m ;9o. 185 Zaterdag 14 November 1925. 84e "Jsarra-jf a. R. J. HOUWING t. Nicolaas-Geschenken Vergrootingen Fotografisch Atelier ARPAD MOLDOVAN, CORSET mei VERSTELBARE ELASTIEKEN BINNENBAND MERK LILLIAN Hike BreijeHs aan den NIEUWE LAMdrEDIJKER COURANT Dit nummer bestaat uit twee bladen. BERST K BLAD. ient 7 - Tel. 644 - Alkmaar j hebben voor U een prachtcol- llectie in diverse ala ilenbakken, Vulemmers, Vloerplaten arm waterborden en -Stoven, Bed niken, Z k etels en -Pannen, Petro imkachels, Blanwbranders, Petroleum ellen, Schaatsen, Wan (koffiemolens enz REVUE VAN DE WEEK. 10 November. Voorspeld is dat het „groot poiitiek debat" k wel genaamd Algemeene Beschouwingen er de nieuwe Staatsbegrooting, ditmaal wei- bijzonders zou opleveren. Wij hebben de ga deringen van de Tweede Kamer op 5 en 6 member j.l. genoten en „iets nieuws" «ft de discussie tot dusver niet opgeleverd, oe kan het ook anders voortzetting van beleid, door het kabinet Ruijs gevoerd, rwijl voor en na 1 Juli j.l. de argumenten pro i contra „de Colijnpolitiek" in- den breede >or de diverse partijen zijn uitgemeten, toege- :ht?v De nieuwe leider van de soc. democr. fractie Albarda belichtte nog eens de groote ge op 1 Juli door zijn partij behaald en dien een motie in, waarbij de Kamer als haar rdeel zou uitspraken, dat een ontwerp, rege- jnd het medezeggenschap der arbeiders bij It bedrijf wenschelijk is. Mr. Dresselhuijs, leider van den Vrijheidsbond, bleek niet bereid het nieuw-opgetreden Kabinet te steu- ;n, mits dat blijk Zou geven te gevoelen voor cultureelebehoeften vaU ons volk en zou en blijken, voorts, van een gematigden rui- er blikDr. Lingbeek, de geestverwant Ds. Kersten en Ds. Zandt fulmineerde gen Rome. Verweet de rechtsche coalitie, l deze niet beseft, hoe Nederland, door se- ratisme en verwijdering van wat onze Pro- istantsch-Christelijke Staat eenmaal is geweest gehecht in de macht van Rome loopt. De hr. [ingbeek verklaarde te behooren tot „Harer ajesteit's meestwelwillende en loyale opposi welke intusschen oppositie blijft.'" Daar- begon Mr. Marchant, de vrijz. democrati- he leider zijn rede, welke zich ook uitstrekte er een deel van de Vrijdagzitting. Voor de oveelste keer betoogde- deze afgevaardigde, t het optreden van het kabinet-Colijn niet overeenstemming is met den uitslag der jong e verkiezingen en herhaalde op schamper-uit - I agenden toon zijn beschuldiging van woord - I reuk der Regeering, w.o. van de salarieering I er Rijksambtenaren. Mr. Marchant weigerde I ïgenover Minister Colijn, dien hij persoonlijk I erklaarde te vertrouwen, doch aan wiens be- Jrften als bewindsman Mr. M. geen waarde Iiekent „amende honorable" te doen. pe linister-president verklaarde op zijn beurt, niet iet Mr. Marchant in 'debat te willen treden, zoolang deze geen andere houding tegen- I ver de Regeering aanneemtHet tafellaken I usschen minister en vrijz. dem. afgevaardigde dus doorgesnedenEn met spanning wordt lu afgewacht of Z.Exxc. de premier straks 'ij de beantwoording der sprekers, die bij het iroot poitiek debat redevoerden, den heer darchant za „negeeren"?Dit zou een ze- ier betreurenswaardig „novum" zijn in onze Vertegenwoordiging. De heer Marchant pleitte erder voor medezeggenschap der arbeiders ook voor nationale ontwapening. Het beste en van circa 100 millioen „voor een schijn- eermacht, die geen redelijk bestaan heeft ebt hij onverantwoordelijk. Men ziet de fsiand tusschen vrijz. en sociaal democraten 'ordt steeds kleiner!De Plattelander Braat eeft den hem toegestanen spreektijd voorna «elijk gebruikt om „uit te pakken" tegen de imbtenarij en op te komen voor meer steun 'tui den landbouw, waar het volgens den heer Braat lang niet zoo florisant is als de jongste Troonrede welke de afgevaardigde „loszin nig" noemde wil doen gelooven. Eindelijk hield de heef v.d. Tempel eene belangwekken de beschouwing over de welvaartpolitiek, waar in hij o.a. aandrong op het aanvatten van grooK te openbare werken ter bestrijding van de wer keloosheid. Reeds deze week gaat het Lagerhuis in avondvergaderingen werken. Voor 10 en 12 November, des avonds te acht ure, werd de- Begrooting van Buitenlandsche Zaken aan de, orde gesteld. We bevinden ons dus nu mid den in de midwinte'rsche parlementaire cam pagne Het grootpolitiek debat zal tot 't eipd toe worden „beheerscht" door de kwestie der sa larieering. De Centrale van Vereenigingein van personeel in 's Rijks dienst, heeft zich tot de pCt. van het salaris van voor 1924 te mogen Tweede Kamer gewend met het verzoek 95 genieten.. Wij weten, hoe minister Colijn tegeini over dergelijke „desiderata' staat. Voordat het jaar een paai weken is ouder geworden, zal het dus nog wel eens „stormen" in 's Lands raads zaal. ALLE SOORTEN FOTO's in zuivere, artistieke uitvoering. in alle maten, in bruine en zwarte kleur, naar elk portret (ook naar oude, verbleekte foto's) Noordscharwoude. Geopend WOENSDAGS van 10-4 uur. ZONDAGS alleen voormidd van 9 12 uur Met het oog op de a s. Sint&ico laas os het gewenscht bestellinaen vroegtijdig te doen, om teleurstel lingen te verkomen, Dé kwestie van 'het nieuwe tractaat, met België gesloten, is voor minister Van Karne- beek thans de zeer-netelige. Gemeld is, dat een afvaardiging uit België herwaarts zal ko men tot onderzoek van Nederlandsche be zwaren tegen het Verdrag van 2 April. Dat reisje naar Den Haag, door de Belgische hee- ren te ondernemen, is heel aardig, doch het blijft zeer de vraag of daardoor de ernstige bezwaren vooral van Rotterdam's zijde tegen het nieuwe tractaat komend, zullen kun nen worden ondervangen! Verzekerd wordt, dat Minister Lambooy van plan is, in 1926 bij de Kon. Militaire Academie geen plaatsen beschikbaar te stellen .voor ca det bij het leger hier te lande. Voor het eerst na*den oorlogstijd heeft onze Regeering weer een wezenlijk luisterrijk diner aangericht. En wel: ter eere der leden van de Conferentie tot bescherming van den Imdustri- eelen Eigendom. Minister Kooien, die de tafel presideerde ging de aanwezigen, voordat het gastmaal begon, in het gebd voor. Uit de jongste doodenlijst: Prof. A. J. der Kinderen, directeur der Rijks-Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, op 65-jari gen leeftijd. Gep. Luitenant-Generaal H. W. A. S. Loke, van de artillerie van het Nederl.- Indische leger op 66-jarigen leeftijd. Uit de jongste Personalia: Op zijn verzoek is aan Luit. Generaal M. D. A. Forbes, chef fan den Genr. Staf eervol ontslag verleend uit den militairen Dienst, met bevordering tot com mandant in de Orde van den Nederl. Leeuw. Op 10 November vierde de bekende, gevierde töoneelspeler Frits Tartaud zijn gouden jubi leum. i f f* In ide misdadigheidsvaria van de afgeloopen week vindt men o.a. vermeld een extra brutale inbraak in een villa te Vaals, waarbij de onge- noode bezoeker, na zich van roofbuit voorzien te hebben, den bestolenehartelijk de hand drukte. De Haagsche rêchtbank heeft, uitspraak doende in het strafgeding van het drietal uit de beroovers-sfeer, door mij vermeld een der kerels veroordeeld tot vier jaar. De beide an dere beklaagden zijn vrijgesproken. Te Bilt- hoven werd met succes nog eens de oude truc" toegepast om in een winkel een bank biljet (i.e. een van f 40}-te wisselen en dan 't hazenpad te kiezen met het geld, zonder 't bankje te hebben overgereikt. Sommige men- scehn schijnen niet vatbaar voor waarschuwin gen. Zoo vliegen er nog telekns in met het beruchte klaveraas-spelletje. Ook de Spaan- sche schatgraver, die thans te Barcelona schijnt te toeven poogt weer slachtoffers te maken. Niet onmogelijk, dat hij toch nog succes heeft. Het oude „murtdus vult decipe" blijft' voor alle tijden gelden Te Amsterdam,'in de Halvemaansteeg is een 32-jarige diamantbewerker stervend neergestort Een messteek bleek hem doodeiijke wond te hebben toegebracht. Vermoedelijk „drama' de jalousiee" Uit de jongste ongevallenserie stip ik aan: het neerstorten van een vliegmachine bij Soes- terberg waarbij een reserve luitenant vrij ern stig werd gewond. Op een suikerfabriek te Roo sendaal werd een 22-jarige arbeider onder een neerstortende bak met kolen verpletterd. Wij bezitten een 103-jarige binnen onze gren zen. 't Is de weduwe Asselman, te Hengstdijk, die den last der vele jaren nog met oewonde- renswaardige levenskracht torst. November bleef nog steeds opmerkelijk zoel Uit Zevenhuizen komt de tijding, dat daar...... de madeliefjes bloeien ILenteboden medio slachtmaand, 't Zijn vreemde tijden waarin wij nu leven! "BUITENLAND. De financieele crisis welke sedert enkele ja ren in Frankrijk aan den dag treedt is in eein critiek stadium gekomen. De Fransche franc is gedaald tot beneden de tien Hollandsche centen en nog houdt de daling aan. Binnen korten tijd moet er redding komen, wil frank rijk niet denzelfden weg opgaan als Duitsch- land tijdens het inflatiejaar. Caullaux die be schouwd werd als de heelmeester voor de Fransche financiën heeft gefaald en werd ge dwongen te verdwijnen. Thans moet Painleve zelf de financieele crisis oplossen en gemak kelijk gaat hem dit niet af. In de eerste plaats zijn zijn firiancieele voorstellen verworpen in de financieele commissie welke in principe beslo ten heeft een amortisatiekas in te stellen. Het is thans vrij zeker dat de socialistische voor stellen door Painleve overgenomen zullen wor- £ilUarb van taille 66 tot IUO. Bijzonder aanbevolen d**or den goeden pasvorm. ALLEEN VERKRIJGBAAR IN: Speciaal Corsettenm ijrazijn. MIENT 17, ALKMAAR, TEL. 526. den. Deze voorstellen houden een kapitaals- heffing in welke zwaar zal. drukken op de ka pitalen. In hoeverre de meer conservatieve Se naat zich hiertegen zal verzetten dient afge wacht te worden. Doch dat de voorstellen^ spoedig tot wet verheven zullen zijn, laat zich bezien I Aan den vooravond van het Mateottiproces is Italië opgeschrikt door een verijdelden aan slag op niemand minder dan Mussouni. In ver scheidene buitenlandsche bladen is te ken nen gegeven dat deze aanslag wel eens gefin geerd kan zijn, omdat hierdoor de aandacht van het voor Mussouni zoo onaangename pro ces zou woraen afgeieid. In ieder gevai is het zeker dat de Fascisten deze gelegenheid heb ben aangegrepen om weer een waar schrik bewind in eigen land uit te oefenen. De Socia listische Partij is ontbonden, de Fascisiische bonden worden alleen erkend, de Vrijmetse laarsloge is vernietigd, alleen officieele be richten mogen in de Pers verschijnen. Zoo heerscht in Italië de dictator met ijzeren hand. Geen oppositie is krachtig genoeg om zijn da den van ter.eur te beletten. In België hebben de provinciale verkiezin gen plaats gehad die voor de regeeringspartijen niet ongunstig zijn afgeloopen. De Socialisten wonnen vele mandaten doch verloren stemmen tegenover de verkiezingen van 5 April j.l. De katholieken handhaafden zich ook th^ns weer hoewel zij hun meerderheid in Namen en Dost Vlaanderen verloren. De Liberalen verloren ve le zetels doch wonnen stemmen tegenover de jongste verkiezingen. De regeeringspartijen, nl. Sociaal Democraten en Democratische katho lieken steunen dus inderdaad nog op de meer derheid der kiezers. De parlementaire crisis in Duitschland is nog niet tot een oplossing gekomen. Vast staat dat de Rijksdag niet voor den bepaalden tijd zal worden bijeengeroepen. De terugge keerde Sociaal Democratische Rijksdagpresi dent Loebe heeft zich tegen onmiddellijke bij- eenroeping verklaard en het is daarom wel aan te nemen Jat zijn partijgenooten het hiermede eens zuilen zijn. Nog verzetten de'Duitsch-Na- tionalen zich tegen de verdragen van Locarno doch in regeeringskringen is men optimistioh gezind en rekent men nog op "de traditioneele zwenking der conservatieve heeren indien het tot de belanrgijke stemming zal komen. Frankrijk heeft het gelukkig initiatief geno men idat zal moeten leiden tot de ontwapening. Paul Boncour de bekende voorstander van de Volkenbondsgedachte heeft een ontwape ningsvoorstel uitgewerkt dat op 3 December in de vergadering van den Volkenbond zal wor den ingediend. Dit voorstel houdt een ver gaande ontwapening in. Het is vooral verheu gend dat dit initiatief uitgaat van Frankrijk,, het land dat immers de naam heeft van mili- tairistisch te zijn. Reeds is de critiek op liet voorstel gunstig de chef van den Franschen generaien staf heeft zich zeer enthousiast uit gelaten. Laat ons hopen dat voor 1 Januari 1926 besloten zal zijn een vergaande ontwa pening in te voeren. Voor het eerst sedert den wapenstilstand, die juist dezer dagen zoo plech tig in alle landen gevierd is, zullen de Kerst klokken een „Vrede op Aarde" kunnen lui den Nog is het „Vrede op Aarde" niet van kracht voor de mandaatgebieden van het pa- ciisftische Frankrijk. In Marokko is de strijd nog niei beëindigd doch Painleve heeft be sloten alles te zullen doen om den vrede te verzekeren. Reeds luiden de berichten over een snoedigen vrede gunstiger. En thans nu generaal Sarrail uit Syrië vertrokken is kan verwacht worden dat ook daar spoedig aan het bloedvergieten een einde zal zijn gemaakt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1