Sport en Wedstrijden Moderne ft echt bank «Hitsen - De moord op den Ovr-rtoom. Na een week lang alle verhooren. in deze zaak te hebben gevolgd, gevoel ik voor een moeilijke taak te staan, een taaie die veel overleg oLJifc opdat mijn arbeid waarde kan hebben. Immer - de be langstelling was overprikkeld toen de zaak voor de eerste maal werd behandeld. Een cordon van veld wachters beschermde de toegangsdeuren van de rechtszaal om den toegang te beletten aan ieder die zich niet behoorlijk als „pers", advocaat of „ge- noodigde met toestemming van den president kon legimiteeren. Doch ondanks deze strenge contróle kwamen er vele plaatsen te kort; vele advocaten en andere belangstellenden hebben uren lang ge staan. Er was dan ook geen sprake van dat ik mijn gewone, mij indertijd in onderling overleg aangewezen plaatsje in de advocatenbank kon in nemen, doch ik ging er, wat de accoustiek, cue tn deze zaal zeer slecht is, niet op achteruit, toen mij werd toegestaan plaats te nemen in de achterste rij beklaagdenbank. Doch sinds een dag wordt deze bank uitsluitend voor rechter gereserveerd, zoodat ik nu nog de keus heb, of achter aan de parterre-geplaatste perstafelt.es achter de be klaagdenbank of die der advocaten, waar men niets ziet en zoo goed als niets hoort to Ide gereserveerde parterreplaatsen in het front van de zaal. Allerlei bekende personen op tooneet en ander gebied vol gen eenige dagen achter elaaar de verhooren. Dan ziet men ze op eens met meer, doch hun plaatsen worden onmiddellijk door andere bekende Pers°- nen ingenomen. Üok dames ontbreken niet. wat de publieke tribune aangaat, uren voor de deur opengaat, moet er dooi de politie reeds orde wor den gehouden in de wacntende rij. De dagbladen geven kolommen lange verslagen, die de dagen door het publiek werden verslonden. Of ze nu nog zoo algemeen, zoo minitieus en met zooveel belangstelling worden gelezen, betwijfel ik. Het pu bliek wordt ongeduldig, zegt: 't komt nu allemaal op 't zelfde neer, ze schieten niet op. Het publiek 1 heeft gelijk Toen het gordijn viel na de eerste acte van het gioote sensaciedrama dat ooit op het Ne- derlandsch Rechts-tooneel is afgespeeld, wisten ze evenveel of liever even weinig als bij het beam. Het volle licht neeft nog niet^ geschenen, zelfs nog geen schemerlichtje. En er is dan ook geen sprake van dat ik u een aaneengeschakeld verhaal kan aanbieden, aat als ik het doch deed, er mis schien vlak naast zou zijn. Ziedaar een der moei lijkheden, waarop ik in den aanvang van mijn scnets zinspeelde. En de tweede is dat ik door de oververzadiging der belangstelling door de dag bladpers aan verslaggeverij in beknppten vorm niet kan denken en mij dus moet bepalen, tot algemee- ne beschouwingen, het weergeven van indrukken, trekken van conclusies en het daartusschen in .as- sclien van mededeehngen en bijzonderheden die men elders niet heeft kunnen vinden. Ik moet dus uitgaan van de stelling, dat mijn lezers met de omstandigheden van het drama van den Overtoom bekend zijn. Wat natuurlijk ook maar zeer betrek kelijk is. Zij kunnen weten dat tien jaar geleden ten O.W.er Busch genaamd, spoorloos verdween, dat men van die verdwijning in die da ,en nu niet zoo bijster veel notitie nam, dat in m t begin van dit jaar bij de politie anonyme brieven werden ontvangen, dat het lijk van den vermoorden Busch op een bepaalde plaats in een garage aan den Over toom was begraven en dat een zekere v. Muylwijk te Farmer, de vroegere eigenaar van het perceel, de moordenaar zou zijn. Dat, nadat het eerste deel van de beschuldiging juist bleek te zijn, van Muylwijk, na in hechtenis genomen te zijn, ten slottebeweerde bij een twist in een aanval van drift Busch te hebben gedood, zonde hulp hulp van wapenen of andere middelen, alleen door de kracht van zijn vuisten en na dit voorval den verslagene ook zijn portefeuille en kostbaarheden, ontnam, omdat hij het zonde vond, dat die mede werden verstopt. Verder weten we dat -een zekere de Kort met het geheim bekend was en in den loop der jaren het van Mylwij-k-koetje behoorlijk heeft gemelkt. Dit is alles wat vaststaat, de rest gissingen. Ook toen alle getuigen k charge (70) waren gehoord, was men nog*even ver. Mr. Levy deelde mij mede, dat hij van het overgroote deel van de door hem opgegeven getuigen k décharge heelt afgezien. Van de 50 personen, die hij nog dacht vragen te stellen, heeft hij niet meer dan een 7-tal gedagvaard. Enkele daar can (doktoren) zijn nog gehoord den Zaterdag naoat Dinsdag het verhoor was aangevangen. Bijzonder trof het mij dat mr. Levy afgezien had van den getuige en huizen-ex ploitant Schopman. Bedoelde Schopman heeft aan een zekeren Vink f 1000 beloofd en taald als het gelukte v. Muylwijk in de gevangenis te brengen. Die Schopman. heeft indertijd ook met van Muylwijk gevochten. T'usschen vroegere vrien den bestaat nu groote omsenigheid. En het zou mij dus niet verwonderen als de officier in de zwak ke hoop nog een lichtstraaltje te ontdekken zijner zijds dien Schopman nog liet dagvaarten. De president stak het niet onder stoelen of banken dat bij *hem ernstige twijfel bestaat of de door v. M. afgelegde bekentenis wel conform de waarheid is. Hij overweegt de mogelijkheid of ook reeds bé- de mooie maar wat Hoogdravende zinnen, maair ook: vol taalfouten, dat in het Handelsblad en De Telegraaf wordt opgenomen. Welk beroepsschrijver krijgt zoo'n Poffertje. Een beklaagde die een vol ledig dossier bij zich heeft het uit zijn hoofd kent en zijn advocaat zoo nu en dan een handje helpt. SST. PANORAS. Zondagmiddag speelde Vrone 1 met één inval ler tegen S.D.W. 1. De leiding berustte bijl Van S-on, welke zijn taak nogal gemoedelijk opvat. Busch dien bewusten Octob^voad *«5^*» h£f t vo*» vo«Wfe s£l*n. het huis is gelokt door I Na korten tijld gelijk opgaand spel weet Vrone het vooroDsrezet doel hem te berooven, terwij UJ j al spoedlg wat oyerwicht uit te oefenen, en wordt tot rust meestal op S.DUWu(-helft gespeeld. Een paar gevaarlijke uitvallen van S.D'.W. blijven on benut, terwijl Vrone in de eerste periode 3 maal het vooropgezet doel u ook nog de mogelijkheid aanneemt, dat Busch bewusteloos doch levend in de kist is gestopt. Natuurlijk zijn dat alles slechts veronderstellingen weten doen we nog niets. En dit is juist het sen- sationeele in deze zaak, dat we elk oogenblik var- wachten dat ex iets gebeuren zal, dat onder de hcogloopende ruzie tusschen bekl. en een der ge tuigen of tusschen de laatsten onderling er een woord vallen zal, waaraan de Justitie houvast heeft ja waaruit misschien een directe arrestatie weet te doefpunten, meestal na mooi open spel Na hervatting pakt S.D:.W. goed aan, aange moedigd door een flink aantal supporters. Uit een penalty ontstaat voor S.D.Ween tegenpunt. Thans verandert Vrone van speltaotesek en wordt reeds van achter af "„heel ander v-oerd, waardoor S.D.W. steeds alle tijd krijgt zich kunnen voortvloeien en de zaak een geheel ander hereteUen en zic,h van den bal meester te ma- aspect kreeg. Maar zoo iets is tot nog toe niet gebeurd en zal misschien ook niet gebeuren.' Maar misschien ook wel. You never cann tell. Ik herhaal dus: een sensatiezaak k la Sherlock Holmes, zooals wij in Nederland niet gekend hebben. Intus^chen het slot hunkeren, op een mogelijke teleurstelling moet i-k den hartstochtelijk-nieuwsgierigen die naar voorbereiden, er is groote kans dat de zaak terug gewezen zal worden naar de instructie. Een onbe paald uitstel dus. Maar aangenomen dat dit niet gebeurt, dat de zaak volgens den gewonen ritus wordt afgespeeld, welke straf zal v. M. dan krijgen? Deze vraag is mij al zooveel maal gesteld, dat ik meen velen te verplichten ze uitvoerig te beantwoorden. Het spreekt van zelf dat bij dit antwoord uit sluitend rekening wordt gehouden met den huidi- gen stand van het geding. Bij wijziging der situatie vervalt natuurlijk de conclusie, D-f meeningen der juristen loopen nogal uiteen. Een advocaat heb ik ernst hooren beweren dat van M. zal moeten worden vrijgesproken. Immers bekl. bekent wel Busch te hebben gedood en be graven, maar geen enkele aanwijzing versterkt da- ze bekentenis. Hij kon wel eens heel iets anders hebben gedaan. Ergo zou het wettig bewijs niet geleverd zijn. Doch andere juristen beschouwen dit als theorie, de rechtbank zal in verband met dit in verband met dat wel tot een andere conclu- ken en zoodoende de verdediging nogal wat veel wer kgeeft. Tevens wordt door Vrone te weinig op links gespeeld. Door beide partijen wordt nog eenmaal gescoord, en komt het einde met 42 in het voordeel van Vrone. De adspiranten speelden op het „Alemaria" veld tegen de b.-adspiranten van die elub en verlo ren daar met 41. Dl T. St 1—Heil» 1. D- T. S. 1 boekte Zondag een flinke overwin ning. In een mooieu, spannenden wedstrija ver sloeg D.T.8. Heilo met 40. Te ruim 2 uur fluit Hartland de elftallen in het veld. Heiloo trapt af en luide aangemoedigd door hun talrijk medegenomen supporter--, onuer- nemen zij -de eerste aanvallen. Voor het doel geko men spelen de zenuwen hua echter blijkbaar paf ten, althans, bij beter schieten hadden zij allicht succes gehad. Langzamernand nemen de Deetjes het spel in handen, en behoudens enkele aam- va llen der tegenpartij, zijn zij tot de rust in ac meerderheid. De Heiio-keeper is echter sehitte rend en talrijke schoten stopt hij prachtig. Eerst een paar minuten voor de rust weet onze reehts,- bi'incn met een mooi schot zijn club de lei ling te geven. Rust 10. Na.de thee is D.TdS. weer tn de meerderheid. Uit een corner maakt de linkss buiten met een mooien kopbal het tweede punt. Even later herhaalt dezelfde speler wederom dat sie komen. Maar welke? Muylwijk wordt beschul- en maakt nummer 3. üok Heilo zit niet digd (ik zal dit nu maar in voor elk begrijpelijke brengen eenige gevaarlijke aanvallen op woorden zeggen): on, doel maar bebben geen succes. Uit een mooi ie. van roofmoord met voorbedachten rade. flan ««reven bal fabriceert onze linksbuiten met 2e. of van doodslag gevolgd door diefstal een >oed schot het vierde doelpunt, waarmede 3e. of van zware mishandeling met doodehj- emde feomt ken afloop gevolgd, enz, den afgteloopen zomer de wals „IT ny a que toi", welk refrein in de tuinen van South Ken sington bij- tusschenpoozen in koor door het or kest gezongen werd. „II n'y a que toi", fluisterde Lostwithiel, met zijta lippen dicht bij het zachte haar boven het blanke voorhoofd. „Geen slechte naam voor een •wals, als iemand walst met de eenige, in wier bijzijn hij zich gelukkig gevoeld." Buiten in de koele nachtlucht was een groepje, dat zich op zijn eenvoudige wijze even goed ver maakte, als het gezelschap in de balzaal. Een der matglazen vensters was van boven voor de venti latie opengezet, en van die opening had men gebruik gemaakt. Een groote, stevige keuken tafel was voor het ven.,ter geplaatst, en op die geïmproviseerde stellage stonden Tabitha, Su san, en de vrouw van den stalknecht ae laatste welwillend toegelaten en blijkbaar niet tot het gezelschap behoorende naar het bal te zien. Het venster wa, onder een breede houten veranda, die boven de hoofden der toeschouwers afbelde, zoodat zij in de schaduw stonden -jn uil de badzaal niet opgemerkt werden. Su°an was in verrukking. - „Ik heb nog nooit een bal gezien, zeide zij: ,0, wat is dat mooi! Kon ik ook maar meedant een! Zie eens hoe die dikke, oude tante al3 een tol ronddraait. Heb ik ooit van mijtn loven 1 Wat 4e. van mishandeling met doodelij-ken afloop en diefstal. Naar het mij voorkomt is tot nog tos het vierde ten laste gelegde bewezenvan voorbedachten rade van het plan om dooden, van het gebruik van wapenen is niets gebleken. Aangenomen dat de Rechtbank geen rekening hield met het feit dat de misdaad al tien jaar geleden werd gepleegd (waarmee anders wel rekening wordt gehouden), dan zou men hem? 7 h 8 jaar kunnen geven. Doch zooals i-k zei, is mogelijk alles maar een voorspel. Er zijn twee combinaties getuigen, de O.- W.ërs en M.'s vroegere werklieden, die zich in de bijzondere belangstelling verheugen. Intussch-sn past ons omzichtigheid, vooral bij het schrijven. Ik wil dezen eersten schets gewijd aan deze sen satiezaak niet eindigen, zonder te memore-eren de prachtvolle en gevoelvolle woorden gesproken door ds. 1-e Roy, den gevangenis-predikant. Toen hij ge tuigde kon men een speld hooren vallen, hing de heele zaal aan zijn lippen. En toen hij zeide „Ik geloof in de waarheid van zijn bekentenis en de waarachtigheid van zijn berouw", was menigeen even ontroerd. Maar van Muylwijk zelf bedierf de stemming, die even ten gunste van hem was, weer door eenige bladzijden uit zijn dagboek' (waarop ik later hoop terug te komen) voor te lezen. Een curieus memsch die Muylwijk. Nu voelt hij zich een man van be- teekenis, die een fout heeft begaan door omstan digheden en er voor boeten wil. Als dit ten minste ook geen comedie is. Een beklaagde, die niet al leen een dagboek geschreven heeft met verschillen de keeper, daarover alle lof en wij geloovén wel dat indien Holland II zooveel mogelijk met de zelfde spelers in 't veld komt, dat zij nog wel mqerdéfe wedstrijden in deze oompetitie zullen winnen. Hieeft u nog genoten in Amsterdam, Veteraan, wat fijin hé, dat Nederland gewonnen lieieft. 4—2 is een reuzenoverw inning en het was mooi weer, wat zal u knus gezeten hebben met Kaatje, zat u overdekte tribune. iWjij' hadden ons voorgenomen om ons voor Zondag te splitsen en 2 van ons zouden naar 't D:.T.S-.'-terrein gaan, om zoodoende de indrukken van het Di.T.Syterreia en wedstrijd ook eens neer te schrijven, maar ue dames zijin niet gegaan, wat wel jammer is, want Alma schreef over de wedstrijd HollandD.T.o., dat het bij ons nogal ruw ging en dat het pu bliek riep, trap ze -de beenen kapot, zou zoo iets nu nooit op 'tD'.T.S.-terrein gezegd worden. Als wij zoo iets gehoord liaddën, hadden wij het toch niet geschreven hoor, want wij vinden derge»- lijke -dingen beter niet te schrijven, het bever»- dert de verstandhouding niet tussohen de sup porters. Wij hoopen dat Alma dat iu 't vervolg feterst ook bedenkt voor ze schrijft en dat u kort^ samenspel doorga s Veteraan, daar ook nog eens een goed wooruje voor ons doet. Wij hebben nog goed nieuws voor u, we hebbeu eeu nieuwe verslaggever, die zoo veel mogelijk zorgen zal voor een verslagje. DE, HOLLAND' DAMES- Vrone 1Ouidorp 1. Aan Veteraan 1 Begunstigd door prachtig herfstweer, had de wedstrijd plaats Vrone 1Oudorp 1. Het was de eerste keer ,dat dezelfde elftallen tegm el kaar moesten kampen, voor de oompetitie, aan» gezten Vrone 1 altijd 1 of 2 klassen hocgcr stond er werd soms wel eens een vriendschappelijke!?, wedstrijd gespeeld, maar nu ging het om de pun ten .Vrone wist het pleit te winnen en Oudorp met leege handen naar huis te sturen. Jongens het begint niet best, ais dat zoo door gaat komen jelui weer bovenaan maar van onderen beginnen. Over den wedstrijd het volgende. Als er begonnen wordt heeft Oudorp tegen zon en zijn de eerste aanvallen voor Oudorp, maar dan komt Vrone los en na mooi gecombineerd spel weet de linky binnen onhoudbaar te scoren, nadat Oudorp de boei verknoeide voor het Vronedoel heeft Vrone het tweede puntje in het net. Het duurte niet lang of nummer drie was ook iu de touwen ver dwenen, zoodat met de rust de stand reeds 3 was. Na de rust kou men merken -dat de zon Oudorp parten had gespeeld, want Oudorp is nu meer in den aanval, de drang op het Vronedoel was dan ook een tijdje geweldig. Doelpunten kon dan ook niet uitblijven, zouden wij zeggen, maar neen, fortuna was niet met Oudorp, tot uit een strafschop de stand op 4—1 kwam. ROÜDi STOEPEN. Onze auto-directeuren Hadden weer een goed idéé Eik café heeft nu een lampje, .Wit met rood verguld op sneê Wil je voortaan met de „bus" weg In het duister van den nacht Drukt de hospes op een „knoppie" Tot je auto buiten wacht. zweet ze!" en nog eenige andere dergelijke aan merkingen volgden, die in fijlnheid van taal wel iets te wensohen overlieten. Dat ongekunstelde juffertje bewonderde in hooge mate jeugd en schoonheid en de keurige toiletten en flonkerende diamanten: maar zij was hard in haar oordeel over de dansendb dames, wier bekoorlijkheden aan het tanen waren of wieT kleeding niet met smaak gekozen was. „Als ik niet alles even netjes kon hebben, zeide Susan, „zou ik niet naar zoo'n bal willen gaan. Zie dat slungelachtige meisje in het geel eens. Heb je ooit zoo'n vogelverschrikker ge zien? Als ik er zóó uitzag, zou ik liever thuis blijven. Ik zou begrijpen, dat het mij beter paste/ Tabitha maakte zulke aanmerkingen niet. Zij was bijzonder stil en ernstig, terwijl zij van haar observatiepost op de keukentafel in de volle kamer keek. Zij had slechts oogen voor die eene slanke gedaante in glanzig wit satijn, met die vederachtige chrysanthemums, die nu hun frisch- heid al een weinig verloren hadden; of misschien be er gezegd ,voor twee gedaanten, want ae eene volgde de andere als de schadluw het lichaam. Zij zag hen te zamen walsen, terwijl het souper in vollen gang en de zaal betrekkelijk, leeg was. Zij zag het bevallig hoofd zich naar zijn schouder neigen, de tengere leest door zijta kraehtigen arm vast omvat; en het scheen haar toe, dat de wals •en uitvinding van den Aartsvijand was. Zij dacht Volgende week D.T.S. 1—N. Niedorp 1- Opge past Deetjes, N. Niedorp is een wisselvallige ploeg en oppassen .is de boodschap.^^^ Aan Veteraan. Het zal u wel verwondert hebben dat wij de vorige week geen briefje hadden, nu ons zelve eigenlijk ook, tioe dat' zco kwam, ten eerste wat ren wij een beetje terneergeslagen en dan onze hoeren wilden persé Zondag na de wedstrijd nog uit en Maandag waren wij' niet in een stemming om te schrijven. Wij hadden gehoopt Holland 1 eiens te zien winnen tegen Vrone 1, maar Het kwam zoo heel anders uit, ze verloren zooals u al weet met 4—1. Wij willen maar hopen dit de jongens het op één of andere manier trachten te veranderen, want het gehalte van de spelenden is tegenwoordig vrij goed, doch het lijkt ons toe, dat er meer samenwerking gezocht moet wor den inde voorhoede, of anders een wijziging in de opstelling en dan maar goed aanpakken hoor jongens, volgende week naar Zeevogels, dat worst weer een zware wedstrijd. Nu Veteraan, uw voorspelling van Zondag voor Holland II is lekker niet uitgekomen hé? Wij wilden wel dat u elke keer zoo mis keek, ten; minste als u verlies voorspelt. Het tweede speel de tegen V.A.F.O. 4 en won met 7—2. Ze speel den werkelijk goed, vooral de linksbuiten en dito binnen hebben af en toe blijk gegeven van elkaar goed biegrijipen, ook hadden wij vandaag voor het eerst na zijn- ziekte H. Bekker weer in t veld en deze bleek nog dezelfde stoere werker van voorheen, een goede spil voor het tweede, en ei- over, zooals men er zeventig jaar geleden over dacht, toen Byron zijn 'dichterlijke veroordeeling van den nieuwen dans schreef. Zij1 zag, hoe oie twee zich langzaam naar een aangrenzende kamer bewogen, waar amphitheaters van bloemen en een paar sofa's en lage armstoelen een retraite uitmaakten, die half boudoir, half oranjerie was. Zij zag ben daar zij aan zij heen en weer loopen én op een zoo vertr ouwe lijken toon met elkaar preken, dat zijn hoofd zich telkens laag_over het hare boog; en toen zag zij hen vlak bij den ingang naast elkander zitten op een hoek, waar zij hun gezichten en houdingen, kon opmerken, - nog in hetzelfde vertrouwelijke gesprek, zij met neergeslagen oogen, en hij met zijn elleboog op zijn knie voorover leunende en tot haar opziende terwijl hij sprak. ,/tIs slecht van hem/' zeide Tabitha ojj zich- zelve, toen zij dat zag. „Hij moest bedenken hoe jong zij nog is, en hoeveel kwaad hij doet. tls schandelijk van hem, en dat weet hij; anderen moeten het evengoed zien als ik het zie en zij zullen over haar praten en een klad op haqr goeden naam werpen. O, als ik haar maar weg kon krijgen, voordat men 't begint op te merken." Zij bon haar jonge meesteres duidelijk in het lamplicht zien. Isola was zeer bleek en haar gelaat toekende ongerustheid; het was niet het gelaat van een jonge vrouw, die zich vermaakt met ooquetteeren, die met vuur speelt zonder I Loop je 'e avonds met je meisje Langs de Langedijker straat En ze vraagt: „ik wil wat drinken" '(Weet je waar je binnen gaat! In een comfortabel kroegje, (Vlak naast onze autoknop, Als je zachtjes dan wat aandrukt Gaat het roode lampje op. De chauffeurs hebben „de damp in" Met die stopoontactenlamp, leder koffiehuis nu stoppen Van het wachten krijgt men kramp- Eerst m'n borreltje naar binnen" „Wil je er ook gauw één Louw „Ik mot nag segare hewwe", „Hoeveul kroig je van me vrouw Onze straatjeugd in haar nopjes Nu een toeter aangekocht En -des avonds in het donker Vlug een herberg opgezocht. Dan een oorverdoovend blazen Als er soms een lampje brandt, Alle „klanten" vliegen buiten En de hospes krijgt het land. Ik vind al die roode lichtjes Een genot om ze te zien, - 1 Want nu hebben we reeds „haltes" Van de autobusmaobien Kasteleins staan 's avonds buiten, Roode pet en witte bef, „Nummer negen kan vertrekken", Zegt de nieuwe „haltechef' VETERAAN. het minste voornemen om zioh de vingers te branden. Van dien aard was er veel in de bal zaal van li-et Talbob-hotel; maar dit was zoo iets niet. Hier was gevaar bijl Hier was kwaad bij. Dat bleek gelaat, -die neergeslagen oogen, die diet durfden opzien, die trillende beweging vao den sneeuwwitten waaier van etruisveeren dal alles was een teeken van gevaar. „Als ik haar aanstonds veilig naar huis kan krijgen, zal ik haar oogen er voor openen," dacht Tabitha. „Ik zal met haar spreken, alsof ik haar moeder was. God weet, dat ik er zoo bedroefd over zou zijta, als haar moeder maar kon wezen, als haar kwaad wedervoer." Als baar kwaad wedervoer! Welk kwaad was er voor haar te vreezen, terwijl zij daar zat, met Lostwithiel naast haar, die zich voorover boog om haar in de nedergeslagen oogen te zien Welk ander kwaad kon haar wedervaren dan dat, waar door haar zielevrede voor altijd verstoord, haar goede naam verloren zo uzijta Als er gevaar was, dan was het een verschrikkelijk gevaar en Ta bitha huivende, als zijl aan dat gevaar dacht. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 4