Dinsdag 10 November 1926 34e J- arra g Stemmingsbeeld op de Broekerveiling, Gemeenteraad O ad karspel WO, 133 IttTENB» r£L£PMII«a 61 NIEUWE» I H I. NI I.I klïl! COURAST Van zeer bevoegde zijde werd ik die vorige r<ek ei' op attent gemaakt, dat de cijfers vjn et Centraal Bureau van de Statistiek voor den ooluitvoer naar Duitschland niet juist zijm. De lallen, daar genoemd zijln te hoog. 't Is zelfs gebeurd, dat onze regeering, vcrtrou- rend op het cijfermateriaal van genoemd insti1- jnt, eens een geheel onjuist standpunt innam. Natuurlijk geheet te goeder trouw. Bit is 't geval geweest toen onze regeering een ndelsoveereenkomst zou afsluiten met Tsjeehoi- lowakije. De Tsjechen wilden de hoeveelheden' roenten uit Holland beperken. Em nu meende ize regeering, dat dit voor ons van geen betee- tiis was; er ging immers officieel zoo wat iets naar dat land. Dat wees "de statistiek uit. ]Ed toch was dit niet zoo; al-was de uitvoier et groot, toch had deze nog wel eenige oeteef- lis. tWas echter aan de aandacht Van den statis!- cus ontsnapt, dat de wagons voor genoemd ®d alsmede voor Zwitserland en Oostenrijk rootendeels via Duitschland gezonden worden. De kooplieden verzenden deze wagons gewoon1- [k aan de expediteurs aan de Nedjcrl.-Duitsche rens ,die voor die reëxpeditie zorg dragen. Deze wagons wordlen daardoor voor 't grootste 1 als voor Duitschland bestemd gerekend'; zoo- :nde is dte statistiek niet geheel juist, tls derhalve niet mogelijk op grond van de 'ficieele gegevens de juiste hoeveelheden groen- naar genoemde landen verzonden, te bepalen. In ieder geval zijln de op naam van Duitseb- d gebrachte cijfers te hoog. De groothandelsfirma, die zoo welwillend was wijzen op >de fouten die de statistische fers aankleven, waardeert op grond van eigen tijk de naar Duitschland gezonden percent aldus: vroege aardappelen 81 pet., witte ol 311/2 pet., deensche witte 31 pot., roode kool pet. en gel© kool 73 pet. Deze cijfers bewijzen de overheerschende in- van Duitschland op de prijsbepaling van goed, en bevestigen mijn conclusie van ie. ige week. Maar een -nog sterker bewijb, dat m.i. onaan»- clhtbaar is, vond ik in den artikel in de Tuin,'- Irij van j.l. Vrijdag, geschreven door den voor»- 'ter van het Oentraal Bureau v'an de Veilingen, heer Valstar. [De omzet van all/e veilingen in groenten en 't bedroeg in 1921 htet' enorme cijfer van 71 llioen gulden. In 't jaar 1923 zag "Duitschland zijd betaal'- 'ddel tot 't nulpunt dalen. Dfe handlel met dat stokte; toen moest noodgedwongen naar an- afzetgebied worden omgezien, t Afzetgebied huiten Duitschland werd dter(- te overvoerd dat daar een teveel ter markt am, wat op de prijzen een vernietigende inf uitoefende- omzet daalde in dat jaar van 71 tot 46 llioen. Nauwelijks is de Mark gestabiliseerd in 4, of de omzet bereikt bijlna al weer 't cijfer 1921, en zal naar de heer Valstar schrijft, jaar de 71 millioen vrij1 zeker overschrijden, tls een zeer interessant artikel, dat ik allen nbouwers zou willen aanbevelen, vooral te m Want er staan zeer merkwaardige dingen en ze worden helder'en duidelijk gezegd, angesneden wordt het zeer moeilijke vraagt of onze Nederlandsche regeering haar han- litiek van de open deur niet dient te wij'zi- gezien de loop der dingen. Had Nederland) itschland geen leening verstrekt indertijd, die nenkort afloopt, we zouden geen enkel afweer- |ddel bezitten. aar in dat artikel staat nog een wenk aan tuinders, die ik meen, men hier wel terdege artigen mag, n.l. inzake de eorteering. Vat we thans met de bloemkool beleven, is t de lijln, die de heer Valstar aangeeft, voll- "kt in strijd. bekendmaking in de veiling nu weer op dag van gisteren, dat indlien de deklaag de bloemkool, zoowel eerste als tweede soort at ,en de partij met die deklaag overeenkomt, dan g©en boete of afkeuring mag wezen, breekt komen met 't stelsel van sorteering. at is zoo inconsequent, dat deze bekend!ma|- g wel spoedig door een betere zal wordteri 'olgd, nze groentenhandel is groot geworden door uitnemende sorteeringen. De Duitsehe teler ^t niets zoozeer dan dat keurig verzorgde 'jkmatige Nederlandsche product. De heer Vaï- 1 schrijft, met onze keurige verpakking en uemende sorteeringen kruipen we over de hoogf- tolmuren heen. En wat zien we hier? Gaan we nu met de bloemkool afbreken, vers laten de oude beproefde pad^n 1 Nu reeds zijln de gevolgen zichtbaar. De Broeker bloemkoolmarkt is men bezig af te breken. De kooplieden bestellen elders, men bedankt er voor, eiken dag opnieuw in 't goed teleurgesteld te worden. Jammer is, dat ook de bouwers die behoorlijk afleveren, de dupe worden vah de knoeiers, 't ls bijna onmogelijk oen wagon goede bloemkool te koopen. Zoo lijden de enkele goede sorteerdlere door de slechte aanvoerders. De eenige weg, die men opmoet, die men tijldle1- lijk onbedachtzaam verliet, leidt tot behoorlijk gesorteerd aanvoeren. Een volgend maal iets over de kooltelling. Vergadering van den raad dezer gemeente gisteravond 7 uur ten gemeentehuize. Voorz. de loco-burgemeester Jb. Kroon Jbz. De voorz.; opent de vergadering, en zegt dat de burgemeester 2 maanden ziekteverlof heeft, daarbij den wensch uitsprekende dat hij spoedig hersteld in de gemeente mag terugkeeren. Ingekomen is bericht van den Min. v. BL Z., Idat len burgemeester 2 maanden ziekte verlof is verleend. B. en W. hebben gemeend als waarn. secre taris te moeten ben-oemen, den heer Reinders, en stelt voorz. voor hem als zoodanig de ver- eischte eeden af te nemen. De heer Paarlberg vraagt of het volgens de gemeentewet is dat B. en W. een waarn. secret, beonemen. De voorz. antwoordt hierop dat het aan Bi. en W. ligt een tijdelijk secretaris aan te wijzen. Dan vraagt de heer Paarlberg of het noodig is dat de tijdelijk secretaris in tegenwoordigheid van den raad de vereischte eeden aflegt. Wan neer B. en W. hem benoemen is het wel wat eigenaardig dat hij in openbaren raad den eed moet afleggen. Daarom dacht spr. dat het on juist was dat B. en W. den tijdelijk secretaris benoemden. - - De voorz. antwoordt dat hem niet anders bekend is dan dat in tegenwoordigheid van den raad de eed „moet worden afgelegd, daar deze anders niet van kracht is. De heer Bakker zegt dat zij dachten, dat wanneer iemand niet benoemd werd dpor den, raad, hij ook niet in tegenwoordigheid van den raad den eed moest afleggen. Hierna worden door den heer Reinders in handen van den voorz. de vereischte eeden af- Door den heer Paarlberg wordt een aanmer king gemaakt op de notulen, zooals deze den raadsleden zijn toegezonden. Deze zijn onvolle dig. Spr. weet niet of het in de origineele notu len staat, maar door hem is in de vorige ver gadering gezegd niet in comité te willen, met de kans dat de inlichtingen weer onbetrouw baar zullen zijn. Waar het laatste gedeelte van deze zin ook niet in de origineele notulen voorkomt, wordt het weggelatene nog aangebracht en worden de notulen hierna goedgekeurd. Een schrijven van den heer De Wijn waarin de goede ontvangst wordt bericht van het ge nomen raadsbesluit. Een verzoek is ingekomen van-He vereen, tot bevordering van.het vakonderwijs in Westfries land, om voor 1926 wederom een kleine subsi die te mogen ontvangen. Door B. en W. wordt voorgesteld een subsi die vart f 10,—maar "blijkt tevens dat dit be drag reeds op de begrooting is aangebracht. Een verzoek van de Commissie voor de ma lariabestrijding, öm voor haar werk een subsi die van 1 cent per inwoner te mogen ontvangen Door B. en W. wordt voorgesteld van ge meentewege 2 spuiten aan te koopen met de be- noodigie R.I.D.S. en dit ter beschikking te stellen van de inwoners. De heer De Boer vraagt of'een dergelijk in- strument gemakkelijk is te bedienen, waarop bevestigend wordt geantwoord. De heer Groen meent 'dat het vorig jaar al I een dergelijlj. besluit was genomen. Medegedeeld wordt dat dit de beschikbaar stelling van lysol betrof. De beer Kostelijk zegt dat spuiten met R.I. j D.S. absoluut afdoende is, en bij zich zelf met het spuiten goede resultaten heeft. Men kan heel lang spuiten zonder veel van' de vloeistof te verbruiken. De heer Bakker vraagt hoe het gaat wanneer men .de verëeniging steunt. Komen ze dan hier zelf De heer Groen betwijfelt het of de vereen, er personeel voor uitzendt. De voorz. wenscht het als proef te doen voor een jaar en tevens aan 'het besluit ruchtbaar heid te geven, zoodat de burgers het weten. Op de woorden van den heer Groen ant woordt hij dat dit voorheen toch gebeurd js. De heer Kostelijk zegt, dat wanneer het ge daan wordt zooals voorheen, het absoluut niet afdoen ie is. Toen waren er huizen genoeg, waar niet gespoten is. De heer Paarlberg-zegt dat dit moeilijk zal vallen te bewijzen. Spr. heeft echter eenige demonstraties met het spuiten met R.I.D.S meegemaakt en de resultaten waren schitterend De heer Kostelijk zegt dat het hem overko men is, toen er geen muggen in zijn stal waren, door de betrokken personen is gezegd, dat. ze evengoed maar zouden spuiten, want hun tijd moest toch om. De. heer Bakker kan zich dan met het voor stel van B. en W. vereenigen, wanneer de ver klaring gegeven wordt, dat de malariabestrij ding niet afdoende was. De heer Kostelijk is van bordeel, dat men het veel beter zelf doen kan. De heer Paarlberg is ervan overtuigd, idat wanneer het plaatselijk goed gedaan wordt, dit beter is d. m af te wachten tot er iemand komt. Spr. zou de burgers niet willen afwachten tot zij het benoodigde kwamen halen maar wil controle uitoefenen en desnoods dwingen tot spuiten. Er is altijd een soort van gemakzucht. De voorz. antwoordt dat dit ook zijn bedoe ling was en het plan had den gemeente-veld wachter rond te laten gaan. DeJieer P. Kroon, zegt dat de kosten niet zool groot zijn en men gemakkelijk voor een jaar een proef kan nemen. Het voorstel van B,. en W. wordt hierna met allen voor aangenomen. Goedkeuring .van Ged. Staten op het besluit tot het aangaan van een kasgeldleening groot" f5000.—. Ingekomen is het le Jaarverslag van de Volksuniversiteit te Alkmaar, waarvan de uit- slag voor het eerste jaar schitterend is te noemen. Terugontvangen van Ged. Staten de gemeen- tebegrooting met eenige administratieve bemer kingen, die overeenkomstig zullen worden aan gebracht. R ondvraag. Door den heer De Boer wordt gevraagd of de conferentie met Bi. en W. van Noordschar- woude al heeft plaats gehad, betreffende de ver betering van. den toestand aan de Spoorstraat. De voorz.. antwoordt ontkennend, maar het ligt in het voornemen deze spoedig te doen plaats hebben. Dan doet voorz. mededeeling dat Vanuit Haarlem nog geen schrijven is ingekomen, be treffende het ontvangen eener deputatie. De heer Paarlberg wil Ged. Staten nog eens op het verzoek wijzen. Spr. is niet volkomen gerust en zou tevens om antwoord willen vra gen. Overeenkomstig zal geschieden. De rondvraag levert verder niets op, waarna sluiting der vergadering voigt. Kucht/ikun VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 9 November. Hel fierste schaap over de brug. Van deze politiereohterszitting kan met het volste reeht van de vischmarkt worden gerecen seerd: Eien groote parade in een klein garnizoen! Gelukkig hebben we echter den Helder, die een zorgvuldig bijeengeschraapte voorraad strafzaken aanvoerde, zoodat zelfs deze onbelangrijke zit- tipg nog gerekt kon wordien tot 's namiddags iialf vijf. Om te beginnen kregen we 'n 19-jarigen rij wielbewaarder uit Helder, die in Juli van dit jaar uit een in de Binnenhaven liggend sloepje van K.N.M. had weggeflikt een dik stuk touw. De snaak was niet alleen, maar in gezelschap van een minderjarig broekje, 'n Andere zoeroovcr stond op den uitkijk op de brug. Het touw werd aan stukken gesneden in een zakje gestopt en bij een opkooper te gelde gel- maakt. De piraat, die nu terecht stond, weri veroordeeld tot f5 boete of 5 dagen. Dte voorpost op die brug. 'Een 18'-jarige broodbakbersknecht, ook van de partij bij de plundering in het marinesloepjc, stond op de brug uit te kijken of er onraad kwam. De 7 stuivers die hem werden toegezegd als deel van den buit, heeft hij niet gekregen. Gei» meen toch 1 Wat hij wel kreeg 5 gulden boete of 5 dagen de lik in. Een inter gewaardeerd aandeelhouder. Eeen 18'-jarig werkeloos burger uit Helder, die ook behoordetot de volgende serie „afnemers van gejatte rijwielplaatjes", die we zoo aanstonds zul leen beuandelen, heeft de hem toebedeelde 35 spi ee bekoor lijk uitbetaald gekregen. Om hem goed in te stampen dat dergelijke douceurtjes ."iel behooren tot de behoorlijke inkomsten, werd hij voorwaardelijk veroordeeld tot f25 boete of 25 dagen hechtenis. Door het lood legt li ij1*!: et loodje. Een geldbegeerig opkooper, die een peillood had gekocht van een 13-jarigen jongen, welk peillood ook al was weggekaapt uit het hiervoren aange duide emarinesloepje, kreeg daarvoor een kapit teling in den vorm van f30 boete of 30 dagen. Die rest zwarte schapen. In het voorjaar werden te Helder van vele ri;Hvielen ,die zich bevonden in een rijwielbewaar plaats, de belastingmerken gestolen. De persoon, die zich aan deze diefstallen schuldig maakte, is voorw. veroordeeld en bevond zich thans weer op vrije voeten. Maar de talrijke economisten, die zie hdoor zijln-bemiddeling een goedkoop rijwiel plaat ie hadden aangeschaft, werden door den of ficier van justitie niet uit het oog verloren. Heden werden ze netjes achter elkaar, als sol daatjes uit een Neurenberger speelgoeddoosje, op de zondaarsbank. gecommandeerd. Een 18-jarig loswerkman, die heel wat plaatjes had gesnoept en ze met winst had versjaggerd, werd veroordeeld tot Eenige andere van schuldheling betichten kwa men naar het oordeel van den politierechter voor een^ veroordeeling niet in aanmerking en werden vrijgesproken. Het schijnt echter idat de offirier zich daarbij, niet wil neerleggen. Een~20-jarige, werkeloos en hevig stotterend jongeling, die ook 'n paar plaatjes had ingeslagen voor den zeer aannemelijken prijs van 30 cent •per stuk, was niet zoo gelukkig. Hij werd ver oordeeld tot f30 boete of 30 dagen. iHft zwaard van Da met les gevallen. Een schilder uit Medemblik, die wegens diefstal voorwaardelijk was gestraft tot 5 maanden gev., I maar in zijn proeftijd opnieuw tegen de wet had gezondigd, werd thans-veroordeeld tot het onider- j gaan van de voorw. straf. Een snibbig wasch meisje en een driftig machinist. I 'Een lö'-jarig waschmeisje, dat haar nogal groo- i ten mond stak in een discours dat de machinist j van een stqomWasscherij te Helder hield met een meer bejaarde waschjuffrouw, werd door hem 1 onthaald op een slag tegen haar aanminnig ge zichtje. De machinist, die heden wegens die ge pleegde mishandeling terecht moest staan, was niet verschenen. Maar het mishandelde meisje maakte door haar snibbigheid geen aangenamen indruk, wat den afwezigen beklaagde ten goede kwam. Hij werd althans tot slechts fl boete of 1 dag veroordee.d. Goed bij' kas. Des politierechters afternoon tea werd beslo ten met drie schitterende knokpartijen ten platte lande. j De primeur werd gegeven aan een pootigen schippersknecht uit Harencarspel, wiens glaasje ranja moedwillig werd' vermorst door een lompen kermishouder te Eenigenburg op 13 September. Eerst ging deze onbeleefde snaak op des söhipj- pers voet staan, toen duwde hij 'm achteruit, zoodat zijn dure hanja op de herberg vloer terecht kwam. En toen inviteerde, hij' ten overvloede den j verontwaardigden schipper om te bar ten 1 Geen wonder dat de schipper die zijn proefstuk in 't knokken reeds met' succes hééft afgelegd, ook uit zijn slof schoot en zijn tegenpartij 'n paar tik keen gaf, die er niet naast gingen. De schipper is éen roijiale 'klant, dat toonde hij ook op de fitting door de 25 pop boete, waartoe hij ver oordeeld werd, zonder afdingen contant te vol doen. Het ging zoo glad! als schuurpapier. Een zich in de herberg van Kuilman aan de Luizeknïp bevindend bezoeker, die de rust onder de bezoekers in den nacht van 26 op 27 Sepf- teember niet bevorderde, door in beschonken toe stand de orde te verstoren door te vechten, werd door de aanwezige veldwachters op de gebruike lijke wijze verwijderd, waarbij hij zich heyig vert zette eln de dienaren van Hermandad ooknog beeleedigde. Voor .al deze ongerechtigheden werd dezen drukke klant, die zich op boerenkermissen nogal onderscheidt als het op drinken en ruzie maken, aankomt, veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen. Hij' kreieg bovendien nog een flinke ver maning om zich in 't Vervolg wat minder buiten(- eporig aan te stellen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1