Algemeen Overzicht" Elke lepel helpt Akker's Abdijsiroop Plaatselijk Nieuws Lichte, zij het ook wat kunstmatig gewekte beroering is er in ons land ontstaan over liet Nederiaiiuscn-üeigiscn Verdrag, dat ter rad- ticaue aan de jvamers is aangeboden. Een co- nnte van verzet neeit zien tot tiet Nederland scne voik gewenu om net te ondersteunen in aen aandrang tot wijziging van het Verdrag oat inneruatd wat ve,e Oiters van Nederland scne zijne eiscnt, zonner dat Lelgië daar iets tegenover Seed, toen zat anes wei op z'n poot jes tereent komen. In urussel zijn een paar hooge Nedenanusciie ambtenaren eens op net Departement van ±>ui.emandsche zaken gaan spreicen en in Den tiaag hebben de respec tieve vertegenwoordigers daarna ook bespre kingen gevoerd, met het gevoig, dat waar scnijntijk een gemeenschappelijke nota zal women gepubliceerd, die aan de bezwaren be doen tegemoet te komen. Onze vriendschap blijkt lieigie dus wei iets waard te zijn en ook ons kan tiet siecüts voordeel brengen, wan neer cie betrekkingen met België zich vriendschappeiijken zin ontwikke en. Lie geesturiit, waarmee de Koningin dezer dagen in Limburg ontvangen is, ami den Bel gen eene aanwijzing te over zijn, dat de Lim burgers er niet in het minst toe gestemd zijn, om zich van ons land af te scheiden en het dus maar het verstandigst is om van alle an nexionistische neigingen en aanspraken af te zien. Buitengewoon lomp en beleedigend von den we het Haagsche dagblad „Het Vaderland dat de Limburgers beschuldigde met pleizier naar de Belgen te willen overloopen, als de Belgische koning er een paar graventitels voor over had en wat geld om het verkeer te wa ter te verbeteren. Dat hebben de Limburgers toch niet verdiend met den trouw, dien ze zoo- we! in de revolutiedagen van '18, als later, toen de Belgische regeering den afstand van Lim burgsch gebied eischte, betoond hebben. •De schadee in Borculo, het door storm ver woeste stadje, is thans bepaald en bekend is nu, dat de volledige herbouw anderhalf milli- oen gulden zal kosten. Tóen we .dat cijfer lazen, moesten we onwillekeurig weer aan het Amsterdamsche Pesthuis denken, welks eeni- ge verdienste de heel hooge ouderdom is. De bouwval moet ten behoeve van de uitbreiding van het ziekenhuis gesloopt worden, maar eeni ge oudheidkenners vonden de ruine zoo mooi, dat ze er naar streefden om het Pesthuis te behouden, waardoor een ander plan van zie- kenhuisbouw uitgevoerd zou moeten worden, dat anderhalf millioen meer kostte. Gelukkig beslist de raad, zooais we in deze rubriek reeds eerder vermelden, met 22—20 stemmen anders, maar natuurlijk is er in ons land, dat voor elke denkbare en ondenkbare zaak commissies heeft oko een comité van actie samengesteld om te ijveren voor het behoud van het Pesthuis en we gelooven werkelijk, dat reeds vele menschen zie hweer week laten stemmen door de droeve klachten van gewichtig doende jonge en senti- menteele oude heeren. Als men zoo hoort: het behoud van het Amsterdamsche Pesthuis kost anderhalf millioen, dan kijkt men eens op en zegt: dat is veei, terwijl het toch niet tot ons doordringt, hoeveel het eigenlijk wel is. Als men dan echter ook nog leest, dat de herbouw van een verwoest stadje eveneens anderhalf millioen kost, dan vraagt men zich toch af, wat die dwazen bezielt, die een oud krot be houden wiuen oat door niemand wordt aan gekeken, voor men hoorde dat'het zou worden afgebroken, ten koste van een som, waar voor men een kleine stad kan bouwen. Hoeveel valt er op algemeen maatschappelijk gebied nog te doen en hoeveel moet worden uitgesteld, omdat er geen geld voor beschikbaar is. Toch zou men anderhalf millioen willen besteden voor hec behoud van een (het) Pesthuis. De geruchtmakende zaak Muijlwijk nadert haar voorioopig einde. „Voorloopig" ómdat we er zoo'n idee van hebben, dat heel het droeve lied in hooger beroep nog eens gezongen zal moeten worden. De eisch is 20 jaar. Neemt de rechtbank omtrent beklaagdes schuld alles aan, wat de officier ervan bleek aan te nemen dan zal de uitspraak wel niet veel van den eisch verschillen, doch acht ze" beklaagdes voor stelling van de zaak aannemelijk, dan zal er „Het kan je nauwelijks verwonderen dat ik wat neerslachtig werd, nadat je zoo lang afwe- 'zig was geweest. En mijn leven was zoo eentonig, zoo doodsch. Er zijm dagen geweest dat ik een gevoel had, alsof ik evengoed dood' had kunnen wezen. Er zo Uwéinig onderscheid in geweest zijn onder de aarde te liggen of een vervelend' bestaan op de aarde voort te sleepen? „Je bent te veel alleen geweest, Isola," ant woordde hij, bedroefd over deze bekentenis. ,,Je hadt Allegra bij je moeten laten komen. Jk had je verzocht dat te doen, als je een gevoel Van eenzaamheid hadt." - „Denk je dat ziji dat gevoel van eenzaamheid had kunnen wegnemen?" riep zijn vrouw "onge duldig uit. „Ik geloof dat ik het leven nog ver velender gevonden zou hebben, als ik verplicht was geweest te spreken als er niets om over te spreken was, en te glimlachen als ik wel had willen schreien. „O, maar je weet niet hoe vroolij'k en gezellig Allegra is! Zij' kent haar Dickens uit het hoofd, en ik heb nooit iemand ontmoet, die hem zoo weet 'te waafdeeren als zij." „ik üoud niet van Dickens!" „Je houdt niet van Dickens!" Hij herhaalde haar woorden, alsof zijn tong bijna verlamd was van schrik. „Niet zooveel meer als vroeger. Iemands smaak wel heel wat van af gaan. Het geval Zelf, voor de Amsterdamsche ïechtbank behandeld, vin den we eigenlijk weinig verschillen van andere lugubere moordzaken. Wat we er merkwaardig m vinden, is eerstens de nonchalance, waarmee indertijd de verdwijning van den heer Busch door de Amsterdamsche politie behandeld is ondanks de verstrekte aanwijzingen en twee- lens het mysterieuse, dat om het geval is blijven hangen, ondanks een langdurig en mu- nitieus onderzoek van de rechtbank en het feit, dat een ieder weet of voelt, dat er toch tal van personen meer van de zaak afweten en icht zouden kuhnen brengen, waar het recht hans nog slechts in den blinde tast. Het is een voudig onbegrijpelijk, dat vele menschen het zoo gemakkelijk met hun geweten overeen kun- ïen brengen te verzwijgen, wat voor de berech Eritsche als 'de TurkscKe legers moesten het wat betreft' 'de besdhëMeri, alsmede de fmantigw Perzische grondgebied verlaten en daar- De Commissie, alsmede de penningmeester, ont Een typisch voorbeeld ter illustratie. Van het geval der'verdwijning van den heer Busch wisten we voor Januari van dit jaar volstrekt .ïiets; we vertoefden in den tijd van het ge beuren buitenslands. In het begin dezes jaars vertoefden we op een avond ten huize van een Amsterdamsch gezin, toen daar de krant werd binnengebracht en de man des huizes, blijkbaar levendig geïnteresseerd het bericht voorlas, vermeld in nog slechts enkele regels, dat in verband met het vinden van het lijk van den heer Busch in een pand aan den Overtoom, de vroegere eigenaar van het pand, de heer Muijl wijk gearresteerd was. Meer stond er niet, want het was het eerste bericht. Het geval werd druk besproken en daar aan de familie bleek, dat we er niets van wisten, werd ons in kleuren en geuren heel de geschiedenis verteld nl.. dat „iedereen" al lang geweten had, dat het lijk in de garage begraven lag, dat de Kort in verband met deze zaak bewogen was naar Transvaal te vertrekken, dat de vrouw van deze toen ze waren teruggekeerd, geregeld geld bij Muijlwijk ging' halen, dat een ander, die er meer van wist, naar Amirika vertrokken was, dat de buit 60 of 80 duizend gulden be dragen had, enz. enz. We beschouwden dat alles toen als praatjes, maar toen ons na de bijzonderheden, die de kranten volgende da gen brachten, bleek, dat die menschen een vrij juiste voorstelling van de zaak gegeven hadden, terwijl de dagbladen toen nog geen enkel de tail hadden, vermeld, zijn we van onze ervarin gen ook ter bevoegder plaatse mededeeling gaan doen en is ons nog later gebleken, dat half Amsterdam al jaren lang vrij uit verkon- iigde, wat de politie blijkbaar volstrekt niet wist of niet aannam. En ondanks het weten an velen, blijkt het toch niet mogelijk om vol komen licht in deze zaak te krijgen. Het peilt niet voor onze volksconcientie. Het Bulgaarsch-Grieksche geschil behoort weer tot het verleden, beide partijen zullen zich neerleggen bij de uitspraak van den Volken bond. Een der vijf leden van de Commissie van Onderzoek is een Nederlander, het nieuw gekozen kamerlid Mr. Droogleever Fortuin. Een mooie onderscheiding voor ons land en voor den benoemde. Het conflict belooft nog een „blij eride" te zullen hebben, doordat Griekenland zich accoord verklaard heeft met Chamberlain's gedachte om voor den Balkan ook een waarborgverdrag te sluiten in den geest van het Verdrag van Locarno. Dat zou iets moois zijn, want de Balkan blijft nog im nier een broeinest van conflicten en als er er gens brand uitbreekt, weet men nooit te vo- en te zeggen, hoe ver het vuur om zich heen zal grijpen. Dat hebben we in-1914 gezien. Een waarborgverdrag voor den Balkan zou dus veel kunnten bijdragen tot de algemeene rust m Europa. In Perzië hebben ze den Czaar van 'den troon vervallen verklaard en zijn plaats doen innemen door 'ien eersten minister Ali Reza Khan, die het land als koning besturen zal. We kunnen ons den ruil begrijpen. De af gezette Czaar bracht zijn vrijen tijd anderen tijd heeft hij niet liever aan do Fransche Ri viera door dan in zijn gevaarlijke hoofdstad en al jaren toonde hij allerminst neiging om te rug te keeren. Onderwijl wist de eerste minis ter, een eenvoudig man, tot de hoogste waar digheid in het land opgeklommen, het rijk van vreemde invloeden te zuiveren zoowel de door eerst volkomen onafhankelijkheid te ver krijgen. Aan de staatsgreep zal Engeland wel niet heelemaal vreemd zijn, want de nieuwe koning heeft, ondanks zijn strijd voor vo'komen onafhankelijkheid van het rijk, toch wel Engel- sche svmpathiën en Engeland was ook de eer ste mogendheid, die dep nieuwbakken koning erkende. In f rankrijk en Duitschland nog steeds cri sis. Het nieuwe kabinet Painieve is niet schit terend ontvangen in Te Kamers. De socialisten op wie het kabinet mede berust onthielden zich van stemming over de motie van/hertrou wen, die slechts met kieine meerderheid werd aangenomen. Plet regeeringsblók tag zich ook vingen voor hunne bemoeiingen den dank des voorzitters. De nieuwe commissie werd samen gesteld uit de heeren C. Stam en Jo. v. d. Welle met als plaatsvervanger P. Bakker Cz. De secr. deelde mede dat vanaf 1 Januari '25 30 ziekte gevallen zich hebben voorgedaan, waarvan de dtmr varieerde van 4 dagen tot 20 weken. De ziektedagen waren 760 -in die periode, ter wijl een lid de vereeniging ontvallen was door den dood. Elf maal werd een voortgezet geval geconsta teerd. De uitkeering van af 1 Febr. '25 vatt f7.50 op f9 gebracht, heeft geen schade aan de 'kas gedaan. Door het verhuizen van den heer Gilt jes, is een nieuwe wijkverdeeling ontstaan n.l.. wijk 1, commissaris Voorthuizen, van af at per deeling jn ontv zij di tvanger Jlegelm ,rzekerd deeling is 60 2e Afd. sterk gedesillusioneerd in Sarrail, wien het uit Zuideinde van het dorp tot poldterbruee-e'ri politieke vnendschapso vei wegingen in Syrië be \m- o J noemd had en vandaar heeft moeten terugroe pen om het volkomen falen van zijn politiek. In Duitschland is het conflict tusschen de regeering e nde Duitsch Nationalen nog ver scherpt, maar gelooven we niet, dat het Ver drag van Locarno daardoor in werkelijk ge vaar gekomen is. •Vermelden we tenslotte nog, dat in het land met de arbeidersdictatuur de volkscommissaris van oorlog, Froenze, is overleden en op meer dan vorstelijke wijze is begraven. En in Polen hebben ze 'deze week plechtig de Sluiskade; wijk 2 commissaris Giltjes, vanaf het poldeer bruggetje tot de Geref. Kerk en de Prins Hendrikkade. Wijk 3, commissaris J. We der vanaf d% Geref. Kerk tot Ds. Arn. de Jon» wijk 4, commissaris Schoon vanaf Ds. Arn. de Jong tot het noordeinde van het dorp. Bij1 onge steldheid vervoege men zioh tot dien wijkcom- missaris, waarin men woont. Voorts dat de herverzekering voor gevallen hoi- *3 weken uitkeering overgenomen is door het -N. V. Z. en behandeld zal worden. Vervolgens dat, aan eene kas in Amsterdam, wc-lke in financieelen nood was geraakt f170 voorschot was verstrekt uit het reservefonds van den Onbekenden Soldaat begraven, zoodat den Prov. "Bond. Dat de reserve bedroeg de som- ook daar de schitterende militaire parades van ma van 73465. Eindeliilk dat door h«t parades van met pluimen en ordeteekenen opgesierde mili tairen beginnen kari. om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende hoestprikkel weg te nemen Akker's Abdijsiroop dankt Kaar snel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden» extracten in haar samenstelling. Stilt als bij tooverslag de hevigste hoestbuien en verruimt de horst I Overal per koker verandert mfet de jaren. In den laatsten tijtd) heb ik niets anders gielezen dan Shakespeare, en Keats en Shelly." „Deze zijfi in hun soort heel goed, maar niet geschikt voor een eenzaam jong vrouwtje aan de Foweycrivier. Je hadt Allegra bij je moeten hebben. Dat zou beter voor je geweest zijin, en voor haar ook. Ziji heeft haar bekomst van de teelcenschool en de andere leerlingen hebben hun bekomst van haar. Zij mogen haar zeer gasroe lijden; maar zij heeft al het werk al tweemaal gedaan, en er is niets meer voor haar te doen, of wij moeten voornemens zijn haar naar - BPOFiK OP LANGEND1JK. Vergadering van de vereeniging „Steunt El kander" in het lokaal van den heer J. de Boer. De voorz. opende de vergadering met een woordi van welkom, en hoopte op eene goede zakelijke beespreking der belangrijke agenda. Na- voorlezing en goedkeuring der notulen bleek uit het verslag van den penningmeester dat het bezit der vereeniging geklommen was 10tf 2581.09 IS a mens de Commissie van onderzoek rappörr teerde de heer J. Blom, dat bij den penningmees ter alles in de beste orde bevondien was, zoowel Eindelijk dat door het sanatorium tonds f6000 afgedragen was aan het V.y.Z. en j dat de heer Zeeman wederom candidaat gestell was voor het bestuur van het N.V.Z. Ingekomen was een brief met het voorsteham ook bij1 ongeval een uitkeering te doen uit de kas der vereeniging. Een tweede voorstel, geen uitkeering te doen bij ongeval, (besproken op de Jaarvergadering! kon niet in behandeling genomen worden, daar geen schriftelijk voorstel ingekomen was dah- j omtrent, noch de voorsteller of een plaatsveit v anger op de vergadering aanwezig was. dehrij- j ver van het eerste voorstel gaf een nadere toe- j lichting op zijn voorstel. Niemand tegen zijnde j werd het voorstel met algemeene stemmen aan- 1 genomen. Bestuursvoorstel. Bij aanname van het eerste voorstel niet hooger te gaan dan tot 100 pet. van het loon, met inbegrip der 70 pet. wettelijke uitkeering. Dit werd algemeen goedgevonden. De secretaris gaf echter nog enkele gegevens en cij'feers: b.v. Iemand is zooals thans no», verzekerd voor f 9 in de week bij het ziekenfonds! Verdiend nu een wettelijk verzekerde f24, dan krijgt hij bij ongeval 70 pet. is f 16.80 en van de vereeniging f7.20 inplaats van f9, totaal dus het loon. Bij' f30 verdienste 70 pet. van de On gevallenwet is f21 plus f9 uit de ziekenkas is f 30. Hij die echter niet verzekerd is bij og geval krijgt alleen maar f9— uit de vereeni- gingskas. 'Een aansporing dus voor eigenwerkers om zich tegen ongevallen te verzekeren. A an de orde was nu punt 9 'der agendaBe spreking hooger euitkeering volgens art. 9 van het nieuwe reglement. De voorz. stelde voor gelijktijdig punt 11 te behandelen: Bespreking oontribueering volgens art. 27 van het nieuwe reglement. Op de vraag van den heer de Boer of de vereeniging reo.dk nieuwe reglementen had, werd geantwoord van niet, doch alleen een concept reglement van den Bond. Voorgelezen werd nrt. 9 waarin staat, dat de leden zich kunnen verzekeren in klassen. Het bestuur stelde voor om 4 klassen te maken n.l. f9, f 12, f 18 en f24. Voor adspiranten zal een andere regeling vóór de J aarvergadering gemaakt worden. Daar het vrijwillig blijft in welke klasse men zioh verzekeren wil, zoo werd goedgevonden deze 4 klassen in te voeren. Art. 27 de oontribueering. De contributie zal ■bedragen voor de personen die thans lid zijn 21/2 ets. per verzekerde gulden per 6 werkdagen, le afdeeling. 2de afdeeling li/2 et. en 3de afdea- ling een cent per verzekerde gulden. Voor later aankomende leden, enz. iMet het oog op een voorstel, inzake leeftijd grens bij toetreding, werd dit laatste aangehou den tot de e.k. Jaarvergadering. Gp de vraag wat die afdeelingen beteekenen antwoordde de secretaris het navolgendfeda eerste afdeeling zijtn zij, die van niemand bij ziektegeval iets ontvangen; die betalen dus 21/2 Hij is tooh, hoop ik, altijd beleefd jegens je wederstand, als om hem in de dagen, die komen zouden, veeleer tot haar slaaf dan tot haar heer en meester te maken. Met een smartelijk gevoel zag hij. dat haar wangen ingezonken waren en dat haar teere gelaatskleur een ziekelijke bleek- „O ja, hij' was bijzonder beleefd. Ik heb geen had- Aij had blijkbaar in diie lange maanden mlen om niet van hem te houden; en toch, waad- van eenzaamheid gekniesd ën er zou eenigen tijd j om weet ik niet, zou ik een mijl omloopen om mee vierloopen om de kleur en de vroolijike uitf hem te Vermijden." drukking op haar gelaat terug te brengen. Wat „Dan zullen Wij. GlenavëHll maar zooveel mor eentonigheidJtetrof, was Fowey ongetwijfeld een- gelijk links laten liggen. Wij zullen geen huis tijen en theevisites waren, en het komen en gaan van toeristen den geheelen zomer door, en heilige Koninklijke Academie te zenden om zich in ernst I dagen en processies, en feesten en illuminaties op het kunstvak toe te leggen, heeft mevrouw 1 op de markt onder het standbeeld leggen. Meynell mij geschreven. Volgens die dame, moet 1 i a*. x, j iiiiKö iaucu xiggeii. vv 11 zunen geen uujs toniger dan Dinan, waar officieren en tennispar- bezoeken, waar mijn vrouwtje zich niet op haar 1 An "m m 11 gemak gevoelt. Ik hen het ook met je JL dat daar een blufferige toon heerscht. Ik houd niet van zoo'n vertoon van grootheid. Dat wil van markt onder het standbeeld van Dugueselin. zulke menschen als de Crowthers niet gedaan - - 1 "Kn hoe hebben de mensehen je behandeld', wezen. Apropos, is Belinda noe niet e-etrouwd?" cEchtoner^zaen^W°n DSWa Vr°UWelijke H ied'6r6en vriendeliik -.Neen. Vgeloof dat zij nog niet eSs geëngas Ik twijfel niet of zij is .heel knap en heel aardig: maar 'omdat ik jou niet kon hebben, wilde ik liever alleen zjjin," antwoordde Isola. Langzaam liep zij naast hem voort, en nu en dan stak zij een hand uit, die half doorschijnend scheen, om een bloem te plukken, waarvan zij de blaadjes onder het voortloopen zenuwachtig aftrok. Haar oogen waren nieirgeslagen en haar I „G, ja. de menschen waren zeer vriendelijk, vooral mevrouw Baynham en mevrouw Crowr ther. Zij hebben mij zooveel uitnoodigingen ge zonden en wilden dat ik elke week op hun re ceptiedag kwam." 1 „Em ik hoop dat je die uitnoodigingen hebt aangenomen Ik ben soms bij mevrouw Baynham op haar lippen stijf op elkaar gedrukt. Martin meende 1 receptiedag geweest; maar naar"Glenaverilï ga in zijn bekoorlijke vrouw iets min of meer stijf- ik niet gaarne. Daar is mij alles op een te too- hoofdigs op te merken een zekeren zaehten 1 ten voet en ik houd niet van mijnheer Crowther." geerd is. „Ik dacht dat Lostwithiel met haar getrouwd) zou zijn. Zij zou financieel een goede partij voor hem gewteest zijn, en ongetwijfeld zou zij, om zijn adellijken naam, wel toegehapt hebben. Maar ik hoor dat hij nu in Zuid Amerika is om orchi" deeën te zoeken. Hijl is altijd een grillige vent geweest, Daar gaat de bel van het ontbijt. Ik hoop dat je keukenmeid beter een sneedje hroodl kan roosteren en een ei koken, dan middageten klaar maken." "CKcwdt vervolgd). zijn mop v als ,d shppooÉ :,P niet ''hen, da 'miek ee: ambtena aar volg,

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 4