KEG 4 THEE m No. November 1925. S4e Jrarrar» Fa. R. J. HOUWING St. Nicolaas-Geschenken Oost west s Vergrootingen Fotografisch Atelier ARPAO MOLDOVAK, MERK LILLIAN Hike Breijer's NIEUWE UEEDIJKIR COLRMT Oil nummer bestaat uit twee bladen. WBRWiV RLATK Mient 7 - Tel. 644 - Alkmaar Wij hebben voor U een prachtcol- collectie in diverse als Kolenbakken, Vulemmers, Vloerplaten, Warm water borden en -Stoven, Bed- kruiken, Zakketels en -Pannen, Petro- leumkaehels, Blauwbranders, Petroleum stellen, Schaatsen, Wandkoffiemolens enz. REVUE VAM DE WEEK. 3 November. Wij zijn dan nu eindelijk genaderd tot de groote parlementaire miid-wintercampagne. Van 5 November tot 23 of 24 December volgt een lange,lange reeks van dag- en avondverga deringen der Tweede Kamer, welke het uiter ste zal eischen van het Parlement, alsook van al degenen, die in officieele en officieuse be trekking met de „faits et gestes" van onze Lagerhuizers te maken hebben. De financieele politiek van het kabinet- Colijn en speciaal de plannen en inzichten van premier Coiijtn, tevens Bewaarder van de Schatkist, zal het groote pohtieke debat beheerschen. Tleeds wees ik erop, dat men zich heeft voor te bereiden op een ,,d^ capo" van wat bij de interpellatie-J. ter Laan over de salarieering der Rijksambte naren in de Tweede Kamer werd betoogd. Of het tusschen Exc. Colijn en Mr. Marchant tot het „rooken van de vredespijp" zal geraken, heeft men af te wachten. Omtrent de wijzigin gen, welke in het Bezoldigingsbesluit zullen worden gebracht, zijn verschillende rapporten gepubliceerd. Dat de bestrijaers van de ges tie der Rëgeering op hun stuk zullen blijven staan, kan natuurlijk niet worden betwijfeld. Dat minister Colijn het ontwerp-weeldebelas ting zou handhaven, besefte ieer. De Vragen, welke tot Z.Exc. vanuit de Tweede Kamer daarover zün gericht, behoorden tot de cate gorie van het info' meeren „naar den bekenden weg." Tot de „nova" waar un het gloednieuwe af was geraakt sinds enkele maanden moet ook worden gerekend het plan-ter-bezuiniging tot opheffing van de militaire gymnastiek- en sportschool. Er is voor de verandering een nieuwe commissie geboren. Zij draagt een inter-de- partementaal karakter en zal tot taak hebben de regeling der spelling van aardrijkskundige namen in Nederland. Uit de jongste Personalia: Te 's-Gravenhage is de onlangs benoemde opper-rabijn van de [Ned. Isr. Gemeente, de heer I. Maarsen, ge ïnstalleerd. Mr. D. Fock heeft zich op verzoek der Koningin bereid verklaard, tot 1 September 1926 het bestier over Insulinde je blijven voeren. Men weet, aanvankelijk was het plan van den Gouv.-Gen. om den 1 Maart Ms. af te treden. Tot commandant van het regiment Grenadiers en Jagers is benoemd de 'uit.-kolonel J. P. J. Verberne, commandant van het 15e regiment Infanterie. Uit de jongste doodenlijst: Mr. R. del Campo gend. Camp, advocaat-generaal bij het Ge rechtshof te 's-Gravenhage. Uit de als steeds rijk-geschakeerde misda- i digheidsrubriek teeken ik aan, dat te Amster dam een 23-jarige jonkman, die f8000, hem door zijn verloofde toevertrouwd, had zoek gemaakt, in het politionaale net is gevlogen, p Bjj den burgemeester van Boskoop is in- 1 "raak gepleegd en buit ter waarde van f1500 geroofd. Te Sellingen is een arbeider door njn zoons met geweerschot en mestvork-steken het leven gebracht. Demon Alcohol is ook W dit geval de middellijke oorzaak van het 1 Monsterachtig delict. De beklaagde in de beruchte belladonna-zaak (poging tot vergif tiging uit winstbejag), tegen wien vijf jaren was gevorderd, is door de Haagsche Recht bank vrijgesproken. Het O.M. bij de Am- sterdamsche Rechtbank heeft twintig jaar ge- 1 het meest Keg 'S thee brengt door uit als thuis ZAAN DAM ALLE SOORTEN FOTO's in zuivere, artistieke uitvoering. in alle maten, in bruine en zwarte kleur, naar elk portret (ook naar oude, verbleekte foto's) Noordtchsrwoude, Geopend WOENSDAGS van 10- 4 uur. ZONDAGS alleen voormidd van 912unr Met het oog op de a s. Sint Nico- laas is het gewenscht b>»stellinoen vroegtijdig te doen, om teleurstel lingen te verkomen. vorderd tegen den beklaagde Muijlwijk, ver dacht van den moord in 1915 gepleegd aan den Overtoom in de hoofdstad. In de Haagsche Adelheidstraat, werd bij een inbraak o.m. voor f 10.000 aan juwëelen geroofd. Twee individuen van dit misdrijf verdacht, zijn te Amsterdam gearresteerd. Te Bloemendaal had een in braak plaats, waarbij men een aanzienlijke buit aan kostbaarheden van allerlei aard wist te vermeesterert. 't Is bemerkt men de week der „cambrioleurs." Te Rotterdam is men eene uitgebreide, gevaarlijke bende in brekers op het spoor gekomen. Van de on- gevailenreeks vermeld ik het allerdroefst ge val van dien tien-jarigen knaap te 'Schevenini- gen, die door een vrachtauto werd verpletterd terwijl zijn zeven-jarig kameraadje werd ge- 1 wond. De roekeloos-bestuurderrie, niemand of niets in hun vaart ontziende vrachtauto's, wor den al-meer de schrik der wegen. Op de Rijswijksche wielerbaan zijn bij het motor-ren nen twee knapen en een motorrijder ernstig gewond. Voor ditmaal besluit ik hiermede de zwart-omlijste rubriek. Thans reeds leeft krachtig op de drang van verschillende gemeenten voor afschaffing van den wettelijken zomertijd. Wat minister De Geer's plannen in deze zijn, is nog met met zekerheid te zeggen. Het totaal-bedrag voor de slachtoffers van de Stormramp ingekomen, overschreed de 2Va millioen gulden. En nog altijd blijven de gaven toevloeien. Het paard, als trekkracht voor rijtuigen in de steden wordt al-meer door „den motor" verdrongen. Te Amsterdam werd de inventaris van een der oudste, meest beken de stalhoudeerijen, publiek verkocht. Er ko men auto's voor in de plaats, die ook voor bruiloften en begrafenissen al-meer dienst gaan doen. Wat er komen moet van de bejaarde koetsiers, die zich niet meer voor het chauf-, feurs-vak kunnen bekwamen, is een der zeer vele „bange vragen" in het sociaal bewegen van deze dagen. Uit de agrarische sfeer kwam de tijding, dat- het ditmaal een goed druivenjaar zal zijn, 'edochmët slechte vrucht. Of men ook hier té doen heeft met eene van die sinds jaar en dag bekende „boeren-klachten" welke op den keper beschouwd wat al te „pessimis tisch" blijken te wezen, moet nader aan den dag komen. Een ander agrarisch nieuwtje is, dat te Streek, bij Zevenaar, concurrentie, in het bijzonder wat aardbeien-cultuur betreft, be gint op te bloeien met de bekende Westland- srleek. De gemeenteraden onzer groote steden ma ken zich gereed tot het wijden van wekenlange bespiegelingen over de begrootingen. 'Het klein Schipluiden deed het gemeentelijk bud get voor 1926 af in den tijd van een... kwartier. Heerlijk voorbeeLd ter navdlging. BUITENLAND. Geen 'dag nadat de regeeringscrisis in Frank rijk was opgelost is een toestand ontstaan wel ke zeker met den naam crisis aangeduid kan worden. Painleve, die na zijn aftreden onmid- tdellijk met de vorming van een nieuw Kabinet belast werd bracht zijn taak spoedig tot een goed einde en stelde zijn nieuw Kabinet, waar in hij zelf de portefeuille van financien aan vaardde aan President Doumergue voor. Thans moesten de maatregelen beraamd worden die Caillaux niet op zich wilde nemen. Allereerst denken wij hier aan de heffing op het kapi taal. Teneinde zich een meerderheid in de Ka mer te verzekeren confereerde Painleve met de Socialisten. Tot op het laatste oogenblik scheen het zeker dat de Socialisten voor de regeeringsverklaring zouden stemmen. Doch des morgens tegen vier uur eindigde de bijeen- geroeepn conferentie van den Nationalen Raad der Socialistische Partij met het aannemen van een motie waarin het Painleve-Kabinet geen steun zou worden toegezegd. Het scheen toen wel zeker dat Painleve in de Kamer geen meer derheid zou kunnen verwerven. Doch tot ie ders verbazing vereenigde het nieuwe Kabinet bij de stemming over de regeeringsverklaring een geringe meerderheid op zich. De Socialis- iei won A.vih MODE-SIER KLEIMIGHEID ten onthielden zich, .het Centrum, de rechter zijde en de Communisten stemden tegen. De geringe opkomst der rechterzijde maakte de meerderheid voor Painleve mogelijk. De toe stand is echter verr evan opgeklaard. Painleve beschikt in de Kamer over geen meerderheid. Indien de oppositie dit wil kan zij ieder oogen- biik hei nieuwe Kabinet omver werpen. Het is echter tevens mogelijk 'dat de premier zich op de wip enkele maanden zal kunnen handhaven. Doch als na het winterseizoéh de strijd in Ma rokko hervat moet worden en nieuwe credieten noodig zijn, valt het te bétwijfelen of het Ka binet daarna nog een lang leven hebben zal. De regeenngscrisis in Duitschland is even eens nog niet opgelost. Thans wordt druk on derhandeld over het opnieuw vormen der vroe gere coalitie, van Sociaal-Democraten, Demo- craetn, Centrum en Duitsche Volkspartij. Op deze wijze zal dan het Pact van Locarne uit gevoerd moeten worden. Het is te hopen, dat de crisis spoedig opgelost zal worden, vooral nu uit Parijs het bericht komt dat in Januari van het volgend jaar een nieuwe ontwapeniitgs conferentie zal bijeen geroepen worden. Het iigt, aldus verluidt uit Parijs, in de be doeling der Fransche _regeering tegen Januari van dit jaar te Genève een ontwapeningsconfe rentie bijeen te roepen. Aldaar zullen de mo gendheden moeten uitmaken in hoeverre hun bewapening verminderd of liever afgeschaft kan worden. De conferentie zal gehouden wor den onder de auspiciën van den Volkenbond. In Engeland hebben dezer dagen de gemeen teraadsverkiezingen plaats gehad( welke ge ëindigd zijn in een kleine overwinning van de STiiCtciri CORSET mi VERSTELBARE ELASTIEkEV ISIY\E\I!\\I) van taille 66 tot IUO. Bijzonder aanbevolen door den goeden pasvorm. ALLEEN VERKRIJGBAAR IN: Speciaal Corsettenmagrazijn, MIENT 17, ALKMAAR, TEL 526.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1