiligheidspact van Locamo verze kert de onschendbaarheid van de grenzen tusschen Duitschland eenerzijds en België en Frankrijk an derzijds. Deze grenzen zijn tot het voornaamste onderwierp van dit verdrag gemaakt, omdat ze het gebied betreffen waar de kans op een conflict het waarschijnlijkst is en door de onderlinge waarbor gen van de betreffende grenzen de algemeene vré de het best verzekerd is. Het verdrag bevat de verbintenis geen oorlog tegen elkaar te voeren; deze kan slechts wettig zijn: ie in geval van zelf verdediging; 2e. wanneer Duitschland de bepa lingen van het Verdrag van Versailles inzake de demihtairiseering van ds Rijnzone schendt; 3e. wanneer in opdracht van den Volkenbond tegen den verstoorder van dsn vrede moet worden op getreden. Alls geschillen moeten langs scheids rechterlijken weg (een verzoeningscommissie) wor den geregeld. Slagen de bemiddelingspogingen niet dan moet het geschil aan dsn Raad van den Volkenbond onderworpen wordsn. Het verdrag be vat voorts de waarborg, dat Groot Brittanië en Italië als contracteerends partijen te hulp zullen komen, wanneer isen der partijen wordt aangevallen.. De mededseling dat zulk een aanval heeft plaats ge had moet ter kennis van dsn Raad van den Vol kenbond gebracht worden. Indian deze van oor deel is, dat inderdaad een onrechtmatige aanval heeft plaats gehad, dan trsedt de waarborg onmid dellijk in werking. Indien da aanval onverwijlde actie noodzakelijk maakt, kan ean land direct te hulp komen, als het meant dat het verdrag van Locamo geschonden is. De Raad van disn Volken band gaat dan intussehen met zijn onderzoek voort. Het verdrag treedt eerst in werking als Duitsch land lid van den Volkenbond is geworden. Eveneens in Locarno zijn arbitrageverdragen ge sloten tusschen Duitschland esnerzijds en Polen en Tsjecho Slovakije anderzijds, welke verdragen °p de boven geschetste wijze door Frankrijk zijn gewaarborgd. Ziedaar de resultaten van Locamo, die feitelijk daarop neerkomen, dat tusschen de meest van el kaar verwijderde station van midden- en West- Europa overeengekomen is, alle oorlog' onder el kaar te vermijden door eventueele geschillen vriend schappelijk op té lossen en zich gezamenlijk te kee- rem tegen een overtreder vqn de gemaakte afspraak Paarrpee hebben eenige staten een ideaal verwezën- hjkt, zooals de Volkenbond zich dat in de toekomst voor alle landen der wereld voorstelt te bereiken, Men zou kunnen meenen, dat Locanno daarmee ani het werk van den Volkenbond is getreden 01 dezer aanzjen daardoor heeft geschaad, hetgeen ochter onjuist is. Zoowel ''oor de bepaling, dat Duitsch land lid van den 'Volkenbond moet worden, als door het besluit, dat het Verdrag van Locarno gelden »l, totdat de Volkenbond eenzelfde waarborg voor de nakoming van de aangegane verplichtingen zal kunnen verletenen, is aan dezé organisatie vaifï Utar San ten een beteekenis toegekend, die haar gezag zal hom schragen en ze zal hebben de mooie idealen van wereldvrede te verwzeenlijken. Het verdrag van Locamo en de werkzaamheid en ontwikkeling van den Volkenbond zullen bin nen afzienbaren tijd eene internationale ontwape ning mogelijk maken, doordat het ontketenen van een oorlog bijna onmogelijk, in lader geval zeker roekeloos wordt. Toch zal de ontwapening niet een volledige kunnen zijn, omdat de verschillende sta ten over de contiganten moeten blijven beschikken die te samen tegen een eventueeLen rustverstoordér kunnen optreden. Dat internationaal politieleger, deze stok achter de deur zal in de staten-orde niet gemist kunnen worden. Dat mogen zij, die voor algeheele ontwapeningr en dienstweigering pleiten, wel eens bedenken. Hun leuzen mogen heel idealistisch zijn, ze zijn ook onpractisch. Als Engeland en Italië niet over eeil militaire macht baschikken, dan beteekende de waarborging door deze landen van de overeen komsten tusschen Duitschland eenerzijds en Frank' rijk en België anderzijds, niets. Dan was het Ver drag van Locarno niet tot stand kunnen komen. En als de Volkenbond, het werk van Locamo voort zettende en aanvullende, den algemeenen wereld vrede zal trachten te verzekeren door den aanvals oorlog eenvoudig te verbieden en den overtreder met een gemeenschappelijke afstraffing door de andere ledan te tuchtigen, dan zal er in dien Bond geen plaats kunnen zijn voor die staten, die niet aan hun internationale verplichtingen wenschem te voldoen. Uit graan wordt alcohol bereid, maar ook brood gebakken. Een leger kpn ten oorlog worden uitge rust, maar eveneens dienen om den vrede te ver zekeren. Zou het geen dwaasheid zijn zich te verzetten, tegen de vorming van een "bescheiden legermacht, die tot taak heeft die nieuwe en schoone roeping te vervullen? Wacht toch niet to' 4at Uw handen voor» goed krom en misvormd zijn.Wachttoch niet totdatgeals een stumper door de kamer strompelt. Rheumatiek wordt veroorzaakt door ziektestoffen, die zich op de pijnlijke plaatsen gaan vastzet ten. Wrijven met Akker's Kloos terbalsem voorkomt dat gevaar. OUBKARiSFEL Gevonden, voorwerpenZes portemonnaies, waar van vijif met inhoud; Een rozenkrans van zilver. Verleren: een zilveren dames-armbandhorloge. Inlichtingen tusschen 9 en 12 uur des voor middags van iederen werkdag op het Raadjhuis. ZUIDgiGHARlWOUDlE. Die levering van steenkool vanwege de Tuirï- bouwvereeniging „De Toekomst" is dit jaar ge gund aan de Gebr. Kostelijk alhier, tegen den prijs van f3.60 per 100 K.G., geleverd zal wor den kwaliteit A. In tegenstelling met andere ja ren wordt de steenkool nu thuis bezorgt. ZUIDS<MAR,WOTJD(E. Als een bijzonderheid mag zeker wel vermeld hvorden dat er in ohze gemeente, die ruim 1700 inwoners heeft 25 personen zijtn, die den leeftijd van 80 jaar en ouder bereikt hebben. De oudste \*an deze ingezetenen, mej. Trijlntje de Geus, [Wad. Jn. Boon hoopt Maandag 27 October in goede gezondheid haar 93sto verjaardag te her denken, ZÜIDlSOHARW OUDlËL De heer Renaud is aangewezen voor onderwijzer aan den tuinbouwcursus, te geven door de tuin- bouwvereenigingen te Noordscharwoude en Oud- karspel. ZUIDSCHARWOUDE. In onze gemeente is 'een cursus in Boekhouden geopend vanwege de tuinbouwvereenigingi „De Toekomst." De cursus in Bemestimgleer is tot na ders aankondiging uitgesteld, vanwege de drukke werkzaamheden, die ds deelnemers nog met het binnenhalen der kopl hebj>2n. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat de heer T. Bekk'er de bou- werswoning met boet van méj. de Wed. Swager te Noordscharwoude heeft gskocht en dat hij zijn eigen woning met boet aan den heer H. Beets alhier heeft verkocht. ZUIDSCHARWOUDE. Ten lokaio vaii den heer Kramer had DoniT dagavond de aangekondigde vergadering plaats, uitgeschreven doo rde afd. van de Vereeniging Volksonderwijis en waarin Dr. v. der Hoeve uit Amersfoort sprak over Schoolartsen en Medisch Schooltoezicht. Na ingeleid te zijd door den voorzitter ,die in 't kort op de wenschelijfcheid van het aanstellen van schoolartsen wees, adres verslagen te Warmenhuizen en Dirts1- gon de spreker zijn onderwerp met er zijn genoegen over uit te spreken, dat hij in een dorp over schoolartsen mocht spreken. Hij her innerde aan de verschillende door de regeering; ingevoerde bezuinigingsmaatregelen, die ook druk ken op het gebied der Volksgezondheid. Al vleit hij er zioh niet mee, dat zijn optreden onmiddel lijk succes zal opleveren, toch verwacht hij, dat de hoorders een en ander wel zullen overwegen en de gemeentebesturen de wenschelijkheid en noodzakelijkheid van een schoolarts zullen inzien. Want het werk van een schoolarts is zeer btv langrijk, daar de gezondheidstoestand van vele kinderen er van afhangt, in slechte hygiënische toestanden door zijin werk verbetering kan wor den gebracht. E|n spreker gaat dan terug naar ver achter ons liggende tijden, toen er in de scholen toestanden heerschten, die met hygiëne en gezondheidsvoorzorg spotten. Hijl besprak in dit verband de zorg voor hygiënisch ingerichte lokalen, de zorg voor het kind door het voldoendte vaoantie te geven, afwisseling «tijdens het onder- wijs enz. De noodzakelijkheid van de bescherming van de gezondheid der leerlingen in de school werd in Duitschland reeds lang geleden bepleit. Veel tegenkanting en verkeerd begrijpen moesten daarbij overwonnen worden, maar toch schonk de Pruisische regeering aandacht aan de ideeën in deze door de voorvechters voor het instituut schoolartsen gepropageerd. Omstreeks 1841 krij gen deze ideeën praetische uitwerking. Niet lan ger zou er alleen veel geld worden uitgetrokken voor den gezondheidstoestand van het veen, doch ook de bescherming van het kind begon meer in belangstelling te deelen. In Frankfort kreeg men den, eersten schoolarts, Wiesbaden werkte het in stituut om tot een doorloopende medische be waking der leerlingen, welk stelsel voor de steden door het Pruisisch ministerie later werd aan- bevolen. Tn de Twee-de Kamer is door den heer Aalberse aanstelling van schoolartsen aange/- drongen en als minister van Arbeid is door hem een circulaire gericht tot Ged. Staten van alle provincies, waarbij hij als zijn voornemen te Ken nen geeft, het medisch en hygiënisch schooltoe zicht van rijkswege te regelen. In de steden is het instituut schoolartsen in de laatste jaren ontzet tend uitgebreid. Dat is gelukkig, want een sdicoL arte is noodig, volgens spreker. In den breede schetst hij1 daarvan de noodzakelijkheid, te meer, war de wet de ouders verplicht hun kinderen; anar school te zenden. De Staat, die daartoe den plicht oplegt, is ook verplicht voor gunstige hygiënische toestanden in school zorgte dra gen. Gewezen wordt hierbij op den maatregel der Regeering om door keuring der lotelingen de besten uit te kiezen voor den militairen dienst Spr. herinnert aap de bij' de Wet voorgeschreven eischen voor ventilatie, licht, plaatsing banken te. nopzichte van elkaar en van de wanden; op de zorg voor het moederschap, zuigelingen enz. en bepleit het instituut schoolartsen als een s"ha kei, die noodzakelijk past in den keten van ge zondheidsmaatregelen. De spreker treedt in een nadere beschouwing vam de gevaren der besmettelijke ziekten in en door de'school. De Wet op de besmettelijke ziek ten kent geen mazelen, schurft e.a. Met ver schillende Voorbeelden toont hij aan, hoe besmet ting kan worden overgebracht, vooral in een gemeenschap als de school is, hoe moeilijk het vaak is een en ander te controleeren, hoe deskunr Idigen soms voor gevallen staan en hoe Jus van leeken gansch niet kan verwacht worden goed te observeeren en te onderscheiden. Uit zijn eigen ervaring weet hij1, hoe. men verkeerd oorieeJt over den gezondheidstoestand van vele kindieren en wijst hij op het groote voorrecht, dat ouders en kinderen hebben in de wetenschap, dat zij des kundige adviseurs hebben, die voor de gezond heid van het kind Waken. Bij geeallen van rood vonk b.v. kan raad worden gegeven hoe te hanael- len. Men ziet niet de voorgekomen gevallen, maar ■^fl .de niet-voorkomende gevallen. Als soms nog bijtijds de school gesloten wordt, kan veel wor den Voorkomen. Een schoolarts is de man, die dien juisten tijd kan bepalèn en maatregelen .Voorschrijven ter voorkoming van erger. Door het instituut schoolartsen is hoofdluis, die weer oorzaak kan zijin van andere ziekten, veel ver minderd. Verschillende andere gevallen passee- ren nog de revue. De lichamelijke opvoeding wordt geschetst als van groote beteekenis te zijin, de controle op 1 het leermateriaal mag niet ver waarloosd worden in het belang van den gezondl- heidstaestanid van "het kind; door dit gade te slaan in zijin leeren en spelen is voor den school arts, ook voor ouders en onderwijzers veel maf- teriaal te verzamelen, dat hun van dienst kan zijn voor de lichamelijke opvoeding. Doordien de on derwijzer niet juist op de hoogte is van Jeni gezondheidstoestand zijiner leerlingen, wordt vaak onverdiend gestraft. Bijl heit veriaten der school is het voor de ouders van groote beteekenis den gezondheidstoestand hunner kinderen te kennen. In tegenstelling met het bezwaar als zou liet instituut schoolartsen den gezinsband verslap-- pen, beweert spr., dat het juist andersom is. Het onderzoek is echter in de meeste gemeenten, waar schoolartsen zijn, niet verplicht. Al spoedig zien de ouders echter het groote nut van den school arts in en w,erken ze met dezen samen tot heil van het kind. Heeft Ide schoolarts een algemeen overzicht ovler de leerlingen, dan zijn het vooral degenen, welke afwijkingen vertoonen, die goea in het, oog worden gehouden. Om het onderzoek mogelijk te maken, wordt elke week een spreek uur gehouden. Ook met het oog op het te kiezen beroeg1 is een schoolarts vao onschatbare waarde, daar va«k een beroep gekozen wordt, dat in hoog? mate nadoelig i3 voor de gezondheid. Een schoolarts! is een noodzakelijke voorwaarde voor een succes- i volle bestrijding van vele ziekten b.v. t.b.e. Ook ten plattejande is een schoolarts noodzakelijk en spr, wekt op tie bedenken, dat eiken gulden daar- voor uitgegeven, omgezet wohdt in tracht en welvaart van het menschdom. Nadat uit de vergadering enkele opmerkingen waren gemaakt en vragen gedaan en deze warvn beantwoord, werd de vereadering gesloten NOORDSCHARWOUDE. Gisteravond 7 uur vergaderdie in hotel ,De Burg" de afdeeling Langsndijk van de NoordholL Vereen. „Het Witte Kruis." Aanwezig, inclusief de bestuursleden, 12 leden. De voorz. opent de vergadering, waarna de no tulen van de vorige onder dankzegging worden goedgekeurd. Ingekomen is bericht van den heer C. Kramer dat hij zijn benoeming tot bestuurslid aanneemt Bericht van den heer P. Berkhout dat hij wegens familieomstandigheden verhinderd is de vergade ring bij te wonen. Nogmaals een verzoek van de Langedijker Win keliers- Nering— -en Vakvereeniging, of nu oen cur sus in eerste hulp bij ongelukken en verbandleer wordt gegeven, ja dan neen. De secretaris zegt hierover verschillende brieven te hebben geschreven aan den Secretaris van het Roode Kruis, maar dat ook deze niet wist wie hier voor moest worden aan ge wiezen. Nujegt de secretaris, Ds.%0, J. Staal gelezen te hebben dat ook de afd. St. Pancras een der- gelijken cursus in het leven zal roepen onder leiding: van Dr. Destrée. Dr. Hoektsra, mede ter vergadering, ziet wel voordeel in het géven van een cursus, vooral met het oog op het verbenen van hulp aan drenke lingen. Nadat nog eenigen tijd hierover is gesproken wordt besloten dezen cursus op te richten, en ver klaart Dr. Hoekstra zich bereid de lessen te geven. Komt ia behandeling het punt candidaatstelling voor een lid van het hoofdbestuur. Twee vacatures zijn aanwezig. 1 door het over lijden van den heer Ledeboer uit Hilversum, en 1 door het bedanken van Dr. van Leeuwen uit De Rijp. Door de afdeeling Barsingerhorn wordt als can- didaat in de vacat. Ledeboer gesteld Dr. Beeker; De afdeeling De Rijp in de vacature Van Leeu wen, Dr. van Leeuwen, en voor de vacature Lede boer Dr. Beeker. D- afdeeling WestfriesLand voor de vacature Ledeboer Dr. Joh. Pool te Hoogwoud. Op voorstel van den voorz. besluit de afd. Lan gendijk voor de vacature Van Leeuwen candidaat te stellen Ds. O. J. Staal. Hiervoor is reeds steun gevraagd aan de afd. Wervers hoof en Sint Pancras. 'Volgt verkiezing vao afgevaardigden voor de algemeen» vergadering, die op 26 November gehou den zal worden ter gelegenheid van de opening var, het verbouwde „Heideheuvel." Bij de eerste stemming wordt daarvoor gekozen Ds. O. Staal en na een twieetal andere stemmin gen met een tusschenstemming, de heer H. Hart Mz., terwijl als hun plaatsvervangers zullen fun- geeren de heeren C. Kramer en S. de Boer. Rondvraag. Op een vraag van den heer C. de Boer of er reeds een onderzoek is ingesteld naar de badin richting 'te Heerhugowaard, antwoordt de secret, van niet, door gerek aan tijd. Op voorstel van den heer 'G. Bekker, zullen de meisjes die gedurende de Witte Kruisfeesten aan den" optocht hebben deelgenomen, de hier voor gemaakte kosten van de afd. vergoed krijgen. De heer Paarlberg vraagt of het bestuur mis schien nog iets nieuws op de tentoonstelling heeft gezien, dat zou kunnen worden aangeschaft. 'De voorz. antwoordt dat een ziekenlichter is aangeschaft. De heer Paarlberg vraagt dan hoe men de huisjes van het Groens Kruis heeft gevonden voor voor het afzonderen van patiënten. Men is wel algemeen we [overtuigd van de bruik baarheid daarvan, maar acht aanschaffing niet noodzakelijk. Dc rondvraag levert verder niets op, waarna met dank sluiting der vergadering volgt. - BROEK OP LANGENDIJK. Donderdagavond bespeelde de heer Kruithof het orgel in de Genef. Kerk alhier. Ook nu weer toonde hij een meester te zijn op dit instrument, vooral de stukken Chant élégiaqne (klaagzang), Fanta sie Ps. 116 en Postludium werden prachtig ge speeld. Ook zijn zang, met begeleiding van het orgel, door hemzelve, klonk aangrijpend schoon. Ook werd door hem voorgelezen een meditatie in blindenschrift. Ook hieruit bleek, dat de heer Kruithof (blind zijnde) nog veel geniet boven, vele anderen. l BROEK OP LANGENDIJK. Gisteravond vond de afdracht plaats door het Damescomité van de op de lijsten voorkomende bedragen voor het huldeblijk van H.M. de Konin gin, ten gemeentehuize alhier. Het totale bedrag was f 198.05. In hartelijke bewoordingen dankte de voorzitter het damescomité voor den arbeid, dien zij wederom zoo bereidwillig hadden verricht Inzonderheid ontving het comité den dank voor de bijzondere zorg, waardoor het de lijsten nu zoo net kon inleveren. - NOORDSCHARWOUDE. Blijkens een in dit nr. voorkomende advertentie wordt Donderdag a.s.'een groote propaganda-avond gehouden van de Evangelische Maatschappij in de Ned. Herv. Kerk alhier., Als spreker zal optreden Ds. W,. D. M. Baar van Alkmaar, met het onderwerp: „Bewaar het pand u toevertrouwd." NOORDSCHARWOUDE. Door de ZangvereenigLng „Crescendo" alhier, wordt onder leiding van haar Directeur, Willem Hespe, Vrijdag a.s. een Kerkconcert gegeven in de Herv. Kerk alhier. Medewerking wordt verleend door het kinderkoor terwijl tevens verschillende solisten hun krachten aan dezen avond zullen wijden. Voor nadere bijzonderheden leze men de ad- i u I Mlsjfi IWa) vertentie.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 3