'en 1, LSE". ilk maar enoeg Dinsda? 37 Ootober 1935 '849 'JT tarra* f Stemmingsbeeld op de Broekorveiling. 1-113. ►or weinig >ST in ers enz. ming LI tot niets. cnrspel. iff ffeld aan den Tel. 491 I. 127. iarena, rstEfdssa si NIEUWE LMGIDUKIR COURANT Plaatselijk Nieuws I In 't zelfde vakblad staat onder het hoofd: Ta* rievenoorlog met Spanje" daarvan 't bewijte. 't Handelsverdrag van Duitschland met Spanje i hep den 15en October ten einde. Men kon 't over een nieuw verdrag niet eens worden, zelfs niet Om u, nietvieilingbe! zoeker een beeld te geven over een voorloopig verdrag, 't Gevolg is dat si- - afgeloopen week, nèem ik het veiling^ naasappielen, voorheen belast met 21/2 Mrk per n„ a„+ 1a a00 K.G., nu met 20 Mrk. belast worden. Peper voorheen 25 Mrk. nu 50—75 Mrk. enz. En dan laat 't blad er op volgen: echt Duitseh. Spanje wus niet van plan voldoende met onze belangen te rekenen. Nu probeeren we de Span jaarden door dezen tarievenoorlog wat ,,gefügi- ger" handelbaarder te maken. Hoe zal het straks met de kool afkomen? De lezers van de N. Langedijiker Courant weten, dat Nederland door Duitschland als meestbegunstig- de natie wordt behandeld. Elders'in dit blad werd éroeger reeds uiteen gezet, dat we aan deze meestbegunstigingsclausule niets hebben. te baat. Op dat bord wordt steedfe het aantal anvoerd-ara van de diverse artikelen genoteerd'. ,Wat dunkt u van deze cijfers. 1 laagste aantal, hoogste deze week en 6 9 rortelen 2 7 itte kool 6 20 kool 3 9 sode kool 1 '5 13 weinig, zoo gering als thans, beleefden re het maar zelden. Alle artikelen konden door ezen abnormaal geringen aanvoer een hoogen rijs opbrengen, Maar zelfs gebeurde het bijl dezen schier mini- lalen aanvoer dat groote schommeling voor- En nu kunnen we 4ls vrijt zeker aannemen, mm. J.L Vrijdag b.v. kon men 't zien ge beu- zal 't invoerrecht op kool verlaagd worden, lan dat no. 4 nog f4.30 voor wortelen maakte a no. 5 voor eenzelfde kwaliteit zoo maar i' 3.20. Zoodra is de geringe behoefte niet gedekt, of prijs keldert. 1 Wat die zaak zoo'n somber aanzien geeft, is he.t jt, dat het thans ter markt aangebodene bijina eheel door het binnenland en een klein gedeelte [oor België afgenomen wordt. Nu wordt elke afnemer gerespecteerd; ook ie leine. Maar van deze kleine afnemers kan de angendijtker schoonsteen niet rookenvan (len Heen komen we er niet. Neem u eens de moeite en loop 's middags zoo igen vier, half vijif de laadplaats eens af. Ge lit dan overtuigd zijn, dat de uitvoer naar uitsehland praetisch stop staat. Hoe staat het nu daar, in ,,'tgrosze Deutsche 'aterland De handelaars in onze artikelen klagen steen been. Men wijst er op, dat .de regeering er lies op zet om het indexcijfer voor levensmid' ilen naar omlaag te krijjgen. „Preisabbau" is achtwoord. t [Weg met de duurte. j i De hooge invoerrechten voor tal van levenshe lften benemen andere landen de mogelijkheid! et 't inlandseh product te ooncurreeren. Waar dez eooncurrentie bemoeilijkt wordt, moet raks automatisch de prijte van het binnenlandsGh •oduct stijigen. Wat zal er dan van een „Preisabbau" in groen! en fruit terecht komen? Neem nu eens de bloemkool. Straks na 31 Oci- iber zal 't recht op deze groente M. 20 per 100 .0. bedragen, ongeveer 6 ets. per pond. Een swone middelmatige bloemkool zal dan aan in wrocht alleen 24 ets. koeten. Een beetje loof 1 de stronk wegen ook mee, daarvan betaalt men k rechten; om deze straks weg te gooien, Voor onze streek is dit hooge recht na 31 'tober niet zoo schadelijk, de groote hoop is m weg. Doch de gevolgen zullen ter veiling Grootebroek heel wat nadeeliger zijin. Voor den Duitschen middenstander wordt straks oemkool een luxe, en van de tafel van den arbei' zal deze groente geheel verdwijnen, k de bloemkool op, dan geldt als regel, dat do nitscher „Wirsing" gele kool consumeert. Maar deze koolsoort is ook belast melt 2 jf. per td aan „zoll". Een Duitseh vakblad durft dit recht nog een n «ich nicht hoher Satz" noemen. Gp z'n Hollandsch dat is niet veel. Daar moet je Duitaeher voor wezen. groote lichtpunt' voor den Hollandschen fentenverbouwer en handelaar is en blijft ban in Duitschland door eigen teelt niet de behoeften voorzien. Men moet importeeren leeft dit ook toe. aar nu is het Voor ons vau groot belang, onze groente in Duitschland, hoe para<- *aal het ook klinke niet te duur wordt. Elke koopman weet het wel bij ondervinding, huismoeder geeft 't toe, dat als algemeene kan gelden duur goed strekt önze cultuur is uitgebreid, en onze groenten xt«n op de tafel van de massa blijven ver ben. °or den arbeider mag groente geen luxe wor- een kooltje van 4 pond kost nu al bijna cents aan invoerrecht. >t de koopkracht van de massa i3 het aan overzijde al heel treurig gesteld. '«ilig kan worden aangenomen dat in de tarief- dingen de hooge politiek een woord, misschien ste woord meespreekt, men b.v. eens let op den datum waarop ^ge recht op bloemkool 20 Mrk per 100 K.G. tot, valt het dadelijk op dat dit tegen Franki- 1 gericht is. Dit land valt buiten de m^stbef 'Miging (volgens de Früchtenhandel). den laten herfst en in den winter is Frank- de groote exporteur vandit artikel naar 'kchland. verder 't recht op druiven 54 Mrk per S.G. op Fransche druiven, wat practisoh staat met een invoerverbod. to «taekt de bedoeling met 't tarief ook niet «toalan «a banken. LJ L zal Duitschland van onze regeering deelen bedingen. 't Wordt een diplomatiek handeltje. Voor wat, hoort wat. Voor het nu weer haast 65 miljoen inwoners tellend land, militair ontwapend, is het tarief een machtig eoonomisdh wapen. - OUDKARSPEL. Voor de hengelaars. Z-eer welwillend ontvingen waj de volgende me- dedeelingen, van belang voor de beoefenaars der hengelsport, waarvoor in Oudkarspel nogal veel liefhebberij bestaat. Een hengelaar, die visch (ruisch- en blankvoorn) als aas gebruikt mag daarvan niet meer dan 50 stuks bij zich hebben. De maat voor deze visch is 13 c.M. Zdji, die deze visch afleveren, zooals handelaars en daarmede gelijkgesteld/en, moeten voorzien zdjh van een vergunning van den Inspec teur. Het nachtvisschen is toegestaan voor het kruis- net, gedurende het tijdvak van 1 "Maart tot en met 31 October. v Het scheppen van steurfcrabben met een schep- met, het gewoon scheppen om vistih te bemachtigen met een schepnet is verboden, doch toegestaan aan hen, die voorzien zijn van een vergunning van den Inspecteur. Wel mag met het schepnet -gevangen visch worden overgezet. In een roeiboot moet des nachts aanwezig zijn een lantaarn, die gemakkelijk ontstoken moet kun nen worden, terwijl men moet voorzien zijn van akte en vergunning. Wij meenden het bovenstaande, dat wijziging en uitbreiding der bepalingen inhoudt in het belang der hengelaars een plaatsje te moeten geven. OUDKARSPEL. Door het Bestuur van het Nutsdepartement is voor de eerste buitengewone vergadering, beslag gelegd op den talentvollen declamator Mr. A. W. Kamp uit Den Haag, die Dinsdag 24 November a.s. in de tooneelzaal van den heer C. Vis zal op treden. Mr. Kamp mag hier nog een onbekende zijin, de roep die er van hem uitgaat door zijn optreden in verschillende plaatsen, gaf de overtuiging dat hij unie is in het geheele land. Het programma dat door hem zal worden af gewerkt bveat verschillende werken van bekende schrijvers, en mag zeker nu reeds worden gezegd, idat het een echte kunstavond zal worden. Echter meende het Nutsbestuur "de niet-leden in de gelegenheid te moeten stellen van dezen kunstavond te kunnen profiteeren en heeft daarom de entrée zoo laag mogelijk bepaald en wel op 40 cent per persoon. Er kunnen echter niet meer dan een ioo-tal plaatsen hiervoor worden gereserveerd, waarom wij hen, die van plan zijn dezen avond 'bij te wonen, aanraden, uit te zien naar de in dit nr. te plaatsen Advertentie, dat kaarten kunnen worden ge'haald. deze vier deelen van de gemeente doorgaan. 1 In verband met een conferentie met de hoof den van scholen komen B. en W. met de volgende voorwaarden voor deze cursussen: Het onderwijs mag niet aanvangen yoor 15 Oct. meentefinanciën. Deinkomstenbelasting is ver hoogd van fnooo op f16330. De toestand in da tuinbouwbedrijven is ongunstig te noemen, en de kapitaalkrachtige burgers verlaten de gemeente, i en W. stellen dan ook voor een subsidie te l terwlij] het onderwijs eindigt wanneer 80 lesuren geven van f 100 voor den tijd van 10 jaar. zijn gegeven. Valkoog 2 Street 3, Rijpje 3 en Eeni- 1 De heer Gootjes noemt het aardig van B. en W. genburg 3 avonden per week les. van 6.30—8.30 dat zij het bedrag van de subsidie op f 100 hebben of van 6—8 uur. De meisjes en jongens ontvan- terug geb-acht. Maar ook dit is mij nog teveel, gen tegelijk onderwijs. De belooning bedraagt f 1.50 zegt spr., voor de gemeente. Onze gemeente is per uur of f 120.— per cursus. Het aantal kinderen I reeds zwaar belast. Gezien den toestand van de waardqor moet worden deelgenomen bedraagt voor Sint Maarten 10, Valkoog 8, Stroet 10, Rijpje 8 en Eenigenburg 6. Door dagscholieren mag aan dit onderwijs niet worden deelgenomen. De leeftijd bedrijven laten deze niet toe een siïbsidie te ver- lieenen. Dan zetten zij in Alkmaar de zaak heel groot op, wat veel bescheidener kon. Er wordt gevraagd f311 dat is f4 per hoofd en gemiddeld moet zijn beneden'18 jaar. Bij het dalen beneden per gezin f20. En zeker spreek ik hiermede in dit aantal kan de cursus worden stop gezet. De j den geest van mijn fractie. Zelf heb ik leermiddelen, vuur en licht zullen worden bestreden uit de gewone dagschooluitgaven. De raad gaat hiermede accoord. Door B. en W. is een onderzoek ingesteld bij het P.E.N. naar de kosten van straatverlichting. Als antwoord is ohtvangen dat voor aanleg enz, beroodiga is een kapitaal van f 1080.De aanslui ting zal per lantaarn bedragen f 65,dat is voor 10 lantaarns f650.—. totaal f1730.9 pCt. ver goeding van f1730 is f155.70. Hierbij komen dan nog de bedragen voor stoomverbruik zoodat de verlichting per lantaarn zou bedragen f40.65. De lantaarns die in de overige deelen van de gemeente staan 35 stuks klosten f829.- dus f 23.79 per lantaarn. Met het oog op deze kostenberekening stellen B. en t W. voor niet tot verlichting over te gaan. De heer Schermerho-m vraagt naar de oorzaak van deze meerdere kosten, De voorz. antwoordt dat dit komt door de on- dergrondsche leiding waarvan de aanleg ook duur der is. Spr. zou nu bij Warmenhuizen willen on derzoeken welke kosten eventueele gasverlichting met zich brengt. De heer Brommer wenscht ook niet op de aan bieding in te gaan. Misschien komen de heeren tot andere gedachten, wanneer ze hooren dat er met Warmenhuizen wordt onderhandeld. De heer Schermerhorn. Dit loopt de spuigaten uit, De heer Wit. Een ondergrondsche leiding mag duurder zijn, er is minder onderhoud aan en duurt ook langer. Het voorstel-B. en W. wordt aangenomen en zal een onderzoek te Warmenhuizen worden ingesteld. Een verzoek van de Leeszaal te Alkmaar met verzoek een subsidie te mogen ontvangen. Gewe zen wordt op het feit, dat hier een correspondent schap bestaat met 23 leden, waaraan 601 banden zijn uitgereikt. De voorz. zegt dat dit correspondentsch. is ge vestigd te Eenigenburg, en aan contributie ongeveer» een f 40 wordt betaald. Indertijd is daar een biblio theek opgericht, die niet anders bevatte dan eenige jongensboeken. Heeft men in Eenigenburg zoo'n fteJtot/te aan het lezen van boeken, laat men dan trachten een volledige bibliotheek te krijgen en hiervoor subsidie aanvragen bij de kerkel. instelling Op deze gronden stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken. Overeenkomstig wordt besloten. Een verzoek van de Comm. voor de malaria bestrijding door de bevolking, om voor haar werk een subsidie te mogen ontvangen van 1 cent per inwoner, zijnde het één vierde gedeelte dat door de gemeenten moeten worden bijeengebracht, en dat de bijdrage van de Prov. ook één vierde be draagt terwijl door het Rjjlk de helft wordt bij gedragen. B. en W. stellen voor het gevraagde bedrag te verleenen. Gemeenteraad »siut Maarten De raad vergaderde Maandagamorgen 9 uur in voltallige zitting. Na opening worden de notulen gelezen en on veranderd goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Bij de gehouden kasverificatie hadden de ont vangsten bedragen f 28905.49, de uitg. f 19044.95, in kas f9860.54. Goedkeuring van Ged. Staten op het besluit tot besluit tot het beleggen van kasgelden bij de coop, boerenleenbank. Bericht van Ged. Staten dat zij hun goedkeuring op het besluit tot het veranderen vam de leeningen voor het G.E.B. aanhouden. Bericht van den Pensioenraad dat geen terug storting van pensioenpremie wordt gedaan van het geen voor den administrateur van het G.E.B. was gevraagd, wat was gevraagid in verband met de overdracht van het electr. net aan het P.E.N. Wat het geven van herhalingsonderwijs aangaat hebben zich voor St. Maarten geen leerlingen aan gemeld, voor Valkoog 10, Stroet 13, 't Rijpje 11—1 1 12, Eenigenburg ir, zoodat deze cursussen YOfXt De heer Schermerhom gevoelt er niet veel voor. Waar het gevraagde offer niet gróót is, wil hij de goede zaak met dit bedrag wel steunen. Overeenkomstig het voorstel Wordt besloten. In behandeling komt thans de kwestie van "het te stichten Neutraal Centraal Ziekenhuis te Alk maar, waarvoor door Alkmaar een, subsidie van de buitengemeenten wordt gevraagd. Het tekort wordt geraamd op f 65000.waarvan door Alkmaar f 30000 zal worden gedragen, waar voor aan de Prov. is gevraagd f 20000 en aan de buitengemeenten f 15000. Ingekomen is hierover het uitgebreide rapport van het comité van burgemeesters en secretarissen door welk comité het belangencijfer voor deze gemeente is bepaald op 24 en een bijdrage wordt gevraagd va,n f311.— per jaar voor den tijd van 10 jaar. De voorz. leest het advies van Bl en W. voor waaruit blijkt dat deze adressen met belangstelling door hen in behandeling zijn genomen. Verder heeft men zich afgevraagd hoe de gemeentenaren tegenover deze stichting staan. En dan mag zon der bezwaar getuigt worden, dat twee derde hun sympathie hiermee uiten. Dit doen ze niet omdat ze vijandig zouden staan tegenover het Sint. Elisa- bethgesticht. Een 'ieder zal getuigen dat de be handeling daar liefderijk en zorgvol is. Maar zoo goed als een katholiek in het St. E. verpleegd wil worden, zullen zij zeker kunnen billijken dat an- dersdenkenaen liever naar het N. C. Z. gaan. B. en W. meenen dan ook tegemoet te moeten komen aan den geuiten wensch. door de burgers. Maar zij willen echter niet d ebijdrage verleenen zooals die gevraagd wordt vooral met het oog op de ge» f20 voor oyer, en zij, die ik vertegenwoordig, zijn er ook niet voor. Alkmaar wil f30000 bijdragen en w anneer dit per hoofd wordt omgeslagen, dan wor den de buitengemeenten zwaarder belast per in woner dan in Alkmaar zelf. Ook heeft Alkmaar er de voordeelen van, door het personeel dat in Alk maar komt wonen, en ook doordat men direct bij het ziekenhuis is. Ook geloof ik niet dat de kosten van verpleging lager zullen zijn. Door dit alles hij elkaar, ben ik er niet voor subsidie te verleenen. De heer Stoop zegt in groot etrekken zich vol komen bij den heer Gootjes aan te sluiten. Ik kan mij er absoluut niet mee vereenigen. Hierdoor zou anders aan Alkmaar de gelegenheid worden gegeven dezen grooten opzet uit te voeren. En daar ben ik niet voor, omdat ook door deskundigen is verklaard geworden, dat opzet veel kleiner kon. Men is er niet mee verantwoord deze f 100 te geven En dan: wanneer door alle buitengemeenten zou worden bijgedragen, zou er meer gegeven worden dan er noodig is. Dan zou een bedrag worden verkregen van f22000.—. Dus heeft het comité van Burgemeesters en Secretarissen wel al reeds verwacht dat er op de bijdragen beknibbeld zou worden. Hét lijkt bij dergelijkem opzet volkomen uitgesloten dat de exploitatie zal meevallen. En waarom gaat het comité van B. en S. adviseeren meer te geven. Ik voel dat het niet verantwoorde lijk is om mee te werken aan een dergelijken op zet. Wanneer de noodzakelijkheid nu zoo drong, dan had men het met een geringer opzet kunnen doen. Er worden ook absoluut geen voordeelen aan de patiënten geboden. Op onderwijs moet be zuinigd worden en het is goed dat er met verschil lende dingen rekening wordt gehouden, maar dit< is weggegooid geld. De heer Schermerhom kan met het voorstel van B. en W. meegaan. Er bestaat geen bezwaar om dit bedrag te geven. En nu zegt Stoop dati er op onderwijs bezuinigd moet worden. Er is nooit ge vraagd wat het bijz. onderwijs kostte, maar het! geld was er. Het doet wethouder Glas leed dat Stoop zin speelt op de f311. Maar B. en "W. stellen voor f 100.Door.Stoop wordt net als door Gootjes gesproken als vertegenwoordiger van een fractie. Maar dan zal de r.k. vertegenwoordiger mij gelijk mioetn geven, dat een vryz. niet thuis is in hot bestaande ziekenhuis. De behandeling is er goed, maar het is op en top katholiek. Ook vraagt Stoop wat neutraal is. Ik laat het over aan zijn beleefdheid om hiervan een uitlegging te geven. Tn dit zie kenhuis komt niet 1 fractie, niet 1 geloof naar voren, maar hierin kan een ieder zich thuis ge voelen. De heer Stoop zegt dat het hem genoegen deed dat door B. en W. werd voorgesteld f 100 te geven in verband met de financieele draagkracht van dé gemeente. Maar ik heb gezegd dat f 100 mij ook ong teveel was. voor een zoo groot opgezette zaak, vooral waar door deskundigen is gezegd, dat het minder kon. Wanneer het geldelijk te doen was, was er jets voor een ziekenhuis te stichten waar een ieder verpleegd kon worden. Ook kan ik mij oged begrijpen dat een niet-katholiek liever in een andere inrichting verpleegd wil worden. Maar de opzet kon zoo zijn, dat Alkmaar geen steun behoefde te vragen aan de buitengemeenten.. Uit de discussies die in dén raad hierover zijn gevoerd kon men lezen dat het juist de Cadettenschool moest zijn. Dat plan moest doorgedreven en werd t kleine plan volkomen genegeerd. Daarom wil ook ik niet in de hand werken, dat deze groote opzet tot stand komt. Als kath. krijg ik ook niet in het N. C. Z. wat ik krijg in het St. E. De heer Glas zegt met dit antwoord eenigszins, tevreden te zijn. Maar wanneer Alkmaar deed wat Stoop zegt, dan zouden de buitengemeenten nietl kunnen beschikken over bedden. Wanneer-de bui tengemeenten weigeren een bijdrage te verleenen zal Alkmaar een inrichting stichten, waar patiënten vanuit de buitengemeenten niet kunnen worden opgenomen. De voorz. zegt dat er over deze zaak reeds heel wat stof is opgewaaid. Maar men mag toch geloo- ven dat de commissie, die het rapport van Alk- ipaar heeft onderteekend, de zaak serieus heeft beliandeld. Ook kan dit geen onnoodige opzet wor den genoemd, waar gehandeld is overeenkomstig het advies van Dr. Wortman uit Amsterdam. De beste en vpordeeligste opzet was dat men de be schikking kreeg over de Cadettenschool. Er wordt begonnen met 116 bedden, terwij( dit aantal tot 180 kan worden uitgebreid. In de conclusie van de comissia van Alkmaar wordt dap, polk gezagd, dat

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1