kinkhoest. FtiUlLLfcTOA 1 L A. 15> Algemeen Overzicht Geef het dadelijk Akkers Abdijsiroop LAVGEDIJKER WINKELIERS NERING- fcN VAKVtREENIGING. Bovengenoemde vereeniging vergaderde Donder dags, oud 7 uur ten lokale van den. heer J. Bakker te ïNoordsdiarwoude. Aanwezig 19 leden. De voorz., de heer S. Timmerman, opent de vergadering met welkom, hoopt op aangename en zaKehjke besprekingen en alleen die zaken zullen, worden besproken, die aan de orde zijn. Hierna Vorden door den secretaris, Jen heer P. Berkhout, de notulen van de vorige vergadering gelezen en onder dank aan den samensteller goed gekeurd. De voorz, doet mededeeling dat voor het vol gend jaar geen contributie zal worden geheven door de K. v. K. voor het Bureau van Advies. Dat door den voorz. en den heer J. Keizer een vergadering is bijgewoond van de K.v.K. met de Middenstandsvereenigingen, ter bespreking van de vermindering van het aantal postbestellingen. Door de K.v.K. is het verslag uit de „N.L Crt." toegezonden. Voor den Langendijk zullen de 3 bestellingen worden gehandhaafd. Dat tot colporteur uit een viertal sollicitanten is benoemd de heer E. Vonkeman. Dat van den heer P. Berkhout uit Alkmaar een opheldering is gekomen over het door hem goed- koope adverteeren. Dat 2 leden hebben bedankt. Mededeeling van het Witte Kruis'dat de cursus voor Eèrste hulp bij Ongelukken zal worden ge houden onder leiding an Dr. Hoekstra. Stemmen nieuwe leden. Als nieuw lid wordt voorgedragen de heer J. Schoorl van Zuidscharwoude, die als zoodanig door de vergadering wordt aangenomen. Bestuursverkiezing, aftredend de heeren J. Buishand Broek op Langendijk en J. Keizer Oud karspel. De uitslag van de gehouden stemming is dat beide heeren worden herkozen, resp. met ie en 17 stemmen. Thans volgt de verkiezing van een bestuurslid voor een vrije plaats. De eerste stemming heeft geen resultaat zoo dat een tweede vrije stemming wordt gehouden, waarvan de uitslag is dat de heer J. Schoenmaker 6 stemmen verkreeg en de heer H. Hart Mz, 9. De uitslag van de tusschen hen gehouden herstem ming is dat de stemmen staken op voor ieder 9 stemmen en 1 blanco. Op grond dat het reglement dat bij staking van stemmen over perssonen, de oudste in jaren is gekozen, wordt de heer H. Hart Mz. verkozen verklaard die zijn benoeming aanneemt. Rekening en verantwoording van den Penning meester, den heer Olthoff. Dc rekening vangt aan met een voordeelig sal do van f 10.041/2 terwijl de totale ontvangsten be dragen hebben f 236.041/2. De totale uitgaven be- loopen een bedrag van f214.81,' zoodat het voor deelig saldo f 21.231/2 bedraagt. De rekening wordt nagezien door de heeren G. Bakker en K. W. Moller, en wordt het voordee lig saldo na een opmerking van hen met f 4. verminderd, en de rekening daarna geteekend. De penningmeester ontvangt een woord van dank voor het door hem gevoerde beheer. „Haar, och, zijl is niet veel meer dan een kind, dacht Tabitha. Zij bedoeld geen kwaad en weet van geen kwaad. Zij is te onschuldig pm er kwaad in te zien." En toch, toen zij later in het achterkamertje van de kasteleines zaten, aan de ronde taf-1 met haar vlekkeloos damast en helder glaswerk en zilver, was Tabitha niet in staat het proefje van het souper, dat Tinkerly te harer eer besteld had een hoentje- en kreeftensalade uit iue eouperkamer en 'drie vierden van een roomtaart recht te doen wedervaren. Susan' en de meea terknecht wisten deze lekkernijen ruimschoots te waardeeren, maar Tabitha kauwde slechts even' op een korst van de taart en nam een enkel teugje bier. „Ik ben wat van streek,'" zeide zij. „Ik hoop dat je geen kou hebt gevat, juf frouw Thomas," zeide de beleefde Tinkerly. „Mi&- echien hadden we nog een omslagdoek moeten „Neen, dat is het niet. Ik hen warm genoeg. Eet maar, Tinkerly, en bekommer je nie' om mij. Ik heb met zoo'n gespannen belangstelling ge keken, dat ik mij misschien te véélhéb. opge wonden om te éten.'" „Het was dan ook een aardig gezicht,"' ver klaarde Tinkerly; „maar ik geloof dat ik nooit zooveel leelijke vrouwen hij elkaar heb gezien." „Wel, Tinkerly," riep Susan geërgerd. „Kijk dan maar eens naar onze mevrouw, en naar Miss Crowther en Miss Spenthrop van Truro, en mei vrouw Penearrow, en Lady Chanderville." )(Nu ja, ik zeg ook niet dat ze allemaal 1 cel ijk zijn, er zijn nog mooie vrouwen genoeg onder, maar een heele troep loelijke. In jouw stand is evenveel schoonheid als onder de grootelui, Su san. dat verzeker ik je." De nachte ijke uren verliepen. Isola .nad haar rijtuig om half drie besteld; maar de torenklok van Lostwithiel had drie uur geslagen en het hal was noe in vollen gang op zijn best, znden de dansliefhebbers, nu velen door de genietingen in Vie soi,perkamer waren aangetrokken en er zooveel ineer ruimte op den vloer was dan vóór - hef souper toen dikke heeren van middelbaren leeftijd, met de matrones op de bank sprekende, )de wahwude £uu ia dea Heg haddfen gestaan. Thans komt ia bespreking de plaats van ver gaderen. Door het bestuur wordt voorgesteld alleen in Noord- en Zuidscharwoude te ergaderen, omdat het vergaderen over den geheelen Langendijk toch niet meer vergaderingbezoek brengt. Men zal door dezen maatregel niet meer maar ook niet minder personen op de vergadering krijgen Het voorstel wordt na een korte discussie voor een jaar op proef aangenomen, en dat om de beurt in Noord- en Zuidscharwoude zal worden verga derd. Bespreking Lichtbeeldenavond. De voorz. zegt van den secret, van de K.v.K. te hebben vernomen, dat deze film nog kan wor den verkregen tegen vergoeding van f 25 en reis- en verblijfkosten, van welke klosten de K.v.K. de helft zal dragen. Na eenige discussie wordt besloten in overleg te treden met de Hanze om dezen avond gezamenlijk te organiseeren, terwijl op die vergadering het voor stel zal worden gedaan dezen avond te houden al leen vooi de leden met huisgezin. Mocht deze vereeniging hierop niet ingaan, zoo zal de Winkeliersvereen. het alleen ondernemen, en ook toegang verleenen aan niet-leden voor een matige entrée. 1 De leeftijdsgrens wordt bepaald op 18 jaar. Rondvraag. Hierbij komt ter sprake de etalagewedstrijd en de daarbij aan de prijswinners uitgereikte waarde bons.. Men had het ruimer gevonden wanneer deze bij alle leden of althans bij de deelnemers hadden mogen worden besteed inplaats van bij eenige op de waardebons vermelde personen. Door den heer K, Stam wordt er op gewezen dat hij juist daafom zijn waardebon niet heeft in gewisseld omdat geen van die menschan hem kon geven vyat hij wilde hebben. Een voorstel om Stam alsnog gelegenheid te geven zijn waardebon te kunnen inwisselen bij die gene waar hij dat wenscht, wordt verworpen met 4 voor, 11 tegen en 3 blanco. Ter sprake wordt gebracht de thans bij den heer J. de Bakker gevestigde vliegende winkel, en wordt er gevraagd of hier niets tegea te doen is. De voorz. geeft in overweging hierover rechts kundig advies in te winnen bij het Bureau van Advies van de K.v.K. dat gratis aan de leden ge geven wordt. Echter bleek dat bij die winkeliers, die gedu peerd zouden worden door dergelijke winkels, niet veel animo bestond om actie te voeren. Aan de leden-kasteleins zal worden verzocht voor dergelijke doeleinden hun zaal niet meer be schikbaar te stellen. OPp een uit de vergadering gedane vraag wordt geantwoord, dat de ledenlijst die bij den heer Stam 7.ou worden nedergelegd, nog moet worden uitge schreven waaraan spoedig gevolg zal worden ge geven. Op een vraag over een ter inning afgegeven post is het antwoord dat in Januari de afrekening zal plaats hebben. Dan wordt het voorstel gedaan om pogingen in bet werk te stellen dat de autobussen de verplich ting wordt opgelegd aan dan Langendijk met ge doofde lichten te rijden. Hierop wordt niet ingegaan, omdat de chauf feurs voor passeerende fietsrijders hun lichten dmepen en zij meermalen hun lantaarns met vol Isola en Lostwithiel hadden maar twee walsen samen gtedanst, en sedert twee uur hadden ziji ver scheidene dansen niet meegedaan. Na dat uur had mevrouw Disney zich van al haar engagef- menten afgemaakt door de verklaring, dat zij niet meer danste. „Ik ben verschrikkelijk vermoeid," had zij haar cavaliers op klagénden toon gezegd, en haar ble°K heid zette die bewering kracht bijl „Wees zoo goed teen' andere dame voor onzen dans te vragen, kapitein Marsh'ead," enz. enz., tot wel zes te leurgestelde sollicitanten. Misschien waren er daaronder, die wel kol den raden, uit welken hoek de wind woei, want niemand bood aan dm gedurende den beloofden dan sbij haar te zitten, en Isola en Lostwitniel waren vrijwel aan zichzelven overgelaten tusschen de palmen en oranjerieboomen in het voorvertrek Zij bleven echter niet onopgemerkt; en 'onder de blikken, die o{p *hen geworpen werden, waren die van Belinda's staalblauwe oogen. „Zie die twee daar eens," zeide ziji tot kapi tein Marskead, terwijl zij met Isola's afgewezen cavalier den gedrapeerden ingang van het voor vertrek voorbiji walste. „Die schijnen elkaar iets te hertellen te heb ben ,niet waar? Wie is zijl? Zij ziet er lief uit.'- „Och, haar vader is een gepensioneerd kolonel, geloo fik zoo kaal als 'een kerkrot. Haar ouders wohèn te Dinan, daar is zij' als levend begraven „Te Dinan en nu woont ziji te Trelasco, h°eft i zij mij gezegd. Dan is het haast de moeite met 1 waard geweest dat zijl haar opgegraven he rib m om haar weer levend te begraven. Zoo'n me'isije 1 moest in Londen het leven genieten." I „O, maar zij' is een onbestorven weduwe, weet ge dat niet? Haar man is in Birma. Ik vind het eigenlijk niet zooals 't hoort, dat zij hier van nacht is;. maar mijin al te goedhartige moeier heeft, haar een toegangskaartje gezonden, dus mag ik er niets van zeggen. Als moeder haar nu met- Lord Lostwithiel gezien had, zo uzijl misschien wel spijit van haar toegangskaartje hebben." 1 Wat zeide hij' in tusschen met die zachte bari- tonstem, die slechts één toehoorster had? Hijl vroeg haaT vergiffenis voor zijn onbescheidenheid van dien .namiddag, en door dat vergiffenis vra gen herhaalde hij' zijn beleediging. Misschien was zij nu minder kwalijknemend. De toovermacht van den dans beheersohte haar zinnen nog aeh dans, die hen nader tot elkander had gebracht dan al de dagen, dat zij' elkandier ontmoet had den, dan al hun langdurige vertrouwelijke gq- egrekken oj> de hoogte boven de haven, of op het licht moeten laten schijnen om behoorlijk te kunr nen passeeren. Ter besparing van tijd op de vergaderingen: wordt voorgesteld een commissie te benoemen voor onderzoek van de rekening van den penningmees ter en tevens een commissie van onderzoek voor de administratie van Ons Weekblad. Wal het eerste betreft zal de rekening in het vervolg een half uur vóór de vergadering worden nagezien terwijl op het tweede niet wordt inge gaan, daar voor het Weekblad een vaste commis sie bestaat. Vragenbus. Naar aanleiding van een ingediende vraag zal het punt glasverzekering op de agenda voor de volgende vergadefing 'worden geplaatst. Nog wordt de vraag ingediend of het niet ge- wenscht is er,- bij vereenigingen, die prijzen voor voor feesten en wedstrijden beschikbaar stellen, op aan te dringen, hun prijzen zooveel mogelijk bij' de Langedijker winkeliers te koopen, en of er voor de winkeliersvereeniging in deze, door het schrij ven van artikeltjes niets te doen valt. Deze vraag wordt ook tot genoegen beantwoord. Hiermede is men het einde genaderd en sluit voorz. onder dank de vergadering. Tijdens de mobilisatie hebben we de eer en het genoegen gehad het vaderland te mogen dienen door het verorberen van 4 ons „kug" per dag in den tijd, ttoen een nutteloos burger slechts 120 gram brood kreeg. Ondanks die goede maag-delijke zorgen voor ons soldaten, waren er velen, die al lesbehalve tevreden waren en naar de burgerpet terug verlangden. Dat zeiden te tenminste. Een herinnerden we er ons, die als een buitengewone „kankerpit" bekend stond en heel den lieven dag het hartverheffende lied zong van „Eenmaal komt de tijd, dat we die rgaan verlaten". Welnu, die tijd is inderdaad gekomen en van de week hebben we onzen kankerpit weer eens ontmoet. Een bur gerpet bad-ie op, maar hij had een pak aan, dat duidelijk demonstreerde, dat het in de „bur germaatschappij ook niet alles is. Welke liedjes liij nu zingt, weten we niet, maar ze zullen wel ran een heel ander maaksel zijn dan uit zijn vroe gere repertoir. In zijn knoopsgat ontwaarden we nl. een mooi strikje van Nassau-blauwe kleur, als blijk, dat hij gerechtigd is het Mobilisatiekruis te te dragen, een kruis, dat hem thans lichter te dra gen schijnt op zijn burgerpak, dan toen hij het in de jaren van den wereldoorlog in den vorm van een gepakte ransel, en geweer op de, soldaten-tuniek- moest torsen. Wat is eeti kinderhand toch gauw gevuld. Daar aan dachten we, toen we lazen, hoe deze week weer op. enkele plaatsen des lands aan groote groe pen oud-gedienden dat mobilisatiekruis met minder of meer vertoon werd uitgereikt. Als er maar iets te mopperen valt, dan davert het in ons goede landje al van het gekanker, maar slechts een klein offertje aan 's mensehen ijdelheid gebracht, een strikje in het knoopsgat, en de kankerpitten dragen fier het insigne, hun voor de .trouwe dien sten aan het vaderland verleend. Al wat de veree nigingen „Ons. Leger" en „Onze Vloot" voor het militairisme bedorven hebben, is weer in een slag teruggewonnen door de instelling van het mobili satiekruis. pad langs de rivier. Zijl had zijn hart tegen het hare voelen kloppen, zijn adem tegen haar wang gevoeld, zijn arm had haar omvat gehoumn, en het was alsof hijl haar in een hypnotischen toei- stand had gebracht. Met haar echtgenoot had zij nooit gedanst, die hield niet van zulke vermaken. In hun kort engagement was nooit een bedwel mend oogenblik geweest. Zij wist nauwelijks wat dansen beteekende, voordat zij met Lostwithiel gewalst had. Zij hoorde hem aan zij liet hem de volle bekentenis van zijjn onzalige liefde uit storten. Hijl sprak niet als iemand, die hoop had, niet met dat geloof aan haar zwakheid, dat haar verschrikt en tot weerstand gewekt zou hebf- ben. Zijd toon was d etoon der wanhoop, zijn lief de was een noodlottigheid. „ANA'KI'H.' „Waarom hebt gij dat woord op mijn dans kader tje geschreven?" vroeg zij. „Waarom? Omdat ik u dat kaartje niet wilae teruggeven zonder een teeken vah mijin liefde niet alleen maar zoo .ingevuld als met eiken anderen naam. Ik wilde u doen gevoelen, dat gij mij in zekeren zin toebehoort, zooals de geesten van de dooden, en de zielen dier levenden soms aan elkaar verbonden zijn door schakels, die nier mand zien kan. Als ik aan het andere einde der aarde ben, wil ik gevoelen dat er iets, al is het maar een woord, als een matjoniek teeken, tusi- schen ons is; al is het maar een belofte, dat wij bi] die of die maanverwisseling er naar zullen op zien en elkanders naam fluisteren." „Gaat gij dan heen „Wat kan ik anders doen? Kan ik blijven? Ge - zegt mij, dat ik u ongelukkig heb gemaakt door hetgeen ik van middag gezegd heb. Dat bere kent,- dat wij elkaar niet weer moeten ontmoeten. Ik kan geen spijit van mijn beleediging hebban. Ik kan voor mij zeiven niet instaan. Mijn liefde heeft de grens van redeneering en zelfbeheep- sching overschreden. Ik heb geen keus. Ik imoet u beleedigen of ik moet u verlaten." „Gij behoeft Trelasoo niet te verlaten," zeide j zij. „Ik ga er morgen vandaan." „Er van daan! Waarheen?" „Eerst naar Londen, en dan naar Indië.' j „Naar Birma? onmogelijk!" „Zoo al niet naar hèt hoofdkwartier, dan toch naar de naasthijgelegen plaats. Ik ga naar mijn echtgenoot; zo odicht in zijn nabijheid als ik kan, en zo ospoedig mogelijk als ik de reis doen kan." „Waar denkt gijl aan!" ,,'tls mijin vast besluit. Ik vond het verleden jaar bedroevend, achtergelaten te zijn; en nu zijn terugkomst verschoven is, blijft mij geen andere kans om gelukkig te zijn pver, dan naar hem toe Men begrijpt tusschembeiden toch niet, hoe oi nationale trots soms zoo fel kan oplaaien. Zond j.l. hebben 11 Hollandsche voetballers in he Amsterdamsche sfadion 11 Deensche vervolg van het bruine monster ontmoet, bij welke moeting de Hollanders vier en de Denen tweern het leer tusschen de palen joegen. De Denen, lazen we in de bladen, waren sterker, maar Hollanders wonnen verdiend. Wie dat niet sna kan niets van voetballen. Uit de vele kolomm( lange verslagen begreppen we vervolgens, dat gebeuren buitengewoon gewichtig geweest is we lazen tenminste van nationale eer en natioi trots on ook de 30.000 Hollanders, in het Star aanwezig, bleken uitgelaten van vreugde over feit, dat we dat wil zeggen „wij, Holland^ gewonnen hadden. Ons lijkt dat voetbalspel mooie gèzonde sport voor zoover men z'n bi nen daarbij kan heel houden maar het nee toch wel een beetje te groote plaats in do publi: belangstelling in. Een officieel bericht vermeldde deze week, de heer Fock, wiens tijd als gouverneur-genei van Ned. Indië in Maart a.s. verstreken is, qp v zoek van de regeering tot September op zijn p, zal blijven. Een ieder, die een beetje weet, in ons 'politieke wereldje gaande is, begrijpt, de heer Fock het plaatsje nog zoo lang. warm nu houden voor den heer Zimmerman, wiens Volki Laat Uw lieveling niet kwellen Kom de natuur te hulp de taaie kleverige «lijm los te maken en te verwijderen. De telkens terugkee- rende krampachtige, benauwde hoestaanvallen maken licht van Uw stevige kleine een zwak poppetje. te gaan. Iemand" heeft mijl een onbestorven duwe genoemd. Welk een akelige naam!" „Geef mij die ééne wals nog," zeide hij, zon eenige aanmerking qp de voorgenomen reis te ken. „Onmogelijk. Ik heb al" die heeren, met v ik geëngageerd was, gezegd, dat ik niet ffl zou dansen." „'0, maar 1 al die heeren zijln aan het soup Zij1 hebben nu -genoeg van. het dansen. Luist dat is de Myosotis. Eén toertje maar." Hij was opgestaan, en onwillekeurg stond ook op, toen de muziek begon. Hijl sloeg zijn 1 zacht om haar heen en geleidde haar de balzaal waar hij: eerst langzaam walste en haar toen, 1 de plotselinge aandrift van een hartstoehlél danser, zo osnel ronddraaide, dlat zijl, onder bedwelmenden invloed van licht en muziek, bezinning verloor. „Denk soms aan mijl als gij ver van hier zij fluisterde hijl, terwijl zijn lippen haar voorin bijna aanraakten. Zij nam dat gefluister niet kwalijk. Reeds zij', binnen twaalf uren na zijn eerste beleedigi aan zijln woorden van liefde gewoon geraakt, f was haar, alsof ziji elkaar reeds sinds jaren, een lang verleden, beimind hadden. Zulk liefde si als een droom, waarin één oogml den indruk geeft van een halven leeftijd en 0' herinneringen. De meeste dansers hadden nu de zaal ontruii „Is het niet al heel laat?" vroeg Isola. „Bij vieren." „Zoo laat al en ik heb de vigilante om drie besteld! Dat is verschrikkelijk! Laten lophouden." 1 Hijl voldeed aan haar verzoek en ging met 1* Inaar de kleedkamer. De banken, waar tie 1 itrones in haar fluweel en brocade gezeten k den. als een prachtige achtergrond tfoor de woU van tule en de syiphideaachtige gestalten dansende jonge dames, waren nu ledig. MevW Bavnham was nergens te zien, en de vermink stapels mantels en plaids in de kleedkamer den aan, dat reeds velen van de balgasten hef" gaan waren. Isola sloeg haar mantel haost'g en liep de vestibule in, waar Lostwithiel j haar rijtuig was gaan zien. I Door de deur hoorde men het geroep van I men en het geluid van wielen, maar ondai lakeien, politieagenten en gedienstige help1 op hoo pvan een fooi, soheen het ontzaglijk I moeite te kosten een rijtuig voor de deur te f 1 gen. (2£ordt vemlgd}

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 4