Keel» I*;» ken Nieuwstijdingen Buitenland Land- en Tuinbouw Burgerlijke Stand Predikbeurten Groentevervoer 'Arbeiderspartij. Deze partij heeft in totaal een thans 'de baas voor opdraaien en werd hijl veroor- 125 zeieis gewonnen, waardoor zij in Londen deejd tot geluiden boete of^l dlag heehtenia in 9 van de 29 gemeenteraden de meerderheid m handen zai heboen. In Oostenrijk is een crisis ontstaan welke ernstige gevoigen zal kunnen hebben. De ambtenaren weiKe daar in groote getale aan wezig zijn, meer aan in eik an,eer land, hebben loonsvernooging geëischt, waai op de regeering niet kon ingaan. Hierdoor heb Den zij de sta king geproclameerd, we.ke alle ambtenaren van hoog tot laag zal omvatten. Een dergelijke staking zal de geheeie staatsmachine stil zet ten en natuurdjk een groote ramp voor het land beteekenen. De reg. ering h eft derhalve be sloien af te treden als de staking wordt door (Struikelblokken, voor hiet wasscherijbedrijf. Een kersversche ondernemer van een wasscherij zat er al dadelijk tusschen omdat hij in verboden tijd een arbeider aan liet werk had gesteld. Hij werd veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen en kreeg den wij'zen raad mee naar huis, toet ijver de arbeidswet te bestudeeren. Als je die niet kent, ga dan maar op 't dak zitten! Slachtoffer van politioneele welwillendheid. Het hoofd van een gróote stoomwasch-, verve-, strijk en uitstoomerij te Alkmaar stond teroht wegens het ontbreken van een arbeidskaart voor een 14-jarige arbeidster. Beklaagde erkende, maar beweerde dat die kaarten vroeger door de politie gezet. Tevens staken te Weenenjie bakkersge- i werden thuis bezorgd Daar vertrouwde beid zeilen. Ook hier is loonsverhooging de oorzaak ook nu op, maar het bleek dat deze welwillend- der staking I heic^ was ingetrokken. De kaart lag op het pok- In China' is de burgeroorlog weer in volle tiebumm. Deze^fia_k ^d^+ui+t^^1f_tot a£ gang. De troepen uit Kanton onder Tsang Kar- i sek hebben Swatan genomen. De volgelingen van Tsjeng zijn teruggetrokken. Het verzet op de andere fronten is blijkbaar in eikaar gezakt zoodat de troepen van Kanton baas zijn in week, teneinde den verbalisant te hooren. Art. 461 wetb. v. strafrecht. Een slagersknecht, die zich te Koedijk met de hengelsport amuseerde, was zoo vrijpostig een koolakker te betreden. Art. 461 stelt zulke uit stapjes strafbaar en de delinquent Werd heden qtot 2 maal f5 boete of 2 maal 3 dagen veroor deeld. Geen consideratie meer. Een nog jeugdig, maar aan den drank verslaaf den visscher uit Egmond a. Zee, die ondanks alle toegeeflijkheid onverbeterlijk schijnt te zijn, werd thans wegens 3 delicten van openbare dronken schap veroordeeld tot 3 maal 3 dagen hechtenis en 3 maal 9 maanden opzending naar een rijks werkinrichting. Gok a.s. candjdaten voor dfen krententuin. Een tweetal ander edorstige Egmondsche visL seliers, aan wie dronkenschap bijl eerste berhahng was ten laste gelegd, werden ieder veroordeeld tot flO boete of 5. dagen hechtenis. Nog n paar keer en ze worden ook op transport gesteld naar Hoorn. Onwillige waterleiding abonné's. Stonden uit Eigmond a. Zee eenige» personen tol recht omdat zij' veel jenever gedronken haddien, uit De Bijlp verschenen een drietal ingezetenen als beklaagde, wegens te kort watergebruik. Ze waren wel aangesloten doch hadden de contri butie niet voldaan, dus werden zij' afgesneden. De beeren gingen 'met de dagvaarding niet aa- coord en nu wil men den burgemeester als ge tuige hoorne. A.s. week wordt deze film dus verder afgedraaid. Het veriaeerde jasje. Een zagenvij'lder uit Alkmaar, gecalaneeeri te Oudorp wegens hengelen zonder acte, toonde he den overtuigend aan, dat zijln vischacte dien dag per ongeluk in een ander jasje was blijven zitten. VOOR B'ElN KANTONREEHTER. Hij werd nu zonder straf heengezonden. Zitting van 6 Nov ember t Na sluitingstijd. Juffrouw, pas op je hondje. Een zestal ingezetenen van Oterleek waren op Een slanke jong edame uit Bergens hooge krirt- den bon gezel, omdat zij in den avond van 2b gen, gearriveerd in een kostbare luxe auto, bleek October na sluitingsuur waren aangetroffen in terecht te moeten staan omdat zij als eigenares i een café aan den Heldersehen weg te Alkmaar, van een gevaarlijken hond, dit vurige dier niet Beklaagden hadden een avond in de_bios<gop had teruggeroepen, toen het een aanval deed op doorgebracht en waren niet bekend met de veh- de provincie Kwangtoeng. Ook in Syriè is het nog geen vrede. Gene raal Sarrail is teruggeroepen en zal door een ander vervangen worcien. De toestand voor de Franschen is aldaar uiterst gevaarlijk en een Pan-Islamistische beweging is ontdekt. Het pact van Locarno mag wel in het Westen de vrede verzekerd hebben fn het verre Oosten heerscht no glang geen rust en orde.... ARBEIDSTIJD IN BAKKERIJEN. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft on der bepaalde voorwaarden aan hoofden of be stuurders van broodbakkerijen, waarin tevens koek-, banket-, chocolade- en suikerwerken worden vervaardigd, in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in het tijdvak van 16 Nov. tot en met 5 December 1925 op werkdagen en bovendien op 23, 24, 26, 30 en 31 De cember 1925 le. de werktijd van de in hunne onderne ming werkzame bakkersgezellen per dag met ten hoogste twee uren en per week met ten hoogste twaalf uren wordt verlengd; 2e. door de in hunne onderneming werk zame- jongens van 16 en 17 jaren gedurende ten hoogste 10 uren per dag arbeid wordt ver richt. de loopstokken van een voorbij fietsenden 50-ja rigen handelsreiziger. De dame werd veroordeeld tot f3 boete of 3 dagen. De handelsreiziger ont ving f2.20 voor reiskosten en verzuim, winst voor de kas 80 eent. De vliejer ging niet op. Een werkman uit Worn erveer, peurder in v?r- boden visctiwalker le Akersloot was veroordeeld bij afwezigheid tot f8 boete of 4 dagen, trachtte n uden kantonrechter wijs te maken dat bij heel*- maal niet gepeurd had. Hij kreeg echter nul op het rekwest en hoorde het vonnis bevestigen. Dat gaat ook nog niet naar.wensch. In de voortgeze te behandeling van de zaak tegen een drukkerspatroon te Alkmaar, d1? 14 dagen geieden terecht stond ter zake overtreding deer arbeidswet, werd nu gehoord een ambtenaar der arbeidsinspectie te Haarlem. De ambtenaar kwam tot de conclusie, dat het compagnonschap niet anders was dan een schijmvertooning, om ordening. Wat hen echter niet kon vrijpleiten, zooals bleek uit de veroordeeling van ieder tot f 2 boete of 2 dagen. Wee ilien wolf die in een kwaad gerucht staat. Een visscher uit Egmond a. Zee, die terecht stond wegens het zetten van wildstrikken in de Berger duinen, beweerde niet ter plaatse te zijn geweest. Het was een vergissing van den rijksveldwachter. De kantonrechter hechtte ech ter aan geen mysterieuse persoonsverwarring, maar veroordeelde bekl. tot f25 boete of 15 dagen. I Eir was haast bij'. Een chauffeur uit Alkmaar, die met een zieken auto te St. Pancras was ontboden, overtrad, ten einde spoedig zijn opdracht te. kunnen uitvoeren, de maximum snelheid. De wet geeft in dergelijke gevallen geen vrijstelling en dus werd de chauf feur veroordeeld tot f 4 boete of 4 dagen. Elr toch tusschen gpnonnen. De photograaf uit Heiloo, die 14 dagen ge leden terecht stond wegens bet uitoefenen van ongestraft de wet te kunnen o^uiken^n voto of den ojpenbaren weg te Bert I gen, zonder toestemming vin den burgemeester, dagen hechtenis. Uitspraak oip 20 November. O, woel Een kantoorbediende uit Alkmaar, de vorige week terecht staande wegens overtreding van art. 15 der motor- en rijwielwet, werd na verhoor van twee rijksveldwachters veroordeeld tot f 15 boet te of 8 dagen en ontzegging van zijn bevoegdheid om een motorrijwiel te besturen voor den tijd van Elen kwakzalver. Een fabrikant van T.B.C. ger te Broek op Langendijk en thans te Alkmaar woonachtig, stond terecht wegens het, onbevoegd uitoefenen der geneeskunde bij een viertal per sonen, als getuigen gedagvaard. Onder die ge tuigen was zijn voormalige dienstbode, haar moe der en broeder. Hij had die getuigen onderzocht werd heeden schuldig verklaard aan overtreding der verodening en veoodeeld tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. IN HET BELANG VAN HET VERKEER. Tijdens hat herstellingswerk van den Mun- nikenweg is langs dezen weg het verkeer ge stremd. Het verkeer heeft thans plaats langs de Hoornsche vaart. Een hooge, tamelijk bfee de en recht afgestoken kade ,waar langs de jaagpaarden loopen, scheidt den weg van het water. De weg zelf is door het vochtige weer en den regen drassig geworden, week en pap perig en op gelijke afstanden van elkaar is aan de andere zijde de weg schuin afgesto ken voor het plaatsen van de grindhoopen met de stethoscoop en hen zalf en inwendige Langs dezen weg is het gevaarlijk rijden. Die geneesmiddelen Voorgeschreven. De zalf, die hij 1 pe sporen zijn in den zachten ani weeken gras- voorschreef, had een veelzijdige kracht. Bij de rand achter gebleven en leveren een met ge- een moest zij' op het hoofd voor vastzettende kou ring gevaar op voor het verkeer. Men pas en bij een ander op het been voor huidziekte i seert elkander op de breedste gedeelten ,maar worden gebezigd. menigmaal ziet men angstig toe wanneer twee De ambtenaar vorderde f25 boete of 14 dagen rijtuigen voor elkander moeten uitwijken. Voor Beklaagde las een lang pleidooi voor, waarin hij ontkende dat het gebruiken van een stethoscoop geneeskundige bijstand genoemd mag wordier.. Voorts noemde hij zieh alleen fabrikant van ger oorloofde geneesmiddelen en .wees er op dat een der getuigen voor een bedrag van f8 versmeer! Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor Ons komt het voor, dat de beste zich kan vergissen, ook al moet dit ongeluk aan onvoor zichtigheid worden toegeschreven. Toch, in dien in het belang van het verkeer grootere waarschuwingsborden waren geplaatst,. die reeds op flinken afstam'en zijn te zien, dan wordt men vroegtijdig aan het herstellingswerk op dezen straatweg herinner». De thans ge plaatste bordjes achten wij onvoldoende. „Veel geschreeuw en Consternatie in de omgeving van de Nieuwe Keizersgracht te Amsterdam, ontsteltenis bij de bewoners. Het lawaai was geweldig en het hield lang aan. Men hoorde het, en vertelde verder: „Zoo maar eén varken geslacht, midden in de stad, en nog wel op het terrein van het Diaconie Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Het was ongehoord en ja, mocht het eigenlijk wel? Neen, het mag heelemaal niet. Alle vee moet worden geslacht op het abat toir. Alleen mag in geval van nood een beest worden gedood. Doch ook niet meer dan dat. Het gedooide diejr moet in het slachthuis ver der „behandeld" worden. ,Er was dus een overtreding gepleegd; zij was gehoord. Maar men hoort zooveel en een varken Kort en goed, het is verboden in de stad varkens te houden, maar het is een oufde tradi tie, welke tot een „privilegie" is geworden, idat het Oude Mannen- en Vrouwenhuis een paar van die borstèldiertjes fokt. Aan zoo'n histori sche traditie tornt men nu eenmaal niet. Maar slachten, neen, dat doet men op de Nieuwe Keizersgracht niet, nooit of te -nim mer. De varkens worden verkocht, en, men weet het, als' zoo'n beestje wordt ingeladen, 'dan kan het te keer gaan als een oordeel. Zoo 2iet men al weer: het is gevaarlijk af te gaan op den schijn of liever, in dit geval, op den klank. Een varken schreeuwt ook al is er van slachten geen sprake. En de ouidjes zijn er ge heel ten onrechte van verdacht een bloedbad te hebben aangericht. DE ONTRUIMING VAN DE KEULSCHE ZONE. De Gezantencpnferentie, stelde na kennisne ming van het rapport, dat zij aan de interge- allieerde militaire commissie nopens de Duit- sche nota van 23 October verzocht, den tekst vast van de meciedeeling heden te richten aan het Duitsche gezantschap te Parijs om aan de regeering te Berlijn bepaalde ophelderingen te verzoeken, in de hoop dat het antwoord van de Duitsche regeering de Gezantenconfe rentie in staat zal stellen, spoedig den datum te bepalen, waarop met de ontruiming van de Keulsche zone een begin kan worden ge maakt. Vermoedelijk zal de ontruiming 1 December beginnen. gewone rijtuigen is 't niet zoo heel erg, maar voor autobussen en vrachtauto's is het vol strekt niet ongevaarlijk. Toch zijn er op dezen weg nog geen onge lukken met de autobus voorgevallen, zelfs is men niet een enkele maal blijven stekea E)e en verslikt heeft, doch in gebreke ia gebleven be- grootste Voorzichtigheid wordt trouwens m klaagde te betalen. De uitspraak wordt op 20 acht genomen. Toch had de bus deze week Nov. bepaald. I een ongelukje. Gewoon den Munnikenweg te Q-een versch brood voor 10 unr. kunnen rijden „verzuimde men bij de splitsing Een dienstbode van een aan dé Vierstraten te den weg in te slaan naar de zeswielen. Vlak Alkmaar wonende bakker zag er geen bezwaar bij den doorgang naar den Munnikenweg wilde in versch brood af te leveren, voor de klok 10 chauffeur nog draaien maar reed tegen den uur in den morgen had geslagen. Dpar moest muur pp, zoodat de autobus werd beschadigd. GEIW ASSEN WEDISTRIJDl Er wordt den laatsten tijld weer iets nieuws naar voren gebracht op landbouwgebied, n.l. ge- wassenwedstrijlden. De zaak zelve is heel mooi, maa rtoch geldt hier eén „boer, pas op jé kie pen." Ten einde een onderlinge naijlver te doen ont staan, kennis te verbreiden omtrent de moge lijkheden, die verschillende grondsoorten bieden, het succes te leeren kennen van bepaalde bemest tingsmethoden, het gebruik van bepaalde zaai zaden enz. heeft men in het buitenland vaak gewasseenwedstrijlden georganiseerd en met sutt ees. De wedstrijden werden georganiseerd1 en ge leid door regeeringscommissies, door groote ver- eenigingen, of ook wel uitgeschreven door groo te dagbladen, zooals in Italië. De voordeden, zijn duidelijk. De landbouwer heeft vaak een te eenzijdige belangstelling voor eigen bedrijf. Door de wedstrijden ziet hij wat op ai\d!ere op gelijk soortige gronden met andere cultures, bijzonde re bemesting e.d. weten te bereiken. Met die onderlinge uitwisseling van kennis en ervaring kunnen de landbouwers hun voordeel doen en 't gevolg van de wedstrijden is dus een meer in'- tensieve bodembwrking. Ook in ons land wordt thans voor die gel- waasenwedstrijden propaganda gemaakt, doch de ze gaat niet uit van de organisaties van land bouwers of andere rite t-geïnteresseerde lichamen maar van de grondeigenaren, 'de verpachters. Dat nu gaf ons aanleiding den boeren den raad te ge ven voorzichtig- te zijm. In het jongste maaüdblad van de Ned. Heide maatschappij! geeft de heer M. de Lange, rent meester van het groote landgoed Weliam, waar op 58 pachtboeren arbeiden, een artikel over bet onderwerp geWassenwedstrijden, dat hij direct al in verband brengt met pachtverhooging We moeten alles doen, zegt hij', om de bodembew ir king zoo productief mogelijk te doen zijn, dat is in het belang van den pachter, die dan meer verdient èn van den grondeigenaar, die dan ineer pacht kan bèdingen en verbeteringen aart- brengen. Doordat de pachten laag zijn, zoo gaat zijn redeneering voort, spant de landboüwer zich niet zoo in, want hijl kan zijn pacht toch wel opbrengen. Alsof een boer geen andere illusies koestert dan de pacfhfeom naar den landheer te kufiïien brengen. We meenen, dat door het te veel aan landbouwers in ons land en het gebrek aan vodr cubtuur geschikte gronden, de pacht prijzen reeds zoo hoog gestegen zijn, dat de boer zich geheel geven moet om behalve den pacht prijs nog een redelijke som voor gezinsi-on.ier- houd te verdienen. De heer de Lange echter redeneert, dat de grond nog intensiever bewerkt kan worden en de grondeigenaren hun pachters daarloe moeten aansporen, opdat de pachten kun nen worden verhoogd. Hij zelf gaf het voorbeeld voor deze methode, doch nam zijln winst al op voorhand. (Slot volgt). Gemeten te BROEK OP LANGENDiIJK. Over de maand October. Géboren: Arie, zoon van K. Wiedijlk en van A. Balder. Fokeltje, dochter van D. de Jongh en van S. van Dijk. Maartje, dochter van S. Dekker en van N. Kamp. -Klaas, zoon van G. Groen en Van El. B. van Hooidonk. Jan, zoon van H. Wagenaar en van A. Glas. Grietje, d. van G. Glas en van G. Wagenaar. Yme. Gerari- dus, zoon van A. de Jong en van S. Homans. Aaltje, dochter van A. Goudsblom en van I. Vader. OndertrouwdD. Vriesman, oud '21 jaar, wo nende te Zijipe en M. Slot, oud (21 jaar. Getrouwd: J. Balder, oud 25 jaar en G. Schaap oud 21 jaar. 1 Overleden: Pietertje de Geus, oud 84 jaar, we duwe van Jan Wagenaar. Als levenloos aange geven een kind van P. Jong en van T. Bult. NED. HERV. GEM. OUDKARSPEL. Zondag v.m. 10 uur, Ds. G. de Leeuw Onderwerp„Zichzelven genoeg". GER. KERK NOORDSCHARWOUDE. Zondag 9.30 voorm. en 4 uur nam. Ds. J Gil- lebaard NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag voorin. 9.30 uur Ds. Staal. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. 'Zondag 10 uur v.m. Ds. J. J. van Meurs. CHR. GER. GEM. BROEK OP LANGENDIJK. Zondag 9.30 v.m. en 2.30 uur nam Leesdienst. Donderdagavond 6 uur Dankuur voor C gewas, door Ds. A. Zwiep van Hillegom. DOOPSGEZ. GEM. BROEK OP LANGENDIJK. Zondag 10 uur v.m. Ds. De Jong. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGENDIJK. Zondag voorm. leesdienst, nam. 2.30 uur Ds. Jukema. Zondag v.m. 10 uur, Ds. Jukema, Heerhugowaard Zondag nam. 6.30 uutr, Ds. Jukema, Egmond a. Z. GER. KERK BROEK OP LANGENDIJK. zondag v.m. 9.30 en nam. 2 30 uur Ds. A. Schweitzer van Buiksloot. NED. HERV. GEM. SINT PANCRAS. Zondag voorm. 9.30 uur d eheer Dun van, Alkmaar. 'sNam. 3 uur Ds. Jellema, ^H. Doop bediening. RECTIFICATIE. Uit ons verslag van de tuinbouwvereen. „Waarland en Omstreken" kan men bij de be sprekingen over de inventarisatie lezen als zou den er op De Noordermarktbond 303 wagons meer zijn verveild, dan volgens de inventarisa tielijsten aanwezig moest zijn. Dit is natuurlijk niet zoo Deze meerdere hoeveelheid was ver deeld over de verschillende veilingsvereenigin- gen. Wel had De Noordermarktbond hiervan het grootste aantal, maar dit kwam door aan voer vari Warmenhuizen en andere plaatsen1, en doordat kool werd opgekocht en opgeslagen, die later weer verveild werd. - BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag 31 October 12 Maandag 2 N ovember 15 Dinsdag 3 .November 16 Woensidag 4 November 6 Donderdag 5 November 8 Vrijdag 6 November 16 '73 - SLUIS BROEK OP LANGENDIJK. 31 October 3 motoren 90 ton 2 November 7 motoren 165 ton 3 November 5 motoren 135 ton 4 November 4 motoren 100 ton 5 November 5 motoren 140 ton 6 November 3 motoren 80 ton 27 motoreen 710 ton - NOORDSCHARWO UDE. Zaterdag 31 October 8 Wagon Maandag 2 November 5 Dinsdag 3 November 5 Woensdag 4 November 2 Donderdag 5 November 6 Vrijdag 6 November 12 WARMEN H'U IZENl Zaterdag 31 October Maandag 2 November Dinsdag 3 November Woensdag 4 November Donderdag 5 November Vrijdag 6 November 2 Wagons 1 3 2 5 6

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 2