Pluimveeteelt Elke lepel helpt Akker's AbdijsifOOp Spoil- on Wedstrijden ^chtzaaÜTiheld den 'dood van ieteh soldaat verooir- ;aakt had. Bij de oefening met een mitrailleur jad hij patronen genomen uit een tasch, waarin 0yi een schuldig verzuim oefenpa tronen en scher- ■p patronen door elkaar waren opgeborgen. Tegen ,eIn werd een maand voorwaardelijk geëischt. Besluiten we deze keer ons overzicht van het l,innieinlandsch gebeuren met de mededéeling, dat ;en behoeve van de slachtoffers van den stormramp j, ons land tot heden 2I/2 millioen gulden werd jjjeengebracht, waaronder een "half millioen van ,et Amsterdamsche comité. Het bedrag pleit voor 0 weldadigheidszin van ons volk in het algemeen gn van de bevolking van onze 'hoofdstad in het ponder. Zij bracht een vijfde deel van het ge noemde bedrag bijeen en maakt toch slechts een tiende deel van de bevolking van ohs land uit. Uit het buitenland memoreeren we allereerst bet slagen van 'de conferentie te Locarno, die elders in dit blad uitvoerig genoeg besproken werd om er te dezer plaatse verder over fe kunnen zwij- jen. Locarno zal toot de vestiging van den Euror Joeschen vrede groote beteekenis krijgen. Wreed ■chter zijn de vredesillusiën wel verstoord door het jongste GriekschBulgaarsche grensincident. Het reet, dat Bulgaarsche ongeregelde troepen, eigen- ijk roovers, een Grieksche grenspost aangevallen hadden en toen hebben Grieksche geregelde troe pen als \represaille de grens overschreden en de Bulgaarsche steden Petritsi en Peroy bezet. De Grieksche reg'sering eischte onmiddellijk genoeg! doening, 2 millioen francs schadevergoeding en.... antwoord binnen 48 uur. Dat klinkt erg oorlogs zuchtig. Tot strijd zal het evenwel denkelijk niet komen, want tegen het groote dienstplichtige le er;,- van Griekenland 'kan Bulgarije niets beginnen, pat land beschikt volgens de bepalingen van het vredesverdrag nog over een leger van 20.000 offi cieren en soldaten. Toen in September 1923 "Italië om den moord op enkels Grieksche officieren on middellijk het eiland Korfos bezette en 50 millioen lire schadevergoeding eischte, op voorhand alle tusschenkomst van de hand wij'zende, toen had Griekenland de sympathie van heel de wereld en heeft Italië er toch in moeten toestemmen het oordeel van den Volkenbond te aanvaarden. Grie kenland blijkt die sympathie onwaardig geweest te zijn, want wat het thans tegen het weerlooze Bulgarije onderneemt is van een zelfde heerschers onbeschaamdheid. We hebben vertrouwen, dat de Volkenbond den kleinien 'dwingeland wel tot de orde zal weten te roepen. Ook in China is het weer heelemaal mis. Ver- sclillende generaals met onuitsprekelijke namen bevechten er elkaar en veroyeren steden met evén ingewikkelde bewoordingen aangeduid. Wanneer zal daar eens esn sterk email opstaan, die aan het stelletje avontuurlijks en corruptieve militaire heer schers zijn wil oplegt? In Syrië blijven de Franschen tegenslag op te genslag ondervinden. Zs zitten er zoo in het nauw dat ze naar het moederland om versterking ge waagd hebben en Amerika zond reeds twee tor pedojagers om de belangen der Amerikanen te behartigen. Blijkens msdedeelingen in de Ftan- sche Kamer bedroegen de Fransche verliezen in Syrië 'reeds 624 dooden en kostte de militaire ac tie ex 697 millioen. In Marokko verloren de Fran schen tot 15 October 2176 dooden en werden 5306 militairen gewond. De totale oorlogskosten "bedroe gen ex 950 millioen. Voor welke doeleinden wor den die duizenden levens toch eigenlijk geofferd en die honderden millioenen vermorst door een lan'd, dat piet eens in staat is zijn schulden te be talen? Natuurlijk of kunstmatig broeden (Nadruk verbod'en). Door vollen wordt gebruik gemaakt van de bevofegdheid, die zij als lezers van dit blad heb ben, om ons op het gebied van pluimveeteelt vra gen tte stellen. Die vragen zijn ook voor ons leeif zaam, in zooverre zij duidelijk aangeven vopr wel- ondterwerpen in bepaalde tijden van het jaar bijzondere belangstelling bestaat. Zoo trof het leze week, dat we zoovele vragen ter beant woording kregen, het broed-proces betreffende. Dat men daaraan thans, in den winter, denkt, terwijl eenige maanden ons nog Van het broedt seizoen geseheiden houden, vinden we een tot verheugenis stemmend feit. Het bewijst, dat oe pluimveehouders zich met ernst aan hun be roep, bezigheid of liefhebberij geven en de win termaanden gebruiken voor studie, voor het ma ken van nieuwe plannen en het wegnemen van uten. Het is natuurlijk, dat daarbij in dé allereerste plaats aan het broedprooes gedacht wordt en wel ten eerste, omdat de broederij het eerste is, waar mee de pluimveehouders zich in het vroege voor jaar. als de winter nauwelijks ten einde is, gaan bezighouden en ten tweede, omdat het 1 opfokken wan jonge kuikens de jaarlijks terugkeerende allervoornaamste bezigheid is, die over succes oi ondergang beslist. Elke fout tijdens bet broed- prcces begaan, wreekt zich geudht en is meesten tijds onherstelbaar. Broedeieren van een onjuist samengestelde foktoom leveren zwakke of on productieve dieren op, te vroeg of te laat geboren kuikens zullen schadelijk blijken, fouten tijdens Met br<eoedproces wreken zich door het afster ven der dieren of door misvorming of zwakte. Zoo is er zooveel en daarom is het goed, ja, nood zakelijk, dat de pluimveehouders zich in den winter klaar maken om in het voorjaar met' keu- ais van zaken en goed wetende, wat bijl bereiken wil en kan, aan het fokken van het jonge goedje te beginnen. Daarbij willen we de lezers van dit blad hel pen. In een serie artikelen zullen we achtereen volgens al datgene behandelen, wat aan het broedprooes vast zit. Voor die artikelen vragen w« niet alleetn de bijzondere aandacht van de pluimtteeliefüebbers, mSar we Verzoeken ze ridk J om deze seïie artikelen to bewaren, omdat we er van overtuigd zijln, dat zij ze in het voorjaar gaarne nog eens zullen willen 'herlezen of ze bij eene voorkomende moeilijkheid raadplegen. Na tuurlijk zullen we ook de twee verschillende broed systemen behandelen, n.l. het natuurlijk broeden (door oen z.g. kloek) en het kunstmatig broeden (met behulp dus van een broedmachine). Allert eerst echter zullen we in dit artikel de vraag trachten te beantwoorden, welk systeem voor keur verdient. 1 Er zijln mensehen, die al schrikken, als zo het woord broedmachine hooren. Ze willen er eenvoudig niet aan denken om het werk van ae natuur over te nemen en zich met die moderne of wel nieuwerwetsche buitenissigheden in te la ten. Om die schrik een oogenblik te laten be daren, deelen we even mee, dat in Eigypte Ver schillende kunstmatige kuikenbroederijen als be drijf gedreven worden op dezelfde wijze, waarop Hat sinds... eenige duizenden jaren gedaan wordt, 'tls een bedrijf, dat als regel van vader op zoon overgaat en waarmee de Egyptenaren steeds nog al geheimzinnig geweest zijln. Thans echter is hun kunst geheel bekend. De broedhuizen zijn ten deele onder den grond gebouwd) en voor zoo verre ze er boven uit komen, met een dikke iso- leerende laag aarde omgeven en overdekt. Licht straalt slechts dooi^ enkele ventilatiegat-m in de zldering. In het midden van het broodhuis bevindt zich een loopgang en rechts en lins daarvan zijn de verschillende eieren.-hokken van wanden van leem opgetrokken. De ingang van elk hok kan met een zak worden afgesloten. In de eerste helft van het broedprooes wordt warmte verwekt door het smeulen van om de eieren heen verzamelde (meststoffen, in de tweede helft stralen de leven de kiemen in de eieren voldoende waflrmte uit om de lucht op temperatuur te houden. Die lucht is in Egypte uit zich zelf aj bijna voldoende verwarmd, waarom de beschreven broedwijée daar mogelijk is en in het koudere Europa niet. Door groote routine weten de helpers in zulke broed huizen door nu en dan eieren tegen het oog te houden, de temperatuur aan te voelen, welke, zij naar behoefte door het min of meer openen der' ventilatiegaten weten te regelen. Een aanlokke lijk haantje lijkt het ons overigens niet, want de bedoelde helpers worden voor den diuur van het broèdproces mede ingegraven en kunnen het broed huis dus niet verlaten. Tot 30.000 eieren worden op die manier tegelijk bebroed; de uitkomsten schijnen op ongeveer 50 pet. gestéld te moeten worden. De jonge kuikens worden verkocht of aan boeren in den omtrek afgestaan met de ver plichting om na zekeren tijld voor een bepaald aantal kuikens een zeker aantal jonge hennen af te staan. Men ziet: nieuwerwetsch is het kunstmatig broeden allerminst; de Chineezen kenden deze kunst waarschijnlijk reeds vóór de Egyptenaren. Het gaat er slechts om de eieren op een bepaalde temperatuur te laten komen en gedurende drie weken daarop te houden. Dit Voorjaar is het ge beurd, dat een Ooeaanstoomer, die een aantal, eieren in kisten van Frankrijk naar Zuid-A ra-er i- ka vervoerde, op de plaats van bestemming een aantal kuikens en nog meer stinkende eieren af; leverde. De kisten waren onoordeelkundig in de omgeving van de machinekamer geplaatst en had den juist een temperatuur verkregen, die voor de ontwikkeling va nhet embryo in het ei gunstig was. Het gebeurde heeft nog aanleiding gegeven tot een proces. Het systeem, waarop het kunst matig broeden berust, moge al heel eenvoudig ziim, toch vereischen de moderne broedmachin es een groote nauwkeurigheid in de behandeling, als men uit zijn machine het grootste percentage levende en krachtige kuikens wenscht te halen. Zetten we ons nu eens aan de beantwoording van de vraag, welke manier van broeden, de kunst matige of natuurlijke, de voorkeur verdient, den ■moeten we beginnen met vast te stellen, dat de natuurlijke broedwijze zeer aan te bevelen is voor hen, die daarmee volkomen de gestelde doelein den kunnen gebruiken. Degenen dus, die slechts een koppeltje hoenders houden uit liefhebberij' en het er niet om te doen is de dieren zoo pro ductief mogelijk te maken door ze op den juisten. tijld te kweeken, zij kunnen wel wachten tot een der kippen broedsch is. Ze genieten dan meteen nog van het aardige gezicht, dat een toompje kuikens ondgr de hoede van moeder kloek kan opleveren. Een ander geval, waarin het broeden onder de kïbek aanbevelenswaardig zou zijln, ken nen we niet. Degenen, die groote koppels hoen ders houden zijn op de machinale broederij aan gewezen, maar ook voor degenen, die wat kippen houden en daarmee in de behoefte aan eieren voo rhet eigen gezin te voorzien, achten we het bezit van een broedmachine zeer nuttig. Omvang, beandeling, noch kosten ''van zulke machine be hoeven af te schrikken. Er bestaan groote broed- centxales met een capaciteit van duizenden eie ren, men heeft de bekende standaard-typen voor 150 eieren, maar in den handel zijln tegen een prijs van 2530 gulden ook kleine machines voor plm. 30 eieren verkrijgbaar. Als men weet, dat zoo'n broedmachine vele jaren dienst kan doen, dan zal men ook inzien, dat het gebruik er van zeer voordeelig is. Het grootste voordeel van het kunstmatig broeden is, dat men aan het kweeken van jonge kuikens kan beginnen in den tijld, aie daarvoor het meest geschikt is. Middeni-zwaxe rassen moeten einde Maart of begin April gel- boren worden om het meeste voordeel te kunnen bereiken lichte rassen een maand later. Is het echter geen bijzonder gebeuren als men in Maart over broedsche kippen beschikt. Heeft men deze en ze loopt ontijidig van de eieren weg, dan is de kans voor heel het jaar weer verkeken. Het volgen van het broedprooes, wat in een mach in,j mogelijk is, is buitengewoon leerzaam en interes sant. Natuurlijk moreten maohinekuikens ook kunstmatig tegen koude worden beschermd, maar die kleine kunstmoedertjea zijn zóó eenvoudig wan samenstelling, Hat een" iéder ze gemakkelijk zelf maken kan. Daearover en over de verschil lende broedmethoden vertellen we in volgende artikelen meer. om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende hoestprikkel weg te nemen I Akker *8 Abdijsiroop dankt haai snel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden» extracten in haar samenstelling. Stilt als hij tooverslag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst I N. H. V. B.-PROGRAMMA! 25 October. - 1 B. HolLandia 3—V.A.F.C. 1 "J. Kuiper. Alcmaria 3—W.F.C. 3 12 uur Hakhof. Meervogels 2Q.S.C. 2 Bieuchampet. Uitgeest 1Alkmaar 1 "W. v. 't Veer. 2 .C, Spanbroek IZeevogels 1 ^Zeeg rs. Vrone IOudorp 1 Prins. "N.V.V.' 1Bergen 1 de Koning. D.T.S., i—Heiloo 1 Jb. Hartland. 3 O. Rood Wit 2Alcmaria 4 A. Hakhof. Alkmaar 2D.T.S. 2 v. d. Meij. 4 O. D.T.S. 3N.V.V. 2 12 uur v. d. Hoven. Zeevogels 2Schoorl 2 Govers. Bergen 2Spanbroek 2 v. d. Wolff. Holland 2V.A.F.C. 4 Jordeins. Adspirahten. N.V.V.—Holland 1 uur de Koning. Bergen—Hollandia a. 1 uur v. Wolff. ZeevogelsAlkmaar 1 uur 'Govers. Alcmaria bVrone 12 uur A. Hakhof. Indien geen tijd vermeLd, 2 uur aanvangen. De heer J. -Epcen Az. is benoemd tot Consul van den N.H.V.B. te Oudkarspel, wegens bedanken van den heer C. K. Swager als zoodanig. Overzicht 18 October (slot.) 1 B:. Die eerste klasse heb ik tot nog toe weinig kaas van gegeten.. Hoewel Vafc sterker was verloor deze club met 43 van Alkmaar 1waar door deze v-reeniging aan den kop van 1 B gaat. Q.S.C. 2 won van W.F.C. 3 en had ik gelijke Het limeeren van Alcmaria 3Mieervogels 2 ging ook door. 2 C. Heiloo won van N.V.V. met 3—1 en Zee vogels speelde gelijk met C.S.V. met invaller scheidsrechter. De heer Hartog bleef „zoek." Met dit al is D.T.S. gelukkig geweest en zich op de eerste plaats gehandhaafd. 3 C. Alkmaar 2 met etelijke invallerst verloor met 3—0 van Uitgeest. De adspiranten waren weer op m'n hand. Hol land verloor met- 12o van Alcmaria en Heiloo mte 2o van Zeevogels. Van de gespeelde wedstrij den is de uitslag der stemming 87 in mijn voordeel en kan ik op het nippertje mezelf nog handhaven. Hoe het komt dat ik zoo s'lecht kan raden? De nieuwe spelregel man. M'n verdediging is er niet tegen opgewassen, dat is de heele kwaal. M'n radiograaf zal me echter v^naf heden weer terzijde staan. Vanaf heden beginnen we als vanouds aan de Voorspellingen 25 October. Als dit blad onder uwe oogen komt, is Vete raan reeds op weg naar de hoofdstad waar hij he denavond aan moet zitten aan den grooten gast maaltijd welke door den N.V.B. wordt aangeboden aan het Deensche elftal, plus de officials van den Dansk Boidspil Union oftewel Deensche Voetbal bond. Verloop en eventueele andere nieuwtjes hoop ik u de volgende week te vertellen. M'n eerste werk echter is het kennismaken met m'n troonopvolger, over welke Kaatje geweldig in haar nopjeé is, omdat-ie, zooals ze schrijft, spre kend z'n Grootmama is. Hoe of ze daar nu zoo verheugd over kap zijn is mij tot nogtoe een raad sel. Onze dienstbare is eoht „uit" en zou wel in Mokum willen blijven. *Met het oog op haren jeug digen leeftijd zal ik zulks met hand en tand tegen gaan, vooral daar ik er niet op gesteld ban om steeds over Amsterdam te redeneeren. De Nico- laas Maasstraat is mij genoeg, de rest heeft voor mij nihil interesse. 1 H. Met behulp Van m'n bnscKatUkr* radio- graaf, welke mij het vorige seizoen zulke uitste kende diensten heeft bewezen, wil ik thans op nieuw beginnen. Hollandia 3 ontvangt Vafc en verliest daarvan zeer beslist. Alcmaria 3 zal winnen van W.F.C. f terwijl de reserve-Meervogels klop krijgen van Q.S. C. 2. Tenslotte zal Alkmaar 1 zegevieren te As- sum over Uitgeest 1. De radio-omroep seint in de richting Alkmaar, vandaar de victorie. 2 C. Zeevogels gaat naar Spanbroek en slaat ze, hoewel scheidsrechter Zeegers nu juist niet de leider is welke mij aanstaat. Tengevolge hiervan zullen we misschien iets anders hooren. Oudorp geef ik een kans op een benoeming tot „keurelftal" indien ze tegen Vroue gelijk spelen? Gaat het? N. V.V. krijgt op eigen terrein Bergen te verslaan, terwijl D.T.S. een zeer gevaarlijke ploeg op de thee krijgt, nl. Heiloo. Waar deze volledig een „kracht patser" blijkt te zijn zal D.T.S. waarschijnlijk niet meer behalen dan 1 punt. De vraag is nu het ant woord van D.T.S. Idéé in een „gouwe msdaljo" jongelui.' Doe dan je best voor een „keuruitslag. 3 C. Rood Wit 2, mij totaal onbekend, speelt gelijk tegen Alcmaria 4 terwijl Alkmaar 2 een klei ne overwinning behaald op..D.T.S. 2. ütup D.T.S.11 4 C. D.T.S. 3 verliest gewis van N V.V. a Zeevogels 2 gelijk met Schoorl 2. Dat kan ik met Schoorl nogal eens hebben. Bergen 2 krijgt klop Van de Spanbroekreservisten, terwijl Holland 2 geen schijn van een kans krijgt tegen Vafc 4. De adspiranten vormen het slotnummer. N.V.V. klopt Holland wederom niet waar? Bergen wordt genekt" doo- Hollandia a. De jonge Zeevogels wir.nen van Alkmaar en Alcmaria b. slaat de kleine Vronisten. Namens den Sportredacteur he den een klein formaat voorspellijst je. Ik ben trou wens geweldig druk in „zakelijke en amoureuse discussies" gewikkeld. Hiermee dus het einde. De elftallen welke voor verliezen en gelijk staan aangegeven, doen nu een goed werk voor een over winning te zorgen. Dat is een geweldige eer, hoe wel Veteraan dan direct ontslagen wordt. Prettige Zondag, jongelui. VETÈRAAN. Nuchterheid jes. „Meeheer, Uwes maakt „hens" zei ©en bekende scheidsrechter tegen een keeper die een keihard schot schitterend wegstompte. Dezelfde keeper hield den daarop volgenden strafschóp prach tig. Aldus gebeurde in een der N.H.V.B.wedstrijden Heiloo blijkt plan te hebben de vele kampioen schapjagers een strop om den hals te hangen het aan dezen naar eigen willekeur over te laten ge bruik te maken van het persoonlijk voornaam- woodr „bengelen." D.T.S. beeft zich vdit seizoen bij den N.H.V.B!. geabonneerd op het verkrijgen van weinig doel punten. Dientengevolge komt er van een eventueel akmpioenschap niets, wat voor de talrijke suppor ters een teleurstelling zal zijn. Vrone gaf aan Holland te kennen dat de on derste plaats nooit door elftallen uit Pancras be zet wordt. - De 'Gerritsens en Hooglanders hebben elkaar reeds gefeliciteerd. De hernieuwde Oudorper correspondent trad zeer verdienstelijk op en blijkt al dadelijk een aan val te doen op het dichtnecord van Veteraan. Zoo doorgaan die Oudorper. Oudorp 2 Het 23 doelpunten, tegen zich maken. De scheidsrechter zat met een telraam op 'een stoel achter het Oudorper doel en leidde zoodoen de „uitmuntend." Men stelt zich voor een gemak kelijke divan aan Oudorp aan te bieden. i Schoorlenaar heeft de strijdbijl wederom opge graven, zulks in verband met den op komst zijnde wedstrijd in Egmond. Geen „ouwe koeien" Henkie.. DWARSKOP. NederlandDenemarken. Morgen is de groote „trek" weer Naar ons dieb're Stadion. Gaan we allemaal weer kijken, Hoe met 2o Holland won. Onze kelen worden rauw weer Van het woédend krijgsgeschreeuw, Brullen we om de victorie Van de Nederlandschs Leeuw. Morgen HollandDenemarken, Internationalen strijd, Weet dat van de stoere Denen, „Deensche kool" is afgeleid. En als al die „Deensche witten" "Flink aan 't „kooien" zullen gaan, Zie ik 't Nederlandsche Leeuwtje Druipstaartend het veld af gaan. Daarom Nederlandsche jongens, Speelt met kracht uw mooien strijd, Die nu voor de variatie Door een „Doctor" wordt geleid. Van der Meulen stelt aan 't scoren Van de Denen perk én paal, Nederland moet morgen winnen, Anderszit ik voor schandaal. VETERAAN. Correspondentie. Aan allen. Wegens plaatsgebrek verschijnt de ze week geen Sportxevue. O. te Oudorp. Verzoeke beleefd uw naam en adres te willen melden. „Zaza" te Sint Pancras. We verzoeken u be leefd uw copie uiterlijk Dinsdagmorgen in ons bezit te doen zijn. Anders kunnen we het niet meer plaatsen. „Alma" te Noordscharwoude. Heden geen plaatsruimte. Zie boven. SPORTREDACTEUR.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 5